#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2012 17:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παιχνίδια των "Ανεξάρτητων" και της "Χρυσής Αυγής" με την Βουλή και τον Πολύδωρα



Πολιτικά παιχνίδια ενόψει της εκλογής του Προέδρου της Βουλής την Παρασκευή, όπου η ΝΔ θα προτείνει τον Β. Μεϊμαράκη. Με δεδομένη την πικρία του Β. Πολύδωρα, λέγεται ότι οι Ανεξάρτητοι Έλληνες σχεδιάζουν να τον ψηφίσουν ως Πρόεδρο, προκειμένου να διεμβολίσουν την ΝΔ, εκμεταλλευόμενοι και την δυσαρέσκεια βουλευτών της!

Τους βοηθά σε αυτό και ο Κανονισμός της Βουλής, ο οποίος στο άρθρο 7 παρ. 2 ορίζει ότι «υποβολή υποψηφιότητας δεν είναι παραδεκτή». Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόταση από κανένα κόμμα και οι βουλευτές αναγράφουν το όνομα εκείνου που θέλουν ως Πρόεδρο (σ.σ. συνήθως για διευκόλυνση των βουλευτών δίνουν τυπωμένα ψηφοδέλτια και λευκό, αλλά αυτό είναι κατά παράβαση του γράμματος του Κανονισμού).

Επιπλέον για την εκλογή του Προέδρου της Βουλής, που γίνεται με μυστική ψηφοφορία, χρειάζεται η «απόλυτη πλειoψηφία του όλου αριθμού των Boυλευτών. Αν κανείς δεν συγκεντρώσει την απόλυτη πλειoψηφία, η ψηφoφoρία επαναλαμβάνεται μεταξύ των δύο πρώτων σε ψήφους και εκλέγεται αυτός που έλαβε τις περισσότερες ψήφους». Επομένως ο Β. Μεϊμαράκης πρέπει να συγκεντρώσει 151 ψήφους, με το άθροισμα ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ να είναι στο 179. Όμως στην ψηφοφορία δεν θα συμμετέχουν ορισμένοι υπουργοί της ΝΔ που δεν θα έχουν ορκιστεί επειδή θα απουσιάζουν στη σύνοδο κορυφής (Αβραμόπουλος, Σταϊκούρας κ.α.), ενώ μπορεί να υπάρξουν απουσίες ή καταψηφίσεις και από δυσαρεστημένους της ΝΔ και από βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που θέλουν να στείλουν μήνυμα στον Βενιζέλο!

Παράλληλα η Χρυσή Αυγή λέγεται ότι θα ψηφίσει Β. Πολύδωρα, αφενός επειδή τον εκτιμά περισσότερο από τον Β. Μεϊμαράκη και αφετέρου για να στείλει μήνυμα στον τελευταίο. Άγνωστη παραμένει η στάση του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ.

Ένα ερώτημα είναι αν ο Β. Πολύδωρας θα αποδεχτεί να παίξει αυτό το ρόλο εις βάρος της ΝΔ. Το μόνο σίγουρο είναι πως είναι δυσαρεστημένος για τον παραγκωνισμό του. Μάλιστα την Τρίτη συναντήθηκε με αντιπροσωπεία του ΣΥΡΙΖΑ και δήλωσε «έκπληξη και αντίρρηση» για τον τρόπο που η κυβέρνηση μεθοδεύει τις αλλαγές στον Κανονισμό της Βουλής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 27/06/2012 17:43:08

    Από δοκιμασμένους προέδρους της Βουλής που είναι και βουλευτές στην παρούσα Βουλή, ο Απόστολος Κακλαμάνης θα ήταν μία καλή και συμβολική επιλογή εθνικής σοφίας (εδώ οι άλλοι μας είπαν ή Σαμαράς ή Παπούλιας και κόψτε το λαιμό σας)

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ theo1611 27/06/2012 19:00:39

      Ε, όχι και τον Κακλαμάνη ! Έλεος !

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ roadrunner 27/06/2012 19:26:40

        Το πρόβλημά σου είναι η ηλικία ή κάτι άλλο?

        Σ' αυτή τη χώρα έχει επιβληθεί ένας ηλικιακός ρατσισμός, που βέβαια έχει οδηγήσει σε ανεπαρκή ανανέωση του προσωπικού. Κάποιοι κατέλαβαν νέοι πόστα και θεώρησαν ότι θα έχουν τα γκέμια μέχρι να πεθάνουν, εξοβελίζοντας στην πορεία τις νεώτερες γενιές.

        Πάσχουμε από ανανέωση, από συνεχή μεταφορά εμπειριών από τη μία γενιά στην άλλη, από συνεχή δημιουργία των διαδόχων νέων και υποστήριξή τους στην ανάληψη πρωτοβουλιών και ευθυνών, πηγαίνοντας οι παλιότεροι στην άκρη.

        Φτάσαμε στο σημείο μόνο ο Αλέκος Αλαβάνος, από το πολιτικό σύστημα, να έχει αυτή τη διορατικότητα και να υποστεί και τη θυσία (π.χ. του πατροκτόνου (?) Αλέξη).

        Όμως οι αρμοδιότητες του Προέδρου της Βουλής είναι συγκεκριμένες. Όταν ο αρχαιότερος που έχει ήδη την εμπειρία δεν θεωρείται ο πλέων κατάλληλος, το ερώτημα είναι τι καινούργιο κομίζει στο θεσμό ο νεώτερος, που προαλείφεται και προτείνεται για τη θέση και γιατί κρίνεται ότι θα ανταποκριθεί καλύτερα από τον παλαιότερο και εμπειρότερο.

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ theo1611 27/06/2012 21:03:00

          Το πρόβλημα μου με τον Κακλαμάνη (εκτός από την ηλικία του) είναι κυρίως, ο συμβολισμός που φέρει, ως ένα από τα πρόσωπα, που ήταν μόνιμα στο κάδρο των πρώτων (αλλά και κατοπινών) κυβερνήσεων Α.Παπανδρέου, μαζί με τον Τσοχατζόπουλο, τον Τσοβόλα ("δώστα όλα") και τους λοιπούς μοιραίους σοσιαληστές.

          Πρόσθεσε ότι είναι και απαξιωμένος (για τους παραπάνω λόγους) και στη συνείδηση του κόσμου, παρά την προϋπηρεσία του και ως Πρόεδρος Βουλής και στην σχετική τεχνογνωσία που διαθέτει.

          Εμμονή δεν έχω καμία, ως προς το ποιος συνιστά καλύτερη επιλογή μεταξύ των Μεϊμαράκη ή Πολύδωρα.
          Αλλά σαν απλός πολίτης, έχω και άλλες ιδέες. Θα μου άρεσε να δω ένα νέο (δεν εννοώ σε ηλικία) πρόσωπο που να έχει τα εχέγγυα να σταθεί στην προεδρεία της Βουλής. Παραδείγματα: Χ.Αθανασίου του επικρατείας. Ή αν θέλουμε κάποιον με περισσότερο πολιτική στόφα, γιατί να μην έκανε ένας Τζαβάρας (νομικός και αυτός) ;

          Γιατί πρέπει να βλέπουμε την Προεδρεία της Βουλής, σαν παρασημοφόρηση των πολιτικών που είναι στη δύση μιας (αμφιλεγόμενης ίσως) πολιτικής καριέρας ; Μπορεί απλά να τους χορηγεί η Βουλή ή το κόμμα τους τιμητικές πλακέτες...

          • ΧΟΥΝΤΙΚΟΣ avatar
            ΧΟΥΝΤΙΚΟΣ @ roadrunner 27/06/2012 22:10:43

            Μήπως ήρθε η ώρα να θυμηθούμε και
            μερικούς "συνομιλητές" της χούντας;

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ ΧΟΥΝΤΙΚΟΣ 27/06/2012 22:25:45

            Γίνε σαφέστερος, γιατί λόγω ηλικίας τη χούντα μόνο από περιγραφές και διαβάσματα την ξέρω

        • ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
          ΓΣΠΥΡΟΥ @ theo1611 27/06/2012 21:59:59

          Τα προκλητικα προνόμια των βουλευτών και των υπαλληλων της Βουλής θεσμοθετήθηκαν στη θητεία του κ Κακλαμάνη. Αν Αυτό το θεωρείται εθνικό έργο τοτε να του δώδουμε την ευκαιρια να το συνεχίσει. Ενδεχόμενα δεν γνωρίζετε τιποτα σχετικά με αυτά τα θέματα. Αν τα γνωρίζετε και συμφωνείτε τότε είστε βουλευτής ή υπάλληλος της βουλής .
          Οι περοκλητικές αμοιβές και τα προνόμια δεν έχουν μόνο δημοσιονομικό κόστος που όλοι πληρώνουμε αλλα, το σημαντικότερο ίσως, απαξιώνει το θεσμό του κοινοβουλίου και κατ επέκταση τη δημοκρατία. Η ευθυνη του ως προέδρου της Βουλής τεράστια.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ theo1611 28/06/2012 09:16:40

      Πάς καλά ανθρωπέ μου, που θα μπεί ένα από τα θυμιατήρια του Ανδρέα, πρόεδρος της Βουλής, λες και δεν υπάρχουν άλλοι πιο νέοι και πιο ακέραιοι; Δηλ. ακόμη ζεί η πολιτική και τα ορφανά του Ανδρέα;

    • xenios avatar
      xenios @ theo1611 28/06/2012 17:43:11

      Έλεος όχι και τον Κακλαμάνη.
      Καλά που δεν είπες να βάλουμε και τον Μητσοτάκη...

  2. wx avatar
    wx 27/06/2012 18:45:27

    σύνταξη στον Απόστολο

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 27/06/2012 18:57:21

    "Ασύμμετρη απειλή" εναντίον της Ν Δ θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί,
    αν ο κ. Πολύδωρας δεχόταν να παίξει στον κλεφτοπόλεμο που ξεκίνησαν από καιρό οι αυτομολήσαντες τυχοδιώκτες.
    Λιγάκι απίθανο όμως, γιατί δεν ταιριάζει στο πολιτικό ήθος που μας έχει συνηθίσει ο κ. Πολύδωρα.

  4. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 27/06/2012 19:16:27

    Παντος δεν ξεχνάμε τα απαξιωτικά σχόλια για τον αντωνη Σαμαρά στις εσωκοματικες τις ΝΔ απο τον κύριο Πολύδωρα

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Διηνεκης 27/06/2012 21:21:03

      Αυτό μου διέφυγε...

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ Διηνεκης 27/06/2012 21:25:00

      Ενώ τις "πρωτοβουλίες" του Μεϊμαράκη στις εσωκομματικές τις ξέχασες...;;;

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Βασίλης Γκιώνης 27/06/2012 22:34:03

        Πρόεδρο της ΝΔ ψηφίσαμε τον ΑΣ, τον έχουμε και πρωθυπουργό. Πάει αυτό.
        Τώρα αναζητούμε έναν Πρόεδρο Βουλής.
        Αυτός που θα σταθεί στην θέση του Προέδρου της Βουλής, πρέπει να έχει κύρος, σοβαρότητα. εντιμότητα, και να μην αποτελεί κόκκινο πανί για τα αντιδιαμετρικά ακραία κόμματα που θα πρέπει να συνυπάρχουν αρμονικά.
        Όσο λιγότερη θητεία έχει σε κυβερνητικά πόστα στο παρελθόν, τόσο το καλύτερο.

  5. knight rider avatar
    knight rider 27/06/2012 19:33:44

    Ο Πολύδωρας έχει δίκαιο. Η Ν.Δ. κάνει λάθος με την επιλογή Μειμαράκη. Κανείς δεν έχει ξεχάσει τις μαγκιές του Βαγγέλα με τον Κοραντή. Ο πρόεδρος της βουλής πρέπει να έχει επίπεδο, μόρφωση, καλλιέργεια και να ενώνει το σώμα. Και ο Πολύδωρας έχει αυτά τα χαρακτηριστικά. Ο Βαγγέλας κάνει περισσότερο για κομματικό στέλεχος (γραμματέας Κ.Ο.) παρά για Πρόεδρος. Εκτός και αν θέλουμε "πορτιέρη" για τους χρυσαυγίτες. Μπρ....

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ knight rider 27/06/2012 21:28:41

      Γιατί τί θα κάνει ο Μεϊμαράκης με τους Χρυσαυγίτες ως "πορτιέρης";;;
      Αυτές τις "μαγκιές" που έκανε με τον Κοραντή;;;
      Σαράντα Μεϊμαράκηδες έτσι για πρωινό θέλει αυτός ο Μοϊκανός με τα μουστάκια της Χρυσής Αυγής...:):):)

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Βασίλης Γκιώνης 27/06/2012 22:34:27

        Καλά, ας μην υπερβάλλουμε, αν είναι τόσο He-Men στην ΧΑ γιατί τόσα χρόνια τρώνε φάπες από τους βουτυρομπεμπέδες αναρχικούς των ΒΠ?

        • Ιεροφάντης avatar
          Ιεροφάντης @ TopGunZ 27/06/2012 23:30:11

          Γενικώς, κράτα μια επιφύλαξη...!

          Υ.Σ. Στους κόλπους της νεολαίας, αυτής που ακόμη δεν ψηφίζει, ο Χρυσαυγιτισμός είναι ...trend.

          Απαγορευμένο ναρκωτικό, που τώρα βγαίνει μαζικά στην αγορά.

          Όσο η κρίση επιτείνεται, οι στρατιώτες της θα πολλαπλασιάζονται και η ίδια θα γιγαντώνεται.

  6. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 27/06/2012 20:42:37

    Ο Μειμαράκης θα προεδρεύει από το Hilton?????

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/06/2012 21:24:03

    Επειδή εμένα μου αρέσει η Δημοκρατία.
    Επειδή η Δημοκρατία δεν έχει μόνο ... δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις.
    Επειδή η λύση είναι απλή ...εκτός των γραφείων των σκοπιμοτήτων και των φιλοδοξιών:

    Η Κ.Ομάδα της ΝΔ πρέπει να συγκληθεί.
    Οι εκπρόσωποι να ψηφίσουν για Πρόεδρο της Βουλής .
    Οποιοσδήποτε κινηθεί εκτός των κομματικών γραμμών που θα έχουν και την επικύρωση της ετυμηγορίας της ψήφου διαγράφεται.
    Τόσο απλά.

    Γιατί έχω βαρεθεί να ανακαλύπτουμε τον τροχό να τετραγωνίζουμε τον κύκλο ή να κυκλώνουμε το τετράγωνο.
    Γιατί οι φιλοδοξίες, οι επιθυμίες, οι λόξες είναι και θεμιτές και ανθρώπινες.
    Η Δημοκρατία όμως είναι καθήκον τρόπος και στάση ζωής.
    Δικαιώματα & Υποχρεώσεις....των πολιτών και των εκπροσώπων τους

    • Ιεροφάντης avatar
      Ιεροφάντης @ Ο Ιθαγενής 27/06/2012 22:58:49

      Σύμφωνα με το Άρθρο 7 του Κανονισμού της Βουλής για την εκλογή του Προέδρου, υπoβoλή υπoψηφιότητας δεν είναι παραδεκτή και της εκλoγής τoυ Πρoέδρoυ δεν πρoηγείται συζήτηση.

      Με βάση τα παραπάνω, πως ένα κόμμα θα συνεδριάσει για να προτείνει υποψηφιότητα Προέδρου;

      Ο κίνδυνος είναι άλλος. Αντί ο Βαγγέλας να πιάσει με τη μία το όριο των 151 βουλευτών εκ των 179 της συγκυβέρνησης, να πιάσει λιγότερο. Οπότε τίθεται θέμα διαρροών.

      Και το δεύτερο, αν ο Βύρων, συνιστά για το Σώμα της Βουλής προσφορότερη επιλογή και ενώτική σε σ΄χεση με τον Βεγγέλα, δεν εμποδίζει τίποτα τους 121 Βουλευτές της αντιπολίτευσης μαζί με ορισμένους της συμπολίτευσης τελικώς να τον προτιμήσουν.

      Υπενθυμίζω ότι η ψηφοφορία είναι μυστική...!

      Στη βουλή επιζητείται η σύνθεση των πτερύγων της με την εκλογή του Προεδρείου και όχι η αντιπαράθεση. Άλλωστε γιατί ο Βαγγέλας είναι πιο ικανός να αντιμετωπίσει τη σκληρή αντιπολίτευση της Χ.Α, των ΑΝΕΛ ή του ΣΥΡΙΖΑ από ότι ο Βύρων;

      Από που προκύπτει το ιδιαίτερο αυτό ταλέντο του Βαγγέλα;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ιεροφάντης 27/06/2012 23:40:20

        Φωνάζει και ανοίγουν οι πόρτες!
        Πολύ κουραστικά είναι αυτά τα θεατρινίστικα ενώ η Ευρώπη φλέγεται.

        • Ιεροφάντης avatar
          Ιεροφάντης @ Γιάννης Φαίλτωρ 27/06/2012 23:56:29

          Γιάννη, εγώ είμαι πιο καλλιτεχνικός τύπος, δεν μπορώ τις φωνές...

          Προσωπικά κλίνω προς Μπαρμπαρούση. Τι καλύτερο από τον Μπαρμπαρούση της Χ.Α. (τον επονομαζόμενο και Καραϊσκάκη) με μακρύ καλοχτενισμένο μαλλί, κουστούμι εποχής και ημίψηλο καπέλο, για Πρόεδρο.

          Σαν τον Γκάρυ Ολτμαν, στον Δράκουλα του Κόπολα, κάνοντας βόλτες στο Λονδίνο, αναζητώντας την Μίνα του...!

          (Όπου Μίνα, βάλε όποια ή/και όποιον θές...)

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ιεροφάντης 27/06/2012 23:57:27

        Ποιος μίλησε για τον κανονισμό της Βουλής;
        Ποιος μίλησε για τον Βαγγέλη τον Βύρωνα ή οποιονδήποτε;
        Δεν μπορεί να συνεδριάσει η Κ Ομάδα (πχ στη Συγγρού) της ΝΔ και να αποφασίσει δημοκρατικά ποιον θα προτείνει ως υποψήφιο;

        Ποιος θα τολμήσει μετά στη Βουλή να κατέβει ανεξάρτητος υποψήφιος και μάλιστα για Πρόεδρος της Βουλής αδιαφορώντας για την εκφρασμένη βούληση των εκπροσώπων της Κ Ομάδας με την οποία έχει εκλεγεί;

        ΥΓ

        αν το 2011 η απόφαση είχε ληφθεί κατόπιν ψηφοφορίας στην Κ.Ο δεν θα είχαμε διαγραφές για όσους περιφρονούσαν δημοκρατικές διαδικασίες αλλά αποστασία...

    • gynner avatar
      gynner @ Ο Ιθαγενής 28/06/2012 01:44:14

      Αγαπητέ Ιθαγενή η κομματική γραμμή είναι δημοκρατία;Στη χώρα σου ίσως,,,,

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ gynner 28/06/2012 08:34:40

        Ορισμένοι:
        ή δεν διαβάζουν
        ή δεν καταλαβαίνουν
        ή δεν θέλουν να καταλάβουν

        Πρόταση κατόπιν ψηφοφορίας.
        Δεν καταλαβαίνω γιατί το αποτέλεσμα της κάλπης που θα διαμορφώσει την ""κομματική γραμμή" είναι ... αντιδημοκρατικό και η οποιαδήποτε επιλογή ... δημοκρατική

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ gynner 28/06/2012 08:56:08

        Εφ' όσων ο βουλευτής εκλέχτηκε με συγκεκριμένο κόμμα. Καλό είναι κάποια στιγμή οι πριμαντόνες να συνειδητοποιήσουν πως ο, νοήμων τουλάχιστον, κόσμος ψηφίζει πολιτικές και κόμματα, ο βουλευτής είναι φορέας αυτών και κανέναν δεν ενδιαφέορυν οι προσωπικές του ατζέντες.

  8. νταβελης γιωργος avatar
    νταβελης γιωργος 27/06/2012 22:44:43

    Και ο ΠΟΛΥΔΩΡΑΣ και ο ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ειναι αξια στελεχη με αποψη και αυτην εξεφραζαν σε διαφορες περιοδους .Μην πεφτουμε στην λαθος αντιπαραθεση οι αντιπαλοι ειναι απεναντι εντος και εκτος της χωρας και με αυτους πρεπει να ασχοληθουμε για να υπαρχει η πατριδα μας.
    ΤΕΛΟΣ πρεπει να σας θυμησω οτι το 1997 στην διαδικασια εκλογης αρχηγου της ΝΔ ο Καμμενος ηταν ο μοναδικος βουλευτης που στηριζε τον Πολυδωρα αυτα για την ΙΣΤΟΡΙΑ.
    ΟΣΟ για τον Κακλαμανη τον ξεχασε ο Αγιος Πετρος .

    • Tassos avatar
      Tassos @ νταβελης γιωργος 28/06/2012 01:06:10

      Την μισή Πελοπόνησο έκαψε ο Πολύδωρος με την ανικανότητά του.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Tassos 28/06/2012 05:47:06

        Τις συγκεκριμένες φωτιές (με τις θερμοκρασίες που μπήκαν και με τον τρόπο που μπήκαν, 100-100 μαζί, παραμονές εκλογών όλως τυχαίως) ούτε ο Τσακ Νόρρις δεν τις έσβηνε.

        • Pelopas avatar
          Pelopas @ ΚΜ 28/06/2012 09:13:13

          Τα τριχίλιαρα του Σουφλιά να είναι καλά . Ευτυχώς που το κοινοβούλιο είναι κλειστό και δεν κινδυνεύει από τον "στρατηγό άνεμο"...

      • Iωάννης33 avatar
        Iωάννης33 @ Tassos 28/06/2012 11:53:55

        Σε ότι έλεγε όμως τότε επιβεβαιώθηκε.Χωρίς κανείς να του το αναγνωρίσει ποτέ οτι χειρίστηκε φοβερά σκηνικά

  9. kackos avatar
    kackos 28/06/2012 05:43:57

    (Ποινή εκτιω) (του στρατηγου ανέμου)τι να πρώτο θυμηθει κανεισ απο τον υπέροχο ανέκδοτο κόσμο του ποιητή τις φωτιάς Byron

  10. Iωάννης33 avatar
    Iωάννης33 28/06/2012 11:52:31

    Δεν υπάρχει καλύτερος απο τον κ.Πολύδωρα.
    Είναι ο μόνος που χειρίζεται μόνος του τα θέματα σε κάθε Υπουργείο,χωρίς να υπογράφει οτι απλώς του βάζουν στο γραφείο.
    Η τιμιότητα του και η ευγένεια του είναι οτι καλύτερο για αυτήν την θέση.Οποιο κόμμα τον στηρίξει,μπράβο του.

  11. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 28/06/2012 12:01:49

    Ο Βύρων Πολύδωρας είναι εξαιρετικός άνθρωπος ,και πατριώτης, αλλα απέτυχε (και αυτος) σαν Υπουργός Δημοσίας Τάξεως. Και η αποτυχία αυτή ήταν διπλά απογοητευτική , ακριβώς γιατι ,απο ένα πατριώτη ,θα περιμεναμε περισότερα.

    Είναι γνωστό πως η μόρφωση και το ήθος δεν συμβαδίζουν απαραίτητα με τις διοικητικές ικανότητες.

    Και με τη σημερινή συγκυρία ,ο Πρόεδρος του Κοινοβουλίου κάθε άλλο παρα θα είναι μιά διακοσμητική θέση.

    Αυτό δεν σημαίνει πως είμαι ενθουσιασμένος με τον Μεϊμαράκη βέβαια.

  12. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 28/06/2012 12:33:37

    Δηλαδή το θέμα είναι Μεϊμαράκης ή Πολύδωρας αν κατάλαβα καλά με τον δεύτερο να έχει λίγες έως λιγοστές ελπίδες. Μια χαρά είναι για βουλή στην οποία η Ν.Δ έχει 130 έδρες. Ούτε στα καλύτερα όνειρά μου. Για να διασκεδάσω τις εντυπώσεις θα πώ:
    ¨Ας κερδίσει ο καλύτερος.¨
    Υ.Γ: Πού θα πάει; Θα την προσκυνήσετε τη δεξιά!

  13. vtheod avatar
    vtheod 28/06/2012 12:35:46

    O Kακλαμάνης μαζί με όλους τους δεινόσαυρους όλων των κομμάτων μπορούν να πάνε στο σπίτι τους και να ζήσουν κι αυτοί με την σύνταξη του ΙΚΑ. Προκαλεί εντύπωση ότι κανένα κόμμα δεν μιλάει για την μείωση των βουλευτών και την μείωση της αντιμισθίας των.

    • Factorx avatar
      Factorx @ vtheod 28/06/2012 12:47:17

      Πως να πάνε στα σπίτια τους, αφού ο ελληνικός λαός τους ξαναψηφίζει;

      • nikos17 avatar
        nikos17 @ Factorx 28/06/2012 20:25:47

        ολόκληρη η παρούσα πολιτική ζωή και η απάντηση σε όσους μας κουραζουν να γραφουν εδω μέσα για νέα προσωπα, να φυγουν τα τζάκια, οι ταδε, οι εκείνοι κλπ κλπ, με 12 λεξεις. Αφού τους φηφίσατε, τους σταυρώσατε στις 6 Μαιου και μετα φυσικα μπήκαν στη σειρά τους στις λιστες.