#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/10/2010 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παλιομοδίτες κονφερασιέ μιας κοινωνίας που χάνεται



Ανελέητη η τηλεοπτική κάµερα, αποτύπωσε με εκτυφλωτική ακρίβεια την αγωνία µιας εποχής που δύει να γαντζωθεί απ΄  ό,τι νοµίζει ότι της απόµεινε, στο «Βράδυ» (Αlpha)

Είναι αλήθεια. Πρώτη φορά είδαµε έναν παρουσιαστή σε ρόλο συνονθύλευµα από αρσενική Στεφανίδου (τώρα που είναι και αυτή στη δύση της) ή µήπως να πούµε Σταµατέρη (που αιφνιδίως χάθηκε) και παλιοµοδίτη κονφερασιέ της «σχολής» Αλκη Στέα. Γιατί ο Πέτρος Κωστόπουλος µπορεί να πήγαινε για Ντέιβιντ Λέτερµαν, αλλά πέρασε και δεν ακούµπησε. Μόνο το σκηνικό ήταν αντιγραφή του θρυλικού τοκ σόου της αµερικανικής τηλεόρασης. Δεν φτάνει. Αλλιώς θα µπορούσαν όλοι.

Είδαµε έναν κύριο σε προχωρηµένη ηλικιακή ωριµότητα, µε στενό πουκαµισάκι καρό, τη χαρακτηριστική πάλλευκη οδοντοστοιχία-φράχτη και δαχτυλίδι-γκουµούτσα στο δάχτυλο να εγκαταλείπεται σε έναν παροξυσµό αυταρέσκειας µε πρώτο σαφές σύµπτωµα να µιλά πολύ περισσότερο από τους καλεσµένους του. Η ίδια αυταρέσκεια που του είχε κοστίσει και στην προηγούµενη τηλεοπτική απόπειρα που πάτωσε. Οπως του είχε κοστίσει και η αδυναµία να συλλάβει και τότε την αλλαγή των εποχών και είχε βγει µε ένα ριάλιτι για γιάπηδες την εποχή που ξέφτιζε ο γιαπισµός.

Και πάλι εκτός εποχής βρίσκεται. Με καλεσµένους εκπροσώπους της σοουµπίζνες, µε τους οποίους αλληλοχαϊδεύονται. Το τελευταίο που αντέχει το κοινό είναι να βλέπει για µια ακόµη φορά την γκλαµουροφούσκα που του ‘σκασε στα µούτρα να παριστάνει ότι αναδιπλώνεται κυκλώνοντάς το από παντού µε τα ίδια πρόσωπα να λένε τα ίδια πράγµατα.

Είδαµε, για παράδειγµα, τον Σάκη Ρουβά – εύκολη επιλογή για τηλεθέαση – να ερωτάται για χιλιοστή, πεντηκοσιοστή, έβδοµη φορά για τη σχέση του µε τον Ψινάκη. Τόσα χρόνια πια δεν βαρέθηκαν; Ποιος νοιάζεται; Ούτε η σχέση του Σαρτρ µε τη Σιµόν ντε Μποβουάρ που σφράγισε τα ήθη της γαλλικής διανόησης να ήταν.

Αφήνουµε εκείνα τα αστειάκια στα οποία ο Πέτρος Κωστόπουλος παρασύρει τον Σάκη Ρουβά, ότι τάχα τους δέρνουν οι σύζυγοι, που θύµιζαν κονφερασιέ του ‘70. Το ίδιο και τα σεξιστικά σχόλια µε σεξουαλικά υπονοούµενα για τις συµµετέχουσες στο «Μπιγκ Μπράδερ», αλλά και για τις φανατικές θαυµάστριες του Ρουβά (προτιµούµε να µη θεωρήσουµε ότι εµπεριείχε άλλου είδους υπονοούµενο ο χαρακτηρισµός τους «Ούνες», τον οποίο επαναλάµβανε σαν φοβερό εύρηµα ο κ. Κωστόπουλος). Εικόνα και θέαµα να κρατούν τα νιάτα την κοιλιά τους από τα γέλια, αν βέβαια στέκονταν να δουν αυτόν τον ανερµάτιστο αχταρµά, που είχε για χάρη τους και µια πινελιά ξεπατικωτούρα από «Ράδιο Αρβύλα», ορχήστρα λάιβ για ένα τραγουδάκι.

Αφήνουµε στην άκρη και τον «νεωτερισµό» να είναι στα αριστερά του οικοδεσπότη ο καλεσµένος, ενώ συνήθως βρίσκεται στα δεξιά του (τον δεξιώνεται).

Καλεσµένη και η Ελεωνόρα Μελέτη, σε εµφάνιση λάιτ-Κόναν ο βάρβαρος (τόσο όµορφο κορίτσι τόση µπογιά στο πρόσωπο!) να απαντάει και αυτή σε περί γάµου ερωτήσεις. «Στρατηγική» και η δική της επιλογή, αφού την εποµένη θα άρχιζαν οι αλλαξο… επισκέψεις, µε τη Λαµπίρη να παίρνει τη σκυτάλη και µαζί µε τα «Κους-Κους» και τα «Μες στην καλή χαρά» του Αlpha και τις λοιπές παρόµοιες εκποµπές, που αναπαρήγαν στιγµιότυπα και επιδίδονταν σε παραληρήµατα ενθουσιασµού, η περικύκλωση του φιλοθεάµονος ήταν εξασφαλισµένη.

Αλλά ούτε αυτό είναι τόσο αθώο, ούτε η κάµερα κρύβει τον πανικό και την κωµική (πλέον) αγκύλωση σε ξεπερασµένες νοοτροπίες. Εκείνες που κάποτε υπηρέτησαν τον φαντεζί σουσουδισµό µιας κοινωνίας, που έπεφτε σε κώµα καταπίνοντας νεοπλουτίστικες ξιπασιές. Ο ίδιος κόσµος σήµερα ασφυκτιά κυκλωµένος από τα τηλεοπτικά τους ξέφτια.

Αναζητά ψήγµατα αυθεντικότητας για να ανασάνει και όχι αµερικανιές κακέκτυπα και σικέ τηλεκουβεντούλες.
Της Πόπης Διαµαντάκου
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artid=4598496

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 11/10/2010 13:31:37

    Απο όλους τους γυφτογκλάμουρ του ελληνικού κατεστημένου θεωρώ τον κωτσό-πουλο τυχερό...
    Γιατί και ξέρει να σαλαγάει τα πρόβατα αλλά και απο άρμεγμα, οπότε δεν θα πεινάσει, είναι βαθύς γνώστης της κτηνοτροφικής τέχνης.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Ευθύμης 11/10/2010 13:42:18

      @Ευθύμης

      lol, ωραία τα είπες!

      Αλλά ο νεολογισμός "γκλαµουροφούσκα" της δημοσιογράφου, επίσης πολύ καλός.

      Μην ανοίγετε την τηλεόραση. Κάνει πολλά σκουπίδια και λερώνει το χαλί.

      Ασε που μας εκνευρίζει κι αρχίζουμε τα μπινελίκια και ξυπνάμε και τη σύζυγο που παίρνει τον πρώτο της υπνάκο, στον διπλανό καναπέ με το κουβερτάκι (δώρο του ARIEL;). Και μετά...

      Εμένα όλο με κατηγορεί: "πάλι δεν έκανες καλό πρόγραμμα απόψε". Μα που το ξέρει; Αφού την βλέπω που κοιμάται.

      Αϊντε συνάδρες, δείτε την ειδικότητά σας, "χειριστής τηλεκοντρόλ οικογενείας", με εθνική ευθύνη. Κλείστε το, το ρημάδι.

      Αν ακόμη μας δείχνουν Κωστόπουλο, φανταστείτε τη φτώχεια μας!

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Minnie avatar
        Minnie @ Θραξ Αναρμόδιος 11/10/2010 13:50:31

        Τι σου φταιει το κουβερτακι του ARIEL?
        Μια χαρα ελαφρυ και ζεστο ειναι, ο συζυγος και ο γατουλης κουκουλωνονται και κοιμουνται σαν μωρα ενω εγω και η γατουλα βλεπουμε CSI.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 11/10/2010 14:04:32

        @Minnie

        Μια χαρά είναι το κουβερτάκι. Αφού πήραμε και δεύτερο για μένα.

        Εσείς βλέπω έχετε κάνει διαχωρισμό πλήρη, κατα φύλα (λολ).

        Καλό αυτό το CSI ρε παιδάκι μου (μόνο κάνα τέτοιο προλαβαίνω την ώρα που πάω σπίτι), αλλά επειδή ψιλοπέρνω κάναν υπνάκο κι εγώ, χάνω την πλοκή. Πολύ μπερδεμένο. Και με ρωτάει μετά "τι έγινε", και αναγκάζομαι να γράφω ολόκληρο σενάριο δικό μου (λολ).

        Εχουμε κι εμείς γατιά αλλά στο πατρικό στο χωριό. Στο σπίτι μας ούτως ή άλλως μαζευόμαστε μόνο το βράδι, για να κάνουμε κάνα μπάνιο και να κοιμηθούμε. Εχουμε και σκυλίτσα τώρα. Κουτάβι. Που καβαλάει τον μεγάλο γάτο και κάνει βόλτες στη ράχη του. Ο φουκαράς τι τραβάει. Εχει αναλάβει την εκπαίδευση του κουταβιού. Που και που όμως, επειδή τον ξελιγώνει κιόλας το μικρό, του ρίχνει και καμμιά σβουριχτή. Αλλά μετά πάει και το γλύφει κιόλας. Ο γάτος το κουτάβι. Αφού έχω αρχίσει να αμφιβάλλω με όλες αυτές τις θηλυκές πλευρές που βγάζει, για τον ακραιφνή ανδρισμό του.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Minnie avatar
        Minnie @ Θραξ Αναρμόδιος 11/10/2010 14:22:46

        Εμεις με σκυλα ξεκινησαμε (αδεσποτη) αλλα για να εχει παρεα της φεραμε γατουλες (αδεσποτες).
        Talk about love at first sight!

        Μεχρι που θηλαζε εναν γατουλη μωρακι... ενταξει, δεν ειχε γαλα αλλα λειτουργουσε σαν μhτρικη αγκαλια η καημενη.
        Μετα γεννησε και τα τεσσερα κουταβια (ενος μηνος ηταν ηδη πιο μεγαλα και δυνατα απο τον ενηλικα πλεον γατουλη) διασκεδαζαν παιρνοντας φορα και κουτουλωντας τον, τον ταλαιπωρο.

        Ετρεμε το φυλλοκαρδι μου μην τους κανει την μουρη λουριδες ο γατος αλλα μπα, επεδειξε Ιωβειο υπομονη το αιλουροειδες, λες και καταλαβαινε οτι επροκειτο για χαζα μωρα.

        Την χασαμε την σκυλα μας απο καλα-αζαρ και μειναμε μονο με γατες.
        Δεν εχω βρει ακομα το ψυχικο σθενος να ξαναπαρω σκυλι αλλα θα το κανω καποια μερα. (Εννοειται οτι, οταν το κανω, παλι αδεσποτο θα ειναι).

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 11/10/2010 14:32:17

        @Minnie

        "Ετρεμε το φυλλοκαρδι μου μην τους κανει την μουρη λουριδες ο γατος αλλα μπα, επεδειξε Ιωβειο υπομονη το αιλουροειδες, λες και καταλαβαινε οτι επροκειτο για χαζα μωρα."

        Σαν να περιγράφεις τον δικό μας γάτο τώρα.
        Κι εμείς αυτό φοβόμαστε. Του ρίχνει από καμμιά, αλλά "προσεκτική" (λολ). Βέβαια τον έχουμε μαλώσει κι εμείς, ώστε ξέρει ότι δεν πρέπει να το παρακάνει.

        Θραξ Αναρμόδιος

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/10/2010 14:17:22

    το να είναι κανείς (ή να παριστάνει ότι είναι) αδερφή, δεν φτάνει. Όλοι οι αποτυχημένοι σπουπιδιάρηδες σε ρόλο οπίνιον μέηκερ

  3. νεφέλη avatar
    νεφέλη 11/10/2010 14:25:36

    Της κηπουρικής θέλεις να πεις... Στις γλάστρες ειδικεύεται!
    Τον επιστράτευσαν πάλι, γιατί μαράθηκαν οι παλιές κι η κοινωνία μας χρειάζεται νέα γενιά από γλάστρες!

    Αντε ξανά μανά τα ίδια, για να καταστρέψει κι αυτή τη γενιά με τις αηδίες του!

  4. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 11/10/2010 14:42:43

    Πιστευω οτι το θεμα δεν ειναι αυτη καθαυτη η εκπομπη(αναλογο στυλ εκπομπης ειχε και ο Μαστορακης πριν χρονια-με το μπαλακι) γιατι εαν δεν ειναι καλη θα πατωσει οπως και οι αλλες,το θεμα ειναι πως τα καναλια ψαχνουν την τηλεθεαση με ανακυκλωσιμα προσωπα(τα ιδια και τα ιδια) και επισης πως ο νεοπλουτος εκδοτης με κολλητους ολο το Σημιτικο συνοθυλλευμα,εχοντας προτυπο τον Αντρεα και με πατερα παλαιο Ελασιτη,εκανε σπουδες στην Γαλλια και εχει σαν μοτο τον Αμερικανικο τροπο ζωης.Τελος καλη η κριτικη και χρειαζεται να γινεται αλλα οχι ομως απο την Διαμαντακου στο κατω κατω ποια ειναι αυτη?Ασχολειται με τα ενδυματολογικα του κολλητου του Λαλιωτη(ο οποιος σημειωτεον ειναι παντα καλοντυμενος) και οχι με την ουσια(θεματολογια),λες και η φυλλαδα που γραφει η Διαμαντακου ειναι εγκυρη και επιπεδου.....

  5. 11888 avatar
    11888 11/10/2010 15:22:33

    Χτες ςκανα ζαπινγκ-τι το θελα-μετα απο πολυ καιρο αποχης απο το χαζοκουτι και επεσα πανω στον μεγαλο αδερφο(γιατι ειναι γενους αρσενικου δε το εχω καταλαβει ποτε).
    Αυτο που με απογοητευει ειναι η καταντια της ελληνικης νεολαιας και η αριστη δουλεια που εχει κανει η τηλεοραση στην πολτοποιηση του εγκεφαλου των ανθρωπων που παρακολουθουν.Δε ξερω τι ειναι πιο τραγικο.Οι δηλωσεις του ΓΑΠ ή η δηλωση της μανας παιχτριας μετα πολλων δακρυων,"ειμαι περηφανη για την κορη μου".Η πολιτιστικη παρακμη συνηθως προηγειται της οικονομικης.

    • johnnythespecs avatar
      johnnythespecs @ 11888 11/10/2010 17:58:17

      Τυχαία η πολτοποίηση 11888; Δε νομίζω!!! Προγραμματισμένη και καθοδηγούμενη εδώ και δεκαετίες...

      Όσο για την κατάντια, θα συμφωνήσω απόλυτα, είναι τεράστια η δύναμη του κουτιού. Τέτοια που θεωρώ οτι η μοναδική αντίσταση σε οποιονδήποτε μειωμένης αντίληψης ΓΑΠ και στους συν αυτώ δεν είναι άλλη από το τηλεχειριστήριο!!! Τόσο απλά!!!

  6. Ramnousia avatar
    Ramnousia 11/10/2010 20:41:38

    Συγχαρητήρια και για το συγκεκριμένο άρθρο αλλά και γενικά για το ήθος, το ύφος και την ποιότητα των αναρτήσεών σας.
    Απλά αυτό ως συμπλήρωση για τον "φίλο" μας τον Πέτρο : Ο Κωστόπουλος και η Τρόικα