04/02/2011 10:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανικός στην κυβέρνηση από δηλώσεις Καστανίδη

Πανικός έπιασε την κυβέρνηση με τις δηλώσεις Καστανίδη σε χθεσινή συνέντευξη τύπου. Δύο σημεία των τοποθετήσεών του προκάλεσαν εσωτερική αναστάτωση καθώς εμφανιζόταν η κυβέρνηση να μην έχει γραμμή σε βασικά θέματα.

Η πρώτη ρουκέτα Καστανίδη έπεσε όταν κράτησε σαφείς αποστάσεις από τον Γ. Παπακωνσταντίνου σχετικά με το αυτόφωρο για τη φοροδιαφυγή. Ο υπουργός Δικαιοσύνης είπε ότι δε συμφωνεί διότι τι σόϊ αυτόφωρο είναι όταν το αδίκημα της φοροδιαφυγής έχει τελεσθεί μήνες ή χρόνια πριν. Ούτε λίγο ούτε πολύ ο κ. Καστανίδης τους είπε ότι είναι βλακεία να συζητούν για αυτόφωρο όταν η ουσία αυτού είναι η παρέλευση 48ώρου, όχι παραπάνω. Η αντιπαράθεση αναμένεται να έχει συνέχεια.

Ο κακός χαμός έγινε όταν ο υπουργός σε ερώτηση για το αν πάρει νομοθετικές πρωτοβουλίες για την άρνηση υπακοής απεργών σε δικαστικές αποφάσεις και για το κίνημα “δεν πληρώνω” απάντησε ότι θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη και οι συνθήκες που επικρατούν τονίζοντας ότι αλλιώς αντιμετωπίζεται ο κακομαθημένος συνδικαλιστής κι αλλιώς ένας συνταξιούχος που δεν έχει να φάει.

Η προτροπή για α λα καρτ δικαιοσύνη άναψε φωτιές στην κυβέρνηση καθώς την ίδια ώρα ο Δ. Ρέππας από τη Βουλή έλεγε ότι πρέπει να εφαρμοστούν οι νόμοι για τους τζαμπατζήδες. Φαίνεται ότι το βράδυ έπεσαν τηλέφωνα στο υπ. Δικαιοσύνης και ο κ. Καστανίδης επιχείρησε να τα μαζέψει μέσω του Mega. Για παρανόηση μίλησε, για καμιά πρόθεση να μιλήσει για α λα κάρτ δικαιοσύνη κ.λπ. Το θέμα είναι ότι οι εντυπώσεις έμειναν και ο κ. Καστανίδης εμφανίζεται να διαφοροποιείται για ακόμη μια φορά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 10:46:59

    Ομορφοι οι ηρωισμοι... αλλανα μας πει και γιατι παραιτηθηκε πει Σημιτη... μ εχει μεινει απορια και δεν εντεχω !!! εε κ Υπουργος??
    Θα σας ειμαι υποχρεωμενος εαν η απαντηση σας ειναι σε απλα Ελληνικα, του καφενειου σας παρακαλω.

    το Δεν Καθομαι στο Υπουργειο... εχει καποια εστω ποιητικη* σχεση με το Δεν Πληρωνω σημερα?? ειμαι βλαξ και αναρμοδιος.. ισως...

    ΠΠ
    * δινω μια μικρη βοηθεια κοινου να σας ψησω ν απαντησετε

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 11:13:46

      Γιατί Παραιτήθηκε ????
      Μα ή γιατί ΚΑΤΙ ΗΞΕΡΕ ή γιατί ΚΑΤΙ ΞΕΡΑΝ (περί του ιδίου) !!!




      *Μιά άποψη.-

      • tiramola avatar
        tiramola @ STATHIS 04/02/2011 11:17:56

        Ήθελε οι αποφάσεις για διαγωνισμούς και προμήθειες πιου αφορούσαν το υπουργείο του να παίρνονται διακομματικά.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/02/2011 11:19:27

          μπορεις να μου βρεις καπου επισημες δηλωσεις του για την παραιτηση του?? του τοτε !!! οχι του μετα !!

          ΠΠ

          • tiramola avatar
            tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 11:20:44

            Τι δηλώσεις και ξεδηλώσεις...
            Αυτή είναι η αλήθεια.
            Μετά ανέλαβε ο Μαντέλης...

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/02/2011 11:23:13

            "συγκεκριμένα κέντρα (που) με μεθοδευμένο τρόπο" επιδιώκουν να τον εμφανίσουν υπαίτιο ολιγωριών της κυβέρνησης. Παράλληλα, φωτογραφίζοντας τους Τσουκάτο, Β. Παπανδρέου, και δικαιολογώντας την υποβολή της παραίτησης, αναφέρεται σε "διαρροές πληροφοριών... πάντοτε από τους ίδιους κύκλους τους οποίους γνωρίζω καλά"

            ΠΠ

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/02/2011 11:21:01

          -«φαίνεται πως η παρουσία μου στο υπουργείο, εμποδίζει την πραγματοποίηση των σχεδίων κάποιων στην κυβέρνηση»..!

          ΠΠ

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/02/2011 11:40:35

          Η εξήγηση αυτή άλλωστε δίνεται και σε δημοσίευμα της Κυριακής 9 Ιανουαρίου 2011 στο «Βήμα της Κυριακής»(σελ. Α39) όπου αναφέρεται ότι ο κ. Καστανίδης στην επιστολή παραίτησής του προς τον κ. Σημίτη παραιτήθηκε από υπουργός γιατι διαφωνούσε με την περίφημη σύμβαση 8002 τουΟΤΕ-Siemens, ύψους 158.018.800.000 δρχ. η οποία υπεγράφη στις 23-12-1997! Δηλαδή μετά την τοποθέτηση Μαντέλη ως υπουργού Μεταφορών-Επικοινωνιών,οπότε «ξεπάγωσε» η διαδικασία των προγραμματικών συμφωνιών, η αξία των οποίων ανερχόταν σε 1,3 τρις. δρχ, και κάλυπτε την επόμενη 5ετία!

          ΠΠ

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ STATHIS 04/02/2011 11:22:45

        Περισσότερο προς το δεύτερο πρέπει να κλίνεις "ΠΠ" (για δες τις "αυτόματες" κυβιστήσεις , αρκετές δεν είναι ως σήμερα ?? ).!!



        *Μιά άποψη.-

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ STATHIS 04/02/2011 11:31:53

          ελα κ εσυ.. τι να πει μεχρι σημερα οτι εχω συνκυβερνησει με λαμογια και "αλλοτρια κεντρα εξουσιας" ??? χαχαχαα
          να δαγωσει το χερι-κομμα που τον θρεφει?
          να χασει την καρεκλα?
          να χασει την ευκαιρια να μας σωσει κ αυτος ?
          υπερβαλλεις.. - μια αποψη

          ΠΠ

  2. kiki avatar
    kiki 04/02/2011 10:51:44

    Ετσι κανει παντα , μιλαει διαφοροποιειται και μετα βγαινει και λεει οτι φταινε οι δημοσιογραφοι και τα μεσα που δεν τον καταλαβαν.
    Γιατι το ζαλιζει και δεν παραιτηται.
    Νομιζει οτι αυτος με τα μισολογα θα γλυτωσει, χα.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 10:55:46

    Τι εχει να μας πει για το γεγονος οτι ο συντροφος του ο κ Παπακωνσταντινου εδωσε σε Ξενη εταιρια !!! το ενιαιο μισθολογιο??? δεν ειχαμε Ελληνικες? με ποιες διαδικασιες το εδωσε? σε ποια?? εγω θα μαθω...

    ΠΠ

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 10:57:22

      Hay Group και Icap Group.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ηλίας 04/02/2011 10:58:31

        μπραβο... !

        ΠΠ

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Ηλίας 04/02/2011 11:02:43

        static.diavgeia.gov.gr/doc/4ΑΡ4Η-9Σ

        Εδώ η ανάθεση.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ηλίας 04/02/2011 11:03:37

        και σε 5 μηνες θα γινει η μελετη !!!!! στα γρηγορα.... «ΣΤΕΓΝΑ: χωρίς ποτό, χωρίς πάρτι, τέχνη στα γρήγορα» ( Βελτσος )
        απο οτι διαβασα το νομοσχεδιο πρεπει να κατατεθει το αργοτερο 31 Ιουνιου !!!!
        Ολα στον κουβα, αρπαξτε το γουδοχερι και οποιον παρει ο Χαρος σε 5 μηνες.. τα παντα ολα, Υγεια ο Λοβερμαν, Μισθολογιο ο αλλος...
        Μια ζωη πληρωνω αμαρτιες αλλωνωνε...

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ηλίας 04/02/2011 11:10:02

        ρε συ 27/1/11 η αναθεση και
        Έως τέλος Ιανουαρίου 2011: Η μελέτη που θα πληροί τα παραπάνω !!??? και Τελος Φεβρουαριου τα παντα ολα??? πως γινεται?
        μελετη σε 4 μερες εκαναν.. παραδωτεα!! για να πληρωθουν και τα 58.000....
        ειμαι χαζος??? 4 μερες?? αντε 32 με του Φεβρουαριου...?!!

        ΠΠ

        • tiramola avatar
          tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 11:28:26

          Διαύγεια παίδαρε.
          Η εποχή των αγροφυλάκων πέρασε

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/02/2011 11:33:29

            δεν εχω παρα να συμφωνησω !!
            πες μου τωρα πως κανεις αναθεση ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ στις 27 και ζητας τη μελετη στις 31 του ιδιου μηνα.
            εσυ θα το εκανες στο σπιτι σου ?? στη δουλεια σου ?

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/02/2011 11:34:20

            διαβασες την αναθεση ?? διαβασε τη.

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/02/2011 11:35:41

            περιμενω την απαντηση σου για να σου πω τη συνομωσια μετα.. οπως με κατηγορεις.... ;)
            Εσεις ειπατε οτι κυβερνατε μια χωρα διεφθαρμενων οχι εγω !!

            ΠΠ

          • noldor avatar
            noldor @ tiramola 04/02/2011 11:42:44

            Θες να σου πω για έργα που ο ανάδοχος έχει ξεκινήσει να δουλεύει πριν βγει ο διαγωνισμός;

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ noldor 04/02/2011 11:49:38

            τωρα γιατι εσυ συνομωσιολογεις?? αστον ν απαντησει !! χαχαχαααα

            ΠΠ

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ tiramola 04/02/2011 17:30:11

            βρε τιραμολα μην λες βλακείες!
            ΔΙΑΥΓΕΙΑ;
            Δύο τρόποι υπάρχουν για να κάνεις κάποιο ...βλάκα:

            ή δεν του δίνεις ...βιβλία ή του δίνεις τόσα που δεν έχει τι να τα κάνει.Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
            Ας μπούμε αν θες στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ σε όποιο Υπουργείο θες και θα σου πω 10 παρανομίες ανά φορέα.
            Που είναι ο έλεγχος και οι επιπτώσεις;
            Που είναι οι ποινές;
            Επειδή κολλάς το memo με την παρανομία ανάμεσα σε χιλιάδες άλλα έχεις ΔΙΑΥΓΕΙΑ;

            Ήμουνα υπέρμαχος της ΔΙΑΥΓΕΙΑΣ δούλεψα εθελοντικά αμισθί εκτός ωραρίου όσο ήμουν ο φορέας μου ήταν στους πρώτους και τώρα τα έχω παρατήσει ...παραμύθια είναι και τίποτα παραπάνω

        • loretta avatar
          loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 23:31:39

          ε καλα βρε ΠΠ λες και δεν εισαι απο την πιατσα να ξερεις πως ετοιμαζονται οι μελετες...απο ποιους ευνοημενους η κολλλλλητους του καθε κυβερνωντα..!! αυτο ειναι σχολη πασοκ!!

  4. Νικος avatar
    Νικος 04/02/2011 11:09:42

    Αυτοί στο Υπουργείο Οικονομικών έχουν ένα περίδρομο συμβούλους, χώρια τους μόνιμους πρασινοφρουρούς. Δεν παίρνουν και κανένα σοβαρό νομικό να τους πει κάποια πράγματα, για να μην έχουμε τα ρεζιλίκια που έχουμε με την ψήφο των μεταναστών.

  5. Έρεβος avatar
    Έρεβος 04/02/2011 11:31:22

    Έχει δίκιο ο tiramola. Τι πανικός να πιάσει αυτή τη κυβέρνηση.

    Για να σε πιάσει πανικός πρέπει να έχεις επίγνωση του τι λες, τι πράττεις, που βρίσκεσαι και για που βαδίζεις.

  6. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 11:42:31

    καλα ππ,εδω ο ραγκουσης μεταξυ αμπουργκερ και τηγανητης πατατας προφτασε και συνεταξε τον καλλικρατη στο πιτς φιτιλι αναρωτιεσαι εσυ για τις 4 μερες ολοκληρης εταιρειας?

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ φωτεινη 04/02/2011 11:45:13

      Τα καλύτερα στο νησί έφτιαχνε...

    • tiramola avatar
      tiramola @ φωτεινη 04/02/2011 11:49:42

      Είχες συνηθίσει σε πιό αργούς ρυθμούς Φωτεινή, τεμπέλικους.
      6 χρόνια 5 υπουργικά συμβούλια της μισής ώρας, καταλαβαίνεις...
      Τώρα τρέχουμε

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/02/2011 11:53:47

        ΝΑΙ τρεχουμε με 453 ευρω την ωρα !!! Πρασινα και Ηθικα...
        οι κοπριτες.

        ΠΠ

        • tiramola avatar
          tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 12:03:27

          Άλλοι ήταν οι κοπρίτες(με όλη τη σημασία της λέξης) και το ξέρεις πολύ καλά.
          Θέλεις όμως να παίξεις την κολοκυθιά των ευθυνών για να καλύψεις σαν καλός οπαδός που είσαι τους ανίκανους που υποστηρίζεις.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/02/2011 12:06:23

            βρε κι εγω κοπριτης.. οτι θες... μου απαντας τωρα πως σε 4 μερες παραδιδουν μελετη για Ενιαιο Μισθολογιο στο Δημοσιο????

            ΠΠ

          • tiramola avatar
            tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 12:21:38

            Μπορεί να είχαν μπούσουλα ρε φίλε που θες να ξέρω?
            Στείλε τις απορίες σου στον Μιχελάκη να το ψάξουν και να το καταγγείλουν αν κρίνουν σκόπιμο.΄
            Εδώ ο Σιούφας έκανε ανάθεση σε εταιρεία για την ιστοσελίδα της βουλής που κόστισε πάνω από ένα εκατομμύριο ευρώπουλα..
            άστο τώρα...

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ tiramola 04/02/2011 17:49:19

            τιραμόλα, πολύ ενήμερο σε βρίσκω ... κατά τα άλλα, δεν ξέρεις τίποτε!

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ tiramola 04/02/2011 13:30:13

        I poiisi kai i mageiriki de sikonoun wiasynes,leme emeis sti Makedonia !

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ φωτεινη 04/02/2011 11:53:54

      Αλληλογραφία λαμβανει κάθε μέρα από Βρυξέλες και Νέα Υόρκη και μετά την προωθεί στο εθνικό τυπογραφείο και στον τύπο.

      Σιγά τη δουλειά...

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 11:47:12

    ετιομα τους τα δινουνε.ουτε γιατη μεταφραση δεν τους εμπιστευονται.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ φωτεινη 04/02/2011 11:50:36

      εεεεεεεεεεεεεεεεετσιιιι !!!
      ειμαστε ολοι συνομωσιολογοι !!

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ φωτεινη 04/02/2011 11:52:15

      συν τα 58.000 πλεον ΦΠΑ !! χαχαχα να κινειται το χρημα.
      58.000/4=14.500 την μερα !!! ή 453 Ευρω την ωρα !! για ενα copy paste.

      ΠΠ

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 11:52:28

    εδω εχουμε φτασει αυτοι που δεν ξερουν να μιλησουν να κυβερνουν,για συνομωσιολογια θα συζηταμε?

  9. factorx avatar
    factorx 04/02/2011 11:57:17

    KΑΘΗΜΕΡΙΝΗ: «Πρωτοφανής και επικίνδυνη». Πρωτοφανής είναι η θεωρία που ανέπτυξε χθες ο υπουργός Δικαιοσύνης περί ‘κοινωνικής πραγματικότητας’, η οποία δικαιολογεί εν μέρει την ατιμωρησία όσων ευαγγελίζονται τελευταία με πάθος το κίνημα ‘δεν πληρώνω’. Όταν ο αρμόδιος υπουργός αρχίζει να κάνει εκπτώσεις στην εφαρμογή του νόμου, είναι προφανές ότι δίνει ο σύνθημα για γενίκευση της συστηματικής και προκλητικής παραβίασής του. Κανείς δεν αντιλέγει πως υπάρχει δικαιολογημένη αγανάκτηση και λαϊκή οργή, αλλά δεν είναι δυνατόν στο όνομά της να γενικευθεί η ανομία. Ιδιαίτερα μάλιστα με τις ευλογίες πολιτικών σε υπεύθυνες θέσεις».

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 04/02/2011 12:00:21

      Το ΠΡΑΣΙΝΟ Δογμα Παραβατικης Συμπεριφορας πιανει και τον Καστανιδη ?? χαχαχα
      Λες να ξαναπαραιτηθει ? να εχουμε αλλα...

      ΠΠ

    • Νικος avatar
      Νικος @ factorx 04/02/2011 12:07:11

      Φαίνεται ότι τα λέει σωστά ο αρθρογράφος της Καθημερινής

  10. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 11:59:29

    σε πια αντιπολιτευτικη φατρια του πασοκ ανηκει ο καστανιδης?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ φωτεινη 04/02/2011 12:02:18

      στην "βλεπω μαυρα-παραιτουμαι"..

      ΠΠ

  11. helas george avatar
    helas george 04/02/2011 12:57:37

    εχω να πω ενα ποντιακη ταξιαρχια!!!!!!

  12. δημης avatar
    δημης 04/02/2011 22:35:49

    "ηδιακριτικήτου ικανότητα εξαντλείται εκεί......αδυνατίζει στο ΠΟΙΟΙ ΤΟΥΣ ΔΙΌΡΙΣΑΝ ΠΟΙΟΙ τους εθρεψαν ,ΠΟΙΟΥΣ ψήφιζαν οι κακομαθημένοι.....
    Ενώ οι καλομαθημένοι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ.............

  13. ΣΤΕΦΑΝΟΣ avatar
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ 04/02/2011 23:14:25

    Μπορεί διαχειριστές "μαύρων ταμείων" να κάνουν διακοπές στη Γερμανία και άλλες χώρες, μεγαλοοφειλέτες να γλυτώνουν με εξαγοράσιμες ποινές και πολιτικοί να προστατεύονται με νόμο, ωστόσο ηλικιωμένοι και άρρωστοι άνθρωποι τιμωρούνται για τα "εγκλήματά" τους.

    Ένας 72χρονος, ο οποίος μένει στην Αθήνα και πάσχει από αλτσχάιμερ, συνελήφθη για επαιτεία στο Χαϊδάρι και καταδικάστηκε από δικαστήριο σε φυλάκιση 10 ημερών.

    Η ποινή ήταν εξαγοράσιμη, όμως δεν είχε χρήματα, ούτε συγγενείς και έτσι έπρεπε να πάει στη φυλακή. Μετά την ανακοίνωση της ποινής άρχισε μια απίστευτη περιπέτεια, που τον οδήγησε μέχρι την Κομοτηνή.

    Επειδή οι νόμοι εφαρμόζονται κατά γράμμα, όταν έχουμε να κάνουμε με αδύναμους, αντί να κρατηθεί στην Αθήνα ή στον Κορυδαλλό τον έστειλαν να εκτίσει την ποινή του στις φυλακές Κομοτηνής.

    Ουσιαστικά, λόγω ηλικίας θα έκανε μόνο 5 μέρες και έτσι όταν έφτασε στην πόλη, είχε ήδη εκτίσει την ποινή του στο δρόμο!

    Ο ηλικιωμένος άνδρας έκανε "εκδρομή", καθώς διέσχισε όλη τη χώρα μέσα στην κλούβα της αστυνομίας, που συγκέντρωνε καταδικασθέντες από διάφορες πόλεις.

    Σύμφωνα με την εφημερίδα "Έθνος", ο διευθυντής των φυλακών Κομοτηνής Κ. Καπάνταης, έπαθε σοκ, όταν αντίκρισε τον γέροντα και μάλιστα το πλήρωσε εισιτήριο για να γυρίσει με τα ΚΤΕΛ στο Χαϊδάρι.

    "Ηταν ένας άνθρωπος σε άθλια κατάσταση, βρώμικος που δεν είχε στον ήλιο μοίρα. Με τη βοήθεια συγκρατουμένων του, του δώσαμε καθαρά ρούχα, τον φροντίσαμε και μακάρι να μπορούσαμε να τον κρατήσουμε περισσότερο για να έχει ένα πιάτο φαγητό και ένα στρώμα να κοιμηθεί", δήλωσε στην εφημερίδα.

    Μάλιστα επικοινώνησε με το αστυνομικό τμήμα Χαϊδαρίου, προκειμένου να βρεθεί κάποιος συγγενής του ηλικιωμένου, αλλά δεν εντοπίστηκε κανείς. Η τύχη του άρρωστου άνδρα, αφού έφτασε στην Αθήνα αγνοείται.