Παναγιώταρος: «Και τι έγινε που ο αρχηγός μας φωτογραφήθηκε με μια γερμανική σβάστικα;»
27/06/2014 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παναγιώταρος: «Και τι έγινε που ο αρχηγός μας φωτογραφήθηκε με μια γερμανική σβάστικα;»

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το οδοιπορικό του δημοσιογράφου της Guardian Antony Loewenstein στην Ελλάδα του σήμερα και η συνάντησή του με χρυσαυγίτες. Το ταξίδι ξεκινά από το κέντρο υποδοχής μεταναστών στην Κόρινθο. Όλοι οι πρόσφυγες υποστήριξαν ότι έχουν κακοποιηθεί ψυχικά και σωματικά από την αστυνομία και κανείς δεν ήθελε να μείνει στην Ελλάδα, σημειώνει ο δημοσιογράφος. Πολλοί κατέληξαν εκεί μετά την επιχείρηση Ξένιος Ζευς, «μια αποτελεσματική πολιτική λύση για να δείξει πυγμή η κυβέρνηση στην ‘παράνομη’ μετανάστευση».

Και φυσικά, το άρθρο καταλήγει στην Χρυσή Αυγή. Ο δημοσιογράφος συνάντησε τον βουλευτή της Χρυσής Αυγής Ηλία Παναγιώταρο έξω από τα γραφεία της ανακρίτριας. Μαζί του ήταν η γυναίκα του Νίκου Μιχαλολιάκου, Ελένη Ζαρούλια. «Βρισκόμαστε σε άνοδο, η υποστήριξη του κόσμου μεγαλώνει παρά το γεγονός ότι η κυβέρνηση έχει προχωρήσει σε μια δίωξη -100% πολιτική- εναντίον της Χρυσής Αυγής. Κάθε μέλος της Χρυσής Αυγής πιστεύει στο έθνος, την κληρονομιά, την υπερηφάνεια και την αξιοπρέπεια» είπε. Στη συνέχεια επαίνεσε τον Πούτιν και τη Ρωσία, σημειώνοντας πως σύντομα θα γίνει η ηγετική υπερδύναμη του κόσμου αντικαθιστώντας στις ΗΠΑ. Πρότεινε μάλιστα όλοι οι μετανάστες να πάνε στις ΗΠΑ, αφού αυτή είναι η χώρα που προκάλεσε τους πολέμους στις χώρες τους. «Μου άρεσε που η Μόσχα άρχισε τις παρακολουθήσεις εναντίον των ΜΚΟ. Εδώ στην Ελλάδα το 99% από αυτές θα έπρεπε να αντιμετωπίσουν τη δικαιοσύνη, καθώς είναι πράκτορες της παγκοσμιοποίησης» είπε. Επαίνεσε επίσης τους νόμους του Ισραήλ για την παράνομη μετανάστευση. Το ίδιο έκανε και ο πρωθυπουργός της Αυστραλίας Τόνι Άμποτ, δήλωσε χαρακτηριστικά.

Όσο για τις φωτογραφίες Μιχαλολιάκου με ναζιστικά σύμβολα, σχολίασε: «Και τι έγινε που ο αρχηγός μας φωτογραφήθηκε δίπλα σε ναζιστικά σύμβολα πριν από 40 χρόνια; Αν ρωτήσετε τι έκαναν πριν από δεκαετίες και άλλοι ευρωπαίοι ηγέτες θα ανακαλύψετε κάποιες ενδιαφέρουσες ιστορίες». Τέλος, καταφέρθηκε εναντίον των μουσουλμάνων μεταναστών διότι όπως είπε «είναι όλοι τζιχαντιστές και θέλουν να καταλάβουν την Ευρώπη», ενώ δαιμονοποίησε την προσπάθεια της κυβέρνησης να ιδιωτικοποιήσει μέρος των δημόσιων φορέων.

Ο δημοσιογράφος συνομίλησε και με τον συνταξιούχο ορθοπεδικό Επαμεινώνδα Στάθη, σημαίνον μέλος της ΧΑ που ήταν στο ευρωψηφοδέλτιο του κόμματος. Όπως είπε, η Χρυσή Αυγή αγωνίζεται για τα πατριωτικά, εθνικιστικά πιστεύω, ενώ τα τελευταία 40 χρόνια οι διαδοχικές κυβερνήσεις κατέστρεψαν την οικονομία της Ελλάδας. Αυτό που χρειάζεται η Ελλάδα, εξήγησε, είναι «ένα κόμμα που θα σέβεται την ελληνική κληρονομιά».

«Αυτές είναι πολιτικές συνθήκες που εγγυώνται σχεδόν την αναστάτωση και την ανησυχία» καταλήγει το άρθρο. «Ενώ η διαφθορά παραμένει ανεξέλεγκτη και οι μισθοί χαμηλοί, έχω μιλήσει με αμέτρητους νέους Έλληνες που μου λένε ότι ένας λογικός μισθός εδώ είναι περίπου 10.000 δολάρια το χρόνο –ενώ η Χρυσή Αυγή τους υπόσχεται ευημερία. Το αν τα εναλλακτικά κόμματα της Αριστεράς, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε όλη την Ευρώπη, θα αξιοποιήσουν αυτές τις εντάσεις και θα αντισταθούν στην καθοδηγούμενη από τις Βρυξέλλες ιδιωτικοποίηση είναι η μεγάλη πρόκληση του σύγχρονου ευρωπαϊκού εγχειρήματος».

http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/jun/27/an-encounter-with-greeces-migrant-prisoners-and-the-men-who-jail-them

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 27/06/2014 16:38:23

    "«Μου άρεσε που η Μόσχα άρχισε τις παρακολουθήσεις εναντίον των ΜΚΟ. Εδώ στην Ελλάδα το 99% από αυτές θα έπρεπε να αντιμετωπίσουν τη δικαιοσύνη, καθώς είναι πράκτορες της παγκοσμιοποίησης» είπε. Επαίνεσε επίσης τους νόμους του Ισραήλ για την παράνομη μετανάστευση. Το ίδιο έκανε και ο πρωθυπουργός της Αυστραλίας Τόνι Άμποτ, δήλωσε χαρακτηριστικά." Απλές, λογικές, έμπλεες πατριωτικής σύνεσης, δηλώσεις, που θα μπορούσαν-και θα 'πρεπε-να έχουν γίνει από τα επίσημα χείλη της λεγόμενης "πατριωτικής", συντηρητικής ή ό,τι άλλο θέλετε παράταξης.. Αλλά επειδή δε θα γίνουν ποτέ και επειδή πάντοτε οι έλληνες "δεξιοί" θα τρέχουν να θεραπεύσουν τα κελεύσματα της εκάστοτε παρασιτικής Δημάρ του 1%(όπως στην περίπτωση Παπαχρήστου) μην απορείτε καθόλου για την εκλογική φυλλορροή και μην καταναλώνετε άσκοπα διαδικτυακή μελάνη σε δήθεν βαθυστόχαστα άρθρα για το "τις πταίει"..

  2. Kράντωρ avatar
    Kράντωρ 27/06/2014 16:47:43

    Ποια η προστιθεμένη αξία για τους Έλληνες, η γνώμη ενός ακόμη Εβραίου για τις πεποιθήσεις μας. Η αγάπη μας για την Πατρίδα καταχωρείται ως ἐγκλημα για τους εμπόρους των Εθνών.

    • Νέστωρ avatar
      Νέστωρ @ Kράντωρ 27/06/2014 17:50:54

      Έτσι, έτσι.

  3. Κυνας avatar
    Κυνας 27/06/2014 20:11:20

    Πολιτικη δηλωση της δεκαετιας !!!! Σοβαρολογω Κοιτα να δεις που αυτο το ξυρισμενο αβγοκεφαλο δεν ειναι αδειο τελικα , κοιτα να δεις που τελικα εχουν μυαλο. Γιατι οντως , τι εγινε και αν χαιρετησε ναζιστικα μπροστα σε μια σημαια με τον αγκυλωτο σταυρο ;; Σε οποιαδηποτε αλλη χωρα θα ηταν οντως μεγαλο ζητημα και μια ενδειξη ρηξης μεταξυ πολιτων-πολιτικων Αλλα σε μια χωρα που εχουν ακουστει φρασεις απο στοματα πολιτικων αρχηγων (τρομαρα τους) τυπου Η Κυπρος κειται μακραν , ευχαριστω του Αμερικανους για την βοηθεια τους ,ασυμετρες απειλες και στρατηγοι ανεμοι , λεφτα υπαρχουν και ουδεις αναμαρτητος ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΜΥΤΗ !!!! Το να βγει καποιος οπως ο Παναγιωταρος και να πει αυτο που ειπε παραδεχομενος το παρελθον του και του κομματος του ειναι ισως η πιο τιμια δηλωση που εχω ακουσει απο στομα εκλεγμενου μελους του κυνοβουλιου... Και αυτο ειναι λυπηρο απο μονο του

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Κυνας 27/06/2014 20:44:58

      Κι εσύ τώρα αισθάνθηκες εθνικά υπερήφανος γιατί το παραδέχθηκε ο Παναγιώταρος. Δε σχολιάζω άλλο.

  4. Marcelos avatar
    Marcelos 27/06/2014 21:16:52

    Καταρχάς ο όρος "γερμανική σβάστικα" είναι λάθος. Η σβάστικα σαν σύμβολο προϋπήρχε πολύ των Γερμανών σαν φυλή, ράτσα, έθνος, κράτος κτλ. Εάν την χρησιμοποίησαν οι Γερμανοί ή οι Κινέζοι ή οι Ίνκας αυτό δεν την κάνει "γερμανική" ή "κινέζικη" και ου το κάθε εξής... Ας πούμε ότι είναι "γερμανική" διότι έτσι την χρησιμοποιούσαν οι Γερμανοί μέσα σε άσπρο κύκλο και κόκκινο φόντο. Αυτό που απορώ εγώ είναι το εξής: Γιατί είναι κατακριτέο (και όντως είναι) να φωτογραφίζεται κάποιος με τη (θα την πω) γερμανική σημαία (του '33-45') και δεν είναι κατακριτέο να φωτογραφίζεται κάποιος ή πολύ περισσότερο να θάβεται (!!!) με την τότε ρωσική σημαία;;;;;;;;; Και οι μεν και οι δε σκότωσαν, εκτόπισαν, βασάνισαν κτλ. από 30 εκατομμύρια κόσμο έκαστος. Και από τους μεν και από τους δε θρηνούμε σαν Έλληνες πολλά θύματα (και από τους ίδιους και από τους ντόπιους πρακτόρους τους). Γιατί και προπάντων ποιος καθορίζει αν είναι πιο κατακριτέο να έχει κάποιος στο σπίτι του κρασομπούκαλα με τον Χίτλερ ή να έχει κρασομπούκαλα με τον Στάλιν;;;;; Για μένα παράδειγμα, Χίτλερ και Στάλιν ίσον ένα και το αυτό. Μπαίνεις στα γραφεία του ΚΚΕ και βλέπεις κορνίζες και ανδριάντες του Στάλιν και του Λένιν για τους οποίους αυτοί που τους βίωσαν στο πετσί τους λένε "σκ@τά στο λάκκο τους"... Οι Πόντιοι στην πάλαι ποτέ Σοβιετία και οι Βορειοηπειρώτες στην Αλβανία βίωσαν τα χειρότερα και μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς... Έξω από τον Περισσό βλέπεις τη σημαία της Ρωσίας!!!! Εγώ δεν έχω δει σε καμία χώρα πανευρωπαϊκά, έξω από κτίριο κόμματος να κυματίζει ξένη σημαία!!! Πηγαίνετε σε Βέλγιο, Ολλανδία, Γερμανία, Αγγλία, Σουηδία κτλ. έξω από τα κτίρια των κομμάτων να δούμε αν θα βρείτε πουθενά να κυματίζουν σημαίες ξένων χωρών... Ψάξτε στις όποιες ιστορίες των ευρωπαϊκών χωρών (ας είναι 400-500 ετών το πολύ οι ιστορίες τους), να δείτε αν τιμώνται σε κάποια χώρα άνθρωποι οι οποίοι ζήτησαν να θαφτούν σκεπασμένοι με τη σημαία άλλης χώρας!!! Εγώ δεν ξέρω να κηδεύεται δημοσία δαπάνη κάποιος Γερμανός και το φέρετρο να είναι σκεπασμένο με τη σημαία του Βελγίου ή της Κίνας (αντίστοιχα στην Ολλανδία Ολλανδός, στην Αγγλία Άγγλος κτλ.)... Στην Ελλάδα κηδεύονταν με τιμές Έλληνες οι οποίοι ζητούσαν να θαφτούν με την ρωσική σημαία... Παγκόσμια πρωτοτυπία...

    • Naruto avatar
      Naruto @ Marcelos 28/06/2014 18:09:38

      Ενοείς την σοβιετική σημαία .

  5. κοινός νούς avatar
    κοινός νούς 28/06/2014 12:01:47

    Δεν έχει νόημα να επαναλάβω κοινοτυπίες γιά την ΧΑ . Την ανέβασε η πολιτική των άλλων κομμάτων και το χτύπημα των αστών . Θα σταθώ στην κίνηση του εγγλεζάκου που πήγε στους πρόσφυγες και του είπαν ότι δεν τους φερθήκαμε καλά . Δεν βρέθηκε ένας από εμάς να του πεί ότι τους φερθήκαμε απείρως καλύτερα από ότι τους φέρθηκαν τα αδέρφια του , οι γονείς και οι παππούδες του στην αυτοκρατορία που δεν έδυε ποτέ ο ήλιος . Εκεί που μας χρωστάγανε μας πήραν και το βόδι που λέει ο λαός . Να τον χαιρόμαστε τον εγγλεζάκο και τα αφεντικά του . Αυτά είναι που ενοχλούν τον Ελληνα . Και κερατάς και δαρμένος .

  6. Naruto avatar
    Naruto 28/06/2014 18:19:54

    Απλές αλήθειες λέει ο άνθρωπος αν και θα προτιμούσα να τις άκουγα και απο άλλους δεξιούς πολιτικούς . Την φωτογραφία την κρίνω απλώς ως απλώς απαράδεκτη . Με λαούς όπως οι Γερμανοί και οι Τούρκοι δεν θα έπρεπε να έχουμε ούτε καλημέρα .

  7. γεωργιος Γεωργιάδης avatar
    γεωργιος Γεωργιάδης 28/06/2014 22:35:52

    Επειδή πάντοτε επιθυμώ να είμαι νομιμόφρων θα ήθελα να με πληροφορήσετε εγκύρως εσείς που γνωρίζετε, κύριε Φάκτορα (καθώς τώρα που αφάνισε την συνταξούλα μου η Κυβέρνησις που χρήματα γιά νομικές συμβουλές)! Υπάρχει νόμος που να απαγορεύει να έχω, να αναρτώ, να χρησιμοποιώ γιά προσκυνητάρι μου την Γερμανική σημαία του Μεσοπολέμου; Σας παρακαλώ δώσατε μου τον αριθμό του να προμηθευτώ το ΦΕΚ! Υπάρχει νόμος που να απαγορεύει να χαιρετώ με το Saluto a la Romana; Σας παρακαλώ δώσατε μου τον αριθμό του να προμηθευτώ το ΦΕΚ! Υπάρχει νόμος που να απαγορεύει να έχω, να αναρτώ, να τιμώ, να θυμιατίζω, να προσκυνώ, να χρησιμοποιώ διά θρησκευτικόν μου σύμβολον και φυλακτό την Σβάστικα; Σας πρακαλώ δώσατε μου τον αριθμό του να προμηθευτώ το ΦΕΚ! Αν υπάρχει νόμος να τον σεβασθώ, αν ΔΕΝ υπάρχει ΟΜΩΣ, ΛΕΓΩ ΟΤΙ είναι ΕΧΘΡΟΙ της ΘΕΣΜΙΣΜΕΝΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ όλοι αυτοί ΠΟΥ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΜΑΦΙΟΖΙΚΟ εδώ και στον Κόσμο όλο να επιβάλλουν διά παντοειδούς βίας τον ιδικόν τους άγραφον νόμον!

    • my way avatar
      my way @ γεωργιος Γεωργιάδης 29/06/2014 07:07:43

      Μπρρρ, σύγκρυο.