#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/09/2009 20:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανικόβλητη η Αγία Οικογένεια από το μνημόνιο – μνημόσυνο επιτίθεται στο Σαμαρά

 



Είναι αστείο τελικά. Η Αγία Οικογένεια δεν ξέρει τι να πει μετά το μνημόνιο – μνημόσυνο για την Aegean και βγαίνουν στα κανάλια για να κτυπήσουν τον ….Σαμαρά.

Όπως ο βουλευτής Ηλείας κ. Γ. Κοντογιάννης απόψε στο Μέγκα που στράφηκε προεκλογικά εναντίον του συνυποψήφιου του Α. Σαμαρά  για το Ναό του Επικούρειου Απόλλωνος, μαζί με τον Στρατηγό Άνεμο.

 Θα επανέλθουμε φυσικά για το Ναό του Επικούρειου Απόλλωνος. Αλλά μέχρι τότε μπορεί να μας πει ο κ. Κοντογιάννης αν ξεκίνησε την πολιτική του σταδιοδρομία  από το γραφείο τύπου της ΝΔ επι Μητσοτάκη και Πευκιανάκη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/09/2009 20:55:48

    Συγνώμη, δηλαδή δεν έγινε η αλλαγή από Ηλεία σε Μεσσηνία;

  2. Edo avatar
    Edo 18/09/2009 20:58:16

    Το παραμύθι με τον Επικούρειο Απόλλωνα είναι πάρα μα πάρα πολύ παλιό. Σε τέτοιο βαθμό που άπαντες, Μεσσήνιοι και Ηλείοι, να γελούν και μεταξύ τους. Ο Επικούρειος και άλλοτε είχε επιχειρηθεί να βρεθεί στην αρμοδιότητα της Μεσσηνίας. Ισως και να βρέθηκε κάποια στιγμή. Μετά ξαναδόθηκε στην Ηλεία. Οι τοπικισμοί εκεί ερίζουν. Και οι δύο ρποσπαθούν να αποδείξουν ότι ο ναός ανήκει στο Νομό του. Εχει γίνει πιά υπόθεση για την οποία Μεσσήνιοι και Ηλειοί κάνουν πλάκα. Ο Επικούρειος απέχει μόλις μερικά χιλιόμετρα από την Ανδρίτσαινα. Και το κάνουν τώρα θέμα (ο πρώην δημοσιογράφος της Απογευματινής, Κοντογιάννης π.χ.) επειδή εδόθη στην αρμοδιότητα της Αρχαιολογικής της Μεσσηνίας; Πλάκα μας κάνει; Οπως και να χει τώρα, με την θεαματική αναβάθμιση του χώρου της αρχαίας Μεσσήνης και σύντομα το νέο Μουσείο της, αρχαιολογικά η Μεσσηνία αναβαθμίζεται πάρα πολύ.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Edo 18/09/2009 21:19:04

      Σωστότατος.
      Προσυπογράφω.

      • Edo avatar
        Edo @ Σπύρος 18/09/2009 22:05:41

        Μια ζωή μπαλάκι ανάμεσα σε Μεσσηνία και Ηλεία γινόταν ο Επικούρειος. Τώρα ανακάλυψαν το θέμα;

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/09/2009 21:06:14

    Μάλιστα, χωρίς να παίρνω το μέρος καμίας πλευράς, μια και δεν έχω ρίζες στους δύο νομούς, υποθέτω ότι η χρονική συγκυρία, μετά από 8 μήνες στο Υπουργείο του κ Σαμαρά, μπορεί να χαρακτηριστεί αν μη τι άλλο ατυχής;

    ΥΓ

    Αλήθεια ο νόμος για τον Οργανισμό του Υπουργείου Πολιτισμού, τι ορίζει;
    ή έχριζε διόρθωση μόνο στο συγκεκριμένο σημείο;
    Πέρα από την πλάκα, δεν κοιτούν να τον φτιάξουν και μετά βλέπουν ποιος θα κόβει κορδέλλες και ποιος θα διορίζει συμβασιούχους....

  4. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 18/09/2009 21:15:02

    Ξέρουν τι κάνουν οι πέριξ μπομπολέικου φροντίζουν για τα δικά τους παιδιά, αμ και θέλουν αυτοδυναμία εμ θέλουν και την δρακουλιάρα.

  5. Factorx avatar
    Factorx 18/09/2009 21:15:52

    Επειδή μερικοί εδώ κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν; Είναι θέμα αυτό γι αυτην την προεκλογική αντιπράθεση; Οι βουλευτές της ΝΔ πρεπει να επιτίθενταισ ε συναδέλγους τους; Δεν ε'ίδατε που όλα τα μπλογκάκια έχουν γεμίσει με αύτό το θέμα τις τελευταίες ημέρες; Αυτό απασχολεί τον τόπο;

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ Factorx 18/09/2009 21:19:58

      Τον τόπο όχι, αλλά τους νταβάδες ναι! Συνεπώς το πρώτο αγνοείτε μιας και ποτέ δεν μας ενδιαφέρει ο τόπος άλλα η τσέπη.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Factorx 18/09/2009 21:22:48

      εγώ που καταλαβαίνω πολύ λιγότερο, νομίζω ότι η πιάτσα προεξοφλεί ότι μάλλον θα βγει το πασόκ (έχουν βγει και πρασινες γραββάτες από τα ντουλάπια) και το μείζον, μεγα και φλέγον θέμα, που κανείς όμως δεν τολμάει να ακουμπήσει από φόβο μην κάνουν μεγαλύτερη ζημιά, είναι ποιός θα είναι ο επόμενος, γιατί αυτό μπορεί να καθορίσει προσδοκίες... Ειδικά το όνομα αυτό δημιουργεί αναλαμπές ευδαιμονίας, ή σκηνές κατήφειας, ανάλογα που βρίσκεσαι...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Factorx 18/09/2009 21:37:20

      Συγνώμη αλλά λέει πολλά, καθώς είναι θέμα όχι προεκλογικής αντιπαράθεσης αλλά εκλογικής στρατηγικής.
      Καταδεικνύει τη συνοχή ενός κόμματος ή να το πω απλά το λυμένο ζωνάρι για καβγά, ενός κόμματος που επιζητεί να κυβερνήσει και να διαχειριστεί.
      Σωστά θέτεις το γεγονός ότι είναι ...κουτό, τόσο η ενασχόληση με το θέμα όσο και η ενέργεια του κ Σαμαρά, τη παρούσα στιγμή.
      Η προδιάθεση για καβγά όμως,η έλλειψη ή η αδυναμία κατάσβεσης του θέματος και η ανικανότητα διαχείρισης της διένεξης,των τάξεων του στρατού που παρατάσσεται στον εκλογικό στίβο, λέει πολλά...

      Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι ετοιμάζονται για το μεθαύριο παραβλέποντας το αύριο...

  6. MIG-21 avatar
    MIG-21 18/09/2009 21:52:01

    Κοντογιάννης........ο σωτηρας της Ηλειας!!!
    μαζι με το δεξι του χερι τον Παλυβο!!
    να τους χαιρετε η ΝΔ !!!
    με τετοιους πολιτικους θα ειναι αξιον απορειας αν η ΝΔ χασει μονο με 10%!!

  7. perastikos avatar
    perastikos 18/09/2009 22:12:55

    Ανεξάρτητα από την ακαταλαβίστικη και αποπροσανατολιστική κόντρα Ηλείων- Μεσσήνιων βουλευτών, ( με αυτή τη λογική επειδή είναι στα σύνορα θα μπορούσε να τον διεκδικήσει και η Αρκαδία) , κάθε σωζόμενο μνημείο, δεν ανήκει σε κανένα νομό, ανήκει στην Παγκόσμια Κληρονομιά.
    Σε ποιον τώρα δικαιωματικά ανήκει η διαχείριση, κατά τη γνώμη μου στο νόμο Ηλείας, κύρια επειδή διαθέτει και άλλα μνημεία αντιστοίχου κύρους στην ευρύτερη περιοχή.
    Η διαχείριση του από το νομό Μεσσηνίας θα αφαιρέσει ή θα δημιουργήσει προβλήματα στη δυνατότητα ενοποίησης των αρχαιολογικών χώρων της περιοχής.Ταυτόχρονα η πρόσβαση είναι πιο εύκολη μέσω Ν Ηλείας.

  8. perastikos avatar
    perastikos 18/09/2009 22:39:00

    …η ενοποίησης των αρχαιολογικών χώρων της περιοχής θα συμβάλει σημαντικά στην αναβάθμιση της υποβαθμισμένης αναπτυξιακά νότιας Ηλείας.

  9. Nike Tras avatar
    Nike Tras 18/09/2009 22:58:18

    Άσχετο με το θέμα μας, αλλά αγαπητέ μας Factorx κάποιοι μέσω ytube προπαγανδίζουν την Κρήτη μας ως ανεξάρτητη ..(...)
    http://www.youtube.com/watch?v=kFQG4094qrs&feature=player_embedded#t=107

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 18/09/2009 23:05:27

    Γιατι αναρωτιεσαι ΠαραγονταΧ; οι ελληνες εχουμε ευρεσιτεχνια στην πολιτικη μειωπια που αγγιζει τα ορια της βλακειας. Το αλληλομαιχαιρωμα ειναι εθνικο αθλημα.

  11. Χι avatar
    Χι 18/09/2009 23:11:46

    Εδώ ο Μίχας λέει πως η επίθεση Κουμουτσάκου στον Λοβέρδο για τους "Αιγαιάτες" Σκοπιανούς, εκπορεύεται από το "βαθύ κράτος" του Καραμανλή και έχει ουσιαστικά στόχο... τη Μπακογιάννη.

    Όσοι ζαλιστήκατε, ξαναδιαβάστε το. Ναι, είναι πραγματικό.

  12. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 18/09/2009 23:16:05

    MIA BOLTA STO GOOGLE EARTH ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ Ο ΝΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ Ν.ΚΑΡΑΜΠΑΧ Ο ΜΟΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ Ή ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ, ΟΠΩΣ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ....

    ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ..

    SOUTH WILL RISE AGAIN!! YEHH!!

  13. kanis avatar
    kanis 19/09/2009 01:21:37

    H ΙΡΙΣ κόμιζε το μήνυμα , στα εγκαίνια του μουσείου της Ακρόπολης.
    Αυτό είπε η Πυθεία στη... Δωροθέα κι ούτη αίφνης ασθένησε!

  14. sayra avatar
    sayra 19/09/2009 07:02:40

    Τζάμπα τον έκανε η Ντόρα υφυπουργό τον Κοντογιάννη? Σε λίγο θα δείτε και τους Κιλτιδη- Γιακουμάτο αλλά και τον Ψωμιάδη να ρίχνουν σαίτες

  15. vasilios ts. avatar
    vasilios ts. 19/09/2009 14:10:58

    Τις τελευταίες μέρες έγινε μεγάλη συζήτηση για το ζητημα χωρίς όμως να συμπεριληφθεί στην ανταλλαγή απόψεων το μείζον ζήτημα. Δλδη το γεγονός ότι, οι 23 πλάκες της ζωοφόρου βρίσκονται στο βρετανικό μουσείο και πολλά από τα γλυπτά στα μουσεία του Λούβρου και του Μονάχου.

    (Για περισσότερα, Chr Muller, vojage de crece, paris 1827 τόμος 5, σελίδα 508)

  16. P.C.CLUB avatar
    P.C.CLUB 20/09/2009 00:42:48

    Αν λεω αν.. γινοταν ενας σεισμος αναμεσα Ηλεια και Μεσσηνια οι δημογέροντες (Τοπικές Αυτοδιοικησεις) είμαι σίγουρος οτι θα τσακώνονταν αν το επίκεντρο του σεισμού είναι Μεσσηνια η Ηλεια.
    Και τώρα μου λετε για τον Επικούρειο Απόλλωνα
    Συμφωνώ με τον vasillios