25/09/2011 23:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπανδρέου-Βενιζέλος μιλούν για σενάρια "συντεταγμένης χρεοκοπίας"

Μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες ο πρωθυπουργός και ο υπουργός Οικονομικών (και αντιπρόεδρος της κυβέρνησης) επιβεβαίωσαν, στους βουλευτές τους, τις συζητήσεις για συντεταγμένη χρεοκοπία της Ελλάδας – αλλά συνιστώντας «προσοχή» στο πώς πρέπει να λέγονται αυτά δημοσίως.

Την αρχή έκανε τη νύχτα της Πέμπτης ο Ευ. Βενιζέλος στο ΚΤΕ Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ όπου, αναφερόμενος στα τρία σενάρια για την αντιμετώπιση του χρέους, φέρεται να αναφέρθηκε να μίλησε για haircut κατά 50%. Ο ίδιος, την επομένη, διέψευσε με ανακοίνωσή του αυτή την αναφορά. Οι παριστάμενοι βουλευτές ωστόσο όχι απλώς επιμένουν ότι «το είπε», αλλά προσθέτουν ότι τους ζήτησε κιόλας…να μη διαρρεύσουν τίποτα προς τα μέσα ενημέρωσης διότι δεν πρέπει να δοθεί η εντύπωση πως γίνονται τέτοιες συζητήσεις.

Να είμαστε προσεκτικοί…

Το απόγευμα της Παρασκευής ήταν σειρά του Γ. Παπανδρέου να τροφοδοτήσει τα σχετικά σενάρια. Μιλώντας σε ομάδα βουλευτών του (σ.σ. τους συναντά όλους εν όψει των  κρίσιμων ψηφοφοριών στη Βουλή για τα νέα μέτρα) είπε: «Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο πώς μεταφέρονται κάποια θέματα, διότι είναι άλλο πράγμα η ασύνταχτη χρεοκοπία και άλλο η αντιμετώπιση του προβλήματος του χρέους, όπως κάνουμε μέσω του PSI».

Με τη φράση αυτή ο κ. Παπανδρέου επιβεβαίωσε, ουσιαστικά, ότι οι συζητήσεις αφορούν τη «συντεταγμένη χρεοκοπία». Κι άνοιξε παράθυρο σε σοβαρές εξελίξεις εάν, τελικά, αλλάξουν οι ευνοϊκές για τη χώρα αποφάσεις Κορυφής της 21ης Ιουλίου, τις οποίες ο ίδιος εμφάνισε στους βουλευτές ως μονόδρομο…

Μαρίνα Μάνη, www.capital.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/09/2011 23:42:31

    Το σχέδιο του Παπανδρέου προχωρά άψογα

  2. Θετταλός avatar
    Θετταλός 25/09/2011 23:46:44

    Ο οδικός χάρτης του να λες

  3. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 25/09/2011 23:50:40

    Γιατι να πληρωσουμε την ιδη αποφασισμενη χρεοκοπια;;;;;;
    Δεν θα σας δωσουμε ουτε ενα ευρω, αν θελετε να μας θυσιασετε πανω στο πειραμα που κανει το Δ.Ν.Τ. σε βαρος της Ελλαδος για λογαριασμο των δυνατων της Ευρωπης, καλυτερα να παιξουμε με τους δικους μας ορους.!!!!
    Αφου ξερουν πως οτι και να κανουμε δεν θα τα καταφερουμε να τους πληρωσουμε γιατι δεν κανουν αυτο που τους ειπε ο Στρος Καν ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΟΜΙΣΤΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ;;;;;
    ΑΡΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΤΕ ΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ!!!!
    Μαλλον δεν θα το κανουν ουτε και αυτο, εδω απερριψαν την προταση των 5 ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΧΡΕΟΣ, ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ Δ.Ν.Τ.!!!!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΥΛΗΣΕΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΠΑΛΙ.!!!!

    • xzetta avatar
      xzetta @ ΧΑΡΗΣ 25/09/2011 23:58:38

      εχεις ωραιες ιδέες. ανεβασε βιογραφικό στο egov γιατί σε 1-2 βδομαδες θα ψάχνουμε για νεό σωτήρα.

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 26/09/2011 00:01:09

    Το ΕΓΚΛΗΜΑ,που διαπράχθηκε από τον πασοκισμό και οδηγεί τη χώρα στο ΓΚΡΕΜΟ,ολοκληρώνεται...ΟΛΑ σχεδιάστηκαν και εκτελούνται από ΠΡΟΘΕΣΗ.Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φιλοσοφία για ν'αντιληφθεί κάποιος το τι συνέβη και το τι πρόκειται να συμβεί.Ο παπανδρεϊσμός ολοκληρώνει το ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΟ έργο του...Η Ελληνική ιστορία ας προσθέσει στις σελίδες της άλλον έναν ΕΦΙΑΛΤΗ....

    • Karmacedon avatar
      Karmacedon @ Komis Montechristo 26/09/2011 01:15:07

      Σωστός και ακριβής Κομη. Προσυπογράφω.

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/09/2011 02:27:35

    Είναι τρομερό. Παρά τις απεγνωσμένες δημοσιονομικές, διπλωματικές και διοικητικές προσπάθειες της κυβέρνησης, η ζημιά που είχε κάνει στην οικονομία η ΝΔ ήταν τόσο μεγάλη που η καταστροφή μοιάζει αναπόφευκτη. Το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι να θυμούμαστε για πάντα εκείνους τους πολιτικούς που με αυταπάρνηση αγνόησαν το ατομικό κόστος κι έκαναν ό,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να σώσουν την Ελλάδα...

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ Δημήτρης 26/09/2011 07:43:21

      Ναι,ναι! Για τα χάλια της οικονομίας φταίει η κυβέρνηση της ΝΔ, ενώ για το ότι η ...κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ δεν τα καταφέρνει, φταίει ο Σαμαράς, που δεν δίνει την συναίνεσή του. Πάντως έχεις δίκιο. Ας είμαστε γεροί, για να θυμόμαστε τους πολιτικούς, που έδειξαν ...αυταπάρνηση, για να σώσουν την Ελλάδα. Θεός σχωρέστους... Είναι ήδη πολιτικά πτώματα, σε τυμπανιαία κατάσταση προχωρημένης σήψης.

  6. AB avatar
    AB 26/09/2011 05:27:54

    Ξέρω τι απάντηση θέλεις τώρα εσύ, αλλά θα πέσει σβου οπότε άστο μεγάλε κάηκες από χέρι.