Παντού τρίτος ο ΣΥΡΙΖΑ, πλην Αττικής
18/05/2014 19:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παντού τρίτος ο ΣΥΡΙΖΑ, πλην Αττικής

Γιατί πανηγυρίζουν στον ΣΥΡΙΖΑ; Βλέπουν κανένα ρεύμα ανατροπής;

Σαρώνει στην Ελλάδα και θα έχει την απαίτηση από αύριο να πάμε σε εθνικές εκλογές; Η απάντηση είναι όχι και εξηγούμαστε γιατί. Σε όλες τις υπόλοιπες περιφέρειες πλην της Αττικής δεν πέρασε το κλίμα πόλωσης που επέλεξε ο κ. Τσίπρας. Δεν πέρασε το δίλημμα «μνημόνιο – αντιμνημόνιο», δεν πέρασε η «εντολή» για ανατροπή.

Τι βλέπουμε μέχρι τώρα;

Στην Κεντρική Μακεδονία με περίπου 1,5 εκατομμύριο ψηφοφόρους στον δεύτερο γύρο περνά ο Τζιτζικώστας και ο Ιωαννίδης, δύο πρόσωπα που ανήκουν στο χώρο της δεξιάς. Ακόμη κι αν υπήρξαν λάθος προσεγγίσεις και εκτιμήσεις για τον κ. Τζιτζικώστα η ουσία είναι ότι τα χαρακτηριζόμενα «δεξιά» ψηφοδέλτια σάρωσαν.

Στην Δυτική Μακεδονία σαρώνει ο Γ. Δακής, προερχόμενος από τη Νέα Δημοκρατία ενώ στην μεγάλη περιφέρεια της Κρήτης επιλέγεται και πάλι ένας αυτοδιοικητικός ο κ. Αρναουτάκης.

Στη Θεσσαλία ο κ. Αγοραστός, πρώην βουλετυτής της ΝΔ. παίρνει 45% και θα επικρατήσει άνετα.

Την Ήπειρο η ΝΔ την πήρε με την μία.

Στην Στερεά Ελλάδας ο Κ. Μπακογιάννης έχει διαφορά πάνω από 25% από τον δεύτερο.

Στη Δυτική Ελλάδα ο Ανδρέας Κατσανιώτης έκανε την έκπληξη και πέρασε στον δεύτερο γύρο όπου θα αναμετρηθεί με τον κ. Κατσιφάρα.

Στην Πελοπόννησο ο Π. Τατούλης παίρνει πάνω από 43% ενώ ο Ο. Βουδούρης του ΣΥΡΙΖΑ είναι κάτω από 16% και δεν περνά ούτε στον δεύτερο γύρο όπου θα βρίσκεται ο κ. Δέδες με 20%.

Τα αποτελέσματα αυτά λοιπόν δεν δείχνουν καμιά ανατροπή, όσο κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ επιχειρεί να εκμεταλλευτεί την υψηλή συσπείρωση υπέρ της Δούρου, εκεί δηλαδή που έδωσε τη μάχη όλων των μαχών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. A.K. avatar
    A.K. 18/05/2014 20:01:49

    Από τις 13 περιφέρειες ο ΣΥΡΙΖΑ είναι πρώτος στις 2. Στις υπόλοιπες 11 είναι εκτός δευτέρου γύρου

  2. svetlana avatar
    svetlana 18/05/2014 20:13:14

    Αυτή τη Κυριακή, γιατί την επομένη προφανώς τη χάνει, ομοίως και για το Δήμο Αθηναίων, ας όψεται ο Κακλαμάνης Άρα εμπρός στα άρματα... για την ανατροπή

  3. Marcelos avatar
    Marcelos 18/05/2014 20:13:31

    Φάκτορα, γιατί δεν τα ανακοινώνεις πρώτα αυτά και κάθομαι και γράφω στην άλλη ανάρτηση με την πίεση 200;;; Τα έβαλαν μαζί μου και όσοι δημόσιοι υπάλληλοι απόμειναν στη Ν.Δ... :) :)

    • Factorx avatar
      Factorx @ Marcelos 18/05/2014 20:33:12

      Γιατί εγώ δεν έχω πίεση;

      • gikon avatar
        gikon @ Factorx 18/05/2014 21:11:15

        Μαζί με τα ξερά καις και τα χλωρά ΦάκτωρΧ. Ο άνθρωπος, ευρισκόμενος εκτός ελληνικής πραγματικότητας, παραθέτει απόψεις σαν δεδομένα στοιχεία. Στοιχεία που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και δημιουργούν κάκιστες εντυπώσεις ενόψει μάλιστα εκλογικής περιόδου. Γιατί να μην παίρνει τις απαντήσεις που του πρέπουν;

        • Decimus Maximus avatar
          Decimus Maximus @ gikon 18/05/2014 21:25:49

          Σήμερα δεν θα ήθελα καυγάδες και αντιδικίες ανευ ουσίας

          • gikon avatar
            gikon @ Decimus Maximus 18/05/2014 21:35:13

            Κανείς δεν θέλει αλλά, δυστυχώς, προκύπτουν. Συγγνώμη από τους λοιπούς συσχολιαστές.

  4. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 18/05/2014 20:22:58

    ΑΠΟΨΙΝΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. ΕΠΕΙΔΗ ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΡΙΠΑΤΟ.

    • Κ.Π. avatar
      Κ.Π. @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 18/05/2014 21:01:07

      Δηλαδή θα ξανανοίξουν οι μικρομεσαίοι που έβαλαν λουκέτα στα 50-55 χρόνια τους και είναι στα συσσίτια, θα βρούν δουλειά οι άνεργοι, θα ξαναπάνε στο δημόσιο οι 45-50άρηδες που τους 'εδωσαν σύνταξη με τσάμπα πλασματικά χρόνια με το πρόσχημα της εθελουσίας, θα πάρει το φορολ.νομοσχέδιο πίσω από ολη την ιδιωτική οικονομία που τους τσακίζει με νέα λουκέτα, θα ματαιώσει τη φορολογία στους ανέργους που αν έχουν σπίτι και αυτοκίνητο πληρώνουν φόρους και άλλα πολλά.....Αυτά είναι εγκλήματα του Σαμαρά που μάλλον παρασύρθηκε και....σύρθηκε από τους κλεφταράδες του Πασόκ γιατί αυτοί ήταν τελειωμένοι και παίρνουν και τη Ν.Δ. στο γκρεμό. Δυστυχώς ο παλαιός νοικοκύρης μικρομεσαίος δεν έχει να χάσει τίποτα από αυτές τις εκλογές γιατί είναι χαμένος προ πολλού από την πολιτική των πελατειακών σχέσεων με την...προστασία του υδροκέφαλου κράτους και μάλλον απέχει τη δεδομένη στιγμή από τα παίγνια του συστήματος.

  5. Factorx avatar
    Factorx 18/05/2014 20:47:01

    Νέα Δημοκρατία: Χαμηλότερα τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ ακόμη και στην περιφέρεια Αττικής Σύμφωνα με κύκλους της ηγεσίας της ΝΔ, με εξαίρεση την περιφέρεια Αττικής, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πηγαίνει καλά, καθώς στην πλειονότητα των περιφερειών δεν θα είναι καν στο δεύτερο γύρο, αλλά θα είναι τρίτος ή τέταρτος. Ακόμα και στην περιφέρεια Αττικής, σημειώνουν, τα ποσοστά που αποσπά η κ. Δούρου είναι χαμηλότερα από το ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές του Ιουνίου 2012, ενώ υπολείπονται από το άθροισμα των ποσοστών Κουμουτσάκου και Σγουρού.
    Παρομοίως ισχύει και για το δήμο της Αθήνας αναφέρουν, και υπογραμμίζουν ότι δεν υπάρχει δυναμική υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ στην κοινωνία.

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Factorx 18/05/2014 21:19:19

      Τα ποσοστά της Δούρου είναι όντως χαμηλότερα απο τα αντίστοιχα των εθνικών αλλά με τη λογική αυτή του Κουμουτσάκου είναι τα ΜΙΣΑ απο τα αντίστοιχα της ΝΔ ... αυτό είναι εντελώς λάθος επιγχείρημα το είπε και ο Κεδίκογλου που δεν πολυ καταλαβαίνει τι λεει ...

      επίσης είναι μάλλον φαιδρό να αθροίζει η ΝΔ ποσοστά με το Πασόκ (εκτός και αν τρελαθήκαμε και δεν θεωρούμε Πασόκ το Σγουρό)

      κατά τη γνώμη μου τα ποσοστά του Σύριζα σε αυτοδιοικητικό επίπεδο πανελλαδικά είναι πολύ υψηλότερα από ότι περίμενα αφού οι ψηφοροι του ΔΕΝ αποτελούν κλασικό δείγμα παλαιών ψηφοφόρων ΝΔ , Πασόκ που ακόμα και για διαχειριστή ψήφιζαν κομματικά.

      Αν σε τόσο "χαλαρή" κάλπη μάζεψαν αυτά τα ποσοστά οι κατά τεκμήριο εντελώς άγνωστοι (ακόμη και στις τοπικές κοινωνίες) υποψήφιοι του Σύριζα , εκτιμώ ότι ίσως τελικά υπάρχει κάποια δυναμική υπέρ του που δεν είχα παρατηρήσει.

      Οψόμεθα ... αλλά αν δεν γίνει κάτι συνταρακτικό μέσα στην εβδομάδα ίσως δούμε και μεγάλη διαφορα στις ευρωεκλογές ...

      • gikon avatar
        gikon @ EVANGELOS 18/05/2014 21:37:48

        Τα σημερινά αποτελέσματα δεν προδικάζουν μεγάλη διαφορά στις ευρωεκλογές. Το αντίθετο. Αν υπάρξει κυβερνητική κρίση θα προκύψει από το ΠΑΣΟΚ.

        • EVANGELOS avatar
          EVANGELOS @ gikon 18/05/2014 23:46:00

          φίλε μου το ίδιο πίστευα και εγώ και το είχα γράψει πολλές φορές , για κόμμα με τη δομή του Σύριζα όμως τα ποσοστά σήμερα είναι ΠΟΛΥ μεγάλα ... πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ότι ο Σύριζα δεν έχει παραδοσιακούς ψηφοφόρους και σε επίπεδο δημάρχων-νομαρχών έχει μηδενικό "γκελ" στην κοινωνία.

          Το ποσοστό του σύριζα σε αυτοδιοικητικό επίπεδο είναι πιστεύω πολύ μικρότερο από το ποσοστό του σε εθνικές ή ευροεκλογές ... έτσι εξηγείται και το γκάλοπ-έξιτ πολ που έκανε το Βήμα σήμερα που δίνει 5 μονάδες διαφορά.

          Συνεπώς αρχίζω να βλέπω σοβαρή διαφορά , αν και το ρεύμα αυτό μέχρι και χθές δεν το παρατηρούσα ... τι να σου πω θα δούμε την Κυριακή

  6. -  τυχάρπαστος - avatar
    - τυχάρπαστος - 18/05/2014 21:14:03

    Λίγη σημασία έχει ποιος είναι πρώτος, δεύτερος κτλ, το ζητούμενο για τον τόπο είναι ένα ελάχιστο ομοψυχίας, τα δύσκολα έρχονται...

  7. Naruto avatar
    Naruto 18/05/2014 21:16:22

    Ουουφ,τελικά δεν θα χρειαστώ το lexotanil .

  8. Decimus Maximus avatar
    Decimus Maximus 18/05/2014 21:22:12

    Πρωτιές σε τρεις Περιφέρειες, Θεσσαλίας, Κρήτης και Πελοποννήσου, καταγράφουν οι υποψήφιοι των δύο κομμάτων της συγκυβέρνησης. Ειδικότερα, σύμφωνα με το exit poll της Κάπα Research για το «Βήμα», στη Θεσσαλία καταγράφεται ποσοστό 42,5% στον Κώστα Αγοραστό, πρώην βουλευτή της ΝΔ, σην Περιφέρεια Κρήτης δίνει πρωτιά στον Σταύρου Αρναουτάκη (40,4%), πρώην βουλευτή και ευρωβουλευτή του ΠΑΣΟΚ, και την Περιφέρεια Πελοποννήσου καταγράφει ποσοστό 43,1% στον Πέτρο Τατούλη.

  9. nikos avatar
    nikos 18/05/2014 21:30:00

    Tην επόμενη κυριακή σύμφωνα με τα σημερινά αποτελέσματα ο συριζα ΔΕΝ θα πάρει ουτε την Αττική! Τελικά θέμα ηγεσίας δεν θα τεθεί στην ΝΔ όπως προεξοφλούσαν πολλά site, και μάλιστα τώρα βριζουν, αλλά στον συριζα! Αντε με τις υγείες σας! Ας κοιταξει τώρα ο πρωθυπουργός να κάνει άλματα προς την ανάπτυξη και γρήγορα! πριν χαθεί το τρένο!!

  10. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 18/05/2014 21:32:24

    Καλό θα ήταν η Συγγρού να μαζέψει τον Άδωνη Γεωργιάδη που περιφέρεται από δω και από και από κει και μόνο κακό μπορεί να κάνει....Μια από τις κατάντιες πολιτικών προσώπων που θα αλλάξουν την Ελλάδα....

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Κ.Π. 18/05/2014 23:11:18

      Βαλε γυαλια και ακουστικα να ακουσεις και να δεις τι παθαινουν οσοι λενε βλακειες παροντος του Γεωργιαδη πχ για αποψε το μενου ειχε Μηλιο ,Σταθακη , Λυγερο,Χατζηνικολαου κλπ.Ο ανθρωπος κενταει σε καμβα ηλιθιων .Εαν δεν υπηρχε θαπρεπε να τον εφευρει η ΝΔ .Μπραβο Αδωνι !

  11. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 18/05/2014 22:50:06

    την επομενη κυριακη ψηφιζουμε για ευρωκοινοβουλιο οτι και να συζητουμε τωρα ειναι για να περνα η ωρα ,την επομενη εβδομαδα η εικονα θα ειναι πιο καθαρη και ψυχραιμη αλλα και παλι να μη ξεχναμε οτι και τοτε δε ψηφιζουμε κυβερνηση ,μη χανουμε το μετρο .

  12. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 18/05/2014 23:17:59

    Τα δικά μου συμπεράσματα. 1ον. Σήμερα κέρδισε η σταθερότητα. 2ον. Ο ελληνικός λαός ωρίμασε και δεν πέφτει πλέον σε παγίδες του στυλ, λεφτά υπάρχουν, θα σχίσω τα μνημόνια, θα χαστουκίσω την Μέρκελ, θα αυξήσω τους μισθούς και τις συντάξεις, θα μειώσω την φορολογία και θα έχετε όλοι σας από δύο δουλειές. Επιτέλους ωρίμασε. 3ον. Ο Σαμαράς, κάνοντας μόνο ένα λάθος (Τζιτζικώστας) αποδεικνύεται ηγέτης και σημαντκός παράγων που θα βγάλει την χώρα από την κρίση. 4ον. Όταν η χώρα βγει από την κρίση, ο ΣΥΡΙΖΑ θα γίνει ένα κόμμα του 3-4%.

  13. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 18/05/2014 23:22:51

    Ρε παιδιά, ηρεμία.. Μερικοί κατέβασαν τις μαύρες πλερέζες. Βλέπετε τα ποσοστά πλην Αττικής? Είναι δυνατόν να γκρινιάζετε? Μετά απ' αυτά που περάσαμε 3 χρόνια, ο κόσμος να ξαναψηφίζει ΝΔ? Εγώ προσωπικά δεν το περίμενα. Οι Έλληνες δείχνουν απίστευτη ωριμότητα και υπομένουν, βλέπει ότι το πράμα πάει να φτιάξει. Στο χέρι μας είναι τώρα. Έλα, μπράβο!.. Αμέσως ηττοπάθεια!.. Για δείτε το καλύτερα.. Υ.Γ. προς τον Σύριζα: Εεε, παιδιά! "Ο λαός έστειλε μήνυμα ανατροπής σ' όλη την Ελλάδα!" Χααα, χα, χα!

  14. Νεύτων avatar
    Νεύτων 18/05/2014 23:30:29

    Κατά τις πρώτες ώρες, ομολογώ ότι απογοητεύτηκα. Ίσως να ήταν η πικρή αίσθηση από τη Θεσσαλονίκη και την Αττική. Για την μεν πρώτη, οι επιλογές ήταν ό,τι πιο άνοστο και ξύλινο θα μπορούσε να δείξει η ΝΔ, για τη δε Αττική, πραγματικά εντυπωσιάζομαι από το ότι οι ψηφοφόροι δεν επέλεξαν για το 2ο γύρο τον πραγματικά εξαιρετικό Κουμουτσάκο, έναν αξιοπρόσεκτο πολιτικό που θέλω να πιστεύω ότι ο Αντώνης Σαμαράς θα τον αξιοποιήσει στο maximum! Όμως, μεταμεσονύχτια είναι ξεκάθαρο ότι σε 8 από 13 περιφέρειες, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πέρασε. Μένουν οι ευρωεκλογές. Και αρχίζω να πιστεύω σιγά-σιγά ότι τελικά, ο Αντώνης Σαμαράς θα έχει την υποστήριξη των πολιτών για να προχωρήσει στην ενίσχυση της σταθερότητας για την οποία παλεύει. Αλλά και στο μεγάλο βήμα για τη Νέα Ελλάδα. Ας το τολμήσει!

  15. blue nile avatar
    blue nile 18/05/2014 23:42:53

    Στον ΣΥΡΙΖΑ πιο πολύ χαίρονται για το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης που έγινε μετά την ψήφο που τους δείχνει να έχουν 4,5 και πάνω διαφορά από τη ΝΔ.

  16. radiomedic avatar
    radiomedic 19/05/2014 00:07:49

    Έκατσα κι έκανα μια άθροιση στα αποτελέσματα του υπουργείου μέχρι στιγμής και έβγαλα αποτελέσματα και ποσοστά μέχρι τώρα. Αν μετρήσουμε και τον Τζιτζικώστα στη ΝΔ το ποσοστό της φτάνει στο 32% ΝΔΣΥΡΙΖΑΕΓΚΥΡΑΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ/ΘΡΑΚΗ373741220811053232%ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ841365169544952146%ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ2600970336665442%ΕΠΤΑΝΗΣΑ12107120125680350%ΗΠΕΙΡΟΣ43663231408915544%ΘΕΣΣΑΛΙΑ681342234816149338%ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ41098180069674434%ΑΤΤΙΚΗ9562215580766093441%ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ255592142112975036%ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ582742147713348341%ΚΡΗΤΗ271711994510480234%ΒΟΡΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟ1508091744805151%ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ23521127406885442%ΣΥΝΟΛΟ ΨΗΦΩΝ5577483870062176776ΠΟΣΟΣΤΟ26%18%

    • radiomedic avatar
      radiomedic @ radiomedic 19/05/2014 00:17:58

      Επειδή βγήκε χάλια γράφω τα τελικά νούμερα της άθροισης και τα ποσοστά σε έγκυρα ψηφοδελτια 2176776 ΝΔ 557748 26% (αν προσθέσουμε και τον Τζιτζικώστα πάει στα 704055 και 32%) ΣΥΡΙΖΑ 387006 18% (τα αποτελέσματα τα πήρα από τη σελίδα του υπουργείου εσωτερικών στις 1.00 περίπου του βράδυ)

  17. GLAD avatar
    GLAD 19/05/2014 00:25:10

    Απεδείχθη σήμερα , ότι το σοβαρό πρόβλημα είναι η Αθήνα και ειδικότερα συγκεκριμένες συνοικίες , όπου οι τραγικές συνθήκες ζωής (οικονομικές κλπ.) των κατοίκων τους , "θέριεψαν" την Χρυσή Αυγή. Συμπέρασμα : η Κυβέρνηση πρέπει να ασχοληθεί σχολαστικά με το θέμα , αγνοώντας και ξεπερνώντας με κάθε τρόπο τα εμπόδια που θέτει και θα θέσει ο Σύριζα . Η Αριστερά δεν ενδιαφέρεται γιά την πρόοδο του "συστήματος" (αν και συμμετέχει στο παιχνίδι) , αλλά για την διάλυσή του . Αρα δεν πρέπει να αναμένεται συναίνεση . Για παράδειγμα πρέπει να βιαστεί η κυβέρνηση να δημιουργήσει τζαμί (αν είναι τόσο σοβαρό το θέμα) στα όρια του λεκανοπεδίου ακυρώνοντας άμεσα προηγούμενες αποφάσεις. Η Χρυσή Αυγή και ο Σύριζα απεδείχθη ότι δεν "μετράνε" πουθενά αλλού στην Ελλάδα. Σοβαρό επίσης αλλά δευτερεύον θέμα κατά την γνώμη μου , είναι η πλασματική εικόνα για την πολιτική κατάσταση της χώρας που καταφέρνουν να διαμορφώνουν οι αριστεροί "στρατευμένοι" δημοσιογράφοι , που ελέγχουν τα μέσα ενημέρωσης και ιδιαίτερα τα ηλεκτρονικά. Καταγράφεται σήμερα συστηματικά μιά εντελώς άλλη εικόνα όσον αφορά την αντίληψη και την θέληση της κοινωνίας Πανελλαδικά και πρέπει να τελειώνουμε με τις συνεχείς καταστάσεις ανωμαλίας που δημιουργεί η Αριστερά.

  18. Γιάννος avatar
    Γιάννος 19/05/2014 00:31:33

    Κάποια στιγμή θα πρέπει στο επιτελείο Σαμαρά να βρουν λύσεις για το θέμα των Αυγών. Όλοι ξέρουμε ότι οι ψηφοφόροι της προέρχονται κατά τεράστια πλειοψηφία από χώρους της Δεξιάς. Προφανώς οι διώξεις απέτυχαν.

  19. kritwn avatar
    kritwn 19/05/2014 01:13:19

    Μόνο που στην Αττική ψηφίζει η μισή Ελλάδα.
    Δεν νομίζω ότι μπορεί οποιοσδήποτε δεξιός να χαίρεται με αυτά τα αποτελέσματα. Κι αν συνεχίσουμε να κάνουμε ότι δεν βλέπουμε πολύ φοβάμαι ότι την επόμενη Κυριακή θα προσγειωθούμε απότομα στην πραγματικότητα.

    • J.R, avatar
      J.R, @ kritwn 19/05/2014 01:59:27

      ...στην Αττική διαμένει αλλά δεν ψηφίζει το 50% της Ελλάδας αγαπητέ....

  20. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 19/05/2014 03:18:00

    Κατά ένα μεγαλόσχημο στέλεχος του (τ)ΣΥΡΙΖΑ, η ψήφος στην Αττική ήταν πολιτική (εκεί κερδίζουν ντε!) ενώ στην υπόλοιπη Ελλάδα αυτοδιοικητική (εκεί δεν κερδίζουν ντε!). Και με τέτοια μυαλλά θέλουν να κυβερνήσουν κιόλας! Απορώ πώς δεν κατάπιε την γλώσσα του με τέτοια αρλούμπα-γαρδούμπα!