#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2011 10:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Παιδί μου φτιάξε σχέση με τον Σόρος»



Η επίσκεψη του Σόρος στην Ελλάδα και η συνάντησή του με τον Γιώργο Παπανδρέου θύμισε την προ ετών προτροπή της μητέρας του,  Μαργαρίτας, να  τον γνωρίσει .  Το περιοδικό «Νέμεσις» της Λιάνας Κανέλη είχε δημοσιεύσει,  πριν από δέκα περίπου χρόνια, πλήθος επιστολών από την αλληλογραφία της Μαργαρίτας με τον γιο της. Σε μία από αυτές, όταν ο Γιώργος Παπανδρέου ήταν ακόμα στο υπουργείο Παιδείας, του έγραφε: «Παιδί μου φτιάξε σχέση με τον Σόρος».

Όπως έγραφε το περιοδικό «Νέμεσις» (τεύχος 41) στην εν λόγω επιστολή : «Του γνωστοποιεί την ισχύ του Τζορτζ Σόρος στην Ανατολική Ευρώπη. Του λέει ότι είναι κολλητός του φίλου της Στάνλει Σάινμπάουμ…Τον προτρέπει τον Γιωργάκη να πιάσει γνωριμία με τον Σόρος και να στήσει ένα ίδρυμά του εδώ…».

Ο ΓΑΠ που έκτοτε έχει πετύχει πολλούς από τους στόχους και τα όνειρα που είχε η μητέρα του για εκείνον, κατάφερε να πραγματοποιήσει και αυτή την επιθυμία της.

Προσπάθειες υποβάθμισης της επίσκεψης

Κατά τα άλλα η κυβέρνηση προσπαθεί να υποβαθμίσει την επίσκεψη του Σόρος στην Αθήνα και η συνάντησή του με τον πρωθυπουργό, ως κάτι μη σημαντικό. Ένας γκουρού των αγορών ήρθε να μιλήσει και σύμφωνα με τις διαρροές του Μαξίμου, απένειμε τα εύσημα στην κυβέρνηση για τις προσπάθειές της.

Όμως, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Την ίδια στιγμή που το κλίμα είναι εξαιρετικά βαρύ για την οικονομία, την ίδια στιγμή που η λέξη αναδιάρθρωση ακούγεται όλο και περισσότερο, έτσι για να τη συνηθίσουμε (και να μη χρησιμοποιούμε τη σωστή λέξη πτώχευση), έρχεται στην Αθήνα ένας μετρ της κερδοσκοπίας, ένα αρπακτικό των αγορών και όχι μόνο συναντάται με τον κ. Παπανδρέου, αλλά βλέπει σε κλειστό γεύμα την Κυριακή το βράδυ, 40-50 επιχειρηματίες και τραπεζίτες.

Κάποιος δεν πρέπει να μας πει με σοβαρότητα τι σημαίνει αυτό; Γιατί δηλαδή συζήτησαν όλοι αυτοί, κι αν γίνει αναδιάρθρωση δε θα έχει δικαίωμα ο κόσμος να βγει στους δρόμους και να τα σπάσει;

Ας μας πει κάποιος κυβερνητικός αν ο Τζ. Σόρος έδωσε εντολές και συστάσεις στους επιχειρηματίες και τους τραπεζίτες για το πώς θα αντιμετωπίσουν την αναδιάρθρωση, την ώρα που ο κόσμος βράζει στο ζουμί του και φοβάται για τις καταθέσεις του, τους μισθούς και τις συντάξεις του.

Αν δηλαδή η επίσκεψη Σόρος έγινε για να προειδοποιηθούν τα μεγάλα “κεφάλια” της χώρας για την πτώχευση, τότε δημιουργείται μείζον θέμα.

Διότι οποιοσδήποτε θα έχει το δικαίωμα να ισχυριστεί ότι θα την γλιτώσουν κάποιοι, και μάλιστα θα βγάλουν και λεφτά ποντάροντας στην πτώχευση της χώρας.

Το ιδιαίτερα βαρύ κλίμα των ημερών έγινε ακόμη χειρότερο σήμερα καθώς η Fitch προέβλεψε ότι η Ελλάδα δε θα βγει στις αγορές το 2012 και προειδοποίησε για νέα υποβάθμιση. Επίσης, και ο άλλος “απατεώνας” των αγορών, ο επίσης συνομιλητής του κ. Παπανδρέου, Ν. Ρουμπινί, προβλέπει ότι η αναδιάρθρωση είναι αναπόφευκτη και θα γίνει εντός του 2011.

Και μια μικρή ιστορία απόλυτα ταυτισμένη με τα παραπάνω. Στη Λιβερία η οικονομία ήταν σε μαύρο χάλι και ο πρόεδρός της ξεκίνησε πρωτοβουλίες για να την σώσει. Πήγε στις ΗΠΑ για βοήθεια, κάλεσε το ΔΝΤ και στο τέλος επισκέφτηκε τη χώρα και ο... Τζόρτζ Σόρος. Σας θυμίζουν τίποτε όλα αυτά;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/04/2011 10:07:30

    Οταν χαιρετησε τον Σορος... εχασε κατι δαχτυλα !!!!!
    η φωτο επιβεβαιωνει τα λογια μου !
    Ο Σορος ο Φιλλελεην.. μας την ειπε και ο Σρεκ χτες!!! αχχαχαα

    ΠΠ

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/04/2011 21:57:54

      Εχει ενα προβληματακι με τα χερακια του αυτο το παιδι...
      Ολο καπου τα χωνει και κανει βαβα !!!!!!

  2. irida avatar
    irida 06/04/2011 10:37:14

    Βρε παιδιά όλοι λένε τη λέξη αναδιάρθρωση. Σαφώς και πρόκειται για αρνητικότατη εξέλιξη και πιστεύω πως θα γίνει κάποια στιγμή(ποια απροσδιόριστο). Μήπως κανένας-καμιά έχοντας ειδικες γνώσεις πάνω στα οικονομικά μπορεί να κάνει πιο συγκεκριμένο το τι ακριβώς θα σημάνει για τη χώρα και για μας όλο αυτό; Αν και την ουσία τη γνωρίζουμε. Φτώχεια και δυσκολία.
    Πιστεύω ακόμα πως όλοι οι "μεγάλοι" γνωρίζουν το ..αύριο κυρίως από πληροφόρηση εσωτερική κι επειδή έχουν προσχεδιαστεί για τη χώρα μας τα μελλούμενα.

  3. Misha avatar
    Misha 06/04/2011 11:05:56

    χεχεχεχε

    Το όμαιμον, το ομόγλωσσον, το ομότροπον...

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/04/2011 11:09:27

    πλακα μας κανεις κ εσυ !!!???
    δε βλεπεις στη φωτο πως την κοιτουν οι υπολοιποι αυλικοι?????
    μαμα μια!!!
    "αχχχχ να μας χαιρετουσε κ εμας η ΜΑΜΑ"

    ΠΠ

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/04/2011 21:58:57

      Η Αννουλα ολα τα λεφτα !!!

  5. Εnzo avatar
    Εnzo 06/04/2011 11:10:11

    γιωργακη πες αλευρι!
    ο αντεισαγγελεας του αρειου παγου σε γυρευει!

    Αθήνα
    Να διερευνηθούν πιθανές ευθύνες του πρώην υπουργού Εθνικής Αμυνας Ακη Τσοχατζόπουλου, καθώς και άλλων πρώην υπουργών και μελών του ΚΥΣΕΑ, βάζοντας στο πλάνο ακόμα την κορυφή της κυβέρνησης την εποχή της υπογραφής της σύμβασης των γερμανικών υποβρυχίων, ζητά από τη Βουλή ο αντεισαγγελέας του Αρείου Πάγου Αθ.Κατσιρώδης, ο οποίος έκρινε ότι ο φάκελος πρέπει να διαβιβαστεί στη Βουλή.

    in.gr

    • Σοφία avatar
      Σοφία @ Εnzo 06/04/2011 19:53:17

      o Georgre ήξερε και γιαυτό δεν υπέγραφε τα πρακτικά του ΚΥΣΕΑ. Σοφό παιδί

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 06/04/2011 11:16:16

    Μαμά του λόχου. Κάποτε άκουσα την έκφραση και αλλού πήγε ο νούς μου. Τώρα ξέρω...

  7. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 06/04/2011 11:39:12

    Η συνθετη οικονομια ειναι για τους γνωριζοντες τυπου Κωνστα,για μας τους ερασιτεχνες τα πραγματα ειναι απλα.Απο την στιγμη που μια οικονομικη μοναδακυκλοφορησει π.χ ενα νομισμα με την αφεντομουτσουναρα μου, τοτε ο κυκλος του χρηματος ειναι γνωστος.Στα δικα μας λοιπον τα δις που μπηκαν στην χωρα η κατεληξαν στις τσεπες των ημετερων η ξεπληθηκαν μεσω χρηματηστηριου και πηγαν στις τσεπες του Σορος και της παρεας του η εξακολουθουν να βρισκονται συσσωρευμενα στις τραπεζες -εγχωριες και εξωτερικου-Ο δρομος λοιπον ειναι ενας και δεν χρειαζεται κανεις σοφος τυπου ΓΑΠΠΑΠ για κονε με τον παγκοσμιο αρχηληστη για να τον ακολουθησει και να φερει πισω τα κλεμενα.

  8. man8os avatar
    man8os 06/04/2011 13:54:19

    Να το παρουμε αποφαση, εχουμε χρεοκοπισει.
    Οταν αυτο συμβει ελπζω να εχουμε ισοσκελισμενο (πρωτογενως) προυπολογισμο. Αλλοιως θα αρχισουν οι περιπετειες.

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 06/04/2011 15:11:31

    Η ζωντανή απόδειξη της θεωρίας της εξέλιξης....Μπρρ...

  10. mymoodgm avatar
    mymoodgm 06/04/2011 17:37:44

    βλέποντας τη φωτό θυμήθηκα την αξέχαστη ατάκα υου Ηλιόπουλου “είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα”

  11. thanasis avatar
    thanasis 06/04/2011 17:55:32

    παιδι μου αφου δεν μπορεις να πολεμησης τα
    λιονταρια και τους ιερακες των διεθνων
    funds τουλαχιστον γλυψε τους μηπως
    σταματησουν να σε πολεμουν και
    καταφερεις να εκλεγεις καποια
    στιγμη γενικος γραμματεας κανενος
    μεγαλου υπερεθνικου οργανισμου
    διοτι απο εδω θα φυγης νυχτα

  12. βασίλης avatar
    βασίλης 06/04/2011 22:35:13

    Χαράς ευαγγέλια για την ΜΑΜΑ εστω και τώρα. Πάντως μήπως αυτή η συνάντηση ηταν διερευνιτική ετσι ωστε σε λίγο καιρό που δεν θα είναι προθυπουργός και δεν θα τον κρατάει άλλο η ελλάδα τον πάρει ο ΣΟΡΟΣ στις δουλειές μιας και είναι σπουδαίο μυαλό,με μεγάλο ΔΕΊΚΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ
    απόδειξη οτι για τον ΟΗΕ δεν έκανε (χαμηλού επιπέδου οργανισμός).