07/10/2008 14:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου: Η κυβέρνηση έχει χάσει την δεδηλωμένη

Το σχέδιο του ΠΑΣΟΚ για την έξοδο της χώρας από την κρίση παρουσίασε σήμερα  ο πρόεδρος του Κινήματος Γιώργος Παπανδρέου μιλώντας στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ. Εξαπολύοντας σφοδρή επίθεση στην κυβέρνηση ο κ. Παπανδρέου είπε ότι η κρίση στο εσωτερικό της χώρας δεν είναι αποτέλεσμα της διεθνούς συγκυρίας, αλλά των πολιτικών επιλογών της ΝΔ.

Η ομιλία του κ. Παπανδρέου κινήθηκε σε υψηλούς τόνους αν και απέφυγε πάλι να αναφερθεί προσωπικά στον κ. Καραμανλή. Χαρακτήρισε «καταστροφική» την πορεία της χώρας, τόνισε πως «είμαστε εδώ για να στείλουμε παντού ένα δυνατό και καθαρό μήνυμα», καταλόγισε στην κυβέρνηση πως υπηρετεί τα μεγάλα συμφέροντα και ότι παράγει «χάος, ανασφάλεια, αβεβαιότητα, παραπολιτική και υποχρεώνει όλους μας να ασχολούμαστε με τα σκάνδαλά της». «Η κυβέρνηση έχει χάσει την ουσιαστική δεδηλωμένη του ελληνικού λαού, έχει χάσει την εμπιστοσύνη των πολιτών»,

Αναφερόμενος στον προϋπολογισμό, ο κ. Παπανδρέου τον χαρακτήρισε «προϋπολογισμό φόρων και ανέχειας» που «αφαιρεί αντί να προσθέτει εισοδήματα. Παίρνει από τους πολλούς αντί να παίρνει από τους κατέχοντες». Για το λόγο αυτό, δικαίως ο ελληνικός λαός είναι θυμωμένος με την κυβέρνηση, είπε και κατηγόρησε τα στελέχη του κυβερνώντος κόμματος πως έγιναν πρότυπα διαφθοράς.

Για τη διεθνή κρίση, είπε πως δεν έχει ακουμπήσει την ελληνική οικογένεια. Κατηγόρησε την κυβέρνηση πως χρησιμοποιεί την κρίση ως άλλοθι ενώ παραπαίει και ασχολείται με τα δικά της αδιέξοδα. Εξέφρασε επίσης τη δέσμευση του ΠΑΣΟΚ πως εάν η κρίση φτάσει στη χώρα μας «θα βγει αλώβητος ο ελληνικός λαός».

Σχετικά με την εγγύηση των τραπεζικών καταθέσεων, ο κ. Παπανδρέου χαρακτήρισε ξεπερασμένο το όριο των 20.000 ευρώ- ανεξάρτητα από την κρίση, όπως είπε - και τόνισε την ανάγκη να αυξηθεί .

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/10/2008 14:30:20

    Τρέχει το τέκνο μας να σώσει τη χώρα του.

  2. Africa avatar
    Africa 07/10/2008 14:36:41

    Τι να σωσει? Ουτε τον εαυτο του δεν μπορει να σωσει! Ειμαστε σε ΑΔΙΕΞΟΔΑ με ολους αυτους τους θεατρινους.. εχουμε και τις παγκοσμιες κρισεις...

  3. Jimakos avatar
    Jimakos 07/10/2008 14:50:31

    Τζέφρι μας κούρασες πολύ αγόρι μου...Σας έχουμε φάει στην μάπα και εσάς οικογενιακώς...ΣΠάσε!

  4. Μποτίλια avatar
    Μποτίλια 07/10/2008 14:59:10

    Για το 4.

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/10/2008 15:10:10

    Μια είναι η λύσει να μεταβιβάσει τα δικαιώματα του στην Δήμητρα .

  6. petros avatar
    petros 07/10/2008 15:17:24

    5 χρόνια ΕΚΛΟΓΕΣ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΧΑΝΕΙ ο Μπόμπ Σφουγγαράκης.
    Εάν η απόλυτη βλακεία του φιλέλληνα Γιωργάκη δεν ήταν επικίνδυνη λόγω των χορηγών του καναλαρχών και των αμερικάνων αφεντικών του, θα είχε πλάκα να τον αφήσουμε για ένα μήνα πρωθυπουργό να γελάσει κάθε πικραμένος!
    Εκεί να δείς ριζοσπαστική οικονομική πολιτική, να δείς λύση του προβλήματος με τα Σκόπια, να δείς αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής, να δείς σχέδιο Ανάν-Κυπριακό, να δείς πάταξη των ολιγοπωλίων, να δείς, να δείς, ....
    Χριστέ μου, δεν το αντέχω ούτε σαν θεατρική επιθεώρηση με τον Τσάκωνα

  7. sdimou avatar
    sdimou 07/10/2008 15:18:14

    Γιώργο μου-γιωργάκη μου, , ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ οι εξαγγελίες σου για την οικονομία!
    Θα μειώσεις τη φοροδιαφυγή, θα αυξήσεις τις συντάξεις, θα εξαφανίσεις τα ολιγοπώλια και θα μειώσεις το δημόσιο χρέος.
    Η συνταγή σου για να τα πετύχεις όλα αυτά ακούγεται τρομερή περίπτωση, σχεδόν ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ.
    ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

  8. DAN avatar
    DAN 07/10/2008 15:31:31

    Δεξιούρες και συριζάκια πλάϊ - πλάϊ εκτονώνονται σε "βαθυστόχαστες" πολιτικές και μη ΧΧΧΧΧΧΧ, μη μπορώντας ν΄ αντέξουν τις εξελίξεις.
    Οι μεν την κατάρρευση και το χάσιμο του μπούσουλα, οι δε το στρίμωγμα και - για άλλη μια φορά - το ξεβράκωμα (σε ψήφους)...
    Αγάντα και ψυχραιμία, "μελλοθάνατοι"...

  9. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/10/2008 15:46:48

    DAN- αφού εδώ» Δεξιούρες και συριζάκια πλάϊ - πλάϊ εκτονώνονται» τότε εσένα και μόνο αφορούσε το διάγγελμα .Στείλε κανένα προσωπικό e-meil , μην κουράζεται με τους βουλευτές του και χασμουριόντε , γελάν όταν τους ομιλεί .

  10. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 07/10/2008 16:23:00

    «Εκ στόματος κόρακος κρα εξελεύσει», έλεγαν σε ανάλογες περιπτώσεις οι, κατά δήλωσή μας, αρχαίοι ημών πρόγονοι. Στα νεοελληνικά, από κοράκου στόμα κρα θ' ακούσεις.
    Έχω βαρεθεί να βλέπω και ν' ακούω χυδαίο βρισίδι αντί πολιτικής κριτικής. Πολλά από όσα είπε σήμερα ο Γιώργος Παπανδρέου σηκώνουν κριτική. Και σοβαρή κριτική. Αλλά για να ασκήσεις κριτική, πρέπει να έχεις πολιτική σκέψη ωριμότερη του νηπίου. Και επιπλέον πρέπει να έχεις πολιτικές θέσεις. Ελλείψει αυτών καταφεύγεις σε κατινισμούς, καλή ώρα.

  11. vromopasokos avatar
    vromopasokos 07/10/2008 16:23:44

    Εχω μείνει άφωνος απο το υψηλό επίπεδο της αντιπαπανδρείκής πολεμικής.
    Ούτε στα χειρότερα του press.gr.
    Αν σε πάρει ο κατήφορος...

    Επι της ουσίας κάτι παιδιά;

  12. daris avatar
    daris 07/10/2008 16:51:32

    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΚΤΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΜΥΑΛΟ!!!

  13. daris avatar
    daris 07/10/2008 16:53:03

    ΜΑΛΛΟΝ ΣΑΣ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΣΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΣΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ,ΑΦΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΡΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ!

  14. Jiovani avatar
    Jiovani 07/10/2008 17:33:22

    Κάποιοι βολεύτηκαν τόσο καλά με την εξουσία, που δεν θέλουν με τίποτα να την παραδώσουν. Η υστερική της αντίδραση δείχνει πως καταλαβαίνουν ότι ήρθε η ώρα τους...

  15. daris avatar
    daris 07/10/2008 17:46:09

    ΜΑΚΑΡΙ ΦΙΛΕ Jiovani ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ,ΑΛΛΑ Η ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΛΑΟΣ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ...) ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ "ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΜΕΝΟΣ" ΑΠΟ ΜΜΕ ΚΑΙ "ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ" ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ...

  16. Jiovani avatar
    Jiovani 07/10/2008 18:34:04

    Ο λαός ζήτησε "δικαίωμα" φίλε daris, αλλά δεν είναι καθόλου διατεθειμένος να μείνει "ταπί και ψύχραιμος".
    Το κράτος που δεν ... επανιδρύθηκε,
    οι τιμές που δεν καθηλώθηκαν από τις π@π@ριές των golden boys
    τα φορολογικά βάρη που δεν μετατοπίστηκαν,
    τα ταμεία που ληστεύτηκαν,
    οι κοινωνικές παροχές που συρρικνώθηκαν,
    η διαφάνεια που δεν θεσμοθετήθηκε,
    οι ένοχοι της προηγούμενης κυβέρνησης που δεν έκατσαν στο σκαμνί,
    τα σκάνδαλα που είδαμε κι ακούσαμε και τα μέτρα που δεν πάρθηκαν,

    ΟΟΟΛΑ αυτά στερούν την κυβέρνηση από αυτούς που την ψήφισαν όχι από ιδιοτέλεια αλλά από μια ελπίδα, αυτούς που αισθάνονται ηλίθιοι και εγκλωβισμένοι, αυτό που κομψά λέγεται στα γκαλοπίστικα "έχασε τη συσπείρωσή της".