#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2010 16:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανελλαδικές : Υβρις στην Γενοκτονία των Ποντιών!



Τι θέμα έβαλε το υπουργείο Παιδείας (φυσικά όχι «Εθνικής») στις Πανελλήνιες σήμερα, Ημέρα της Σφαγής των Ποντίων;

Σε τι θέμα θα πρέπει να Απαντήσουν τα Ελληνόπουλα;

Μα για το Σπίτι του Κεμάλ!

Το εμετικό θέμα εδώ!

Αναρωτιέμαι μόνο τι θα γινόταν στο Ισραήλ, αν την ημέρα του ολοκαυτώματος έβαζαν θέμα για το σπίτι του Χίτλερ!

Αν οι αρνητές του ολοκαυτώματος είναι κατακριτέοι αυτοί τι είναι;

http://netakias.wordpress.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 19/05/2010 16:57:54

    τι να πει κανείς;! οποιαδήποτε άλλη μέρα θα ήταν απλά ένα κείμενο.
    σήμερα βρήκαν να το βάλουν; θα αρχίσω να πιστεύω την πεθερά μου που λέει ότι θέλουν να μας "ξεκάνουν".
    τόση έλειψη ντροπής κι ευαισθησίας κ. Διαμαντοπούλου; για να μην πω τίποτε άλλο!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/05/2010 17:00:51

    Σώθηκαν τα λόγια. Παιδιά πηγαίνουν πάρα πολύ γρήγορα. Δεν το έχετε αντιληφθεί; ΕΠΕΛΑΥΝΟΥΝ.

    Έχουν πάρει σμυριδόχαρτο και σβήνουν με μανία οτιδήποτε Ελληνικό.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2010 17:04:25

    Ούτε είμαι, ούτε ήμουν, ποτέ "εθνικιστής". Πάντα είδα με σκεπτικισμό και αμφισβήτηση ότι μου φαινόταν τραβηγμένο ή παράξενο. Ποτέ δεν αποδέχτηκα εύκολα θεωρίες συνομωσίας, και πάντα θεωρούσα τον φανατισμό "χαμηλού" επειπέδου.

    Ωστόσο, χωρίς υπερβολές, θεωρώ ότι η Κυβέρνησή μας και οι άνθρωποι που την περιτριγυρίζουν, ξαναγράφουν την Ιστορία με τρόπο που "λαϊκά" θεωρώ ότι είναι σε βάρος της χώρας, μας, αυτού που λέμε έθνος μας, και προς όφελος άλλων ξένων προς εμάς συμφερόντων. Χωρίς να μας ρωτήσουν.

    Αυτό το θεωρώ ΠΡΟΔΟΣΙΑ. Προδοσία είναι και η καλλιεργημένη λήθη σε θυσίες, θανάτους και δύσκολες στιγμές της ιστορίας μας. Προδοσία σε βάρος παππούδων και γιαγιάδων και δεν μιλάμε για προγόνους του 500 π.Χ., μιλάμε για πρόσφατους συγγενείς.

    Ελάχιστοι θυμούνται το 1915 ή το 1922. Αυτοί πέθαναν πια. Αλλά τα παιδιά τους ή τα εγγόνια τους ζούμε, δεν ξεχνάμε, ξέρουμε κάτω από ποιές συνθήκες ήρθαμε εδώ, και η Προδοσία πονάει διπλά.

    Αν δεν διαλυθούμε, με το κεφάλι κάτω, προφητεύω βίαιες εξελίξεις...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ archaeopteryx 19/05/2010 17:18:40

      Δεν ξεχνώ...Ούτε εγώ ούτε οι γιοι μου...
      Αν περίμενα από το σχολείο να μάθουν τα παιδιά μου την ιστορία της πατρίδας μου, θα είχα ήδη αυτοκτονήσει...Είναι πιο γρήγορο.
      Τα παιδιά μου και τα δικά σας, όλων σας ελπίζω πρέπει να μάθουν την ιστορία από εμάς. Και ας μην είμαστε και πολύ αντικειμενικοί...
      Καλύτερα μερικές φορές να είμαστε και υπερβολικοί, μήπως καταφέρουμε και προλάβουμε να τα μεγαλώσουμε. Μετά ας ανοίξουν και εκείνα κανένα βιβλίο, όταν θα έχουν εμπεδωθεί μέσα στο μυαλό τους τα βασικά και ας στρογγυλέψουν κάποιες "γωνίες". Δεν ξέρω αν λέγεται πλύση εγκεφάλου, αλλά προτιμώ την δική μου πλύση εγκεφάλου, παρά εκείνη της Δραγώνας και των ομοίων της, οσφυοκαμπτών, δήθεν μορφωμένων..

  4. theokot2002 avatar
    theokot2002 19/05/2010 17:11:26

    Ανάθεμα. κρετίνοι

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/05/2010 17:12:13

    Η Ελληνική Οικογένεια και ιδίως όσοι έχουν μικρά πιδιά θα πρέπει να προετοιμάζει από δώ και πέρα τα παιδιά της πως να αντιδρούν όταν θα βρεθούν ξανά μπροστά σε τέτοια παγίδα, είτε αυτή είναι σε εξετάσεις, είτε στο σχολείο.

    Αν σήμερα τα Ελληνόπουλα ήταν ενημερωμένα και προειδοποιημένα και επαναστατούσαν αφήνοντας κάτω τα στιλό σε όλες τις αίθουσες δεν θα ακυρωνόταν η διαδικασία;

  6. GreenHorses avatar
    GreenHorses 19/05/2010 17:17:17

    Βρε έχουν ξεσαλώσει, δεν έχουν τσίπα ποια!

    Ουστ προσκομισμένα κοπρόσκυλα

  7. ekal avatar
    ekal 19/05/2010 17:26:22

    http://www.youtube.com/watch?v=-HXjskb2EMY

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ ekal 19/05/2010 17:33:00

      Όντως έβλεπε μπροστά ό άνθρωπος τότε είμαι σίγουρος θα τον είπαν πολλοί γραφικό τώρα τους βούλωσε όλους.

  8. triptokarudos avatar
    triptokarudos 19/05/2010 17:31:47

    Γιατί νομίζετε ότι ευρίσκονται στις θέσεις που ευρίσκονται;

    Η κατάσταση από χυδαία έχει καταστεί πλέον ενοχλητικά γελοία.

    Φυσικά ούτε λόγος για υστεροφημίες κλπκλπ. Ουγκ τι είναι τούτα;

    ΆΛΛΩΣΤΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΛΑΚΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΙΘΗΝΙΟΥΣ.

    Οπότε είναι και αυτό μία υστεροφημία...

    Πέραν των 17.000.000 ευρω

  9. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 19/05/2010 17:32:51

    Τα λόγια περιττεύουν. Η τόπος περνάει δύσκολες ώρες.

    Τελικά στην χώρα δεν υπάρχει σοβαρό έλλειμα ισοζυγίου, υπάρχει σοβαρό έλλειμα Ελλήνων πολιτικών.

    Ειλικρινώς ντρέπομαι για την κατάντια της χώρας μου.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Αγανάκτηση 19/05/2010 17:40:49

      Για την κατάντια μερικών από την χώρα σου,αγαπητέ. Μερικών...Έχει ο καιρός γυρίσματα. Μην πτοείσθε...

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ ΒΡΑΧΟΣ 19/05/2010 17:48:11

        "Για την κατάντια μερικών από την χώρα σου"

        Εσύ είσαι από άλλη χώρα;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 19/05/2010 17:55:31

        Χώρα μας, αγαπητέ. Ορθογραφικό. Χώρα μας και πατρίδα μας.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΒΡΑΧΟΣ 19/05/2010 23:03:11

        γιατί, τι θα κάνουμε δηλαδή? λογική ώριμου φρούτου κι εδώ? Καλά κάνει και πτοείται, να πτοηθούμε όλοι και να διδάξουμε τα παιδιά επειγόντως, όσοι δεν τόκαναν ακόμη.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/05/2010 17:42:41

    «ο αφηγητής είναι η κυρίαρχη ατομική συνείδηση».... μα αυτό θέλουν να υποτάξουν να μηδενίσουν και να εξαφανίσουν τη συλλογική συνείδηση...

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2010 18:15:27

    Προδοσια. Να δω αν το βραδυ σε ειδησεις θα καλεσουν την Αννουλα να πας πει τη γνωμη της και να την ανασχηματισουν.

    ΠΠ

  12. Akyros avatar
    Akyros 19/05/2010 18:40:16

    Το χειρότερο είναι ότι στην υπόθεση αυτή ενκρύπτεται ολοφάνερα αυτό που τα συντρόφια αποκαλούν προβοκάτσια!
    Ένας τίτλος που εξαγριώνει σε σχέση με την μέρα της μνήμης, αλλά πίσω του ένα κείμενο συναισθηματικής φόρτισης με ανταπόδοση πόνου και προσφυγιάς.
    Μαλακά και ξεδιάντροπα, "αφελώς" ταχα, μοιράζονται μνήμες ξετοπισμένων ανθρώπων, χριστιανών και μουσουλμάνων, αφήνοντας πίσω αιτίες και θύτες.
    Πρώτα περιμένω να φωναξουν οι "γνωστοι" και μετα, να απορήσουν διαρρυγνύοντας τις ...κοντές τους φούστες, οι Δραγωνο-Αθώοι!
    -Πού λεει κάτι καλο για τον Κεμάλ το κείμενο βρε μνημοβόροι, ΕλλαδΕπμορες;
    Ουστ παλιο φασίστες! Μια αναφορά γίνεται, έτσι για να ορίσουμε ...γεωγραφικά τα σύνορα ενός σπιτιού με κεφαλόσκαλο από αφράτο μάρμαρο και μια μουριά στολίδι!

    Άσχετο αν στο κείμενο η αναφορά στον Κεμάλ είναι ...απαλότερη κι απ το πρωϊνό ξύρισμα. Άσχετο αν ο τίτλος-φάκα, άλλους ποντικούς θέλει να πιάσει.
    Και παραπέρα, στ άλλο κείμενο, εκείνο το «απογραφή ζημιών» του ιδίου συγγΡαφέα (μονάδες 20!)
    Μη και το ξεχάσουμε την αναφορά.

    «Δίπλα στο «Ακρόπολις» και μέχρι την οδό Πλάτωνος Ήταν στη σειρά σπίτια μικρά και παμπάλαια, όπου μέχρι και την Κατοχή κατοικούσανε οικογένειες Εβραίων. Αυτά, με το ξενοδοχείο μαζί, σχημάτιζαν τη βορινή πλευρά της πλατείας, πού σήμερα ονομάζεται «Μακεδονομάχων». Τα Σάββατα γριές Εβραίισες, με τις πατροπαράδοτες ατλαζένιες1 φορεσιές της Καστίλλιας, στεκόντουσαν στίς εξώπορτες μέ σταυρωμένα τά χέρια, γιά νάπεράσει ησυχα καί αναμάρτητα η αγία αργία2. Τά σπίτια αυτά, αν δέν είχαν προλάβει νά τά κατεδαφίσουν οι εργολάβοι, θά τά κατεδάφιζαν τώρα οπωσδήποτε οι στρατιωτικές μπουλντόζες, σέ συνεργασία, βέβαια, μέ τούς πολιτικούς μηχανικούς καί τούς άλλους σπουδαίους, πού δέν ξέρω τί νά πω, αλλά σάν πολύ εύκολα, προκειμένου γιά παλαιά σπίτια, σημειώνουν τήν ένδειξη «κατεδαφιστέον». Θαρρείς καί τό θεωρούν ολοι τους ευκαιρία νά εξωραΐσουν τήν πόλη κατά τά γούστα τους καί τά πρότυπά τους, απαλλάσσοντάς την από τίς ενοχλητικές αυτές παλιατσαρίες3, πού πλαισιώνουν, καί πολύ ταιριαχτά μάλιστα, τά βυζαντινά μνημεια καί τούς χώρους της παλαιάς ζωής.»

    Μετά τα προχθεσινά θέματα της Ιστορίας όπου τα 2 από αυτά τα έβαλε το... ΚΙΣ,
    σαν να έπρεπε με τις «ορθές» απαντήσεις τους σ΄ αυτά, να "περάσουν" τα παιδιά εξετάσεις στο ..Ταλμοουδ, ήρθε και η σημερινή εξέταση να προστεθεί στις ιδιότυπες αυτές πραγματικότητες!
    Εχουν πλάκα οι υπηρέτες των δύο αφεντάδων! Μόνο που βλέπω σύρραξη στις τάξεις τους!
    Δεν τόμαθαν ότι τα σπάσαν οι Συμμαχοι; Η μήπωως δεν τα σπάσαν:
    Θα δείξει... Οπως θα δείξει πώς τα παιδιά μας θα «περάσουν» τις Ιστορίες που απαιτούν να τους μάθουν οι δραγωνομουζέλαινες με τις ΡεπουσοΦραγκαδάκηδες της ζωής μας!Αν απαντήσουν "σωστά", θα έχει πετύχει η γενιτσαροποίηση! αν όχι ίσως για πρώτη φορά, θα γιορτάσουμε με χαρά μεγάλη, μια αποτυχία τους!

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 19/05/2010 18:50:29

    Αντι να γκρινιαζουμε εδω γιατι δεν κανουμε κατι;

  14. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 19/05/2010 18:57:32

    ΥΒΡΙΣ.

    Αναμένουμε την Νέμεσι για το Υπουργείο.

  15. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 19/05/2010 19:04:50

    Απο που κρατα η σκουφια της Αννουλας.Με Κομμητατζηδες, Τουρκους, Σκοπιανους και τους εξωνημενους του ΣΟΡΟΣ εχει σχεσι. Να την χαιρονται.

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 19/05/2010 19:05:21

    Ἡ ἐθνική συνείδησι φιάχνεται στό σπίτι,ἀπό γονεῖς καί παπποῦδες-γιαγιάδες.
    Τό τί ἔκαναν οἱ Τοῦρκοι,μοῦ τά ἔλεγε ὁ παπποῦς μου στίς ἱστορίες του,τό τί ἔκαναν οἱ Γερμανοί μοῦ τά εἶπε ἡ μάνα μου.
    Τό τί ἔλεγαν στό σχολεῖο(πού δέν εἶχε τό τωρινό χάλι)πολύ λίγο θυμᾶμαι,ἀλλά δέν ξέχασα τίποτα ἀπό τίς διηγήσεις τῶν δικῶν μου.
    Ἤξερα πώς ἔπρεπε νά πάρω ἕνα χαρτί,ἀπολυτήριο τό ἔλεγαν.Μετά ἄρχισα τό διάβασμα μόνη μου.Τότε κατάλαβα περισσότερα.Τά μετέδωσα ὅλα στά παιδιά μου.
    Τώρα θά ἤθελα νά μεταμορφωθῶ σέ Ἐρινύα τους.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Kὀριννα 19/05/2010 19:07:14

      Άρπυια, καλύτερα;

  17. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 19/05/2010 19:06:53

    ΥΜΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΦΑΣΙΑ

    Πώς διέλαθαν οι γύφτισσες και οι λεπρές;
    Τις κλαρωτές τις φούστες ,κανένας δεν τίς είδε;
    Τα χάχανά τους και τα χωρατά,κανένας δεν τα άκουσε.
    Κανέναν δεν ετρόμαξαν των λεπρών τα λεοντιασικά προσωπεία.
    Τίποτα πιά δεν συγκινεί,τόσο απαθείς που εγίναμε.
    Η κόρη στο χαγιάτι χαμένη στ'όνειρο.
    Κι ο γιός να αιωρείται στο κενό.

    Οι πίπιζες του Πάνα και τα νταούλια του Μεχμέτ,
    τα κλειδοκύμβαλα της Κρίσης και οι ρομβίες του μεσημεριού,
    έστειλαν τους γυπαετούς γρήγορα στις φωλιές τους.
    Μα τα πουλιά διαισθάνονται, θα πείς.
    Ούτε τους σκύλους που αλυχτούσαν άκουσαν;
    Τώρα πιά νύχτωσε Πατρίδα ,μα το φεγγάρι αρνήθηκεν να βγεί.

    Καί να ξέρεις Ελλάδα,πως οι χοροί ποτέ τους δεν τελειώνουν.
    Γι αυτό ήρθαν οι γύφτισσες και οι λεπρές.
    Τι κι άν στο Ζάλογγο φυτρώσαν ανεμώνες.
    Τι κι άν ο Βελεστινλής χορεύει αξημέρωτα, στις πλατείες.
    Τι κι άν ο Καραίσκος έπεσεν νωρίς να κοιμηθεί.
    Τις γύφτισσες και τις λεπρές,τίποτε δεν τίς σκιάζει.

    Κατάμονος ο Καραγκιόζης στο παγκάκι,κρατάει βάγια και σπαρτά και σιγοτραγουδάει.Μα κανείς δεν τ'άκουσε ετούτο το τραγούδι.Κανείς !

    Μόνη παρηγοριά, η Λάχεση και η Ατροπος,ξετσίπωτα βαμένες,σπαράζουν
    και οδύρονται,στην αγκαλιά η μιά της άλλης πεσμένες.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Σπάρτακος 19/05/2010 19:08:43

      Είναι πάντα πιο σκοτεινά , πριν την αυγή...

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ ΒΡΑΧΟΣ 19/05/2010 19:14:51

        Ναι,γιατί η σκοτεινιά είναι που θρέφει τά όνειρα.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 19/05/2010 19:16:48

        Τα όνειρα μας, εφιάλτες τους...

  18. anonymous avatar
    anonymous 19/05/2010 19:16:46

    Εντελώς προβοκατόρικο το θέμα. Μου θυμίζει μια τσόντα που είχαν παίξει στην ΕΡΤ στις αρχές της δεκαετίας του 1980 και αναγκάστηκαν να την κόψουν στη μέση.

    Πρέπει να παραιτηθεί τόσο η Διαμαντοπούλου όσο και η Δραγώνα καθώς και να παραπεμφθούν ποινικά.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ anonymous 19/05/2010 22:03:13

      Άλλες εποχές τότε... Δεν είχαμε προλάβει να μεταλλαχθούμε...

  19. GreenHorses avatar
    GreenHorses 19/05/2010 19:31:38

    Έχεις δίκιο ότι μπορεί να είναι προβοκάτσια, αλλά σήμερα και μόνο ο Κεμάλ ως τίτλος είναι ντροπή.

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/05/2010 19:34:08

    Ελατε τωρα λες και δεν ξερουμε τι γραφουμε στις εκθεσεις.
    Εχω γραψει εκθεσεις απο τις εξετασεις απο το δημοτικο στο γυμνασιο επι χουντας μεχρι στο πανεπιστημιο επι πρωτου ΠΑΣΟΚ.
    Παντα εγραφα αυτα που ηθελε να βλεπει το καθεστως και δεν πιστευα λεξη απο αυτα που εγραφα.
    Νομιζω οτι και πολλοι αλλοι το ιδιο εκαναν και δεν επαθαν τιποτα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ψυχραιμια 19/05/2010 21:04:23

      Ψυχραιμία. Εσύ και άλλοι μπορεί να γράφατε αυτά που ήθελε το εκάστοτε καθεστώς άλλοι όμως δεν έγραφαν ουτε στο λύκειο ούτε αργότερα.

      Αλλά ΔΕΝ έγραψα αυτό!

      Έγραψα να ΚΑΤΕΒΑΖΑΝ τα στιλό και να διαμαρτύρονταν για το θέμα αποχωρώντας από τις αίθουσες μαζικά.
      Τότε θα έπαιρνε άλλη διάσταση το θέμα.
      Αλλά αυτό προϋποθέτει από το σπίτι να ειναι κατάλληλα ψυχικά προετοιμασμένα.

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2010 19:34:44

    Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, διχαστικό και δυνατό

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 19/05/2010 19:37:25

      Αυτός είναι ο ρόλος του after all

  22. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 19/05/2010 19:46:33

    "Οι σφαίρες πέφτανε σαν το χαλάζι"...

  23. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 19/05/2010 19:49:47

    ΒΡΑΧΕ,
    Οἱ Ἁρπυιες εἶναι γιά τόν Πάγκαλο.Γιά τούς ὑπολοίπους εἶναι οἱ Ἐρινύες,τά κνώδαλα τά μισητά καί τῶν Θεῶν ἀπέχθεια,ὅπως τίς ἀποκαλεῖ ὁ Θεός Ἀπόλλων στίς Εὐμενίδες.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Kὀριννα 19/05/2010 19:59:13

      Σωστό. Κλίνω την κεφαλή.

  24. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 19/05/2010 20:01:29

    Εμένα άλλο μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση. Υποτίθεται ότι εξετάζονται στα Ελληνικά και τους εξηγεί σε υποσημείωση την έννοια της λέξης "εξάμβλωμα" λες και πρόκειται για ξένη λέξη!!!

    Τι ελληνικά τους μαθαίνουν στα λύκεια;;;

    Κατά τα άλλα, τα γνωστά multicultural αφηγήματα με προφανή απώτερη στόχευση.

    Ιδού το "εξάμβλωμα" της υποτιθέμενης νεο-"ελληνικής" παιδείας.

  25. ambrosiac avatar
    ambrosiac 19/05/2010 20:07:41

    Αντι για τα ευαισθητουλιαρικα για σπιτι του Κεμαλ και μια ωραια πεταλουδα ας μαθαινανε τα παιδια τι πραγματικα επαιξε στην Τουρκια τοτε. Κι ας μην παραλειψουμε τα μεθυσια και τις κοπελιτσες του γεροντοηγετη, μπας και προσβληθουν οι γειτονες:


    It is conventional, and reasonable, to compare Kemal’s rule with the other Mediterranean dictatorships of his day. In that wan light, its relative merits are plain. On the one hand, unlike Salazar, Franco or Metaxas, Kemal was not a traditional conservative, enforcing reactionary moral codes in league with the Church, an enemy of progress as the time understood it. He was a resolute moderniser, who had not come to power as a defender of landlords or bankers. For him, the state was everything, family and religion nothing, beyond discardable backstops. At the same time, unlike Mussolini, who was a modernist too – one from whom he took the penal code under which Turkey still suffers – he was not an expansionist, hoping to build another empire in the region. Recovery of so much more territory than had seemed likely in 1918 was sufficient achievement in itself, even if Turkish borders could still be improved: one of his last acts was to engineer the annexation of Alexandretta (now known as Iskenderun), with the collusion of a weak government in Paris. But the imperial bombast of a New Rome was precluded: he was a seasoned soldier, not an adventurer, and the fate of Enver was too deeply burned into him. Nor did Kemal stage mass rallies, bombard the nation with speeches on radio, go in for spectacular processions or parades. There was no attempt at popular mobilisation – in this Turkey was closer to Portugal or Greece than Italy. None was needed, because there was so little class conflict to contain or suppress.

    But just because his regime could dispense with a mass basis, Kemal was capable of reforms that Mussolini could never contemplate. In 1934 Turkish women were given equal voting rights, a change that did not come in Italy or France till 1945, in Greece the mid-1950s, in Portugal the mid-1970s. Yet here too the limits of his cultural revolution showed: 90 per cent of Turkish women were still illiterate when he died. The country had not been transformed into the modern society of which he had dreamed. It remained poor, agrarian, stifled rather than emancipated in the grip of the Father of the Turks, as he styled himself in the last period of his life.

    By the end Kemal probably knew, at some level, that he had failed. There can be no certainty about his final years, because so much about his life remains a closely guarded secret of state. Only surmises are possible. What is clear is that he had never liked the administrative routines of rule, and from the late 1920s delegated day-to-day affairs of government to a mediocre subordinate, Ismet later called Inönü, who looked after these as premier, freeing Kemal to devote himself to his plans, pleasures and fancies in the salons of Çankaya or the cabarets of the Ankara or Pera Palace Hotels. There he summoned colleagues and cronies for sessions of all-night gambling or rousting, increasingly detached from daylight realities. In these flickering conclaves, Kemal shared a predilection with Stalin and Mao: all three, at the end, nocturnal rulers, as if tyranny requires the secrecy of the dark, and reversal of the order of hours, to bind its instruments to it. Nor did similarities stop there. If Kemal’s style of detachment from government resembled Mao’s – in his case too, it was a distance that did not preclude tight attention to big political operations: the crushing of Dersim or the Anschluss in Alexandretta – the fantastic theories of language that occupied his mind had their counterpart in the linguistic pronouncements of Stalin’s decline. All three, as they withdrew from the day, ended by suspecting those who had to live by it.

    But in the taxonomy of dictators, Kemal stands apart in one unusual respect. When Politburo members assembled at Stalin’s villa, liquor was poured throughout the night; but the general secretary himself was careful to keep control of his consumption, the better to force his entourage to lose theirs, with the chance of revealing themselves in their cups. Kemal’s sessions were more genuine revelry. He had always been a heavy drinker, holding it well in debonair officer fashion. But in his final years, raki took its toll of him. Normally, absolute power is an intoxicant so much stronger than all others that alcohol, not infrequently shunned altogether, is at most only a tiny chaser. But in Kemal, perhaps because some scepticism in him – an underlying boredom with government – kept him from a full addiction to power, continual drinking became alcoholism.

    Once pleasures of the will started to yield to pleasures of the flesh, women were the other obvious consolation. But they were no shield against his solitude; he was at ease only with men. In habits a soldier formed by a career in the barracks, he would have liked to move with grace in mixed society, that symbol of Western civility ever since Lettres Persanes, but was too crude for it. A marriage to the Western-educated daughter of a wealthy merchant lasted a couple of years. Thereafter, random connections and incidents followed, sometimes involving foreigners. A reputation for increasingly reckless behaviour developed. Adoptive daughters, guarded – a less up-to-date touch – by a black eunuch, multiplied. Towards the end, photographs of Kemal have something of the glazed look of a worn roué: a general incongruously reduced to a ravaged lounge lizard, terminal blankness nearby. Stricken with cirrhosis, he died in late 1938, at the age of 57.

    A ruler who took to drink in despair at the ultimate sterility of his rule: that, at any rate, is one conjecture to be heard among critical spirits in Turkey today. Another, not necessarily contradictory of it, would recall Hegel’s description of the autocrats of Rome:

    In the person of the emperor isolated subjectivity has gained a perfectly unlimited realisation. Spirit has renounced its proper nature, inasmuch as limitation of being and of volition has been constituted an unlimited absolute existence … Individual subjectivity thus entirely emancipated from control, has no inward life, no prospective nor retrospective emotions, no repentance, nor hope, nor fear – not even thought; for all these involve fixed conditions and aims, while here every condition is purely contingent. The springs of action are no more than desire, lust, passion, fancy – in short, caprice absolutely unfettered. It finds so little limitation in the will of others, that the relation of will to will may be called that of absolute sovereignty to absolute slavery.

    The picture is highly coloured, and no modern ruler has ever quite fitted it, if only because ideology has typically become inseparable from tyranny, where on the whole legitimacy sufficed in classical times. But in its portrait of a kind of accidie of power, it hints at what might, on another reading, have been the inner dusk of Kemal’s dictatorship.


    Περρυ Αντερσον, του UCLA. Τον ξερω, σοβαρος και ενημερωμενος επιστημονας. Δειτε το ολο εδω:

    http://www.lrb.co.uk/v30/n17/perry-anderson/kemalism

  26. Αγγέλα avatar
    Αγγέλα 19/05/2010 20:11:18

    Έδινα και' γω Πανελλαδικές σήμερα και μάλιστα νεοελληνική λογοτεχνία, άρα και έγραψα στο συγκεκριμένο κείμενο.

    Ωστόσο έχω να ρωτήσω: Γιατί θα πρέπει απαραίτητα να λαμβάνουν υπόψη οι αρμόδιες επιτροπές τι επέτειο έχουμε την συγκεκεριμένη μέρα. Δεν το θεωρείτε λιγάκι παράλογο. Εγώ θα το χαρακτήριζα τουλάχιστον γελοίο!

    Δηλαδή δεν θα πρέπει να γράψουμε ούτε στην ιστορία μεθαύριο για το Ποντιακό Ζήτημα για να μην βεβηλώσουμε την μνήμη των ανθρώπων που σφαγιάστηκαν εκείνη τη μέρα!!

    Με την ίδια λογική, δεν θα έπρεπε οι Πανελλαδικές να ξεκινήσουν στις 14 Μαίου για τότε εμείς οι Θρακιώτες γιορτάζουμε την απελευθέρωση της Θράκης. Δεν συμφωνείτε?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Αγγέλα 19/05/2010 20:45:56

      Καλό μου παιδί, αρχικά να σου ευχηθώ καλή δύναμη και καλή επιτυχία.
      Οι συμβολισμοί έχουν ουσία, μεγαλύτερη από απλή παράθεση ημερομηνιών. Η μνήμη δεν έχει ημερομηνίες. Άλλο πράγμα οι γιορτές(απελευθέρωση της Θράκης, ιδιαίτερη πατρίδα και της μάνας μου,παρεπιπτόντως), άλλο πράγμα, οι μέρες μνήμης της θυσίας ενός ολόκληρου λαού. Οφείλουν, τουλάχιστον, να είναι προσεκτικοί, στις επιλογές τους, γιατί μπορεί παιδιά της ηλικίας σου, κακώς βέβαια αλλά είναι άλλη κουβέντα, να μην ενοχλούνται, αλλά άνθρωποι που έχουν ζήσει οι ίδιοι, ή έχουν χάσει αδέρφια,γονείς, φίλους, σε αυτού του είδους τα γεγονότα, και ενοχλούνται και οργίζονται.Δικαίως, να προσθέσω και ας διαφωνήσεις. Να είσαι καλά και καλά διαβάσματα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Αγγέλα 19/05/2010 20:48:50

      Όταν θα μπουκάρουν οι τούρκοι να σε βιάσουν να τους κάτσεις. Δε θα πάθεις κακό.

      Για το θέμα σου απάντησε άλλος παραπάνω. Τι θα γινόταν αν στο Ισραήλ έπεφτε θέμα για το σπίτι του Χίτλερ σε επέτειο του ολοκαυτώματος.

    • Nancy avatar
      Nancy @ Αγγέλα 19/05/2010 21:33:35

      Πάντως ... Αγγέλα.. η γραφή σου δεν είναι δεκαεφτάρας. Τώρα ξαναγύρνα στα μαθήματά σου παιδί μου.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Nancy 19/05/2010 23:33:16

        Αυτό σκέφτηκα κι εγώ όταν τα διάβασα. Άλλωστε ένα δεκαεπτάχρονο που γράφει ιστορία αύριο δε νομίζω να γυρίζει στα blogs και να διαφωνεί με τους σχολιαστές εκεί.

      • Αγγέλα avatar
        Αγγέλα @ Nancy 20/05/2010 14:17:00

        Γιατί δεν είναι δεκαεφτάρας? Και ποια ακρίβως είναι τα κριτήρια σύμφωνα με τα οποία απορρεέι αυτό το συμπέρασμα?

        Όσο για το άν θα έπρεπε να διαβάζω αυτή τη στιγμή αντί να σχολιάζω στα σχόλια σας, αυτό είναι δικό μου θέμα και δεν αφορά κανέναν άλλο!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Αγγέλα 19/05/2010 22:11:38

      Μα πιστεύει κανείς ότι είναι σύμπτωση (η οποία, ως τέτοια δεν θα έπρεπε να ενοχλεί κλπ κλπ); Επίτηδες το διάλεξαν το κείμενο, οι «αρμόδιες επιτροπές», λόγω ακριβώς της ημέρας!

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Αγγέλα 20/05/2010 13:54:52

      αγγελα εισαι ανηλικη οπότε απαλάσσεσαι. Σε ενα χρονο όμως απο σημερα η βλακεια δεν θα αποτελεί άλοθι.

      • Αγγέλα avatar
        Αγγέλα @ Lalakis 20/05/2010 14:19:59

        Και δεν είμαι 17 πλέον!! Έχω κλείσει τα δεκαοκτώ τον Ιανουάριο!!

  27. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/05/2010 20:16:10

    Να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου;
    Μήπως όλη η φασαρία σήμερα για τη Διαμαντοπούλου στο διαδίκτυο είναι για να μην ασχοληθούμε με το σπίτι του Κεμάλ και τη γενοκτονία των Ποντίων;
    Μήπως δημιουργείται θόρυβος για να μην σχολιάσει κανένας στα ΜΜΕ την ...πατάτα;

  28. TARAMAS avatar
    TARAMAS 19/05/2010 20:30:54

    Καλά, πάτε καλά; Το ξέρετε το κείμενο, το διαβάσατε; Τόση αμορφωσιά πιά;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ TARAMAS 19/05/2010 20:34:52

      είναι ένα καλό βιβλίο που δεν συνάδει όμως με τη σημερινή ημέρα.
      Θέλεις να το πεις βλακεία; Θέλεις να δεις σκοπιμότητα;
      ότι και να δεις είναι ...αστοχία υλικού, τόσο απλά...

      ΥΓ

      και να το πω απλούστερα οι Πόντιοι ψηφίζουν μεν δεν ξεχνούν δε...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 19/05/2010 20:38:15

        παρεμπιπτόντως μια ωραία σελίδα για να μάθουν τα παιδιά μας παίζοντας:

        http://www.ancientgreektoys.gr/

        και δεν κάνω διαφήμιση, αλλά για εμένα είναι ένας άλλος ωραίος τρόπος συνδιαλλαγής και συναναστροφής με την κληρονομιά μας, μακάρι και το επίσημο κράτος μας να ξεπεράσει αγκυλώσεις...

    • Αγγέλα avatar
      Αγγέλα @ TARAMAS 19/05/2010 20:45:50

      Και βέβαια το διάβασα. Μάλιστα έγραψα και εξαιρετικά!! Αμόρφωτος, αγενής και μάλλον ιδιαίτερα εθνικιστής και όχι πατριώτης, όπως θα θέλατε να αποκαλείστε, είστε εσείς!!

      Ζούμε στο 2010 και όχι στο 1940.

      • χασοσκοπος avatar
        χασοσκοπος @ Αγγέλα 19/05/2010 21:05:05

        αγγελα δεν το τρωω με τιποτα οτι εισαι 17 χρονων δινεισ πανελληνιεσ κ κανεισ κριτικη στισ κριτικεσ μασ ...

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ Αγγέλα 19/05/2010 21:39:07

        Πατέρα της Αγγέλας, ευχόμαστε η κορούλα σου να μην συμμερίζεται την αγωνία σου να πάρει επάξια τη σκυτάλη από τους Πεταλωτές και Ξυνίδηδες συμπατριώτες σου.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Αγγέλα 19/05/2010 23:18:59

        Πατέρα και προστάτη της κάθε Αγγέλας, η συμμετοχή σας στις αρμόδιες επιτροπές θεμάτων του υπουργείου αμοίβεται χωριστά?

      • anonymous avatar
        anonymous @ Αγγέλα 19/05/2010 23:36:10

        Η γραφή είναι σίγουρα γυναίκας αλλά όχι δεκαεφτάχρονης.

      • Αγγέλα avatar
        Αγγέλα @ Αγγέλα 20/05/2010 13:51:06

        Γιατί δεν μπορεί να είναι δεκαεπτάχρονης? Είμαι η Αγγέλα και όχι ο μπαμπάς μου ή η μαμά μου ή ποιοσδήποτε άλλος. Γιατί κάνει εντύπωση το ότι διαβάζω το blog? Απαγορεύεται?

      • Αγγέλα avatar
        Αγγέλα @ Αγγέλα 20/05/2010 14:04:55

        Έχετε πρόβλημα που σχολιάζω τις κριτικές σας, γιατί? Ενήλικοι είμαστε όλοι εδω και έχουμε τα ίδια εκλογικά δικαιώματα, αφού, σωστότερα, δεν είμαι πλέον 17 αλλά έχω ενηλικιωθεί!

        Θεωρώ απίστευτα γελοίο να απαιτούν κάποια πιθανώς κομματόσκυλα σαν εσάς, απο την επιτροπή που βάζει τα θέματα να λάβουν υπόψη τους ότι τη χθεσινή μέρα ήταν η επέτειος της γενοκτονίας των Ποντίων και ανάλογα να διαλέξουν και τα θέματα. Είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ!!

        Σε καμία περίπτωση κατά τη γνώμη μου, δε βεβηλώνεται οι μνήμη των ανθρώπων που σφαγιάστηκαν. Όσον αφορά το κείμενο, δε γίνεται καμία απολύτως νήξη για τις ικανότητες και τα κατορθώματα του Κεμάλ Ατατούρκ. Αναφέρεται μόνο το σπίτι. Θέμα του κειμένου είναι η προσφυγιά!!!

        Και επαναλαμβάνω δεν είμαι ο μπαμπάς μου!! Αν ήμουν θα ήμουν τουλάχιστον δειλός να χρησιμοποιήσω το όνομα του παιδιού μου και όχι το δικό μου!!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αγγέλα 20/05/2010 14:32:40

        Ποιες ικανότητες και ποια κατορθώματα Αγγέλα του Αττατουρκ;
        Για σφαγέα Ελλήνων και Αρμενίων μιλάμε.

      • Αγγέλα avatar
        Αγγέλα @ Αγγέλα 20/05/2010 14:39:43

        Ως Έλληνες βεβαίως και βλέπουμε το Ατατούρκ ως σφαγέα. Ωστόσο για τους Τούρκους δεν ισχύει το ίδιο!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αγγέλα 20/05/2010 15:43:42

        Ακριβώς. Για τους τούρκους δεν ισχύει το ίδιο.
        Εμείς όμως ΔΕΝ είμαστε τούρκοι.
        Γιατί λοιπόν εμείς -θεωρώντας ότι και σύ είσαι Ελληνίδα το γένος- ως σφαγιασθέντες από αυτούς θα πρέπει να αντιδρουμε αποστασιοποιημένα και ουδέτερα, εφόσον όπως παραδέχεσαι, οι Τούρκοι τον θεωρούσαν, τον θεωρούν και θα τον θεωρούν στον αιώνα τον άπαντα κατακτητή, σφαγέα Ελλήνων και ήρωα;

        Θέμα του κειμένου είναι η προσφυγιά. Τι σχέση έχει η προβολή του σπιτιού ενός διαβρωμένου και πάμπλουτου εξουσιαστή σφαγέα με την προσφυγιά;
        Για την προσφυγιά των Ποντίων και του 1.5 εκ. προσφύγων από τα χώματα της Ελληνικής Ιωνίας [νυν Μ. Ασίας] γνωρίζουμε πράγματι όσα θα έπρεπε να γνωρίζουμε για να μην αφήσουμε να επαναληφθούν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια;

        Όμως αν θέλεις ρίξε και μια ματιά στο λινκ παρακάτω από τη Zαγαλισα, και ψάξτο αφού ασχολείσαι. Ούτε εγώ το γνώριζα.

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ Αγγέλα 20/05/2010 16:10:17

        Δεν είμαι πλέον 17 αλλά 24!
        Και αυτό σε λιγότερο απο ένα 24ωρο!
        Επίσης,
        Θεωρώ απίστευτα γελοίο να απαιτούν κάποια πιθανώς κομματόσκυλα σαν εσάς, μπλα μπλα μπλά, ΚΚΕ Στάλιν
        Ζαχαριάδης, Λαβρέντι Μπέρια και τα λοιπά,
        καιρός είναι πιά-
        διαβάστε επιτέλους την Μεγάλη Σοβιετική Εγκυκλοπαίδεια
        να μορφωθήτε!

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ TARAMAS 19/05/2010 20:48:24

      Το ξέρουμε χρόνια τώρα. Δες και το παρακάτω με τους Εβραίους. Πρόκειται ξεκάθαρα για στοχευμένα θέματα, που εντάσσονται στο πλαίσιο της πολυπολιτισμικότητας που προωθεί το υπουργείο (με μικρό) Ένδειας (με κεφαλαίο). Θέλει να δείξει πως είναι άνθρωποι και οι αλλογενείς/αλλόδοξοι. Χαρήκαμε. Το ξέρουμε αυτό. Όμως άλλο η ανεκτικότητα και άλλο ο χυλός που επιβάλλεται με μαρκούτσι για να εξυπηρετήσει μακρόπνοα σχέδια άλλων (ούτε Ελλήνων, ούτε Τούρκων, ούτε Εβραίων). Κατανοητό;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Γιάννης Σ. 19/05/2010 23:23:55

        ονειρεύονται ανασύσταση της πολύβουης, κοσμοπολίτικης οθωμανικής Θεσσαλονίκης - αλλά η μεγάλη πυρκαϊά και ο Φύρερ δυσκολεύουν κομμάτι την εκτέλεση

  29. djz avatar
    djz 19/05/2010 20:51:17

    Το κείμενο αυτό της έκθεσης θα εθεωρείτο αδιανόητο πριν 10 χρόνια (που έδινα εγώ πανελλήνιες). Πόσα άλλαξαν από τότε... το υπουργείο Εθνικής Παιδείας έγινε υπουργείο Παιδείας, η Δραγωνά είναι στο σχεδιασμό της εκπαιδευτικής ύλης των Ελληνοπαίδων, υπουργός είναι μια μαριονέτα της λέσχης Μπιλντεμπεργκ με απόψεις φαντασμένης επαρχιώτισσας που θα ήθελε η Αγγλική γλώσσα να είναι δεύτερη επίσημη γλώσσα των Ελλήνων και στο τιμόνι της χώρας είναι ένας άνθρωπος που μπροστά στον Τούρκο πρωθυπουργό νοιώθει μειονεκτικά να μιλάει Ελληνικά...

    Τελικά, μάλλον αναμενόμενο είναι το θέμα της έκθεσης...

    Προβλέπω, αν συνεχίσουμε έτσι, σε 10 χρόνια και σε συνδυασμό με τις κατάλληλες τροποποιήσεις που φαίνεται ότι θα γίνουν στα σχολικά βιβλία ιστορίας να μαθαίνουμε περί της ελληνικής εξέγερσης του 1821 των τραμπούκων άπλυτων ραγιάδων εναντίων των γενναιόδωρων μπέηδων και του κατα πόσο θα πρέπει οι Τουρκαλάδες να προσφύγουν στα ευρωπαϊκά δικαστήρια ώστε να διεκδικήσουν τις περιουσίες που τόσο άδικα έχασαν...

  30. χασοσκοπος avatar
    χασοσκοπος 19/05/2010 21:00:14

    αγγελα ο μπαμπας σου εισαι?δεν μου φαινεται παιδι οπου δινει πανελληνιες να διαβαζει αντινιουζ...οταν μεγαλωσεις αγγελα θα καταλαβεις οτι την πατησες αλλα θα ειναι αργα

  31. Dimi avatar
    Dimi 19/05/2010 21:01:57

    Η ιστορία του Ελληνισμού του Ευξείνου Πόντου, ξεκίνησε με τον μύθο του Φρίξου και της Έλλης, που ταξίδεψαν πάνω στο Χρυσόμαλλο Δέρας για ν’ αποφύγουν τη θυσία τους από τους Θεούς του Ολύμπου.

    Aκολούθησε ο θάνατος της Έλλης και ο Φρίξος με την άφιξή του στην Κολχίδα ανέθεσε τη φύλαξη του πολύτιμου Δέρατος στον Βασιλέα Αιήτη.

    Η Αργοναυτική εκστρατεία, με τον Ιάσωνα και πλήρωμα απ' όλες τις Ελληνικές πόλεις, απετέλεσε την προσπάθεια για την κτήση του Χρυσόμαλλου Δέρατος και τον εποικισμό της περιοχής, που αρχίζει αμέσως μετά τον Τρωϊκό πόλεμο, το 1100 π.Χ.!

    Εμείς! Θα Αλλάξουμε τον κόσμο. ΟΧΙ! αυτοί Εμάς http://bit.ly/bDETzh

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Dimi 19/05/2010 21:14:08

      ...όταν οι Μιλήσιοι ίδρυσαν την Ηράκλεια και τη Σινώπη, η οποία με τη σειρά της ίδρυσε την Τραπεζούντα, πρωτεύουσα του μικρασιατικού Πόντου..ως ιστορία.
      Η Κολχίδα ήταν απέναντι στη σημερινή Γεωργία.

      • Dimi avatar
        Dimi @ Ο Ιθαγενής 19/05/2010 21:38:03

        Eχουμε τη πιό Θαυμαστή, τη πιό Ζηλευτή Ιστορία του Κόσμου!
        Και ΔΕΝ πρόκειται να τη χαρίσουμε στους Μογγόλους Σελτζούκους..

        **

        Τhe Greek people are
        Αnarchic and
        difficult to tame.

        And for this reason,
        we must strike deep
        into their cultural roots

        Perhaps, then, we can
        Force them to conform.

        I mean of course, to strike at
        Τheir Language!
        Τheir Religion!
        Τheir Cultural!
        and,
        Historical Reserves!

        So that we can neutralize
        their ability
        to Develop,
        to Distinguish themselves
        or, to Prevail.

        Thereby, removing
        them as an obstacle to
        our strategically vital
        plans in the Balkans,
        the Medditerranean,
        and the Middle East.

        ~Ηenry Kissinger. Ο Πολιτικός Σάτυρος.
        Και Φυγόδικος γιά Εγκλήματα κατά της Aνθρωπότητος

  32. provato avatar
    provato 19/05/2010 21:07:44

    Έχω το θέμα για τις πανελλήνιες του 2011 :
    ΄΄Στου Χίτλερ το αγρόκτημα ΄΄
    ΟΥΓΚ! ΟΥΓΚ !

    • Tassos Karras avatar
      Tassos Karras @ provato 19/05/2010 21:47:08

      http://www.youtube.com/watch?v=o2EuWHE0Sfo

  33. BlueSky avatar
    BlueSky 19/05/2010 21:08:30

    "Σήμερα είναι ημέρα της γενοκτονίας των Αδελφών μας , των Ποντίων. Το Υπουργείο Παιδείας (προ ΓΑΠ, εθνικής Παιδείας) επέλεξε για σήμερα στο εξεταζόμενο μάθημα της νεοελληνικής λογοτεχνίας το θέμα "Το σπίτι του Κεμάλ" (Ατατούρκ...)
    Εσείς του Υπουργείου παιδείας, είστε ξεφτίλες και ανθέλληνες. Πρέπει να ντρέπεστε, ραγιάδες των Νεότουρκων. Είναι τυχαία όλα αυτά που συμβαίνουν; Ως γνήσιος Έλλην αισθάνομαι οργή.
    ΕΣΥ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΗ ΠΟΝΤΙΕ;;;"

    ''Στοῦ Κεμάλ τό Σπίτι''
    Δέν ξαναφάνηκε ἡ μαυροφορεμένη ἐκείνη γυναίκα, πού ἐρχόταν στό κατώφλι μας κάθε χρονιά, τήν ἐποχή πού γίνονται τά μοῦρα, ζητώντας μέ εὐγένεια νά τῆς δώσουμε λίγο νερό ἀπ'Α τό πηγάδι τῆς αὐλῆς. Ἔμοιαζε πολύ κουρασμένη, διατηροῦσε ὅμως πάνω της ἴχνη μιᾶς μεγάλης ἀρχοντικῆς ὀμορφιᾶς. Καί μόνο ὁ τρόπος πού ἔπιανε τό ποτήρι, ἔφτανε γιά νά σχηματίσει κανείς τήν ἐντύπωση πώς ἡ γυναίκα αὐτή στά σίγουρα ἦταν μιά ἀρχόντισσα. Δίνοντάς μας πίσω τό ποτήρι, ποτέ δέν παρέλειπε νά μᾶς πεῖ στά τούρκικα τήν καθιερωμένη εὐχή, πού μπορεῖ νά μήν καταλαβαίναμε ἀκριβώς τά λόγια της, πιάναμε ὅμως καλά τό νόημά της: «Ὁ Θεός νά σᾶς ἀνταποδώσει τό μεγάλο καλό». Ποιό μεγάλο καλό; Ἰδέα δέν εἴχαμε.
    Καθόταν ἥσυχα γιά ὥρα πολλή στό κατώφλι τῆς αὐλῆς, κι ἀντί νά κοιτάζει κατά τό δρόμο ἤ τουλάχιστο κατά τό πλαϊνό σπίτι τοῦ Κεμάλ1, αὐτή στραμμένη ἔριχνε κλεφτές ματιές πρός τό δικό μας σπίτι, παραμιλώντας σιγανά. Πότε πότε ἔκλεινε τά μάτια καί τό πρόσωπό της γινόταν μακρινό, καθώς συλλάβιζε ὀνόματα παράξενα. Ἐμεῖς, πάντως, δέν παραλείπαμε νά τῆς δίνουμε μοῦρα ἀπ'Α τήν ντουτιά2, ὅπως ἄλλωστε δίναμε σ'Α ὅλη τή γειτονιά καί σ'Α ὅποιον περαστικό

    Ἡ ξένη τά ἔτρωγε σιγανά, ἀλλά μέ ζωηρή εὐχαρίστηση. Δέ μᾶς φαινόταν παράξενο πού τῆς ἄρεζαν τά μοῦρα μας τόσο πολύ. Τό δέντρο μας δέν ἦταν ἀπό τίς συνηθισμένες μουριές, ἀπ'Α αὐτές πού κάνουν ἐκεῖνα τά ἄνοστα νερουλιάρικα μοῦρα. Τό δικό μας ἔκαμνε κάτι μεγάλα, ξινά σά βύσσινα, καί πολύ κόκκινα στό χρώμα. Ἦταν δέντρο παλιό καί τεράστιο, τά κλαδιά του ξεπερνοῦσαν τό δίπατο σπίτι μας. Μοναχά ἕνα κακό εἶχε· τά φύλλα του ἦταν σκληρά καί οἱ μεταξοσκώληκές μου δέν μπορούσαν νά τά φᾶνε. Ἦταν, πάντως, δέντρο φημισμένο σ'Α ὅλο τό Ἰσλαχανέ3 κι ἀκόμα πιό πέρα.
    Τήν πρώτη φορά πού εἶχε καθίσει ἡ ἄγνωστη γυναίκα στό κατώφλι μας, δέ σκεφτήκαμε νά τῆς προσφέρουμε μοῦρα, ὅμως σέ λίγο μᾶς ζήτησε ἡ ἴδια λέγοντας πώς ἤθελε νά φυτέψει τό σπόρο τους στόν μπαχτσέ4 της. Ἔφαγε μερικά καί τά ὑπόλοιπα τά ἔβαλε σ'Α ἕνα χαρτί καί ἔφυγε καταχαρούμενη.
    Τή δεύτερη φορά θά ἦταν κατά τό τριάντα ὀχτώ, δυό χρόνια, πάντως, μετά τήν πρώτη, δέν ἔβαλε μοῦρα στό χαρτί. Κάθισε καί τά ἔφαγε ἕνα ἕνα στό κατώφλι. Φαίνεται πώς ὁ σπόρος ἀπ'Α τά προηγούμενα εἶχε ἀποδώσει, ἀλλά γιά νά δώσει καί μοῦρα ἔπρεπε, βέβαια, νά περάσουν χρόνια. Τό δέντρο αὐτό, ὅπως ὅλα τά δέντρα πού μεγαλώνουν σιγά, ζεῖ πολλά χρόνια καί ἀργεῖ νά καρπίσει.
    Ἡ γυναίκα ξαναφάνηκε καί τόν ἑπόμενο χρόνο, λίγο πρίν ἀπ'Α τόν πόλεμο. Ὅμως τή φορά αὐτή τῆς προσφέραμε νερό ἀπ'Α τή βρύση. Ἀρνήθηκε νά πιεῖ τό νερό. Μόλις τό ἔφερε στό στόμα, μᾶς κοίταξε στά μάτια καί μᾶς ἔδωσε πίσω τό γεμάτο ποτήρι. Ἐπειδή τήν εἴδαμε πολύ ταραγμένη, θελήσαμε νά τῆς ἐξηγήσουμε. Ὁ σιχαμένος σπιτονοικοκύρης μας εἶχε διοχετεύσει τό βόθρο τοῦ σπιτιοῦ στό βαθύ πηγάδι. «Τώρα πού σᾶς ἔφερα τό νερό στίς κουζίνες σας, δέ σᾶς χρειάζεται τό πηγάδι», μᾶς εἶχε πεῖ. Ἡ γυναίκα βούρκωσε, δέ μᾶς ἔδωσε ὅμως καμιά ἐξήγηση γιά τήν τόση λύπη της. Γιά νά τήν παρηγορήσουμε τῆς δώσαμε περισσότερα μοῦρα κι ἡ γιαγιά μου τῆς εἶπε κάτι πού τήν ἔκανε νά τιναχτεῖ: «Θά σοῦ τά ἔβαζα σ'Α ἕνα κουτί, ἀλλά δέ βαστᾶνε γιά μακριά». Καί πράγματι εἴχαμε ἀρχίσει κάτι νά ὑποπτευόμαστε. Τήν ἄλλη φορά εἴδαμε, πώς μόλις ἔφυγε ἀπό μᾶς, πῆγε δίπλα στοῦ Κεμάλ τό σπίτι, ὅπου τήν περίμενε μιά ὁμάδα ἀπό τούρκους προσκυνητές, πού κοντοστέκονταν στό πεζοδρόμιο. Ἐμεῖς ὥς τότε θαρρούσαμε πώς εἶναι καμιά τουρκομερίτισσα δικιά μας, ἀπ'Α τίς πάμπολλες ἐκεῖνες, πού δέν ἤξεραν λέξη ἑλληνικά, μιά καί ἡ ἀνταλλαγή τῶν πληθυσμῶν εἶχε γίνει με βάση τή θρησκεία καί ὄχι τή γλώσσα. Ἡ ἀποκάλυψη αὐτή στήν ἀρχή μᾶς τάραξε. Δέ μᾶς ἔφτανε πού είχαμε δίπλα μας τοῦ Κεμάλ τό σπίτι, σά μιά διαρκῆ ὑπενθύμιση τῆς καταστροφῆς, θά εἴχαμε τώρα καί τούς τούρκους νά μπερδουκλώνονται πάλι στά πόδια μας; Καί τί ἀκριβῶς ἤθελε ἀπό μᾶς αὐτή ἡ γυναίκα; Πάνω σ'Α αὐτό δέν ἀπαντήσαμε, κοιταχτήκαμε ὅμως βαθιά ὑποψιασμένοι. Καί τά ἑπόμενα λόγια μας ἔδειχναν πώς ἡ καρδιά μας ζεστάθηκε κάπως ἀπό συμπάθεια κι ἐλπίδα. Εἴχαμε κι ἐμεῖς ἀφήσει σπίτια κι ἀμπελοχώραφα ἐκεῖ κάτω.

    Ἡ τουρκάλα ξαναφάνηκε λίγο μετά τόν πόλεμο. Ἐμεῖς καθόμασταν πιά σέ ἄλλο σπίτι, λίγο παραπάνω, ὅμως τήν εἴδαμε μιά μέρα νά κάθεται κατατσακισμένη στό κατώφλι τοῦ παλιοῦ σπιτιοῦ μας. Ὁ πρῶτος πού τήν εἶδε, ἦρθε μέσα καί φώναξε: «ἡ τουρκάλα!» Βγήκαμε στά παράθυρα καί τήν κοιτάζαμε μέ συγκίνηση. Παραλίγο νά τήν καλέσουμε ἀπάνω στό σπίτι τόσο μᾶς εἶχε μαλακώσει τήν καρδιά ἡ ἐπίμονη νοσταλγία της. Ὅμως αὐτή κοίταζε ἀκίνητη τήν κατάγυμνη αὐλή καί τό ἔρημο σπίτι. Μιά ἰταλιάνικη μπόμπα6 εἶχε σαρώσει τήν ντουτιά κι εἶχε ρημάξει τό καλοκαμωμένο ξυλόδετο σπίτι, χωρίς νά καταφέρει νά τό γκρεμίσει.
    Δέν τήν ξανάδαμε ἀπό τότε. Ἦρθε – δέν ἦρθε, ἄγνωστο. Ἄλλωστε καί νά 'Αρχότανε δέ θά 'Αβρισκε πιά τό κατώφλι μέ τό ἀφράτο μάρμαρο γιά νά ξαποστάσει. Τό σπίτι εἶχε ἀπό

    καιρό παραδοθεῖ σέ μιά συμμορία ἐργολάβων καί στή θέση του ὑψώθηκε μιά πολυκατοικία ἀπ'Α τίς πιό φρικαλέες. Τώρα ἑτοιμάζονται νά τήν γκρεμίσουν οἱ γελοῖοι. Ποιός ξέρει τί μεγαλεπήβολο σχέδιο συνέλαβε πάλι τό πονηρό μυαλό τους.
    Ἄν γίνει αὐτό, θά παραφυλάγω νύχτα μέρα, ἰδίως ὅταν τό σκάψιμο θά ἔχει φτάσει στά θεμέλια, κι ἴσως μπορέσω νά ἐμποδίσω ἤ τουλάχιστο νά καθυστερήσω τό χτίσιμο τοῦ νέου ἐξαμβλώματος7. Τήν προηγούμενη φορά εἶχε βρεθεῖ ἐκεῖ στά βάθη ἕνα θαυμάσιο ψηφιδωτό, πού ἄρχιζε ἀπ'Α τό οἰκόπεδο τοῦ δικοῦ μας σπιτιοῦ καί συνεχιζόταν πρός τό σπίτι τοῦ Κεμάλ. Τό ψηφιδωτό αὐτό οἱ δασκαλεμένοι ἐργάτες τό σκεπάσανε γρήγορα γρήγορα γιά νά μήν τούς σταματήσουν οἱ ἁρμόδιοι. Πάντως, τίς ὧρες πού τό ἔβλεπε τό φῶς τοῦ ἥλιου, γίνονταν διάφορα σχόλια ἀπ'Α τήν ἔκθαμβη γειτονιά. Ὅλοι μιλούσανε γιά τήν ὀμορφιά καί τήν παλιά δόξα, μά ἀνάμεσα στά δυνατά λόγια καί τίς φωνές, ἄκουσα μιά γριά νά σιγολέει: «Στό σπίτι αὐτό καθόταν ἕνας μπέης, πού εἶχε μιά κόρη σάν τά κρύα τά νερά. Κυλιόταν κάτω, ὅταν φεύγανε, φιλοῦσε τό κατώφλι. Τέτοιο σπαραγμό δέν ματαεῖδα»."

    "Ντρέπομαι,που κυβερναει μια τετοια κυβερνηση, η οποία στη μερα μνημης της σφαγης των ποντιων εβαλε θεμα το νεότουρκο σφαγέα Κεμαλ. Αισθάνομαι οργή !!
    Ανθέλληνες!

  34. Dolphin avatar
    Dolphin 19/05/2010 21:35:00

    http://anaxfiles.blogspot.com/2009/11/blog-post_7492.html

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Dolphin 19/05/2010 23:33:06

      ενδιαφέρον, διαβάστε το

  35. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 19/05/2010 21:45:18

    Ta leei ola

    http://www.youtube.com/watch?v=o2EuWHE0Sfo

  36. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 19/05/2010 21:48:26

    Shame for you mr Giorgo and your government.
    Μόνο έτσι, ίσως καταλάβουν τι θέλομε να πούμε......

  37. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 19/05/2010 21:54:06

    19 ΜΑΙΟΥ
    ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΤΩΝ ΠΟΝΤΙΩΝ!

    http://www.youtube.com/watch?v=mFv3-F2491M&feature=player_embedded#!

  38. vassilis avatar
    vassilis 19/05/2010 22:06:58

    Μη ριχνετε ευθυνες στους υπαληλους αλλα στα οργανα που διαμορφωνουν την πολιτικη κατα του Ελληνισμου, προεξαχοντος της εκκλησιας, της μονης πραγματικης εξουσιας στη χωρα μας.Ειδατε που δεν θα πληρωσει ουτε ενα ευρω, αντε να δωσει ενα γευμα στο συνταξιουχο που του εκλεψαν τη συνταξη!

  39. Dolphin avatar
    Dolphin 19/05/2010 22:14:19

    Ο Μουσταφά Κεμάλ δεν γεννήθηκε στην Θεσσαλονίκη!

    http://zagalisa.gr/content/megalo-psema-kai-i-apokalypsi-tis-alitheias-o-moystafa-kemal-den-gennithike-sti-thessaloniki

  40. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 19/05/2010 23:26:22

    Νατσιός Δημήτρης

    δάσκαλος-Κιλκίς

    Το περιττό προσκυνοχάρτι

    «Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους». Μ’ αυτήν την αγέρωχη φράση «επικήρυξε» ο Κολοκοτρώνης τους κιοτήδες που υπέγραφαν προσκυνοχάρτια, δηλώσεις υποταγής στον Ιμπραήμ πασά. Μεταξύ αυτών των προδοτών και ο γνωστός Νενέκος Δημήτριος, τον οποίο, κατόπιν προτροπής του Γέρου του Μοριά, σκότωσε ο αγωνιστής Σαγιάς. Τώρα, με την εν χορδαίς και τυμπάνοις, εκστρατεία του Ερντογάν «πασά», υπογράφτηκαν 21 «προσκυνοχάρτια», «μνημόνια κατανόησης», όπως ευφημιστικώς ονομάστηκαν. Μεταξύ αυτών και η συμφωνία της ημέτερης διαβιουπουργού και της αντίστοιχης Τουρκάλας, με σκοπό την «απάλυνση» των σχολικών βιβλίων, ώστε να εξοβελιστούν γεγονότα που διχάζουν τους δυο προαιωνίως φίλους λαούς. Δηλαδή, η ιστορία να μη λέγει τ’ αληθή (η λέξη σημαίνει αυτά που δεν καταπίνει η λήθη), αλλά τα ευχάριστα. Για παράδειγμα, όπως φαντάζομαι τις ιστορικές θωπείες και «πλαστικές επεμβάσεις» στα βιβλία ιστορίας, η σφαγή στη Χίο, τα ανήκουστα εγκλήματα που ερήμωσαν το ανθηρό νησί, θα μετονομαστούν σε «παράπλευρες απώλειες» ή «προληπτικές επιχειρήσεις» του τουρκικού στόλου. Η Έξοδος του Μεσολογγίου, δεν ήταν παρά ένας «συνωστισμός» των ηρωικών λειψάνων στις πύλες της ιερής πόλης. Και βέβαια δεν υπήρξε καμμιά Γενοκτονία, αυτή είναι εφεύρημα εθνικιστών, κυρίως ποντιακής καταγωγής, που έδωσαν βάση στις «μωρολογίες» των παππούδων τους. Και αφού εφαρμοστούν οι υποδείξεις που περιέχουν τα «μνημόνια – προσκυνοχάρτια», θα επιτύχει η Τουρκιά τον σημαντικότερο στόχο της: την Γενοκτονία της μνήμης…ύστερα έπονται οι αποβάσεις, εφ’ όσον κανείς δεν θα θυμάται για ποιο λόγο να υπερασπιστεί και να θυσιαστεί για κάτι κατσάβραχα του Αιγαίου.

    Υπάρχει, όμως, ένα θέμα εδώ. Παρέλειψε η διαβιουπουργός, πρώην εθνικής, Παιδείας, να πληροφορήσει την «απέναντι», ότι ήδη στα σχολικά μας βιβλία εφαρμόζουμε το δόγμα της ελληνοτουρκικής φιλίας τους. Προς τι τα τυμπανοκρουστικώς αναγγελθέντα μνημόνια, όταν τα βιβλία που κρατούν στα χέρια οι μαθητές μας, είναι «ξεθωριασμένα», λογοκριμένα από δυσάρεστες για τους φίλους μας αναφορές; Τα προσκυνοχάρτια απλώς επισημοποίησαν ένα τετελεσμένο γεγονός. Παραδείγματα για του λόγου το αληθές. «Ανθολόγιο Λογοτεχνικών Κειμένων Α΄ και Β΄ Δημοτικού», σελ. 28. Κείμενο με τίτλο «Ο αγωνιστής με την πένα». Αφιέρωμα στην Επανάσταση του ’21. Στις δυόμισι σελίδες που καταλαμβάνει το κείμενο, ο μικρός μαθητής διαβάζει για ήρωες, για λευτεριά, για τον Σολωμό, ένα πράγμα όμως δεν αντικρίζει γραμμένο: Ότι επαναστατήσαμε κατά των Τούρκων. Σε ποιους είμαστε σκλαβωμένοι, ποιους πολέμησε ο Ανδρούτσος ή ο Μπότσαρης αυτό αποσιωπάται. Ο μαθητής μπορεί να υποθέσει ότι ήταν Ινδιάνοι

    Βιβλίο γλώσσας Στ΄ Δημοτικού. Σελίδα 105. Περιέχεται ο περίφημος λόγος του Κολοκοτρώνη στους μαθητές των Αθηνών, το 1838. Λέει ο ήρωας: «Οι παλαιοί Έλληνες, οι πρόγονοί μας, έπεσαν εις την διχόνοιαν και ετρώγονταν μεταξύ τους, και έτσι έλαβαν καιρό πρώτα οι Ρωμαίοι, έπειτα άλλοι βάρβαροι και τους υπόταξαν. Ύστερα ήλθαν οι Μουσουλμάνοι». Και συνεχίζει το βιβλίο: «Οι έμποροι και οι προκομμένοι…» κλπ. Μετά όμως την λέξη «Μουσουλμάνοι» ο στρατηγός αναφέρει κάποια άλλα πράγματα, τα οποία προφανώς (λογο)κρίθηκαν ως εθνικιστικά, απάδοντα στο πνεύμα των μνημονίων. Διαβάζω από τον Τερτσέτη το οχληρό απόσπασμα: «Και έκαμαν ότι ημπορούσαν διά να αλλάξη ο λαός την πίστην του. Έκοψαν γλώσσες εις πολλούς ανθρώπους, αλλ’ εστάθη αδύνατο να το κατορθώσουν. Τον ένα έκοπταν, ο άλλος τον Σταυρόν του έκαμε». Έτσι φτάσαμε στην ρεπούσειο σύλληψη περί «θαυμαστής τάξης» την περίοδο της Τουρκοκρατίας.

    Πλήρες κείμενο

    http://www.antibaro.gr/node/1568

  41. popolaros avatar
    popolaros 19/05/2010 23:39:01

    Οι παπατζήδες πάνε γρήγορα να προλάβουν ότι μπορούν.
    Ξέρουν ότι ο χρόνος που τους έμεινε είναι λίγος.
    Όπου πάνε τους γιουχάρουν.
    Αυτοκαταστρέφονται.

  42. nina avatar
    nina 19/05/2010 23:42:20

    μόλις γύρισα από την πορεία που κάναμε τα ποντιακά σωματεία για την γενοκτονία στη Θεσσαλονίκη. Πήγα με τα παιδιά μου και ήταν πολλά παιδιά νέα και δυναμικά που έχουν ακούσει από παπούδες και γιαγιάδες για το διωγμό. και αναθάρησε η καρδιά μου γιατί υπάρχει συνέχεια .Ο πόνος της προσφυγιάς πέρασε στο γονίδιο και έγινε μνήμη άσβεστη. ότι και να κάνει το υπουργείο εμείς το δεκαπενταύγουστο θα πάμε στη Σουμελά και στιγμή δεν θαφήσουμε τα παιδιά και τα εγγονια μας να ξεχάσουν όπου και να ζούν. το αίμα ζητά δικαίωση και τη ζητάμε εμείς γι αυτούς και τα παιδιά και τα εγγόνια μας.Κάθε 19 του Μάη όσα χρόνια είμαι γερή θα πηγαίνω και θα φωνάζω μέχρι να αναπαυθούν οι βασανισμένες ψυχές των προγόνων .ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ

  43. popolaros avatar
    popolaros 19/05/2010 23:45:01

    Δεν ντρέπονται οι προδότες ανήμερα να προκαλούν με το μπουρ.. του κεμάλ.
    ΑΙΣΧΟΣ.

  44. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/05/2010 23:46:04

    Όσοι έχετε γνωστά παιδιά σε ηλικία γυμνασίου, δωρίστε τους μια "Λωξάντρα" τής Μαρίας Ιορδανίδου. Με τη γλαφυρή, βιωματική της γραφή, η Ιορδανίδου περνάει ελληνικά βιώματα κι ελληνικές αξίες που ούτε από 500 βιβλία ιστορίας δεν πρόκειται να προσλάβουν τα παιδιά.

  45. δημης avatar
    δημης 20/05/2010 00:00:55

    Ο κ Θ Ε Ο Δ Ω Ρ Α Κ Η Σ εθάθη στην πορεία αυτή (μαζί με τουσ υπόλοιπους για να μήν τους αδικήσουμε)...
    Αλλά βρε παιδιά δεν φαίνεται λίγο Π Ρ Ι Ε Ρ Γ Η Η Α Σ Υ Λ Ι Α που απολαμβάνει ο Κος αυτός εκτός των ΜΜΕ και απο τα BLOGS ;;;;






















    η

  46. mar avatar
    mar 20/05/2010 01:45:31

    Για να τελειώνουν κάποτε τα παραμύθια οι Πόντιοι δεν υπήρξαν ποτέ Έλληνες,τα τελευταία 90 χρόνια έγιναν.Είναι Τουρκολαζοί που έγιναν γενίτσαροι και πρόδωσαν την Τουρκία στον α' παγκόσμιο πόλεμο συμμαχόντας με την αντίπαλό Ρωσία.Έτσι οι Τούρκοι τους έδιωξαν και τους έστειλαν στην Ελλάδα.Επίσης δε δολοφονήθηκαν μόνο αυτοί τότε από Τούρκους,αλλά σκότωσαν και οι ίδιοι Τούρκους.Για να τελειώνουν κάποτε οι εθνικιστικές ηλιθιοότητες σ'αυτή τη χώρα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ mar 20/05/2010 02:21:30

      Πολύ μπουλγκαρμάκ διαβάζεις, Μαράκι. Άμα δεν ήταν Έλληνες γιατί ήτανε Χριστιανοί και μιλάγανε Ελληνικά; Κι αυτά πριν 90 χρόνια τα μάθανε; Πριν ή μετά τους σφάξουνε οι Τούρκοι; Άν ήταν πριν (ρητορικό το ερώτημα), γιατί από Τούρκοι γίνανε Έλληνες; Για να δούνε τα καλά που είδανε; Πριν κατηφορίσουν προς την Μικρά Ασία, ποιοί ζούσανε στον Πόντο και τί γίνανε αυτοί; Οεο;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΜ 20/05/2010 02:22:34

        Πριν κατηφορίσουν οι Τούρκοι, εννοώ (11ος αιώνας).

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ ΚΜ 20/05/2010 02:56:20

        Μπά, δεν είναι μπουλγκαρμακ αυτό που βλέπεις...
        Είναι απλά αχαλίνωτος ρεπουσιασμός!

    • τάρας μπούλμπα avatar
      τάρας μπούλμπα @ mar 20/05/2010 02:32:56

      τι λες βρε ορνιο; δεν ντρεπεσαι να αναπαραγεις τουρκικη προπαγανδα μερα που ειναι;

    • what avatar
      what @ mar 20/05/2010 02:48:11

      Μπορούμε να το πούμε και αλλιώς. Οι Τούρκοι ποτέ δεν ήταν Τούρκοι. Εξισλαμισμένοι Έλληνες είναι και χρειάζεται κάποιος/α σαν και σένα να τους πει ότι πρέπει να τελειώσουν κάποτε τα παραμύθια.

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ mar 20/05/2010 09:52:45

      mar μπραβο για την επιδειξή φυλετισμού και φυλετικής καθαρότητας.
      Να υποθέσω οτι ανήκεις σε νεοναζιστικό χώρο;

      1. Καθορίζεις την Ελληνικότητα στην βαση του αίματος. Να υποθέσω, Ελληνας γεννιέσαι δεν γίνεσαι.
      2. Φυσικά και είναι κακό να συμμαχείς με την Ρωσία, που από το 1917 ήταν και κομμουνιστική και αργότερα πολέμισε ενάντια στο ναζισμό (βλέπε 1)
      3. Δολοφόνησαν Τούρκους! Αν είναι δυνατόν να κάνουν τέτοια πράγματα! Θα έπρεπε ίσως να τους πετάνε μερικές πέτρες και κατα τ'άλλα να κάτσουν να τους εξωντόσουν οι Τούρκοι με το Στρατό τους, όπως κάνουν οι Ισραηλινοι στου Παλαιστινίους.
      4. Ηταν Τουρκολάζοι και ξαφνικά σε μερικούς μήνες πήραν βιβλία όλοι Ανδρες, Γυναίκες, Παιδιά κι έμαθαν Ελληνικά και μάλιστα Αρχαία! Και μάλιστα είπαν να κάνουν μερικές τροποποιησείς να το κάνουν ιδίωμα! Δεν εχώ ματαδεί ποιο μαζική εκπαίδευση!
      Απ.1 Η Ελληνικότητα δεν ήταν ποτέ (μόνο) δίκαιο του Αίματος. Ειναι η πιο κοσμοπολίτικη πρόταση πολιτισμού, τρόπου ζωής, τρόπου σκέπτεσθαι, τρόπου μεταφυσικής σχέσης ανθρώπου και Θεού. Εκείνη την εποχή μάλιστα η Ελληνική γλώσσα ήταν η παγκόσμια Γλώσσα και πρόταση ζωής. Από τη Σερβία μέχρι την Αλεξάνδρεια, κι από την Σικελία μέχρι το σημερινό Κουρδιστάν!

      Απ.2 Εγώ που νόμιζα ότι το Κομμουνιστικό καθεστώς ήταν αυτό που εξόπλισε τους Νεοτουρκους στο πόλεμο κατά της Ελλάδος;

      Απ.3 Φυσικά και είναι εθνικιστικό να σκοτώνεις Τούρκους γιατί αυτό σε κάνει Ελληνα Εθνικιστή. Ο Ελληνικός Εθνικισμός (υπάρχει άραγε; ούτε 2.000 δεν παίρνουν στις εκλογές) είναι κακό πραγμα ενώ ο Αλβανικός (UCK), Σκοπιανος (VMRO), Τουρκικός (Buzkurt) είναι καλό πράγμα.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ mar 20/05/2010 11:02:56

      Μην του επιτίθεστε, για ΚΑΝΈΝΑΝ λόγο!..
      Προσφέρει πολύτιμες υπηρεσίες. Ξυπνά και εκείνους που βρίσκονται ακόμα σε λήθαργο. Μην του αντιμιλάτε.Αφήστε τον να λέει...
      Όσοι πιο πολλοί ξυπνήσουν, τόσο το καλύτερο...
      Η οργή είναι ένα πολύ όμορφο συναίσθημα, απολύτως απαραίτητο, σήμερα και αύριο...

  47. what avatar
    what 20/05/2010 02:44:55

    @mar. Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή.

  48. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 20/05/2010 08:47:11

    Ντροπή σου "φιλαράκο"... Το υποψιαζόμασταν ότι και οι γνώσεις σου και η μεγαλοθυμία σου ίσα-ίσα αρκούν να ταυτίσεις τον Πόντο με τον "Γιωρίκα και τον Κωστίκα"... Γιατί ξεβρακώνεσαι τόσο επιδεικτικά όμως? Τόσο ωραίος νομίζεις ότι είναι ο πισινός σου?

    Πρόσεχε(τε), ο ξεβράκωτος ροζ πισινός προκαλεί τον Κεμάλ, μπορεί να βγει από το "σπίτι" του, και τότε δεν θα σ'αρέσει.

    Ή μήπως τελικά περί αυτού πρόκειται?

  49. nina avatar
    nina 20/05/2010 09:21:49

    @mar
    to γεννεολογικό δένδρο της οικογενείας μου από την Τραπεζούντα του Πόντου φθάνει μέχρι το 1300μ.χ και είναι αμιγώς ελληνικό .το δικό σου?Αν μιλάμε για φυλετική καθαρότητα φασιστοειδές.

    • Pikaia Gracilens avatar
      Pikaia Gracilens @ nina 20/05/2010 09:32:26

      Νινα

      Μημπως ειμαστε συγγενεις? Εχεις σχεση και με τον Καλλιφατιδη στην Σουηδια?

    • Pikaia Gracilens avatar
      Pikaia Gracilens @ nina 20/05/2010 09:39:29

      Μημπως παλι ενοουσαν το σπιτι του Καπαγιαννιδη στην Τραπεζουντα που εγινε σπιτι του Κεμαλ επειδη εκει κοιμηθηκε ο Κεμαλ.

  50. sofia or8h avatar
    sofia or8h 20/05/2010 10:56:27

    l' ami du peuple
    Ολελε μαικα
    Ξέρω οταν οι Τούρκοι άφηναν τους Βούλγαρους να κάνουν βόλτα στην Βόρειο Ελλάδα και να κάνουν σχολεία στην Βουλγάρικη γλώσσα και να δέρνουν τον πληθυσμό που μιλούσε Ελληνικά οι προγονοί σου ήταν απο αυτούς που έπαιρναν το κατιτις τους για να πηγαίνουν σε αυτά τα σχολεία.
    Ξέρω εκει ενόχλησαν οι Πόντιοι και δεν ολοκληρώθηκαν τα σχέδια τους να γίνει Η Φλώρινα και τα περίχωρα αμιγώς Βουλγαροσκοπιανική περιοχή .
    Να ξέρεις φίλε πάντα θα μας βρίσκεις μπροστά σου, εμάς τους πόντιους και δεν θα αφήσουμε να χαθούν και άλλες πατρίδες,όσο για την Διαμαντοπούλου και τους εντολείς της ,
    θα λάβουν την αρμόζουσα απάντηση απο τους Ποντίους όλου του κόσμου εν ευθετώ χρόνο

  51. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2010 11:08:43

    Προς σύγχρονα τουρκόφιλα σκουλήκια:

    Η ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ:

    "Ο πόλεμος εγένετο καθώς εις τον καιρόν του Ομήρου. Μάλιστα εν ταίς πολιορκίαις επροχωρούσε αργά. Οι άνθρωποι εσκοτώνοντο με την ησυχία των... και δεν ήτο σπάνιον να βλέπεις τα ενάντια μέρη να στέκωνται με τα χέρια εσταυρωμένα και άνεργα για έλλειψη πολεμοφοδίων ..."

    Κάποιο πρωί οι πολιορκημένοι μέσα στην Ακρόπολη ΤΟΥΡΚΟΙ άρχισαν να ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΙΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ με σκοπό να πάρουν το ΜΟΛΥΒΙ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 20/05/2010 11:12:44

      το μολύβι που στερέωνε τους μαρμάρινους κίονες στην ένωσή τους.

      Η βάνδαλη αυτή ενέργεια των τούρκων έφτασε στα αυτιά του Αθηναίου αρχαιολόγου και πολεμιστή Κυριάκου Πιττάκη, ο οποίος συνήγειρε τους συμπατριώτες του πολεμιστές να μηνύσουν στους ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ να παύσουν την καταστροφή και οι ΕΛΛΗΝΕΣ ήταν ετοιμοι να τους προμηθεύσουν όσο μολύβι για την υπεράσπισή των. Έστερξαν οι τούρκοι -γράφει ο Βαλαωρίτης- και οι ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΑΓΟΡΑΣΑΝ με το αίμα τους δίνοντας στους εχθρούς βόλια για να τους σκοτώσουν ..."

      ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΥΒΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ !

  52. Dimi avatar
    Dimi 20/05/2010 11:25:42

    Για αυτούς τους λόγους έπρεπε να παραιτηθεί η Άννα Διαμαντοπούλου

    Ξέρετε γιατί θα έπρεπε να φύγει η Διαμαντοπούλου; Θα σας πούμε εμείς τους λόγους που έβαλε μπροστά τα παιδιά (σιγά τώρα που την έπιασε ο πόνος) των πανελλαδικών εξετάσεων.

    1). Έχει τον γιο της που είναι μαθητής σε κολέγιο, φοιτά στο ΙΒ του Γείτονα στη Βάρη, και το Σεπτέμβρη του 2011 θα ταξιδέψει προς Αγγλία ή Αμερική για σπουδές. ΔΕΝ θα ανταγωνισθεί τους συμμαθητές του αλλά ξεκινά τη ζωή του από θέση ισχύος διότι παρόλο που η μητέρα του είναι Υπουργός Παιδείας με τις επιλογές της απαξιώνει απολύτως το Ελληνικό Εκπαιδευτικό σύστημα. Είναι δικαίωμά της αυτές οι επιλογές, όμως το ενδιαφέρον της για τα παιδιά δεν μας πείθει.

    2). Η κ.Διαμαντοπούλου και το σύστημα παιδείας που υπηρετεί έβαλε χθες θέμα στην λογοτεχνία με τίτλο "Στου Κεμάλ το σπίτι". Την ημερομηνία 19 Μαίου που είναι η ημέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ποντίων, η επιτροπή έβαλε τίτλο τον Κεμάλ που είναι ο μεγάλος σφαγέας των Ποντίων και των Αρμενίων! Και... βέβαια μην πιστέψει κανένας ότι έγινε τυχαία. Έτσι δεν είναι κ.υπουργέ που μετέχετε στην λέσχη Μπίλντερμπεργκ;

    3). Έχετε μια γ.γ. που έχει καταγγελθεί ότι δεν διαθέτει βασικό τίτλο σπουδών!!! Είναι η Θ.Δραγώνα που μάλιστα είχε απρεπή συμπεριφορά στην ηρωίδα δασκάλα της Θράκης σύμφωνα με όσα κατήγγειλε η Χαρά Νικοπούλου.

    4). Ο σύζυγος της υπουργού παιδείας Γ.Σαλαβάνος διορίστηκε στο Δ.Σ του "Κτηματολογίου ΑΕ" που διαχειρίζεται πολλά εκατομμύρια ευρώ και έργο. Είναι πολιτικά ηθικό να γίνεται κάτι τέτοιο;

    5). Έβαλε υπογραφή 194.500 ευρώ για να πάρουν οι υπάλληλοι του υπουργείου τις υπερωρίες μέχρι το τέλος του 2010 την ώρα που όλοι οι άλλοι σφίγγουν το ζωνάρι.

    6). Γύρισε την πλάτη στους αδιόριστους εκπαιδευτικούς και έφυγε από την πίσω πόρτα για να μην τους αντιμετωπίσει στο κρατικό κανάλι.

    7). Η παιδεία είναι άνω κάτω με το νομοσχέδιο που τινάζει στον αέρα ωρομίσθιους-αποσπάσεις-αδιόριστους και η Άννα Διαμαντοπούλου ασχολείται με τις φήμες.

    8). Οι γονείς αναγκάζονται να πληρώνουν ένα κάρο χρήματα στα φροντιστήρια επειδή τα σχολεία δεν τους προσφέρουν την παιδεία που επιβάλλεται να έχει κάθε νέος πολίτης - μαθητής αυτής της χώρας.

    9). Με αρ. πρωτ. Φ.821/2443Π/144249/Ζ1/20-11-2009 προκήρυξη του ΥΠΔΒΜΘ, δεν θα πραγματοποιηθούν νέες αποσπάσεις εκπαιδευτικών στο εξωτερικό για το σχολικό έτος 2010-2011 που σημαίνει ότι τα Ελληνικά καταργούνται από την ομογένεια και φτιάχνει το κράτος ...γενίτσαρους.

    10). Το τελευταίο αλλά για εμάς σοβαρό είναι ότι συμμετέχετε στην περίφημη λέσχη bilderberg που καθορίζει πολλά πράγματα με τις αποφάσεις της. Και έχετε δώσει όρκο τιμής να μην μαθαίνει ποτέ και κανένας τι λέτε εκεί μέσα. Έχετε αυτό το δικαίωμα; Ο όρκος σε μια λέσχη κάποιων ισχυρών ανθρώπων έχει περισσότερο βάρος από τον όρκο στην Πατρίδα και τον λαό του;
    Δεν έπρεπε να μάθουμε τι συζητήσατε στον "Αστέρα" για την οικονομία;

    Αυτά και άλλα πολλά έπρεπε να την ρωτήσουν στο mega αλλά ΔΕΝ βρέθηκε ούτε ένας να το κάνει.

    Γιαυτούς και για άλλους πολλούς λόγους θα έπρεπε να είχατε φύγει...

    Υ.Γ: Θα μπορούσαμε να πούμε και για τα 15 ακίνητα που είχατε δηλώσει παλαιότερα στο πόθεν έσχες αλλά είναι η νόμιμη περιουσία σας. Μην προσπαθείτε όμως να μας πείσετε ότι μας καταλαβαίνετε. Εκπέμπουμε σε άλλη συχνότητα.

    TROKTIKO

  53. mar avatar
    mar 20/05/2010 17:21:29

    Eγώ δεν μίλησα ποτέ για φυλετική καθαρότητα,αυτά τα πιστεύουν μόνο κάτι Ελληνάρες σαν εσάς που νομίζουν ότι είναι απευθείας απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων.Τώρα πια και οι Πόντιοι έχουν γίνει Έλληνες εφόσων ζουν τόσα χρόνια εδώ και είναι δικαιώμά τους,εγώ απλά μιλώ για την πραγματική καταγωγή τους.Ας μην κοροϊδευόμαστε άλλο σ'αυτό τον τόπο,μια ματιά στα έθιμα στους χορούς και στις φυσιογνωμίες των ποντίων δείχνει καθαρά ότι είναι ατόφιοι οι Λαζοί μια τουρκογενής φυλή που ζεί ακόμα και σήμερα στην Τουρκία.Οι Έλληνες πόντιοι είναι οι χριστιανοί Λαζοί που εκδιώχτηκαν από την Τουρκία και αυτό που λέμε γενοκτονία των Ποντίων είναι τα αντίποινα των Τούρκων στις επιθέσεις που δέχτηκαν κατά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο από τους Πόντιους.

    • what avatar
      what @ mar 20/05/2010 17:43:50

      Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή.

      Τώρα με τα γελοία αυτά επιχειρήματα ποιον προσπαθείς να πείσεις;
      Άντε σε κάνα τουρκικό φόρουμ να ξεχαρμανιάσετε.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ mar 20/05/2010 17:51:32

      Εχεις δίκαιο και το 1821 είχαμε εμφύλιο μεταξύ χριστιανών και μουσουλμάνων Ελλήνων και μετά από τη γενοκτονία των μουσουλμάνων (πχ Τριπολιτσά) πήγαν στη Τουρκία και άλλαξαν γλώσσα μετά από 190 χρόνια....
      ...αααα και mar απλά Ελληνας είμαι ούτε Ελληναράς ούτε γραικός ούτε γραικύλος απλά Ελληνας

      ΥΓ

      20/5/1941 άρχισε η μάχη της Κρήτης

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 20/05/2010 17:56:41

        παρεπιμπντόντως οι Λαζοί ήταν χριστιανοί από το 522 μχ όταν ο Τάθιος αφού βαπτίστηκε, παντρεύτηκε τη Βαλερία, απόγονο του αρχοντικού οίκου των Κουροπαλατών. Έτσι, με δεσμούς θρησκευτικούς και πολιτικούς, παρέμεινε βασιλιάς των Λαζών κάτω από την προστασία των Βυζαντινών αυτοκρατόρων.
        Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω αλλά το 522 δεν είχαν εμφανιστεί ακόμα οι Τούρκοι, άσε που είναι απόγονοι Κόλχων αν έχεις διαβάσει Ηρόδοτο...

  54. TARAMAS avatar
    TARAMAS 20/05/2010 20:08:29

    Πιστεύεις οτι απευθυνόμουσα σε σένα; Για ξαναδιάβασε προσεκτικότερα..