#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2011 23:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παιχνίδια της Τρόικα με το έλλειμμα που αυξάνει κι άλλο !



Άγριο… κράξιμο έφαγαν, σύμφωνα με πληροφορίες, κυβερνητικά στελέχη, από το τεχνικό κλιμάκιο της τρόικας που ξεκίνησε από σήμερα τον έλεγχο των οικονομικών στοιχείων της Ελλάδας. Οι χαμηλόβαθμοι προαναγγέλλουν τη στάση που θα κρατήσει ο σκληρός πυρήνας της Τρόικας που θα έλθει το επόμενο χρονικό διάστημα.

«Είστε εκτός προγράμματος, η κατάσταση της οικονομίας είναι δραματική, έχετε εκτροχιαστεί» είναι ορισμένες από τις παρατηρήσεις που ακούστηκαν από το τεχνικό τμήμα.

Οι μεγάλες καθυστερήσεις στο πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων, η τρομακτική υστέρηση εσόδων αλλά και το έλλειμμα που έχει ξεφύγει πλέον από κάθε έλεγχο, ήταν τα σημεία τριβής με την κυβέρνηση. Κάποιες πληροφορίες, μάλιστα, αναφέρουν ότι σε ότι αφορά το έλλειμμα, δεν αποκλείεται να έχουμε μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη. Οι επίσημες ανακοινώσεις θα γίνουν από τη Eurostat στις 26 Απριλίου, δύο ημέρες μετά το Πάσχα και δεν αποκλείεται να μην γράψει το κοντέρ 10,6% αλλά μεγαλύτερο νούμερο. Κι αυτό διότι η Κομισιόν συνεχίζει την καταγραφή των ελλειμμάτων και δεν αποκλείεται να εντάξει στοιχεία του δημόσιου τομέα από το παρελθόν, προκαλώντας εφιάλτη στην ελληνική οικονομία και οδηγώντας ακόμη πιο κοντά στη χρεοκοπία.

Είναι προφανές ότι η τρόικα παίζει παιχνίδια στην πλάτη της Ελλάδας καθώς είναι αδύνατο να μη γνώριζε για τα «μαύρα» στοιχεία δημόσιων φορέων, αλλά μόλις τώρα αποφάσισε να τα εντάξει στο έλλειμμα ώστε να πιέσει ακόμη περισσότερο τη χώρα.

Τα στελέχη της τρόικας φέρεται ότι κατέθεσαν σειρά προτάσεων για το πώς θα μπορούσαν να βρεθούν έσοδα 22 δις τα επόμενα χρόνια. Ωστόσο, πρόκειται για επώδυνα μέτρα που συναντούν την αντίδραση της κοινωνίας αλλά και υπουργών. Κινούνται στο πνεύμα του Ντ. Στρος Καν ο οποίος ζήτησε ακόμη μια φορά «κούρεμα» μισθών λες και ότι απόμεινε είναι τόσο πολύ που πρέπει να μειωθεί.

Η κυβέρνηση θα προσπαθήσει να πείσει ότι το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων που θα ανακοινωθεί στις 15 Απριλίου θα αποφέρει σημαντικά έσοδα, ωστόσο, οι καθυστερήσεις είναι ήδη μεγάλες, ειδικά στον τομέα των ακινήτων.

Σε κάθε περίπτωση, δεν αποκλείεται να μας δώσει η τρόικα «κόκκινη» κάρτα και να αναβάλλει την χορήγηση της πέμπτης δόσης, οδηγώντας στην απόγνωση την Ελλάδα. Αφού δεν θα μπορεί να πληρώσει παλαιά χρέη, μισθούς και συντάξεις, θα πέσει πιο… απαλά στην αγκαλιά των λύκων που θέλουν όσο τίποτε την ελεγχόμενη χρεοκοπία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 05/04/2011 23:10:28

    Hρθε και η ώρα της τρόικας να καταλάβει τι σημαίνει Πασοκικό κράτος.

    Και που να πάρουν χαμπάρι το φαγοπότι που κάνει ο πράσινος στρατός στο δημόσιο.

    Τρώνε ακόμα το παραμύθι του μεταρρυθμιστή πρίγκιπα Παπανδρέου που είναι έτοιμος να τα βάλει με όλους και με όλα;;.

    Κοπέλια του ΔΝΤ σάρκα από την σάρκα του πλέον διεφθαρμένου και ρουσφετολογικού κόμματος της Ευρώπης είναι ο τύπος.

    Αμα δείτε περικοπές σε Δέκο και αλλού γράφτε μας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Aris. A 06/04/2011 09:28:54

      καλημερα.... πόσο δικιο εχεις !!!! μα πόσο !!
      τους πηξανε στο νομοσχεδιο!! 17 φορολογικα σε ενα χρονο !!
      αλλα δε μασανε αυτοι... θα θελησουν να μα ςπιουν το αιμα με το μπουτι της σομπας!!
      Θα προσπαθησουν τουλαχιστον... ολοι οι κακακτητες προσπαθησαν.. και εφυγαν κυνηγημενοι και ξεβρακωτοι προς καθε κατευθυνση!!!

      ΠΠ

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 05/04/2011 23:24:42

    Άγριο… κράξιμο έφαγαν, σύμφωνα με πληροφορίες, κυβερνητικά στελέχη, από το τεχνικό κλιμάκιο της τρόικας που ξεκίνησε από σήμερα τον έλεγχο των οικονομικών στοιχείων της Ελλάδας.

    EMEIΣ ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΘΝ ΓΥΝΑΙΞΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΟΙΣ;;;; ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΜΕΣΣΟΛΟΓΓΙΤΕΣ;;; ΑΡΚΕΤΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ;;;
    Η ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;;;;; Η ΜΗΠΩΣ Ο ΜΙΘΡΙΔΑΤΙΣΜΟΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ;;;;

    • Dora avatar
      Dora @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 05/04/2011 23:45:56

      Xτυπατε τους τους λιμοκοντορους,τι περιμενετε μωρε? Πινουν το αιμα των παιδιων μας σαν βρυκολακες και δεν χορταινουν.Κι αλλο σου λεει κι αλλο!
      Χτυπατε αυτους κι εκεινους που μας οδηγησαν σ'αυτο το χαλι,να ντρεπομαστε εδω εξω να λεμε οτι ειμαστε ελληνες!!!
      Οι γονεις αφηνουν τα ελληνοπουλα στα ιδρυματα κι εμενα δεν με πιανει υπνος πια.Ντρεπομαι και κλαιω που τα διαβαζω.
      Πεταξτε τους στο πυρ το εξωτερον,αυτους και τους ντοπιους συνεργατες τους.
      Ξυπνατε ρε,η Ελλαδα τελειωνει!!!!!

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 05/04/2011 23:48:49

        Κυτταξτε φατσες,κυτταξτε ειρωνικα χαμογελα,στην γη του ηλιου και της λευτεριας.Βρυκολακες ξενοι και ντοπιοι!

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 05/04/2011 23:29:16

    Είναι προφανές ότι η κυβέρνηση έχει συνταχθεί πίσω από την οικονομική πολιτική που προτείνει το ΔΝΤ. Το γεγονός αποδεικνύεται αν δούμε προσεκτικά τις δηλώσεις του Έλληνα υπουργού οικονομικών , τόνισε ότι από δω και πέρα θα γίνουν μόνο «θεσμικές διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις» δλδη άμεσες ξένες επενδύσεις, πλήρη άρση των περιορισμών στις εισαγωγές με τρίτες χώρες, εκχώρηση του συνόλου των κρατικών επιχειρήσεων, εσωτερική υποτίμηση, κ.α.

  4. ax-bax avatar
    ax-bax 05/04/2011 23:34:43

    .............λύκοι δεν θα υπάρχουν
    αν δεν υπάρχουν πρόβατα!!!!

    Ξυπνάτε - Ξυπνάτεεεεεεεε

    Μην περιμένεις τα πράσινα και γαλάζια λαμόγια να σε σώσουν!!!!!

  5. karamanlikos avatar
    karamanlikos 05/04/2011 23:36:46

    Επειδή το "έλλειμα", εκτός των άλλων, αποτελεί και μια σοβαρή πολιτική παράμετρο θα συνεχίσει να χρησιμοποιείται πολιτικά εναντίον του Ελληνικού Λαού με τη σύμπραξη και συμφωνία των Πασόκων.
    Έτσι όπως έπαιξαν με το έλλειμα του 2009 και κατάφεραν σοβαρό πολιτικό χτύπημα και στον Καραμανλή και στη ΝΔ, έτσι θα κάνουν και τώρα ΟΛΟΙ μαζί, τρόϊκα και Πασόκοι για να φοβίσουν και να απειλήσουν τον Ελληνικό λαό.
    Σκεφτείτε ότι το έλλειμα του 2010 θα ανακοινωθεί επίσημα στις 26 Απριλίου. Ακόμα δεν ξέρει κανείς πόσο είναι. Αποτελεί αντικείμενο και πολιτικής διαπραγμάτευσης!
    Αν είχε γίνει ακριβώς το ίδιο και με το έλλειμα του 2009, δηλαδή ανακοίνωναν το ύψος του ελλείματος τέλη Απριλίου του 2010, τότε θα είχαμε όλο το χρόνο για να διαχειριστούμε το πρόβλημα του χρέους! Αντίθετα, οι άθλιοι Πασόκοι διαχείριστηκαν με απύθμενη πολιτική δολιότητα το ύψος του ελλείματος, λέγοντας 6 ολόκληρους μήνες νωρίτερα ότι ΑΥΤΟΙ θα παρέδιδαν έλλειμα 12,7%!!!
    Δηλαδή, πήραν μια οικονομία που δανείζοταν με 130 μονάδες spread και πολιτικα ενεργώντας ενημέρωναν τον πλανήτη, ότι ΔΕΝ πρόκειται να πάρουν κανένα μέτρο!!!
    Αποτέλεσμα: Αρχές Μαίου είχαμε Μνημόνιο και ΔΝΤ.

  6. astral avatar
    astral 05/04/2011 23:50:34

    να μην σωσουν να τη δωσουν τη δοση. κατι θυμαμαι για ενα ομολογιακο δεκαετιας που ληγει τον απριλιο ε;

    να δουμε ποιος θα τρεχει. ισοσκελισμενος π/υ τωρα, συνταξεις ως 1200Ε μαξιμουμ και αφηστε τους να τρεχουν

  7. astral avatar
    astral 05/04/2011 23:50:35

    να μην σωσουν να τη δωσουν τη δοση. κατι θυμαμαι για ενα ομολογιακο δεκαετιας που ληγει τον απριλιο ε;

    να δουμε ποιος θα τρεχει. ισοσκελισμενος π/υ τωρα, συνταξεις ως 1200Ε μαξιμουμ και αφηστε τους να τρεχουν

  8. σούλα η κομμώτρια avatar
    σούλα η κομμώτρια 06/04/2011 00:33:16

    ''Αφού δεν θα μπορεί να πληρώσει παλαιά χρέη, μισθούς και συντάξεις, θα πέσει πιο… απαλά στην αγκαλιά των λύκων που θέλουν όσο τίποτε την ελεγχόμενη χρεοκοπία''.
    AYTO κανουν τώρα ειναι ελεγχόμενη χρεοκοπία.ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΌΣΗ.πρωτα θα παρουν την περιουσια τησ ΚΕΔ ΚΑΙ ΜΕΤΆ ΤΈΛΟΣ.Ειχε κανει και Ο ΣΑΜΑΡΑΣ προτάσεισ για την αξιοποίηση...
    αν δεν μασ δώσουν τη δόση είναι αμεση χρεοκοπια . ..και μην λέτε ψεμματα οτι δεν θα μπορεί να πληρώσει , μισθούς και συντάξεις.

  9. Tem avatar
    Tem 06/04/2011 07:26:12

    Είναι βέβαιο ότι μας έχουν δώσει τις προηγούμενες δόσεις ?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Tem 06/04/2011 09:30:58

      καλημερα... ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ !!!! λες??? μη με βαζεις να ψαχνω !!!
      ΛΕΣ να εχουμε φαει τετοια μουφα-σταχτη???

      ΠΠ