02/12/2011 12:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παπαδήμος καλύπτει Πάγκαλο

κ. Παπαδήμο συμφωνείτε με τον Αντιπρόεδρό σας; ρωτούσαμε προχθές. Και από όσα καταλάβαμε σήμερα ο κ. Παπαδήμος δεν τολμά να πάει θέση.

Έτσι απαντώντας σήμερα ο κ. Παπαδήμος σε ερώτηση του κ. Τσίπρα στην Βουλή δεν πήρε αποστάσεις από τους χαρακτηρισμούς του Πάγκαλου εναντίον όσων διαφωνούν με την κυβερνητική πολιτική. Ούτε καν από τους υβριστικούς χαρακτηρισμούς για «μ…λ...κες»!

Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλ. Τσίπρας τον ρώτησε «ποια είναι η αρμοδιότητα του Πάγκαλου; Στην προηγούμενη ήταν να καθυβρίζει την αριστερά και τους λαϊκούς αγώνες» και τον κάλεσε: «αν δεν συμφωνείτε με όσα χυδαία είπε, πείτε το. Ή θα τον εγκαλέσετε ή θα τον έχετε δίπλα σας να καμαρώνει».

Και ο πρωθυπουργός απάντησε: «δεν δέχομαι ούτε συμφωνώ με τους χαρακτηρισμούς που κάνετε για μέλη του υπουργικού συμβουλίου». Αλλά για τους χαρακτηρισμούς που κάνουν τα μέλη του υπουργικού συμβουλίου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 02/12/2011 12:28:07

    Όσο "υπερκομματικός" είναι ο Παπούλιας άλλο τόσο είναι και ο Παπαδήμος.

    • Lampros avatar
      Lampros @ Απορία 02/12/2011 12:37:53

      +100000

  2. Lampros avatar
    Lampros 02/12/2011 12:39:33

    Ζηταμε απο τον Παπαδήμο να βαλει στην θεση του τον Παγκαλο??
    Την ωρα που 2 αντιπρόεδροι μας συμμετέχουν στην ιδια κυβέρνηση??

  3. O ΚΑΘΕΝΑΣ avatar
    O ΚΑΘΕΝΑΣ 02/12/2011 12:47:26

    Κ. ΠΑΠΑΔΗΜΟ ΕΔΩ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΑΝ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ ΑΠΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.
    Γιατί αν διαθέτετε, θα πρέπει να πάρετε θέση και να κατακρίνετε τον κ. Πάγκαλο, επιπλήττοντας τον και αφαιρώντας του τη θέση του αντιπροέδρου.
    Εκτός αν συμφωνείτε μαζί του δηλ. ότι όποιος διαφωνεί με τη κυβερνητική πολιτική είναι φασίστας, ή κομουνιστής, ή μα...κας.
    Έτσι όπως το πάτε, σε λίγο θα μας λέτε, ότι όποιος διαφωνεί μαζί σας, θα πρέπει να εκτελείτε!!!

  4. TARAMAS avatar
    TARAMAS 02/12/2011 12:47:33

    Αν ο Πάγκαλος τα είπε αυτα για τους διαφωνούντες με τις συγκεκριμένες πολιτικές, τότε θα πρέπει να τον βάλει στη θέση του ο Παπαδήμος. Αν τα είπε για όσους πιέζουν για αποχώρηση από το ευρώ, πρέπει να του πει και μπραβο γιατί όντως ή ιδιοτελείς είναι, ή βλάκες ή κομμουνιστές.

    • Agni avatar
      Agni @ TARAMAS 02/12/2011 14:39:05

      Ξέρεις γιατι είναι μ... γιατι δεν τους εχουν πλακώσει όλους τους στις μηνύσεις στο δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων..Αν είχε να κάνει με πολίτες,οχι μόνο δεν υπήρχε ουτε μια περίπτωση να βρίσκεται σε κυβερνητικό πόστο αλλα ουτε κιχ στη λαική αγορά δεν θα τολμούσε να βγάλει.Αλλα έχει να κάνει ακόμα με Γαιδούρια,με άτομα που παίρνουν σοβαρά τα επιχειρήματα μπουμπούκου οτι οι "απεργίες καταστρέφουν τον τουρισμό",οτι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και λαμόγια,και "πως θα πάει η κυρα μαρία για μπικουτί στον -συμπαθέστατο κατα τα άλλα Τρύφωνα-αν έχει κλείσει το κέντρο".Ξέρει πολύ καλα τι λέει,ο λόγος πολιτικού στο Ελλαδιστάν εχει κύρος,εδω πίστεψαν οτι "μαζί τα φάγαμε" και λεφτά υπάρχουν αυτό δεν θα καταπιούν αμάσητο..Σε μερικές μέρες περιμένετε να ακούσετε απο φίλους σας,τι βρωμοκοθμμούνια όσοι διαφωνουν..

  5. Αντίνοος avatar
    Αντίνοος 02/12/2011 12:54:40

    Ο κ. Παπαδήμος δεν είναι καν ...Πάγκαλος για να τολμήσει να καταδικάσει τις ύβρεις του.

  6. akisenv avatar
    akisenv 02/12/2011 13:35:57

    θα επαναλαβω το σχολιο - ερωτημα που εκανα και σε προηγουμενη αναρτηση σας. Ο Υπουργος Εξωτερικων κ. Δημας πως σχολιαζει τα απαξιωτικα σχολια και χαρακτηρισμους για τον Ελληνικο Λαο απο τον κ. Αντιπροεδρο της Κυβερνησης σε Ξενα ΜΜΕ χωρας της Ε.Ε;

    • Lampros avatar
      Lampros @ akisenv 02/12/2011 16:38:46

      +1000000
      όσο δεν αντιδρας, στηρίζεις.

  7. alekos avatar
    alekos 02/12/2011 13:54:06

    ποίο πολύ για "σταγονίδια" τους κόβω.

  8. alekos avatar
    alekos 02/12/2011 13:57:38

    για "σταγονίδια" τους κόβω...

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/12/2011 14:35:09

    Εγώ θα ήθελα να μάθω ποιες είναι ακριβώς οι αρμοδιότητες του κ. Θεόδωρου Πάγκαλου ως αντιπροέδρου και για ποιον ακριβώς λόγο συντηρούμε οι πολίτες αυτόν, το προσωπικό του γραφείου του, καλύπτουμε τα διάφορα έξοδα της Αντιπροεδρίας και πληρώνουμε τα εκτός έδρας ταξίδια του (μεταξύ αυτών και τα ταξίδια εις Παρισίους, είτε για τον φίλο του τον Γαβρά, είτε για να δίνει αυτάρεσκες συνεντεύξεις σε κανάλια).
    Υπάρχει κανείς να μου πει αν χρειάζεται ο κ. Πάγκαλος στην κυβέρνηση Παπαδήμου και τι ακριβώς κάνει;

    • Lampros avatar
      Lampros @ ΒΙΣ 02/12/2011 16:39:47

      Μηπως εχεις καταλάβει τι εχει κάνει χρήσιμο σε όλη του την πολιτική διαδρομή????

  10. κοψοχερης avatar
    κοψοχερης 02/12/2011 21:49:08

    Κἀποτε ειπώθηκε ότι δεν υπάρχουν χυδαίες λέξεις , υπάρχουν χυδαίοι άνθρωποι. Η ρἠση βρίσκει την τέλεια εφαρμογή της στο πρόσωπο του αντιπρόεδρου , δεν είναι χυδαίες οι λέξεις που χρησιμοποιει, είναι χυδαίος ο ίδιος και καλημέρα να πεί εκχυδαιζει την λέξη....
    Δείτε τον, κρίντε τον αλλά όχι πολύ αυστηρἀ, σε ένα χυδαίο πολιτικό σύστημα , δεν είχε και πολλές επιλογές ..λόγω σωματότυπου ωστόσο κατέληξε να είναι η επιτομη του πολιτικού συστήματος .. οία η μορφή οίαδε και η ψυχή χυδαιότητα...