#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2011 18:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παλιά μου τέχνη κόσκινο: " ΓΑΠ εναντίον όλων"



Μετά το σταδιακά εντεινόμενο "άδειασμα" που άρχισε να υφίσταται από κάποια εκδοτικά συγκροτήματα, τα οποία πλέον αυτονομούνται και φαίνεται να παίρνουν "γραμμή" απευθείας από τον ξένο παράγοντα που χαράσσει τη διακυβέρνηση της χώρας, ο Γ. Παπανδρέου καταφεύγει σε μια παλιά, γνώριμή του τακτική. Βοηθούσης και της απεργίας των δημοσιογράφων, άρχισε ήδη από αφοσιωμένα στον πρωθυπουργό μπλογκς, να "φιλοτεχνείται" η εικόνα ενός πολιτικού αποφασισμένου να κινηθεί "μόνος εναντίον όλων", προκειμένου "να σώσει τη χώρα".

 

Σύμφωνα με την τακτική αυτή, εμφανίζονται διάφορα συμφέροντα εκδοτικών και λοιπών συγκροτημάτων να "παίζουν τα ρέστα τους" επειδή οι υποτιθέμενες "επιτυχίες" της κυβέρνησης τα "εξοβελίζουν από τον επιχειρηματικοπολιτικό στίβο". Έτσι, τα συμφέροντα αυτά φέρονται ότι "ξεθάβουν πολιτικά πτώματα" και απεργάζονται σενάρια "υπερκομματικών κυβερνήσεων", ενεργοποιώντας και "πεμπτοφαλαγγίτες μέσα στην Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ" (εννοώντας προφανώς τους βουλευτές που απέρριψαν ομόφωνα χθες τις προτάσεις Παπακωνσταντίνου για το τζογονόμο). Και η "φιλοτέχνηση" της εικόνας του Γ. Παπανδρέου ως ασυμβίβαστου αγωνιστή τελειώνει με την προεξόφληση ότι ο πρωθυπουργός, κλείνοντας τα αφτιά του στα κελεύσματα των συμφερόντων, "θα συνεχίσει το έργο διάσωσης της χώρας, που θα ολοκληρωθεί στο τέλος Μαΐου", θα βάλει τα πολιτικά πράγματα σε τροχιά "κάθαρσης" και "θα θέσει την οικονομία και την κοινωνία σε επανεκκίνηση και αναγέννηση".

 

Γνωστό το κόλπο, καθώς είχε αποδειχθεί ιδιαίτερα αποτελεσματικό στην περίοδο 2007-2008 (από τη σύγκρουση του Γ. Παπανδρέου με τον Ε. Βενιζέλο για την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ, ως και τη διαγραφή του Κ. Σημίτη). Δεν είναι μάλιστα διόλου απίθανο, ως συστατικό αυτής της τακτικής να χρησιμοποιείται τώρα και ο εν εξελίξει αλληλοσπαραγμός των εκδοτών, καθώς έτερη μεγάλη κυριακάτικη εφημερίδα εμφανίζει επίσης τον πρωθυπουργό -αλλά σε μικρότερο βαθμό- να παίρνει μόνος του πια τις αποφάσεις, συμπλέοντας εν μέρει με τις πληροφορίες που διακινούνται στο διαδίκτυο από τους μαχητικούς υποστηρικτές του.

 

Όπως είχαμε δει και πριν από περίπου ένα χρόνο, η διακυβέρνηση της χώρας θυμίζει διαρκώς τους τελευταίους μήνες "ζωής" της Ανατολικής Γερμανίας, με τις εξελίξεις να υπερβαίνουν κάθε πρωτοβουλία της κυβέρνησης και τις φήμες για επώδυνη αναδιάρθρωση του χρέους να διαψεύδονται εις μάτην και να γενικεύονται πλέον σε όλα σχεδόν τα έγκυρα διεθνή οικονομικά έντυπα. Και μέσα σε αυτό το ζοφερό κλίμα, ο πρωθυπουργός που άνοιξε την Κερκόπορτα στην τρόικα παρουσιάζεται πλέον ως... σταθερή αξία για εθνική επανεκκίνηση!

 

Κάτι τέτοια, όμως, δεν έλεγε τότε και η παραπαίουσα ηγεσία της Ανατολικής Γερμανίας, μιλώντας για ενδυνάμωση του Σοσιαλισμού και για αδιαπραγμάτευτη εμμονή στον κυρίαρχο χαρακτήρα της χώρας;

Αυριανιστής

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tiramola avatar
    tiramola 08/04/2011 19:28:11

    ....του Γ. Παπανδρέου ως ασυμβίβαστου αγωνιστή τελειώνει με την προεξόφληση ότι ο πρωθυπουργός, κλείνοντας τα αφτιά του στα κελεύσματα των συμφερόντων, “θα συνεχίσει το έργο διάσωσης της χώρας, που θα ολοκληρωθεί στο τέλος Μαΐου”, θα βάλει τα πολιτικά πράγματα σε τροχιά “κάθαρσης” και “θα θέσει την οικονομία και την κοινωνία σε επανεκκίνηση και αναγέννηση”.

    Έπεσες διάνα!
    Αυτό έχει μέσα στη κεφάλα του από τότε που ανέλαβε.
    Ήδη το κράτος φαίνεται να έχει πάρει μπρος.
    Η αυτοκριτική και η αλλαγή πλεύσης που διαφαίνεται στον ορίζοντα τέμνει κάθετα την ελληνική κοινωνία.
    Τα λαμόγια και τα παράσιτα στους ΟΤΑ έχουν δεθεί κόμπο από τον Καλλικράτη.
    Οι φοροφυγάδες σαν τον Βοσκόπουλο έχουν κρεμάσει μαύρες πλερέζες.
    Οι δημοσιογράφοι τώρα ανακαλύπτουν τα συμφέροντα που υπηρετούσαν.
    Η ανάγκη συλλογικής προσπάθειας γίνεται πλέον αντιληπτή από όλους.
    Η διαφάνεια απλώνεται παντού.
    Να έχεις πίστη Αυριανιστή.

    Οι δημοσιογράφοι έχουν πέσει σε βαθιά

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tiramola 08/04/2011 21:10:02

      Τιραμόλα, πες μου ότι δεν τα κατεβάζεις από το μυαλό σου. Πες μου ότι σου τα στέλνουν στο μπλακμπέρι και τα γράφεις αυτολεξί. Δεν μπορεί να βάλει ο νους μου ότι μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι που τα πιστεύουν αυτά...

      • Γιωργος Χ avatar
        Γιωργος Χ @ Αυριανιστής 08/04/2011 22:06:13

        Αυριανιστή, λίγο πριν πέσει η Σοβιετική Ένωση, η Ανατολική Γερμανία, η Γιουγκοσλαβία του Τίτο, η Ρουμανία του Τσαουσέσκου, υπήρχαν άνθρωποι που εξυμνούσαν τον Υπέρτατο Ηγέτη....
        Γιατί να αλλάξει αυτό με τα τσιράκια του ΓκΑΠ;;
        Θα με πεις, πάσχουμε από ποιότητα ηγετών, αλλά μάλλον αυτό μας άξιζε να έχουμε, ούτε ένα δικτάτορα της προκοπής..

        • tiramola avatar
          tiramola @ Γιωργος Χ 08/04/2011 22:17:15

          Αν εγώ είμαι τσιράκι του ΓΑΠ τότε εσύ είσαι τσιράκι των λαμόγιων, των φοροφυγάδων και των πάσης φύσεως παράσιτων που οδήγησαν τη χώρα εδώ που την οδήγησαν.
          Αν αυτή τη δημοκρατία αναπολείς αποκαλώντας δικτάτορα τον Παπανδρέου ματαιοπονείς, δεν πρόκειται να την ξαναδείς ποτέ!

          • Orestios avatar
            Orestios @ tiramola 09/04/2011 00:05:20

            αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

      • tiramola avatar
        tiramola @ Αυριανιστής 08/04/2011 22:40:24

        Καλά, "άστο για αργότερα"....

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 09/04/2011 00:04:21

      Τί έχει κάνει το κράτος τιραμόλα?
      Πήρε μπρός????????
      αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ tiramola 09/04/2011 00:39:32

      Είναι πολύ κοντά του, σχεδόν...συγγενής! Η τρυφερότητα, η σιγουριά με την οποία μιλάει γι΄Αυτόν, είναι ανατριχιαστική.

    • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
      ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ tiramola 09/04/2011 11:08:46

      ΜΗ ΦΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΛΑΡΟ!!!!!!

  2. thanasis avatar
    thanasis 08/04/2011 19:39:47

    πρωτα υποσκαπτουμε το κυρος του κρατους
    μετα σκεφτομαστε οτι,οτι ειπαμε το ειπαμε
    για να παρουμε τις εκλογες αλλα ο
    ψευτης στις πρωτες μερες χαιρομαστε,
    οταν ομως αποδειχθουν τα ψεμματα
    ο βασιλιας ξεγυμνωνεται και
    η γυμνια του δεν καλυπτεται
    ουτε πλεον με φυλλο συκης

    • Orestios avatar
      Orestios @ thanasis 09/04/2011 00:06:14

      Και αυτόν θα τον αφήσουμε έτσι απλά να διαφύγει με ελικόπτερο?

  3. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 08/04/2011 22:35:12

    Αυνανιστές όλου του κόσμου ενωθείτε...

  4. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 08/04/2011 22:54:05

    Εχουν πλάκα πάντως: μόλις πούμε τίποτα για την "δημοκρατία" σε αυτή την χώρα - οι πολίτες της Κερατέας την ζουν κάθε μέρα - οι τιραμόλες και οι σεραφίνοι αποσυντονίζονται και χάνουν τα λόγια τους σε αφρούς..

  5. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 08/04/2011 22:56:50

    Έχει γίνει νομίζω αντιληπτό ότι ο ΓΑΠ έχει εξαντλήσει την κλεψύθρα του πολιτικού του χρόνου. Οι λεονταρισμοί του υποδηλώνουν τον επιθανάτιο πολιτικό ρόγχο ο οποίος κάθε μέρα που περνάει και σφίγγει γύρω από αυτόν.Αυτό είναι βέβαιο.Αυτό που θα ήθελα να σκεφτούν οι συναγωνιστές είναι αντί του Αντώνη
    Σαμαρά να είχε εκλεγεί ο Ψωμιάδης πιες θα ήταν σήμερα οι αντιδράσεις τους,
    μετά τα τελευταία νέα.Μην απαντήσεις εν θερμό απλά σκέψου.

  6. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 09/04/2011 00:03:33

    Οντως, σαν να διαβαζεις δηλωση εκπροσωπου τυπου του Τσαουσεσκου κανενα δεκαημερο πριν πεσει και τον εκτελεσουν..

  7. noname avatar
    noname 09/04/2011 00:52:52

    ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟ ΠΡΟΦΗΤΗΣ,ΑΛΛΑ ΧΘΕΣ ΗΘΕΛ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΣΕ ΣΧΟΛΙΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ, ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.
    ΕΧΕ ΠΛΑΚΑ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΓΑΠ ΩΣ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ, ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ Η ΩΡΑ ΛΙΓΟ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ ΛΕΩ ΑΣΤΟ. ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ.ΚΑΛΑ ΟΙ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ IMAGE MAKERS ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΡΑΓΕ;
    ΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΤΗΕR TOY ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΙ Ο ΜΗΤΣΙΚΩΣΤΑΣ ΩΣ ΓΑΠ.

  8. The Saint avatar
    The Saint 09/04/2011 01:21:07

    Πάντως μυρίζει έντονα στην ατμόσφαιρα, ότι κάτι σημαντικό θα γίνει μέσα στις επόμενες μέρες...

  9. παρατηρητής avatar