#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2009 21:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανωλεθρία για τον ελληνικό τουρισμό στη Μόσχα

Τι διαφημίζει κάθε κυβέρνηση ως τη «βαριά βιομηχανία» της Ελλάδας; Τον Τουρισμό. Από ποια χώρα υπήρξε θεαματική αύξηση του αριθμού των τουριστών τα τελευταία χρόνια; Από τη Ρωσία, πολίτες της οποίας  έρχονταν με φουσκωμένα τα πορτοφόλια και άφηναν καλά λεφτά. Εννοείται πως η κυβέρνηση, αυτή την περίοδο κρίσης, εξακολουθεί να ελπίζει στην έλευση του «ξανθού γένους» για διακοπές. Θα περίμενε, λοιπόν, κανείς ότι θα επεδείκνυε στοιχειώδη συνέπεια, αν μη τι άλλο, στην προβολή της Ελλάδας. Αλίμονο όμως. Τίποτε δεν της «κάθεται».

Αυτή τη φορά την «γκαντεμιά» την εισέπραξε ο «γιατρός», υπουργός Τουρισμού, Κώστας Μαρκόπουλος. Γιατί; Διότι άνθρωπος που προόριζε ο προκάτοχός του, και τωρινός υπουργός Παιδείας, Α. Σπηλιωτόπουλος, για σημαντική θέση στον ΕΟΤ Μόσχας, τον «κρέμασε». Προσέξτε να δείτε τιο κωμικοτραγικά σημειώθηκαν

Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες λοιπόν, του έκλεισε ραντεβού με τον Ρώσο ομόλογό του, που δεν ...υπήρχε. Ο κ. Μαρκόπουλος «τσίμπησε» και χωρίς επίσημη ειδοποίηση, ούτε καν ενημέρωση της πρεσβείας μας στη Μόσχα, πήγε να δει τον Ρώσο ομόλογό του Βιτάλι Μουτκό που αγνοούσε ο άνθρωπος ότι είχαν ραντεβού. Ο κλαυσίγελος συνεχίστηκε στην ρωσική τουριστική έκθεση «Ιντουρμάρκετ». Ο κ. Μαρκόπουλος ήταν επίσημος προσκεκλημένος, το όνομά μάλιστα εκφωνήθηκε, αλλά αυτός δεν ήξερε καν ότι έπρεπε να πάει. Και όπως ήταν φυσικό, η απουσία του, , προκάλεσε ερωτηματικά στην φιλοξενούσα πλευρά.

Κάποιοι βέβαια, επιχείρησαν να μπαλώσουν το φιάσκο. Τα ερωτήματα όμως, παραμένουν.

1.Πως είναι δυνατόν, με τόση προχειρότητα, να εμπιστεύονται τον πρώτο τυχόντα για τόσο σημαντικές συναντήσεις;

2.Γιατί ο πρέσβης μας στη Μόσχα δεν ήταν ενήμερος για αυτή τη φανταστική, ως απεδείχθη, συνάντηση;

Προφανώς δεν θέλει ξήλωμα μόνον το γραφείο του ΕΟΤ στη Μόσχα, αλλά και ολόκληρο το πλέγμα βρωμιάς και δυσωδίας που τα τελευταία χρόνια δημιουργήθηκε στο υπουργείο.

Και κάτι τελευταίο: Πέρυσι, ανέβηκε από την Αθήνα στη Μόσχα, ένα «τσίρκο» -για να μην πω τίποτε χειρότερο- που μάλλον δεν προήγε την υπόθεση του ελληνικού τουρισμού. Φέτος άπαντες ήλπιζαν σε κάτι καλύτερο, και προέκυψε ... πανωλεθρία!  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bill avatar
    bill 23/03/2009 21:19:13

    Να ξηλωθούν όσοι κουράστηκαν... Κώστα, ξήλωσε τους τώρα...

  2. stelios avatar
    stelios 23/03/2009 21:20:29

    Τι αλλο εκτος απο τσιρκο απαρτιζομενο απο ανεπαγγελτους φλωρους πρωην ΟΝΝΕΔιτες και απο τσολια θα μπορουσε να παει στη Μοσχα?

  3. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 21:21:15

    Dow jumps 400 points as investors cheer Treasury plan to buy up to $1 trillion in toxic assets

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 21:35:58

    Ανέκαθεν οι εκπροσωπήσεις του ΕΟΤ σε διεθνή συνέδρια, εκθέσεις κλπ ήταν από κιτς έως "μπούγιο στον μπουφέ". Ανεξαρτήτως κυβέρνησης. Ο ΕΟΤ είναι από τα ελίτ καταφύγια κομματικών εγκάθετων. Η προώθηση του τουρισμού είναι το τελευταίο που τους ενδιαφέρει. Τα ταξίδια στην Α` θέση, τα εκτός έδρας οδοιπορικά και τα αφορολόγητα κοσμήματα είναι ο σκοπός των εξορμήσεων.
    Όσον αφορά στους Ρώσους τουρίστες, η Χαλικιδική (ειδικά το 3ο πόδι)είναι εδώ και 5 χρόνια αποικία τους (από Μάιο έως Οκτώβριο). Αν δεν μιλάς Ρωσικά δεν μπορείς να παραγγείλεις ούτε καφέ. Πανελλαδικά αποτελούν νομίζω το 37% των αεροπορικώς αφιχθέντων.
    Η προβολή της Ελλάδας σαν τουριστικός προορισμός έχει αφεθεί στα χέρια των ιδιωτών. Ο ΕΟΤ απλώς είναι βιτρίνα σπατάλης δημόσιου χρήματος εκ μέρους των εκάστοτε κομματικών αφισοκολλητών που ονομάζονται παράγοντες. (ΤΕΙ και ΙΕΚ είναι οι σπουδές των χρυσών αγοριών του τουρισμού στην καλύτερη περίπτωση.)

  5. marta avatar
    marta 23/03/2009 21:43:21

    "Όσον αφορά στους Ρώσους τουρίστες, η Χαλικιδική (ειδικά το 3ο πόδι)είναι εδώ και 5 χρόνια αποικία τους (από Μάιο έως Οκτώβριο). Αν δεν μιλάς Ρωσικά δεν μπορείς να παραγγείλεις ούτε καφέ."
    Επικροτώ, όχι μόνο η Χαλκιδική επίσης... Και δεν δίνουν μία για τουριστικές εκθέσεις, απλά συνδυάζουν μπίζνες με βόλτα. Πότε θα προσαρμοστείτε οι αναλυτές των Αθηνών στις πραγματικότητες των βαλκανίων? Επιζούμε ομάδα τσίρκου μέσα σε άλλες ομάδες τσίρκου.....

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 21:54:04

    Και μη ξεχνάμε τις εξαγωγές γούνας από Καστοριά προς Ρωσία. Τεράστια τα νούμερα.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/03/2009 22:02:38

    @5 και @7
    strange
    ακριβώς

  8. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 22:06:04

    @ 5
    Το τρίτο πόδι της Χαλκιδικής είναι το Άγιο Όρος.

  9. Keep Talking avatar
    Keep Talking 23/03/2009 22:09:16

    Μα οπως μαθαινω ο ελληνικος τουρισμος δεν εχει αναγκη το ξανθο γενος. Φιλη μου που ζει στο εξωτερικο και εψαχνε πριν 2-3 μερες δωματιο ξνοδοχειου για το καλοκαιρι στη Φολεγανδο ΕΠΑΘΕ οταν ακουσε τις τιμεςς: 300 ολοκληρα Ευρωπουλακια για μια νυκτα! 150 Ε στη Σικινο!

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 22:22:32

    @9 Το τρίτο πόδι είναι τουριστικά εκμεταλλεύσιμο έως και την Ουρανούπολη με εκατοντάδες δωμάτια, ξενοδοχεία κλπ. Το Άγιο Όρος αρχίζει από πιο κάτω.

  11. MIG-21 avatar
    MIG-21 23/03/2009 22:37:31

    ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ!!!

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΚΕΙ Ο ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΝΩΡΙΣ (ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ) ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ !!!

  12. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 22:40:25

    @ 11
    Πες καλύτερα περιοχή Ουρανούπολης. Ουσιαστικά ο όρος 3ο πόδι δεν χρησιμοποιείται στη Μακεδονία, και αν το πει κάποιος κατά λάθος ή επεξηγηματικά εννοεί το Άγιο Όρος.

  13. μπουγατσα με τυρι avatar
    μπουγατσα με τυρι 23/03/2009 22:41:47

    Ο Γιατρος γνωριζει την αγγλικη.?.... η μιλαει με νοηματα ?
    Στο Λονδινο ηθελε μεταφραστη στου Χαροντς...
    Δεν ειχε μαλλον χρονο για ξενες γλωσσες,αφου φροντιζε παντα να ειναι παρων στις ολονυχτιες του Μακη.

  14. MIG-21 avatar
    MIG-21 23/03/2009 22:45:22

    μπουγατσα με τυρι

    ΑΣΤΩ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ......
    ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ!!!
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ....... ΤΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΓΗ......
    ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ!!!!!

  15. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 22:45:28

    @ Strange Attractor
    Κάποτε η Καστοριά είχε ανθηρό εμπόριο γούνας με συμβολή στο εθνικό ΑΕΠ ως 11%. Μετά ήρθαν οι "οικολόγοι" που προώθησαν τα πλαστικά και τώρα περιμένει η χώρα να ζήσει από τον Τουρισμο? Όπως και οι ενοικιαστές που θέλουν να δουλεύουν 4 μήνες και να κάθονται 8?

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 22:50:47

    @16 Η χώρα ζούσε και ζει από τον τουρισμό από την δεκαετία το`60 και εντεύθεν. Οι 2 άλλοι άδηλοι πόροι (ναυτιλιακό και μεταναστευτικό συνάλλαγμα) μειώθηκαν ή και εξαφανίσθηκαν.
    Υπάρχει αυτό το καιρό αναβίωση της εξαγωγής γούνας από την Δ. Μακεδονία λόγω της Ρωσικής αγοράς και των τουριστών από Ρωσία.
    Και παρεπιμπτόντως όλοι όσοι ξέρω (β. Ελλάδα)ως τρίτο πόδι το αναφέρουν το τρίτο πόδι....

  17. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 23/03/2009 23:09:40

    @5

    Επιτρέψτε μου να διηγηθώ άλλη μια πονεμένη ιστορία. Στον ΕΟΤ του Τόκυο διευθύντρια ήταν η Έμμυ Δέδε-Ναγκάτα χρόνια πολλά που ήταν παντρεμένη με Ιάπωνα. Μαζί ήταν και ένας νεοδημοκράτης ο οποίος πήρε μετάθεση το 2005 για Αθήνα αλλά κατάφερε και έμεινε άλλα τρια χρόνια μέχρι να έρθει η μετάθεσή του. Οι μισθοί της τάξεως των 500.000 δρχ. και βάλε μηνιαίως.

    Το 2002 ήλθε με υποτροφία η Σ. Λέγοντας υποτροφία εννοούμε διακοπές με έξοδα του φορολογούμενου στην Ιαπωνία της τάξεως των 2000 $ το μήνα για δύο χρόνια συνήθως καθώς και πολλά άλλα πλεονεκτήματα. Ήταν μια καλή καβάντζα για τα δικά μας τα παιδιά που αφού είχαν κάνει προηγουμένως ιδιαίτερα στα Ιαπωνικά με τους υπάλληλους της πρεσβείας πληρώνοντας μαύρα, για να τους γνωρίζουν έπαιρναν το χρίσμα για να πάρουν την πολυπόθητη υποτροφία.

    Στην συνέχεια πήγαιναν όπου πήγαιναν και επειδή στην Ιαπωνία το πρόβλημα δεν είναι το να βγεις αλλά το να μπεις πήγαιναν και την πέρναγαν κοτσάνι μαζεύοντας και φράγκα και γνωριμίες. Αυτοί λοιπόν οι φοιτητές παρά το γεγονός ότι οι περισσότεροι δεν είχαν επαρκή γνώση της γλώσσας ούτε και των εθίμων της χώρας εμφανίζονταν από την πρεσβεία σαν μεταφραστές διερμηνείς κλπ κάνοντας αθέμιτο ανταγωνισμό σε κάποιους Έλληνες εγκαταστημένους εκεί που φυτοζωούσαν.

    Η Σ τώρα όντας νέα όμορφη και πολιτικά βυσματωμένη σύναψε κοινωνικές σχέσεις με τον πρώτο γραμματέα της πρεσβείας.Ενώ όλοι οι πληβείοι έκαναν δυο χρόνια στο πανεπιστήμιο καλή σου καθώς ήταν άριστη σε όλα έκατσε μόνο ένα εξάμηνο και μετά γύρισε πίσω. Διάβασε πολύ λέει όσο δεν είχε ξαναδιαβάσει και έμαθε 1945 βασικά ιδεογράμματα άπταιστα όταν οι άλλοι χρειάζονται δυο-τρία χρόνια στην καλύτερη. Πήρε πτυχίο.

    Στην συνέχεια η καλή σου βρέθηκε να είναι υπεύθυνη για την Αθήνα 2004 και ειδικά για την Ιαπωνία. Συνεργάστηκε με την Μ. Αντουανέτα, έκανε την δική εταιρεία και άλλα πολλά. Όταν τελείωσαν οι αγώνες δεν χάθηκε. Βρέθηκε ξαφνικά να κάνει την δημοσιογράφα στην Ε. Κάθε λίγο και λιγάκι πήγαινε στην Ιαπ. πρεσβεία και τους ζήταγε να την αφήσουν να πάρει συνέντευξη από τον αυτοκράτορα. Όταν έγινε η αλλαγή δεν έχασε την ευκαιρία. Κάποια στιγμή ο Αβραμό πήγε επίσκεψη στο Τόκυο. Τι και να ήταν από το άλλο κόμμα πήγε και αυτή στο ίδιο αερόπλανο. Ξαφνικά και ενώ ήταν βυσματωμένη με τον κινέζο βρέθηκε διευθύντρια στο Τόκυο τρώγοντας την Δέδε. Έγινε κάποιος χαμός το 2005 για ΑΣΕΠ κλπ αλλά σύμφωνα με φήμες κάτι έκανε πολύ καλά και την πρόσεχαν. Από τότε έζησε αυτή καλά και εμείς καλύτερα. Ζει και βασιλεύει μέχρι να την πληρώσουν με το νόμισμά της. Μέχρι τότε όμως θα έχει βεβαίως προωθήσει τις υποθέσεις της και αλλίμονο από αυτούς που περιμένουν αξιοκρατίες και άλλα πράσιν’ άλογα.

  18. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 23/03/2009 23:17:24

    2005->1995 ειναι το σωστο

  19. Orestios avatar
    Orestios 23/03/2009 23:34:54

    @ Strange Attractor
    Περίεργο, δεν συνηθίζεται στην Μακεδονία. Όταν λες σε πιο πόδι για την χαλκιδική η απάντηση είναι είτε 1ο είτε 2ο. Για 3ο δεν ήταν σύνηθες μέχρι κάποια χρόνια. Εκτός αν οι της Ουρανούπολης ήθελαν να ταυτιστούν με τα original πόδια.

  20. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/03/2009 10:52:45

    Ρε συ ανωνυμε, με το χα, χα ,χα ,για γελια ειμαστε,ή για κλαματα;
    Αστα να πανε στο διαολο.

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/03/2009 10:53:31

    Τι ανοιγμα εκανε ρε φιλε,τι ανοιξε;
    Μαλλον τα μπουτια της,ανοιξε.

  22. stelios avatar
    stelios 24/03/2009 11:11:49

    24@
    Τι ανοιγμα εκανε ρε δυστυχε η ΝΔ?
    Με δανεικα πληθωρικα χρηματα πλακωσαν οι Βαλκανιοι και με πετσινα Πετροδολαρια οι Ρωσοι.
    Για πανε φετος να δεις αν θα εχει τουριστες απο κει,με τις τιμες της ενεργειας στα Ταρταρα,χρεωκοπημενες τις επιχειρησεις στη Ρωσια και ανεργους τους Βαλκανιους η ξανα με μισθο 200 euro ο μηνα με υποτιμημενα νομισματα και με χρεη σε euro για σπιτια αγορασμενα πιο ακριβα απο την Ελλαδα.
    Μονο βιζιτες θα ερθουν φετος για διακοπες απο Βαλκανια,οι περσινοι δε θαχουν ουτε τη βενζινη να πληρωσουν.
    Οι δε ανεγγιχτοι απο την κριση που ειναι στα κολπα και εξακολουθουν να κονομανε πηγαινουν εκει που ειναι οι ομοιοι τους,μεγιστανες Ελληνε ςοι Ευρωπαιοι,δε παν στην Ποτιδαια και την Ασπροβαλτα.

  23. stelios avatar
    stelios 24/03/2009 12:12:34

    17@
    Σου διαφευγει οτι οι Τουριστες τη δεκαετια του 60 και 70 ηταν ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ σε σχεση με σημερα,απλα τοτε αρκουσε στο φτωχο ψαρα το ενοικιο για το καμαρακι και το μαγειρεμα του φαγητου+το γαλα που αρμεγε ο ιδιος απο την κατσικα του.
    Ελαχιστες ηταν οι μεγαλες μοναδες σε συγκεκριμμενα μερη.
    Βεβεια τοτε υπηρχε εκτος απο τους αδηλους πορους τεραστια βιομηχανια και βιοτεχνια που ανθουσε λογω περιορισμων στις εισαγωγες.
    Ο κοσμος Ο,ΤΙ καταναλωνε ηταν ΝΤΟΠΙΑΣ παραγωγης,τα δε εισαγωμενα ηταν συνωνυμα του ειδους πολυτελειας.Τωρα ακομη και στα τσαντιρια πινουμε malt whiskey και ακομη και τα σκορδα ειναι Κινας.
    τα εκατομμυρια των Γερμανων με τις τροχοβιλες χαθηκν στην πορεια για αλλους προορισμους.

  24. Suhoi avatar
    Suhoi 24/03/2009 14:17:13

    Εδώ ρε παιδιά βοά όλη η Μόσχα, που λέει ο λόγος, για το άτομο που -άθελά του, θέλω να πιστεύω- έριξε την μπανανόφλουδα στον Μαρκόπουλο. Απορίας έξιον είναι με ποιό κριτήριο ο προστατευόμενος του Καραμανλή, πρώην υπουργός τουρισμού, Α.Σπηλιωτόπουλος, ενέκρινε την τοποθέτησή του στις ελληνορωσικές τουριστικές σχέσεις. Πόντιος που τη δεκαετία του 1980, ήταν υπάλληλος στην πρεσβεία μας στη Μόσχα, και κάρφωνε στην ΚΥΠ τους αριστερούς φοιτητές που σπούδαζαν στη Σοβιετική Ενωση, ήταν το γιουσουφάκι κάτι ΠΑΣΟΚων κομμισάριων που είχαν σταλεί ως διπλωμάτες στη Μόσχα. Ατομο, το οποίο έχει εμπλακεί σε χοντρές δολοπλοκίες και συγκρούσεις ανάμεσα σε εμπόρους όπλων, που προσπάθησε να πάρει κι αυτός μερίδιο από το εμπόριο οπλικών συστημάτων μεταξύ Ρωσίας-Ελλάδας, αλλά απέτυχε. Τι σχέση μπορεί να έχει αυτός ο τύπος με τον Τουρισμό; Απορίας άξιον επίσης, πως ένας γυμνοσάλιαγκας που έγλυφε τους ΠΑΣΟΚους, τώρα κατάφερε και έγινε αρρεστός στους Νεοδημοκράτες; Θα μου πείτε, τέτοιο χαμαιλέοντες είναι που επιβιώνουν με όλες τις κυβερνήσεις. Να όμως, που έκανε τη μεγάλη χοντράδα και εξέθεσε, όχι απλά έναν υπουργό, αλλά την ίδια την Ελλάδα. Σε τέτοιους ανθρώπους εμπιστευόμαστε τα συμφέροντα της πατρίδας μας;