25/09/2009 22:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου: Δεν κερδίζουν οι δημοσκοπήσεις



Προσκλητήριο προς όλους τους Έλληνες που "θέλουν να αλλάξει πορεία η χώρα" απηύθυνε από το Ηράκλειο ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου μιλώντας σε προεκλογική συγκέντρωση του Κινήματος.

Η μάχη, τόνισε ο κ. Παπανδρέου πρέπει να δοθεί από όλους μαζί έως την τελευταία στιγμή, άνθρωπο με άνθρωπο, σπίτι με σπίτι, ψήφο με ψήφο. Η νίκη, τόνισε, θα κερδηθεί στις κάλπες και μόνο εκεί. Και έστειλε το μήνυμα ότι "οι δημοσκοπήσεις δεν κερδίζουν εκλογές, αυτές τις κερδίζει ο αγώνας". Το μήνυμά μας, τόνισε ο κ. Παπανδρέου, προς κάθε κατεύθυνση είναι ότι τώρα είναι η ώρα της συστράτευσης.

 Είναι η ώρα, τόνισε, να αφήσουμε πίσω μια και καλή όλα όσα οδήγησαν τη χώρα στην παρακμή, στην κατάπτωση, στον ξεπεσμό, τη διαφθορά, στο φόβο και στο περιθώριο. Και να βάλουμε, όπως είπε, τη χώρα σε πορεία προόδου, δικαιοσύνης κα ανάπτυξης. Τώρα, είναι η ώρα να πάμε όλοι μαζί και να οδηγήσουμε τη χώρα σε μια πορεία ανάπτυξης και προόδου.

    Ο ίδιος δεσμεύτηκε να κάνει το πρώτο βήμα σε αυτή τη νέα πορεία αναλαμβάνοντας να συγκρουσθεί με όσα κατεστημένα εμποδίζουν τη νέα πορεία της χώρας, με όποιο κόστος και αν συνεπάγεται κάτι τέτοιο. Δεσμεύομαι, πρόσθεσε, να μπω μπροστά σε αυτή τη μεγάλη εθνική προσπάθεια και να παραδώσουμε στα παιδιά μια καλύτερη Ελλάδα από αυτή που παραλάβαμε.

    Ο κ. Παπανδρέου ζήτησε ψήφο εμπιστοσύνης και ισχυρή εντολή αυτοδυναμίας για να μπορέσει να φέρει σε πέρας το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ, το οποίο εγγυάται τη νέα πορεία της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos avatar
    panos 25/09/2009 22:56:51

    τα κατεστημένα εμποδίζουν τη νέα πορεία της χώρας...

    Αλήθεια ποια είναι αυτά και ποιον εμποδίζουν ειναι ολοκάθαρο πια!!!

  2. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 26/09/2009 00:00:30

    όντως δεν κερδίζουν οι δημοσκοπήσεις και τα ΜΜΕ.
    Αποχαιρέτα την, την Aλεξάνδρεια που φεύγει.

  3. tiramola avatar
    tiramola 26/09/2009 00:18:41

    Η διαφορά θα είναι μεγάλη.Ο Παπανδρέου θα κρίθεί και αυτός.Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της μεταπολίτευσης που ένα κόμμα δίνει τόσες διευκρινήσεις για το πρόγραμμα του.
    Από την άλλη , έχουν γεμίσει οι αυτοκινητόδρομοι με αφίσες του "υπέυθυνου" ΚΚ.
    Το πράγμα δείχνει που πάει , τα παραμύθια και οι ευσεβείς πόθοι θα διαρκέσουν όσο και η κουτοπόνηρη απόφαση περί απαγόρευσης των δημοσκοπήσεων για δυό βδομάδες πρίν τις εκλογές.

    • Παλιός Οννεδίτης avatar
      Παλιός Οννεδίτης @ tiramola 26/09/2009 00:59:46

      Ωραία λοιπόν ανοίγεται πεδίο δόξης λαμπρόν για σένα.
      Πες μας ποιες διευκρινήσεις έχει δώσει;

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 26/09/2009 01:28:05

      Τιραμόλα, ποιές διευκρινήσεις? Ότι θέλεις λές?
      Έχετε λαλήσει με την ελεύθερη πτώση και ενώ το GAP μιλά για ήττα και όχι νίκη πια.
      Διευκρινήσεις εννοείς την απόσυρση του προγράμματος ή την απολογία των εκπροσώπων στις απανωτές γκάφες του ανίκανου GAP? Τιραμόλα σε είχα για πιο έξυπνο!

    • Σπατζιώτης avatar
      Σπατζιώτης @ tiramola 26/09/2009 08:34:42

      tiramola says:
      "Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της μεταπολίτευσης που ένα κόμμα δίνει τόσες διευκρινήσεις για το πρόγραμμα του."
      Αν υπάρχει κάτι που με κάνει να σε συμπαθώ ιδιαίτερα, αυτό είναι η σχεδόν σουρρεαλιστική αίσθηση του χιούμορ που σε διακρίνει...

    • ataktos avatar
      ataktos @ tiramola 26/09/2009 12:23:46

      Σοβαρέψου επιτέλους αγαπητέ …

  4. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 26/09/2009 00:51:41

    Καταγγέλλω την κουτοπόνηρη απόφαση της κυβέρνησης, διότι αν επιτρέπονταν οι δημοσκοπήσεις θα μας ανακοίνωναν οι εταιρίες το βράδυ της 4ης Οκτωβρίου τον νικητή, ενώ τώρα θα αναγκαστούμε να προσέλθουμε στις κάλπες.

    • qaz avatar
      qaz @ Καθρέφτης 26/09/2009 00:59:34

      Ωραίο το σκωπτικόν..Αυτό δεν σημαίνει ότι τώρα δεν υπάρχει και έγκυρη πληροφόρηση, αλλά η χειραγώγηση είναι παλαιό άθλημα και όλες οι πλευρές προσφεύγουν σε αυτήν.
      Ανατρέχοντας θυμήθηκα διάφορα λ.χ. αυτό:

      10 Σεπ 2007
      "Κυλιόμενη δημοσκόπηση βγάζει για πρώτη φορά το ΠΑΣΟΚ μπροστά 0,3%"

      ,
      Στην τελευταία (κρυφή) κυλιόμενη δημοσκόπηση που γίνεται για λογαριασμό των κομμάτων βρίσκεται για πρώτη φορά να προηγείται έστω και οριακά το ΠΑΣΟΚ με 0,3%. Άγνωστο παραμένει τόσο το τι θα γίνει στο τέλος όσο και με την αυτοδυναμία καθώς υπάρχει ακόμα ένα υψηλό ποσοστό 13% αναποφασίστων ενώ και τα 5 κόμματα μπαίνουν στη Βουλή. Σύμφωνα με αυτά τα στοιχεία το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτή τη στιγμή τα δεδομένα δείχνουν ντέρμπι...
      bartgate

      Αναρτήθηκε από press.gr@hotmail.com στις 7:48:00 μμ

  5. boanerges avatar
    boanerges 26/09/2009 01:10:52

    Αρχίσανε τα όργανα...

  6. Orestios avatar
    Orestios 26/09/2009 01:22:22

    Διαχείρηση ήττας κάνει. Τι περιμένετε να τους πει την επόμενη Κυριακή? Συγνώμη, χάσαμε? Το πάει πιο χαλαρά. Νίκη καπούτ.

    • Solo avatar
      Solo @ Orestios 26/09/2009 10:47:00

      Σε διαβάζω καιρό και αναρωτιέμαι εαν πιστεύεις πραγματικά ότι επηρεάζεις κάποιον υπέρ του Καραμανλή με όλα αυτά που γράφεις...Μάλλον το μένος σου,αγαπητέ, λειτουργεί αντίστροφα...Έχω να σου κάνω τις εξής πολύ σοβαρές ερωτήσεις:α)Δεν έχεις κάτι άλλο σοβαρότερο να ασχοληθείς?β)Αντί να ξεχειλίζεις από εμπάθεια και απαξία για όσους δεν ακολουθούν την δική σου μοναδική αλήθεια,μήπως θα'πρεπε να γράψεις τα άπαντα του αλάνθαστου και τέλειου Πρωθυπουργού μας? Χρόνο φαίνεται πως έχεις μπόλικο...Εξάλλου είναι τόσα πολλά τα επιτεύγματα του Κ.Κ. ...'Ή έστω,γράψε ένα τραγουδάκι με ωραίες ομοιοκαταληξίες?γ):Έχεις καταλάβει τίποτα από τα παραπάνω??

      • Orestios avatar
        Orestios @ Solo 26/09/2009 11:53:39

        Αν και με διαβάζεις καιρό, όπως λες, ίσως θα ήταν καλύτερο να αναρρωτηθείς γιατί ένοιωσες, μετά από τόσο καιρό, την ανάγκη να σχολιάσεις δικό μου σχόλιο και όχι την ανάρτηση. Τί σε διέγειρε? Η λέξη ήττα? Δεν ξέρω.
        Όπως βλέπεις, λοιπόν, δεν ξέρω την αλήθεια όλη. Μπορώ να λέω "δεν ξέρω". Ξέρω όμως πότε γίνεται αλλαγή τακτικής και αυτό συμβαίνει με το GAP. Διαχείρηση ήττας κάνει και έχει λόγους για αυτό. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις είναι δικό σου θέμα και όχι δικό μου.

  7. boanerges avatar
    boanerges 26/09/2009 01:27:23

    Δύσκολεψαν τα πράγματα τώρα χωρίς τον ούριο άνεμο των δημοσκόπων.

  8. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 26/09/2009 01:31:39

    Των δημο(σ)κόπων.

  9. boanerges avatar
    boanerges 26/09/2009 01:35:57

    Σωστός

  10. ελενη avatar