Πανικόβλητη η κυβέρνηση προσπαθεί να μαζέψει την εντολή για τους μετανάστες
04/03/2015 11:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανικόβλητη η κυβέρνηση προσπαθεί να μαζέψει την εντολή για τους μετανάστες

Μετά την παγκόσμια συνωμοσία για να πέσει ο Τσίπρας, για την οποία ευθύνεται βεβαίως η ΝΔ, μετά τους ψεκασμούς με αλουμινόσκονη, που και πάλι η ΝΔ ευθύνεται, τώρα ήρθε και η υπόθεση των παράνομων μεταναστών που θα αφήνονται ελεύθεροι.

Με προφάσεις, κάνοντας τον ανήξερο και αποκεφαλίζοντας αξιωματικούς της Αστυνομίας, ο υπουργός Γιάννης Πανούσης και ο ολόκληρος ο ΣΥΡΙΖΑ προσπαθούν να κουκουλώσουν ένα θέμα που προκάλεσε την οργή όλου του κόσμου.

Το έγγραφο που υπογράφεται από υποστράτηγο της Αστυνομίας αναφέρεται στη νέα πολιτική για τη μετανάστευση και στο πώς δεν θα συλλαμβάνονται οι λαθρομετανάστες. Κάνοντας έτσι τη χώρα «μπάτε σκύλοι αλέστε και αλεστικά μη δίνετε».

Το έγγραφο – βόμβα που αποκαλύφθηκε χθες ασφαλώς και προκάλεσε πολιτική θύελλα με αποτέλεσμα εσπευσμένα ο κ. Πανούσης να δώσει το πρωί συνέντευξη τύπου για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα. Είπε ότι ανακάλεσε τη διαταγή και διέταξε ΕΔΕ ενώ ο Αρχηγός της ΕΛΑΣ ζήτησε παραιτήσεις υπευθύνων. «Το κείμενο αυτό θα έπρεπε να έχει περάσει από την ιεραρχία, να υπογραφεί από τον αρχηγό κλπ. Χθες εμφανίστηκε ένα κείμενο από το πουθενά, έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Δεν έχει εξαγγελθεί μεταναστευτική πολιτική. Συζητιούνται πράγματα, ανταλλάσσονται απόψεις... Εδώ έχουμε ένα εσωτερικό διοικητικό θέμα. Ανακάλεσα τη διαταγή, έχουμε πειθαρχικό έλεγχο σε εξέλιξη. Είναι καταγραφή διάσπαρτων διατάξεων και νόμων που ισχύουν. Αυτό δεν είναι πολιτική. Η πολιτική δεν έχει εξαγγελθεί. Δεν έχει ειπωθεί τίποτα για τη μεταναστευτική πολιτική».

«Δεν ασκεί πολιτική ένας Ταξίαρχος. Ο συγκεκριμένος αξιωματικός αυτοαποκεφαλίστηκε», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Πανούσης.

Αλλά και από την πλευρά της κυβέρνησης άφηναν να εννοηθεί ότι υπήρξε προβοκάτσια, μια συμπαιγνία της ΝΔ με αξιωματικούς για να εκτεθεί ο ΣΥΡΙΖΑ. Βεβαίως ο κ. Πανούσης δεν απάντησε ποιες είναι οι δικές του σκέψεις για τη μεταναστευτική πολιτική που θα ακολουθήσει. Είναι ο ίδιος που πριν μερικές ημέρες άδειασε την –απαράδεκτη πράγματι- Αμυγδαλέζα και γέμισε την Ομόνοια με παράνομους μετανάστες. Στο όνομα του δήθεν ανθρωπισμού του ΣΥΡΙΖΑ αφέθηκαν ελεύθεροι άνθρωποι που μπήκαν παράνομα στη χώρα. Είναι ή δεν είναι αδίκημα η παράνομη είσοδος σε μια χώρα; Γιατί αφέθηκαν ελεύθεροι; Που είναι τώρα; Και πόσοι από αυτούς μπορεί να είναι δυνητικοί εγκληματίες;

Όμως, υπάρχει κάτι ακόμη πιο σοβαρό από την ανευθυνότητα της κυβέρνησης σε ένα τόσο καυτό θέμα. Το έγγραφο που φέρει την υπογραφή συγκεκριμένου υποστρατήγου έχει κοινοποίηση σε πολλούς, μεταξύ των οποίων και το γραφείο του υπουργού. Δεν το έχει δει ο κ. Πανούσης ή λέει ψέματα μετά το σάλο που ξέσπασε;

Μήπως δηλαδή το έχει δει, το έχει εγκρίνει και αυτός και άλλοι αρμόδιοι αλλά τώρα κάνουν την πάπια θυσιάζοντας αξιωματικούς για να τη γλιτώσουν οι ίδιοι;

Το έγγραφο έχει πρωτοκολληθεί, έχει πίνακα κοινοποίησης, έχει αρμόδιο με διευθύνσεις και τηλέφωνα. Γιατί ο κ. Πανούσης κάνει ότι δεν ξέρει; Και γιατί να τον πιστέψουμε όταν ο ίδιος και ο ΣΥΡΙΖΑ έχει προαναγγείλει μεταναστευτικό που θα επιτρέπει στον καθένα να μπαίνει στην Ελλάδα και να μην έχει συνέπειες;

Αλλά πρέπει να σταματήσει και το παραμυθάκι με τις ευθύνες της ΝΔ. Κάθε φορά που γίνεται κάτι φταίει ο Σαμαράς. Πήρε ο Φωτόπουλος της ΔΕΗ αυξήσεις, φταίει η προηγούμενη κυβέρνηση. Καταστρέφεται η χώρα από τις μπαρουφάκειες ανοησίες, φταίνε οι άλλοι. Κάνουν την Ελλάδα ξέφραγο αμπέλι φταίνε οι προηγούμενοι. Στον ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να δείξουν ότι τα πολιτικά παντελόνια που φοράνε τα έχουν για συγκεκριμένο σκοπό.

Το επίμαχο έγγραφο

Πανικόβλητη η κυβέρνηση προσπαθεί να μαζέψει την εντολή για τους μετανάστες 12332 photo

[photo_2]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πΔπ avatar
    πΔπ 04/03/2015 12:18:04

    Οι Αξιωματικοί δεν έχουν στόμα να αντικρούσουν τις κατηγορίες; Έχουν! (Αμ' έπος, αμ' έργον)

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ πΔπ 04/03/2015 15:30:08

      Έχουν, αλλά μετά τις κρίσεις...

  2. airman avatar
    airman 04/03/2015 12:20:20

    Τα υπόλοιπα τρία (3) έγγραφα σε συνέχεια των οποίων εκδόθηκε το επίμαχο "άγνωστο" τα είχε υπόψη του ο κ. Πανούσης; Τί αλλάζει ως προς τις κατευθύνσεις που δίνονται σε σχέση με αυτά που προηγήθηκαν και μάλιστα μέσα σε (15) μέρες από την έκδοση του πρώτου εγγράφου; Ο Πρωθυπουργός ξέρει τί του γίνεται με τους διάφορους απίθανους Υπουργούς του;

  3. ΤΤ avatar
    ΤΤ 04/03/2015 12:26:52

    Τι εννοείτε "απαράδεκτη Αμυγδαλέζα"; Όλοι εχουν κέντρα κράτησης, απο Ιαπωνία μέχρι Αγγλία. Οι ΗΠΑ έφτιαξαν φράχτη στα συνορα με Μεξικό απο τον ειρηνικό στον Ατλαντικό! Ο Ομπάμα... Αγγλικό κεντρο στο Dover: http://www.justice.gov.uk/contacts/prison-finder/dover-immigration-removal-centre Oi Γάλλοι το εχουν απέναντι, στο Καλαί. Το μονο που συζητάμε ειναι οι συνθήκες. Να βελτιωθούν. Κατόπιν, ο ΠανουISIS δεν είπε οτι εχει άλλη πολιτική. Ούτε λίγο ούτε πολυ κατηγόρησε τον τύπο για την δημοσίευση... Υπάρχει και το σεππούκου κε Πανούση και Χριστοδουλόπουλου. Λίγη τσιπα. Είτε παραιτηθείτε ή φωνάξτε "ναι, ειμαι τραφικερ και δεν πιστεύω οτι οι Έλληνες δικαιούνται πατρίδα"· Δεν έχετε το θάρρος Της γνώμης σας;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΤΤ 04/03/2015 13:30:41

      Άψογος!

    • Naruto avatar
      Naruto @ ΤΤ 04/03/2015 15:24:01

      Το σεπούκου το κάνουν άντρες με τεράστια αρ....... και αυτοί δεν έχουν .

  4. Λιψ avatar
    Λιψ 04/03/2015 12:51:52

    Το έγγραφο αποκλείεται να μην υπαγορεύθηκε από την πάμπλουτη λαθρολάγνα τροτσκίστρια Τασία Χριστοδουλοπούλου-Δρίτσαινα. Αντανακλά απολύτως τις ιδέες της και όσα έχει πει δημοσία. Και τα συμφεροντά της, βέβαια, αφού η εν λόγω γηραιά κυρία έχει πλουτίσει πουλώντας νομική προστασία σε λαθρομετανάστες. Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή, άλλωστε... Ο Πανούσης έχει τις ίδιες αντιλήψεις, απλά ως παλαιός ΔημΑρίτης τις εκφράζει με κάποια αστική κομψότητα, τηρεί τα προσχήματα στοιχειωδώς. Θα έλεγα ότι οι δυο τους είναι το ίδιο δηλητηριασμένο φαϊ και από τον ίδιο τέντζερη, απλά η μοχθηρή γραία Τασία έχει αρπάξει κιόλας γιατί ήταν κάτω-κάτω στο τσουκάλι....

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Λιψ 04/03/2015 15:20:52

      "Μοχθηρη γραία " Τελειος προσδιορισμος για αυτην την πανασχημη "γυναίκα". Και μονο απο την φατσα φαίνεται ο ανθρωπος ποσο κακος είναι !

      • Fotini avatar
        Fotini @ Μάνια 04/03/2015 20:18:14

        Εὐλογιά ἔχει περάσει;; Τόση ἀσχήμια καί κακία, κάλλιστα θά τήν περνοῦσσα γιά τρομοκράτη.

  5. George avatar
    George 04/03/2015 13:28:20

    Μας κυβερνάνε σούργελα !

  6. helios avatar
    helios 04/03/2015 14:09:45

    η χωρα(και γενικοτερα η ευρωπη) οδηγειται προς αποσταθεροποιηση:

    Η Ευρώπη θα ζήσει μία 11η Σεπτεμβρίου σε δύο χρόνια

    http://www.iefimerida.gr/news/194256/spernei-ton-tromo-xadelfos-toy-kantafi-i-eyropi-tha-zisei-mia-11i-septemvrioy-se-dyo

    Το σχέδιο απόβασης του Ισλαμικού Κράτους σε Ελλάδα, Ιταλία και Ισπανία

    http://www.protothema.gr/world/article/455633/to-shedio-apovasis-tou-islamikou-kratous-se-ellada-italia-kai-ispania/

    και κοιταξτε τι κανει η πουλημενη κυβερνηση,δεν καταλαβαινουν ,μαλλον δεν τους ενδιαφερει αφου στοχος τους ειναι να εξαφανιστουν οι ελληνες,σε τι περιπετειες και κινδυνους βαζουν την χωρα:

    ''Με υπηρεσιακή διαταγή αποφασίστηκε να αφεθούν ελεύθεροι ΟΛΟΙ οι λαθρομετανάστες οι οποίοι βρίσκονται σε κέντρα κράτησης αλλά και εκείνοι οι οποίοι -όπως αναφέρει η διαβαθμισμένη υπηρεσιακή εντολή- «βρίσκονται υπό κράτηση σε κρατικές δομές με την κατηγορία της παράνομης εισόδου στη χώρα»!

    Επιπρόσθετα, η εντολή αναφέρει πως «σε περίπτωση εντοπισμού παράνομων μεταναστών κατά την είσοδό τους στη χώρα, θα γίνεται καταγραφή και σήμανση, χωρίς να ακολουθείται η διαδικασία της σύλληψης και οι μετανάστες θα λαμβάνουν φύλλο πορείας προς την Αθήνα και άδεια εξάμηνης παραμονής»!''

    εδω αναλυτικα: http://www.skai.gr/news/greece/article/276577/apokalupsi-skai-den-tha-sullamvanodai-oi-metanastes-pou-eiserhodai-sti-hora/


    και φυσικα το βρωμικο παιχνιδι των τουρκων,αφιερωμενο σε ολους τους τουρκολαγνους και τα περι ελληνοτουρκικης φιλιας,για τους τουρκους ελληνοτουρκικη φιλια ισοδυναμει με υποταγη σε ολα τα επιπεδα:οικονομικη,εμπορικη,τουριστικη,στρατιωτικη,εδαφικη κλπ...

    Η Τουρκία δοκιμάζει...

    · http://www.europeanbusiness.gr/page.asp?pid=1574

    ·http://www.defencenews.gr/index.php/2014-11-02-14-50-44/1357-i-tourkia-dokimazei-an-i-epoxi-tis-sfaliaras-parilthe

    ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΖΑΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΣΕ…ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

    http://amfipolinews.blogspot.gr/2015/03/blog-post_230.html

    αυτα που φωναζαμε τοσα χρονια θελουν να γεμισουν την ελλαδα με τζαμια και τεμενη
    ξερουν πολυ καλα τι κανουν οι τουρκοι αφου εστειλαν και συνεχιζουν να στελνουν μεγαλο αριθμο μουσουλμανων στην πατριδα μας τωρα θελουν να γεμισουμε με τζαμια, αρχικα μιλουσαν για 1- 2 τωρα τους ανοιξε η ορεξη και θελουν πλημμυρα τζαμιων χαρη και στην βοηθεια και συνεργασια των εδω ελληνοφωνων προσκυνημενων σκυλιων και προδοτων,ας ειναι καλα ολο αυτο το αληταριο που μας κυβερναει που εχει αφησει τα συνορα ανοιχτα και συνεχιζει να νομιμοποιει τον εποικισμο της πατριδας μας και ας βρισκομαστε ενα βημα πριν απο την διαλυση λογω εισβολης-εποικισμου ουτε που τους ενδιαφερει

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

    οι γερμανοι ξεξκινησαν να διοργανωνουν καθε δευτερα πορειες-συλλαλητηρια σε διαφορες γερμανικες πολεις κατα της ισλαμοποιησης-μεταναστευσης,εμεις με αναλογικα μεγαλυτερο προβλημα αναρωτιεμαι γιατι δεν διοργανωνει και στην ελλαδα κανεις κατι αναλογο,αν οργανωθει σωστα θα κατεβει κοσμος,υπολογιζω τουλαχιστον 30000 κοσμο και ειναι μια αρχη μπας και ξυπνησει ο κοσμος,τι στο διαολο περιμενει ο ευρυτερος πατριωτικος χωρος;πρεπει να πιεσουμε προς αυτην την κατευθυνση,αλλιως σβησαμε,πρεπει να ξυπνησουμε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο,να μην πεσουμε αμαχητι ρε γαμωτο,μας τελειωνουν

    ενω ο κοσμος ειναι κατα των μεταναστων(πρεπει να το εκμεταλλευτουμε με πορειες-συλλαλητηρια που αναφερθηκα)
    http://www.iefimerida.gr/news/154708/%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%8C-86

    παει και στηριζει και ψηφιζει λαθρολαγνα κομματα οπως ο λαθροσυριζα που εκπροσωπει τον πολυπολιτισμο,την παγκοσμιοποιηση,τον διεθνισμο και την νεα ταξη πραγματων για αυτο και ο συριζα στηριζεται απο διαφορα κεντρα εξουσιας στο εξωτερικο,ολοι γνωριζαν τι εστι συριζα και πηγαν και στηριξαν το λαθροσυριζα, προτιμησαν την τσεπη τους (που και εκει θα φανε τα μουτρα τους)παρα να παλεψουν και να ψηφισουν σχηματισμους προκειμενου οι ελληνες μην γινουν μειονοτητα στην ιδια τους την πατριδα,ηδη ξεκινησαν οι συριζαιοι με ιθαγενειες,ανοιγματα στον φραχτη,καταργηση των κεντρων κρατησης μεταναστων κλπ..

    προκειται για εναν τελειωμενο και παρακμιακο λαο που στηριζει κομματα και σχηματισμους που εχουν ως στοχο και σκοπο την εξαφανιση του εθνους των ελληνων και μετατροπη της ελλαδας σε ενα πολυφυλετικο χωρο και μορφωμα οπου η πατριδα μας θα παραδιδεται με γοργους ρυθμους σε πακιστανοαλβανοαφρικανους οι οποιοι μαλιστα αποκτωντας την ελληνικη ιθαγενεια θα γινονται κυριαρχοι της χωρας μας και θα επηρεαζουν τις πολιτικες,κοινωνικες και οικονομικες εξελιξεις της πατριδας μας,τις κοινωνικες και οικονομικες τις επηρεαζουν ηδη σε μεγαλο βαθμο

    μην πει κανεις οτι δεν ηξερε οταν ψηφιζε τον λαθροσυριζα,ετοιμαστειτε σε λιγοτερο απο 10 χρονια στην μετατροπη της ελλαδας σε λιβανο μονο που ο λιβανος θα μοιαζει με παραδεισο και παιδικη χαρα σε σχεση με αυτα που θα επακολουθησουν στην πατριδα μας

    αναπληρωτής υπουργός Μεταναστευτικής Πολιτικής Χριστοδουλοπούλου:

    «Το κέντρο βάρους της δικής μας πολιτικής δεν είναι η κράτηση, αλλά η υποδοχή και η ένταξη».

    «Περιλαμβάνουν τη δημιουργία θέσεων φιλοξενίας προσφύγων, ακόμα και σε ενοικιαζόμενα διαμερίσματα, και τη στοιχειωδώς ανθρώπινη υποδοχή των νεοεισερχόμενων στα ελληνικά νησιά».

    Αφήνουν στο κέντρο της Αθήνας τους κρατούμενους της Αμυγδαλέζας

    http://www.protothema.gr/greece/article/455699/afinoun-sto-kedro-tis-athinas-tous-kratoumenous-tis-amugdalezas/

  7. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 04/03/2015 14:15:23

    Ας το πάμε όμως και λίγο παρακάτω …. Εκτός από όλα αυτά τα ...εξωγήϊνα περί ελεύθερης διακίνησης ανά τη χώρα όσων δυστυχισμένων ΛΑΘΡΟεισέρχονται, καλλιεργείται και η ανεδαφική αυταπάτη (;) που λειτουργεί και ως εύθραυστη παραπλάνηση (;) και που τη συντηρούν κάποιοι άκρως …φιλάνθρωποι ξεμυαλισμένοι κυβερνώντες, πως τάχα υπάρχει μία περίπτωση ν΄αμφισβητήσουν λέει τη συνθήκη Δουβλίνο 2 και να ...απλώσουνε χωρίς επιπτώσεις-αντίμετρα τους εξ ' Ελλάδος ορμώμενους αλλοδαπούς, ανά την Ευρώπη!!! Δεν υπάρχει όμως στην πραγματικότητα για να είμαστε σοβαροί, η παραμικρή πιθανότητα ν΄αποδεχτούν οι εταίρες τη δίκαιη κατανομή των μεταναστών στις χώρες τους κι αυτό, θα πρέπει να γίνει σαφέστατο στον Ελληνικό λαό. Πού ξεκινάει η αγνή βλακεία και πού αρχίζει η συνειδητή εξαπάτηση δε,μπορούμε να το υποψιαστούμε όλοι, άνετα… Η "νομιμοποίηση" και η πλήρης αποδοχή των ΛΑΘΡΟεισερχόμενων στη χώρα μέσω χορήγησης ταξιδιωτικών εγγράφων (που δεν θα χρησιμεύσουν για να απαλλαγούμε, αλλά θα εξασφαλίζουν ΜΟΝΟΝ τη δεδομένη επαναπροώθησή τους στην Ελλάδα), θα αποτελέσει εκ της πλαγίας, ΤΗ ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΙ ΝΟΜΟΤΥΠΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ, ΕΔΩ. Από ό,τι όλοι καταλαβαίνουμε, κάτι τέτοιο δεν μπορεί να επιβληθεί πραξικοπηματικά και αν επιμείνουν οι …..ιδεολόγοι, ιδού πεδίον δημοψηφίσματος λαμπρόν. Δεν έχουμε εξουσιοδοτήσει κανέναν να προχωρήσει σε ανόητες-εγκληματικές επιλογές, που θ’ αλλοιώσουν μακροπρόθεσμα εθνολογικά και δημογραφικά τη σύνθεση του πληθυσμού της χώρας μας. Όποιος δεν το έχει αντιληφθεί ακόμη αυτό, πρόβλημά του. Θα τον βοηθήσουμε να εννοήσει ταχύτατα ωστόσο, αν επιμένει.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 04/03/2015 20:32:52

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Γνωρίζατε ὅμως τήν μεταναστευτική πολιτική τοῦ συριζα πού ψήφισατε. Γιά μένα καί τήν πλειοψηφία τοῦ Ἑλληνικοῦ λαοῦ, ἡ ΛΑΘΡΟΕΙΣΒΟΛΗ εἶναι τό σημαντικότερο πρόβλημα καί τό μεγαλύτερο ἀγκάθι πού ἔχει ἡ Πατρῖδα!

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 04/03/2015 21:16:36

        Ψυχραιμία αγαπητή. Σχετικά με την αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης, κανείς μας δεν έχει λόγο να είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένος από τους χειρισμούς που έχουν γίνει μέχρι και σήμερα. Οι επαναπροωθήσεις δεν λειτούργησαν στο βαθμό που απαιτείται και οι δηλώσεις, οι καλές προθέσεις και οι εξαγγελίες, δεν αποδεικνύονται ικανές να εμποδίσουν την ανεξέλεγκτη εισβολή. Συνεπώς, είναι αδιάφορο το τι πρεσβεύει ως ''μεταναστευτική του πολιτική'' ο καθένας. Μας ενδιαφέρει κατά πόσον μπορεί να είναι αποτελεσματικός, να εξασφαλίζει την κοινωνική ειρήνη, να θωρακίζει τη χώρα, και να εμποδίζει τον προγραμματισμένο, συστηματικό εποικισμό της. Ούτε ο Σύριζα, ούτε κανένας άλλος ΔΕΝ έχει εξουσιοδοτηθεί ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ να πράξει κατά βούληση, όσον αφορά αυτό το τεράστιας σημασίας Εθνικό ζήτημα. Ξέρετε, δεν μας αξίζει να καθόμαστε στη γωνία και να περιμένουμε από τον όποιον ασκούντα περιστασιακά την εξουσία, να αποφασίζει εν λευκώ για εμάς, τα παιδιά μας και τις ερχόμενες γενιές. Πανταχού παρόντες, έτοιμοι ν' αντιδράσουμε στα λάθη και να ματαιώσουμε τις καταστροφικές επιλογές, οφείλουμε να είμαστε. Καθόλου δεν μας αφορούν οι εξωπραγματικές απόψεις και τα ανέφικτα οράματα περί πανανθρώπινης ...αδελφοσύνης που εμπνέουν το 4% του Σύριζα. Το 37% των Ελλήνων, δεν έχει καμία σχέση και ούτε πρόκειται να συνταχθεί με οτιδήποτε μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την ακεραιότητα και την υπόσταση της χώρας. Είμαστε οι πρωταγωνιστές και οι πολιτικοί δεν είναι, παρά διαπιστευμένοι υπηρέτες των Εθνικών συμφερόντων μας. Όταν ...παραπατήσουν (ακούσια ή εκούσια), τότε όλοι εμείς, υποχρεούμαστε να επέμβουμε και να επιβάλλουμε τη θέλησή μας. Είναι απλό, αρκεί να μην εφυσηχάζουμε ποτέ.

        • Fotini avatar
          Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 04/03/2015 21:26:15

          Πάντως ὁ φράκτης τοῦ ῞Εβρου καί ἡ ἀκτοφυλακή ἦταν μία καλή ἀρχή, γιά νά εἴμαστε δίκαιοι.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 04/03/2015 21:34:02

            Δεν αντιλέγω, αλλά το πρόβλημα είναι τεράστιο και πολύ δύσκολα αντιμετωπίσιμο. Δυστυχώς.

          • Fotini avatar
            Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 05/03/2015 00:24:02

            ᾿Ἀγαπητή Ἄλυτη, βρήκαμε σημεῖο ἐπαφῆς!

        • Fotini avatar
          Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 04/03/2015 21:32:51

          Ψυχραιμία;; ῎Εχετε ὑποστεῖ λαθροεισβολή στό σπίτι σας;; Δύο γιά τήν μητέρα μου καί ἀδελφή μου. Στάθηκαν τυχερές καί δέν ἀπειλήθηκε ἡ ζωή τους, τρίτη φορά θά εἶναι τυχερές στήν ἀτυχία τους;;;

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 04/03/2015 21:41:51

            Ψυχραιμία όσον αφορά τις κρίσεις και τις επικρίσεις σας εννοώ. Δεν αμφισβητώ την απειλή και τους υπαρκτούς κινδύνους.

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Άλυτη Εξίσωση 04/03/2015 21:35:13

          διορθώνω : ''εφΗσΥχάζουμε''

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/03/2015 14:20:54

    Κυβέρνηση πανηγύρι.. Αφιερωμένο στον Johny Panny για το έγγραφο που του διέφυγε: https://www.youtube.com/watch?v=GP_zm-dHDwU

  9. zoe avatar
    zoe 04/03/2015 15:28:01

    το καλύτερο όλων, σύμφωνα με τον κ. Πανούση, η κ. Χριστοδουλοπούλου δεν έχει ορκιστεί ακόμη. Λαμβάνει, όμως, μέρος σε συσκέψεις και έχει και συμβούλους.

  10. Eva avatar
    Eva 04/03/2015 15:44:35

    Το 70% των Ελλήνων (αφου πήρε τα δεκαχίλιαρα απο την τράπεζα, η ασφάλισε τα εκατομμύρια στο εξωτερικό), στηρίζει συριζα.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Eva 04/03/2015 16:16:13

      Τα ...δεκαχίλιαρα στη γλάστρα για πόσο αλήθεια ''εξασφαλίζουν'';

    • pikeman avatar
      pikeman @ Eva 04/03/2015 23:16:02

      Ποτέ δεν φτάνουν τα χρήματα. Να το θυμούνται όσοι θυσαυρίζουν, μέσα ή έξω, νόμιμα ή παράνομα. Όσα και να είναι.

  11. Μεγάλα λόγια avatar
    Μεγάλα λόγια 04/03/2015 15:46:07

    Ποιούς μετανάστες βρε παιδιά; Στο τέλος θα τρελαθούμε εντελώς, όλοι μαζί. Σε μία χώρα με την ανεργία τη δικιά μας, σε τι χρειάζονται οι μετανάστες; Πόσους απελπισμένους ακόμα χωράει αυτή η χώρα, χωρίς να γίνει ζούγκλα;

    • Fotini avatar
      Fotini @ Μεγάλα λόγια 04/03/2015 20:35:26

      ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ὄχι μετανάστες ἁπλά!

  12. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 04/03/2015 15:50:21

    Δυστυχώς για την ελληνική μας πατρίδα η αντικειμενική αδυναμία του Σύριζα να εφαρμόσει μερικώς έστω το οικονομικό του πρόγραμμα επιλέγοντας την απαραίτητη κυβίστηση θα τον κάνει πιο επίμονο στην εφαρμογή των λοιπών "αριστερών" πολιτικών του, για δύο λόγους: α) Θα κατευνάσει έτσι την ιδεοληπτική αριστερή πλατφόρμα και β) πιστεύει - βασίμως - ότι η πλειονότης των Ελλήνων ενδιαφέρεται πρωτίστως για το χρήμα απεμπολώντας τα θέματα πατρίδας .... Η πλατεία Συντάγματος μας περιμένει να διαλαλήσουμε ότι θέλουμε πίσω την πατρίδα μας . Θα ηγηθεί κανείς μιάς τέτοιας κινητοποίησης ή περί άλλων τυρβάζει ?

    • Fotini avatar
      Fotini @ Γλαυξ 04/03/2015 20:40:31

      Νά χρησιμοποιηθοῦν τά social media. Προνόμιο ἀποκλειστικό τῆς ἀριστερᾶς γιά φωτιές καί γρηγορόπουλους;;

  13. Αιρετικός avatar