#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/10/2011 22:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παιχνίδι Καρατζαφέρη – ΓΑΠ με φόντο τις παρελάσεις



Δύο γεγονότα μοιάζουν άσχετα μεταξύ τους, όμως συνδέονται με μία «μαύρη κλωστή δεμένη στην ανέμη τυλιγμένη».

α) Στην παρέλαση της Θεσσαλονίκης, όπως υπογραμμίζει και η Γενική Αστυνομική Διεύθυνσητης πόλης, έδρασαν ακροδεξιές ομάδες (η Αστυνομία λέει για «εθνικιστικούς χώρους»). Η ομάδα αυτή βρισκόταν δεξιά του χώρου των επισήμων και από αυτή την πλευρά ακούστηκε το «Παπούλια προδότη» που έκανε τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να αποχωρήσει, και δρομολόγησαν τις εξελίξεις.

β) αμέσως μετά τα γεγονότα ο ΛΑΟΣ (που έχει κατηγορηθεί από το ΚΚΕ ότι δρα προβοκατόρικα στις λαϊκές συγκεντρώσεις) ζήτησε την παραίτηση του Παπουτσή, επειδή η Αστυνομία δεν επιτέθηκε στο λαό.

Τι ζητούσε στην πραγματικότητα ο Καρατζαφέρης; Την «εγγύηση» του Παπανδρέου προς τον ΛΑΟΣ για την πορεία προς την επόμενη ημέρα, δηλαδή την διαχείριση της κρίσης και το μοίρασμα της πίτας, ίσως δε και εκλογές σε ένα διαφορετικό πολιτικό πλαίσιο για το ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Καθένας avatar
    Καθένας 28/10/2011 22:44:59

    Πολύ καλές οι παρατηρήσεις σου factorX, εύχομαι ο κόσμος να καταλάβει...
    Όσο για τα επεισόδια, αυτά είναι τα αποτελέσματα των εθνικών ταπεινώσεων και του οικονομικού μαρασμού που μας έχει επιβάλλει η κυβέρνηση.
    Όπως έστρωσαν ας κοιμηθούν.

  2. madprof avatar
    madprof 28/10/2011 22:48:06

    Ό,τι υπήρξε ιστορικά το καθεστώς του δ. ιωαννίδη για την Ελλάδα και την Κύπρο την 25η Νοέμβρη 1973 και εντεύθεν, θα υπάρξει το καθεστώς της μεταπολίτευσης για την Ελλάδα, με αποκορύφωμα τον 10/2009 και εντεύθεν!
    Ο νοών νοείτω!

  3. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 28/10/2011 23:54:15

    Στη θεσσαλονίκη σήμερα το πρωί υπήρχαν όπως πάντα οι διάφοροι χώροι , αριστεροί, ακροδεξιοί , γραφικοί, κ.λ.π. Αυτοί ειναι παντα μειοψηφίες που ο μεγάλος ογκος του νοικοκυρεμένου κόσμου της πόλης τους απομονώνει εύκολα καθε χρόνο . Φέτος υπήρχε μια μεγάλη διαφορά ο κόσμος που κατεβηκε με τα παιδια του να δει την παρέλαση ήθελε να δώσει απάντηση στον ΓΑΠ για το χθεσινοβραδυνό του διαγγελμα. Δεν στραφηκε ο κοσμος κατα των θεσμων απλα θελησε να σωσει τους θεσμους , το συνταγμα και τη χωρα απο αυτους που τα αμαυρωνουν με την παρουσία τους στους θωκους των θεσμων . Ημουν παρουσα οταν ο κόσμος μετα την αποχώρηση του Παπούλια εψαλε τον Εθνικό Υμνο . Ο κόσμος τίμησε το ΟΧΙ του 40 σήμερα στη Θεσσαλονίκη λεγοντας και πάλι ΟΧΙ. ΦΩΝΗ ΛΑΟΥ ΟΡΓΗ ΘΕΟΥ. Λυπάμαι για τη δήλωση Σαμαρά . Φαίνεται ότι η Συγγρού ειναι μακριά απο το λαικό παλμό . Οι συμπατριώτες μου με έκαναν περήφανη , οι συναγωνιστές μου στη Συγγρού με απογοήτευσαν .

    • madprof avatar
      madprof @ ΓΑΝΤΙ 29/10/2011 01:13:43

      Είναι πολλά τα αργύρια "Γάντι" και το σύστημα must go on!
      Ποιος δίνει σημασία στα όσα σημαντικά αναφέρεσαι καλοπροαίρετα εσύ και η πλειοψηφία των συμπολιτών μας; Η φασίζουσα μειοψηφία τους σύσσωμη, πλην Γ. Μανώλη σύριζα κκε. φασίζουσες μειοψηφίες τους αποκαλεί!
      ΥΓ. Ηθελημένα τα ΜΜΕ των διαπλεκόμενων καραβοπετραιλεο-ιδρυματο-εργολάβων εσκεμμένα μιλούν για τα απονομοποιημένα πρόσωπα των θεσμών, Μη διαχωρίζοντάς τα από τους Θεσμούς!
      Η φασιστική προπαγανδομηχανή σε παραλήρημα!

      • δημοσθενης avatar
        δημοσθενης @ madprof 29/10/2011 01:26:28

        + 1000000

  4. rouxlas avatar
    rouxlas 29/10/2011 00:14:48

    πάντως η Σχολή Ευελπίδων παρέλασε: http://www.youtube.com/watch?v=sGwj_ZYy02k&feature=player_embedded

  5. EYRH avatar
    EYRH 29/10/2011 05:41:57

    BRAVO

  6. spiros avatar
    spiros 29/10/2011 07:18:21

    Συμφωνώ απόλυτα . Είναι όμως και η ταχύτητα αντίδρασης του Προέδρου για αποχώρηση. Όλοι στο παιχνίδι; Έπίσης και οι δύο είναι αυτοί που ομιλούν για προσβολή των θεμών . Από ποιόν από τους ίδιους. Το ΛΑΟΣ μάλλον παίζει το ποιό βρώμικο και επικύνδινο παιχνίδι . Οι καιροί είναι πονηροί........

  7. AZ avatar
    AZ 29/10/2011 11:11:29

    Φυγε Βελοπουλε από το βρωμόκομμα του ΛΑΟΣ οσο ειναι καιρός!!!!!

    ΑΖ

  8. area51gr avatar
    area51gr 30/10/2011 08:39:23

    "... ζήτησε την παραίτηση του Παπουτσή, επειδή η Αστυνομία δεν επιτέθηκε στο λαό ..." ....... κάποιος φαίνεται ζει σε άλλο πλανήτη! ... Μα τόσες και τόσες δηλώσεις όπου είναι σαφές πως ζήτησε την παραίτηση επειδή απέτυχε να προστατεύσει την παρέλαση παίρνοντας προληπτικά μέτρα προκειμένου να μην μαζευτεί όλος ο κόσμος εκεί (από την στιγμή που μαζεύτηκε δεν μπορούσε να κάνει και τίποτα) όπως π.χ. έκανε στην Αθήνα, και εσείς καταλάβατε ότι την ζήτησε γιατί η αστυνομία δεν επιτέθηκε στον πλέον συγκεντρωμένο λαό;....... ....που ζείτε ρε παιδιά!; ... Σε ποιό φανταστικό κόσμο;

  9. Ελλην avatar