#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2011 03:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανικός στην Ευρώπη


O πρόεδρος της ΕΕ, Χέρμαν Βαν Ρομπάι, συγκάλεσε για  τις 9 σήμερα το πρωί σύσκεψη (πριν από την συνεδρίαση των 17 υπουργών Οικονομικών της ευρωζώνης), στην οποία έχουν προσκληθεί ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Ζαν-Κλοντ Τρισέ, ο πρόεδρος της Κομισιόν Ζοζέ Μπαρόζο και ο Ευρωπαίος επίτροπος Οικονομικών και Νομισματικών Υποθέσεων, Ολι Ρεν.
Σύμφωνα με το Reuters οι συνομιλίες αναμένεται να επικεντρωθούν στην προσπάθεια που γίνεται για τη συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα στο δεύτερο πακέτο διάσωσης για την Ελλάδα. Οι αξιωματούχοι θα συζητήσουν επίσης το sell-off των τραπεζικών τίτλων στις συναλλαγές της Παρασκευής και την εκτίναξη του ιταλικού spread καθώς εντείνονται οι ανησυχίες για μετάδοση της κρίσης. Στόχος της συνάντησης είναι να διαμορφωθεί σαφέστερη συναίνεση μεταξύ των Ευρωπαίων αξιωματούχων πριν τη συνάντηση του Eurogroup αργότερα τη Δευτέρα και ενόψει της ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων των τεστ αντοχής στις ευρωπαϊκές τράπεζες στις 15 Ιουλίου.

Είναι προφανές πλέον ότι η Κομισιόν βρίσκεται σε κατάσταση πανικού καθώς φαίνεται ότι το εφιαλτικό σενάριο της “μόλυνσης” κι άλλων οικονομικών της Ευρωζώνης, από την κρίση χρέους, γίνεται πραγματικότητα. Και φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι για τους Ευρωπαίους να αντιδράσουν σωστά, όταν αδυνατούν να βρουν λύσεις για την Ελλάδα.

Δυστυχώς, η οικονομική κρίση σε πανευρωπαϊκό επίπεδο είναι προ των πυλών. Όπως και η παγκόσμια. Τους το είπε άλλωστε ο Α. Σαμαράς στην τελευταία σύνοδο του Λαϊκού Κόμματος ότι η κρίση δεν είναι μόνο ελληνική. Και ότι ευθύνεται κυρίως η Γερμανία που επιμένει να βάλει τους ιδιώτες μέσα στην διασπορά του ρίσκου. Έτσι αυξάνει όμως το ρίσκο και επιτείνονται τα προβλήματα και άλλων χωρών πέραν της Ελλάδας επειδή ο δανεισμός γίνεται πιο ακριβός και η βιωσιμότητα τουν χρέους αρχίζει να έχει προβλήματα. Στην επιδείνωση της κατάστασης συμβάλλει φυσικά και το Μνημόνιο που δεν λειτουργεί.

Το πρόβλημα δεν είναι λοιπόν ελληνικό αλλά οι κομισάριοι, οι χαρτογιακάδες των Βρυξελλών κώφευαν. Τους έλεγε επίσης ο Σαμαράς εδώ και μήνες για μια συνολική λύση, κυρίως μέσω της έκδοσης ευρωομολόγου, αλλά ποιος τον άκουγε.

Όλο αυτό τον καιρό οι Έλληνες είμαστε οι κακοί, τεμπέληδες, ψεύτες και κλέφτες που πρέπει να ξεπουλήσουμε τα πάντα για να σωθούμε. Τώρα θα καταλάβουν στην Ευρώπη πόσα απίδια έχει ο σάκος.

Η έκτακτη σύσκεψη που αποφάσισαν για σήμερα, αυτή τη φορά δεν έχει στο κυρίως μενού Ελλάδα αλλά Ιταλία και εν συνεχεία Ισπανία. Στη γειτονική Ιταλία η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη, ειδικά για τις τράπεζες. Στις 15 Ιουλίου θα δοθούν στη δημοσιότητα τα stress tests και οι πληροφορίες κάνουν λόγο για μεγάλο άνοιγμα των ιταλικών τραπεζών. Το χρέος πιέζει την γειτονική χώρα η οποία φαίνεται να είναι ο επόμενος αδύναμος κρίκος της Ευρωζώνης. Κι αν η Ελλάδα ήταν μια... κουτσουλιά που επηρέαζε όλη την Ευρώπη φανταστείτε την Ιταλία.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι οι ιταλικές αρχές αποφάσισαν μέτρα προκειμένου να απαγορευτεί το sort selling καθώς αναμένουν τις επόμενες ημέρες “επίθεση” κερδοσκοπικών κεφαλαίων. Η επόμενη εβδομάδα είναι κρίσιμη για όλη την Ευρώπη καθώς και από την Ισπανία τα νέα δεν είναι καθόλου καλά.

Από την άλλη, η αποτυχία του γαλλικού σχεδίου για roll over στο ελληνικό χρέος έχει προκαλέσει έντονη ανησυχία στην Ευρώπη καθώς όλοι φοβούνται ότι αν δε βρεθεί άμεσα λύση θα “σκάσει” η Ελλάδα και θα ακολουθήσουν κι άλλες οικονομίες.

Ίσως είναι η τελευταία ευκαιρία, τόσο για την Ευρωζώνη όσο και για την ελληνική οικονομία. Αν οι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι δεν καταφέρουν να βρουν μια συνολική λύση τότε το δράμα της Ευρώπης θα είναι τόσο βαρύ που θα μας πάρει όλους από κάτω.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/07/2011 04:59:17

    Ποια θα ειναι η συνολικη λυση?
    Να αυξησουν τα $$ EFSFS ?? και??
    το 2015 με 500+ Δισ Χρεος η Ελλαδα, το θα κανει?
    Θα υποδουλωθει στο EFSF οπως εχω χιλογραψει για 50 χρονια.
    Σε 50 χρονια τα 500 θα εχουν γινει 2τρισ. και μετα ?

    Δεν καταλαβαινουμε οτι τα Δανεια ειναι σαν τα μπουμερανγκ > Στο πετανε με χαρα, εσυ περιμενεις να το πιασεις και αυτο επιστρεφει σ αυτος που το πεταξε. ΣΤΗΝ ΤΡΑΕΠΖΑ... μεσω "Κρατικων" Δανειων.

    Με λαθος ερωτησεις, ΠΑΝΤΑ θα ΠΑΡΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...!

    Αυτο που φανταζει ΑΛΥΤΟ και παρουσιαζεται ως ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣ ΕΠΙΛΥΣΗ, ειναι στην πραξη κατι που το εχουν ΕΤΟΙΜΟ... τι ειναι γ αυτους να κανουν τα 700 2 δις στο EFSF ??? θα τους κοστισει κατι? Σταχτη ειναι ολες οι Πολιτικες Δυσκολιες. Ολα ειναι προαπαοφασισμενα ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ, απο τους διακινητες και κετεθοντες την Εξουσια του Χρηματος.

    Εχω πει.. ειναι ενα ανελεητο power game.

    Εμεις δε γουσταρουμε να σωθουμε ΧΧΧ για λιγο...

    Εμεις γουσταρουμε ΑΛΗΘΕΙΕΣ. Οι "προβληματισμεοι" Δανειστες δεν ειναι ΙΚΑΝΟΙ να ξεστομισουν ΑΛΗΘΕΙΕΣ.

    Θα εμπιστευθω εγω αυτο το ανθρωποιδες το Ρομποτάϊ ? Ειμαστε στα καλα μας?
    Σοβαρολογουμε? ο Τυπος ειναι για φαπες στην καλυτερη. Ειναι να τον βγαλεις απ την μπριζα διοτι εχει υπερφορτωσει το συστημα του. ο Ρομποτάϊ δεν ειναι human.

    Οσο πιο ΜΑΚΡΙΑ απο εναν Λαο παιρνονται οι ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ για τη ΖΩΗ του, τόσο πιο επωδυνες, απροσωπες αλλα και καταστροφικες θα ειναι. Θα εξυπηρετουν τα συμφεροντα των απομακρυσμενων αφεντικων. θελουμε κατι τετοιο?
    πχ. εαν σαν ανελυε καποιος τα προβληματα των Σουδανων, με καθε λεπτομερεια και σας ελεγε αποφασιστε εσεις για την τυχη αυτου του Κρατους, θα το κανατε? Οι Σουδανοι τι θα σκεφτονταν για εσας? Θα πηγαινατε ανεοι διαποκες στην Πλατεια του Χαρτουμ χαλαρα για παϊδάκια αντιλόπης?

    Ειμαι κυνικος, αλλα ο κυνισμος ειναι Ψυχικη Υγεια.

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/07/2011 05:18:36

    HΠΑ
    Λαγκαρντ ηαι Οικονομια ΗΠΑ..
    That would threaten an important IMF goal, which is preserving stability in the world economy, she said.
    The U.S. borrowing limit is $14.3 trillion. Obama administration officials say the U.S. would begin to default without an agreement by Aug. 2.

    Η λεξεις "κλειδι" ειναι "preserving stability in the world economy".

    preventing = ειναι αυτος ο ρολος του ΔΝΤ στο καταστατικο του? ΟΧΙ ! αλλα του πουλανε......... οι Διασωστες ολων οσων εχουν οικονομικα προβληματα απο τους ιδιους.-

    stability = σταθεροτητα ενοουν, να μην ασχολειται κανεις με τις τραπεζες και αυτες ( οταν λεω τραπεζες να βλεπετε την κουρτινα 3 .. απο πισω ) να συνεχισουν να γδερνουν τους Λαους με δεκαδες νεα προιοντα αερα και απληρωτο debt. εχουμε πει. οποιος πληρωνει ειναι κακος για το συστημα.

    world economy = δεν καταλαβα... το ΔΝΤ εχει ανησυχιες για την Παγκοσμια Οικονοιμια? τι ειδους ανυσυχιες? Αυτοι Δανειζουν και θετουν ορους=μετρα
    Σκοπος του ειναι ηα "βοηθουν" χαχαχα δλδ εαν κανεις δε χρωσταει, δεν εχουν δουλεια να κανουν ! Συνεννοουμαστε? ή δουλευομαστε μεταξυ μας?
    ΑΡΑ... η κουρτινα 3, θα βαζει στον κουβα Εθνη ( ολες οι χωρες του κοσμου Χρωστανε ! και οι 200 ! ) για να εχουν δουλεια οι Δανειστες και οι Διασωστες.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/07/2011 05:24:52

      αα ξεχασα, ο καλυτερος πελατης τους ( της FED, WB, IMF ) στις 2 Αυγουστου ΦΕΤΟΣ !! Ξεπερνα το Πιστωτικο του όριο των 14.3 τρισ! Δολλαριωνε.
      χαχαχααααααααααααα οταν το καθε δολλαριο το χρεωνουν 10c στην πηγη, και η FED ειναι ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ.. μη γελιεστε με το Federal=Ομοσπονδιακή, ειναι μανουλες στο μαρκετινγκ..!
      Εχουν World Bank??, World Series Football ( μονο αυτοι παιζουν! χαχα ) κλπ...

      Πως θα τη βγαλουν οι ΗΠΑ μετα τον Αυγουστο για 5 μηνες? Θα στειλει επιστολες η FED στον ΟΜΠΑΜΑ, " ξεπερασατε το οριο σας και παρακαλουμε οπως προβειτε σε κακτοποιηση της υπερβασης αμεσα, διοτι θα τρεχουν τοκοι υπερημεριας? " χαχααα

      ΤΑ ΣΚΙΖΟΥΜΕ ΟΛΑ και ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.. σε σιεστα.

      ΠΠ

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/07/2011 09:43:43

      preserving κύριε Πόρτα Πόρτα!
      Όχι βέβαια ότι και το preventing δεν είναι αναγκαίο κατ' αυτούς!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Σταύρος 11/07/2011 12:27:30

        σωστο !! το νοημα παντω ειναι το ιδιο !! χαχαα
        ηταν και ξημερωματα !

        ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/07/2011 05:48:44

    Τελος,
    οπως εχω πει απο το Μαιο
    - Λυση δε θα βρουν Ιουλιο
    - Δεν πηραμε τιποτε !
    - Τσαμπα οι εκβιασμοι και η Ψηφιση Εφαρμοστικου και Μεσοπροθεσμου
    - Τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ των στρες τεστ των Τραπεζων τα μεταχρονολογησαν απο Ιουνιο στην ερχομενη Παρασκευη.. ελπιζοντας.. αλλα δεν !

    Συμφωνα με το δικο τους παραμυθι.. μην παραιξηγηθω!...
    Εαν μεχρι την ανακοινωση των αποτελεσματων των στρες τεστς, δεν εχουν βρει τα $$ να ησυχασουν τις Αγορες απο το ΡΙΣΚΟ τυπου "εχω λυση στη θεωρια" ΤΟΤΕ οπως εχω ξαναπει, θα ερθει η FITCH η τελευταια παραδοσιακα και θα μας τη ριξει τη φαπα-ποδομακτρο. Μην το παρουμε προσωπικα !! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ !..
    Το παιχνιδι ειναι απλο, θα πουν οι Αγορες :
    Χρωστατε πολλα ολοι οι σε Ευρω, δεν συνεννοειστε, οι Λαοι εχουν αποψη δεν ειναι Αμερικανακια, και γι αυτο , βαλτε 2τρις στο EFSF, για 2-4 χρονια και βλεπουμε ! Συγχρονως, να αγοραζετε Νεα Ομολογα και οχι να μπαλαμουτευετε τα παλια, ΔΙΟΤΙ το μπαλαμουτι το βλελω ΡΙΣΚΟ και αβεβαιοτητα. Εχω να δωσω λογο στους ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ !! δεν ειμαι σκορποχωρι. ( καλα κ εσεις μεσα ειστε αλλα μη γινουμε και ρομπες! ). Τελος μετα την ανακοινωση των αποτελεσματων των στρες τεστ ( υπενθυμιζω ερχόμενη Παρασκευη-εαν δεν συμβει κατι.. ) εαν δεν εχετε οργανωθει, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΣΑΣ ΕΠΙΣΗΜΑ !!! η να τις φουνταρετε, η να ΜΑΣ ΤΙΣ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ, με τις εγγυησεις μεσα. Διοτι τα Δανεια που δινετε στις Χωρες σας, μεσω των Κρατων σας ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ στις Τραπεζες σας και αυτες δεν περασαν τα τεστς.
    γκεγκε?

    Εμεις εχουμε δικες μας σε ρισκο.. καπου εχω τη λιστα, θα σας τη δωσω..

    Καλο ξημερωμα.

    ΠΠ

    χχχ.filefactory.com/file/cdcd946/n/Stress_Test_Bank_Failures.jpg

  4. koinos_nous avatar
    koinos_nous 11/07/2011 07:34:14

    Δεν ξερω αν το διαβασατε αλλα ο Πρετεντερης αρχισε την "αθωωση" του Βενιζελου για την αναποτελεσματικοτητα της ακολουθουμενης οικονομικης πολιτικης
    http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=410373&h1=true
    Διαβαστε και αυτο
    http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=410253
    Το να επαναδιαπραγματευτουμε το μνημονιο μονο, χωρις να προτεινουμε δραστικες λυσεις που να ειναι πραγματι βιωσιμες και οχι δημιουργικη λογιστικη ειναι "ναχαμε να λεγαμε".

  5. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 11/07/2011 08:21:58

    Το γεγονός ότι στην ζώνη του ευρώ το χρέος δεν υπολογίζεται ως ενιαίο είναι ένα δομικό πρόβλημα που παράγει όλα όσα βλέπουμε σήμερα.
    Η Ευρώπη πρέπει να αποφασίσει τι θέλει.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ o βουνίσιος 11/07/2011 10:14:36

      Βασικα η Γερμανια πρεπει να αποφασισει αν θα αναλαβει το βαρος ολης της Ευρωπης ή θα αφησει το ολο εγχειρημα να πεσει.

  6. Aggelos avatar
    Aggelos 11/07/2011 09:11:06

    "Το γεγονός ότι στην ζώνη του ευρώ το χρέος δεν υπολογίζεται ως ενιαίο είναι ένα δομικό πρόβλημα που παράγει όλα όσα βλέπουμε σήμερα.
    "


    ναι,,ως ευρωπη,,εχει πολυ λιγοτερο χρεος και ελλειμμα απο την αμερικη..

    ως ευρωπη δημιουργηθηκε το χρεος,,ετσι πρεπεικαι να επιλυθει..

    αν πεσει παντως η ιταλια παει η ευρωπη..μπαι μπαι..

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/07/2011 12:07:24

    ΄΄Αυτο που φανταζει ΑΛΥΤΟ και παρουσιαζεται ως ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣ ΕΠΙΛΥΣΗ, ειναι στην πραξη κατι που το εχουν ΕΤΟΙΜΟ…΄΄ Πάγια τακτική τους ΠΠ..

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/07/2011 13:07:31

    Τώρα αρχίζει η "Κολοσσαία" μάχη:
    h**p://www.sueddeutsche.de/geld/schuldenkrise-in-italien-italien-und-die-billionen-euro-frage-1.1118630
    Η Ρώμη και η "νέα Ρώμη" (η Τέταρτη!) απέναντι στον Ατλαντικό.
    "When Rome falls, then falls rhe world".

  9. stefanos avatar
    stefanos 11/07/2011 13:23:33

    Η χρεωκοπία προ των πυλών, λέω εγώ.Ας ετοιμαστούμε για απογείωση!!!!!!!!!!!!

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/07/2011 13:36:47

    Τρισέ: Η κρίση κρατικού χρέους είναι παγκόσμιο πρόβλημα

    Το πρόβλημα υψηλού κρατικού χρέους είναι παγκόσμιο και όχι μόνο ευρωπαϊκό, δήλωσε ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Ζαν Κλοντ Τρισέ σε επιχειρηματικό συνέδριο, που έγινε χθες στη Νότια Γαλλία.
    "Αρκεί να παρακολουθήσετε τη συζήτηση από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού, στις ΗΠΑ, για τη φορολογία, για να αντιληφθείτε ότι είμαστε μάρτυρες ενός παγκόσμιου προβλήματος", είπε ο κεντρικός τραπεζίτης.
    Ο κ. Τρισέ προειδοποίησε ότι θα είναι αδύνατο στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ να διασώσουν για δεύτερη φορά τον τραπεζικό τους τομέα, καθώς η δημοσιονομική τους κατάσταση είναι εύθραυστη.
    "Η μεγάλη αποκάλυψη των τελευταίων ετών ήταν η εύθραυστη διάρθρωση της παγκοσμιοποιημένης οικονομίας που δημιουργήσαμε", πρόσθεσε ο κ. Τρισέ, προσθέτοντας ότι ενώ έχει γίνει κάποια πρόοδος όσον αφορά στη ρύθμιση των μεγάλων τραπεζών, μένει να γίνει πρόοδος σε σχέση με τους φορείς του λεγόμενου σκιώδους τραπεζικού συστήματος, όπως τα επενδυτικά ταμεία αντιστάθμισης κινδύνου (hedge funds). Χρειάζεται, συνέχισε, δουλειά για να περιορισθούν τα προκυκλικά αποτελέσματα στο χρηματοπιστωτικό τομέα, τα οποία επιδεινώνουν τις οικονομικές υφέσεις.
    "Είμαστε απολύτως υποχρεωμένοι να επιτύχουμε (σ..σ: τη σωστή ρύθμιση του τραπεζικού τομέα), επειδή δεν έχουμε τη δυνατότητα για δεύτερη φορά να διαθέσουμε το 27% του ΑΕΠ και από τις δύο πλευρές του Ατλαντικού για να εμποδίσουμε την κατάρρευση του χρηματοπιστωτικού τομέα".
    (11/07/2011, από το nooz.gr)

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/07/2011 19:01:27

    "Ξεχάσαμε" για λίγο την Ιρλανδία, αλλά μόλις σκάσανε τα CDS για τα χρέη της υπό κρατικοποίηση Bank of Irland, και πρέπει να πληρώσουν.
    Το περιβόητο "πιστωτικό γεγονός" είναι γεγονός, για τράπεζα.

  12. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 11/07/2011 20:46:10

    Σενάρια, θεωρίες, ιστορίες, συσκέψεις, παρασυσκέψεις, συμβούλια, τι είπε ο Τρισέ, τι είπε ο Μπαρόζο, τι έγραψε η μια φυλάδα, τι έγραψε η άλλη, τι είπε ο ένας οικονομολόγος και τι είπε ο άλλος. Και όλοι θέλουμε να ξεχνάμε ότι όλο αυτό το μπάχαλο είναι δημιούργημα των οικονομολόγων και της υποταγής της πολιτικής στα τραπεζικά συμφέροντα.

    Εδώ όμως, χρειάζονται προτάσεις και γεναίες αποφάσεις. Εδώ μας ενδιαφέρει η Ελλάδα, η χώρα μας. Η χώρα μας, που είναι ο πλέον αδύναμος κρίκος αυτής της μεγάλης φούσκας. Μια φούσκα που παρουσιάζει όλο και περισσότερα ανευρύσματα και που δεν θα αργήσουν να σκάσουν. Για αυτό και οι τραπεζίτες και οι αγορές επισπεύδουν όσο αφορά τη δημόσια περιουσία μας, που και μεγάλη είναι και ανεκμετάλλευτη. Ότι προλάβουν και αρπάξουν... Διότι άμα σκάσει η φούσκα, τράχα γύρευε.

    Δυστυχώς όμως επισπεύδουμε και εμείς για το ξεπούλημα.

    Τη κατάσταση δεν τη σώζει τίποτε. Ούτε ευρωομόλογα, ούτε τύπωμα. Εδώ είμαστε. Μόλις σκάσει η φούσκα, όλοι θα κυτάξουν να σώσουν το τομάρι τους.

    Τι πρέπει να γίνει όσο αφορά την Ελλάδα:
    * Να αναλάβουμε πρώτα τη κυριαρχία μας.
    * Να κάνουν στην άκρη οι τραπεζίτες, οι οικονομολόγοι, οι τεχνοκράτες και τα λαμόγια και να πάρει τη κατάσταση στα χέρια της η πολιτκή.
    * Να καταργήσουμε το μνημόνιο και να σταματήσουμε το ξεπούλημα.
    * Να δούμε ποιο είναι το δυσμενέστερο σενάριο για τη χώρα μας και με βάση αυτό να ενεργήσουμε.
    * Όσο το δυνατόν ταχύτερα.