29/09/2008 22:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανικός στα Χρηματιστήρια της Ευρώπης

Πανικός επικράτησε σήμερα στα χρηματιστήρια της Ευρώπης καθώς η οικονομική  κρίση που μαστίζει τις ΗΠΑ περνάει και στην Γηραιά Ήπειρο. Οι ευρωπαϊκοί δείκτες κατέγραψαν την μεγαλύτερη βουτιά από το 1997 και επέστρεψαν στα χαμηλότερα του 2005, ενώ στην Αθήνα, ο δείκτης του ΧΑ υποχώρησε στο επίπεδο του Μαΐου 2005.

Τα θύματα από την κρίση που συγκλονίζει το διεθνές χρηματοπιστωτικό σύστημα, πληθαίνουν καθημερινά με αποτέλεσμα να εντείνεται ο πανικός που επικρατεί ήδη σε όλες τις ευρωπαϊκές αγορές. Σε όλη την Ευρώπη, αλλά και τη Μόσχα οι κυβερνήσεις αναγκάστηκαν να προχωρήσουν σε κινήσεις διάσωσης τραπεζών για να αποτρέψουν την άμεση χρεοκοπία τους.

Η διατραπεζική έπαψε ουσιαστικά να λειτουργεί, επειδή οι τράπεζες αποφεύγουν να δανείσουν η μία την άλλη. Όμως, με την ροή των κεφαλαίων προς τις επιχειρήσεις να έχει ουσιαστικά παγώσει, αυξάνει καθημερινά και ο κίνδυνος μαζικών χρεοκοπιών σε όλο το φάσμα του παραγωγικού ιστού. Αν οι κυβερνήσεις δεν αντιστρέψουν το κλίμα τις αμέσως επόμενες ημέρες, η ευρωπαϊκή οικονομία θα βρεθεί αντιμέτωπη με την  μεγαλύτερη κρίση από την λήξη του Β' ΠΠ.

Ο Νικολά Σαρκοζί , ως προεδρεύων της ΕΕ κάλεσε κορυφαία κυβερνητικά στελέχη από Γερμανία, Βρετανία και Ιταλία (G8) και τους επικεφαλείς της ΕΚΤ, του Eurogroup και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, να προετοιμάσουν από κοινού τη σύγκλιση παγκόσμιας συνόδου για την κρίση.

Ο πανευρωπαϊκός δείκτης FTSE Eurofirst-300 υποχώρησε κάτω από τις 1.050 μονάδες για πρώτη φορά μετά τον Ιανουάριο του 2005, χάνοντας 5,23% σε μία συνεδρίαση. Εξαιρετικά αρνητικό ήταν το κλίμα και στις ΗΠΑ παρά την προώθηση του πακέτου Πόλσον στο Κογκρέσο, με τον Dow Jones να υποχωρεί πάνω από 2,5% στο μεγαλύτερο μέρος της συνεδρίασης. Οι μεγαλύτερες ρευστοποιήσεις αφορούσαν μετοχές τραπεζών αλλά και εταιρειών υψηλής τεχνολογίας (οι απώλειες του Nasdaq «άγγιξαν» το 5%), καθώς νεώτερα μακροοικονομικά στοιχεία αύξησαν τις ανησυχίες για επικείμενη βαθιά ύφεση.

Το Κογκρέσο κατέληξε σε συμφωνία για το σχέδιο διάσωσης των τραπεζών, ωστόσο, όπως μεταδίδει το Reuters, εκφράζονται ανησυχίες για το αν αυτό επαρκεί για να σταθεροποιήσει το τραπεζικό σύστημα.

Ο Αμερικανός πρόεδρος Τζόρτζ Μπους τόνισε πάντως ότι το σχέδιο θα συμβάλει στο να μην εξαπλωθεί αυτή στην υπόλοιπη οικονομία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tipotas avatar
    tipotas 29/09/2008 22:23:54

    Αντι να βουλιάζουν οι τράπεζες ,βουλιάζει η μετοχή της ΔΕΗ ,πως το εξηγείτε ρε μάγκες κινδυνεύεουν τα μονοπώλια ;μήπως στήνεται το επόμενο κόλπο;

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/09/2008 22:24:55

    το βλέπω το σύνδρομο της αγέλης...

    αρεκτοί φίλοι μου με ρώτησαν από το πρωί τι να κάνουν.

    Συνήθως δεν δίνω συμβουλές, αλλά (1) λέω τι είναι το θεωρητικά σωστό και (2) τι κάνω εγώ.

    Το θεωρητικά σωστό είναι να μην κάνετε τίποτα. Αν πουλήσετε, πουλάτε σε κακή στιγμή. Αν μετακινήσετε, πληρώνετε έξοδα χωρίς γνώση του καινούργιου προορισμού. Αν επιμένετε να τα φέρετε στην Ελλάδα για να είναι κοντά σας, συστήνω λογαριασμό όψεως στην Εθνικάρα. Αν βουλιάξει η Εθνικάρα, ελπίζω να έχετε φίλους στο χωριό και να μπορείτε να σκάβετε.

    Δεν κουνάω όποια λεφτά έχω. Αν έχω χάσει έχω χάσει. Με το να τα κουνήσω δεν θα χάσω λιγότερα, ούτε θα κερδίσω περισσότερα. Αυτοί είναι καιροί για συντηρητικούς που αφήνουν τους άλλους να κερδίζουν σμε προϊόντα που δεν καταλαβαίνουν.

    Εναν καλό μου φίλο που μου έκανε τον έξυπνο τον έβρισα: Που έμαθες βρε άσχετε, του είπα, τι δουλειά κάνει η Lehman και αγόρασες χαρτιά της;

    Μην πανικοβάλεστε. Οι κυβερνώντες μας είναι άσχετοι αλλά το σύστημα που μερικοί εδώ βρίζουνε δουλεύει. Ρευστότητα εκεί που χρειάζεται, χωρίς να βγει στην κατανάλωση. Accommodation χωρίς υπερπληθωρισμό. Θα πέσουν οι τιμές, οι έχοντες ρευστό θα αγοράσουν φτηνά.

    Σε όσους απο εσάς είχατε δώσει discretionary management σε αλήτες, ας προσέχατε. Το βιβλίο λέει «ποτέ discretionary management, είναι εξ ορισμού αλήτες»

    Μην φοβάστε ότι θα φαλιρήσει η Citibank. Αν γίνει κάτι τέτοιο θα έχετε περισσότερα προβλήματα από το να το πάθει η ΕΤΕ. Δεν θα το πάθουν. Ψυχραιμία.

    Εγώ, όπως συμβουλέυω, δεν κάνω τίποτα.

    ΥΓ Οι συμβουλές αυτές αξίζουν ό,τι τις πληρώσατε.

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 29/09/2008 22:29:39

    Αγοραζεις στα χαμηλα, πουλας στα ψηλα, λεει το χρηματιστηριακο αξιωμα.

    Και επειδη θα πεσει και αλλο ο ΧΑ-ΧΑ αυριο περιμενουμε και κανουμε αερα με τα ομολογα .

  4. Nick avatar
    Nick 29/09/2008 22:30:43

    Αύριο θα έχουμε όργιο στο ΧΑΑος...

  5. Κρης avatar
    Κρης 29/09/2008 22:37:34

    http://finance.yahoo.com/

    23+00 ωρα ελλαδος κλεινει

    για να δουμε που θα κατασταλαξει

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 29/09/2008 22:40:04

    2 archaeopteryx

    Σωστος στις συμβουλες.

    Στο μονο που διαφωνω ειναι για την Lehman. Αφ ενος -τετοια ειναι η καταντια μας-που πιο αξιοπιστα μπορεις να γνωριζεις τι κανει η καθε Λημαν εν αντιθεσει με τις περισσοτερες ελληνικες εταιρεις, που εχουν σαφως πιο ελαστικη δεοντολογια και νομοθεσια (ισως γι αυτο να μην εχουν γινει τοσα φαλιμεντα εν σχεσει με την αληθινη εικονα των ελληνικων εταιρειων)και κατα δευτερο επειδη τα προιοντα της Λημαν τα διακινουσαν ανεξαιρετως οι μεγαλυτερες ευρωπαικες τραπεζες προθετωντας το δικο τους κυρος και αξιοπιστια...

    Αν ο Φακτορ μπορει να ανασυρει το προ 10ημερου σχολιο μου για την πορεια του ΧΑΑ ειναι μια(θλιβερη)δικαιωση.

    ΤΟ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/09/2008 22:40:42

    Οι επιπτώσεις από την αμερικανική κρίση στην Ευρώπη φαίνεται να είναι πολύ μεγαλύτερες από όσο στην αρχή νομίσαμε και πιστέψαμε. Τα χρήματα που εκταμιεύονται για να σωθούν οι Τράπεζες, οι καταθέσεις και οι συνεργασίες τους στον παραγωγικό ιστό είναι αμέτρητα και αυτά καλούνται και θα κληθούν στο άμεσο μέλλον να καταβάλουν (ρεφάρουν) οι φορολογούμενοι Ευρωπαίοι.

    Αυτή είναι η εικόνα του σήμερα. Αλλά ποιός θα μας πεί ,που θα καταλήξουν τα χρήματα, που θα συγκεντρωθούν; Γιατί η αφετηρία τους είναι γνωστή. Δεν είναι γνωστός ο τελικός τους προορισμός.

    Παρακαλώ για τις δικές σας γνώσεις, σκέψεις, σχόλια και συμβουλές-προτάσεις.

    Ευχαριστώ

    ΠΕΛΙΑΣ

  8. Nick avatar
    Nick 29/09/2008 22:45:23

    ΗΠΑ και Ευρώπη οδεύουν σε Μεγάλη Ύφεση. Το έλεγα εδώ και καιρό αλλά...

  9. t avatar
    t 29/09/2008 22:46:26

    @ archaeopteryx η όποιος άλλος μπορεί να μας πει την σειρά που κινδυνεύουν βουλιάξουν οι Ελληνικές τράπεζες??????
    1 ?
    2 ?
    3 ?
    4 ?

  10. miaouth avatar
    miaouth 29/09/2008 22:50:27

    Οι Ρεπουμπλικάνοι στη Βουλή των Αντιπροσώπων τελικά καταψήφισαν το σχέδιο διάσωσης της τραπεζών που πρότεινε ο Μπούς!
    Το ζήτημα είναι γι αυτούς πιά ποιός θα χρεωθεί τις ευθύνες για μια πολιτική ΑΝΤΙ-ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ
    Αυτό είναι το τέλος του καπιταλισμού - καζίνο.
    Η χρηματοπιστωτική κρίση είναι πρωτοφανής, αλλά η ρίζα της δεν είναι χρηματοπιστωτική, Είναι η πτωτική αγορά ακινήτων, το σκάσιμο της πιό μεγάλης φούσκας που υπήρξε στον κόσμο.
    Η κρίση άρχισε από την πραγματική οικονομία, εκεί θα κριθεί και θα τελειώσει. Όχι στα χρηματιστήρια.
    Χρειάζεται μόνον υπομονή, εγρήγορση (και εδώ, η φούσκα των ακινήτων δύσκολα θα μείνει φουσκωμένη), αποφυγή κάθε δανεισμού και προπαντός γερό στομάχι.

  11. tiramola avatar
    tiramola 29/09/2008 22:54:07

    Ειναι γεγονος οτι η γερουσια στις ΗΠΑ απεριψε το "σχεδιο" της κυβερνησης για ενισχυση?

  12. miaouth avatar
    miaouth 29/09/2008 22:59:44

    Όχι η Γερουσία, σήμερα το απέρριψε η Βουλή των Αντιπροσώπων (209 Yea, 227 Nea). Η γερουσια θα το συζητούσε Τετάρτη. Τώρα θα γίνει μάλλον νέα προσπάθεια με τροποποιημένο σχέδιο, πρώτα στη Βουλή και μετά στη Γερουσία.
    Αλλά ο Ομπάμα θα σαπίσει τους αντιπάλους στο ξύλο.
    Και στα γκάλοπ. Ίδωμεν.

  13. tiramola avatar
    tiramola 29/09/2008 23:00:10

    Μαλιστα..
    Οπως φαινεται ειναι η περιοδος που σκανε φουσκες...
    μαζι με την νεοφιλελευθερη φουσκα εσκασε και η φουσκα Καραμανλη...

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/09/2008 23:04:33

    @t μπορώ να σου δώσω σειρά που τις αντιπαθώ, αλλά δεν κολλάει εδώ... Τελευταία θα είναι η Εθνική, αν μη τι άλλο λόγω μεγέθους (και όχι μόνο). Ωστόσο και εδώ, αυτό δεν σημαίνει «παρε τα λεφτά σου από την Χ και πήγαινέ τα στην ΕΤΕ» γιατί στον πανικό μπορεί να σε ποδοπατήσουν.

  15. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 29/09/2008 23:05:51

    Θυμάστε που γράφαμε πρίν από καιρό για τα golden boys, girls & guys που συσκεύαζαν αέρα και τον πουλούσανε μεταξύ τους για να φουσκώνουν τα νούμερα των ισολογισμών με ανύπαρκτα κέρδη και τις τσέπες τους με bonus από ανύπαρκτες κερδοφόρες δουλειές;

    Τώρα σκάνε οι συσκευασίες και από μέσα δεν βγαίνουν κεφάλαια παρά μόνο φρέσκος αέρας. Ωραία τα γαμ...ε τη μάνα, τώρα τί κάνουμε;

    Κατ΄αρχήν πληρώνουμε (εννοείται τα public κορόιδα) τα κεφάλαια που χρειάζονται για να κάνουν μετάγγιση αίματος στα μαγαζιά που διάλυσαν οι γιάπηδες του κώλου.
    Στη συνέχεια στέλνουμε το FBI για τα περαιτέρω (στην Αμερική φυσικά). Οποιος σκέφθηκε κάτι ανάλογο με την ΥΠΕΕ άς γελάσει μόνος του.
    Μετά θα μαζευτούν οι "επί τόπου" και θα σχεδιάσουν τα νέα συμπληρωματικά μέτρα θεσμικού χαρακτήρα, που θα εντείνουν την αποφασιστική εποπτεία των χρηματοοικονομικών αγορών και δή στα καθιερωμένα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης, με στόχο την προστασία των πολιτών, την τόνωση της οικονομίας και την διεύρυνση της Δημοκρατίας και των λαικών κατακτήσεων.
    Βέβαια στο τέλος θα ισοφαριστεί η παρτίδα έστω και άν χρειαστεί οι φιλελεύθερες (κοινώς τεμπέλες) κυβερνήσεις να κρατικοποιήσουν το σύνολο του τραπεζικού συστήματος. Λεφτά υπάρχουν ούτως ή άλλως. Ετσι για να έχουμε μια τάξη μεγέθους, ο λογαριασμός για την "απελευθέρωση" του ΙΡΑΚ είναι μαζί με το φιλοδώρημα της τάξεως των 6.500 δις δολλαρίων. Και για εγκριθούν τα 700 δις σε λίγο θα δούμε κυβέρνηση Ρεπουμπλικάνων και Δημοκρατικών. Σιγά το ποσόν.

    ΥΓ
    (Λέτε να δούμε κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ για το 1.5 δίς ευρώ του Βατοπεδίου;)

  16. tiramola avatar
    tiramola 29/09/2008 23:08:02

    @archaeopteryx
    Προτεινω τη σιγουρη λυση!
    Κασελοντιβανο , κατω απο τα ρουχα.
    Αγοραζεις και μια κυνηγετικη καραμπινα μπενελι και περιμενεις...

  17. Nick avatar
    Nick 29/09/2008 23:10:29

    @γαϊδαρος: Κρεμάλες σίγουρα θα δούμε...

  18. tiramola avatar
    tiramola 29/09/2008 23:14:48

    Με ποιους κρεμασμενους?

  19. dostaola avatar
    dostaola 29/09/2008 23:15:10

    χχχχχχχχχ ολοι το παιζατε λιγο-πολυ και τωρα σας τρωει η αγωνια ε ?? Ηρθε η ωρα να γελασουμε και εμεις που ημασταν στη απ'εξω.

  20. t avatar
    t 29/09/2008 23:15:55

    @ archaeopteryx
    Σωστός.
    Τελευταία θα είναι η Εθνική.
    Προτελευταία ποία???

  21. Nick avatar
    Nick 29/09/2008 23:17:26

    @tiramola: Τους πολιτικούς και τους τραπεζίτες φυσικά.

    @dostaola: Και εγώ γελάω, ιδίως τώρα που επιβεβαιώνεται ο Ιωάννης και η Αποκάλυψη του...

  22. lamogio avatar
    lamogio 29/09/2008 23:19:38

    χαζουλινια μου
    εσεις να ασχολεισται με τον τατουλη,και το "δραμα"
    του καραμανλη,ο οποιος,θα κυβερνηση "μονο" μια οκταετια.
    χαχαχα
    βλαμμενα λαμογια..μου..
    μια συμβουλη σας δινω.
    ΣΩΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ

  23. miaouth avatar
    miaouth 29/09/2008 23:22:09

    Κίνδυνος υπάρχει κι εδώ, τα ακίνητα είναι άκρως υπερτιμημένα, πολύ πάνω από τα θεμελιώδη (κόστος κατασκευής + ΚΑΘΑΡΗ αξία γής χωρίς υπερτίμημα), οι υποθήκες γραμμένες πολύ ψηλά.
    Εδώ τα golden boys δούλεψαν διαφορετικά, πιό "παραδοσιακά" από τους αμερικανούς συναδέλφους τους: Όχι πολύπλοκα μαιμουδεμένα παράγωγα, κερδοσκοπία κυρίως με τους ΨΗΛΟΥΣ, μεσανατολικούς, συντελεστές δόμησης.
    Αποτέλεσμα ίδιο: Υπερτίμηση, φούσκα, ρίσκο για το κεφάλαιο της τράπεζας (και τους εργολάβους που έχουν πολλά απούλητα), όχι όμως για τους μάνατζερς. Αυτοί έχουν "χρυσά αλεξίπτωτα".
    Οι "Ακρίδες", κατά τον Μύντεφέριγκ.

  24. tiramola avatar
    tiramola 29/09/2008 23:23:11

    @Nick
    Στην Αμερικη ισως...
    Στην χωρα του καταλληλοτερου ηθοποιου αποκλειεται...
    Ασε που τον τελευταιο λογο θα εχει παντα ενας Σανιδας...

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/09/2008 23:23:34

    lamogio, έχω κάτι σπασμένα δομήμένα, τρίμηνα stubs, καλή τιμή, είσαι;

  26. lamogio avatar
    lamogio 29/09/2008 23:29:53

    λαμογια
    οι τραπεζες εχουν τις καταθεσεις σας?
    μηπως τις εχουν δωσει δανεικα και αγυριστα..
    στα διαπλεκομενα αφεντικα σας?
    γιατι σκουζουν οι εκδοτες?
    μηπως ειναι σε πανικο?
    τα μαυρα που βγαλατε παπαγαλακια μου θα τα σωσετε?
    "ΑΧΡΗΣΤΕ" ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ,"ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ" ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ..
    ΧΑΡΙΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΠΛΗΣΤΟΥΣ.
    ΣΩΣΕ ΤΟΥΣ ΕΚΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ.

  27. tiramola avatar
    tiramola 29/09/2008 23:31:30

    Η JP Morgan μην καταρευσει γιατι εχουμε επενδυσει σε δομημενα..
    Τωρα θα μου πεις που να ξερουν και να προβλεψουν και οι διοικησεις , αφου ηταν ανιδεες...

  28. lamogio avatar
    lamogio 29/09/2008 23:32:43

    αρχαιοταδε
    εγω εχω πουληση τα παντα "μπεμπουλα"..μου.
    εχω φορτωση χρυσο.
    εσυ "μην κανεις τιποτα"..
    κρατα την ψυχραιμια σου..
    θα σου χρειαστει.
    οι "ανδρες" δεν πουλανε,δεν πανικοβαλονται.
    γιατι ειναι μ..κες.
    τα ιδια λεγατε το 99 στα κοροιδα.

  29. miaouth avatar
    miaouth 29/09/2008 23:34:24

    @ tiramola (26)
    Το επενδυτικό της (Morgan Stanley) το "κρατάνε" πιά οι Γιαπωνέζοι της Mitsubishi. Για την JP, άγνωστο.

  30. tiramola avatar
    tiramola 29/09/2008 23:36:01

    Γιατι το λες αυτο λαμογιο για τον πρωθυπουργο?
    Αφου εχει διαβασει και Μαρξ...
    Μπορει ανετα να ανεβασει μια τελευταια παρασταση...
    "Εγω ο κομμουνιστης"
    Για την αναγκη του ρολου μπορει να ξαναφορεσει τζακετ...

  31. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 29/09/2008 23:56:52

    Όποιος χάνει στα χαρτιά, κερδίζει στην αγάπη. Εγώ χάνω και στα δυο. Δηλαδή πιο απλά, επειδή δεν ψάχνω για σκηνοθέτη να με αναδείξει, με ενδιαφέρει μόνο η κοινωνική πλευρά της κρίσης. Και επενδύοντας αποκλειστικά στα όνειρα, κατάλαβα ότι η δουλειά πάει, όπως με τα πλάσματα που κλαίνε, για να τους σκουπίσεις τα δάκρυα με το μαντήλι σου και αμέσως μετά να αρχίσουν να σε δουλεύουνε. Κερδισμένος έβγαινε μόνο ο μακαρίτης ο Μάνος Χατζιδάκης, που βλέποντας αυτά τα συγκινητικά τερτίπια έγραφε άσματα.
    Ή να τσιτάρω Γιανναρά; Γιατί ο άνθρωπος εκτός από θεολόγος, είναι και υπαρξιστής φιλόσοφος. Διαθέτει δηλαδή και την αδυσώπητα σοβαρή πλευρά του. "Το πραγματικό και το φαντασιώδες στην πολιτική οικονομία" τιτλοφόρησε το βιβλίο. Που βρίσκεται όμως το πραγματικό, μετά το Τζέκιλ Άιλαντ, το Μπρέτον Γουντς και τη Λισαβόνα, απορώ.
    Αυτά τα δουλέματα τα περιμέναμε από χρόνια. Μεγάλος Διδάσκαλος η κρίση του 29-33. Εκτόπιση ανταγωνιστών, εξαναγκακαστική πτώχευση όσων ήθελαν να συμμετέχουν στο παιχνίδι, χωρίς να δέχονται τον έλεγχο και την επιβολή των "εκλεκτών". Σήμερα έχουμε επί πλέον και τις συγχωνεύσεις. Η δημιουργία της υπερτράπεζας και του διεθνούς υπερνομίσματος.
    Διότι το ζητούμενο δεν είναι πλέον ποιος είναι ο πλούτος που ελέγχουν οι "εκλεκτοί", αλλά πόσο ασήμαντα μικρό και φθίνον είναι το κομμάτι, στο οποίο έχουν πρόσβαση αυτοί που πρέπει να ελεγχθούν.
    Κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες.

  32. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 30/09/2008 00:15:22

    πωπω τι γίνεται εδώ μέσα(και στον κόσμο)….

    Αν συνεχιστεί η κρίση στραφείτε στις κρατικές τράπεζες και στο χρυσό.
    Συνήθως αυτά πέφτουν τελευταί

  33. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/09/2008 00:15:33

    Ρε Factor,πού θά βρούν τα λεφτα για τίς εκλογές τώρα πού πέφτουν τά χρηματιστήρια??
    Εσκασε μύτη ο Δαϊλάκης και ζήτησε αποπομπή Ρουσσό...

    Αμα κάνουν πρόωρες δεν θάχουν λεφτά ούτε γιά τά αεροπλάνα και τά παπόρια γιά να μεταφέρουν τά γαλιά.....

  34. t avatar
    t 30/09/2008 01:01:27

    Ρε παιδιά Ο George Soros που είναι???????

  35. miaouth avatar
    miaouth 30/09/2008 01:05:53

    @ t (37)
    Ο George Soros τα είχε προβλέψει αυτά τα χάλια εδώ και 2 χρόνια περίπου ("ο Γιώργος είναι πονηρός"), γι αυτό και συνεχώς την έπεφτε άγρια στον Μπούς.
    Πριν από 6 μήνες είχε πεί ότι ο μόνος επιχειρηματίας που εμπιστεύεται πιά είναι ο Ρομπέν των Δασών. Κάπως έτσι.
    Μάλλον τώρα τις νύχτες κολλάει αφίσες για τον Ομπάμα.

  36. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 30/09/2008 12:08:23

    Δε ξερω για σας .... αλλα εμενα αυτη η πτωση του ΧΑΑ με αφηνει αδιαφορο ..... λες κι εχω παραπανησια χρηματα για επενδυσεις(ουτε μετοχες ειχα πριν ξεσπασει η κριση).....το μονο που με νοιαζει ειναι τι θα γινει οταν τα επιτοκια παρουν τον ανηφορο για τα καλα......???

    αν κανω λαθος γιατι οικονομολογος δεν ειμαι ...ας με διορθωσει καποιος οκ?