18/06/2012 18:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παιχνίδια εξουσίας και διαπλοκής για να μην γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς

Παιχνίδια εξουσίας και διαπλοκής από τους ... συνήθεις ύποπτους της πολιτικής και της επιχειρηματικότητας ξεκίνησαν από τις πρώτες πρωινές ώρες της Δευτέρας, “σαμποτάροντας” την ψήφο του ελληνικού λαού αλλά την άμεση ανάγκη για κυβέρνηση εδώ και τώρα.

Τα παιχνίδια αυτά αποκάλυψαν άμεσα αλλά και έμμεσα οι δυο εκφραστές της αριστεράς στη βουλή, οι κ.κ. Τσίπρας και Κουβέλης, είτε με τις “απαιτήσεις” τους προκειμένου να συμμετάσχουν σε κυβέρνηση συνεργασίας (ο κ. Κουβέλης εν προκειμένω) είτε με τις εκκλήσεις τους να σταματήσουν τα επικοινωνιακά παιχνίδια που επανέλαβε πολλές φορές στις δηλώσεις τους αμέσως μετά τη συνάντησή του με τον κ. Σαμαρά ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ.

Ιδιαίτερα η “ξεκάρφωτη” εμμονή – απαίτηση του Φώτη Κουβέλη να μην είναι Πρωθυπουργός ο κ. Σαμαράς, ερμηνεύεται ότι υποκρύπτει πίσω της πολιτικά και επιχειρηματικά “εσώψυχα”  που θέλουν να ελέγξουν τις εξελίξεις, είτε για ίδιον όφελος είτε προκειμένου να δουν σε υπουργικούς θώκους αλλά ακόμη και σ΄ αυτόν του επικεφαλής της κυβέρνησης, τους προστατευόμενούς τους.

Θα ήταν μια “θεμιτή” απαίτηση ή τουλάχιστον θα μπορούσε να στηριχθεί σε συγκεκριμένες στρατηγικές επιλογές, αν η απαίτηση αυτή δεν συνοδεύονταν από ένα αντίστοιχο παιχνίδι διαρροών με συγκεκριμένη στόχευση, το οποίο είχε ως κοινό παρονομαστή την προσπάθεια να μην είναι πρωθυπουργός ο Αντώνης Σαμαράς.

Και ανάλογα από που εκπορεύονταν αυτά τα παιχνίδια, άλλαζε και ο... προτεινόμενος Πρωθυπουργός. Από το εάν δηλαδή θα ήταν ο... κοντός ή ο... ψηλός...

Στην πρώτη περίπτωση η προσπάθεια κάηκε άμεσα, μιας και αφορούσε την υποψηφιότητα Σημίτη που προωθούσαν μεγαλοστελέχη του ΠΑΣΟΚ και συναρτάται με τις προσπάθειες επιβίωσης του ΠΑΣΟΚ ως πολιτικού φορέα, ενώ τη δεύτερη ούτε καν τόλμησαν να εκστομίσουν το όνομα του εκλεκτού που επιθυμούσαν τα συμφέροντα.

Την κυκλοφορούσαν όμως στο παρασκήνιο, τη στιγμή που ίδιος, έχοντας την ψευδαίσθηση ότι η ιστορία του χρωστάει, περιμένει να τον καλέσουν να σώσει τη χώρα...

Επισημαίνουμε την έμμεση αλλά σαφή παρέμβαση Τσίπρα εναντίον των διαπλεκόμενων σεναρίων για ... κυβέρνηση Κουβέλη: "θα πρέπει να σταματήσουν τα επικοινωνιακά παιχνίδια και να σχηματιστεί το συντομότερο δυνατόν κυβέρνηση, καθώς δεν υπάρχει ούτε λεπτό για χάσιμο έως τις 28 Ιουνίου“.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Alexandros avatar
    Alexandros 18/06/2012 18:33:37

    Ο Σαμαράς πρέπει να επαναδιαπραγματευτεί ουσιαστικά το μνημόνιο, πρέπει να το ξεκαθαρίσει σε όλους στο εξωτερικό, πρέπει να αλλάξουμε το Αγγλικό Δίκαιο, πρέπει να κάνουμε τις περισσότερες από τις μεταρρυθμίσεις, δεν πρέπει να ξεπουλήσουμε την Εθνική περιουσια και ανεξαρτησία, πρέπει να εξασφαλίσουμε την εθνική μας ακεραιότητα τόσο εδαφικά απέναντι στην Τουρκια όσο και πολιτισμικά-ιστορικά έναντι των Σκοπιωνπρέπει να ισοσκελίσουμε το έλλειμμα και πρέπει να εφαρμόσουμε προγράμματα ανάπτυξης! Αυτά θέλουν συνολική επαναδιαπραγμάτευση και αν δεν τα κάνει αυτά θα καταλήξει σαν τον GAP, του εύχομαι καλή επιτυχία!

  2. man8os avatar
    man8os 18/06/2012 18:41:05

    Ελεος πια, να σοβαρευτει ο Κουβελης.
    Δεν μπορουμε να ξαναπαμε σε εκλογες. Δεν μπορει το 6% να διεκδικει την προθυπουργια

  3. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 18/06/2012 18:42:19

    τι γίνεται, ζωντάνεψαν τα φαντάσματα του παρελθόντος;

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Απλή σκέψη 18/06/2012 18:53:14

      Αν ζωντάνεψαν θα τα στείλουμε πάλι πίσω .Πολιτικά πτώματα δεν διάλεξε ο λαός.Ο κόσμος διάλεξε τον Σαμαρά! Όλα τα παράλογα εμείς θα τα ακούσουμε.

  4. alex23 avatar
    alex23 18/06/2012 19:09:10

    η ελλαδα δεν μπορει να παει σε διαπραγματευσεις ουτε με χαλασμενα τηλεφωνα που θα περιμενουν καθε φορα μυστικη αλληλογραφια για να ξερουν τι θα πουν, προτεινουν, απαντησουν σε καθε ζητημα(και με φοβο να εχουν δικη τους αντζεντα), αλλα ουτε με καποιον που ο απεναντι δεν αναγνωριζει ως τον απολυτο φορεα μιας λαικης εντολης και υπευθυνο για οτι υπογραψει..

    σε τελικη αναλυση τι συμβαινει ? καποιοι μικρονοοι πολιτικαντηδες φοβουνται οτι θα παει καλα και θα χρεωθει τις οποιες επιτυχιες και βελτιωσεις της δανειακης ? τοσο εγωιστες ειναι που βαζουν το προσωπικο πανω απο το εθνικο καλο ?

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ alex23 18/06/2012 19:38:03

      Πιστεύω ότι όλα είναι "παιχνίδια διαπραγμάτευσης" του Κουβέλη. Θέτει 3-4 ζητήματα, όπως το να μην είναι ο Σαμαράς Πρωθυπουργός, ώστε, όταν υποχωρήσει στο θέμα αυτό, να ζητήσει κάτι άλλο ως αντάλλαγμα. Θα δούμε...

  5. drider avatar
    drider 18/06/2012 19:15:17

    Καταρχήν συγχαρητήρια στο Σαμαρά και τη ΝΔ για τη καθαρή νίκη. Ελπίζω να μην υποχωρήσει υπό την πίεση των συμφερόντων και να γίνει πρωθυπουργός. Δεν τον αγάπησα ξαφνικά, αλλά έχω ανάγκη να ξέρω ότι πρωθυπουργός θα είναι ο αρχηγός του κόμματος που πλειοψήφισε και στο οποίο θα μπορέσω να χρεώσω όλα τα πιθανά καλά και κακά της διακυβέρνησης του. Ζητάω δηλαδή την ευκαιρία να μπορέσω να ασκήσω το δικαίωμα μου για δημοκρατικό έλεγχο των πεπραγμένων της νέας κυβέρνησης ανεμπόδιστα.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/06/2012 19:26:42

    Αν δεν θέλουν δεν πειράζει.
    Μπορούν να σχηματίσουν κυβέρνηση με όποιον θέλουν αφού η ΝΔ έχει 129 βουλευτές....μένουν άλλοι ...171.
    Τελικά η Αριστερά θέλει να ασκεί εξουσία από την αντιπολίτευση, είναι σαν τους κριτικούς που γράφουν την ...πίκρα τους για ταινίες ή βιβλία επειδή δεν ξέρουν να γράφουν ή να παίζουν οι ίδιοι.

    Χθες είχαμε εκλογές και έκφραση της .... λαϊκής βούλησης.
    Χθες η ΝΔ ήρθε πρώτο κόμμα και όχι με μια ψήφο όπως ήταν οι ονειρώξεις κάποιων.
    Χθες οι πολίτες προσήλθαν στις κάλπες για να εκλέξουν κυβέρνηση.

    ....σήμερα ορισμένοι εκπρόσωποι εκπροσωπούν τη λαϊκή βούληση ή το λαϊκό κίνημα ...τι και αν είναι δεύτεροι ή πέμπτοι ή έκτοι ...αυτοί είναι ο ΛΑΟΣ...



    ΥΓ

    Πάντοτε υποστήριζα τις κυβερνήσεις συνεργασίας και πίστευα ότι δεν θα είχαμε φτάσει έως εδώ, ελέω αυτοδυναμιών.
    Δυστυχώς ορισμένοι δεν δικαιώνουν το κοινό αίσθημα και προτιμούν να είναι ...αυτόνομοι χορευτές από τα έδρανα των θεατών...δεν βλέπουν πχ το ΑΚΕΛ; Κυβερνά ενώ εδώ τα μαγαζάκια χωρίς.... ευθύνες αρκεί να έχουν επιχορηγήσεις, αποζημιώσεις και προνόμια με θέση ευθύνης το τηλεοπτικό παράθυρο της κριτικής.
    Ως πολίτης λοιπόν που ψήφισε σε μια δημοκρατία αποδέχομαι για Πρωθυπουργό τον ...Χατζηπετρή αλλά να συζητήσουμε τότε ποιος θα είναι Πρόεδρος πχ στη ΔΗΜΑΡ....σε βάση ισοτιμίας βρε αδερφέ

  7. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/06/2012 19:34:31

    Ὁ λαός ψήφισε καί ἐπέβαλλε γιά Πρωθυπουργό τόν Ἀντώνη Σαμαρᾶ. Ἑάν εἶχε βγεῖ πρῶτο κόμμα ὁ ΣΥΡΙΖΑ,θά εἶχε γίνει σημαία τῆς Ἀριστερᾶς χωρίς νά ἐπιδέχεται ἀμφισβήτησης ὃτι Πρωθυπουργός θά ἦταν ὁ Τσίπρας. Καί τῶρα ἀντί τοῦ Σαμαρᾶ,προτείνεται ὁ Σημίτης,ἢ κάποιος ἂλλος; Ποιός,ἐκεῖνος,πού ὑποτίθεται στήν θητεία του μαγειρεύτηκαν λίγο τά στοιχεία γιά νά μποῦμε στήν ΟΝΕ; Μά μέ τί κύρος τῶρα θά τόν ὑποδέχονταν στήν Εὐρώπη ὣς Πρωθυπουργό;Ἑάν ὑπάρξει πρόταση μέ Πρωθυπουργό ἂλλον ἐκτός τοῦ Σαμαρᾶ,καλύτερα νά μήν σχηματιστεῖ κυβέρνηση!

  8. sgp avatar
    sgp 18/06/2012 19:49:11

    Ο Τσίπρας προτρέπει Κουβέλη και Βενιζέλο να αφήσουν τα τερτίπια και να σχηματίσουν κυβέρνηση υπό τον Σαμαράς.

  9. DFS avatar
    DFS 18/06/2012 19:58:46

    ΝΤΟΡΟΥΛΑΑΑΑΑ........

  10. Padron avatar
    Padron 18/06/2012 22:10:12

    Αργήσατε λίγο να καταλάβετε, καθώς έπρεπε να πολεμηθούν οι "άπλυτοι", ότι τα αμερικανά μαζί με Ντορα Κουβέλη και Μπέννυ, ίσως και Αβραμό, εβγαλάν κυβέρνηση. Ο Σαμαράς για μια ακόμα φορά θα συρθεί στην αποδοχή τετελεσμένων, για το "καλό" της πατρίδας, με αποτέλεσμα να φτάσουμε ακόμα πιο κοντά στο τέλειο χάος. Δυστυχώς φαίνεται ότι όσα λεγόνταν από εδώ για τη χημεία Τσίπρα-Σαμαρά ισχύουν, αλλά δεν βολεύουν πολλούς Λοβέρδους, Ντόρες και Ρεπούσηδες. Στην υγεία μας....

  11. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/06/2012 22:11:18

    Η Μέρκελ είναι η κραταιά ηγέτης της κυβέρνησης συνεργασίας της Γερμανίας. Ποιό είναι το ποσοστό του κόμματος της Μέρκελ; 30%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τί είπατε για τον Σαμαρά; Είναι μικρό το ποσοστό του; Για απάντησέ μας Μητσοτάκη, Αλαφούζε, Βενιζέλε, Κουβέλη και λοιποί ξεπερασμένοι ή μειοψηφούντες που βάζετε και εκβιαστικούς όρους!

  12. kas avatar
    kas 18/06/2012 23:18:37

    Προσπαθούν επί ματαίω να ελέγξουν την ΝΔ
    και αυτό που τους καίει και τους τσουρουφλάει

    πως ?

    Απαιτώντας να μην είναι ο Σαμαράς πρόεδρος της κυβερνήσεως (και ουχί πρωθυπουργός...τον οποίο ορίζει ο βασιλιάς σε βασιλευομένη δημοκρατία)

    αν ο Αντώνης είναι πρόεδρος ελέγχει και τα καρακώλια εντός του κόμματος

    αλλά αυτό που τους καίει...δεν είναι τα μνημόνια και τα δήθεν

    οι ΛΑΘΡΟΟΡΚΣ τους καίνε διακαώς και η ισλαμοποίηση της χώρας._

    και ξέρουν οι λάμερς...ότι σε πιθανά νομοσχέδια και οι ανελ και οι ΧΑ θα ψηφίσουν υπέρ (όξω από την παράγκα)

    για αυτό με νύχια και δόντια προσπαθούν να ακυρώσουν την ατζέντα Σαμαρά για λάθρο και ΑΟΖ....όλα τα λεφτά δηλαδή

    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΕΠ' ΟΥΔΕΝΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ
    και σε τελική ας κατεβάσει σε ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ αυτά τα δύο να δούμε κύριοι της δημαρ και λοιπών εθνομηδενιστών τι θα κάνετε μπροστά σε % της τάξεως του 90%

  13. GO avatar
    GO 19/06/2012 08:09:55

    Περί χειραγώγησης της κοινής γνώμης ο λόγος:
    Την πλήρη διαφοροποίησή του εκφράζει ο Βαγγέλης Μαρινάκης από τις επιλογές και τις τακτικές του Γιάννη Αλαφούζου που εκθέτουν ανεπανόρθωτα τον ΣΚΑΪ και έχουν αρνητικό αντίκτυπο για το μετοχικό τμήμα του σταθμού. Ο γνωστός εφοπλιστής με εξώδικο που απέστειλε στον Πρόεδρο του Δ.Σ και μεγαλομέτοχο, Γιάννη Αλαφούζο, υπογραμμίζει την διαφωνία του για τον τρόπο που λειτούργησαν τα media του Ομίλου ΣΚΑΪ κατά την προεκλογική περίοδο, αλλά και το βράδυ των εκλογών (όπου το exit poll του σταθμού απέτυχε παταγωδώς όπως και οι δημοσκοπήσεις του προηγούμενου διαστήματος). Επιπλέον ο κ. Μαρινάκης κάνει λόγο για διαδοχικά κρούσματα έλλειψης δεοντολογίας και αντικειμενικότητας στο παρελθόν, ενώ μέμφετται τη διοίκηση και το ειδησειογραφικό τμήμα για μεροληψία και προσπάθεια χειραγώγησης της κοινής γνώμης.

    Εν κατακλείδει, ο πρόεδρος του Ολυμπιακού και μέτοχος του ΣΚΑΙ στην αξώδικη δήλωση - διαμαρτυρία καθιστά σαφές ότι επιφυλάσσεται για κάθε νόμιμο δικαίωμά του ως μέτοχος του σταθμού. Όπως, αναφέρουν οι καλά γνωρίζοντες μετά τα εξώδικα, έρχονται και οι αγωγές.

  14. regeneration avatar
    regeneration 19/06/2012 11:01:31

    Να προσέξει πολύ ο Σαμαράς.

    Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτεί μην είναι αυτός ο Πρωθυπουργός.

    Ο Λαός έφερε πρώτο κόμμα τη Νέα Δημοκρατία, αυτό έχει ως συνέπεια την πρωθυπουργοποίηση του Σαμαρά.

    Εγώ και τόσοι άλλοι στηρίξαμε το κόμμα αυτό με αυτόν τον αρχηγό. Ας βάλει ένα τέλος στα τερτίπια της διαπλοκής.

    Αν υπάρξει οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη, με αιτιολογία τις έκτακτες συνθήκες που επικρατούν στη Χώρα και δεν είναι ο Σαμαράς Πρωθυπουργός, τότε θα υπάρξει μεγάλη απογοήτευση στον κόσμο.

    Δε θα μπορέσει να πειστεί κανένας πλέον.

    Αλλιώς τρίτες εκλογές με καταγγελία των σε βάρος του μεθοδεύσεων.

    Αλλιώς...

    Είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να συμβεί οτιδήποτε άλλο.

    Απαιτούμε Αντώνη Σαμαρά Πρωθυπουργό.

  15. ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 19/06/2012 18:36:39

    Τι θα γίνει αν ο Αντώνης Σαμαράς πάρει ανάποδες και τα βροντήξει;
    Πληρώνει τις αμαρτίες της πολιτικής και των πολιτικών από ... καταβολής ελληνικού κράτους!
    Φορτώθηκε τις ενοχές και τα λάθη όλων.
    Προσπαθεί για την πατρίδα και ο χειρότερος εχθρός του είναι "μέσα"...
    Άνθρωπος είναι, πόσο θα αντέξει;
    Σας υπενθυμίζω πως το έχει ξανακάνει, άλλωστε δεν είναι αυτοσκοπός η εξουσία και συνεπώς η πρωθυπουργία γι αυτόν.
    Ξανακάνω το ερώτημα: Πόσο θα αντέξει ο Σαμαράς και τι θα γίνει αν τα βροντήξει;
    Την ξέρω την απάντηση... Πάλι αυτός θα φορτωθεί τα λάθη και τις αμαρτίες όλων...