#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/02/2012 14:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανευρωπαϊκό κίνημα υπέρ της Ελλάδας



 «Είμαστε όλοι Έλληνες». Με αυτό το σύνθημα οι Ευρωπαίοι θα βγουν στους δρόμους το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου, διαδηλώνοντας υπέρ της Ελλάδας και των αιτημάτων των Ελλήνων. Την ίδια ώρα, μία φιλελληνική «εκστρατεία» έχει κάνει την εμφάνισή της, με δημόσια πρόσωπα να εκφράζονται υπέρ της Ελλάδας, αλλά και διαφημιστικές καμπάνιες να προβάλλουν θετικά μηνύματα για τη χώρα μας.

«Όταν ένας λαός δέχεται επίθεση, όλοι οι λαοί δέχονται επίθεση», είναι η φράση με την οποία ξεκινά η ανακοίνωση του γαλλικού συνδικάτου «Solidaire», από όπου φαίνεται να ξεκίνησε το πανευρωπαϊκό κίνημα υπέρ της Ελλάδας. Παραθέτοντας το νέο πακέτο μέτρων λιτότητας που θα κατεβάσει κάτω από το όριο της φτώχειας χιλιάδες Ελληνες, τα βέλη στρέφονται στο μέρος της ελληνικής κυβέρνησης. «Ο ελληνικός λαός ξεσηκώνεται με κουράγιο ενάντια στις πολιτικές της κοινωνικής τρομοκρατίας», αναφέρεται στην ανακοίνωση. «Οι Ελληνες έχουν ανάγκη την παγκόσμια αλληλεγγύη και ζητά τη στήριξή μας. Ας απαντήσουμε στο κάλεσμά τους. Είμαστε όλοι Ελληνες!», επισημαίνεται.

Για «ευρωπαϊκή και διεθνή δικτατορία» γίνεται λόγος στην ανακοίνωση, καταδεικνύοντας την Ευρωπαϊκή Ενωση, την Τρόικα και τις χρηματιστηριακές αγορές ως υπεύθυνους για τη σημερινή κατάσταση της Ελλάδας. «Η Ελλάδα χρησιμοποιείται ως ένα εργαστήριο προτού αυτά τα μέτρα γενικευτούν. Η κατάσταση θα γίνει ακόμα χειρότερη».

Έδωσαν ραντεβού

Ο ένας πίσω από τον άλλο κλείνουν το ραντεβού τους για το Σάββατο, επιλέγοντας την ημέρα και το μέρος όπου θα συναντηθούν, μέσα από τις σελίδες των Αγανακτισμένων στην ιστοσελίδα του facebook. Ηδη οι Γάλλοι έδωσαν ραντεβού για το Σάββατο στις 2 το μεσημέρι στο Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων στο Παρίσι, αφού πρώτα διαδηλώσουν έξω από την ελληνική Πρεσβεία της πόλης, ενώ αναμένονται και οι υπόλοιποι.

Διάσημοι φιλέλληνες

Στο φιλελληνικό κλίμα που επικρατεί τον τελευταίο καιρό, αρκετοί είναι οι επώνυμοι που κάνουν δηλώσεις υπέρ της Ελλάδας, ανάμεσά τους ο μεγάλος Ιταλός μουσικός και ηθοποιός, Αντριάνο Τσελεντάνο, ο ελληνικής καταγωγής Γάλλος παρουσιαστής, Νίκος Αλιάγας, αλλά και η Αμερικανίδα ηθοποιός του Χόλιγουντ, Αντι Μακ Ντάουελ. Ο Ιταλός μουσικός αναφέρθηκε στη χώρα μας στην ομιλία του στο Φεστιβάλ του Σανρέμο. «Η Μέρκελ και ο Σαρκοζί επιβάλλουν στην ελληνική κυβέρνηση την αγορά των όπλων τους. “Εάν θέλετε να παραμείνετε στην Ευρώπη”, είπαν, “πρέπει να αγοράσετε τα τανκς και τα πολεμικά μας πλοία”, επιβάλλοντας θυσίες και περικοπές στους ήδη αγανακτισμένους και ταλαιπωρημένους Ελληνες», επισήμανε. «Αυτή είναι η Ευρώπη που θέλουμε; Κυνική και οπλισμένη μέχρι τα δόντια;», κατέληξε ο καταξιωμένος καλλιτέχνης.

Ο κ. Αλιάγας έδωσε συνέντευξη σε γαλλικό περιοδικό, μιλώντας για την κατάσταση στην Ελλάδα και για τις θυσίες που έχει κάνει ο ελληνικός λαός. «Το να χτυπάμε τους Ελληνες είναι σαν να χτυπάμε την Ευρώπη. Μην ταπεινώνουμε τους Ελληνες», δήλωσε ο γνωστός παρουσιαστής, συμπληρώνοντας πως η πολιτική τάξη πλέον δεν εκφράζει την κοινωνία και επέρριψε ευθύνες στους Ελληνες πολιτικούς. «Το να μας ζητούν να πουλήσουμε τα νησιά μας για να πληρώσουμε τα χρέη μας είναι απαράδεκτο για τη χώρα, όπως και το να μας στείλετε έναν Γερμανό επίτροπο, ενώ η Γερμανία ποτέ δεν μας αποζημίωσε για τα δεινά του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου», σημείωσε ο κ. Αλιάγας.

Με θαυμασμό εκφράστηκε και η διάσημη Αμερικανίδα ηθοποιός, Αντι Μακ Ντάουελ, σε πρόσφατη συνέντευξή της στο ελληνικό κανάλι του MTV, μιλώντας για τους Ελληνες και τη χώρα μας. «Θαυμάζω τον ελληνικό λαό με όσα περνάει. Είστε ήρωες!», δήλωσε η γοητευτική ηθοποιός.

 

 «Keep walking Greece»



Με τη φράση «στείλε το δικό σου μήνυμα για την Ελλάδα», η νέα διαφήμιση της εταιρίας ουίσκι Johnnie Walker επικεντρώνεται στη χώρα μας, σε ένα κλίμα στήριξης για τις δύσκολες ώρες που περνά λόγω οικονομικής κρίσης. Με εικόνες από τους δρόμους της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, η διαφήμιση περνά το μήνυμα ότι η Ελλάδα δεν είναι μόνη της. «Οταν περπατάς στην καταιγίδα, κράτα το κεφάλι σου ψηλά και μη φοβάσαι το σκοτάδι», λέει το τραγούδι που «ντύνει» το διαφημιστικό σποτ. «Περπάτησε με ελπίδα στην καρδιά και δεν θα περπατάς ποτέ μόνος», καταλήγει το βίντεο, με το μήνυμα «Keep walking Greece».

E.T.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 16/02/2012 14:35:01

    Αυτό είναι καλό. Αρχίζουν νά ξυπνούν οι ευρωπαίοι γιατί αισθάνονται τήν φωτιά νά αρχίζει νά καίει τά μπατζάκια τους. Ωρα ήταν. Γιατί ξέρουν πολύ καλά ο,τι μετά από εδώ έχουν σειρά.

  2. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 16/02/2012 14:39:00

    Το ήξερα ότι κάποια στιγμή ο περιπατητής θα μου ανταπέδιδε την προτίμηση!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Φυγόκεντρος 17/02/2012 00:09:07

      χαχαχαχα! κι εγώ έτσι αισθάνομαι..!

      • Φυγόκεντρος avatar
        Φυγόκεντρος @ ΕΥΑ 17/02/2012 10:20:10

        Ορίστε! Προπατορικό το αμάρτημα!
        Άντε, με τις υγίες μας!

  3. lotofagos avatar
    lotofagos 16/02/2012 14:39:47

    ΟΚ, Ευχαριστουμε για την υποστηριξη.

    Αλλα, εδω σε μας θα βαλλουμε λιγο ταξη? Χωρις αυτην θα μας φαει η μαρμαγκα!
    Εδω η Νιγηρια εβαλε 15 χρονια φυλακη αυτους που τα πηραν απο τη Μηζενς. Εμεις εχουμε ακομα και μαθηματικους τυπους:
    Chrisforakos-Frank equation: 10-5-2
    Spinellis-ΔΟΥ: 4-4-2.
    ...
    Ποτε θα σταματησει αυτος ο καρκινος? Ποιος εχει το θαρρος?
    Οσο πολλα ναναι και τα λεφτα! Δεν παει αλλο!
    ΤΟ "δανειζομαι-διοριζω-με ψηφιζουν" ποιος θα το σπασει?

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/02/2012 14:40:36

    Ἒ ὂχι καί ἐλληνικῆς καταγωγῆς γάλλος παρουσιαστής ὁ Νίκος Ἀλιάγας...,Ἒλληνας εἶναι ὁ ἂνθρωπος!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/02/2012 15:40:51

      Καλό είναι που μίλησε για τις γερμανικές αποζημιώσεις, να του θύμιζε κάποιος και το γερμανικό κατοχικό δάνειο που ουδέποτε αποπληρώθηκε?

    • franc avatar
      franc @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/02/2012 19:47:25

      Οι Γάλλοι σε όλους τους χρήσιμους ξένους δίνουν αμμέσως Γαλλική Εθνικότητα και τους θεωρούν Γάλλους "ξενικής" καταγωγής, πράγμα που το 90% των ενδιαφερομένων αποδέχεται και υπηρετεί το Γαλλικό έθνος στο οποίο δεν υπάρχουν "αυτόχθονες" . Το να βρείς σήμερα Γάλλο -Γαλάτη είναι σαν να ψάχνεις ψύλλο στ' άχυρα. Ευκολότερα βρίσκεις Αμερικανό αυτόχθονα...
      Υ.Γ. Ανήκω στην ίδια κατηγορία με τον Αλλιάγα. Είμαι και συντοπίτης του.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/02/2012 14:49:30

    Πέρα από τις οικονομικές αναλύσεις, υπάρχει και μια …. ψυχολογία.
    Μπορεί η παρακάτω άποψη να ακουστεί ως ανάλγητη, ή αναχρονιστική, ή ακόμη και ρατσιστική, αλλά σίγουρα έχει κάποια βάση.
    Ποιοι ήταν λοιπόν οι πιο φανατικοί καταπιεστές, και το φόβητρο των υπόδουλων Ελλήνων επί τουρκοκρατίας;
    Οι γενίτσαροι. Τα ελληνόπουλα που τα έκλεβαν από μικρά, και τα μεγάλωναν ως τούρκους.
    Ποιοι ήταν οι πιο άγριοι βασανιστές των Εβραίων στα στρατόπεδα συγκέντρωσης; Μήπως οι Ες Ες; Όχι.
    Ήταν κάποιοι Εβραίοι, τους οποίους τα Ες Ες επέλεγαν ως Κάπους, και οποίοι διέπρεπαν στο να ελέγχουν τους συγκρατούμενος τους, ελπίζοντας πως έτσι θα γλιτώσουν και οι ίδιοι (στο τέλος δεν γλίτωσαν).
    Ποιοι ήταν οι καταδότες, οι συνεργάτες, και τα πειθήνια όργανα των Ναζί στη διάρκεια της κατοχής;
    Ποιοι φορούσαν κουκούλες;
    Ποιοι κερδοσκοπούσαν ως μαυραγορίτες στην εξαθλίωση του λαού μας; Οι Ναζί; Όχι.
    Κάποιοι συμπατριώτες μας ήταν…
    Ποιοι στάζουν σήμερα χολή εναντίον των Ελλήνων, σπρώχνοντάς μας όσο πιο βαθιά γίνεται στην δυστυχία;
    Ο γεννημένος στο Βιετνάμ (γερμανικότερος των Γερμανών) υπουργός Φίλιπ Ρόσλερ, και ο καταδικασμένος σε αναπηρικό καροτσάκι παντοδύναμος Γούλφγκανγκ Σόιμπλε, που τώρα τα έβαλε και με τον Σαμαρά. Λες κι αυτός δημιούργησε την κρίση.
    Τα διάφορα κόμπλεξ του καθενός μας, παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο στην εν γένει συμπεριφορά μας.
    Και ο Σαμαράς είναι, αν μη τι άλλο, ωραίος ως Έλλην, και ευθυτενής!
    Πώς να μη μας μισούν οι ξενέρωτοι Βορειοευρωπαίοι, που μόνη τους παρηγοριά (από το κρύο και το σκοτάδι) είναι το …. μεθύσι;
    Πώς να μη μας ζηλεύουν οι γεμάτοι από ενοχικά σύνδρομα Γερμανοί, αυτοί με το πέδιλο και τη κάλτσα, όταν μας βλέπουν να απολαμβάνουμε τον ήλιο, και κυριότερο την ζωή, χωρίς να είμαστε ρομποτάκια και γρανάζια;
    Χωρίς να είμαστε …Γερμανοί;
    Πώς να γίνει δηλαδή;
    Πέρα από τα οικονομικά στοιχεία και τις περισπούδαστες δημοσιονομικές αναλύσεις, πάντα υπάρχει ο ανθρώπινος παράγων, και το κυριότερο, ο ψυχολογικός!
    Ακόμη και οι (Νότιοι) Πορτογάλοι, μας αποφεύγουν, σπεύδοντας να διαχωρίσουν τους εαυτούς τους από εμάς.
    Δηλώνοντας πιστοί υπήκοοι της ΕΕ, που καμία σχέση δεν έχουν με εμάς τους ανεύθυνους, που όλο διαδηλώνουμε!
    Και αλήθεια τι σχέση θα μπορούσαν να έχουν;
    Από τα δένδρα και τις σπηλιές, πέρασαν απ ευθείας στις δεσποτικές μοναρχίες.
    Τι πρόσφεραν, ή τι πέτυχαν στους τομείς της φιλοσοφίας ή των πολιτικών πραγμάτων, για να μας καταλάβουν;
    Αν δεν είμαστε αυτοί που είμαστε, διαδηλώνοντας, φωνάζοντας, διαφωνώντας, γλεντώντας, κ.ο.κ. θα προσφέραμε αυτά που προσφέραμε σε ολόκληρο τον πολιτισμένο κόσμο; Δηλαδή τα πάντα;
    Και μάλιστα κατοικώντας επάνω σε μια άνυδρη γη γεμάτη πέτρα και χαλίκι;
    Αυτές λοιπόν είναι οι βαθύτερες αιτίες της λοιδορίας, αλλά και της επιμονής στην τιμωρία μας.
    Τα ανθρώπινα συμπλέγματα.
    Όλων αυτών, που δεν μπορούν να καταλάβουν πως μια φούχτα μελαψών φτωχών, όχι μόνο άλλαξε, αλλά και έφτιαξε τον κόσμο στον οποίο ζούμε, όλοι μας.
    Υπεύθυνοι και ανεύθυνοι, ανεξαιρέτως.
    Τους εύχομαι καλά κρασιά, και σ άλλα με υγεία.
    Άντε, γιατί τελευταία έπαθα μια ψυχολογία….

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Strange Attractor 16/02/2012 15:04:20

      Συμφωνώ αγαπητέ Strange αν και υπερβάλλεις λίγο στην προσφορά τους στις τέχνες ή την φιλοσοφία. Αλλά τέλος πάντων δικαιολογείσαι από την ψυχολογία που έπαθες, την οποία πάθαμε όλοι μας.
      Πράγματι ο ανθρώπινος παράγοντας παίζει σημαντικότατο ρόλο στην ιστορία αντίθετα με ότι λέει η μαρξιστική προσέγγιση. Ποιός ξέρει τι συμπλέγματα έχει αυτός ο κακομοίρης ο Σοϋμπλε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Kώστας Θ. 16/02/2012 16:12:36

        Μάλλον κάνεις λάθος.
        Δεν ανέφερα καμία προσφορά ΤΟΥΣ!
        Εκτός και αν εννοείς ότι υπερβάλλω στην προσφορά ΜΑΣ.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Strange Attractor 16/02/2012 15:17:39

      Μπράβο S.A.!!!! Οπως τα λες!!!!! Οταν απευθύνεσαι στ'απωθημένα των ανθρώπων ,τότε καταλαβαίνεις την αλήθεια....Το άσχημο απομεινάρι του Χόνεκερ , ο σακάτης μισάνθρωπος και ο γενίτσαρος Βιετκόγκ που παριστάνει το Γερμανό, πρέπει να τους γυρίζει το μάτι όταν βλέπουν τον Αντώνη , ωραίο ως Ελληνα και ευθυτενή!! Και για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις , δεν υποστηρίζω ότι ως κράτος δεν έχουμε ευθύνες για την παρακμή. Εχουμε . Αναφέρομαι στις βαθύτερες αιτίες της κακίας τους. Και κάτι ακόμα: S.A., δεν είμαστε όλοι μελαψοί, είμαστε και ανοιχτόχρωμες!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Diamond Angel 16/02/2012 15:44:33

        ...Και κάτι ακόμα: S.A., δεν είμαστε όλοι μελαψοί, είμαστε και ανοιχτόχρωμες!!
        Και με θεληματικά πηγούνια; Χα χα...
        Η αλήθεια είναι πως εδώ και 10-15 χρόνια γίναμε Σουηδία, χάρη στην Κλαιρόλ!

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ Strange Attractor 16/02/2012 16:45:34

          Α , Strange μου , υπάρχουμε κι εμείς που έχουμε κληρονομικά ανοιχτά χρώματα...!!!! Και κανονικά πηγούνια!!!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Diamond Angel 16/02/2012 16:49:23

            Κι εγώ απ αυτούς είμαι....

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Diamond Angel 16/02/2012 16:06:45

        Αμ ο Γιωργάκης μας δεν είναι ευθυτενής? Δεν έχει κι άλλο καλό

    • Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
      Δημήτρης Σκαμπαρδώνης @ Strange Attractor 16/02/2012 15:18:40

      Αγαπητέ φίλε μήπως γιά να γαργαλίσουμε λίγο το ρουθούνι της Μερκελ της στείλουμε καμιά φωτογραφία από τα σημερινά τσικνίσματα τις ψησταριές και το γλέντι?

  6. Brett avatar
    Brett 16/02/2012 15:11:51

    Νομιζετε οτι ενδιαφερει την γερμανικη κυβερνηση,η εξαθλιωση του Ελληνα πολιτη και η δυστηχια του εθνους?
    Ας μην γελιομαστε η ιστορια διδασκει,παλιοτερα η κατακτηση ενος κρατους γινοταν με πολεμο,σημερα αρκουν πλαστα στοιχεια απο την στατιστικη υπηρεσια και μια οργανωμενη επιθεση των αγορων και των οικονομολογων.
    Το ερωτημα ειναι ενα και πολυ απλο,θελεις να σε σκοτωσουν αφου πρωτα σε εξαθλιωσουν και σε εξευτελισουν,η θελεις να σκοτωθεις προσπαθωντας να σωθεις και να ζησεις ελευθερος?

  7. Πτωχοπρόδρομος avatar
    Πτωχοπρόδρομος 16/02/2012 16:15:04

    Με τα κινήματα συμπαράστασης δεν βγαίνει λύση , ούτε και με τους προσωπικούς αφορισμούς ηγετών. Εδώ και τώρα , αν αυτοί δεν θέλουν να στάξουν φράγκα που υποσχέθηκαν " αν κανουμε την σχολική μας εργασία " ,εμείς , ως κομματα ως πρόσωπα , ως κράτος , έχουμε κάποιο σχέδιο Β για την πτώχευση ή μόνο φακές και φακόφ για την υπόλοιπη κοινωνία ; Οι Γερμανοί πάντως και οι Ισραηλινοί αλλά πιστεύω και κάθε "πολιτισμένος" ως κράτος κάτι έχει . (όσο φιλανθρωποι κιαν είμαστε ,μπάζουμε σε οργάνωση).

  8. Παύλος avatar
    Παύλος 16/02/2012 16:30:56

    Πολύ χαίρομαι που αυτή τη φορά δεν βρέθηκε ούτε ένας προοδευτικός να σας αποκαλέσει "φανατικούς υπερπατριώτες" και τα τοιαύτα !
    Φαίνεται ότι τελικά μέσα από τα δεινά της κρισης βγαίνει και κάτι καλό :
    Η ..."σφύξη" του αισθήματος αυτοσυντηρήσεως !!!

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/02/2012 16:56:44

    H Μέρκελ, ο Σόιμπλε και ο Νικολά κάποτε, για χρόνια πολλά, πουλούσαν Καγιέν και Μερτσέντες. Και υποβρυχια. Και Λέοπαρντ. Και Μιράζ. Και αεροδρόμια. Και Ολυμπιακά έργα. Παρέα με τον Μπόμπ τον Μάστορα και άλλους εθνικούς
    Τα δικά μας πολυμήχανα και οι Μυκονιάτες, μονίμως πελάτες, αγόραζαν, αγόραζαν, μιζαριζόντουσαν και ψωνιζόντουσαν. Απ΄όλα.
    Εμείς οι κοινοί θνητοί τους κυτάγαμε με ανοιχτό το στόμα και σεμνόν - ταπεινόν θαυμασμόν.
    Κάποτε ήρθαν οι μέλισσες. Κάπως έτσι κύλισαν τα χρόνια:

    "Ζόρικος κρεμανταλάς ο καιρός που κουβαλάς,
    η ζωή σου μια νταλίκα με μπαγάζια και με ΙΚΑ.
    Τώρα απόχτησες καβούκι και αμάξι σπορ μοντέλο
    τώρα σκάλωσες στο λούκι κι είσ' αλλιώτικο καπέλο.
    Η ζωή σου ντούμπλε-φας, μέσα κι έξω τη φοράς,
    η καρδούλα σου γκαζιέρα δίχως γκάζι και αγέρα.
    Μες στο κόλπο είσαι χωμένος και γλυτώνεις παρά τρίχα,
    τώρα είσαι βολεμένος και σου κόψανε το βήχα.
    Κι αν θυμάσαι τα παλιά, ψέματα και μπλα μπλα μπλα,
    η μαγκιά σου ναφθαλίνη με κασμίρι και λουστρίνι.
    Τώρα κάνεις μαύρη πλάκα κι όλο τρως απ' την κουτάλα,
    τώρα μάγγωσε η φάκα και σε κλείσανε στη γυάλα".

    (Νταλίκα, των Δ.Μούτση / Κ.Τριπολίτη, με την αθάνατη και ανεπανάληπτη Σωτηρία Μπέλλου).
    Κατά τα άλλα, τη ζημιά μας την έκαναν ο ανάπηρος, ο Βιετναμέζος και η παπαδοκόρη σταλινίστρια. Από γνώθι σαυτόν πώς πάμε;

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Ο Θείος 16/02/2012 17:48:57

      Τι κομματάρα ρε Θείε!!!! Τι κομματάρα.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/02/2012 17:00:21

    Είναι από τα εξαιρετικότατα η Νταλίκα:
    http://www.youtube.com/watch?v=RMogxy-VF8k

    Και ήθελα να πώ ότι οι πωλητές είχαν καλή αυτόχθονα παρέα: Τον Μπόμπ τον Μάστορα και άλλους εθνικούς προμηθευτές.

  11. Inno avatar
    Inno 16/02/2012 17:33:51

    Αν κάθε Έλληνας καταφέρει μέσα στο 2012 να αγοράσει ελληνικά προϊόντα αξίας 1.000 ευρώ στη θέση ξένων προϊόντων που αγόρασε πέρυσι, τότε θα προστεθεί στην προβληματική ελληνική οικονομία το αστρονομικό ποσό των 12 δισεκατομμυρίων ευρώ!
    Ολόκληρο το περιβόητο ΕΣΠΑ που υποτίθεται ότι θα αναζωογονούσε τη χώρα, είναι 18δισεκατομμύρια για τέσσερα χρόνια.

    Στροφή στο ελληνικό τρόφιμο, στο ελληνικό ποτό, στροφή στον Έλληνα παραγωγό. Και σιγά-σιγά, στροφή στο ελληνικό ρούχο και το ελληνικό παπούτσι.
    ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ BARCODE ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ 520!!!

  12. aurora3363 avatar
    aurora3363 16/02/2012 23:19:21

    Παιδιά πείτε με χαζή αλλα έκλαψα με μαυρο δάκρυ..............

  13. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 16/02/2012 23:30:49

    Τι Ελλάδα θέλουμε;

    Την Ελλάδα που δουλεύει και γλεντάει.
    Την Ελλάδα που παράγει και ερωτεύεται.
    Την Ελλάδα που δεν δανείζεται και δεν ταπεινώνεται.

    Την Ελλάδα πριν το μαύρο 1981.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Μανιάτης 16/02/2012 23:36:05

      Ω,Υπουργε με πιανεις αδιαβαστο!
      Συφιλλις?

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Δικερως 17/02/2012 00:58:34

        Να μάθεις κρητικούς χορούς...

  14. Μονα Γεωργιου avatar
    Μονα Γεωργιου 17/02/2012 10:29:33

    Ας μην ασχολουμαστε με τους Ευρωπαιους και την καταντια των συστηματων τους. Οι Ευρωπαιοι που μας εξαθλιωνουν βρισκονται εντος Ελλαδος και δυστυχως με Ελληνικα ονοματα. Πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισουμε με αυτους. Και πανω απο ολα να σεβαστουμε την γη μας. Να φυγουμε απο αυτη την αθλια ζωη της Αθηνας.
    Η επαρχια ειναι αδεια.

  15. fantomas avatar
    fantomas 18/02/2012 01:52:26

    http://www.youtube.com/watch?v=CyTmq1Sfpvk&feature=related

  16. ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
    ΓΣΠΥΡΟΥ 24/02/2012 19:20:53

    Εχουμε χάσει το μέτρο. Η χώρα κινείτια ανάμεσα στον περίγελο και τον οίκτο και εμείς το κάνουμε "πρωτοσέλιδο" σαν να είναι επιτευγμα!
    Κατάντια!