#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2011 14:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπακωνσταντίνου: “Δεν πάμε σε εκλογές” ….ή πάμε;



Φρένο στην εκλογολογία των τελευταίων ημερών επιχείρησε να βάλει σήμερα στην Βουλή ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου προβάλλοντας ως επιχείρημα την ανάγκη ολοκλήρωσης των διαρθρωτικών αλλαγών «Ξεχάστε τις εκλογές. Δεν μπορεί κάθε 2-3 μήνες να ανοίγει τέτοιο θέμα. Εκλογές θα γίνουν στο τέλος της τετραετίας, το είπε ο πρωθυπουργός. Να σταματήσει η εκλογολογία και η μόνιμη επωδός ότι η κυβέρνηση κινείται και ενεργεί με γνώμονα επικοινωνιακά κριτήρια».

Μπορεί όμως η κυβέρνηση να διαβεβαιώνει και δια του κ. Παπακωνσταντίνου ότι οι εκλογές θα γίνουν στο τέλος της τετραετίας, αλλά υπάρχουν και κάποιες «ενδείξεις» που επιβεβαιώνουν το αντίθετο. Πως αλλιώς δηλαδή εξηγείται η αιφνιδιαστική εξαγγελία από τον υφυπουργό Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Βασίλη Κεγκέρογλου πως η κυβέρνηση θα προχωρήσει σε επιδότηση ενοικίου από τον επόμενο μήνα λαμβάνοντας συγχρόνως και μέτρα για την επιμήκυνση των δανειακών υποχρεώσεων των εργαζόμενων;

Πως εξηγείται η εξαγγελία από τον Αναπληρωτή Υπουργό Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Γ. Κουτρουμάνη για 55.000 θέσεις εργασίας μέσω προγραμμάτων ΟΑΕΔ; Όταν το σύνολο της κυβέρνησης και ο Πρωθυπουργός κάνουν λόγο για αυστηρή δημοσιονομική πολιτική;

Όπως είπε ο κ. Κεγκέρογλου χθες στη Βουλή, «στις δύσκολες οικονομικά συγκυρίες χρειάζονται την οικονομική ενίσχυση από τον επόμενο μήνα. Δεν θα εξαιρεθεί καμία κοινωνική ομάδα από τα χαμηλά εισοδήματα. Δεν θα παρεισφρύουν όμως μέσα στους δικαιούχους μαγαζάκια και παράγκες…». Απαντώντας Επίκαιρη Ερώτηση σχετικά με τον Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας, ο κ. Κεγκέρογλου ανακοίνωσε επίσης ότι τον επόμενο μήνα ξεκινούν και οι προκηρύξεις για το νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα του Οργανισμού, ενώ ο Αναπληρωτής Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Γ. Κουτρουμάνης μίλησε και για 55.000 θέσεις εργασίας από πρόγραμμα του ΟΑΕΔ

Μιλώντας λίγο αργότερα στην Ολομέλεια κατά την επερώτηση βουλευτών της ΝΔ με θέμα την καταπολέμηση της ανεργίας, ο κ. Κουτρούμάνης είπε: «Το βασικό εργαλείο το οποίο θα αναπτύξουμε την επόμενη περίοδο είναι η κοινωνική εργασία και η κοινωφελής εργασία. Είναι δύο τομείς στους οποίος γίνεται μελέτη έτσι ώστε να μπορέσουν να αναπτυχθούν θέσεις εργασίας εκεί όπου σε άλλες χώρες εδώ και χρόνια υπάρχουν θέσεις εργασίας που αντιστοιχούν στο 5,6και7%. Σε αυτή την κατεύθυνση χρειάζεται η κοινωνική επιχειρηματικότητα, επιχειρήσεις κοινωνικής οικονομίας. Γι αυτό καταθέτουμε νομοσχέδιο τις επόμενες 20 μέρες ειδικά για τέτοια προγράμματα. Η κυρία Κατσέλη ολοκλήρωσε την επεξεργασία του και προβλέπει την κοινωνική επιχειρηματικότητα και ταυτόχρονα την ενεργοποίηση του Κοινωνικού Ταμείου. Είναι δύο εργαλεία που θα βοηθήσουν σημαντικά ώστε να μπορέσει να αναπτυχθεί η κοινωνική εργασία και η κοινωφελής εργασία που θα δώσει 70.000 – 80.000 θέσεις, όχι προσωρινές, αλλά θέσεις που μπορεί να είναι μόνιμες».

Και τι σας λέει οτι και ο κ. Παπανδρέου άρχισε τις εξαγγελίες έργων

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται ότι η κυβέρνηση ΔΕΝ θέλει εκλογές….



Αntiκοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pikras57 avatar
    pikras57 18/02/2011 14:18:49

    ...καλά σου φαίνεται..

  2. kakofonix avatar
    kakofonix 18/02/2011 14:21:58

    Η είδηση είναι ότι το παιδί παριστάνει τώρα και τον πρωθυπουργό της χώρας (με τις πλάτες των Τρώων) και βγάζει και διαγγέλματα περί εκλογών.

    Οι Τρώες τρέμουν τις εκλογές. Θέλουν πρώτα να εξασφαλίσουν τα ακίνητα (και τη ΔΕΗ).

  3. Timios avatar
    Timios 18/02/2011 14:50:18

    Οι εκλογές θα γίνουν μόνο αν το θελήσει η Τρώικα.
    Και ο μόνος λόγος να το θελήσει η Τρώικα είναι να επιθυμεί τάχιστα την ύπαρξη Αναθεωρητικής Βουλής. Και αν συμβεί αυτό.......ωιμέεεεεε......Αποστασίες οσμίζομαι.....

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/02/2011 15:02:37

    *Τον κώδωνα του κινδύνου για τις καταστροφικές συνέπειες που έχει στον κατασκευαστικό κλάδο η συνεχιζόμενη παύση πληρωμών του Δημοσίου κρούει ο Σύνδεσμος Ανωνύμων Τεχνικών Εταιρειών (ΣΑΤΕ), με έγγραφό του σε τρεις υπουργούς στο οποίο αναφέρεται αναλυτικά στις επιπτώσεις που έχει σε ολόκληρη την αγορά η ενέργεια αυτή.Συγκεκριμένα, όπως αναφέρουν,
    πρόκειται για συνεχιζόμενη καθυστέρηση ή και παύση πληρωμών βεβαιωμένων εργασιών τόσο από την πλευρά των υπουργείων, δηλαδή του στενού δημόσιου τομέα, όσο και του ευρύτερου, που έχει υπερβεί χρονικώς και σε έκταση κάθε προηγούμενο.

    Κινημα Δεν Πληρωνω του Παπακωνσταντινου...!!!!!!!!

    ΠΠ

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/02/2011 21:38:49

      Ως Εδώ. Πρώτα η Ελλάδα! Πρώτα οι Ελληνες!
      http://bit.ly/fGOP9f

  5. jkr avatar
    jkr 18/02/2011 15:11:19

    100% εκλογές τον Απρίλη, αρχές..

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ jkr 18/02/2011 15:14:54

      Έχεις κάποια στοιχεία; Με ενδιαφέρει. Η απλώς ''μύτη'';

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 18/02/2011 15:17:59

    Ήρθε η ώρα τους. Θα τσούξει άσχημα και πολύ σύντομα.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/02/2011 15:27:36

    Ξαναρωταω.. η Φυλακη θα προσμετραται στα συνταξιμα ετη ??
    Αιμα Δαρκυα και Ιδρωτας. LCE.
    Ποσο Τριτοκοσμικο ειναι το δικο σου μοντελο ιδιοτικοποιησεων μεγαλε?? Ετσι δεν το ειχες χαρακτηρισει αντιπολιτευομενος??

    Ποια ειναι η φοροδιαφυγη του ΠΑΣΟΚ απο τις σακουλες του Τσουκρατου?? Ποσα χρονια Φυλακη θα πανε οι ταμιες σας?? Ρωταω. Αλητοελιτοκρατια-Τελος.
    Πλυντηριο Ξεπλυματος μαυρου χρηματος ΠΑΣΟΚ.

    ΠΠ

  8. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 18/02/2011 15:29:16

    Οι Εκλογες μαλλον θα γινουν γιατι τα εχουν "παιξει" και οι Τροικανοι.Λεφτα δεν υπαρχουν, εσοδα ειναι αδυνατο να μαζευτουν και καλα ειναι ολοι μαζι να συγκυβερνησουν μπας και σωθει ο τοπος...Αυτα λενε στα δικα τους καφενεια.Ολοι μαζι και οτι βγει...Ουτε ομως οι ιδιοι πιστευουν οτι θα βγει τιποτα.

  9. anonymous avatar
    anonymous 18/02/2011 16:03:16

    Κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα εισέπραττα ένα ποσό από μια συγκεκριμένη πηγή 500 Ευρώ. Φέτος το ποσό έγινε 300 Ευρώ. Η πτώση οφείλεται στο γενικότερο πάγωμα της αγοράς. Πτώση 40% περίπου. Ανάλογη θα είναι και η πτώση των φορολογικών εσόδων, είτε τους αρέσει είτε όχι, όσα σπίτια και να βγάλουν σε πλειστηριασμούς.
    Καλλιεργούσαν μύθους περί φοροκλεφτών. Δεν κατανοούν ότι στο κράτος πηγαίνει το 50% του εισοδήματος. Το ποσοστό είναι υψηλό και δε μπορούν να εισπράξουν περισσότερα.
    Κοινώς έβαλαν τα χέρια τους κι εβγαλαν τα μάτια τους.

  10. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 18/02/2011 19:49:03

    αντε ντε καντε εκλογες αν εχετε κοτσια.ανεργος θα μεινει ο παπακωνσταντινου,οπως ηταν και πριν.πιστευω να εχει ενα πιατο φαγητο στην φυλακη,που πρεπει να τον οδηγησει η επομενη κυβερνηση καθως και ολοι την μνημονιακη κυβερνηση+προθυμους.