#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2010 20:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου: Η κατάσταση είναι για κλάματα, αλλά μην πανικοβάλλεσθε



«Το μέγεθος των προβλημάτων επιβάλλει να κάνουμε νέα αρχή, ή τώρα ή ποτέ», διεμήνυσε το απόγευμα της Τετάρτης ο Γιώργος Παπανδρέου, προβαίνοντας στον απολογισμό των 100 πρώτων ημερών του ΠΑΣΟΚ στη διακυβέρνηση της χώρας.

Κατά την διάρκεια της ομιλίας του και των ερωτήσεων που ακολούθησαν, ο Πρωθυπουργός:

«Δεν είναι ώρα για μερεμέτια μικροδιευθετήσεις και φτιασιδώματα. Είναι η χρονιά των μεγάλων ιστορικών αλλαγών»

Παραδέχθηκε πως έχουν γίνει και λάθη, λέγοντας πως «μόνο όταν δεν κινείσαι δεν κάνεις λάθη».

Αναγνώρισε ότι η Ελλάδα λοιδορείται σχεδόν καθημερινά από ξένους οίκους και δημοσιεύματα, γεγονός που κανέναν δεν χαροποιεί.

Παρείχε πλήρη στήριξη στον Γιώργο Παπακωνσταντίνου, χαρακτηρίζοντάς τον, έναν ικανό υπουργό Οικονομικών, τον οποίο στηρίζει προσωπικά. 

Για το έντονες διαφωνίες και αντιδράσεις από την κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ, είπε ότι "θέλω μια ζωντανή Βουλή" (!)

 Δεσμεύθηκε για ριζική αλλαγή στη φορολογία, για περιορισμό της φοροδιαφυγής και για περισσότερη φορολογική δικαιοσύνη.

Περιέγραψε το 2010, ως προς τις δυσκολίες και το έργο που θα πρέπει να παραχθεί, ως έτος «ορθοπεταλιάς».

 Δεν δίστασε να παραδεχθεί ότι «η κατάσταση είναι πράγματι για κλάματα», προσθέτοντας όμως ότι δεν συντρέχει λόγος πανικού.

 Χαρακτήρισε έως και ρατσιστικά κάποια σχόλια του ξένου Τύπου για την Ελλάδα: «Είναι σαν να λένε ότι η διαφθορά ενυπάρχει στο DNA των Ελλήνων. Αλλά οι Έλληνες έχουν δείξει ότι μπορούν».

 Επιτέθηκε στη Νέα Δημοκρατία («κάνουν σα να μην κυβέρνησαν ούτε μία ημέρα») και επανέλαβε ότι η κυβέρνησή του θα τεθεί απέναντι στα «κακώς εννοούμενα κεκτημένα που λειτουργούν εις βάρος της κοινωνικής συνοχής και ισότητας».

Από το  «Λεφτά υπάρχουν» στο που «πήγαν τα λεφτά». 

Ερώτηση: « πού θα βρείτε τα λεφτά για να υλοποιήσετε τις δεσμεύσεις σας»

Παπανδρέου. «Λεφτά υπήρχαν, λεφτά βρήκαμε όταν θελήσαμε για το πρόγραμμα της ενίσχυσης των ασθενέστερων, αλλά το ερώτημα είναι που «πήγαν τα λεφτά». 

Γιατί αποσύρθηκε η επίμαχη τροπολογία; Για να «κατατεθεί ένα ολοκληρωμένο νομοσχέδιο και να μην υπάρχει καμία ασάφεια»

Απέκλεισε τα σενάρια έξωσης από την ευρωζώνη

Καταλόγισε ακροδεξιές αντιλήψεις στη ΝΔ στα ζητήματα ιθαγένειας: Είναι ακροδεξιά η αντίληψη στην οποία βλέπω να προσχωρεί και η Νέα Δημοκρατία ότι τα παιδιά που γεννήθηκαν εδώ δεν έχουν δικαίωμα να γίνουν Έλληνες πολίτες και να τους κρατήσουμε στο περιθώριο.

 Θα συναντήσω τον Ερντογάν, δεν φοβάμαι.

«Θα απαντήσω σύντομα στην επιστολή Ερντογάν» και μέρος της απάντησής θα είναι και η συνάντηση μαζί του, την οποία, όπως είπε χαρακτηριστικά, «επιδιώκουμε».

 Μιλάω με Σημίτη: «Έχουμε επαφές, τακτικές επαφές και ανταλλάσουμε απόψεις πάνω σε πολλά πράγματα

Δεν είμαι Καραμανλής: Σε ερώτηση αν σε αυτές τις 100 ημέρες έχει εξοργιστεί από συμπεριφορές υπουργών και στελεχών ο κ. Παπανδρέου επέλεξε να απαντήσει διαφοροποιούμενος από τον προκάτοχό του. «Δεν μου αρέσει να ακολουθώ την τακτική του προηγούμενου πρωθυπουργού που όλο δυσφορούσε στενοχωριόταν. Εγώ είμαι της πράξης. Δεν ξέρω από πού τα ακούτε. Εγώ κοιτάω ποιο είναι το πρόβλημα, από πού δημιουργήθηκε και προχωράμε και παίρνουμε αποφάσεις.

Γνωρίζω τον Αντώνη: «Του εύχομαι καλή του επιτυχία και στο ρόλο του ως αρχηγού αξιωματικής αντιπολίτευσης και στο έργο του να ανανεώσει το κόμμα του που έχει βαρύτατες ευθύνες. Είναι νωρίς να τον αξιολογήσει κανείς. Τον ξέρω προσωπικά έχουμε και προϊστορία ως συμφοιτητές στο εξωτερικό, πιστεύω ότι θα παίξει εποικοδομητικό ρόλ. Και να μην τον γνώριζα τον Αντώνη θα τον αντιμετώπιζα ως έναν έγκυρο πολιτικό και συνομιλητή. Έτσι βλέπω τον κ. Σαμαρά όπως και τους αρχηγούς των άλλων κομμάτων.

ΑΠΕ-ΜΠΕ, Ναυτεμπορική, ΕΘΝΟΣ. ΝΕΑ κλπ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 13/01/2010 20:44:30

    Μια σούζες .
    Μια κωλοτούμπες.
    Αυτή δεν είναι κυβέρνηση.
    Τσίρκο είναι.

    • ndvoice avatar
      ndvoice @ ΜΗΤΣΟΣ 13/01/2010 22:56:15

      Έχει χαθεί η μπάλα.

      Δεν μπορείς, ούτε προλαβαίνεις πια να σχολιάσεις το τι γίνεται στο ΠΑΣΟΚ.
      Τι να προλάβουμε να σχολιάσουμε; Αυτά που είπε η κ. Παπανδρέου, αυτά που είπε ο κ. Παπουτσής, αυτά που είπε ο κ. Φλωρίδης ή αυτό που είπε οκ. Γείτονας;
      Τι να σχολιάσουμε; τα μέτρα που ανακοινώνονται το πρωϊ και το απόγευμα τα παίρνουν πίσω;
      Το καταπληκτικότερο το είπε ο κ. Γείτονας, ότι δηλαδή....
      έχουμε αντιεξουσιαστές υπουργούς. Δηλαδή έχουμε αντιεξουσιαστές στην εξουσία. Έ, πως σας φαίνεται αυτό; Εσείς το έχετε σκεφτεί;
      Ή το άλλο που είπε ο κ. Παπακωνσταντίνου, ότι αυτός δεν ξέρει να νομοθετεί, άλλά άλλοι τον παρέσυραν.

  2. ataktos avatar
    ataktos 13/01/2010 20:47:02

    Το νέο ανέκδοτο της οικογένειας ...

  3. vas avatar
    vas 13/01/2010 21:13:53

    απορώ πως Υπουργοί δέχονται έλεγχο απο κοινοτικούς υπαλλήλους και ο Πρωθυπουργός τους ανέχεται
    -αυτοί δεν είναι που μας έβαλαν να καταστρέψουμε την γεωργία μας ?
    -αυτοί δεν μας έβαλαν να διαλύσουμε την βιομηχανία μας?
    -αυτοί σεν πήραν τον ΟΤΕ ,τα Λιμάνια ,θα πάρουν την ΔΕΗ και ότι άλλο?
    -αυτοί την ώρα που λένε οτι χρεωκοπήσαμε πιέζουν για πληρώσουμε για νέα εξοπλιστικά προγράμματα ?
    -οι γερμανοί φίλοι μας ......που μας κράζουν για χρεοκοπημένους δεν είναι αυτοί που πήραΝ δις για φρεγάτες,υποβρύχια,άρματα κλπ ?
    -οι γερμανοί φίλοι μας δεν είναι αυτοί που ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ όλες τις νόμιμες Επανορθώσεις, που κατοχύρωσε στη χώρα μας η Διάσκεψη Ειρήνης των Παρισίων το 1946, ως αποζημιώσεις προς την Ελλάδα, αλλά κατακρατεί και το αναγκαστικό Κατοχικό «Δάνειο» που μας άρπαξε κυριολεκτικά το Βερολίνο, κατά τη διάρκεια της Γερμανικής Κατοχής, αφήνοντας να πεθαίνουν κατά χιλιάδες οι Έλληνες και τα Ελληνόπουλα, από την πείνα και τις κακουχίες! ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙ και Επανορθώσεις ακόμη και από τον καιρό του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου, όπως και αποζημιώσεις από τις ημέρες της Ουδετερότητας, πριν η Ελλάδα μπει στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο το 1940!
    ΜΙΛΑΤην καταβολή του υπολοίπου των Επανορθώσεων από τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο αξίας περίπου 275 εκατομμυρίων ευρώ!
    2. Αποζημιώσεις λόγω της απώλειας κυρίως σκαφών (βομβαρδισμοί, τορπιλισμοί, βυθίσεις, αιχμαλωσία) κατά την περίοδο ουδετερότητας της Ελλάδος στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, πριν την επίθεση Ιταλίας και Γερμανίας εναντίον μας, ύψους 153 εκατομμυρίων δολαρίων του 1946, που η σημερινή τους αξία υπολογίζεται σε περίπου 5 δις ευρώ!
    3.Την επιστροφή του Αναγκαστικού Κατοχικού «Δανείου» που πήρε η Γερμανία από την Κατεχόμενη και ανήμπορη να αντιδράσει Τράπεζα της Ελλάδος, ύψους 3,5 δισ. δολαρίων σε τιμές του 1944, σημερινής αξίας περίπου 14 δις ευρώ!

    4.Τις Επανορθώσεις των 7,1 δισεκατομμυρίων δολαρίων σε τιμές του 1946, που υποχρεώθηκε από τη Διάσκεψη Ειρήνης των Παρισίων (1946) να μας πληρώσει, για τις τεράστιες ζημιές και πολλαπλάσιες βλάβες που προξένησε στην Ελληνική Οικονομία, που κλονίζεται σήμερα, με τιμητή μάλιστα τη Γερμανία! Η σημερινή αξία των κατοχυρωμένων αυτών Επανορθώσεων, υπολογίζεται σε τουλάχιστον 51 δις ευρώ!
    ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 70 ΔΙΣ

    Δηλαδή ευημερούν οι Γερμανοί σε βάρος μας και την ίδια χώρα μας που αυτοί με θράσος μας κατηγορούν για χρεοκοπία.

    Κύριοι της κυβέρνησης αισθάνομαι ντροπή που επιτρέπεται σε αυτά τα ανθρωπάκια να έρχονται στην χώρα μας και να ελέγχουν ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ.
    Το όποιο πρόβλημα μπορούμε να το λύσουμε μόνοι μας ,πιστεύω οτι η ΕΛΛΑΔΑ είναι πλούσια χώρα ,έχει ορυκτό πλούτο,πετρέλαια,ναυτιλία ,εμπόριο ,τουρισμό ΚΛΠ και ανθρώπους υπερήφανους και ικανούς.
    Πετάξτε τους έξω ,σταματείστε την ρεμούλα των εκάστοτε μεγαλοκαρχαριών,μιλήστε καθαρά και όλοι να πληρώσουμε για να επανέλθει η χώρα στον δρόμο της.

    • anonymous avatar
      anonymous @ vas 13/01/2010 22:01:35

      Δηλαδή ευημερούν οι Γερμανοί σε βάρος μας και την ίδια χώρα μας που αυτοί με θράσος μας κατηγορούν για χρεοκοπία.
      Αυτό είναι φίλε μου που με ενοχλεί κι εμένα. Τους θεωρώ σκατόψυχους. Εκείνο όμως που με καταθλίβει περισσότερο είναι να βλέπω ανθρώπους στα σχόλια να αναπαράγουν άκριτα τις Γερμανικές απόψεις.

  4. Hase avatar
    Hase 13/01/2010 21:34:19

    Ερώτηση: « πού θα βρείτε τα λεφτά για να υλοποιήσετε τις δεσμεύσεις σας»

    Παπανδρέου. «Λεφτά υπήρχαν, λεφτά βρήκαμε όταν θελήσαμε για το πρόγραμμα της ενίσχυσης των ασθενέστερων, αλλά το ερώτημα είναι που «πήγαν τα λεφτά».

    Ο ΓΑΠ ειναι για κλαματα. Δεν ξερει τι λεει.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Hase 13/01/2010 22:00:03

      Ξέρει πολύ καλά τι λέει και πρέπει να του αναγνωρίσω ότι είναι έστω και άθελά του ειλικρινής.
      ...που «πήγαν τα λεφτά» είναι το μόνο πρόβλημα της εκάστοτε κυβέρνησης, σε ποιες τσέπες Ιδρύματα ΜΚΟ κλπ
      Απλή ανακατεύθυνση χρηματοδοτήσεων πχ όπως το "Ίδρυμα Κωνσταντίνου Σημίτη" ένα από τα χιλιάδες χρηματοδοτούμενα Ιδρύματα της χώρας....

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/01/2010 22:09:41

    Στην προεκλογική περίοδο, και παλαιότερα, δεν υπήρξα ταγμένος πολέμιος του ΓΑΠ. Απεναντίας. Το μόνο κουσούρι που του είχα βρει ήταν ότι ήταν 3η γενιά κληρονομικός πολιτικός.

    Τώρα, αν άκουγε, θα του έλεγα ευθέως:

    ΓΑΠ το παιχνίδι έχει χαθεί, και όπως έλεγε και άλλος Democrat (τρομάρα σας) it's the economy stupid. Μόνο που εδώ δεν είναι μόνο the economy. Έχεις ανοίξει ασκούς του αιόλου σε εθνικά ευαίσθητα θέματα. Έχεις συγκρουστεί με τα 2/3 των Ελλήνων και σύντομα θα γίνει 4/5 και δεν θα σου είναι καθόλου ευχάριστο. Kαι it' s the economy stupid.

    Παραιτήσου γιατί θα ξαναφύγεις νύχτα, δύο φορές σε μια ζωή δεν πάει. Φώναξε τον Προεδρο της Δημοκρατίας, την αντιπολίτευση, πες ότι τα πράγματα είναι δύσκολα για το έθνος, χρειάζεται εθνική ενότητα και για να διευκολύνεις την εθνική ενότητα, παραιτήσου. Please.

    • Soustom avatar
      Soustom @ archaeopteryx 13/01/2010 22:35:37

      Εύγε! Νά δώ να κάθονται σε σύσκεψη στό Υπουργικό Συμβούλιο ό Καρατζάφ ,ό Αλέξιος,και ή Κανέλλω με την Μπιρμπίλω απέναντι και τί στόν κόσμο...!!

      Υ.Γ Γ.Γ Συμβουλίου θά επιθυμούσα ολίγον Goldensmile please.....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Soustom 13/01/2010 23:58:20

        A... δεν φαντάζομαι τέτοια... Ποιός έφτιαξε τον θεσμό του Προέδρου της Δημοκρατίας να είναι τα χάλια που είναι; o ΑΓΠ ή ο ΚΚ ο α';

        • loretta avatar
          loretta @ archaeopteryx 14/01/2010 00:03:24

          ο ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ..!!

          βρε συ αρχαιοπτερυγα ο GAP δεν εχει αμερικανικη ιθαγενεια λογω της mommy dearest??

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 14/01/2010 00:07:42

          ναι, αλλά νομίζω την αποποιήθηκε για να πολιτευθεί (δεν ορκίζομαι αλλά έτσι νομίζω)

          Ο ΑΓΠ... ο ΑΓΠ...

        • loretta avatar
          loretta @ archaeopteryx 14/01/2010 00:10:48

          το ιδιο να ισχυσει και για οποιον θελει να παρει ελληνικη ιθαγενεια.!!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ archaeopteryx 14/01/2010 00:22:59

          Ο ΑΓΠ υπεβαλε παραιτηση απο την αμερικανικη ιθαγενεια το 1963 στο αμερικανικο Προξενειο Πατρων αμεσως μολις υπεβαλε υποψηφιοτητα για βουλευτης γιατι ο αμερικανικος νομος απαγορευει οι πολιτογραφημενοι Αμερικανοι να θετουν υποψηφιοτητα για αξιωματα σε ξενες χωρες.
          Ο ΓΑΠ ομως που ειναι γεννημενος στην Αμερικη δεν εχει τετοιο περιορισμο και μαλλον διατηρει ακομη την αμερικανικη υπηκοοτητα.
          Η αποδυναμωση του θεσμου του προεδρου εγινε απο το ΓΑΠ το 1985 με την παραλληλη εκλογη Σαρτζετακη.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ archaeopteryx 14/01/2010 00:23:58

          Απο τον ΑΓΠ ηθελα να γραψω για το 1985.

        • loretta avatar
          loretta @ archaeopteryx 14/01/2010 00:35:48

          Αγαπητε Ψυχραιμια νομιζω οτι κανεις λαθος διοτι για να γινεις βουλευτης στην ελλαδα πρεπει να εχεις την ελληνικη ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ δεν μπορεις να εχεις dual citizenship.(υπηκοοτητα) ποσο μαλλον να μην εχεις και την ιθαγενεια.

          Εκτος αν εχει αλλαξει ο νομος κατι που δεν το γνωριζω...!

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/01/2010 22:13:00

    Για κλάματα είναι η κυβέρνησή του. Πώς εμφανίζεται ως τιμητής των πάντων ο άνθρωπος που το μόνο σχέδιο που είχε ήταν η απάτη του opengov και η πράσινη μηχανή επιδοτήσεων που στήνει η Τίνα;

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/01/2010 22:37:29

    Απορία:Γιατί η μεγαλύτερη μερίδα τού τύπου αποκρύπτει τήν δήλωση τού Ολι Ρέν,πώς η ελλάδα έδινε ψεύτικα στοιχεία για την εισοδο στην ΟΝΕ απο τό 1997??
    Προστατέυεται μήπως το ανύπαρκτο κύρος τού ΄Λογιστάκου΄που τον υμνούσαν κάποτε ως ΄σοφό΄??Η προστατεύονται τά ΄παιδιά΄του πού εχουν θέση και στην σημερινή κυβέρνηση??
    Για την απάτη αυτή μόκο οι πούροι ΄εκσυγχρονισταράδες΄.
    Πλαστά στοιχεια στην ΟΝΕ,Απογραφή Αλογοσκούφειος,και τώρα ξανά ΄Λεφτά υπάρχουν΄αλλά ταυτόχρονα ΄κινδυνευουμε΄....

    Αφού επί 12 χρόνια έχουν ξεπουλήσει ολα τά ασημικά και την δημόσια περιουσία βάλανε τούς πολίτες να κυνηγάνε τίς γριές ψιλικατζούδες να δίνουν αποδείξεις γιά τίς τσιχλόφουσκες...
    Το νέο ΄εθνικό σπόρ΄....

    • anonymous avatar
      anonymous @ Σπύρος 13/01/2010 23:38:47

      Όλοι με πλαστά στοιχεία μπήκαν μέσα γιατί το ήθελε και το επέτρεψε η Γερμανία για να μπορεί να εξάγει τα προϊόντα της και μετά έβγαινε σαν κλαμένη χήρα κι έλεγε μας έστειλαν πλαστά στοιχεία. Στα μεγάλα κράτη δεν την παίρνει να κάνει παιχνίδι σε εμάς όμως την παίρνει και το κάνει ξεδιάντροπα.

  8. μαρικα avatar
    μαρικα 13/01/2010 23:45:23

    Να γυρησουν ολοι πισω τα κλεμενα στον λαο γιατι οπως μου φαινεται θα ξεσηκωθει ο κοσμος και δεν θα τους παρει αυτη την φορα μονο με τις πετρες.

    • loretta avatar
      loretta @ μαρικα 14/01/2010 00:17:33

      Αγαπητη Μαρικα αυτο λεγεται wishful thinking...δεν θα γινει ποτε....οι βιλες χτιστηκαν ...οι γκαρνταρομπες γεμισαν ...οι σαμπανιες καταναλωθηκαν...τιποτα δεν μπορει να γυρισει πισω...εκτος αν αποδειχθουν εμπρακτα δηλ.με ντοκουμεντα δικαστικα και ΔΗΜΕΥΘΟΥΝ οι περιουσιες τους νομος που αν δεν κανω λαθος δεν εχει ψηφισθει ακομα...!!

      Συνεπως δυσκολο να επιστραφουν τα κλεμμενα 30 ετων.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 13/01/2010 23:53:11

    "Στην προεκλογική περίοδο, και παλαιότερα, δεν υπήρξα ταγμένος πολέμιος του ΓΑΠ. Απεναντίας. Το μόνο κουσούρι που του είχα βρει ήταν ότι ήταν 3η γενιά κληρονομικός πολιτικός".

    Αρχαιε, ημουν πολεμιος του ΓΚΑΠ γιατι ΗΞΕΡΑ και καταλαβαινα. Πολλες φορες δεχομουν κατηγοριες οτι τον αδικω. Ε, λοιπον, οχι. Ειναι οχι μονο ανελληνιστος αλλα και επικινδυνος ανελληνιστος.
    Ας το ξαναφωναξω μπας και ακουστω στην ερημια μας: Για τον ΓΚΑΠ και πολλους στο κυκλο του, η Ελλαδα ειναι ΧΩΡΟΣ οχι χωρα.
    Πολλοι ειναι εξασφαλισμενοι, τα αφεντικα τους θα τους φροντισουν.

  10. μαρικα avatar
    μαρικα 14/01/2010 00:13:45

    Νικο εχεις δικιο ,δεν εισαι μονος με την γνωμη σου.

  11. what avatar
    what 14/01/2010 00:47:28

    Βέβαια, είναι ακροδεξιά πολιτική να προειδοποιείς ότι η Ελλάδα θα γίνει το μαιευτήριο του κάθε Πακιστανο-Ταλιμπάν.
    Βρε ουστ.

  12. μαρικα avatar
    μαρικα 14/01/2010 01:17:35

    loretta,ειμαι 47 χρονια στην Γερμανια,οταν ειχαμε την Χουντα εμεις οι Ελληνες του εξωτερικου βοηθησαμαι το ΠΑΚ σημερινο ΠΑΣΟΚ να κατευειστην Ελλαδα.αρκει να σου πω οτι ο τυπος που μαζευαι τοτε τα χρηματα για το ΠΑΚ
    (δεν θελω να πω ονοματα )γυρνουσαι με τρυπιο παντελονι και τωρα εχει βιλλες και οπως ακουσα εχει κανει τον γαμο του στην Γαλια που στοιχισε εκκατομυρια ,τι να πω,ειναι να μην αγανακτης;

    • loretta avatar
      loretta @ μαρικα 14/01/2010 14:17:43

      Αγαπητε Μαρικα

      το ιδιο γινοταν και στο Τοροντο του καναδα και ξερεις ποιος ζουσε εκει...και για ποσο καιρο..Μπορει ομως να βγει καποιος και να τα τεκμηριωσει με στοιχεια και ντοκουμεντα αυτα? Δυστηχως οχι φιλη μου...δυστηχως.!!

      εξαλλου το κουσουρι τους το φεραν και στην ελλαδα και στα 20χρονια που κυβερνησαν απο ΠΑΝΦΤΩΧΟΙ ΓΙΝΑΝΕ ΖΑΜΠΛΟΥΤΟΙ !!! και αυτο το ξερουν ολοι και κυριως ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ.

  13. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 14/01/2010 02:02:20

    Με το λυπησιάρικο και αθώο ύφος του, λέει τελικά και ψεματάκια ο GAP: Θέλει η ΝΔ να κρατήσει εσαεί στο περιθώριο τα παιδιά των μεταναστών. Τις διάβασε ασφαλώς τις προτάσεις Σαμαρά, που δεν λένε κάτι τέτοιο, αλλά του αρέσει να τις διαστρέφει για να συγκινεί τα φιλάνθρωπα συναισθήματα του Έλληνα.
    Και είμαστε ακροδεξιοί όσοι δεν συμφωνούμε μαζί σου κύριε GAP;
    Μήπως η ολοκληρωτική αντίληψη είναι δική σου τελικά;

    Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι - δεν θα σε λυπηθώ άμα τα θαλασσώσεις, το αντίθετο - και του χρόνου τέτοια μέρα σπίτι σου...

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2010 07:54:44

    Μην αγχωνεστε, οταν γινουμε ολοι μερεμετια καποιων... ολα θα ειναι καλυτερα. Εθελουσια φυλακη βλεπω..

    ΠΠ

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/01/2010 10:18:57

    Πάντως, κάνει προόδους, δε μπορείτε να πείτε! Από το "πάση θεού, να αναπτυχθεί η ανάπτυξη", χθες κατάφερε να εκτοξεύσει μόνο δύο μαργαριτάρια: "το ΦΠΑ" (δύο φορές μάλιστα) και "να βάλουμε σε τάξη τα δημοσιοοικονομικά" (αντί "δημοσιονομικά").

  16. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 14/01/2010 10:23:43

    Αχ,Γωγουλίνι,Γωγουλίνι,ξύλο που θα το φάς..................

  17. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 14/01/2010 11:06:37

    Τα 112 ΘΑ και το «one stop shop»

    112 ήταν τα ΘΑ του Πρωθυπουργού στην ομιλία του , μπορείτα να τα μετρήσετε..
    Τι μάθαμε τίποτα καινούργιο, τι ακούσαμε ότι μπορεί να φανταστεί κανείς.
    Απαξιώσαμε τα πάντα μέχρι την μεσογειακή δίατα.
    Τέρμα τα μαστορέματα, εκτελούνται μόνο σοβαρές εργασίες.
    Έχει αφιερώσει όλη τη ζωή του στην παιδεία είπε.
    Δεν μας είπε σε ποιά παιδεία όμως ;
    Στην ιδιωτική η στην κρατική;
    Να μας πεί πόσες μέρες ο Κος Πρωθυπουργός έχει πάει σε Κρατικό Πανεπιστήμιο!!

    Μάθαμε τι είναι το «one stop shop» , μέχρι τώρα ξέραμε το "one night stand".
    Θα αποδείξουν στην πράξη πως λεφτά υπάρχουν. Υπάρχουν σε πολλές μεριές.
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν τα βρίσκουν, να ρώταγαν καλύτερα το Uri Geller μπας και τα βρούν.
    .......
    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/112-one-stop-shop.html

  18. πολίτης avatar
    πολίτης 14/01/2010 12:24:06

    Χθες ο ΓΑΠ κατηγόρησε την προηγούμενη ηγεσία του ΥΠΕΠΘ ότι κατασπαταλούσε το δημόσιο χρήμα με δαπάνες, μεταξύ άλλων, για τη μεταφορά μαθητων και για τις καθαρίστριες!!! Αποτελεί αυτό σπατάλη;
    Ισχυρίστηκε ότι δεν του έχει γίνει καμία εισήγηση για ΦΠΑ 21% και τα ΜΜΕ παραφράζουν τα λόγια του, αλλά όταν ρωτήθηκε για τον ενιαίο ΦΠΑ 14%, για τον οποίο η ίδια η Λούκα Κατσέλη είχε μιλήσει στην οθόνη, δεν είχε ιδέα περί τίνος επρόκειτο και μάσησε τα λόγια του.
    Επιπλέον μου προξενεί έκπληξη με πόσο καμάρι ανακοίνωσε ότι θα πάει στη Βουλή το νομοχέδιο για την ιθαγένεια, σε πείσμα όλων των "ακροδεξιών" στοιχείων. Χαίρε Καρατζαφέρη, έχεις πιάσει σε ποσοστό πάνω από 70% παρακαλώ!
    Τέλος θεωρεί ότι εξαίρει το πολιτικό του δαιμόνιο όταν καυχιέται ότι μιλάει απευθείας με Εντοργάν και Γκρουέφσκι για εθνικά θέματα (στα οποία χρόνια τώρα επιμένουμε να προσδίδουμε διεθνή χαρακτήρα), υποβιβάζοντάς τα σε αντικείμενο διμερών συμφωνιών, μεταξύ "ειλικρινών" φιλαράκων.

  19. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/01/2010 15:27:17

    Γιατί,Αρχαίε,σού πήρε τόσο χρόνο νά καταλάβης αυτό τό ζουλάπι τό ΓΑΠ;
    Από τόν Ανδρέα φάνηκε ότι ή χώρα θά πάη κατά διαόλου.Μόνο πού ομολογουμένως ό Ανδρέας ήταν έξυπνος καί γοήτευε πολύ κόσμο.Ολως περιέργως,μού προκαλούσε μεγάλη αποστροφή,γιατί ίσως ενδομύχως αισθανόμουν τό κακό πού θά φέρη.
    Γνωστόν ότι οί γυναίκες έχουν κεραίες.Ετσι ακριβώς δέν πάω τόν Καρατζαφέρη.

  20. diavatirio avatar
    diavatirio 09/03/2010 16:55:18

    *Ποτέ δεν υπήρχε νόμος στην Ελλάδα που απαιτεί από τους βουλευτές να μην έχουν άλλες ιθαγένειες. Τέτοιος νόμος ισχύει μόνο στην Αυστραλία.
    *Δεν υπάρχει ούτε υπήρχε νόμος που απαγορεύει στους πολιτογραφημένους αμερικανούς να θέτουν υποψηφιότητα για αξιώματα σε άλλες χώρες - αλλά αμερικανοί πολίτες, ανεξαρτήτα του τρόπου κτήσης της ιθαγένειας, όταν δρουν με τρόπο ασυμβίβαστο με την αμερικανική ιθαγένεια σε ορισμένες περιπτώσεις και εφόσον δείχνουν τέτοια πρόθεση, μπορεί να την χάσουν. Σήμερα αυτό είναι σπανιότατο, παλιά ήταν συνηθισμένο.
    *Ο Παπανδρέου σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις κατέχει την ιθαγένεια των, ΗΠΑ δες το http://www.diavatirio.com/blog/files/de91eff452ef660f1559ea86033ccf44-10.php για λεπτομερή ανάλυση