#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2011 07:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανικός στην κυβέρνηση ενόψει της πέμπτης δόσης



Σε κατάσταση πανικού βρίσκεται η κυβέρνηση καθώς οι πληροφορίες που έρχονται από την τρόικα δεν είναι καθόλου καλές και κάποιοι δεν αποκλείουν να μας δείξουν “κόκκινη” κάρτα για την δόση των 15 δισ. ευρώ. Στην καλύτερη περίπτωση αναμένεται να κρατήσουν πολύ σκληρή στάση καθώς η κυβέρνηση δεν έχει κάνει απολύτως τίποτε από όσα έχουν συμφωνήσει.

Η χθεσινή σύσκεψη που συγκάλεσε ο Γ. Παπανδρέου με το οικονομικό επιτελείο είχε ως στόχο αφενός να υπάρξει συντονισμός ώστε να μη βρεθούν προ εκπλήξεων με τη δόση και αφετέρου να “συμμαζέψει” ο πρωθυπουργός την κυβέρνησή του, ειδικά μετά τις τελευταίες συγκρούσεις υπουργών και την απειλή να καταψηφιστεί το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα.

Σύμφωνα με πληροφορίες στη σύσκεψη υπήρχε έντονος προβληματισμός για την εικόνα της κυβέρνησης απέναντι στην τρόικα η οποία ξεκινά από σήμερα τους ελέγχους. Μάλιστα, την επόμενη εβδομάδα έρχονται τα “βαριά” χαρτιά της τρόικας και ο φόβος της κυβέρνησης είναι μήπως στη συνέντευξη που θα γίνει συμβούν αντίστοιχα περιστατικά με αυτά πριν μερικούς μήνες όταν ο Ντερούζ εξευτέλισε την κυβέρνηση ανακοινώνοντας μέτρα πριν από αυτήν.

Στη σημερινή σύσκεψη εξετάστηκαν οι τρόποι που θα “τρέξουν” άμεσα κάποια ζητήματα προκειμένου να πειστούν οι τροικάνοι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και η χρηματοδότηση πρέπει να συνεχιστεί.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι στον πρωθυπουργό έχει φτάσει η ενόχληση της ΕΚΤ, του ΔΝΤ και της ΕΕ για τη συζήτηση που γίνεται στην Ελλάδα, και που στηρίζουν και κυβερνητικοί, μαζί με την αντιπολίτευση για την αποτυχία του Μνημονίου. Εκεί που μας χρωστάγανε μας φάγανε και το βόδι δηλαδή. Είναι ενοχλημένοι γιατί οι ίδιοι πιστεύουν ότι το Μνημόνιο είναι καλό και δεν πρέπει στην Ελλάδα να ασκείται κριτική για την συνταγή που επέβαλαν στη χώρα.

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι η τρόικα θα ζητήσει εδώ και τώρα αποκρατικοποιήσεις και πώληση ακίνητης περιουσίας. Επίσης, θα ζητήσουν άμεσα μέτρα ύψους άνω των 4 δισ. και συγκεκριμένες δεσμεύσεις από την κυβέρνηση. Πιστεύουν ότι τους κοροϊδεύουν και πάνε από αναβολή σε αναβολή για τα μέτρα 26 δισ. ευρώ που ανακοίνωσαν πριν αρκετές εβδομάδες αλλά που δεν εξειδίκευσαν ακόμα.

Οι τροικάνοι θα επιχειρήσουν να πείσουν ότι δε φταίει το Μνημόνιο για το χάλι της Ελλάδας αλλά η κυβέρνηση που δεν προωθεί τις μεταρρυθμίσεις που της ζητήθηκαν.

Όλα αυτά, όπως και η απειλή της μη πληρωμής της πέμπτης δόσης, συζητήθηκαν στη σύσκεψη με τον πρωθυπουργό να ζητά άμεσες λύσεις καθώς η εξάρτηση είναι τέτοια από την τρόικα και το μνημόνιο που δεν υπάρχουν περιθώρια.

Από την άλλη, κάποιοι κάνουν λόγο για ωμό εκβιασμό των τροϊκάνων στη λογική του “ή παίρνετε τα μέτρα που σας ζητήσαμε ή δεν έχει πέμπτη δόση”.

Στην κατάσταση που έχει περιέλθει η ελληνική οικονομία αν δε δοθούν τα χρήματα του δανείου κινδυνεύει η μη πληρωμή τοκοχρεολυσίων, πιθανότατα και μισθών και συντάξεων αλλά και πληρωμές σε υγεία και παιδεία. Αυτό τουλάχιστον διαρρέουν στην κυβέρνηση θέλοντας να βάλουν τον κόσμο σε δίλημμα για τα μέτρα που θα ανακοινώσει σύντομα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 03/05/2011 07:41:44

    Σε υγεια τα εχει κοψει ο Λοβερδος εδω και καιρο. τι ολα τα πληρωνουμε εμεις.
    αν εχουμε βεβαιως , αν δεν εχουμε τα κοβουμε.
    Στα νοσοκομεια πληρωνουμε εμεις, αν εχουμε βεβαιως, αλλοιως παει καλια του ο ασθενης.
    Τους μισθους και τις συνταξεις τις εχει κοψει ο Λοβερδος πριν, απο αλλο υπουργειο,
    προκειται γιαυτο που λεμε οικονομικο εκτελεστη, που εχει μετατραπει σε φυσικο η βιολογικο τοιουτο.
    Γιατι λοιπον δεν ξεκιναμε να βλεπουμε τι εγινε στην Αργεντινη, στον Ισημερινο,αυτα ακριβως,
    Υγεια διαλυθηκε, Μισθοι Συνταξεις ελαχιστοποιηθηκαν,
    το προγραμμα των βλαμμενων ΔΝΤ και ΕΕ ειναι ιδιο βαριουνται να φτιαξουν αλλο προσαρμοσμενο ,
    και ετσι ελπιζουν οτι οταν θα Αργεντινοποιηθουμε, δηλαδη πεινα, εξαθλιωση, ναρκωτικα, και διαλυση οικονομικη , εδαφικη, βιομηχανικη, αγροτικη της χωρας, θα εχουν πετυχει τον στοχο τους που ειναι η πολυποθητη εξαφανιση του λαου της τεως χωρας Ελλας.
    -Γιατι λοιπον δεν συσπειρωνεται ενα μετωπο ,
    που θα γινει στο τελος,
    το θεμα ειναι σε πιο σταδιο του τελους θα ειμαστε,
    ανατροπης αυτης της κυβερνησης Τσολακογλου, τους βιολογικους εκτελεστες μας,
    ξεκινωντας απο το Αντισυνταγματικο του Μνημονιου,
    και οχι αλλαγης αυτου, η επαναδιαπραγματευσης,
    τοσοι πολλοι το λενε πια πιο σοφοι απο εμενα και ολους ,
    πατηστε εκει στο Παρανομο πριν μας κατασπαραξουν ως χωρα,
    και μην περιμενετε να γινουμε Αργεντινη ,
    ειναι παραλογο να συζητατε πια για αλλαγες ,
    Αντισυνταγματικο και παμε παρακατω.

    • Green St avatar
      Green St @ kiki 03/05/2011 08:12:48

      συμφωνώ στο σύνολο των όσων γράφεις. Αναρωτιέμαι όμως ποιός θα ηγηθεί αυτού του μετώπου. Η ΝΔ είναι παγιδευμένη στα πλαίσια του αστικού κόμματος και από ανθρώπους του πνεύματος, της οικονομίας και των τεχνών δεν υπάρχει ή δεν έχει φανεί τέτοια διάθεση.
      Ελπίζω ο Σαμαράς να αντιλαμβάνεται την ιστορική ευκαιρία που του παρσουσιάζεται γιατί μέχρι στιγμής κρατάνε πολύ αμυντική στάση.

    • Βρυ-κόλαξ avatar
      Βρυ-κόλαξ @ kiki 03/05/2011 22:46:40

      Συμφωνώ με αυτά που λές και ιδιαιτέρως με την αποστροφή του γραπτού σου που αναφέρεται στο αναπόφευκτο. Θεωρώ και εγώ οτι η μεγάλη επιτυχία θα είναι να συντομεύσουμε αυτό που θα γίνει ούτως ή άλλως, ώστε να επέλθει η ανάκαμψη γρηγορότερα. Αν αργήσει για παράδειγμα ένα χρόνο, μας πάει τρια χρόνια πίσω.
      Όσον αφορά το ποιός θα ηγηθεί, πιστεύω πως ο λαός πρέπει να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και η λύση θα φανεί απο μόνη της. Ο τρόπος είναι θέμα συζήτησης. Αν περιμένουμε να εμφανιστεί ο σωτήρας νομίζω θα περιμένουμε πολύ καιρό. Και ο χρόνος κυλάει εις βάρος μας αμείλικτα.
      Τέλος θέλω να αναφερθώ στον φόβο που μας έχουν ενσταλλάξει τεχνηέντως ώστε να μην αντιδράμε σε τίποτα. Είναι η μεγαλύτερη παγίδα που έχουν στήσει. Το κράτος του φόβου είναι αυτό που κυβερνάει τους περισσότερους λαούς του κόσμου και είναι αυτό που κυβερνάει και εμάς. Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα άλλο πια. Το μόνο που μας έχει μείνει είναι η αξιοπρέπειά μας και η ευθύνη μας απέναντι στις μελλοντικές γενιές. Άπαξ και χάσουμε και αυτήν τότε ο,τι γίνει θα γίνει από ένστικτο και όχι από κάποιας μορφής στόχου. Αν καταντήσουμε όχλος τότε τα πράγματα θα είναι ιδιαιτέρως δύσκολα.

  2. jkr avatar
    jkr 03/05/2011 08:19:16

    Επιχείρηση κατατρομοκράτηση πολιτών νο5!

    • katalytikos avatar
      katalytikos @ jkr 03/05/2011 11:20:51

      ΑΚΡΙΒΩΣ!
      ¨πανικός¨, ¨τιτανικός¨, ¨......κος¨, η συνταγή της ....επιτυχίας (το κατά ¨ΜΝΗΜΟΝΙΟ¨ Ευαγγέλιο).

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ katalytikos 03/05/2011 14:31:25

        ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ, ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ!!
        ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!!

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 03/05/2011 08:24:22

    Καθώς φαίνεται από τις εξελίξεις τρόικα και κυβέρνηση προσπαθούν να ξεπεράσουν με παραποίηση του προβλήματος την αδυναμία τους να δώσουν λύση στα προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας μέσω του μνημονίου.
    Σε αυτή την κατεύθυνση έχουν αρχίσει να ρίχνουν τις ευθύνες αλλού. Η μεν τρόικα έχει αρχίσει να λέει ότι ‘’δεν φταίει το Μνημόνιο για τις αποκλίσεις που παρατηρούνται αλλά ο τρόπος που η Κυβέρνηση το εφαρμόζει’’ και η κυβέρνηση εμμέσως πλην σαφώς ρίχνει ευθύνες στο χρονοδιάγραμμα του Μνημονίου, στην φιλολογία για την "κακή συνταγή" του Μνημονίου και στις αντιδράσεις στο εσωτερικό του πασοκ.
    Δεν αποκλείεται μάλιστα προκειμένου να μεταστρέψουν την κοινή γνώμη υπέρ του μεσοπρόθεσμου προγράμματος να τεθεί και ζήτημα εκταμίευσης της δόσης του Ιουνίου προκριμένου να φοβίσουν την κοινωνία και έτσι να συνεχίσουν ανενόχλητα και ερήμην του Ελληνικού λαού τις αποκρατικοποιήσεις και τις περικοπές για δαπάνες, μισθούς και συντάξεις.
    Ενώ, λοιπόν, στην Ελλάδα προσπαθούν να ξανά- χρησιμοποιήσουν την κοινωνία για να επιτύχουν τους στόχους που έχουν θέσει για το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα και τις πολιτικές του, στην Πορτογαλία τα πράγματα δεν πάνε τόσο καλά για τα πακέτα διάσωσης καθώς λόγω της πολιτικής κατάστασης υπάρχουν φόβοι ότι δεν θα βρεθεί μετά τις εκλογές του Ιουνίου κυβέρνηση με ισχυρή κοινοβουλευτική πλειοψηφία να υιοθετήσει τα σκληρά μέτρα λιτότητας για να δοθεί από την τρόικα το πακέτου οικονομικού δανεισμού προς την Πορτογαλία.
    Εάν προκύψει τέτοιο ενδεχόμενο το πιο πιθανό ενδεχόμενο είναι η Πορτογαλία να αναζητήσει διμερή δάνεια εκτός μηχανισμού διάσωσης προκειμένου να ικανοποιήσει τις δανειακές της ανάγκες με ότι αυτό συνεπάγεται για την οικονομική πολιτική που προτείνει στην παρούσα φάση η τρόικα.
    Με άλλα λόγια, το πρόγραμμα των πακέτων διάσωσης βρίσκεται στον αέρα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/05/2011 08:55:16

    Μην τον ενοχλείτε, παρακαλώ. Σκέφτεται... Επενδύσεις φωτοβολταϊκών στην Κοζάνη, σχολές καλαθοπλεκτικής στα Οινόφυτα, και Κρητική διατροφή στην Θράκη.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/05/2011 09:00:01

    Και άντε ότι τώρα "τρέχουν" άμεσα κάποια ζητήματα, για να ξεγελάσουν τους κουτόφραγκους. Το επόμενο τρίμηνο, τι;

    Ή μήπως αφήνουν για τότε τα δύσκολα, που θα είναι Αύγουστος και -εκτός από παχιές οι μύγες- θα είναι τα "μπάνια του λαού";

    Η μετατροπή των Ελλήνων σε τζάνκια του διεθνούς οικονομικού διευθυντηρίου συνεχίζεται. Με τη συνέργεια της κυβέρνησης, βεβαίως-βεβαίως...

  6. Κρητικός avatar
    Κρητικός 03/05/2011 09:29:59

    Τελικά αυτός ο ανθρωπος να δεις οτι θα ζητησει και ρεστα ,ετσι οπως ενφανιζεται τωρα στην πρωινη εκπομπη της ΝΕΤ.
    Τι καταντια ειναι αυτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ακομη θα πεφτουμε ....θα πεφτουμε......θα πεφτουμε....
    και στο τελος θα ζητανε και τα ρεστα ...ποιοι....
    αυτοι που εκαναν συνταγματικη εκτροπή,προκειμενου να εκτελέσουν τις ανωθεν εντολες!!!!!!!!!!

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ Κρητικός 03/05/2011 09:41:57

      δεν καταλαβα γιατι ειναι "ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗς ΧΩΡΑΣ Η ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ"????
      Τωρα ? που πρέπει να πληρώσουν οι παντα ενοχοι ελληνες?
      γιατι δεν ειναι εγκλημα κατα της χώρας η παραβιαση του συνταγματος? και ακομη περισότερο γιατι δεν ειναι εγκλημα η σταση μας οτι ακομη καθομαστε και υφισταμεθα όλες αυτες τις παραβιάσεις με επικεφαλής τους μελλοντικούς σωτήρες?
      γιατι δεν ειναι εγκλημα κατα της χώρας .ότι κυκλοφορουν ελεύθεροι μεταξύ μας,αυτοί που έχουν βαλει το χερι στο κρατικό χρήμα? και γιατι δεν ειναι εγκλημα , ότι υπάρχουν ακομη δικαστες και πολιτικοί "εντιμοι" που με την σταση τους νομιμοποιούν ολους αυτους τους καθημερινους βιασμούς???

      • kiki avatar
        kiki @ Κρητικός 03/05/2011 12:04:10

        @ Κρητικε,
        παρε το πλοιο ελα στην Μανη, να κανουμε ενα εννιαιο μετωπο , παντα αλληλοβοηθιομαστε , Καλλεργηδες εσεις και εμεις,
        ΕΓΚΛΗΜΑ Η ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΟΥ ΣΤΝΤΑΓΜΑΤΟΣ, αυτο ειναι θα το λεμε θα το ξαναλεμε, οσο να το καταλαβουν ολοι.

  7. Enzo avatar
    Enzo 03/05/2011 09:58:45

    Διωχτους Σαμαρα, τι περιμενεις?
    Θα εγκλωβιστουμε και εμεις σε αυτον τον κατηφορο και θα κατηγορηθεις για συνενοχη στο τελος οσο δεν ζητας εκλογες.

  8. Θανάσης avatar
    Θανάσης 03/05/2011 10:00:01

    Λίγα είναι τα ψωμιά τους και το ξέρουν. Χθες το βράδυ στο MEGA ο Πάγκαλος έφαγε τη γραβάτα του...

    • φωνη avatar
      φωνη @ Θανάσης 03/05/2011 17:23:04

      Τώρα που λες για mega, έγινε τίποτα μεταξύ mega και Παπακωνσταντίνου? Ξέρει κανείς? Γιατί χθες τον είδα ότι βρήκε στασίδι στον ΑΝΤ1 ο Παπακωνσταντίνου και ο Πρετεντέρης χθές και στο δελτίο δεν ήταν ιδιαίτερα υποστηρικτικοί, ως συνήθως.

  9. SKAIs avatar
    SKAIs 03/05/2011 10:12:49

    Η 5η δόση , όπως και οι επόμενες είναι δεδομένη ανεξάρτητα του τι θα κάνει το GAP και το GPAP. Αν δεν δοθεί κάποια δόση χρεωκοπεί αυτόματα η χώρα και πληρώνονται τα CDS. Ποιος το θέλει αυτό? Ποιος το αντέχει αυτό?

  10. kouklos avatar
    kouklos 03/05/2011 10:26:35

    Ποιος είναι αυτός ο " factorx στις 03/05/2011" που κατεβάζει τέτοιες ιδέες και γράφει αυτά τα άρθρα; Ίδια λογική του Καρατζαφέρη.
    <>
    Εγώ θα του απαντούσα "ε και" και τι έγινε δηλαδή αν δεν μας δώσουν τα χρήματα; τι εκβιασμός είναι αυτός; Μακάρι να μη μας τα δώσουν. Εγώ ξέρω στο σπίτι μου και στην επιχείρησή μου άμα έχω τρώω άμα δεν έχω δεν τρώω. Μακάρι να μη μας τα δώσουν, για να έχει ο γέρος και η γριούλα που μια ζωή μοχθούσαν και τώρα δεν έχουν περίθαλψη να πάει και να κατασχέσει με το έτσι θέλω την περιουσία του Νομάρχη και της προέδρου αφού δεν μπορεί να μας πει που τα βρήκε. Μακάρι να μη μας τα δώσουν για να μπορώ να πετάξω έξω κάθε offshore που έχει οικονομική δραστηριότητα στην Ελλάδα και να κάνω κατασχεση ακίνητα και κινητά της, για να έρθει ο ιδιοκτήτης της να τα ζητήσει και να μου πεί που τα βρήκε.
    Το θέμα λοιπόν για τον συντάκτη δεν τίθεται ότι κινδυνεύει να μή μας δώσουν τα 15 δις αλλά ότι κινδυνεύει να μας τα δώσουν. Αν θέλουν να μας τα δώσουν πολύ ευχαρίστως να τα πάρουμε με άλλη διαχείριση από την κυβέρνηση. Ή ακόμα καλύτερα με άλλη κυβέρνηση. Άρα καλά είπε "λεφτά υπάρχουν" δεν είπε όμως για ποιον υπάρχουν για τους τοκογλύφους και για την ζήμενς ή για τον συνταξιούχο εργαζόμενο άνεργο. Το παραμύθι αν θα μας δώσουν χρήματα και τα εκβιαστικά διλήμματα αφήστε τα. Μας δίνουν τα χρήματα για να τα πάρουν σιγά- σιγά όλα. Όποιος γράφει διαφορετικά ή είναι βλάκας και δεν το καταλαβαίνει ή πληρώνεται για να λέει τέτοια μήπως τσιμπήσει κανείς δυστυχής που ολημερίς προσπαθεί σαν το μυγάκι που έχει κολλήσει στην παγίδα τους και δεν μπορεί να σκεφθεί.
    Και μετά να του λένε σας έλεγα ότι είναι δύσκολο με 150 να χρωστάς και με 100 να βγάζεις πρέπει για να πληρώσεις αυτά που χρωστάς, να μήν τρως για ενάμιση χρόνο και ταυτόχρονα να δουλεύεις για να βγάλεις αυτά τα 100. Εκτός και να ζητήσεις πίσω αυτά που σου έκλεψαν, είναι απλή αριθμητική της πρώτης δημοτικού.

  11. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 03/05/2011 11:50:49

    Μην ανησυχείτε θα βρουν 12 δις από την πάταξη της φοροδιαφυγής (από το 81 το ακούω το παραμύθι)

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 12:08:34

    Απο που θα φυγουν??? Πως?
    Θα εχουμε τη χαρα και το παρτυ??
    Ερχονται οι Τροικες και εχουν και νευρα !!!...
    Ε ρε γελια που θα κανω...

    ΠΠ

  13. Παναγος avatar
    Παναγος 03/05/2011 12:08:39

    Ειπαμε ! Καλλιτερα να μην δωσουν την ..δοση οι ΔοΝηΤαδες.

    Να μην εχουν να πληρωσουν μισθους και συνταξεις και να δουμε τοτε πως θα ..διαφυγουν στο εξωτερικο οι σιχαμενοι του πασοκ.

  14. Dragon avatar
    Dragon 03/05/2011 12:09:12

    Μου φαίνεται ότι το γνωστό παιχνίδι που παίζεται κάθε φορά πριν από κάθε δόση θα ξαναπαιχθεί και δυστυχώς συμμετέχετε και εσείς. "Πάμε στα βράχια, στο γκρεμό, τιτανικός, πτωχεύουμε, δεν θα έχουμε γάλα" κλπ. Κουράσατε. Τη δόση θα την πάρουμε γιατί ετσι κι αλλιώς πίσω τη δίνουμε.

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ Dragon 03/05/2011 12:17:21

      Νομιζω ειναι καλλιτερα να βγουν σε καμμια συνεντευξη οι ΔοΝηΤαδες και να πουν ..εν αγνοια της συμμοριας πασοκ οτι δεν σας δινουμε αλλη δοση γιατι η κυβερνηση σας ειναι αχρηστη και κυριως αναξιοπιστη.
      Τοτε θα δουμε πως θα γλυτωσει η συμμορια πασοκ.
      Θα δωσει λογαριασμο ΠΟΥ ΠΗΓΕ τα λεφτα που εισεπραξε σε 17 μηνες ..που παριστανει την κυβερνηση..

      Εχουμε 80 περιπου δις το ..δανειο του ΔοΝηΤη.
      Εχουμε κατι δις ευρω απο το διπλασιασμο της τιμης των καυσιμων.
      Εχουμε κατι δις απο την περικοπη δωρων Χριστουγεννων Πασχα Αδειων κλπ
      Εχουμε κατι δις απο τη αυξηση της τιμης των τσιγαρων ,ποτων κλπ
      Εχουμε κατι δις απο την αυξηση 8 και 5 τοις εκατο του Φπα ..
      Εχουμε κατι δις απο την συγχωνευση νοσοκομειων κλπ

      Εχουμε και τι δεν εχουμε .. Θα μας δωσουν λογαριασμο και αν δεν ..βγαινει!?.....

      Α! τοτε υπαρχει ο νομος βεβαια που σεβομαστε ...
      Αλλα υπαρχει και ο αγραφος νομος .. You mean what i mean???

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 12:30:23

    ΤΙ ελεγα για Ελληνικο ???
    ΚΑΠΟΥΤ το Καταρ!!!! εφυγαν τρεχοντας !!!.. που ειναι τα 50 Δις οεο??
    Που ειναι τα 250Δις οεο?? ποιος, που, πως πότε??...
    ασε που πιεσαν και οι Γερμανοι !!!..Δανειστες ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ !!!

    " η Γερμανία πίεσε παρασκηνιακά την Ε.Ε. για να «εμποδίσει» την Αθήνα να προχωρήσει η συμφωνία με την QIA. Τα επιχειρήματα, που τέθηκαν μέσω Βερολίνου από πολύ νωρίς, ήταν ότι μια απευθείας ανάθεση της επένδυσης στην QIA, έτσι όπως τη σχεδίαζε η κυβέρνηση, αντίκειται στην κοινοτική νομοθεσία και ότι θα έπρεπε να προκηρυχθεί διεθνής διαγωνισμός γιατί υπήρχαν και «ευρωπαϊκές εταιρείες» που ενδιαφέρονταν να συμμετάσχουν."

    Τωρα τι θα γινουμε χωρις Επενδυτες?
    Τωρα τι θα μας πει ο Ντερουζ για την δοση??? θυμιζω οτι ειναι ΑΜΕΣΑ ΣΥΝΕΔΕΜΕΝΑ Θεματα !! γ αυτο ΠΑΝΑΤ ΛΕΩ οτι η 5η δοση ειναι Χλωμη/Ασπρη.. και οχι μονο λογω Ακινητωνε, αλλα και λογω κινητωνε Πρασινωνε θεσεωνε σε ολα τα θεματα. Σιγα μη φανε μετρα φοροδιαφυγης!!

    Θα μας πανε μαμιωντας. ΣΤΟΙΧΗΜΑ !?

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 12:40:56

      ΠΠ καλημέρα.
      Μια και σε πέτυχα θα μου λύσεις μια απορία? Αν πάω π.χ στην Εμποροπιστωτική Τράπεζα (ωραίο όνομα) και πάρω ένα δάνειο, ας πούμε 20000 ευρόπουλα, και αυτά κατατεθούν σε ένα νέο λογαριασμό όψεως, αυτό το ποσό προσμετράται στις συνολικές καταθέσεις της Εμποροπιστωτικής?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/05/2011 12:55:15

        Απ οσο γνωριζω ΟΧΙ...
        Αλλα εχει τις εγγυησεις σου κατατεθειμενες σε αλλο λογαριασμο!!! κλειδωμενες να το πω... για να δανειστει η ιδια !! η Αξιολογηση των Εγγυησεων αυτη τη λογικη εξυπηρετουν !! σπιτι=χρημα=εγγυηση για Δανειο.. φυσικα το δικο σου δανειο εχει τκαι το ρισκο να μην πληρωσεις και ντους μεινει το ακινητο !
        Λογιστικα τερτιπια...!! χανω απο δω κερδιζω απο κει, χρεωπιστωσεις.

        ΠΠ

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 13:08:54

          Thanks
          Παρεμπιπτόντως διαβάζω τελευταία το βιβλίο 13 Bankers - The Wall Street Takeover, των Simon Johnson και James Kwak. Διαφωτιστικότατο για το ρόλο των Τραπεζιτών στις ΗΠΑ και του ΔΝΤ στις χώρες που πήγε να "σώσει".
          Άμα ενδιαφέρεσαι πες που να το ποστάρω.

      • Παναγος avatar
        Παναγος @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/05/2011 13:09:20

        Ο ΠΠ εχει σχεση με αυτα.
        Αλλα ριξε και μια ματια εδω .

        h--p://www.market-talk.net/index.php/essay/article/3339/

        ==
        Υπο προυποθεσεις ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΜΕΤΡΩΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ της τραπεζας ΑΚΟΜΑ και οι εγγυησεις που εβαλες για να σου δωσουν τα 20.000 ευρωπουλα…

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Παναγος 03/05/2011 13:20:19

          Πολυ καλη η αναλυση....
          απλα δεν εχει υπολογισει οτι η καθε τραπεζα εχει το δικαιωμα να δανειζει
          ( χ 8 ) φορες κατα βασην, τις καταθεσεις.
          αρα τα 5 ευρω ειναι 40 ευρω νεα δανεια !!!
          Υπαρχουν Τραπεζες που δανειζουν επι 20 ! τις καταθεσεις.

          ΠΠ

          • Παναγος avatar
            Παναγος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 13:45:54

            Ναι. Χρησιμοποιωντας μαλιστα τα CDSs, (δηλαδη στη ουσια αερα κοπανιστο) , σαν "αποθεμα" μπορουν να δανεισουν οχι 20 αλλα 520 φορες.
            Γιαυτο και η καταρευση της Lehman κλπ.

            Ριξε μια ματια και εδω:
            h--p://e-rooster.gr/11/2008/1001

          • Loretta avatar
            Loretta @ Παναγος 03/05/2011 13:50:06

            Merci ...γιατι εβλεπα εδω και καιρο τις δηλωσεις του και λεει τα αυτονοητα οπως και πολλοι ελληνες οικονομολογοι!!

            Φανταστειτε που φτασαμε να αποδομουν τα ΜΜΕ τα αυτονοητα και λογικα και οτι μπορει να μας σωσει....ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΝ και ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Παναγος 03/05/2011 13:54:04

            Εαν μπλεξεις με τα Τραπεζικα Προιοντα θα χαθεις.... Οταν δεν υπαρχουν κανονικα καταναλωτικα προιοντα και δεν υπαρχουν καταναλωτεςμ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ Τραπεζικα προιοντα για να χρεοπιστωνουν λογιστικα τους λογαριασμους τους. Αερας οπως λες..
            Με δυσνοητα Μαθηματια, Αλγοριθμους κλπ κλπ κλπ...
            Ξερεις Οι Μαθηματικοι ειναι πισω και οχι Οικονομολογοι !!

            ΠΠ

          • Παναγος avatar
            Παναγος @ Παναγος 03/05/2011 13:59:37

            Εκεινο που με τρομαξε σταληθεια,ειναι αυτο που ειπε:
            Οτι η γιγαντιαια η τεραστια "CITI bank"με υποκαταστημα σε ΟΛΟ το κοσμο !
            Μπορει να καταρευσει σε ενα 24ωρο!!
            Σε μια μονον μερα να μην υπαρχει!

            Ω! τι κοσμος μπαμπα!!

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 12:47:51

      Υποθετω μονο αφελεις πιστεψανε εκεινη την .."συμφωνια" που πετυχε το γνωστο γαπ στην Νεα Υορκη!!
      Συναντηθηκε ειπαμε με το εμιρη του Καταρ στο ξενοδοχειο και ..καταφερε!! να τον πεισει ,να ..επενδυσει αγοραζοντας το Ελληνικο!!!! Φτουυυυ!!

      Εμενα ,ας με συγχωρεσει ο θεουλης, το μυαλο μου πηγε στη παροιμια που λεει ο
      "σοφος λαος μας" .. Ξερεις εκεινο για το μουστακι και ..το φερετζε!
      Ρε λεω ..μηπως?? .. Ρε! εχουνε δει πολλα τα ματια μου.. Ρε μηπως εχει δικιο ο "σοφος λαος μας" και δεν βλεπουμε κατι που επρεπε να δουμε??
      Και οι αραπαδες υπ οψιν τοχουν το ..μουσουλμανικο..
      Ρε λεωω..

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Παναγος 03/05/2011 12:57:36

        Παναγε,
        το μονο MOU το οποιοε τηρειται κατα γραμμα και σε Γυψο ειναι το Μνημονιο !! MOU υπεγραψε και ο Εμιρης και στα κοκοβια του οι οροι... δεν εισαι ενταξει... την κανω !!! ολα προεβλεπονται σε ολα τα MOU... εκτος του Μνημονιου ΜΑΣ !!

        εκει ξεχασαν τους ορους αθετησης συμβατικων υποχρεωσεων των Δανειστων !!! κατα τυχη... μην προνηρευεσαι ! χααχαχ

        ΠΠ

  16. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 03/05/2011 12:33:49

    Παιχνίδια των αγορών για να δεχτούμε το ξεπούλημα της Ελλάδας με τη θέληση μας.

  17. lampropoulos avatar
    lampropoulos 03/05/2011 12:44:41

    Πανικος στα καναλια το βραδυ εναντίον της ΝΔ μετα το νεο κτυπημα Μητσοτακη σημερα..Οσοι τον ψηφισατε για πρωθυπουργο παλιοτερα να τον χαιρεστε!!!!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ lampropoulos 03/05/2011 13:04:42

      τι εχασα???

      ΠΠ

  18. Enzo avatar
    Enzo 03/05/2011 13:12:26

    αϊ μεχρι και η ντορουλα ζητησε εκλογες.
    ειμαστε για τα πανηγυρια.

    • Loretta avatar
      Loretta @ Enzo 03/05/2011 13:39:48

      φαντασου οτι ζηταει εκλογες αυτη που υπεγραψε το ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ.. ω ρε φουμο που θα φαει!!!!!!!

      και ο μπαμπας κοντρα ε?? χαχα ωραια οικογενεια.

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 13:25:45

    Παντα ενδιαφερομαι !!!!!! ευχαριστω.
    το εχεις σε ηλεκτρονικη μορφη??

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 13:29:43

      Σε pdf και είναι και μικρό αρχείο.
      Αν θeς στε;iλε ένα μήνυμα στο μικρό μου blog εδω
      h--p://feltor.wordpress.com/ να στο στείλω με mail

  20. Loretta avatar
    Loretta 03/05/2011 13:33:56

    ΠΠ

    Ο Max Keiser εχει πει πολλα κατα καιρους...ποια ειναι η γνωμη σου γιαυτον? η θεσεις του ισχυουν?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Loretta 03/05/2011 13:45:29

      Εχει δικιο στο 95% οσως λεει, ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ !!!
      Δεν εχει τον τροπο.... θα γινει παραθυρακιας και θα τον αποδομησουν τα λαμογια των ΜΜΕ...

      ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ !!! πολλα τα εχω πει κ εγω απο 2 χρονια τωρα εδω μεσα... και δεν ειμναι ο Καιζερ.

      Κοινη Λογικη...και Βασικη ΓΝΩΣΗ του Συστηματος.

      ΠΠ

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 03/05/2011 14:07:59

    Πανικός;
    Εχω την εντύπωση οτι απλώς μας πανικοβάλλουν για να περάσουν όσο πιο ανώδυνα γίνεται τα νέα μέτρα.
    Χωρίς αντιδράσεις.
    Η πέμπτη δόση θα δοθεί κανονικά.

  22. anonymos avatar
    anonymos 03/05/2011 14:22:50

    Φαίνεται ότι ο Ελληνικός λαός είναι πολύ λίγος. Πρέπει να γραφτεί στα διεθνή χρονικά. Οι τροικανοί μας απειλούν ότι δεν θα μας δώσουν τη δόση που σύμφωνα με το μνημόνιο δεν πρόκειται παρά να χρησιμοποιηθεί για την αποπληρωμή των δανείων που μας έχουν δώσει. Ε και ? Αυτοί θα χάσουν.

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/05/2011 14:54:17

    Τυχαιο???
    Χτες την περισσοτερη ωρα μιλησε ο Καστανιδης!!! για το πως θα σας βαουμε φυλακη !!! χαχαχα και οχι ο ΠΑΠΑΚ " πως θα μαζεψουμε οσα χρωστατε φοροφυγαδες!!" τι καταλαβαινετε εσεις???
    Εγω ο ηλιθιος καταλαβαινω οτι Καστανιδη και Φυλακη θελουν ν ακουσουν οι τροικανοι !!... να φοβισουν τον κοσμο... και μετα εαν ο ΠΑΠΑΚ δε καταφερει να τα μαζεψει θα πει... τι να κανω?? τους απειλησα με φυλακιση και δε μασησανε !! χαχαχαααα

    Τζοκερ ο Καστανιδης !.. πας παρτου.. πας παντου...

    ΠΠ

  24. King Leonidas avatar
    King Leonidas 03/05/2011 17:26:02

    Είναι φοβερό να κρεμόμαστε από τα τέτοια της τρόικα και να ζούμε συνεχεια με την αγωνια αν θα μας δώσουν την τάδε δόση. Το είπε και ο Λαζόπουλος πρόσφατα ότι έχουμε καταντήσει οι πρεζάκηδες της Ευρώπης. Ζούμε για να εξασφαλίσουμε την δόση μας. Μπούχτισα πια.

  25. Βρυ-κόλαξ avatar
    Βρυ-κόλαξ 03/05/2011 22:30:02

    Συμφωνώ με αυτά που λές και ιδιαιτέρως με την αποστροφή του γραπτού σου που αναφέρεται στο αναπόφευκτο. Θεωρώ και εγώ οτι η μεγάλη επιτυχία θα είναι να συντομεύσουμε αυτό που θα γίνει ούτως ή άλλως, ώστε να επέλθει η ανάκαμψη γρηγορότερα. Αν αργήσει για παράδειγμα ένα χρόνο, μας πάει τρια χρόνια πίσω.
    Όσον αφορά το ποιός θα ηγηθεί, πιστεύω πως ο λαός πρέπει να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και η λύση θα φανεί απο μόνη της. Αν περιμένουμε να εμφανιστεί ο σωτήρας νομίζω θα περιμένουμε πολύ καιρό. Και ο χρόνος κυλάει εις βάρος μας αμείλικτα

  26. axilleas-larissa avatar
    axilleas-larissa 03/05/2011 23:30:13

    ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ!
    ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΤΕ!

    • Βρυ-κόλαξ avatar
      Βρυ-κόλαξ @ axilleas-larissa 03/05/2011 23:54:43

      Δε πιστεύω να αναφέρεσαι σε εμένα...

  27. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 04/05/2011 13:15:06

    Η 5η δόση θα δοθεί, γιατί θέλουν ν α εισπράξουνε ευρώ στην θέση των ομολόγων - χαρτιών που μας έδωσαν, ενώ ο λαός χρεώνεται δάνεια - πραγματικά λεφτά που είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ό,τι και να γίνει.