#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2009 11:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανστρατιά στις κάλπες για τον Αντώνη Σαμαρά

 



Οι Νεοδημοκράτες μας εξέπληξαν όλους αυτήν την φορά. Καμία σύγκριση με όσα έγιναν πριν από δυο χρόνια στις ανάλογες διαδικασίες του ΠΑΣΟΚ που οδήγησαν στην εκλογή του Γιώργου.

Μέσα σε ένα κλίμα πάθους και έντασης και οξύτητας – όπως πρέπει δηλαδή να γίνεται - η διαδικασία για την εκλογή νέου προέδρου στη ΝΔ, έβαλε επι τάπητος τα ουσιαστικά προβλήματα της χώρας μας και του καιρού μας:

 Διαπλοκή, ή λαϊκή βούληση;

 Τζάκια και οικογενειοκρατία, ή λαοπρόβλητοι ηγέτες;

 Εθνικός Κράτος, ή Παγκοσμιότητα;

 Φιλελευθερισμός,  ή Κρατικός Παρεμβατισμός;

 Iδεολογική καθαρότητα, ή πολυσυλλεκτικότητα;

 Κόμματα αρχών ή κόμματα πελατών;

 Χάρις στην τόλμη του Αντώνη Σαμαρά που τα έθεσε πρώτος, η συζήτηση για τα ζητήματα αυτά δεν απασχολεί πλέον μόνο μια κάστα ειδημόνων, αποκομμένων από το κοινωνικό γίγνεσθαι. Απασχολεί μεγάλα τμήματα της ελληνικής κοινωνίας και πέραν της ΝΔ.

 Έτσι, αυτή η πρωτόγνωρη για τη ΝΔ διαδικασία απελευθέρωσε τη δυναμική της υποψηφιότητας Σαμαρά.

 Η υποψηφιότητα του  αγκαλιάστηκε από πολίτες όλων των κομματικών χώρων, που εύλογα θεωρούν ότι το ποιος θα είναι ο εν δυνάμει πρωθυπουργός αφορά άμεσα τη ζωή τους, όπως αφορούσε το 2007 ποιος θα είναι αρχηγός του ΠΑΣΟΚ.

 Περιστασιακοί ή μόνιμοι ψηφοφόροι άλλων κομμάτων, σε κατ’ ιδίαν συζητήσεις εξομολογούνται τώρα ότι θέλουν να συμμετάσχουν στην διαδικασία εκλογής προέδρου της ΝΔ.

 Συνεπώς το ρεύμα υποστήριξης οφείλει να δημιουργήσει πανστρατιά για την εκλογή του Αντώνη Σαμαρά.

 Διότι, εκτός από τα εσωκομματικά της ΝΔ, στην εκλογή διακυβεύεται η πορεία εθνικών θεμάτων και της ασθμαίνουσας μεταπολιτευτικής Δημοκρατίας μας.

 Πράγματα που μας αφορούν όλους.

 «Το λαϊκό κίνημα που αγκάλιασε το μήνυμά μας έχει πολύ μεγαλύτερες φιλοδοξίες, πέρα από τη Νέα Δημοκρατία. Έχει στόχο να αλλάξει την Ελλάδα…. Αυτό το κίνημα δεν θα ρίξει απλώς ένα βότσαλο, για να ταράξει πρόσκαιρα τα λιμνάζοντα νερά. Αλλά θα αποξηράνει ολόκληρο το τέλμα! Γι’ αυτό είναι πολύ σημαντική η μεθαυριανή εκλογή. Δεν αφορά μόνο την επιλογή ενός προσώπου για την ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας. Αφορά την ανατροπή ενός ολόκληρου κατεστημένου μέσα στο πολιτικό σύστημα….» είπε χθες στο Ζάππειο ο Αντώνης Σαμαράς. 

Κι επειδή τον ξέρουμε 22 χρόνια, επειδή τον ζήσαμε στα χρόνια της μεγάλης πολιτικής μοναξιάς του, πιστεύουμε ακράδαντα ότι αν εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ θα τηρήσει αυτήν την υπόσχεσή του.

Με τον Αντώνη αρχηγό της ΝΔ, η ελληνική πολιτική σκηνή δεν θα είναι ποτέ ξανά η ίδια.

 Ψηφίζουμε όλοι

 Antinews

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 28/11/2009 11:55:30

    Αυτές οι εκλογές είναι πιό σημαντικές και από τις εθνικές.
    Αύριο θα ξεκαθαρίσει η πορεία τς Νέας Δημοκρατίας αλλά και όλης της Ελλάδας την επόμενη δεκαετία.
    Δεν πρέπει να ξεχνάμε τα εθνικά θέματα και τα παιγνίδια που ήδη έχει αρχίσει να παίζει ο ΓΑΠ σε βάρος της μακεδονίας και της Κύπρου.
    Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε στο μέσο μιάς παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, την οποία ήδη φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ο Γιωργάκης. Η ανεργία θα είναι το νούμερο ΕΝΑ κοινωνικό πρόβλημα τα επόμενα χρόνια, εάν δεν προσέξουμε.
    Δεν πρέπει να ξεχνάμε την προγραμματιζόμενη από το πασόκ αλλοίωση του κοινωνικού ιστού της χώρας με την δυνατότητα απόκτησης της Ελληνικής υπηκοότητας από εκατοντάδες χιλιάδες ξένους μετανάστες.
    Τα πράγματα είναι πολύ πολύ σοβαρά!
    ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΡΙΑΝΗ ΜΑΣ ΨΗΦΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ.
    Όποιος νεοδημοκράτης αράξει στον καναπέ του και δεν έλθει να ψηφίσει, δεν θα έχει κανένα δικαίωμα να γκρινιάζει και να μουρμουράει για τα σύννεφα που έρχονται.

  2. kanis avatar
    kanis 28/11/2009 12:00:56

    Αύριο κρίνεται, το ΗΘΟΣ που επιλέγουμε, να επικρατήσει!

  3. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 28/11/2009 12:03:29

    Αν πήγαιναν όλοι όσοι θέλουν να βγει, θα έπαιρνε 70%. Προσωπικώς,δυσκολεύομαι ως προς το "πήγαινε", όχι ως προς
    την σαφή προτίμηση.

    • ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
      ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. @ καθρέφτης 28/11/2009 12:10:48

      Please Καθρεπτη πήγαινε, άν βγεί ο Αντώνης θά έχεις τη χαρά της συμβολής.Αν όχι θα μέμφεσαι εαυτόν πού δέν απέτρεψες τόν ερχομό της κυρίας.

      • kanis avatar
        kanis @ ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. 28/11/2009 12:21:34

        Καθρέφτη
        Είναι η πρώτη φορά μετά το δημοψήφισμα για την Δημοκρατία, που δεν έχουμε την πολυτέλεια της αποχής και της αποστασιοποίησης!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ καθρέφτης 28/11/2009 12:39:47

      Αν το πρόβλημά σου είναι πρακτικό, μήπως θα μπορούσε κάποιος να σε βοηθήσει? Από τη στιγμή που η προτίμησή σου είναι σαφής, δεν νομίζω ότι διστάζεις λόγω αποφυγής κομματικής ένταξης, ούτε λόγω εκβιασμών...

  4. ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
    ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. 28/11/2009 12:06:42

    Κρίσιμες ώρες γιά την Παράταξη αλλά και την Ελλάδα.
    Είναι κοινό συμπέρασμα αναλυτών και δημοσκόπων πώς όσο διευρύνεται τό σώμα τόσο ο Αντώνης πλησιάζει στό νήμα. Γι αυτό ας γίνουμε εμείς οι ανατροπείς τών μηχανισμών κινητοποιώντας όσους μπορουμε να επηρεάσουμε θετικά.

  5. sauraki avatar
    sauraki 28/11/2009 12:14:21

    ΦΕΡΤΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ. ΦΙΛΟΥΣ ΦΙΛΕΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΕΓΓΟΝΙΑ. ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ!

  6. αντί avatar
    αντί 28/11/2009 12:16:10

    Άντε να γίνουν επιτέλους αυτές οι εκλογές να ησυχάσουμε, να ησυχάσει και φάκτορας με τον Σαμαρά.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αντί 28/11/2009 13:27:31

      "αντί" και "ησυχάζουμε" πάνε παρέα?

  7. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 28/11/2009 12:26:59

    Αι πάενε ρε, που δε βλέπεις την κρισιμότητα της κατάστασης

    • αντί avatar
      αντί @ Βανζέλ Παπαντό 28/11/2009 13:11:49

      Καταρχήν να εκφράζεσαι καλύτερα!

      Όσο για την κρισιμότητα της κατάστασης, σε πληροφορώ ότι τη βλέπω πολύ καθαρά και παρόλο που δεν έχω καμία συμπάθεια στην ΝΔ, μπορεί να πήγαινα να ψηφίσω τον Σαμαρά για να μην βγει Ντόρα, την οποία θεωρώ από τα πιο επικίνδυνα άτομα.

      Το σχόλιό μου για τον φάκτορα έχει να κάνει με το γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό 8 στα 10 ποσταρίσματα είναι για τις εκλογές στη ΝΔ και για τον Σαμαρά.

      Έλεος πια. Και εγώ τον Σαμαρά θέλω, αλλά έχει παραγίνει.

  8. kanis avatar
    kanis 28/11/2009 12:28:16

    Για πείτε καμμιά ιδέα για αύριο...τι θα σιγοψηθυρίζουμε στη σειρά που θα περιμένουμε, να ψηφίσουμε, τι θα τραγουδάμε μέχρι να δούμε το νικηφόρο αποτέλεσμα;
    Εγώ ήδη τραγουδάω...Μάνο Χατζηδάκη:

    Αχ κυρ Αντώνη πως σ' αγαπάμε
    και μαζί σου τ' άστρα κοιτάμε
    τις φωτιές για σένα μετράμε
    ως που να 'ρθεί η βροχή
    και το θυμό σου πάντα ξεχνάμε
    σαν πουλιά μαζί τριγυρνάμε
    σαν παιδιά με σένα γελάμε
    σαν κάνεις προσευχή

    Οι Ελληνες τραγουδάνε σε κάθε τους μεγάλη στιγμή...
    Για πειτε ιδέες...

  9. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 28/11/2009 12:59:39

    Προς θεού, κανένας άλλος λόγος.
    Φυσικά και λόγω κομματικής ένταξης.
    Δεν υπήρξα ποτέ μέλος κανενός κόμματος.
    Κομμάτι δύσκολο να γίνω στα μπρος στα πίσω.
    Τελος πάντων, υπό σκέψιν έως αύριο.
    Παρντόν, κύριε Β.Π. το "άει πάενε" , για μένα ήτο;
    Merci beaucoup.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ καθρέφτης 28/11/2009 13:34:01

      Καθρέφτη, απ'όσο βλέπω, το σχόλιο του Β.Π. δεν ήτανε για σένα. Όσο για την κομματική ένταξη, δεν θα είσαι ο μόνος που θα τολμήσει, και μάλιστα για λόγους που τιμούν όλους όσους το αποφασίσουν πολύ περισσότερο από τους ήδη ενταγμένους

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ καθρέφτης 28/11/2009 13:54:54

      Είχα αρχικά το ίδιο δίλημμα, αλλά κράτησε ελάχιστα, ώρες μόνον. Δεν το συζητώ καν. Πολύ μικρό τίμημα (να υπερβώ την απέχθειά μου για τα κόμματα) για πολύ μεγάλο διακύβευμα: Το αύριο της χώρας!

  10. trochalos avatar
    trochalos 28/11/2009 13:11:47

    Παιδιά δεν έχουμε άλλη επιλογή.Πρέπει όλοι μας να πάμε αύριο πρωί πρωί να ψηφίσουμε την ελπίδα της ΕΛΛΑΔΟΣ,τον Αντώνη Σαμαρά.Πηγαίνετε σε όσα σπίτια γνωρίζετε και πέστε τους γιά το μεγάλο ΡΑΝΤΕΒΟΥ της Ιστορίας και πείστε τους να πάνε να ψηφίσουν. Γιά κανένα λόγω δεν πρέπει να βγει η Κυρία Θεοδώρα η Μεγίστη,της διαπλοκής και της πρεμούρας.Το μέλλον ανήκει σε μας και όχι στους ανιστόριστους Ντορικούς που με τις επολογες τους μας έφεραν στο 33%,και μας ξεφτύλισαν με τις βλακίες της κυρίας τους,σαν ΥΠΕΞ σε ολόκληρο τον κόσμο.¨Οχι στη κυρία με τα τσάτσικα πτυχία που της τα έδωσε η διαπλοκή.Αυτοί οι άνθρωποι μόνο πτυχία ραδιουργίας έχουν.Θα είναι το τέλος της παράταξης μας και θα περάσουν χρόνια για να απαλλαγούμε από την αγία οικογένια και τους συν αυτούς.
    Και κάτι ακόμα ,ζω στο εξωτερικό και ξέρω τι σημαίνει Ντόρα,γι¨άυτο και μόνο σας εύχομαι για την αυριανή ΚΑΛΟ ΒΟΛΙ.

  11. Έλεος avatar
    Έλεος 28/11/2009 13:12:07

    Με δεδομένο ότι τα ξένα πρακτορεία στοιχημάτων από το πρωί κατεβάζουν συνεχώς την απόδοση της νίκης Σαμαρά, και σε μερικά που ως εχθές το βράδυ ήταν 1.90 έχει πέσει ήδη στο 1.35, εύχομαι στους νεοδημοκράτες... με γειά τον Πρόεδρο.

  12. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 28/11/2009 13:19:29

    Το σκέφτηκα καλά και αποφάσισα και εγώ να γραφτώ αύριο μέλος για να ψηφίσω Σαμαρά, το είδα καλά το θέμα και αποφάσισα οτι η Ντόρα εκτός απο την συντριβή του Καραμανλή είναι υπεύθυνη για πάρα πολλά άλλα κακά που έπληξαν την ανθρωπότητα όπως
    Την χούντα των συνταγματαρχών
    Τον δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο
    Την μικρασιατική καταστροφή
    Την σφαγή των Ποντίων και των Αρμενίων
    Το ολοκαύτωμα των εβραίων
    Την πτώση της Κωνσταντινούπολης στους Τούρκους και πάρα πολλά άλλα.
    Όλοι λοιπόν αύριο γερά και Σαμαρά!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κεραυνός 28/11/2009 13:59:36

      Κακώς δεν θα ψηφίσεις Ντόρα, Κεραυνέ μου. Υπάρχουν ένα σωρό λόγοι. Τους έγραψε η "οξεία γωνία" στο thread "Μήνυμα προς όλους τους Νεοδημοκράτες". Με την άδειά της/του, ελπίζω, τους αντιγράφω εδώ:

      Η Ντόρα, εκτός από εμπνευστής της Ελληνικής επιτυχίας του Βουκουρεστίου (με βοηθό τον Καραμανλή) εναντίον της μισητής προς αυτήν οικογενείας Βush, επίσης:
      έχει κάνει πολυετή έρευνα για τον καρκίνο του τραχήλου (με βοηθό τον Παπανικολάου),
      έχει πολεμήσει ηρωϊκά στην έξοδο του Μεσολογγίου (με βοηθό το Λόρδο Βύρωνα),
      έχει πολεμήσει στην Κύπρο (με βοηθό τον Γρίβα),
      έχει απελευθερώσει την Ελλάδα (με βοηθό τον Κολοκοτρώνη),
      έχει πάρει το Euro (με βοηθό το Ρεχάγκελ),
      έχει φέρει τη δημοκρατία στην Ελλάδα (με βοηθό τον Καραμανλή),
      έχει ιδρύσει την Κωνσταντινούπολη (με βοηθό τον Μέγα Κωνσταντίνο),
      έχει διατυπώσει την θεωρία της σχετικότητας (με βοηθό τον Άλμπερτ) και τέλος,
      έχει σώσει 10 εκατομμύρια φτωχά παιδιά της Αφρικής από την πείνα (με βοηθό τη μητέρα Τερέζα).
      Βέβαια, δεν τα έβαλε όλα αυτά τα επιτεύγματα στο βιογραφικό της διότι είναι μετριόφρων και χαμηλών τόνων άνθρωπος και δεν είναι του χαρακτήρος της η επίδειξη.
      Α ναι, έχει, πάντα εκ χαρακτήρος, και άλλο ένα μεγάλο προσόν.
      Είναι πάντα ειλικρινής !
      (αλλά αυτό θα το έχετε ήδη καταλάβει)

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Κεραυνός 28/11/2009 15:03:50

      Για τη χούντα των συνταγματαρχών ο πατέρας της Ντόρας, εν μερη ειναι συνυπευθυνος. Η ίδια βαρύνεται με άλλα αμαρτήματα μεταγενέστερα.

  13. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 28/11/2009 13:47:20

    ΜΠΟΥΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ... ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΝ ΛΕΩ ΑΝ ΒΓΕΙ Η ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗ ΝΑ ΞΕΓΡΑΦΤΟΥΜΕ... ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΡΒΟΚΑΤΟΡΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ...
    ΠΟΥ ΜΙΛΑΝ ΓΙΑ ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΣΗ ΑΝ ΒΓΕΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 28/11/2009 14:11:48

      Τι να λέμε τώρα... Έχετε δει ότι, σύμφωνα με την Public Issue, το 2% αυτών που θα πάνε να ψηφίσουν προέρχεται από ΚΚΕ/ΣΥΝ; Με τη λογική ότι το 20% περίπου του εκλογικού σώματος δηλώνει ότι θα ψηφίσει, καταλαβαίνετε ότι μιλούμε για το 0,4% του εκλογικού σώματος των ΚΚΕ/ΣΥΝ ότι θέλει να πάει όχι απλώς στη ΝΔ, αλλά να γραφτεί στη ΝΔ για να ψηφίσει, όχι βέβαια τη Ντόρα, αλλά το Σαμαρά;

      Πού να βγει και αρχηγός της ΝΔ, τι κόσμο έχει να τραβήξει σε αυτό το σκατένιο, και με συγχωρείτε, μέχρι σήμερα κόμμα!

      Οι έντιμοι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν από περιχαρακώσεις και θα κινηθούν με το "όμοιος ομοίω αεί πελάζει". Όπως όλοι μας άλλωστε.

      Το κρίμα στο λαιμό των Νεοδημοκρατών που δεν έχουν καταλάβει τι παίζεται...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Επώνυμος 28/11/2009 15:54:36

        Δεν φταίνε οι νεοδημοκράτες που δεν κατάλαβαν τι παίζεται, αλλά η ανύπαρκτη ιδεολογική συζήτηση στο χώρο τους. Είναι λογικό οι αριστεροί/ανένταχτοι πολίτες να είναι πιο ενημερωμένοι, γατί αυτοί έχουν εξασκηθεί να ψάχνονται και να ψάχνουν γύρω τους για ελπίδα, ιδίως οι πιο αυστηροί σε θέματα εντιμότητας και δημοκρατίας

  14. koinos_nous avatar
    koinos_nous 28/11/2009 14:00:07

    Στις καλτσες συντροφοι αυριο στις καλτσες

  15. παλιός αναγνώστης avatar
    παλιός αναγνώστης 28/11/2009 14:10:12

    Αν η εκλογή αποτελέσει «μυσταγωγία» δημοκρατίας, τα σχέδια της οικογένειας Μητσοτάκη δεν θα περάσουν.

    Κι αυτό επίσης μας αφορά όλους. Δεν μπορεί δηλαδή ένας αριστερός να ωρύεται κάθε τόσο για την αποστασία του 1965 και την διαπλοκή και να μην πάει να ψηφίσει κατά της συνέχειας της οικογένειας Μητσοτάκη στον αιώνα τον άπαντα.

    Γι αυτό εμείς εδώ ΄στο antinews και μαζί μας πιστεύουμε όλοι οι αναγνώστες μας θα πάμε να ψηφίσουμε για τον Αντώνη , πέρα από πολιτικές προκαταλήψεις.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ παλιός αναγνώστης 28/11/2009 14:51:20

      Δηλαδή μόνοι σας εσείς οι Νεοδημοκράτες δέν μπορείτε να βγάλετε τον αρχηγό που θέλετε? Ζητάτε την βοήθεια των αριστερών κομμάτων για να το κάνετε?

      • kanis avatar
        kanis @ Κεραυνός 28/11/2009 14:55:07

        Βλέπεις, έχει χαθεί κι ο Καρατζαφέρης τελευταία...!
        Μήπως κρατάει παρέα στον επίτιμο;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κεραυνός 28/11/2009 15:20:50

        Συμφωνώ εδώ με τον Κεραυνό.
        Οι εκλογές αυτές αφορούν ΚΥΡΙΩΣ την σάρκα εκ της σαρκός, το σώμα των νεοδημοκρατών που απείχε σε δύο συνεχόμενες εκλογικές αναμετρήσεις και οι οποίοι είναι μερικές εκατοντάδες χιλιάδες.
        Αυτοί καλούνται να αποδείξουν τα καντάρια τους.

        Όμως εύχομαι πάνω απόλα καλή επιτυχία στο Antinews που έφερε με αυτοθυσία θα έλεγα το μεγαλύτερο βάρος του φορτίου σε έναν πολύ δύσκολο αγώνα που δεν έχει κριθεί ακόμα, με τους σχολιαστές/σχολιάστριες που τον υποστήριξαν με ειλικρίνεια και επιχειρήματα.
        Από εδω μέσα ξεδιπλώθηκε αριστοτεχνικά μια αρκούντως πειστική ιδεολογικο-πολιτική πλατφόρμα.

        Καλή επιτυχία Φάκτορες εύχομαι! Μέσα από την καρδιά μου γιατί ξέρω ότι αγωνιάτε και δίνετε έναν αγνό αγώνα.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 28/11/2009 16:35:14

          @kanis εσύ ήσουν αταλάντευτη από την αρχή και με ψυχή πολέμησες, σου εύχομαι αύριο να έχεις ένα πλατύ πλατύ χαμόγελο, η εκλογή όμως αυτή ανήκει στους νεοδημοκράτες κυρίως, αυτοί τιμώρησαν με την αποχή τους, ασφαλώς θα ψηφίσουν και από τις παρυφές ή από άλλα κόμματα, αλλά τι ποσοστό να πάρεις από το λεγόμενο πατριωτικό ΠΑΣΟΚ ή το ΚΚΕ; Να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

        • kanis avatar
          kanis @ αλλενάκι 28/11/2009 18:30:23

          αλλενάκι
          Την αυριανή εκλογή, από την αρχή την αντιμετώπισα σαν κρίσιμη για το μέλλον της χώρας. Γι' αυτό δεν περιπτωσιολογώ ώς προς τις επι μέρους πολιτικές ομάδες. Αντίθετα, θεωρώ, ότι ιδιαίτερη βαρύτητα έχουν οι επιμέρους δημογραφικές ομάδες. Δεν είναι τυχαίο, ότι νέοι, γυναίκες, απόφοιτοι πανεπιστημίου ψηφίζουν Αντώνη, ενώ οι απόφοιτοι δημοτικού και γυμνασίου καθώς κι οι μεγάλες ηλικίες ψηφίζουν Ντόρα.
          Η αυριανή εκλογή έχει την δύναμη εθνικού δημοψηφίσματος. Αύριο επιλέγουμε, αν θέλουμε πολιτικούς με ΗΘΟΣ και ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ σαν τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ή τους μικροφεουδάρχες των μηχανισμών της οικογένειας της Ντόρας Μητσοτάκη!!!!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Κεραυνός 28/11/2009 16:02:36

        Δηλαδή τώρα εσύ ταυτίζεις το antinews και τους αναγνώστες του με τους Νεοδημοκράτες?

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ δρόμος 28/11/2009 16:11:51

          όχι δεν το ταυτίζω, τι σχέση έχει, το antinews εξέφρασε ξεκάθαρα την υποστήριξή του, είχε κάθε δικαίωμα, ούτε όλοι οι αναγνώστες του είναι νεοδημοκράτες, αν απευθύνεσαι σε μένα

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Κεραυνός 28/11/2009 16:10:51

        αλλενάκι, συμφωνώ μαζί σου, εκτός από τη συμφωνία σου με Κεραυνό που δεν είναι σε θέση να κάνει διαχωρισμούς

  16. ψηφοφόρος του ΚΚΕ avatar
    ψηφοφόρος του ΚΚΕ 28/11/2009 14:17:34

    Ζήτημα πρώτον:
    Για το κόμμα της ΝΔ η συμμετοχή οπαδών άλλων κομμάτων ίσως θεωρηθεί ότι ενέχει στοιχεία αλλοίωσης της κομματικής καθαρότητας τού αποτελέσματος.
    Αν όμως, για παράδειγμα, ένας ψηφοφόρος του ΣΥΡΙΖΑ αποφάσιζε να ψηφίσει σε εθνικές εκλογές τη ΝΔ, θα απέρριπταν την ψήφο του;
    Ζήτημα δεύτερο:
    Τα ηθικά διλήμματα όσων δεν ψηφίζουν ΝΔ να πάνε αύριο να γραφούν σαν μέλη της για να ψηφίσουν τον Αντώνη.
    Όταν διακυβεύεται η πορεία εθνικών θεμάτων που μας αφορούν όλους, τέτοια διλήμματα δεν υφίστανται

  17. σταμ avatar
    σταμ 28/11/2009 14:28:17

    ,,,,σημερα ειναι εσωτερικο θεμα της νεας δημοκρατιας......ΑΥΡΙΟ Ο ΑΡΧΗΓΟς ΤΗς ΝΕΑς ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΘΑ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟς

    • loretta avatar
      loretta @ σταμ 28/11/2009 17:00:12

      Απολυτως σωστος!!

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 14:59:36

    Ανυπομονω να ξημερωσει Κυριακή να το ρίξω δαγκωτό. Αντώνη Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Και ο λαός βέβαια..

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 15:13:06

      Γιάννη όχι δαγκωτό, θα βγεί άκυρο!

  19. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 28/11/2009 15:28:04

    Λίγη καλή προσπάθεια από όλους σήμερα και αύριο. Να πάρουμε λίγα τηλέφωνα σε φίλους, να μιλήσουμε στις παρέες που θα βρεθούμε, να βοηθήσουμε, ιδίως στην επαρχία, ανθρώπους που δεν μπορούν να μετακινηθούν στις κάλπες. Αξίζει τον κόπο.
    Από την μιά ο βρώμικος μηχανισμός της Ντόρας και από την άλλη όλοι εμείς!

  20. kanis avatar
    kanis 28/11/2009 15:29:04

    Το ποιός θα ψηφίσει ποιόν καλύτερα, να συζητηθεί από Δευτέρα. Σήμερα ακόμη, πολλά ακούγονται..
    Θυμίζω, την τελευταία δήλωση Καρατζαφέρη, πριν την εξαφάνισή του από τα ΜΜΕ : "Νικητής θα είναι εκείνος, που θα φέρει τα περισσότερα λεωφορεία..." ή κάπως έτσι τέλος πάντων είπε και πήγε να φορτώσει!

  21. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 28/11/2009 15:34:13

    ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΟΔΩΡΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΑΥΡΙΟ.
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΣΑΜΑΡΑ
    ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΦΩΤΙΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ
    ΟΤΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ . ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ.
    ΣΑΜΑΡΑΣ και ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ μας δώσαν αυτή την ευκαιρία πρέπει να την εκμεταλλευτούμαι

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΜΑΡΙΑ 28/11/2009 15:42:24

      Εκει καταντησαμε. Αντι να φοβαται η ντόρα τον λαό, να φοβαται ο λαός τη ντόρα και τον αθλιο μηχανισμο της. ΕΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΟΒΗΘΕΙ Η ΚΥΡΙΑ. Ας μη χαθει αυτη η σπάνια ευναιρία...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 16:18:23

        Ο φόβος φυλάει τα έρημα..

  22. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 15:41:12

    Ίσως το καλύτερο που δημοσιευτηκε στο νετ για την αυριανή μάχη
    http://olympia.gr/2009/11/28/%ce%b5%ce%b3%ce%b5%ce%af%cf%81%ce%b5%cf%83%ce%b8%ce%b5-%ce%ac%ce%b3%cf%89%ce%bc%ce%b5%ce%bd-%ce%b5%ce%bd%cf%84%ce%b5%cf%8d%ce%b8%ce%b5%ce%bd-%cf%80%ce%b1%ce%b9%ce%b4%ce%b9%ce%ac-%cf%80%ce%b5%cf%84/

  23. lmn13 avatar
    lmn13 28/11/2009 15:42:43

    Τώρα κι εγώ θα φύγω, άλλο πια δε μπορώ.
    Γνωστό κι αγαπημένο λαϊκό τραγούδι.
    Σύμφωνα με τη μουσική του.

    Ντόρα, ήρθε η ώρα,
    Τώρα να πας άλλού!

  24. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 28/11/2009 15:59:15

    Αύριο ή γυρίζουμε σελίδα ή μένουμε στο παρελθόν.

    Αύριο ή ξεκαθαρίζουμε τα βαρίδια ή πάμε στο πάτο.

    Αύριο επιλέγουμε πατριωτική φωνή και όχι φωνή του state

    Αύριο πάμε σε μια λαϊκή δεξιά ή φορτωνόμαστε το νεοφιλελευθερισμό του Μητσοτακέικου του Σκυλακάκη και του Μάνου κοκ

    Αύριο ξεκαθαρίζουμε από τζάκια, μηχανισμούς, παρασκήνια, οικογενειοκρατία...

    όλοι μαζί για να βάλουμε ένα λιθαράκι να ξεκαθαρίσει το πολιτικό σκηνικό στηρίζοντας Αντώνη.

    ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ

  25. lsz avatar
    lsz 28/11/2009 16:10:50

    την κυριακη η παραταξη η θα καταρρευσει για το καλο πεντε ατομων η θα γινει πανισχυρη οπως παλια

  26. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 28/11/2009 16:12:16

    Υπάρχουν δύο θέματα στην όλη διαδικασία:

    α) κάποιοι δεν θέλουν να πάνε για να μη δώσουν τα στοιχεία τους στη ΝΔ
    β) κάποιοι άλλοι φοβούνται νοθεία, με βάση ό,τι ακούγεται

    Στους πρώτους λέμε να ζυγίσουν τι είναι σημαντικότερο. Εξάλλου, άλλη θα είναι η ΝΔ με τον Σαμαρά. Στους δεύτερους να πάρουν οι ίδιοι την κατάσταση στα χέρια τους και να έχουν τα μάτια τους ανοιχτά.

    • lsz avatar
      lsz @ ΜιχΜιχ 28/11/2009 16:24:54

      κοιτα αλλοι θυσιαστηκαν για την πατριδα και εμεις φοβομαστε να ψηφισουμε?ελεος..
      νομιζω πως μπορεις αργοτερα να διαγραφεις οποτε θες...

      • ΜιχΜιχ avatar
        ΜιχΜιχ @ lsz 28/11/2009 17:51:07

        Ξέρεις πόσους προσπαθώ να μεταπείσω, γιατί "δεν θέλουν να δώσουν τα στοιχεία τους σε αυτούς τους κερατάδες", όπως μου λένε;

        Μιλάω εκ πείρας και δεν έχω το παραμικρό συμφέρον.

  27. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/2009 16:17:07

    Φίλοι Λάκωνες ετοιμαστειτε, σε λιγη ώρα ο Αντώνης θα είναι στο νομό-κάστρο της παράταξης. ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ. Καποια καλόπαιδα της Ντόρας εκαναν νταηλίκια χθες αλλα οι Λάκωνες δεν τα σηκώνουν αυτά κύριε Αποστολάκο ΚΑΙ ΣΙΑ...

  28. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 28/11/2009 16:31:09

    5 η ώρα ο Σαμαράς στον Κοττάκη (ΝΕΤ)

  29. spm avatar
    spm 28/11/2009 16:33:10

    Ερευνα μεγάλης εταιρείας δημοσκοπήσεων, τελείωσε το μεσημέρι του Σαββατου. Τα ευρυματα δίνουν σαφές προβάδισμα και αυτοδυναμία απο την πρώτη Κυριακη στο Αντωνη Σαμαρα, έναντι της ανθυποψηφιας του Ντορας Μπακογιαννη.
    Απο πρώτο γύρο ο κ. Σαμαράς καταγράφει ποσοστό 54,6%, με την κα Μπακογιαννη να παίρνει 38,2% και ο κ. Ψωμιάδης 6,5%.

  30. olympiada avatar
    olympiada 28/11/2009 16:45:39

    ΕΓΕΙΡΕΣΘΕ ΑΓΩΜΕΝ ΕΝΤΕΥΘΕΝ ΠΑΙΔΙΑ! ΑΥΡΙΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΙΣΤΟΡΙΑ.

  31. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 28/11/2009 16:50:09

    ΑΥΡΙΟ ΓΡΑΦΟΜΑΙ ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΩ ΑΝΤΩΝΗ
    ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΞΕΓΡΑΦΟΜΑΙ ΚΑΤ΄ ΕΥΘΕΙΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ

    • lsz avatar
      lsz @ ΜΑΡΙΑ 28/11/2009 16:59:58

      μα αν ανεβει η ντορα σε λιγους μηνες και γω θα ξεγραφτω...αυριο θα εγγραφω και αμα βγει ο σαμαρας θα μεινω για δεκαπεντε χρονια οσα θα ναι πρωθυπουργος δηλαδη!!!

  32. Spm avatar
    Spm 28/11/2009 16:54:37

    Ερευνα μεγάλης εταιρείας δημοσκοπήσεων, τελείωσε το μεσημέρι του Σαββατου. Τα ευρυματα δίνουν σαφές προβάδισμα και αυτοδυναμία απο την πρώτη Κυριακη στο Αντωνη Σαμαρα, έναντι της ανθυποψηφιας του Ντορας Μπακογιαννη.
    Απο πρώτο γύρο ο κ. Σαμαράς καταγράφει ποσοστό 54,6%, με την κα Μπακογιαννη να παίρνει 38,2% και ο κ. Ψωμιάδης 6,5%.

    • loretta avatar
      loretta @ Spm 28/11/2009 16:57:36

      ΔΟΞΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ.

      ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ.!!

    • lsz avatar
      lsz @ Spm 28/11/2009 16:58:54

      μακαρι Θεουλη μου!

      • lsz avatar
        lsz @ lsz 28/11/2009 17:03:35

        παιδια προσοχη γιατι μπορει να ειναι και πολιτικο παιχνιδι αυτο..δεν ξερω.
        εγω πιστευω πως το παιχνιδι ειναι οριακο..με ελαφρυ φαβορι τον σαμαρα...αυτο ειπαν και οι δημοσκοπησεις προσφατα.καθε ψηφος πολυτιμη..κανενας εφησυχασμος.αυτο θελουν καποιοι..να πουμε ε θα βγει τι να τρεχουμε για εγγραφες ....ΟΧΙ.ολοι στις καλπες.αποφασιζουμε για το μελλον της πατριδας μας.

  33. TERMATOFYLAKAS avatar
    TERMATOFYLAKAS 28/11/2009 16:58:13

    καλή ψήφο σε όλους.
    Ιδιαίτερα σε loretta,Y.,Kanis.

    • loretta avatar
      loretta @ TERMATOFYLAKAS 28/11/2009 17:03:07

      ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ

      Σ ευχαριστω...και θαμαι μαντροσκυλο στις καλπες αν αυτο βοηθαει!!

  34. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 28/11/2009 16:59:04

    @ ΜιχΜιχ, κυκλώνω το α.
    Και δεν ξέρω και πόσο άλλη θα ναι η ΝΔ την Δευτέρα, αν κρίνω από την μικρή δική μου τοπική κοινωνία που τι να σου πω από στελέχη. Άλλο να στο λέω κι άλλο να το βλέπεις...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ καθρέφτης 28/11/2009 18:43:14

      Καθρέφτη, σου έχω ξαναγράψει γιατί με συγκίνησε ο προβληματισμός σου. Είναι φανερό πως έχεις λόγους να διστάζεις, οι λόγοι σου όμως έχουν να κάνουν με τη σημερινή κατάσταση μονάχα. Αν σκεφθείς ότι, ακόμη και στις μεγάλες πόλεις με τα πανεπιστήμια και την πνευματική κίνηση, η ποιότητα του (ανύπαρκτου)διαλόγου μέσα στις κομματικές οργανώσεις της Ν.Δ. έχει κυρίως να κάνει με την παντελή απουσία ιδεολογικών αναφορών στο κόμμα, τότε θα καταλάβεις ότι η προσπάθεια να εκλεγεί αρχηγός από τη βάση έχει σαν στόχο και την ίδια την αναβάθμιση της βάσης - αυτό δεν είναι σημαντικό, ιδιαίτερα σε μια μικρή κοινωνία, όπου ανήκεις?

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ καθρέφτης 28/11/2009 20:44:35

      Καθρέφτη, όπως λέει ο Καζαντζάκης στην "Ασκητική":

      "Να αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

      Αν τους αφήσουμε να μας έχουν από κάτω συνεχώς, εμείς φταίμε. Δεν έχει σημασία αν είναι περισσότεροι, γιατί είναι ολίγοι.

  35. TERMATOFYLAKAS avatar
    TERMATOFYLAKAS 28/11/2009 17:30:03

    @ loretta....κάνε ό,τι θέλεις....εγώ πάντως έχω κάτι βαπτίσια το μεσημέρι(πολύ μακρυά από το σπίτι μου), μετά θα γυρίσω στην περιοχή μου για να ψηφίσω και αμέσως μετά με φίλους ποδόσφαιρο και μπάσκετ(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟ).....μετά τις 12 το βράδυ θα ασχοληθώ με τα αποτελέσματα των εκλογών.....ελπίζω αν τα αποτελέσματα δεν είναι ευνοικά για τον υποψήφιο που υποστηρίζεις, να μην εξαφανιστείς.....

    • loretta avatar
      loretta @ TERMATOFYLAKAS 28/11/2009 17:35:53

      οχι βεβαια...υπαρχουν και πολλα αλλα πολυ ενδιαφεροντα πραγματα με τα οποια θα ασχοληθω σαυτο το ενημερωτικο σαιτ του ΦΑΚΤΟΡΑ.

      οσο υπαρχει διαλογος και διαθεση ολα καλα!!

  36. dim avatar
    dim 28/11/2009 17:43:53

    Ακούγεται σαν αστείο, αλλά δεν αποκλείεται τίποτα. Υπάρχει ένα ενδεχόμενο αύριο να ψηφίσουν μαζικά τη Ντόρα 10.000 ψηφοφόροι του ΛΑ.Ο.Σ.! Φαίνεται απίστευτο αλλά κυκλοφορεί πολύ έντονα ως σενάριο στα πολιτικά γραφεία του ΛΑ.Ο.Σ. και της Ν.Δ. Ο Καρατζαφέρης έχει δώσει γραμμή να πάει ο δικός του κόσμος στις... κάλπες. Εάν πάνε 10.000 άνθρωποι του ΛΑ.Ο.Σ. να ψηφίσουν σε σύνολο 300.000 ψηφοφόρων είναι το 5% του εκλογικού σώματος. Στις κάλπες -ειδικά της Β΄Αθηνών- θα προσέλθουν και πολλοί αθίγγανοι! Τα έχουν τσεπώσει (ας μην πούμε από ποια) και σε Δήμους όπως η Αγία Βαρβάρα, το Περιστέρι, το Αιγάλεω και το Χαϊδάρι θα προσέλθουν μαζικά! Το τι γίνεται εκεί στη Ν.Δ. δεν περιγράφεται... από fimotro.

    • XAPLAS avatar
      XAPLAS @ dim 28/11/2009 18:26:02

      ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3,33%?

    • DION FROM HLEIA avatar
      DION FROM HLEIA @ dim 28/11/2009 20:20:48

      ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ ΑΣ ΤΗΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ.
      ΦΗΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ.

  37. dim avatar
    dim 28/11/2009 17:50:43

    Άντε κ καραβάνια "ομογενών" με πλοία όπως το 2000.Όλοι στις κάλπες αύριο

  38. ΤΝΤ avatar
    ΤΝΤ 28/11/2009 18:00:12

    Μαύρο στο νεοφιλελεύθερο Μητσοτακεικο

  39. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 28/11/2009 18:07:48

    Διαφωνώ μόνο στο δίλημμα 'φιλελευθερισμός ή κρατικός παρεμβατισμός'. Ο κοινωνικός φιλελευθερισμός (όχι ο νεοφιλελευθερισμός, που διαφέρει ουσιωδώς), τον οποίο προβάλλει ως ιδεολογία του ο Σαμαράς, προϋποθέτει και ζητάει τη ρυθμιστική παρέμβαση του κράτους στην οικονομία.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Δημήτρης 28/11/2009 18:57:46

      Σωστά, άλλωστε και ο "κρατικός παρεμβατισμός" διαφέρει από τον ρυθμιστικό ρόλο του κράτους, όχι?

  40. TERMATOFYLAKAS avatar
    TERMATOFYLAKAS 28/11/2009 18:12:34

    @ dim....για να δεις ότι αυτό το σενάριο που αναπαράγεις δεν στέκει -παρά μόνο δείχνει πανικό -,κανένας από αυτούς που ζήτησε ο κύριος Καρατζαφέρης να ψηφίσουν την κυρία Μπακογιάννη(αφού πρώτα γραφτούν μέλη της ΝΔ) δεν το αρνήθηκε, δεν διαφώνησε ριζικά,όλοι το δέχτηκαν υπάκουα? Και από αυτούς που το αρνήθηκαν κανένας δεν βγήκε επώνυμα να το καταγγείλει? Ένας μόνο χρειάζεται να το καταγγείλει επώνυμα σήμερα, και όλα τα κανάλια θα το παίζουν πρώτο θέμα και θα εκτεθεί ανεπανόρθωτα ο κύριος Καρατζαφέρης.....
    Εγώ τόσο καιρό πίστευα ότι όσοι ψηφίζουν ΛΑ.ΟΣ δεν έχουν και την καλύτερη άποψη για την κυρία Μπακογιάννη και τον κύριο Μητσοτάκη.....και τώρα θα πάνε και καλά να ψηφίσουν την κυρία Μπακογιάννη.
    Όσο αφορά για τους αθίγγανους δεν είναι η πρώτη φορά που κυκλοφορούν τέτοια σενάρια.....το συγκεκριμένο σενάριο το ακούμε σε κάθε εκλογική αναμέτρηση.....

    • dim avatar
      dim @ TERMATOFYLAKAS 28/11/2009 18:28:08

      Το ότι θα υπάρξουν προσπάθειες νοθείας δεν μπορεί να το αμφισβητίσει ουδείς και κυρίως από την πλευρά που έχει περισσότερα μέσα και τρόπους επιρεασμού.Όσον αφορά τον καρατζαφ. κ εμένα δύσκολο μου φαίνεται.πανικός δεν υπάρχει.για τους αθίγγανους κ όχι μόνο μην σε ξενίζει πάντως.σκέψου τι ευρώ πέφτει σε μικρές πόλεις στις δημοτικές ή ακόμα σε φοιτητικές εκλογές για να έρθει κάποιος στην κάλπη με μικρότερη ταρίφα κιόλας.

  41. loretta avatar
    loretta 28/11/2009 18:12:38

    παντως η απογνωση στο στρατοπεδο δρακουλινων ειναι διαχυτη οταν διαρρεουν σεναρια τραμπουκισμου και διαφορων αστειοτητων....ΜΗΝ ΤΡΩΤΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΠΑΤΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ!!

    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΥΡΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΔΡΑΚΟΥΛΙΝΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΜΟΤΡΆΠΕΖΩΝ ΤΗΣ.

    ΟΛΟΙ ΨΗΦΟ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.

  42. Xrhstos_s avatar
    Xrhstos_s 28/11/2009 18:13:03

    Πείτε μου λιγάκι. Πως ψηφίζουμε σε αυτές τις εκλογές. Δεν θέλω να βγεί η Μπακογιάννη, αλλά δεν είμαι ψηφοφόρος της Ν.Δ. Θέλω να βγεί όμως ο Σαμαράς γιατί θα είναι ισχυρή αντιπολίτευση. Και ισχυρή αντιπολίτευση χρειάζεται τώρα η χώρα γιατί αν αφήσουμε το πασοκ ελεύθερο, την βάψαμε πικρά. Μπορώ να ψηφίσω;

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Xrhstos_s 28/11/2009 18:16:26

      Ασφαλώς και μπορείς. Όλες οι πληροφορίες για την διαδικασία και τα εκλογικά κέντρα είναι στη σελίδα της ΝΔ:

      www.nd.gr

  43. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 28/11/2009 18:15:28

    Μπράβο ρε παιδιά. Παρόλο που δεν διαβάζω τα bloggs και μπήκα τώρα με την ευκαιρία των εκλογών έχω εντυπωσιαστεί με τον τρόπο που αντιμετωπίζετε την εκλογή του Σαμαρά. Είμαι Καλαματιανός και μέχρι χθές νόμιζα οτι μόνο εμείς γνωρίζαμε τα πλεονεκτήματα του Αντώνη. Διαπιστώνω όμως οτι όλοι σας τα γνωρίζετε πολύ καλύτερα. Η εκλογή του Σαμαρά θα ανήκει πρώτα σε εσας και μετά σε μας τους συντοπίτες του. Μπράβο σας και πάλι.

    • ΑΚΗΣ avatar
      ΑΚΗΣ @ ΝΙΚΟΣ 28/11/2009 19:11:15

      ΦΙΛΕ ΝΙΚΟΣ ΕΜΕΙΣ ΗΜΑΣΤΕ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΤΑ , ΟΜΩΣ ΗΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ , ΚΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΡΕΑΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΑΙΚΙΣΜΟΥΣ ΤΥΠΟΥ ΛΑΟΣ. ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΟΡΡΑ , ΜΗ ΜΑΣ ΞΕΧΑΣΕΙ , ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑ ΤΗΝ ΠΙΕΡΙΑ.

    • KAISER avatar
      KAISER @ ΝΙΚΟΣ 28/11/2009 21:05:27

      ΝΙΚΟ ΟΠΟΥ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΤΟ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟ ΓΙΑΟΥΡΤΩΝΕ ΑΦΟΒΑ ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ. ΚΕΡΑΣΜΕΝΑ. (να είναι 30% λιπαρά και με πέτσα).

  44. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 28/11/2009 18:22:29

    Το antinews ξέρει γιατί μιλάει για την Κρήτη κι εγώ ξέρω γιατί μιλάω για το 7ο δημοτικό διαμέρισμα στην Αθήνα, που είναι γεμάτο Κρητικούς. Ματάκια έχουμε και βλέπουμε, αυτάκια έχουμε και ακούμε.

  45. dtd avatar
    dtd 28/11/2009 18:35:50

    Κανένας μας δεν αισθάνεται ότι αύριο είναι μια απλή εκλογή.
    Είναι η ευκαιρία μας να κάνουμε κάτι για την πατρίδα μας...
    Ίσως για μοναδική φορά στη μέχρι τώρα ζωή μας, για εμάς που δεν έχουμε ζήσει και προσφέρει όσα οι προηγούμενες γενιές...
    Αλλάζουμε την πορεία της παρακμής, της σήψης, της φθοράς και της διαφθοράς...
    ΕΛΛΑΣ - ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

    Λίγο ακόμα να δούμε τις αμυγδαλιές ν' ανθίζουν....
    Τα μάρμαρα να λάμπουν στον ήλιο...
    Λιγο ακόμα να σηκωθούμε λιγο ψηλότερα....

    ΕΙΘΕ...

    http://www.youtube.com/watch?v=SKa37X640-0&feature=related

  46. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 28/11/2009 18:53:30

    @ δρόμος,
    άμα πεισμώσω κι άλλο με αυτά που ακούω και βλέπω εδώ από την άλλη πλευρά, θα πάρω βαθιά ανάσα και θα πάω.
    Άλλωστε και παρέα έχω και δικούς μου ανθρώπους που θα πάνε.
    Απλώς, δεν ήθελα ποτέ να εμπλακώ με κόμματα και, επίσης, φοβάμαι μήπως το μετανιώσω αν όλα αυτά αποδειχτούν κενό γράμμα - και πικρά μάλιστα - και αισθανθώ καταλαβαίνεις πως(!).Σ' ευχαριστώ πάντως.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ καθρέφτης 28/11/2009 19:11:48

      Κοίτα, ούτε κι εγώ ανήκω σε κανένα κόμμα μέχρι σήμερα, και έχω μεγαλώσει σε περίκλειστη κοινωνία όπως κι εσύ. Πάνε πολλά χρόνια από τότε. Τα θυμάμαι όμως σαν τα πιο αξιόλογα, γιατι παρόλη την ένδεια, τα λίγα πράγματα που κατορθώσαμε να δώσουμε δυο-τρεις μουρλοί που είχαν κέφια, εκεί πιάνανε τόπο και μεταμόρφωναν και το τοπίο γύρω τους. Μπορώ να σου διηγούμαι για ώρες.

  47. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 28/11/2009 19:07:14

    Παιδιά ούτε μία ψήφος χαμένη. Εχει πέσει πολύ χρήμα από την Ντόρα. Μαθαίνω ότι έχουν ταϊσει και ποτίσει πολύ κόσμο ιδίως σε πιο μικρές κοινωνίες.
    Αυτά με τις ταυτότητες δεν τα φοβάμαι. Θα ελέγχει η εφορευτική επιτροπή τις ταυτότητες και θα υπάρχουν εκπρόσωποι των υποψηφίων. Αλλά και να γίνουν τέτοια δε θα κριθούνε οι εκλογές για λίγες ψήφους.
    Ενα δυό άτομα παραπάνω να φέρουμε στην κάλπη ο καθένας και η Ντόρα θα ψάχνεται.

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ Κώστας Θ. 28/11/2009 19:28:14

      Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Κατά τύχη και τα δυο διπλανά σπίτια από το πατρικό της μάνας μου σε επίμαχη επαρχία, τα παιδιά τους είναι όλα διορισμένα από τη Ντόρα σε εποχές ΠΑΣΟΚ. Με οικτρά προσόντα εννοείται (ή λύκειο ή ιδιωτικές σχολές ή σπουδές σε ανατολικές χώρες)

  48. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 28/11/2009 19:16:13

    Όταν ένας πολιτικός επιλέγει να κλείσει την ύστατη τηλεοπτική του εμφάνιση λίγες ώρες πριν από τις εκλογές που κρίνεται το μέλλον του τόπου μας μαζί με την δική του υποψηφιότητα
    με Τιμή και Ελεγεία στην Φιλία των ανθρώπων,
    με την ευχή των γονιών του νά ΄ναι συνεπής στη Συνείδησή του,
    ...τότε σ΄ αυτόν τον πολιτικό του ανήκει το Μέλλον,
    τότε αυτός ο πολιτικός ΜΑΣ ανήκει.

    Αntinews σ΄ ευχαριστούμε θερμά γι΄ αυτό το ταξείδι. Τίποτα δεν θα είναι το ίδιο μετά απ΄ αυτό για κανέναν μας.

    Μετά τιμής
    Βασιλική Κ. Σιάπκα

    • DION FROM HLEIA avatar
      DION FROM HLEIA @ B.K.Σ. 28/11/2009 19:33:48

      ΑΓΑΠΗΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ. ΓΙΑΤΙ Σ' ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΙΑ, ΠΟΥ ΛΟΙΔΟΡΗΘΗΚΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ Μ΄ ΑΥΤΗΝ, ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΠΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1990 ΑΔΙΑΚΟΠΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΚΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΟΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΕΡΗΜΟ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΩΣΗΣ ΤΟΥ. Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΕΜΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ DION FROM HLEIA 28/11/2009 20:00:25

        Αγαπητέ dion from Hleia αυτός ο άνθρωπος φέρει σφραγίδα δωρεάς, αυτή που που μας τη σβήσαν από τα δικά μας μετωπά μας, αυτή που μας δώσαν φυλαχτό οι προγόνοι μας οι γονηοί μας να πορευθούμε στη ζωή μας -το νά ΄σαι καλός άνθρωπος, ο απλός ο λόγος, η σοφή ευχή. Την έχει φυλλάξει αλώβητη και την φωτίζει και σε μας ξανά. Ειλικρινά δύο πολιτικοί με έκαναν να κλάψω, ο Τάσσος Παπαδόπουλος με το όχι του και ο Σαμαράς με το κόμπιασμά του απόψε όταν μίλησε για τον βουρκωμένο φίλο του στην Κρήτη προψές βράδυ.
        Η αλήθεια λάλει μόνον μέσα από σεμνούς και αγέρωχους, από αυθεντικούς και μύστες άρχοντες ετούτης της ζωής.
        Δεν είναι που είναι πολιτικά περισσότερο απ΄ όσο μάθαμε να θέλουμε, δεν είναι που είναι ηθικά περισσότερο απ΄ όσο μάθαμε να αρκούμαστε, είναι που είναι ανθρώπινα περισσότερο απ΄ όσο πάψαμε να ζητάμε...
        Νά ΄σαι καλά.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ B.K.Σ. 28/11/2009 20:06:20

      Βασιλική η αποκάλυψή σου είναι μια συγκλονιστική κίνηση, γιατί είναι σίγουρο πως δεν ανήκεις στην κατηγορία αυτών που εξαφανίζονται την άλλη μέρα. Νομίζω ότι όλοι όσοι μετείχαν στο μέχρι σήμερα ταξίδι νιώθουν αντίστοιχα, είναι καιρός να ετοιμαστούμε για τον μακρύ -ανηφορικό- δρόμο της επόμενης ημέρας.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ δρόμος 28/11/2009 20:37:36

        Αγαπητέ/η δρόμος,
        και στο διαδίκτυο, και στην πραγματική ζωή μόνον τότε αξίζει να υφίστασαι ως Πρόσωπο,
        ...όταν έχεις Υπέροχα Ταξείδια Ελπίδας να σε υποσταζιάσουν! (από την τελευταία του απόστροφο μόλις τώρα στη Σπάρτη)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ B.K.Σ. 28/11/2009 20:40:25

      Ναι, ήταν πολύ ωραίο το ταξίδι. Τίποτε δεν θα είναι ίδιο μετά από αυτό, οι σκέψεις μας Βασιλική ταυτίζονται. Το ταξίδι το κάναμε μέσα από το antinews και το ευχαριστούμε γι' αυτό με όλη μας την καρδιά.

      Ας μην αποκλείσουμε, φίλοι, την πιθανότητα να χάσει ο Αντώνης αύριο. Ακόμη κι αυτό όμως να συμβεί, το ταξίδι άξιζε τον κόπο. Είμαστε πια συνειδητοποιημένοι, είμαστε η Ελλάδα του χθες και του αύριο, η Ελλάδα που ποτέ δεν πεθαίνει. Δεν ξέρω αν θα είναι και πώς θα είναι το πράγμα με τον Αντώνη ή χωρίς τον Αντώνη αρχηγό αύριο, η ουσία όμως είναι ότι εμείς τώρα πια ξέρουμε λίγο περισσότερο τι θέλουμε στο συλλογικό μας βίο.

      Μέσα από την εκκλησία αυτή του δήμου, που ακούει στο όνομα antinews ζήσαμε πραγματική δημοκρατία, ακόμη και με αντιπάλους, που είχαν βήμα και έκφραση. Αν κάτι μας διέκρινε σε σχέση με την απέναντι πλευρά, ήταν, πέρα από την ποιότητα των κεντρικών αναρτήσεων, τα σχόλια όλων μας. Αν ήταν μάγκες, ας άνοιγαν και στο "Παραπολιτικά" τα σχόλια. Δεν ήταν, δεν είναι, δεν θα γίνουν ποτέ.

      Αυτό είναι που μας δίνει την πεποίθηση ότι είμαστε η καλύτερη Ελλάδα, χωρίς να γνωριζόμαστε καν μεταξύ μας οι περισσότεροι, γνωρίζουμε μόνον ότι είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ και πονάμε αυτόν τον τόπο.

      Ας κλείσουμε λοιπόν με την ελπίδα του καλύτερου αύριο, όποιο και αν είναι το εκλογικό αποτέλεσμα. Ασχέτως του αν νικήσουμε ή αν χάσουμε, το ταξίδι έχει κάνει ήδη τις ζωές μας καλύτερες.

      Επώνυμος

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Επώνυμος 28/11/2009 21:00:58

        Αγαπητέ Επώνυμε, τις δύο από τις τρεις κορυφαίες διαδικτυακές στιγμές τις έζησα μέσα στο Αντινέα:
        -πέρυσι με το άγριο πραξικόπημα που ένοιωθες να μη ξέρεις τί έρχεται κι από που έρχεται, μίλησε ο Μπλακ συγκλονιστικά γι΄ αυτό, όπως συγκλονιστικά αυτό το παιδί μίλησε για τον Αντώνη, νομίζω πως είναι η κορυφαία στιγμή όλων των συζητήσεων εδώ μέσα,
        -ετούτο το υπέροχο ταξείδι του Αντώνη Σαμαρά που έγινε και δικό μας ταξείδι και ομολογώ και πως για πρώτη φορά εδώ μέσα άρχισα να βλέπω Πρόσωπα πίσω από τα παρωνύμια -από την αρχή του που το παρακολουθώ, διαβάζω ψυχρά τις τοποθετήσεις
        -και το σχέδιο Ανάν, που δεν υπήρχε τότε το Αντινέα, και αυτοσχεδιάζαμε όλοι μας από δω κι από κει.
        Για τον τρόμο ξεχωρίζω το περσινό
        Για την οργή το σχέδιο Ανάν
        και Για την Ανάταση αυτό που ζήσαμε όλοι μαζί.

        (Δεν θα χάσει κι εδώ θα ξαναμιλήσω κυνικά, είναι θέμα επιβίωσης της Νέας Δημοκρατίας, το ψυχανεμίζεται βαθειά ο κόσμος της και έτσι δεν θα χάσει)

        Νά ΄σαι καλά
        κι εδώ θά ΄μαστε και για τα μελλούμενα. Το αντινέα είναι πια το διαδικτυακό μας σπίτι, :)

  49. ΑΚΗΣ avatar
    ΑΚΗΣ 28/11/2009 19:18:21

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΨΗΦΗΣΟΥΜΕ. ΤΟ ΟΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΤΟ ΦΕΡΑΝ ΠΑΛΙ ΠΟΝΤΟ ΠΟΝΤΟ ΙΣΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΦΥΣΗΧΑΣΜΟΣ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΣΑΜΑΡΑ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Η ΝΤΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΟΥΣΕ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΗ ΓΕΛΙΟΜΑΣΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΗΔΗ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΜΗ ΕΚΠΛΗΣΕΣΤΕ Μ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ , ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΜΥΝΗΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΕ ΥΠΟ ΚΗΔΕΜΟΝΙΑ

  50. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 28/11/2009 19:21:32

    @δρόμος,
    Α, αυτό το κάνουμε και τώρα εμείς μερικοί, αλλά όχι από κομματικό μετερίζι.
    Και είναι και παρεμβατικό και συναρπαστικό.
    Άντε να δούμε τί θα μας ξημερώσει λοιπόν.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ καθρέφτης 28/11/2009 19:53:02

      Ξέρεις τι πλάκα έχει όταν, έχοντας ακολουθήσει διάφορα -και πολλές φορές αντικρουόμενα- μονοπάτια, έρχονται στιγμές που όλα συγκλίνουν και βγάζεις ένα ολοκληρωμένο νόημα από προηγούμενες φαινομενικές αντιθέσεις? Πάντως αυτό το έντονο συναίσθημα δεν μπορείς να το εισπράξεις αν δεν έχεις προηγουμένως εκτεθεί...

      Και κάτι τελευταίο, πολυειπωμένο αλλά σωστό: η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα - τις ενδεχόμενες απογοητεύσεις μετουσίωσέ τες σε δικές σου παρεμβάσεις. Δικιά μας δεν είναι η ζωή?

  51. XAPLAS avatar
    XAPLAS 28/11/2009 19:45:35

    ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ SITE TOY WILLIAMHILL: ΑΝΤΩΝΗΣ 1.40 ΚΑΙ ΝΤΟΡΑ 2.50.

  52. Kefalonia press avatar
    Kefalonia press 28/11/2009 19:46:56

    Και εμείς οι ξέμπαρκοι της 'αριστεράς" Σαμαρά ψηφίζουμε. Δεν είμαστε μέλη της ΝΔ, τον Αντώνη στηρίζουμε γιατι μας έκανε να ελπίσουμε ότι κάτι μπορεί να αλλάξει στο πολιτικό κατεστημένο και την οικογενειοκρατία σε αυτή τη χώρα. Χωρίς αναστολές, δώστε την αίτηση αύριο και ψηφίστε. Για την ελπίδα ρε γαμώτο.

  53. DION FROM HLEIA avatar
    DION FROM HLEIA 28/11/2009 20:06:44

    Αγαπητοί φίλοι,
    Αύριο είναι μια μεγάλη μέρα και για την Παράταξη και για την Πατρίδα. Ημέρα ίδια μ' εκείνη της αποκατάστασης της Δημοκρατίας το 1974 και του Δεκέμβρη της ίδιας χρονιάς, που η Ελλάδα μας έθεσε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας την Βασιλεία. Αύριο περνάμε μέσα στην παράταξή μας σε μια Νέα Μεταπολίτευση. Ανοίγουμε τα φτερά της για να πετάξει σε νέους ουρανούς. Δεν είναι άλλη μια εκλογή αρχηγού. Είναι η πρώτη Δημοκρατική Λαϊκή Εκλογή Προέδρου στη ελληνική συντηρητική παράταξη. Είναι μια εκλογή προέδρου που αρμόζει στον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ. Αύριο επιλέγουμε το δικαίωμα να ονειρευόμαστε, το δικαίωμα να είμαστε υπερήφανοι για τα πιστεύω μας, το δικαίωμα να μπορούμεκαι όσοι δεν ανήκουμε σε τζάκια να ελπίζουμε. ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ σ' ευχαριστούμε για την ευκαιρία αυτή που μας δίνεις.
    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΘΑ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ.
    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ.

  54. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 28/11/2009 20:08:08

    Bλέποντας πάλι τον Αντώνη σήμερα στη ΝΕΤ ένιωσα πραγματικά υπερήφανος που τον στηρίζουμε. Προερχόμενος από μια οικογένεια με ήθος και προσφορά στην πατρίδα κρατάει αυτές τις αξίες μέσα του ζωντανές και είναι έτοιμος να τις ξαναθυμίσει στην ελληνική κοινωνία.
    Η εκλογική μάχη αύριο δεν είναι ζήτημα ιδεολογικό αλλά πρωτίστως αγώνας ήθους, αξιοπρέπειας και ανθρωπιάς.

  55. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 28/11/2009 20:11:46

    Ασφαλώς. Απ' όπου έχει επιλέξει κανείς να παρεμβαίνει σοβαρά
    και ουσιαστικά, στρέφει και την ζωή του και των άλλων προς
    τη μεριά του φωτός. Μια μικρή κλίση, έστω. Αυτό αξίζει.
    Ας πούμε, λοιπόν, ότι είναι μια τέτοια
    στιγμή η αυριανή συμμετοχή και ας ευχηθούμε
    να αποδειχτεί ότι άξιζε τον κόπο αυτή η ευκαιρία στη "χαραμάδα"
    να γίνει φως.

  56. kanis avatar
    kanis 28/11/2009 20:15:05

    Αυτό το φως ελπίδας, που βλέπουμε στο πρόσωπο και στον φρέσκο λόγο του Αντώνη, το έχουμε ανάγκη, στις δύσκολες μέρες που ζούμε!

    • tiramola avatar
      tiramola @ kanis 28/11/2009 20:18:27

      Ναι...
      Μόλις κερδισει θα στρώσει τραπέζι να πάτε να φάτε όλοι μαζί...

      • loretta avatar
        loretta @ tiramola 28/11/2009 20:22:39

        και αν μας καλεσει θα ερθεις τιραμολα???

      • kanis avatar
        kanis @ tiramola 28/11/2009 20:26:03

        Αγοράκι μου, Τιραμόλα,

        Την αγωνία του μηχανισμού Μητσοτάκη για την κουτάλα δεν την βλέπεις; Την παρακμή και την αλαζονία στο βλέμμα τους, απο τις δολοπλοκίες τόσων χρόνων, τόσων δεκαετιών δεν τις βαρέθηκες;
        Μικρό παιδί είσαι κι εσύ, δεν θα θελες να δεις κάτι πιό φρέσκο;

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ tiramola 28/11/2009 20:29:01

        Ελα τιραμολα μη γίνεσαι κυνικός. Θυμάσαι εσείς πως κάνατε με τον Ανδρέα?

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Κώστας Θ. 28/11/2009 20:31:21

          Και μονο αυτη η παρομοιωση δειχνει το δρομο που εχει μπει η ΝΔ.

        • loretta avatar
          loretta @ Κώστας Θ. 28/11/2009 20:32:25

          ελα βρε κωστα Θ οι πασοκοι πλεον εχουν χορτασει απο την μασα δυο ολοκληρα πακετα απο την ευρωπαικη ενωση ΧΛΑΠΑΚΙΑΣΑΝΕ ..ξεχνανε πως ηταν οταν εμφανιστηκαν ?? λες και ηρθαν απο την ουντρα..!!...θα γυρισουν τωρα να μιλησουν για μας και ποσο μαλλον για τον σαμαρα..!!

          εχουν φαινεται και αυτοι επιλεκτικη μνημη.μαλλον η ντορα απο κει το κολησε.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Κώστας Θ. 28/11/2009 20:45:04

          Ψυχραιμία, ένα έχω να μολογήσω: πως απ΄ όλους μας θα είσαι από Δευτέρα ο πιο πολύτιμος για τον Σαμαρά. Ανήκει σε εκείνη τη σπάνια ράτσα ανθρώπων που η αμείλικτη κριτική τον τροφοδοτεί, δεν τον γονατίζει, τον βελτιώνει, δεν τον εκμηδενίζει. Εσένα χρειάζεται μόνον, από εμάς θα του φθάνει μόνον το χαμόγελό μας, :)

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Κώστας Θ. 28/11/2009 20:46:04

          Παρομοιάζω απλά τον ενθουσιασμό που νιώθουμε εμείς για τον Σαμαρά με αυτόν που ένιωθαν οι πασόκοι για τον Ανδρέα, για δικούς τους λόγους.
          Καμία άλλη σχέση δεν έχουν ο ένας με τον άλλον.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Κώστας Θ. 28/11/2009 20:50:47

          Ειμαστε ανατολιτες τελικα ΒΚΣ.
          Το 1967 ο αιγυπτιακος στρατος διαλυθηκε στον πολεμο των εξι ημερων απο το Ισραηλ.Ο Νασερ βγηκε στο ραδιοφωνο και ανακοινωσε την παραιτηση του και εβαλε τα κλαματα.Ολο το Καιρο βγηκε στους δρομους φωναζοντας να παραμεινει.Η στρατιωτικη καταστροφη που οδηγησε την Αιγυπτο μετρησε λιγοτερο απο τα κλαματα του ηγετη.
          Φοβαμαι οτι εκει ειμαστε παρα στην Ευρωπαικη Ενωση.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Κώστας Θ. 28/11/2009 20:59:55

          Και μόνον αυτή η φρασή σου, Ψυχραιμία, δείχνει την απόλυτη έλλειψη επιχειρημάτων και ψυχραιμίας στο χώρο σας. Δεν πειράζει θα σας περάσει.

          Δεν συμφωνώ Βασιλική ότι θα είναι χρήσιμος. Χρήσιμος θα είναι ο τιραμόλα, χρήσιμος θα είναι ο μέσος έντιμος πολιτικός αντίπαλος. Χρήσιμοι θα είμαστε όλοι. Πορωμένοι άνθρωποι σαν τον Ψυχραιμία είναι χρήσιμοι μόνον για να κοιτιόμαστε στον καθρέφτη για το διαχρονικό μας κατάντημα. Οι κήρυκες του κοτζαμπασισμού και της υποταγής δεν είναι χρήσιμοι σε τίποτα, παρά μόνον ως πεμπτοφαλαγγίτες. Ένα καλοκουρδισμένο μηχανάκι που πετάει και ξαναπετάει τα ίδια και τα ίδια, χωρίς βάση, χωρίς επιχειρήματα, σαν να μην αποστομώθηκαν ποτέ σε αυτό το φόρουμ ή άλλου. Μόνον και μόνον για να αναπαράγει τα γενικά κλισέ της mainstream πολιτικώς ορθής προπαγάνδας.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Κώστας Θ. 28/11/2009 21:03:47

          Αυτό το κλάμα έφερε έξι χρόνια μετά τον πόλεμο του Γιομ Κιμπούρ, που οι Ισραηλινοί τα χρειάστηκαν και παραλίγο να ηττηθούν. Το κλάμα ενός έντιμου ανθρώπου που ανάστησε την ηττημένη πατρίδα του και ανάγκασε μετά τους Ισραηλινούς, μετά το Γιομ Κιμπούρ, να πάνε στο Κάμπ Ντέηβιντ για να διαπραγματευτούν ειρήνη με την Αίγυπτο και επιστροφή του Σινά.

          Ενώ τώρα που είναι ο ξεπουλημένος ο Μουμπάρακ είναι βέβαια πολύ καλύτερα για τα αφεντικά σου εκεί προς πρεσβεία μεριά. Δεν τρέχει τίποτα.

          Θα μπορούσα να είχα διατηρήσει κάποια ψήγματα συμπάθειας για το πρόσωπό σου, αν δεν έβλεπα τη βαθιά περιφρόνηση με την οποία μιλάς για τη λαϊκή και εθνική ψυχή. Τέτοιοι θα είστε πάντοτε. Είσαι βαθιά μηδενιστής, Ψυχραιμία, δεν πιστεύεις σε τίποτα. Λυπάμαι πολύ, όχι επειδή το λέω, αλλά επειδή έτσι είναι. Λυπάμαι για σένα και όσους τυχόν πίστεψαν στο κενό που κήρυσσετε εσύ και οι όμοιοί σου.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Κώστας Θ. 28/11/2009 21:12:43

          ψυχραιμία ξέρεις τί γίνεται, έχω αυτό το μάτι μου το πίσω από την πλάτη μου και μπορώ και βλέπω την πληγή που χαίνει και που βγάζει αυτή τη στυφάδα και την πίκρα και την ήττα, κι έτσι δεν μπορώ να τη φοβηθώ, δεν είναι κάτι σκοτεινό για μένα, ξέρω πως δεκαπέντε μέρες αντιβίωση χρειάζεται το πολύ, άσε που μερικές φορές και οι πλύσεις με χαμομήλι σκέτο κάνει θαύματα, :)

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Κώστας Θ. 28/11/2009 21:13:12

          Με παρεξηγεις αλλα δεν πειραζει.
          ΕΧω να σου πω οτι θα μεινω στη ΝΔ και με προεδρο Σαμαρα αλλα αν διαπιστωσω "ανδρεικα" φαινομενα θα λεω τη γνωμη μου.
          Δεν περιφρονω την εθνικη και λαικη ψυχη,φοβαμαι τη χρηση της απο ανευθυνους (δεν εννοω οτι ο Σαμαρας ειναι ανευθυνος).Το μελλον θα δειξει.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ tiramola 28/11/2009 20:40:19

        Τιραμόλα εγώ λέω να του κάνουμε εμείς οι σχολιαστές του Αντινιούζ το τραπέζι! είσαι;

  57. Κν/νος avatar
    Κν/νος 28/11/2009 20:17:00

    Παρακολούθησα την συνέντευξη Σαμαρά σήμερα στη ΝΕΤ.

    Μίλησε στην καρδιά μου.

    Κρίμα να μην μπορούν να ψηφίσουν και όσοι δεν θέλουν να γίνουν μέλη της Ν.Δ
    Δεν ήμουν ποτέ μέλος κόμματος και ούτε θα γίνω.
    Ψηφίζω ΛΑ.ΟΣ και πριν κόμμα Ελληνισμού.

    Ελπίζω να βγεί απο την πρώτη Κυριακή.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Κν/νος 28/11/2009 22:14:21

      α) μέλος κόμματος δεν σημαίνει αναγκαστικά κομματόσκυλο
      β) είσαι στη φάση ερωτοχτυπήματος, μπορεί αργότερα να γοητευτείς τόσο ώστε να νιώσεις την ανάγκη δέσμευσης
      γ) μεγαλούργησε ποτέ κανείς χωρίς ανάληψη ευθύνης?

  58. kanis avatar
    kanis 28/11/2009 20:42:29

    Ο ΑΝΤΩΝΗΣ μας θα ψηφίσει αύριο στην Πύλο, σε ένα από τα πιό όμορφα μέρη της Ελλάδας μας.

    Κάθε του επιλογή έχει ποιητική απόχρωση.
    Οι επιλογές του είναι, σημειολογικά, το καλύτερο όπλο του κατά των μηχανισμών.

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 28/11/2009 21:46:15

      ...POIHTIKA! Endiaferon! Gia lege, gia lege...

  59. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 28/11/2009 20:49:16

    Ο Χριστοφοράκος ψηφίζει Μόναχο? Πρέπει να έχουν κάλπη εκεί.

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας Θ. 28/11/2009 20:50:17

      Κωστα θ

      ΕΓΡΑΨΕΣ!! χαχαχαχα

  60. Pyros avatar
    Pyros 28/11/2009 21:04:43

    Αύριο κρίνεται το μέλλον της χώρας. Η θα προσφέρουμε μία αξιόπιστη κεντροδεξιά λύση με γνώμονα την ηθική, ή θα διαιωνίσουμε το παρακμειακό και διεφθαρμένο πολιτικό μας σύστημα.

  61. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 28/11/2009 21:21:28

    H Nτόρα τα δίνει όλα. Νυν υπέρ πάντων ο αγών !
    Και εξηγούμαι:
    Πριν από λίγο ο Φερεντίνος ρώτησε τον Uri Geler, ποιός θα νικήσει αύριο. Και ενώ σε προηγούμενη εκπομπή είχε πει Σαμαράς, σήμερα είπε:
    "Ότι είναι καλύτερο για την ενότητα του κόμματος".
    Προπαγάνδα Ντόρας. Επεσε τηλέφωνο..
    Φάκτορα πρέπει να το καταγγείλουμε!

  62. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 28/11/2009 21:23:00

    Τους απογοητευμένους και αδιάφορους ΝΔκράτες να στείλουμε αύριο στις κάλπες.
    Άντε να τελειώνουμε γιατί έρχεται ο Μάρτης που Ο Γιώργος ήθελε εκλογές.Να κάνουμε κανονικές εκλογές...
    Αυτές του Οκτώβρη ήταν παράδοση-παραλαβή εξουσίας.

    Πάντως είναι πολύ σημαντική όλη αυτή η ζύμωση που έγινε και τα άπλυτα στη φόρα και τα απωθημένα και το 1993 και το 1965 και το 1985 και το 87 στο Κάραβελ, η ΝΔ έδειξε ότι είναι ζωντανός οργανισμός με χιλιάδες σκεπτόμενους ανθρώπους και όχι κλαμπ με κληρονομικά δικαιώματα και τους κέθε λογής τσάτσους.
    Θα είμαι πολύ ευτυχής αν αυτή η κουβέντα συνεχιστεί και επειδή αρκετά σούραμε στους πρώην Υπουργούς, μήπως πρέπει να πιάσουμε και τους πρώην Γενικούς και Ειδικούς Γραμματείς...

    Να κλείσω την παρένθεση καινα επανέλθω στο αύριο:

    Στη ζωή παιδιά λίγες φορές υπάρχουν τέτοιες ευκαιρίες
    Στη σύγχρονη δημοκρατία ελάχιστες..
    Για τη ΝΔ είναι η τελευταία της ευκαιρία..

    Και επιειδή κάποιοι κάνουν αστειάκια με το 2ευρο

    Σπάστε τον κουμπαρά

    ΨΗΦΙΣΤΕ ΣΑΜΑΡΑ!!!

  63. larisaios onneditis avatar
    larisaios onneditis 28/11/2009 21:35:47

    ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΧΑΜΕΝΗ.ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΧΑΡΙΣΜΕΝΗ.ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ..ΑΥΡΙΟ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΛΞΕΙΣ..

  64. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 28/11/2009 23:50:11

    ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΧΗ.
    ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΜΑΧΗ.

    ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΞΕΚΙΝΑ.
    ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΙ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΕΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΑΚΡΙΑ.

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ Η Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ
    ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ..

  65. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 29/11/2009 23:43:53

    Ζωνιανά: Στις εθνικές εκλογές ψήφισαν 760, τώρα 960...

    Δεν έχουν το θεό τους. Ξαφνικά βρέθηκαν να ψηφίζουν περισσότεροι απ' ότι στις εθνικές εκλογές.

    Και τ' αποτελέσματα; Στους 960 έλαβαν:

    Ντόρα Μπακογιάννη 959
    Αντώνης Σαμαράς 1
    http://nonews-news.blogspot.com/2009/11/760-960.html

    Σχόλιο ¨Νταντόν¨ : Δηλαδή τα ίδια ποσοστά που θα έπαιρνε και ο " DON CORLEONE " στην Σικελία , εάν έβαζε υποψηφιότητα στην Σικελία !

    Αλλά δεν θέλω να το πιστέψω , μάλλον ¨ράδιο αρβύλα ¨ πρέπει να είναι αυτή η είδηση , διαφορετικά...

  66. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 29/11/2009 23:50:00

    @ΝΤΑΝΤΟΝ
    Μα γιατι? ε δεν θασαν καμμια 200 στη φυλακη και αλλοι 200 "κλεισμενοι" σε κανενα μουσειο να μελετουν τα αρχαια? χαχαχα α ρε Μητσοτακαρε θαυματοποιε... :D

  67. leo avatar
    leo 30/11/2009 00:09:28

    ας ελπίσουμε ότι ο Μητσοτακισμός θα πάρει τέλος!