#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2010 14:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανικόβλητη από τα γκάλοπ, η κυβέρνηση μοιράζει λεφτά



Σύμφωνα με δημοσκόπηση της MRB που δημοσιεύεται στον Ελεύθερο Τύπο «Μάχη στήθος με στήθος δίνουν Γ. Σγουρός και Β. Κικίλιας για να περάσουν στο δεύτερο γύρο των εκλογών. Ο υποψήφιος του ΠΑΣΟΚ προηγείται οριακά του υποψηφίου της Ν.Δ., προκαλώντας πανικό στην Ιπποκράτους και το Μαξίμου, αφού πριν από λίγους μήνες έμπαιναν στην προεκλογική περίοδο με την Αττική ‘κλειδωμένη’ στις αναλύσεις τους». Σύμφωνα εξάλλου με τηλεφωνική μέτρηση της Marc για το «Έθνος», στη μεγαλύτερη εκλογική περιφέρεια της χώρας -δύο εβδομάδες πριν ανοίξουν οι κάλπες- ο υποψήφιος περιφερειάρχης Γιάννης Δημαράς από τον πρώτο γύρο των εκλογών διατηρεί προβάδισμα 2 ποσοστιαίων μονάδων από τον Γιάννη Σγουρό (ΠΑΣΟΚ).

Με άλλα λόγια οι δημοσκοπήσεις που δημοσιεύονται σήμερα καταγράφουν την ταχύτητα με την οποία το κυβερνών κόμμα οδηγείται προς το…γκρεμό με αποτέλεσμα να πέσει πανικός στους…επικοινωνιολόγους και να ανασύρουν από το συρτάρι την παλιά και σίγουρη πρακτική: Το χρήμα!

Αν όσα ακολουθούν δεν είναι απόδειξη του πανικού της κυβέρνησης εν όψει της… σφαλιάρας που θα εισπράξει στις επερχόμενες περιφερειακές εκλογές, τότε πως αλλιώς λέγεται;

Ο Γ. Παπανδρέου πήγε στο Περιστέρι να εξαγγείλει ότι θα δώσει λεφτά και πριν από λίγο στη Βουλή ο υφυπουργός Οικονομικών Φ. Σαχινίδης να τα μετατρέψει σε ευρώ…

Το ύψος του… «προεκλογικού» επιδόματος θα κυμαίνεται από 100 έως 300 ευρώ αλλά θα δοθεί…στο τέλος του χρόνου και αφορά την «ενίσχυση» 500.000 οικογενειών χαμηλοσυνταξιούχων (όπως ισχυρίζεται η κυβέρνηση). Η έκτακτη οικονομική ενίσχυση θα καταβληθεί στο τέλος Δεκεμβρίου, ταυτόχρονα με την καταβολή της σύνταξης από κάθε ταμείο (πλην του ΟΓΑ) και το Δημόσιο για συνταξιούχους ηλικίας 60 ετών και άνω. Το ηλικιακό όριο δεν ισχύει για τις συντάξεις αναπηρίας. Απαντώντας σε σχετική  επίκαιρη ερώτηση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Δ. Παπαδημούλη ο κ. Σαχινίδης εξήγησε ότι το συνολικό ποσό της έκτακτης ενίσχυσης θα ανέρχεται στα 100 εκ. ευρώ και θα προέρχεται κυρίως από το δεύτερο πακέτο του επιδόματος Κοινωνικής Αλληλεγγύης που καταργήθηκε πέρσι.

« Καταργήσατε τη  δεύτερη δόση του  επιδόματος αλληλεγγύης και τώρα δίνετε το 1/3 από ότι κόψατε, είναι κόλλυβα και ψίχουλα» απάντησε ο κ. Παπαδημούλης χαρακτηρίζοντας επικοινωνιακό τρικ για τις επικείμενες αυτοδιοικητικές εκλογές τη συγκεκριμένη παροχή.

Η έκτακτη οικονομική ενίσχυση από 100 μέχρι 300 ευρώ  κλιμακώνεται ανάλογα με το εισόδημα των συνταξιούχων ως εξής:
-Για συνταξιούχο με ατομικό ετήσιο εισόδημα μέχρι 7.000 ευρώ και οικογενειακό εισόδημα μέχρι 12.000 ευρώ, το ποσό ανέρχεται στα 300 ευρώ.
-Για συνταξιούχο με ατομικό ετήσιο εισόδημα από 7.000 μέχρι 8.500 ευρώ και οικογενειακό μέχρι 14.500 ευρώ, το ποσό ανέρχεται στα 200 ευρώ.
-Για συνταξιούχο με ατομικό εισόδημα από 8.500 μέχρι 10.500 ευρώ και οικογενειακό μέχρι 16.500 ευρώ, το ποσό ανέρχεται στα 100 ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 22/10/2010 14:53:51

    Θα τους τα δώσει από την μία θα τα πάρει από την άλλη, και αν δοθούν και δεν κοπούν απο την τρόικα.

  2. loretta avatar
    loretta 22/10/2010 14:57:13

    αμαν βρε φακτορα..

    τι φωτο εβαλες παλι θα ξεσηκωσεις τα μουσουλμανικα πληθη παλι..!!

    κατα τα αλλα ας αποφασισει το Γκαπιτος...αν υπαρχουν λεφτα η οχι..!!

  3. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/10/2010 15:24:37

    Από τον Άγιο Παντελεήμονα είναι η φωτό;;;

  4. Greg avatar
    Greg 22/10/2010 15:54:10

    Είτε 100 ευρώ, είτε 1000, είτε 10.000, ουδεμία σημασία έχει. Γιατί είναι λόγια, δεν είναι ευρώ και μάλιστα λόγια ΓΑΠ, σαν το λεφτά υπάρχουν. Μέχρι το Δεκέμβρη μπορεί να έχει υπογράψει άλλα τρία μνημόνια, ποιος μπορεί να πιστέψει πλέον στα λόγια ΓΑΠ;

  5. ΙΑΒΕΡΗΣ avatar
    ΙΑΒΕΡΗΣ 22/10/2010 16:15:30

    ΝΈΑ ΈΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΜΉΜΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΉΜΙΟΥ ΑΘΗΝΏΝ

    Δυναμική συλλο
    γικής αποδοκιμασίας της οι-
    κονομικής πολιτικής διαμορφώνεται δύο ε-
    βδομάδες πριν από τις αυτοδιοικητικές ε-
    κλογές. Στη μητέρα των μαχών, που θα δο-
    θεί στην Περιφέρεια Αττικής, η αντιμνημο-
    νιακή ψήφος κυριαρχεί, με αποτέλεσμα να
    αποκτά ισχυρό προβάδισμα στην τελική ευ-
    θεία ο Γιάννης Δημαράς, εκφραστής του α-
    ντι-ΔΝΤ ΠΑΣΟΚ. Η τρίτη έρευνα του προέδρου του Τμήματος
    Στατιστικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Επαμει-
    νώνδα Πανά δείχνει ότι ο υποψήφιος της ΝΔ Βασίλης Κικίλιας
    και ο υποψήφιος του ΠΑΣΟΚ Γιάννης Σγουρός δίνουν μάχη για
    να περάσουν στο δεύτερο γύρο, με τον πρώτο να συγκεντρώ-
    νει 12,9% και τον δεύτερο 12,5%. Η απόστασή τους από το
    φαβορί είναι μεγάλη, καθώς ο Γιάννης Δημαράς κινείται στο
    20,8%.


    Ο υποψήφιος του κυβερνώντος κόμματος
    Γιάννης Σγουρός, ο οποίος ξεκίνησε την κούρ-
    σα μέχρι την εμφάνιση Δημαρά ως απόλυτος
    κυρίαρχος, βρίσκεται στην εξαιρετικά δύσκο-
    λη θέση να αντιμετωπίζεται ως πρόσωπο-
    σύμβολο της πολιτικής της τρόικας.
    Δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι στην ε-
    ρώτηση «αν στο δεύτερο γύρο είχατε να επι-
    λέξετε μεταξύ του κ. Σγουρού και οποιουδή-
    ποτε άλλου, ποιον θα ψηφίζατε», το 50,5%
    απαντά «κάποιον άλλο», παρ’ όλο που αυτός
    ο κάποιος δεν έχει όνομα, ενώ μόνο το
    24,3% επιλέγει τον υποψήφιο του ΠΑΣΟΚ.
    Είναι προφανές ότι η στρατηγική της κυβέρ-
    νησης να αναδείξει ως διακύβευμα των ε-
    κλογών του Νοέμβρη τη μεταρρύθμιση του
    «Καλλικράτη» δεν πείθει.
    Ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι επιδόσεις των
    άλλων υποψηφίων. Ο Αλέκος Αλαβάνος, με το
    σύνθημα έξω το ΔΝΤ από την Περιφέρεια Αττι-
    κής, έχει αξιοσημείωτη απήχηση με 8,7%, ο
    εργατολόγος Αλέξης Μητρόπουλος βρίσκεται
    στο 5,5%, ο Άδωνης Γεωργιάδης (ΛΑΟΣ) στο
    6,8%, ο Θανάσης Παφίλης (ΚΚΕ) στο 5,7%, ο
    Γρηγόρης Ψαριανός (Δημοκρατική Αριστερά)
    στο 3% και ο Κ. Διάκος (Οικολόγοι Πράσινοι)
    στο 0,9%. Εντυπωσιακό είναι το ποσοστό της
    αδιευκρίνιστης ψήφου, το οποίο ανέρχεται στο
    23,3%. Ο καθηγητής κ. Πανάς πιστεύει ότι πρό-
    κειται κυρίως για αναποφάσιστους, οι οποίοι λί-
    γο πριν από την ώρα της ψήφου θα επιλέξουν
    υποψήφιο. Με το σκεπτικό αυτό προβλέπει ότι
    το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ θα απευθυνθούν κυρίως
    στους πολίτες που δεν έχουν κάνει ακόμη την
    επιλογή τους, ευελπιστώντας ότι θα τους πεί-
    σουν θέτοντας διλήμματα.
    Βασικό ένστικτο
    Οι εκλογικές τάσεις που διαμορφώνονται
    στην Περιφέρεια Αττικής δείχνουν ότι οι πο-
    λίτες αισθάνονται την ανάγκη να αμυνθούν
    απέναντι στην κυβερνητική πολιτική και να
    εκφράσουν προς το Μέγαρο Μαξίμου το θυ-
    μό και τους φόβους τους.
    Περίπου επτά στους δέκα (68,5%) πιστεύουν
    ότι με την ψήφο τους στις αυτοδιοικητικές ε-
    κλογές πρέπει να στείλουν μήνυμα στην κυ-
    βέρνηση. Η εξήγηση είναι προφανής: Για την
    πλειοψηφία (57,6%) τα μέτρα λιτότητας θα
    καθορίσουν την ψήφο της.
    Οι γυναίκες (71%) έχουν εντονότερη διάθε-
    ση να στείλουν μήνυμα στην κυβέρνηση σε
    σχέση με τους άντρες (65,5%), και οι νεότε-
    ροι (71,6%) σε σχέση με τους ηλικιωμένους
    (65,6%). Η τάση αυτή είναι ισχυρή και μετα-
    ξύ των κεντροαριστερών (53,7%), λιγότερο
    βέβαια σε σχέση με τους κεντροδεξιούς
    (76,6%) και τους αριστερούς (73,5%).
    Αίσθηση προκαλεί η διαπίστωση ότι οι ψηφο-
    φόροι της Α’ Αθήνας (73,6%) εμφανίζονται
    περισσότερο ριζοσπαστικοποιημένοι από ό,τι
    εκείνοι της Β’ Αθήνας (64,7%).
    ΠΗΓΗ CITY PRESS

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 22/10/2010 16:36:40

    Αντε να πάρει τα πάνω και ο Τιραμόλα και να συνεχίσει τα ποσταρίσματα συμπαράστασης στο ΠΑΣΟΚ.

  7. VATALIS avatar
    VATALIS 22/10/2010 17:41:49

    - Τελικά λεφτά υπάρχουν βρέθηκαν άρον, άρον εν όψει εκλογών
    - 100 έως 300 ευρώ η ψήφος
    Με 100 ευρώ την ψήφο προσπαθεί να εξαγοράσει την συνείδηση των Ελληνικού λαού ο Γ.Α. Παπανδρέου 15 ημέρες πριν τις εκλογές, τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων και τα δελτία ειδήσεων, διατυμπανίζουν την ΄΄μεγαλειώδη΄΄ προσφορά.
    Από 100 έως 300 ευρώ θα δοθούν στους χαμηλοσυνταξιούχους, ΑΠΑΞ!!! για να λύσουν τα οικονομικά τους προβλήματα.
    ΕΛΕΟΣ!!! έως που θα φτάσει η κοροϊδία!!! Της κυβέρνησης αυτής
    Οι ΄΄μεταπράτες΄΄ κυβερνήτες της οικονομικής κατοχής του ΔΝΤ και του μνημονίου, αφού παίρνουν από τους συνταξιούχους και τους εργαζόμενους 300 ευρώ κάθε μήνα, ΄΄βρήκαν τα λεφτά΄΄ και έρχονται τώρα να τους δώσουν την παρακράτηση ενός μηνός και μόνο, για να εξαγοράσουν την ψήφο τους.
    Τους ενημερώνουμε όμως ότι ο Λαός θα τους ΜΑΥΡΙΣΕΙ.
    Όπως θα μαυρίσει και όλα τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ τα οποία τριγυρνούν στις ανοιχτές κοινωνίες και προβάλουν το ΕΚΤΑΚΤΟ πρόγραμμα επιδότησης της ανεργίας των 2,5 δις. Ευρώ που αιφνίδια ανακάλυψε πως έχει το περιθώριο να διαθέσει ο Γ. Α. Παπανδρέου για την ΑΝΕΡΓΙΑ.
    Τι σύμπτωση μόλις 20 ημέρες πριν τις εκλογές θυμήθηκε τους ΑΝΕΡΓΟΥΣ ο κ. Παπανδρέου, ο οποίος με τα οικονομικά του μέτρα και την πολιτική του, διπλασίασε τους ανέργους.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ VATALIS 23/10/2010 01:51:21

      Φαντάσου φίλε μου σε πόσο μεγάλη εκτίμιση έχει την ψήφο του κόσμου
      Μόνο 100 ευρουλάκια και σας εξαγόρασα!!!!!
      Είμαστε άξιοι της μοίρας μας αφου δεν τους έχουμε πάρει με τα παλούκια.

      Εχουμε ξεφτιλιστεί τελείως.

      Απο το οι Ηρωες πολεμούν σαν Ελληνες
      Καταντήσαμε να θαυμάζουμε τους Ούγγρους και τους Γάλλους χωρίς να μπορούμε ούτε απο τους καναπέδες να σηκωθούμε για να πάμε μέχρι την κάλπη και να τους μαυρίσουμε.

      Ούτε αυτό μπορούμε να κάνουμε !!!!!!!

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/10/2010 19:12:58

    Αντί να δώσουν ελεημοσύνη ας δώσουν το Δ Χριστουγέννων στους συνταξιούχους για το οποίο σαν .......πλήρωναν κρατήσεις μια ζωή.
    Τα εκατομμύρια της ελεημοσύνης που θα δώσει μετά τις εκλογές (αν είμαστε καλά παιδιά και αν ψηφίσουμε Σγουρό φαντάζομαι) ας τα δώσει στον Κώστα του παπά μήπως πλησιάσει κανένα νούμερο από τα νούμερα του προϋπολογισμού του 2010 που είχε θέσει.

  9. Hase avatar
    Hase 22/10/2010 20:39:10

    Τα 100 Ε που θα δωσουν (ισως) στον πατερα μου θα του αυξησουν το εισοδημα κατα λιγο λιγοτερα απο 28 λεπτα την ημερα. Χαρες ο γερος! Λεει να παει στα μπουζουκια.

  10. Orestios avatar
    Orestios 22/10/2010 21:01:25

    Έχουν να φάνε τέτοιο μαύρισμα που θα το φυσάνε και δεν θα κρυώνει.

  11. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 22/10/2010 21:18:34

    Καλά για τόσο ηλίθιους μας περνά ο ΓΑΠ;
    Ας του δείξουμε ότι το δίς εξαμαρτείν ουκ ........ κλπ.
    ΜΑΥΡΟ σε όλους τους Πράσινους (ιμιτασιόν ή βεριτάμπλ)στις εκλογές του Νοέμβρη. Αλλιώς θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

  12. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 23/10/2010 00:07:10

    Οι πρασινογιαλούροι και ο Γαπογιαλούρος

  13. deldio avatar