#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2013 23:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παιδιά, ο Σαμαράς φοβήθηκε το άνοιγμα του Τσίπρα στους Καραμανλικούς



Αυτή είναι η εκτίμηση της Κουμουνδούρου για το θόρυβο που προκάλεσε η αποδοχή της πρόσκλησης να μιλήσει ο Αλέξης Τσίπρας στην εκδήλωση του Ιδρύματος «Κωνσταντίνος Καραμανλής».

Οι φωστήρες του ΣΥΡΙΖΑ έβγαλαν μάλιστα και non paper με το οποίο υποστηρίζουν ότι στη Συγγρού κλαίνε με μαύρες πλερέζες γιατί ο Τσίπρας έχει γίνει περιζήτητος «γαμπρός». Αυτό το παιδί ποιος θα το πάρει;

Μη να το πάρουν οι Καραμανλικοί, μη να το πάρουν οι κομμουνιστές; Έχει τέτοια πέραση σε όλους τους χώρους που τελευταία φουσκώνει όλο και περισσότερο το κοκοράκι.

«Είναι προφανές ότι η παρουσία του Αλ. Τσίπρα σε αυτήν την εκδήλωση δημιουργεί ιδιαίτερη ανησυχία στον κ. Α. Σαμαρά, ο οποίος, σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες, έκανε τα πάντα για την αποτρέψει ή και να την υποβαθμίσει».

Όλες αυτές τις ημέρες ο πρωθυπουργός είχε πέσει σε μαύρη κατάθλιψη. Μάλιστα, στην Κωνσταντινούπολη ζήτησε από τον Ερντογάν έναν βαρύ… πικρό «τούρκικο» για να πάνε τα φαρμάκια που τον ποτίζει ο Αλέξης κάτω. Λέγεται ότι ο Ερντογάν ζήτησε από τον Σαμαρά ως προαπαιτούμενο για να παραιτηθεί από το Αιγαίο, να απαγορευτεί η είσοδος του Αλέξη Τσίπρα στην Τουρκία. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης (όνειρο ζω μη με ξυπνάτε) αποδέχθηκε την πρόσκληση να μιλήσει σε εκδήλωση για τον Κεμάλ. Το ’μαθε αυτό ο Ερντογάν και φοβήθηκε γι’ αυτό ζήτησε να του πάρουν το διαβατήριο.

Έχει κι άλλη πλάκα το non paper. Ο Σαμαράς είναι ακροδεξιός, κι αυτός και οι συνεργάτες του κάτι που τους απομακρύνει από τη φυσιογνωμία που είχε επιλέξει ο ιδρυτής της ΝΔ.

Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θεωρεί κάτι το καινοφανές τη συμμετοχή του κ. Τσίπρα σε εκδήλωση ιδρύματος άλλου κόμματος, υποστηρίζοντας: «Ο πολιτικός πολιτισμός της Αριστεράς επιβάλλει σεβασμό προς τους πολιτικούς μας αντιπάλους. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ένα πρόσωπο, όπως ο Κ. Καραμανλής που, αντίθετα με την προδικτατορική περίοδο, μετά τη Χούντα διαδραμάτισε σημαίνοντα ρόλο στην εμπέδωση των δημοκρατικών θεσμών. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η Αριστερά ιστορικά βρέθηκε απέναντί του με διαφορετικές προτάσεις και θέσεις».

Αν δεν το καταλάβατε, ο Τσίπρας προσκυνά τον αείμνηστο Καραμανλή. Αν ζούσε ο Εθνάρχης, πάντως, θα έκλεβε την ατάκα του Γεωργίου Παπανδρέου: «Ποιος το είπε αυτό; Ο Τσίπρας; Εντάξει».

Από την άλλη, αυτός ο πολιτικός πολιτισμός είναι α λα καρτ. Τον θυμούνται όποτε τους συμφέρει.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωνσταντίνος Σπ avatar
    Κωνσταντίνος Σπ 04/03/2013 23:59:22

    το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ,
    Συριζάτο δυνατό....!!!!!

  2. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 05/03/2013 00:55:10

    Πρός τί η απορία;
    Τό κατεστημένο ξέρει ότι ο Τσίπρας είναι ο άνθρωπός του.
    Οι ψηφοφόροι πρέπει τσιμπήσουν ότι η μεταγραφή είναι καλή.
    Οι ψηφοφόροι είναι όπως οι φίλαθλοι.
    Ο Μιχαλολιάκος τούς χαρακτήρισε γίδια
    Συμπαθητικά προτιμούν νά βρίζουν στό καφενείο καί νά θαυμάζουν τα εκατομμύρια πού παίρνουν οι παίκτες τής ομάδας.
    Τόν δικό τους ιδρώτα.
    Αυτοί ζούν γιά τήν ομάδα.
    Γιά τήν ιδέα.

    • eksothen avatar
      eksothen @ Ιαπετός 05/03/2013 09:23:07

      Περιεγραψες την πολιτικη εικονα, διοτι περι εικονικης πραγματικοτητας προκειται, στην οποια ζουμε. Εν ολιγης, ΣΩΣΤΟΣ!

    • 1kris avatar
      1kris @ Ιαπετός 05/03/2013 12:55:11

      μια εξηγησι στην δευτερη αρραδα...Τοκατεστημενο ξερει....
      παρακαλω

  3. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 05/03/2013 08:52:12

    αναρωτιέμαι... σε μια εκδήλωση που θα μιλήσουν όλοι οι αρχηγοί των κομμάτων (πλήν καμμένου και φασίστα) τι είδους άνοιγμα κάνει ο αλέξης; με την ίδια λογική λεω ότι άνοιγμα κάνει και ο κουβέλης!

    • Λένα Αρφάνη avatar
      Λένα Αρφάνη @ Γιάννης Αυλακιώτης 05/03/2013 14:28:02

      Κι εγώ δεν θεωρώ οτι πρόκειται περί ...ανοίγματος. Η Αξιωματική αντιπολίτευση, θα ήταν λογικό να απουσιάσει από ένα πολιτικό γεγονός που μόνο ενωτικά μπορεί να λειτουργήσει;

  4. Α avatar
    Α 05/03/2013 10:16:41

    Το πιο άσχημο πράγμα για τον άνθρωπο, είναι να μην έχει το ¨γνώθι σ΄αυτόν¨.
    Επιτέλους ας ξεκαβαλήσουν οι καλαμοκαβαλλάρηδες ....

  5. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 05/03/2013 10:38:03

    Ερ: Τί κοινό έχουν οι Παπανδρέου και οι Καραμανλήδες;
    Απ: Έχουν κοροϊδέψει τους αριστερούς χωρίς να το έχουν πάρει χαμπάρι.

    • Δεξιόχειρας avatar
      Δεξιόχειρας @ Δεξιόχειρας 05/03/2013 10:42:19

      Λέτε να μπεί και ο Σαμαράς στο κλάμπ;

  6. CHRYSTAL SHIP avatar
    CHRYSTAL SHIP 05/03/2013 12:27:04

    '' Ο Σαμαράς είναι ....ακροδεξιός'' --- '' O Σύριζα είναι ....ακροαριστερά''.
    Χαχαχαχαχα!! Ποιός ψύχραιμος και σώφρων πιστεύει στα γηπεδικά συνθήματα; Αυτά προορίζονται για αφελείς, φανατικούς και παρωπιδοφόρους !

  7. Δωμάτιο με θέα avatar
    Δωμάτιο με θέα 05/03/2013 12:52:12

    Πολύ καλά θα κάνουν και θα τιμήσουν ΟΛΟΙ τον Κωνσταντίνο Καραμανλή. Πρέπει κάποια στιγμή, να μας ενώνει ο σεβασμός απέναντι σ΄εκείνους που με τη στάση τους σεβάστηκαν την πατρίδα, την Ιστορία και τον Ελληνικό λαό.
    Οι λεκτικές ακρότητες περί ''ακροδεξιών'' και ''ακροαριστερών'', καθόλου δεν αρμόζουν.

  8. tassos avatar
    tassos 05/03/2013 13:27:46

    Όταν λένε κάποιοι για "κατεστημένο" αν είναι εύκολο μπορούν να προσδιορίσουν ποιό είναι αυτό; Δηλαδή μήπως εννοούν όλο αυτό το σύστημα που μας κυβερνάει σχεδόν 40 χρόνια; Ήτοι; Ν.Δ. - ΠΑΣΟΚ!!!!!

    • CHRYSTAL SHIP avatar
      CHRYSTAL SHIP @ tassos 05/03/2013 15:12:32

      Ε, τι άλλο μπορεί να εννοούν; Το γνωστό μας σύστημα.

  9. ~Mara~ avatar
    ~Mara~ 05/03/2013 15:17:58

    Eδώ που τα λέμε γιατί να μην πάει?
    Ο συγχωρεμένος δεν νομιμοποίησε την αριστερά?
    Το "παιδί" έχει τρόπους...
    Γι΄αυτό μην το κακολογείται....

    • ~Mara~ avatar
      ~Mara~ @ ~Mara~ 05/03/2013 16:52:34

      διορθ. κακολογείτε

    • Magic Chrystal Ship avatar
      Magic Chrystal Ship @ ~Mara~ 05/03/2013 17:28:05

      Η Αριστερά, θα γινόταν έτσι κι αλλιώς νόμιμη. Ένας άνθρωπος όμως που οραματίστηκε την Ευρωπαϊκή προοπτική της Ελλάδας, πως ήταν δυνατόν να μην επέλεγε το δρόμο της Εθνικής συμφιλίωσης; Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής το ξεκίνησε, ο Ανδρέας Παπανδρέου το ολοκλήρωσε. Παρά τις όποιες διαφωνίες που μπορεί να έχει κανείς μαζί τους, ΥΠΗΡΞΑΝ ΕΝΩΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΣ.

      • ~Mara~ avatar
        ~Mara~ @ Magic Chrystal Ship 05/03/2013 23:16:54

        Ναι... βέβαια... αλίμονο.... πιό ενωτικοί και στα εθνικά συνεπείς, ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ......

  10. tassos avatar
    tassos 05/03/2013 18:49:27

    Το πολύ - πολύ να γίνει "γρανάζι" του συστ'ηαμτος και ο ΣΥΡΙΖΑ. Και τι έγινε; Γιατί ενοχλούνται όλοι της νυν κυβέρνησης τόσο πολύ; Μη χάσουν τη ....ματζαδούρα;

  11. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 05/03/2013 19:01:58

    Το να μιλάει ο ΣΥΡΙΖΑ για πολιτικό πολιτισμό είναι κατ’ αρχάς κάτι το θετικό. Αν, μάλιστα, ο πολιτισμός αυτός μεταφερόταν από τα λόγια και τις διακηρύξεις στην πράξη, αν δηλαδή η Κουμουνδούρου έπαυε να κλείνει το μάτι στην τρομοκρατία, να ασελγεί σε βάρος της νομιμότητας στα ΑΕΙ μέσω των εξτρεμιστικών μειοψηφιών της και να περιθάλπει, να οργανώνει, να απενοχοποιεί και να υπερασπίζεται τους αναρχοαντιεξουσιατές κουκουλοφόρους κα μπαχαλάκηδες, τότε η πολιτική στην Ελλάδα θα «γύριζε σελίδα». Μήπως, όμως, ζητάμε από το ΣΥΡΙΖΑ περισσότερα από όσα μπορεί ή, μάλλον, θέλει;

    Έρχομαι τώρα στο φλερτ με τον Καραμανλισμό. Το ότι ο Κωνσταντίνος Καραμανλής νομιμοποίηση το ΚΚΕ ήταν μια αναμφισβήτητα θετική ενέργεια που συστοιχούσε με τις καθιερωμένες ευρωπαϊκές πρακτικές. Από το σημείο όμως αυτό ως το σημείο να γίνεται ο κ. Τσίπρας τιμητής της συντηρητικής παράταξης και να χωρίζει τη δεξιά σε «καλή», δηλαδή σε χαζοχαρούμενη και ενοχική, και σε «κακή», δηλαδή, στη συριζαίικη διάλεκτο, ανυποχώρητη σε θέματα εφαρμογής του νόμου και εμπέδωσης της δημόσιας ασφάλειας, το πράγμα λίγο ξεφεύγει. Σε σημείο να μην ξέρουμε πού τελειώνει η αφελής θρασύτητα και πού αρχίζει η απροσχημάτιστη υποκρισία.

    «Φλερτ», λοιπόν, εν όψει με τους νέο-καραμανλικούς; Μπορεί! Στον Κωστάκη, πιστώνουμε τις ορθές επιλογές του στην εξωτερική πολιτική: τις συμφωνίες για τον αγωγό Μπουργκάς – Αλεξανδρούπολης, καθώς και για το «South stream, την εναντίωση στην «πλεκτάνη Ανάν» και το βέτο στην ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ. Από το άλλο, του χρεώνουμε την υιοθέτηση πασοκικών αντιλήψεων και πρακτικών στη διακυβέρνηση του κράτους: τη διόγκωση του χρέους με την «ήπια προσαρμογή» του κ. Αλογοσκούφη, την απώλεια της ιδεολογικής φυσιογνωμίας της παράταξης με τους διάφορους Λούληδες και την εμμονή στην κακόγουστη εκείνη «σούπα» του μεσαίου χώρου και την προώθηση σε θέσεις ευθύνης τόσο των διαφόρων Πάκηδων (ανεμπόδιστο λαμπάδιασμα της Αθήνας στα Δεκεμβριανά του 2008 από τους Συριζαίους μπαχαλάκηδες και ευχαριστίες στις ορδές των λαθρομεταναστών που μας «προτίμησαν» με την εισαγόμενη εξαθλίωσή τους) όσο και διαφόρων άλλων στελεχών τύπου Γιαννάκου και Βερέμηδων, που συνέδεσαν το όνομά τους με ελληνοπρεπέστατες δραστηριότητες όπως το βιβλίο της κ. Ρεπούση και οι αλησμόνητες εκπομπές του ΣΚΑΪ για το 1821.

    Και τι να πει κανείς για τη βαθιά μελαγχολία, στην οποία είχε περιπέσει ο τότε πρωθυπουργός στα Δεκεμβριανά του 2008, πληροφορούμενος ότι τα υπόγεια της Νομικής είχαν κατακλυσθεί από εισαγόμενους (και συγκεκριμένα ιταλόφωνους) αναρχοαντιεξουσιαστές; Η απόσταση ανάμεσα στο να μην κάνει τίποτα και στο να στείλει εκεί μέσα μερικούς εισαγγελείς και μια διμοιρία ΜΑΤ για τα περαιτέρω είναι η ίδια απόσταση ανάμεσα στην light και αυτοκαταστροφική δεξιά, από το ένα μέρος, και τη δεξιά που διαδηλώνει την ιδεολογία της, γιατί τη θεωρεί σύμφυτη με τη λειτουργία της καλώς εννοούμενης δημοκρατίας, από το άλλο. Είναι η απόσταση ανάμεσα στην «καλή» δεξιά, που διαιωνίζει την σκανδαλώδη ασυλία των Συριζαίων, και στην «κακή» δεξιά που διαμηνύει προς πάσα κατεύθυνση ότι το πάρτι τελείωσε και ότι η Ελλάδα δεν είναι ούτε Καμπότζη του Πολ Ποτ ούτε κάτι ανάμεσα σε Καμπούλ και Ισλαμαμπάντ.

    Οι καραμανλικοί που δηλώνουν ότι «τον πάνε» τον Τσίπρα ας ρωτήσουν τους φίλους τους πόσο έντονο είναι το αίσθημα ναυτίας που ασφαλώς τους διακατέχει. Όσο για τον Αλέξη, θα του απευθύνουμε παραλλαγμένη τη γνωστή λαϊκή έκφραση: «Για πες αλεύρι. Η ΑΝΤΑΡΣΥΑ (ή η «Ρόζα») σε γυρεύει!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Παρατηρητής 05/03/2013 22:56:08

      Παρατηρητή,

      "Οι καραμανλικοί που δηλώνουν ότι «τον πάνε» τον Τσίπρα. . ."

      ᾿Εγώ καραμανλικιά καί σαμαρικιά δέν τόν "πάω" τόν τσίπρα. ᾿Αλήθεια πότε εἰπώθηκε "Ἐγώ τόν πάω τόν τσίπρα" πρίν τά δεκεμβριανά (ὄχι τοῦ 44 :D) ἤ μετά;; Γνωρίζετε;

  12. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 06/03/2013 08:48:54

    Το αναφέρουν αορίστως αλλά μετ’ επιτάσεως δημοσιογραφικές πληροφορίες. Προέχει, όμως, η ουσία. Η διαιώνιση της συριζαίικης ασυλίας είναι ένα άτυπο «τον πάω τον Τσίπρα» (Καραμανλής). Η σθεναρή στάση απέναντί της, σημαίνει «βάζω το νόμο πάνω από τον τσιπρισμό» (Σαμαράς)!