#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2011 17:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπακωνσταντίνου, Βενιζέλος «μαζεύουν» τη ΓΕΝΟΠ – ΔΕΗ



Πάμε φουλ για εκλογές, γι’ αυτό κάναμε «κομματική» κυβέρνηση και γι’ αυτό κλείνουμε τα εσωτερικών μέτωπα με το «βαθύ ΠΑΣΟΚ» των συνδικαλισταράδων. Έτσι η πρώτη δουλειά που έκαναν οι νέοι υπουργοί είναι να φωνάξουν τον Φωτόπουλο της ΓΕΝΟΠ – ΔΕΗ, τον πιο «φωνακλά» συνδικαλιστή, και να τον νουθετήσουν. Και ο Βενιζέλος και ο Παπακωνσταντίνου (που είναι πλέον ο αρμόδιος για την ενέργεια υπουργός) είδαν τον συνδικαλιστή και βρίσκονται, όπως λένε, σε μία πορεία αποκλιμάκωσης της κρίσης. Έδωσαν διαβεβαιώσεις και αυτός θα ξεκινήσει μία διαδικασία διαλόγου στη ΓΕΝΟΠ και επανεκτίμησης των νέων δεδομένων.

Έτσι ο Φωτόπουλος λέει τώρα ναι στην απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας, και βάζει σε δεύτερη μοίρα την αποκρατικοποίηση της ΔΕΗ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 19/06/2011 17:35:33

    O Φωτόπουλος και ο κάθε ένας πρασινοσυνδικαλιστής μόλις του προσφέρουν υπογείως κανά δωράκι θα κάνει την μεγαλύτερη κότα με το μεγαλύτερο κακάρισμα. ( βλέπε οικονόμου, κουκουλόπουλο και τόσα άλλα πράσινα ψευτομαγκάκια ) . Το είδος ανθρώπου που λέγεται ΠΑΣΟΚ πρέπει να μελετηθεί ειδικά από επιστήμονες τέτοιες κωλοτούμπες δεν τις κάνουν ούτε οι καλύτεροι πίθηκοι.

    • madprof avatar
      madprof @ Θοδωρής 19/06/2011 18:04:41

      Πρόταση, να τους δώσουν ένα ποσοστό μετοχών σαν εργαζομένους της ΔΕΗ που να τους διασφαλίζει το δικαίωμα συμμετοχής στο Δ.Σ. και δικαίωμα ψήφου βασικού μετόχου !. Δεν είμαι υπέρ του ξεπουλήματος της ΔΕΗ, αλλά βλέπω είδη ιδιωτικές εταιρείες να έχουν πάρει όλους τους καλούς πελάτες της ΔΕΗ και σιγα σιγα και τους οικογενειακούς καταναλωτές !. Γίνεται της ΤσιτσιλινοΣοβιετοΓιωργοΑντωνοΚώσταινας !.

      • madprof avatar
        madprof @ madprof 19/06/2011 18:15:36

        Αν γίνουνε διακοπές, έχει δίκιο ο Χριστοδουλάκης ο εκσυγχρονιστής, οι πολίτες θα τα βάλουν και σωστά με τους εργαζόμενους. Το ρεύμα είναι εκ των ων ουκ άνευ στην ζωή μας, είναι το αίμα της καθημερινότητάς μας !. Δεν έχουν το δικαίωμα να στερούν μια κοινωνία από ένα βασικό αγαθό κοινωνικής ωφέλειας. Μόνο χαμένοι θα βγουν από μια τέτοια απεργία= κοινωνικό εκβιασμό. Θα βοηθήσουν και οι ίδιοι στην επέκταση του κοινωνικού αυτοματισμού ! και έπεται συνέχεια.

      • Φωφώ avatar
        Φωφώ @ madprof 19/06/2011 19:01:43

        Η πρότασή σου έχει γίνει ήδη επι Σημίτη. Όταν η ΔΕΗ ετοιμαζόταν να μπει στο χρηματηστήριο έπρεπε να πληρώσει στον ασφαλιστικό φορέα τις οφειλές της. Δεν το είχε κάνει ποτέ μέχρι τότε και όφειλε περίπου 2 τρισ δραχμές. Αυτή ήταν η τρύπα στον ασφαλιστικό φορέα των υπαλλήλων της ΔΕΗ. (Λογιστική τρύπα μόνο επειδή ο τότε ΟΑΠ είχε πολλά έσοδα από ακίνητα κ μπορούσε να πληρώνει). Επειδή όμως αυτό ήταν αδύνατο να γίνει, γιατί η ΔΕΗ έπρεπε να δείχνει κερδοφόρα και χωρίς οφειλές συμφωνήθηκε ότι στο 51% θα μετέχει και ο ασφαλιστικός φορέας της ΔΕΗ, δηλαδή ότι το κράτος δεν θα έχει μόνο του αυτό το ποσοστό.

  2. man8os avatar
    man8os 19/06/2011 17:38:45

    ++++

  3. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 19/06/2011 17:40:20

    Μήπως να γίνει δημοψήφισμα για την αποκρατικοποίηση των ΔΕΚΟ και δη της ΔΕΗ ; Μέχρι και τσάμπα ρεύμα στα σπίτια τους δικαιούνται βάσει νόμου οι υπάλληλοι της ΔΕΗ. Το γνωρίζει αυτό ο κοσμάκης που πληρώνει τα κέρατά του ;

    • νικος avatar
      νικος @ EΛΛΗΝΑΣ 20/06/2011 20:43:52

      ελα να ζησεις κοντα σε ενα εργοταξιο της δεη και μετα μου λες αν ειναι τσαμπα το ρευμα.

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 19/06/2011 17:49:18

    Κακόμοιρη Ελλάδα,
    δεν πρόκειται να ξεβρωμίσεις ποτέ από τα πράσινα ερπετά!
    Να τα βλέπουν αυτά εκεί στη ΝΔ ,να μαθαίνουν πώς λειτουργούν οι μαφίες και μένουν στην εξουσία 30 χρόνια.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/06/2011 18:03:08

    ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΑΡΑΔΕΣ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...ΠΟΙΑ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΔΟΕ, ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ ΚΛΠ; ΣΤΗ ΔΕΗ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑΝ; ΤΙ ΛΕΝΕ ΤΩΡΑ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΔΑΚΕ ΣΤΗ ΔΕΗ;

  6. paraliaslaz avatar
    paraliaslaz 19/06/2011 18:08:56

    Η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ ΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ! Η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ!!! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΑΓΟΡΑΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ. ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΕΙΔΗΣΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! ΚΑΙ Η ΝΔ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΗ ΔΕΗ! ΑΡΑ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙ!!!! ΩΡΑΙΟ ''ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ'' BLOG ΕΙΣΤΕ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ paraliaslaz 19/06/2011 22:37:32

      ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ BLOG ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΩΤΟ
      ΘΕΤΙΚΟ ΒΗΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ.

      • paraliaslaz avatar
        paraliaslaz @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/06/2011 19:51:54

        ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ Ή ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΗΣ... ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ...ΔΗΛ. ΑΛΛΟ ΝΑ ΛΕΣ ''ΚΑΛΕΣΕ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΤΗ ΓΕΝΟΠ'' ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΓΕΝΟΠ(ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ) ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ!!! ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!!! ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ (ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ)!!! ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΣΟΒΑΡΗ!!! ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΘΡΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ! ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

  7. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 19/06/2011 19:34:59

    Όποιος σχεδιάζει... ύπουλα, σχεδιάζει καλά.
    http://proslalia.blogspot.com/2011/06/blog-post_2863.html

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 21:12:18

    Ειδε τις κολοτουμπες Κουκουλο και Παντελη και ειπε να αρχισει την ασκηση !
    Ασε που μαζι με τον Πρασινο ΠΑΠΑΚι εκαναν καταληψεις !
    Θα παει και το ΠΑΠΑΚι στα ορυχεια !! χαχαχαχααα
    και μετα για ουζα.

    ΠΠ

  9. BlackWhite avatar
    BlackWhite 19/06/2011 21:24:58

    ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΜΗΝ ΕΚΤΙΘΕΣΤΕ.

  10. νικος avatar
    νικος 19/06/2011 21:32:58

    παιδιά άυριο θα γίνει η απεργία η όχι?

  11. Φωφώ avatar
    Φωφώ 19/06/2011 22:42:17

    Ξεκινάει 12 η ώρα .......αύριο θέλουν τα πάντα να είναι κλειστά και ειδικότερα τα ταμεία!!!!! ήδη έχουν ξεκινήσει να ενημερώνουν συνδικαλιστες σε όλη την Ελλάδα να μην επιτρέψουν αύριο να μπει κανένας μέσα στα κτίρια!

  12. koukou avatar
    koukou 19/06/2011 23:14:50

    Η απεργια θα γινει κανονικα τωρα βγαινει το προσωπικο ασφαλειας για βλαβες...οσο για τις διακοπες ρευματος δεν τις κανονιζει το προσωπικο ασφαλειας παρα μονο η διοικηση Δ.Ε.Η. Τωρα αν το ρευμα δεν επαρκει οι πρωτοι που πρεπει να βγουν εκτος συστηματος ειναι αυτοι με το τιμολογιο Α1509(τιμολογιο κοστους).....ΠΙΣΙΝΕ ΛΑΡΚΟ ΒΙΟΧΑΛΚΟ ΚΤΛ... οι υπολοιποι που πληρωνουν την κιλοβατορα με κερδος για την ΔΕΗ ΔΕΝ πρεπει να κοβονται αλλα η δεη ξερει που κοβει για το αυτονοητο.....

  13. δημης avatar