Παναρίτη: Οι δανειστές ζητούν να μην πληρώνουμε μισθούς για δύο μήνες!
13/03/2015 15:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παναρίτη: Οι δανειστές ζητούν να μην πληρώνουμε μισθούς για δύο μήνες!

Τώρα θυμήθηκε την ρευστότητα η κυβέρνηση;

«Όταν λέμε ότι έχουμε πρόβλημα ρευστότητας, μας απαντούν μην πληρώσετε και κανένα μισθό για 1-2 μήνες, μείνετε χωρίς μισθούς για 1-2 μήνες», αποκάλυψε η πρώην σύμβουλος του ΓΑΠ και νυν επικεφαλής των διαπραγματεύσεων της χώρας με τα τεχνικά κλιμάκια του BG (βλέπε Τρόικα) κ. Έλενα Παναρίτη.

Και που είναι το πρόβλημα, λέμε εμείς;

Αφού ο κόσμος, όπως λέει ο Γιάνης, δε θέλει δουλειά, δε θέλει χρήματα. Αξιοπρέπεια θέλει. Ας βγει λοιπόν ο Τσίπρας να κάνει διάγγελμα πως θα πληρωθούν οι μισθοί σε αξιοπρέπεια.

Και ας αφήσει ο Γιάνης τις «διαρροές» πως «εκνευρίστηκε» και «ένοιωσε ντροπή», ακούγοντας τέτοιες απόψεις. Ας κάνει μια ακόμη φωτογράφηση στο Λυκαβηττό και θα το ξεπεράσει.

Φαίνεται πως η κυβέρνηση αρχίζει και μαθαίνει τον κόσμο σιγά σιγά.

Μόνο που αυτός ο κόσμος, δεν έχει την πολυτέλεια να ζει κάτω από μαθητευόμενους μάγους.

Τι άλλο όμως ανακάλυψε η κ. Παναρίτη, μέσα από αυτήν την διαπραγμάτευση;

Κατά την κυρία Παναρίτη, οι εκπρόσωποι της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας λειτουργούν ως τραπεζικοί υπάλληλοι. Δηλαδή, τι περίμενε; Να λειτουργούν ως υπάλληλοι της Κουμουνδούρου; Κρίμα, γιατί θα έπρεπε να ξέρει πράγματα και καταστάσεις από την εμπειρία της με τον ΓΑΠ.

Χαρακτήρισε τους εκπροσώπους της Ευρωπαϊκής Επιτροπής γραφειοκράτες που έχουν στόχο την έκδοση των προϋπολογισμών για τα δάνεια που έχουν να δώσουν.

Και εμείς είχαμε την εντύπωση πως είναι μέλη φιλανθρωπικών ΜΚΟ που δίνουν χρήματα σε κράτη για να τα ξοδεύουν.

Πολλές φορές η συμπεριφορά των εκπροσώπων των Θεσμών είναι απαξιωτική είπε ακόμα η κυρία Παναρίτη, σημειώνοντας πως ίσως αυτό να οφείλεται στις πρώτες μέρες της διαπραγμάτευσης, το 2010, όταν οι τεχνοκράτες έβρισκαν τους Έλληνες «αδιάβαστους», κι αυτό είναι κάτι που δεν έχουν ξεχάσει ακόμα.

Απαξιωτική; Τι λες; Καταλαβαίνει τώρα τι τράβηξε ο Σαμαράς για να μπορέσει να ορθοποδήσει τη χώρα και να τη βάλει στο δρόμο της εξόδου από τα Μνημόνια;

Τώρα αν όλα τα προβλήματα οφείλονται στο 2010, τι να σας πούμε; Εσείς ήσασταν εκεί, εσείς ήσαστε και τώρα. Και αυτός δεν είναι καθόλου καλός οιωνός.

Τέλος, η κυρία Παναρίτη, προέβλεψε ότι το πλεόνασμα θα κλείσει τελικά το 0,6%, αντί του 1,5%.

Ακόμη πιο μικρό πλεόνασμα λοιπόν. Ωραία. Ο Συμβολισμός είναι σπουδαίος. Το επιτελείο ΓΑΠ μας οδηγεί με ασφάλεια στον γκρεμό των διαπραγματεύσεων. Η κυβέρνηση έχασε χρόνο και χρήμα και η πίεση αρχίζει και γίνεται ασφυκτική. Ευχόμαστε μόνο να μη γίνει το μοιραίο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 13/03/2015 15:20:38

    Εγώ λέω να πληρώνουν το 33% των μισθών και των συντάξεων για τρεις μήνες. Όχι και να μας αφήσουν τελείως ρέστους! Ίσως βέβαια να ποντάρουν στις όποιες αναλήψεις έγιναν και βρίσκονται σε πιο προσιτό μέρος από τις τράπεζες. Πανούργα σκέψη ομολογουμένως!

    • Eva avatar
      Eva @ airman 14/03/2015 10:09:33

      Και το έναντι είναι μια ωραία ιδέα. Οι περισσότερες εταιρείες το έχουν εφαρμόσει έστω κ μια φορά.Ειχε γίνει ποτέ θέμα? Μπα....

  2. Fotini avatar
    Fotini 13/03/2015 15:55:34

    ῾Η παναρίτη εἶναι ἀριστερή, χιχιχι. "Δημογραφικό πρόβλημα". . .καί ὁ νοῶν νοεῖτο. . . Κόψε τίς συντάξεις στούς 45αδες μέχρι τά 65, παναρίτη. Μεταρρύθμιση made in USA, where you come from!

    • Black Pit avatar
      Black Pit @ Fotini 13/03/2015 16:05:10

      Σιγά τη ....μεταρρύθμιση. Τα αυτονόητα μιά ζωή να κυνηγάμε. Σύνταξη οι τεμπελχαναίοι Δ.Υ - πελάται από τα 45 τους και οι πληβείοι Ι.Υ που μένουν άνεργοι μακροχρονίως πια, στα 65-67-70. ΙΣΟΝΟΜΙΑ. ΟΛΟΙ ΣΤΑ 67.

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/03/2015 16:05:52

    Να σταματήσουν να πληρώνουν την αύξηση των 11 ευρώ την ημέρα στους ΔΕΗτζήδες,να μη μονιμοποιήσουν τους 40.000 αορίστου,να μη νοικιάσουν σπίτια στους λαθρομετανάστες που αμόλησαν στην Ομόνοια,να μην επαναφέρουν τα λαμόγια της πρώην ΕΡΤ...,αυτά να κάνουν κι όχι να αφήσουν απλήρωτους τους εργαζόμενους. Αλλιώς,αν δεν γίνεται,να κόψουν και τους μισθούς και τα αυτοκίνητα των βουλευτών και των δικών τους,Υπουργοί,Υφυπουργοί και λοιπών παρατρεχάμενων...

    • Eva avatar
      Eva @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/03/2015 18:05:57

      Ποσοι συριζαίοι βουλευτες αρνήθηκαν? Τρείς? ΕΜΕΙΝΕ ΟΜΩΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ οτι αρνούνται τις λιμουζίνες. Συριζαίος της περιφέρειας αφου έδωσε συνέντευξη απο το............ ΚΤΕΛ δήλωσε οτι μάλλον οτι σκέφτεται να το να το αφήσει στο παρκινγκ. Τετοια ξεφτίλα.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Eva 13/03/2015 21:25:01

        Έχει αποκοιμηθεί ο κόσμος Eva,αν τα έκαναν αυτά οι δικοί μας,θα είχαν στήσει λαϊκά δικαστήρια.

  4. Αριστερός avatar
    Αριστερός 13/03/2015 16:27:28

    Να δούμε ποιος θα φύγει με Ελικόπτερο μετά..

  5. 40doctor avatar
    40doctor 13/03/2015 16:38:28

    Αυτό που θέλει να πει η Παναρίτη είναι: «είδατε τι κακοί που είναι οι ξένοι καπιταλιστές; Εμείς όμως είμαστε καλοί αριστερούληδες και το παλεύουμε». Φτηνή προπαγάνδα. Οι «τραπεζικοί υπάλληλοι» δεν είναι πολιτικοί να κάνουν δηλώσεις, άρα οι εντυπώσεις μένουν και η κακορίζικη αριστερή ιντελιγκέντσια εξαντλεί τις ανοχές και την υπομονή των «θεσμών» στο εξωτερικό, ενώ στο εσωτερικό εμφανίζεται να δίνει "σκληρό αγώνα" ενάντια στον νεοφιλελευθερισμό! Για το συνταξιοδοτικό: Είναι απαράδεκτο εν μέσω κρίσης να βγαίνουν στη σύνταξη κάτω από τα 65 έτη, ακόμα και κάτω από τα 60. Όλοι στα 67 και ΚΑΝΕΙΣ με σύνταξη κάτω από 60 ή 62 έτη. Το όριο ηλικίας θα μειώνεται ΜΟΝΟ για αυτούς που κάνουν παιδιά. Με 4 παιδιά βγες στη σύνταξη στα 60. Και οι συντάξεις πρέπει πια να είναι ανταποδοτικές. Μπορεί κάποιοι να κακοκαρδίζονται αλλά δεν είναι μόνο η ανάγκη που το επιβάλλει, επιβάλλεται και για λόγους κοινωνικής δικαιοσύνης και διαγενεακής αλληλεγγύης. Δεν μπορεί η μία γενιά (με τους πολλούς πασοκτζήδες) να βγαίνουν στη σύνταξη στα 55 ή 60, με 25ετία και οι νεότεροι να πρέπει να φτάσουν 65/35ετία. Ψιλά νοήματα; θα έπρεπε να έχουν λυθεί αυτά τα θέματα εδώ και πολύ καιρό. Δυστυχώς τώρα θα τα "λύσει" ο Σύριζα. να μου το θυμηθείτε, από την "πρώτη φορά αριστερά" θα το βρούνε όσοι έχουν "ώριμα συνταξιοδοτικά δικαίωματα".

    • Eva avatar
      Eva @ 40doctor 14/03/2015 10:59:41

      Για πείτε μας σε πια δουλειά θα πάρουν τον εξηντάχρονο? Οι δημοσιοι μάλιστα. Και τα Σαββατα εργασία μη αμειβόμενη οταν υπαρχει ανάγκη. Οπως ιδιωτικός τομέας.

      • 40doctor avatar
        40doctor @ Eva 15/03/2015 01:20:04

        Σωστή η παρατήρηση σας Eva. Ειδικά οι δημόσιοι στα 67! Στον περιορισμένοχώρο ενός σχολίου δεν μπορώ να αναπτύξω όλη τη λύση στο ασφαλιστικό μας. Συνθηματολογικά ανέφερα την ανάγκη για δίκαια όρια σύνταξης για όλους. Δεν νομίζω οι σημερινοί 60ρηδες να έιναι ανήμποροι και απόμαχοι της ζωής, μια χαρά τρώνε τις συντάξεις τους, θα τους χάλαγε να βγάζανε παραπάνω λεφτά δουλεύοντας λίγα χρόνια παραπάνω? Μπορεί να το θέλουν και οι ίδιοι, αν έχουν κίνητρο. Τα πραγματικά βαρέα ένσημα θα έλυναν θέματα όπως π.χ. των οικοδόμων ή άλλων σκληρών επαγγελμάτων που δικαιολογούν σύνταξη νωρίτερα. Κατά τα άλλα, όποιος κάνει διακρίσεις στις προσλήψεις (ή στις αγγελίες εργασίας) με βάση την ηλικία θα πρέπει να τιμωρείται αυστηρά. Είναι απαράδεκτο να μπαίνουν αυθαίρετα όρια ηλικίας από τους εργοδότες. Αν πετύχουμε επιτέλους ανάπτυξη θα υπάρχει χώρος για όλους: 30αρηδες και 60ρηδες, αυτό είναι το ζητούμενο.

        • Eva avatar
          Eva @ 40doctor 18/03/2015 10:54:59

          Ως πρώην ΙΥ σας διαβεβαιώ οτι απο τα 40 θεωρείσαι off μην σας πω και απο τα 35. Δεν τίθεται θέμα τιμωρίας επιχειρήσεων. Πήρα 2ο πτυχίο σε μεγάλη ηλικία αλλάζοντας ταυτόχρονα και αντικείμενο εργασίας και αντιμετώπισα το φαινόμενο σ ολο του το μεγαλείο.Στα βιογραφικά εμφάνιζα ετος αποφοίτησης και οχι ετος γέννησης. Κι αυτο για να φτάσω στην συνέντευξη. Αργότερα οταν βλέπαμε βιογραφικά- η εντολή ήταν σαφής. Οσο το δυνατόν ΝΕΩΤΕΡΟΙ.

  6. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 13/03/2015 16:49:59

    Αυτη ειναι η ΑΡΙΣΤΕΡΑ....κωλογλειφει και ζητιανευει χωρις αξιοπρεπεια δανεικα απο τους Γερμανους εξω , ενω μεσα εξαπατα τους οχι και τοσο ευφυείς ψηφοφορους της οτι οπου ναναι τα συριζεικα τανκς μπαινουν στο Βερολινο για να σκοτωσουν τον ναζισμο... Οταν δε απηυδησμενοι οι ευρωπαιοι αρνουνται να δωσουν και αλλα δανεικα και αγυριστα στους τσιπροκαμμενους για να διορισουν τα κομματοσκυλα τους και να ανοιξουν παλι τα χοιροστασια της ΕΡΤ (Αντωνη δεν σε ακουσα ακομη να λες οτι οταν ελθει παλι η ΝΔ στην κυβερνηση ο πρωτος νομος θα ειναι η διαλυση του αριστερου ΕΡΤοχοιροστασιου..) , ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ , ΔΕΗ υπο πληρη κομματικο ελεγχο, τοτε κατι φακλανες 'οικονομικες συμβουλοι' (ταχα μου) διαμαρτυρωνται για τις κλωτσιες που τρωνε στο εξωτερικο. Δηλαδη οι δανειστες που τους καθυβριζουν εδω αλλα εξω τους γλυφουν τις σολες πρεπει να υποταχθουν στις βουλες των λαφαζανηδων... ΠΙΟ ΕΛΕΕΙΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ , ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΑΤΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ απο αυτη που βιωνουμε ΑΝΑΥΔΟΙ σημερα βλεποντας αυτον τον θιασο της μπαρουφας, του κιτσαριού, της αμορφωσιάς και της απλυσιάς να διασυρει την χωρα μας σε ολο τον πλανητη.... Σε καθε χωρα μας λοιδορούν σαν απατεωνες που συνηθισαν να τρωνε απο δανεικα και αγυριστα χωρις να δουλευουμε... ενω γραφικες φιγουρες της πλακας (μπαρουφακης) να αποτελουν μονιμη επωδο σε καθε ειρωνεία των ΜΜΕ τους , καταξεφτυλιζοντας και καταρρακωνοντας την εννοια ΕΛΛΑΔΑ... Καθε μερα που ειναι στην εξουσια αυτος ο ιταμος παρδαλοκομμουνιστικος αχταρμας γελοιων προσωπων Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ και θα διασυρεται διεθνως... Ο ΟΛΕΘΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΕΔΩ.....

  7. sender avatar
    sender 13/03/2015 18:51:13

    Α,ναι,το 2010,απροετοίμαστοι,αλλά το 2015 σε 50 ημέρες τα αφεντικά και οι έπαρχοί τους έσβησαν το ευρωπαϊκό όνειρο,που είχε αρχίσει να αχνοφαίνεται και έβαλαν μπρος το πρόγραμμα.Η Ελλάδα από εδώ και πέρα καταδικάζεται να είναι περιχαρακωμένη σε τριτοκοσμικό,βαλκανο-ανατολικο-μουσουλμανικό χώρο.Δήθεν μαγκιές,δήθεν γκρίνιες,πολλά ρεζιλίκια που προετοίμασαν το έδαφος,καταρρακώνοντας το ηθικό των ελλήνων και καλλιεργώντας τον νέο χαρακτήρα του κομπλεξικού κουτσαβάκη.Ο,τι πρέπει για ηττοπάθεια,ανασφάλεια και παράδοση.Αυτοί έφεραν μαζί τους τον ΦΟΒΟ!Αν η αντιπολίτευση δεν δράσει έγκαιρα,τότε ανοίγουμε πανιά για τις ανατολικές θάλασσες και τα σύνορά μας σε εφιαλτικά-συριακά σενάρια.

  8. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 13/03/2015 18:53:11

    Μετά που θα περάσουν οι 2 μήνες? Θα έχει έρθει η ανάπτυξη, τα πλεονάσματα κλπ?

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/03/2015 18:56:50

    Τελικά η Παναρίτη διευκρίνισε ότι αυτή την πρόταση οι δανειστές την έκαναν παλιότερα. Λογικά επί ΓΑΠ όταν και η συγκεκριμένη ήταν στο επιτελείο του.

  10. Geros avatar
    Geros 14/03/2015 09:04:30

    Η αντίδραση της κοινής γνώμης στις δηλώσεις της κυριας Παναρίτη όσο αφορά τις δήθεν απαιτήσεις της τρόικας για μη καταβολή μισθών και συντάξεων, επιβεβαιώνει την υποψία μου ότι η σχέση των Ελλήνων με την E.E. έχει πάρει χαρακτηριστικά θρησκείας cargo. Θρησκείες cargo αποκαλούνται τοπικές δοξασίες σε διάφορα μέρη του Ειρηνικού ωκεανού, είναι η θεοποίηση των εμπορευμάτων που έφερναν μαζί τους οι δυτικοί (το cargo). Οι ιθαγενείς αδυνατώντας να καταλάβουν πως και γιατί στην πραγματικότητα ερχόταν το πολυπόθητο cargo, επαναλάμβαναν τελετουργικά διάφορα πράγματα που αυτοί είχαν συνδέσει με την έλευση του. Καθάριζαν ένα κομμάτι του δάσους και έφτιαχναν απομιμήσεις διαδρόμων προσγείωσης αεροπλάνων, έκαναν έπαρση της Αμερικανικης σημαίας, διοργάνωναν παρελάσεις, έβαζαν κόκκινους σταυρούς στα χωράφια μιμούμενοι το σύμβολο του ερυθρού σταυρου ... Οι θρησκείες cargo δεν ήταν φιλοδυτικές, το αντίθετο, ήταν η προσπάθεια να συνεχίσουν να λαμβάνουν τις πολυπόθητες κονσέρβες, κουβέρτες και τσιγάρα χωρίς όμως να έχουν ανάγκη τους Αμερικανούς στρατιώτες ή τους Γάλλους ιεροκήρυκες. Πολύ φοβάμαι ότι η Ελληνική κοινωνία δημιούργησε μια μεταφυσική σχέση με τα περίφημα κονδύλια, τις επιχορηγήσεις και τα δάνεια της E.E. Ουδέποτε καταλάβαμε πως και γιατί έρχονται τα Ευρωπαϊκά χρήματα, απλά τα λαμβάναμε ως ιθαγενείς και σαν ιθαγενείς κάναμε διάφορα τελετουργικά που νομίζαμε ότι θα συνεχίσουν να εξασφαλίζουν την έλευση των κονδυλίων για πάντα. Όπως είπε και ο αγαπημένος υπουργός των Ελλήνων : "θα αυξήσουμε το Φ.Π.A σε ένα ασήμαντο προϊόν και αυτοί θα μας δώσουν τα λεφτά"!! Αυτό είναι ή δεν είναι το αντίστοιχο του ιθαγενή που φτιάχνει ένα ομοίωμα αεροπλάνου από καλάμια ελπίζοντας πως έτσι θα βρέξει κονσέρβες? Και ερχόμαστε στην οργή που ένιωσαν σχεδόν όλοι οι Έλληνες από το απύθμενο θράσος των Ευρωπαίων αξιωματούχων, οι οποίοι τόλμησαν να πουν πως αν η Ελλάδα δεν έχει λεφτά να πληρώσει τους μισθούς και τις συντάξεις τότε άκουσον άκουσον .... θα πρέπει να μην τους πληρώσει! Δηλαδή τι μας λένε οι ανάλγητοι αυτοί χαρτογιακάδες των Βρυξελλών? Ότι δεν θα βρέξει κονσέρβες παρά του ότι φορέσαμε καρύδες στο κεφάλι αντί για κράνη και παρά του ότι παρελάσαμε κρατώντας ξύλινα κοντάρια στα χερια αντί για όπλα?

    • Naruto avatar
      Naruto @ Geros 18/03/2015 15:13:37

      Περιέγραψες ένα παγκόσμιο αρχέτυπο που έχει παρατηρηθεί σε πολλές περιοχές του κόσμου Αφρική , Αυστραλία , νησιά του Ειρηνικού κλπ . Οπου συναντάται ενας εξελιγμένος πολιτισμός με εναν κατώτερο ο δευτερος είτε υποδουλώνεται πχ Αφρική είτε εξοντώνεται πχ ιδιάνοι Αμερικής είτε ζούν εξαθλιωμένοι στις παρυφές του πρώτου . Στην δική μας περίπτωση η επαφή μεταξύ της τεχνολογικά , οικονομικά και παραγωγικά υπεραναπτυγμένης δύσης και της αντιπαραγωγικής δημοσιοϋπαλληλικής , σοβιετικού τύπου οικονομίας της Ελλάδας φέρνει σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα .

  11. Naruto avatar
    Naruto 18/03/2015 14:09:35

    Βέβαια στον ιδιωτικό τομέα η μείωση των μισθών είναι κανόνας . Το προτείνουν μάλιστα οι ίδιοι οι υπάλληλοι προκειμένου να αποφύγουν τις απολύσεις και να μην χρεοκοπήσει η επιχείρηση .Αν όμως καταρρεύσει η Ελληνική οικονομία σκέφθηκαν οι εργατοπατέρες του δημοσίου τι θα παίρνουν τότε ?