25/06/2009 00:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παιχνίδια εξουσίας στους Ολυμπιακούς


_________________________________________________________________________________________
Μια νύκτα στο Intercontinental της Μόσχας, ανάμεσα σε ξανθιές πουτάνες, σύννεφα καπνών από αμερικά­νικα τσιγάρα και Τσετσένους λαθρέμπορους, ο Konstantin Antropof αποκάλυψε στον Dashiell Against όλο το σκοτεινό παρασκήνιο. Πρώην τομεάρχης της ΚGΒ, ο Antropof είχε μεταπηδήσει στη ρωσική μαφία, η οποία βρήκε πολύ χρήσιμες τις γνώσεις του στην πολιτική οικονομία και τη δια­φθορά και τον τοποθέτησε στη διεύθυνση μιας από τις πολλές επι­χειρήσεις φωταερίου του «Κόκκινου Διευθυντηρίου». Με την κω­δική αυτή ονομασία έγινε γνωστό στον γκρίζο κόσμο των κατασκό­πων η τεράστια και σκοτεινή πολυεθνική επιχείρηση, που συγκρό­τησαν κορυφαία στελέχη της ΚGΒ, της Stazi και άλλων ανατολικών μυστικών υπηρεσιών για να κάνουν μπίζνες, αντί για ψυχρό πόλεμο.

«Πουτάνες ναρκωτικά, όπλα, βρόμικο χρήμα φτάνουν πρώτα στην Αθήνα κι από κει διοχετεύονται σε όλη τη Δύση, μιλάμε για μπίζνες δισεκατομμυρίων», συνέχισε ο Antropof και αποκάλυψε το σκοτεινό σενάριο: Οι Ρώσοι μαφιόζοι ήθελαν κομμάτι από την πίτα των Ολυμπιακών. Έτσι, μόλις έμαθαν ότι η Ελλάδα κέρδισε τη διοργάνωση των Αγώνων για το 1994, έστειλαν στην Αθήνα μια από τις καλύτερες πράκτορες που διέθεταν για τις σκοτεινές επιχειρήσεις. Την περιβόητη Angelovna αυτοπροσώπως. Αποστολή της ήταν να διεισδύσει στα κορυφαία κλιμάκια της εξουσίας στην Ελλάδα και να πάρει αυτή το παιχνίδι στα χέρια της.

Την επόμενη ημέρα, ένα μπουκάλι αμερικάνικο ουίσκι και τρία ζευγάρια γαλλικά καλσόν ήταν αρκετά για να ανοίξουν στον Dashiell Against τις πόρτες των παλιών αρχείων της ΚGΒ, στην πλατεία Ντερζίνσκι. Όχι χωρίς κάποιο θαυμασμό, διαπίστωσε ότι μπροστά στην Angelovna η Μάτα Χάρι ήταν μια απλή μαθητριούλα. Γεννημένη στη Γεωργία στα μέσα της δεκαετίας του '50 (οι φήμες λέγανε ότι ο πατέρας της ήταν στενός φίλος του Ιωσήφ Στάλιν), μόλις αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο της Μόσχας στρατολογήθηκε από την ΚGΒ και εκπαιδεύτηκε στα όπλα και τις ξένες γλώσσες επί τέσσερα χρόνια στο βόρειο στρατόπεδο του Σολούν.

 Όταν έφυγε από το Σολούν, ειδικότητά της ήταν οι «μαύρες» επιχειρήσεις.

Από τα πρώτα κιόλας στοιχεία του φακέλου, ο Dassiell κατάλαβε ότι είχε να κάνει με μια πανούργα και δαιμόνια γυναίκα. Στις επιχειρήσεις που είχε αναλάβει δεν έκανε το παραμικρό λάθος. Πίσω από ένα γοητευτικό πρόσωπο κρυβόταν ένα ακαταπόνητο μυαλό, που δούλευε υπερωριακά με ακρίβεια computer.  Γι' αυτό κι ανάμεσα στο ένα σατανικό και το άλλο σατανικότερο σχέδιο που συνήθως επεξεργαζόταν, φρόντιζε πάντα να βρίσκεται κοντά, παρα πολύ κοντά, ή πάνω ή κάτω, από ισχυρούς άντρες.

Διαβάστε τη συνέχεια εδώ: Ρώσικη μαφία στους Ολυμπιακούς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/06/2009 06:35:29

    Ωραία η ιστορία, μόνο που μερικοί από μας καταλαβαίνουν μόνο το 10%... Κανένα πολύ σκοτεινό blog να τα πει απλά, για άσχετους, δεν έχουμε;;;

  2. Lavazza avatar
    Lavazza 25/06/2009 08:09:03

    Φακτορα,

    δεν είναι "ισχυροί" οι Άντρες των οποίων τα καράβια (και σιγά-σιγά) και οι άλλες τους δραστηριότητες, σέρνονται από τρίχες του αιδοίου...

    Δεν τους έχει κανείς σε υπόληψη...

    Θυμάσαι για την καινούρια μου δραστηριότητα που σου έγραψα στο εμειλ;

    Επειδή λοιπόν αυτή η κοινωνία είναι πολύ κλειστή σε πληροφορώ "από μέσα" οτι δεν τους έχει κανείς σε υπόληψη...

    Ειδικά έναν συγκεκριμένο "ισχυρό" που τώρα αιμορραγεί...

    Κι αν βαρέσει ολοκληρωτικό φαλιμέντο, τότε να δεις τι έχει να βγει στη φόρα...

    Καραδοκούν κάμποσοι στη γωνία οι οποίοι ετοιμάζονταν το 2004 για χοντρή μάσα και είδαν την τελευταία στιγμή να τους παίρνουν την μπουκιά από το στόμα κάτι αλεξιπτωτιστές της "ρώσικης μαφίας" που περιγράφεις, φίλοι και ιπποκόμοι της Angelovna...

  3. t avatar
    t 25/06/2009 09:28:04

    Konstantin Antropof???
    Dashiell Against???

  4. αντί avatar
    αντί 25/06/2009 09:29:48

    @

    Πιο απλά δε γίνεται να τα πει...

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/06/2009 10:00:51

    Η διαφορά ανάμεσα στην κοπέλλα των 30 € της Φυλής και στην πανάκριβη μεγαλοπουτάνα (Angelovna ή άλλη) ονομάζεται ανδρική ματαιοδοξία.

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/06/2009 10:17:31

    BTW, δύο γυναίκες έχουν εντυπωθεί στην ελληνική κοινή γνώμη με ονόματα σιδηρόδρομο

    1. Ντόρα Μπακογιάννη-Κούβελου με ολίγη Μητσοτάκη
    2. Γιάννα Δασκαλάκη-Παρθένη-Αγγελοπούλου

    Η τρίτη που θα μπορούσε να συνεχίσει επάξια τη λαμπρή παράδοσή τους πρόλαβε και έγινε γνωστή μόνο με το πατρικό της επώνυμο : Μιλένα Αποστολάκη.
    Αλλά έχει ακόμα χρόνο.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/06/2009 10:24:40

    Προφήτη,
    Ενώ παραμένει σοφόν το σαφές (και το λιτό) π.χ. Μιμή Λιάνη. Απλά πράγματα.

  8. koinos_nous avatar
    koinos_nous 25/06/2009 10:42:29

    @Προφήτης
    Η πρωτη; διδάξασα ήταν η Νανα-Παλαιτσακη-Δουκα-Σγοντζου και ο θεος ξερει τι αλλο.

  9. Helmut avatar
    Helmut 25/06/2009 10:53:17

    Έχετε ρόλο για τον Ρόκκο Σοκράτωφ;

  10. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 25/06/2009 11:24:04

    O Savourof ποιος είναι? εκτός αν είναι μη υπαρκτό πρόσωπο.

  11. ΑΛΕΚΟΣ avatar
    ΑΛΕΚΟΣ 25/06/2009 12:07:02

    Ρε συ Φάκτορα, μια που τα λές ωραία βάλε και καμμιά φωνή για αυτούς που συνεχίζουν να πληρώνουν καφέ 4€ στην Καλαμπάκα και διαιωνίζουν την μαλακία στην Ελλάδα.

    ΥΓ Επίσης, αν σε ενδιαφέρει, έχω ένα τεύχος του ΑΝΤΙ απο το 1980 με την μουτσούνα του κυρ Σπύρου του Α/ΓΕΝ ντε, να το ψάξω ?
    Είδες το LINK δεν το βάνω πιά για να μη με κατηγορείς για γκρίζα διαφήμιση.

  12. Naruto avatar
    Naruto 25/06/2009 12:46:27

    Ολα τα λεφτα.

  13. stelios avatar
    stelios 25/06/2009 13:31:08

    Oι συντροφοι που εκπαιδευοταν την ιδια εποχη στο Solun ,εχουν να λενε για την ανεπαναληπτη επιδεξιοτητα της ....

    (factorx: σεμνά σύντροφε)

  14. maquis avatar
    maquis 25/06/2009 18:50:52

    Προφήτη, σωστός: το saga της Μilena εχει επίσης ποοοοοοοολύ ενδιαφέρον!