29/06/2009 16:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παγώστε τώρα κάθε συνεργασία με την Ζήμενς

 Ενώ ο Χριστοφοράκος απειλεί τώρα να ανατινάξει όλο το πολιτικό σύστημα με δύο καυτά «CD-Rom», ο Αλέκος Αλαβάνος προέτρεψε την κυβέρνηση να αξιοποιήσει τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να παγώσει κάθε συνεργασία με την εταιρία Siemens. «Το μήνυμα αυτό πρέπει να δοθεί άμεσα στη Γερμανία», είπε και πρόσθεσε ότι αφενός «η κυβέρνηση δεν μπορεί να αστειεύεται με το θέμα της έκδοσης του Χριστοφοράκου» και αφετέρου η Γερμανία πρέπει να καταλάβει ότι πρόκειται για πολύ σοβαρό θέμα.

Κατά την γνώμη μας η πρόταση του Αλαβάνου είναι η πιο σωστή που έχει ακουστεί μέχρι σήμερα από πολιτικό για το θέμα.

Σύμφωνα με την εφημερίδα Suddeutsche Zeitung, τα καυτά «CD-Rom» του Χριστοφοράκου βρίσκονται στα χέρια συμβολαιογράφων και περιέχουν με λεπτομέρειες τις πληρωμές και σε ποιους πήγαν τα χρήματα από τα μαύρα ταμεία της Siemens Ποιος έλαβε τι και για ποιον λόγο. Επίσης δεν περιέχουν μόνο ονόματα Ελλήνων πολιτικών αλλά και στελεχών της κεντρικής Siemens. δημόσιας ζωής, στα πάρτι και στις δεξιώσεις δύσκολα αντέχουν τη ζωή στο κελί της φυλακής. Είναι συνήθως πρόθυμοι να μιλήσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. XL avatar
    XL 29/06/2009 17:54:09

    Εδώ και ένα χρόνο ο στέφανος μάνος ζήτησε απο την κυβέρνηση να επιβάλλει βαρύ πρόστιμο στην siemens και να διακόψει κάθε συναλλαγή του ελληνικού δημοσίου με την εταιρία έως ότου προσκομίσει όλα τα στοιχεία για το ποιούς λάδωσε και πότε. Τίποτε καινούργιο δεν λέει ο αλαβάνος.

    Φυσικά ο καραμανλής δεν έκανε ούτε πρόκειται να κάνει τίποτε γιατί στην ιστορία με τις μίζες είναι μπλεγμένο και το ξαδέρφι ο μισέλ.

    Χρειάστηκε μία δικτατορία και ένα κυπριακό για να γλυτώσουμε απο τους βασιλιάδες.

    Ας ελπίσουμε η ιστορία με την siemens και το χριστοφοράκο να αποτελέσει τη θρυαλλίδα που θα μας απαλλάξει απο μητσοτακαίους και καραμανλήδες.

    Αρκετά ασέλγησαν πάνω μας.

  2. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 17:59:07

    Ι ιδέα δεν είναι ούτε κουφή ούτε από τον ουρανό , σε μια σωστή πολιτεία άμεσα εφαρμόσιμη .
    Το ζήτημα είναι
    ποιος έχει τα κότσια να την εφαρμόσει άμεσα ....

  3. outis avatar
    outis 29/06/2009 18:08:54

    Kaln n protasn, alla ti tha givei me tnv texvologikn exartnsn apo tnv SIEMENS pou brisketai ndn se proxwrnmevo bathmo?

  4. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 18:19:29

    Πάντα μας έλεγαν ότι είμαστε “ανεξάρτητο και περήφανο” κράτος με περήφανους επιστήμονες και ¨τεχνογνωσία “ τώρα μας προκύπτουν και τέτοια κουφά ....

  5. hypo avatar
    hypo 29/06/2009 18:20:55

    Έχει εξεταστεί η πρόταση για πάγωμα και αντιτίθεται στο κοινοτικό δίκαιο. Δεν γίνεται λοιπόν, οπότε ας μη το συζητάμε.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/06/2009 18:24:49

    και εγώ θεωρώ ότι κάθε συνεργασία με την Siemens έπρεπε να έχει διακοπεί με την πρώτη υπόνοια και μέχρι το ξεκαθάρισμα. Αλλά τολμάνε οι διακομματικοί λαδιάρηδες; Δεν τολμάνε.

    Τι λες hypo για κοινοτικό δίκαιο; Απαγορεύει το κοινοτικό δίκαιο συναλλαγή με ύποπτο για εγκλήματα; Ή με ΓΕΡΜΑΝΟ ύποπτο για εγκλήματα;

    Η "Ευρώπη" έχει κλείσει.

  7. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 18:27:43

    Hypo – αφού το λες εσύ εμείς εσένα ακούμε εισε μεγάλος τέρμα .....δηλ. Ο Αλέκος και παλιά ο Στέφανος έτσι κουτουρού τα λένε δεν ξέρουν ούτε απο ευρωπαϊκό δίκαιο ούτε τίποτα
    μας σπέρνουν προπαγάνδα και συγχύσει ....Ηρέμησε ...

  8. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 29/06/2009 18:38:29

    Στο παρελθόν και ο Μάνος και ο Αλαβάνος έχουν πει μεγαλειώδεις κοτσάνες. Γι' αυτό ας μην κρίνουμε από την αξιοπιστία αυτών των δύο αν είναι εφικτή η πρόταση.

    Αυτό που μπορεί σίγουρα να γίνει είναι να αποκλειστεί από νέες δουλειές. Αλλά επειδή τόσα χρόνια έχει μπει βαθειά στο ελληνικό δημόσιο, δεν βλέπω εφικτό το "πάγωμα κάθε συνεργασίας".

    Η ουσία όμως δεν είναι εκεί. Είναι να μάθουμε ποιοι, πότε και πόσα.

  9. rs avatar
    rs 29/06/2009 18:38:49

    Για πόσο καιρό ακόμη μια κακοφορμισμένη πληγή θα μαζεύει πύον;
    Το πολιτικό σύστημα έχει φτάσει σε αδιέξοδο.Ένα καταλυτικό γεγονός θα γίνει η απαρχή για την πλήρη αναδιάταξη του πολιτικού σκηνικού.
    Φυσικά πάντα καραδοκεί ένας...Μπερλουσκόνι!
    Αλλά έλεος πιά με τα ¨μαχαίρια στο κόκκαλο" τις "τιμωρίες" όσο ψηλά και άν βρίσκονται, την επανίδρυση και τις ...πράσινες αναπτύξεις!!
    Πιστεύω πως ο ..."εξευτελισμός μας...έγινε τέλειος" που λέει και ο ποιητής.

  10. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 18:42:20

    archaeopteryx-Το μόνο κακό που θα γίνει είναι ότι ο “φίλος” μου Ηλείας . Θα χάσει το μονοπώλιο στα Ορυχεία ε και ..

  11. outis avatar
    outis 29/06/2009 18:44:59

    As kratnsouv tov Xristoforako kai tov Jung kai as mas steilouv ta CD...

  12. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 18:56:35

    Tηλέμαχος – ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια από της τσίμπλες ,τώρα κατάλαβα γιατί το δίδυμο ΓΑΠ -ΚΚ μας κυβερνά ασταμάτητα ..μας λένε όλο αλήθειες και δεν μας “έχουν πει μεγαλειώδεις κοτσάνες “ χαχαχααχ

  13. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 29/06/2009 19:11:56

    Άτακτε, πρώτα πρώτα το όνομά μου στην κλητική είναι "Τηλέμαχε" και όχι "Τηλέμαχος". Ελληνικά μιλάμε νομίζω.

    Επί της ουσίας. Το σκεπτικό σου είναι το εξής

    1. Αλαβάνος+Μάνος είναι πολιτικοί
    2. ΓΑΠ και ΚΚ είναι άλλοι πολιτικοί
    3. οι Αλαβάνος και Μάνος έχουν πει κατά καιρούς κοτσάνες
    =>Άρα, οι ΓΑΠ και ΚΚΑ μας λένε "όλο αλήθειες"

    Θαυμάζω τον Αριστοτέλη του 21ου αιώνα

  14. εναντίον του φανατισμού avatar
    εναντίον του φανατισμού 29/06/2009 19:15:49

    δεν είναι εφικτή η διακοπή της συνεργασίας με την Siemens και τον κρατικό τομέα, γιατί απαιτείται η τεχνική υποστήριξη της εταιρείας σε μεγάλο αριθμό εξοπλισμού και συσκευών που ήδη χρησιμοποιούνται και η απρόσκοπτη παροχή ανταλλακτικών και νέας τεχνογνωσίας και αναβαθμίσεων.
    κάθε δράση διακοπής σχέσεων με την Siemens θα έφερνε αντίστοιχη αντίδραση σε καθυστερήσεις και ολιγωρίες στην τεχνική υποστήριξη, που οριοθετείται μεν από τις σχετικές συμβάσεις (service level agreeements - SLAs) αλλά δεν είναι σωστό να εμπλακεί το δημόσιο με προβλήματα διαχειρίσεως.
    τζάμπα μάγκες οι πολιτικοί που προτείνουν τέτοιες πρακτικές.

  15. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 19:26:42

    Tηλέμαχε– σε ευχαριστώ για της διορθώσεις σου ,και σου υπόσχομαι δημοσιά “więcej nie bedel ci sikac do herbaty która podaje” .

  16. tiramola avatar
    tiramola 29/06/2009 19:30:09

    "Παγώστε τώρα κάθε συνεργασία με την SIEMENS"...
    Όταν λέμε "παγώστε" μιλάμε και για την τεχνική υποστηριξη?
    Γιατί εδώ γελάνε...
    Τι θα γίνει σε μία βλάβη πχ?
    Που θα βρεθεί ανταλλακτικό?
    Στην απίθανη περίπτωση που βρεθεί κάτι similar είναι απολύτως βέβαιο ότι δεν θα είναι compatible.
    Αφήστε το παίδες , το παιχνίδι με τέτοιους κολοσούς παίζεται και σε άλλο επίπεδο , δεν αλλάζω προμηθευτή με τέτοια ευκολία που αλλάζω μανάβικο...

  17. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 19:36:12

    @εναντίον του φανατισμού – δηλ. με ποιον τρόπο ένας πολίτης της Ε.Ε. Μπορεί να προστατευτεί από την διαπλοκή που έχει ταράξει στην κυριολεξία όλο το ελληνικό κράτος. Να περιμένει πάλι τον Παπαθανασίου να του επιβάλει και άλλους φόρους και να υποστηρίζει “δημοκρατικά” λόγο αφέλειας την Siemens …..

  18. Νἰκος avatar
    Νἰκος 29/06/2009 19:36:14

    Εμαθα οτι ο κ. Αλογοσκουφης, και επι το "ανωτερον" Mr. George Horsecap, εγραψε βιβλιο οπου επικρινει την πολιτικη του διαδοχου του.

    Τελεια, περιμενω τα βιβλια των κ.κ. Βουλγαρακη και Τζεφρυ με τιτλους περι "ηθικης και Νομιμου" και "Περι Εθνικης Πολιτικης" αντιστοιχως.

    Αχαχαχαχαχαχα.

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 19:36:19

    Αγαπητέ τιραμόλα, η τεχνική υποστήριξη είναι υποχρέωση που απορρέει από τη σύμβαση.
    Αν μας φτύνουν και λέμε ότι βρέχει τότε ....δώσουμε τη χώρα σε άλλο κολοσσό ως αντίβαρο.

  20. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 19:38:04

    Tiramola -........................................................................

  21. Νἰκος avatar
    Νἰκος 29/06/2009 19:39:30

    Αγαπητε Τηλεμαχε, εδω πανε να καταργησουν και την γενικη τωρα. Δεν μιλαμε ελληνικα πλεον. Αρκουδο κραυγες με μπολικα Αγγλικα, ετσι για να αισθανομαστε "ανωτεροι" των ιθαγενων. Η βλακεια της αλιτ εχει διαχυθει και στο ποπολο. Το επιπεδο ειναι φριχτο. Οσο για τον ατακτο, δεν νομιζω οτι μεγαλωσε στην Ελλαδα ή οτι ειναι Ελληνας, οχι οτι ειναι κακο, αλλα βρε αδελφε ανοιχτε και κανενα λεξικο ἠ γραμματικη.

  22. TOM avatar
    TOM 29/06/2009 19:39:50

    παγωστε τωρα καθε συνεργασια με την SIEMENS , η MOTOROLA σας προσφερει περισοτερα .....!!!!!

  23. theo1611 avatar
    theo1611 29/06/2009 19:40:09

    Γιατί αποφεύγουμε ως ο διάβολος το λιβάνι να ρωτήσουμε:

    Πόσο μέσα μπήκαμε από τις λαδιές της Siemens?

    Όσο αποφεύγουμε να ζητήσουμε απάντηση σ' αυτά ή ανάλογα ερωτήματα λαϊκίζουμε κατά τη γνώμη μου.

    Πάρτε το αλλιώς:
    Οι μίζες της ΑΤ&Τ θα έφερναν καλύτερο αποτέλεσμα από τις μίζες της Siemens για το πόπολο? Δηλαδή, οι λαδιάρηδες δουλεύουν για την πάρτη τους ή για το πόπολο?

    Λαδιάρηδες (το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο) για το πόπολο υπάρχουν?

    ΥΓ: Διαφορετικά, βρήκαμε παπά να θάψουμε πεντέξι!!!

  24. Νἰκος avatar
    Νἰκος 29/06/2009 19:40:51

    “więcej nie bedel ci sikac do herbaty która podaje” .

    Για μετεφρασε το Ατακτε. Αλβανικα ειναι;

  25. tiramola avatar
    tiramola 29/06/2009 19:47:35

    @19
    Ιθαγενή το ανταλλακτικό το πληρώνεις ναι ή όχι?
    Τι πάει να πει "παγώστε κάθε συνεργασία"?

  26. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 29/06/2009 19:47:40

    @23
    Συμφωνω απολυτα μαζι σου!

    Κανενας δε μιλαει για την ουσια του θεματος.
    Πως θα μπορεσουν οι πολιτικοι μας να εγγυηθουν οτι δεν θα υπαρξει αλλη siemens?
    Ειναι ανεδαφικο να ελπιζει κανεις σε κατι τετοιο?
    Ειναι ή οχι, αυτο ειναι το θεμα και οχι τι θα κανουμε με τη siemens.
    Τα αυτονοητα εννοουνται!

  27. tiramola avatar
    tiramola 29/06/2009 19:49:57

    Ρε συ άτακτε αφού ξέρεις ότι ανήκω στην προοδευτική αριστερά , γιατί αγανακτείς?
    Δηλαδή να μην πούμε τα πράγματα όπως έχουν και να φωνάζουμε συνθήματα κάθε φορά?
    :)

  28. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 19:55:40

    Ορισμένοι υποστηρίζουν ότι δεν είναι εφικτή η διακοπή συνεργασίας με την εν λόγω εταιρεία, επικαλούμενοι συμβατότητα ή υποστήριξη κλπ
    Ξεχνούν για παράδειγμα ότι τμήμα από τις μίζες αφορούσε την μη ενεργοποίηση ρητρών για project που δεν λειτούργησαν ποτέ.
    Ξεχνούν ότι καταβάλαμε πολλαπλάσιο κόστος με τεχνολογική υστέρηση της χώρας για να ψωνίζουμε ότι πουλούσε και όχι ότι είχαμε ανάγκη.
    Να διαφωτίσω δε τους φίλους ότι τα "λεφτά" στη συμβατότητα και στην υποστήριξη πέφτουν και όχι στον εξοπλισμό.
    Αν δε ορισμένοι πιστεύουν ότι κάτι είναι αναντικατάστατο, ιδιαίτερα στον τομέα της τεχνολογίας, τα ...νεκροταφεία είναι γεμάτα δεινόσαυρους.
    Εδώ όμως πάνω από όλα είναι θέμα αξιοπρέπειας, χαρακτηρίζεται ολόκληρη η χώρα και οι δομές της ως ...μπανανία.
    Εμείς απλά κουνάμε σημαιούλες.

    ΥΓ

    ...και όπως είχε πει κάποτε σε Εγγλέζο δημοσιογράφο ο αείμνηστος Μάνος: "...εγώ μπορώ να λέω ότι θέλω για τον κ Παπανδρέου, σε εσάς όμως δεν επιτρέπω τον Πρωθυπουργό της χώρας μου ...."

  29. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 19:55:57

    τιραμολα-Την απάντησή την έχει δώσει ο Μπ. Μπρεχτ άστα να παν στο διάβολο

  30. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 19:57:57

    @25
    η αγορά είναι γεμάτη ανταλλακτικά, αν δε κάποιοι υπέγραψαν συμβάσεις χωρίς να εξασφαλίσουν με ρήτρες υποστήριξη (ανταλλακτικά, εργασία, πνευματικά δικαιώματα), τρέμω να σκεφτώ τι γίνεται στα εξοπλιστικά.....αν και με ελικόπτερα, υποβρύχια και S300 ...φαντάζομαι

  31. tiramola avatar
    tiramola 29/06/2009 19:58:52

    @26
    ΣΕΣΚΛΟ μην ανησυχείς , στο μέλλον δεν θα έχουν ανάγκη κανένα πολιτικό.
    Κάποιοι θα έχουν το παγκόσμιο μονοπώλιο , κάποιοι θα είναι οι μοναδικοί παγκόσμιοι προμηθευτές.
    Δεν θα αργήσει αυτή η μέρα και οι απόγονοι της σημερινής αριστεράς θα κάνουν αντάρτικο πόλεων ή θα μένουν στα βουνά διεκδικώντας την χαμένη ανθρώπινη ελευθερία....

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/06/2009 19:59:55

    έχουμε κάποιον προοδευτικό εκπρόσωπο της λαδώνουσας εταιρίας. Σαβούρα πουλούσε. Στο 70% της γερμανικής τιμής από αμερικάνους, 40% από κινέζους παίρνουμε τα σαπάκια τους ταβάριτς.

  33. έκπληκτος avatar
    έκπληκτος 29/06/2009 20:00:29

    Δεν νομίζω να συμφέρςι τη siemens οποιαδήποτε συνέχεια του στόρυ των δωροδοκιών. Αλλά όσο λαδιάρηδες και να είναι σέβονται όταν έχουν απέναντί τους σοβαρή κυβέρνηση και αδιάφθορους ηγέτες. Αντίθετα τι μέτρα να πάρεις εναντίον της οταν φαίνεται ότι έχει λαδώσει αρκετούς αξιωματούχους και όχι μόνο με λεμονοστίφτες. Το λάδωμα είτε μικρό είτε μεγάλο είναι λάδωμα και οι αντιστάσεις αυτού που θα τα αρπάξει είναι αδύνατες. Δεν έχει νόημα να λέμε κόβουμε κάθε συνεργασία, και τα ανταλλακτικά που θα μας χρειαστούν για τις ήδη αγορασμένες τεχνολογίες τους? που θα τα βρούμε? εκτός αν αποφασίσουμε ότι αγοράσαμε τα τελευταία 35 χρονια να τα πετάξουμε στη θάλασσα και να πάρουμε καινούργια από άλλη εταιρία.Δεν μας φταίνε οι Γερμανοί για τα ένοχα μυστικά μας, απλά στην Ελλάδα τα πάντα κινούνται στο δε βαριέσαι, στον συμψηφισμό στο όλοι ίδιοι είναι. Μόνο ο Γιώργος παπανδρέου έχει το ηθικό ανάστημα και το τσαγανό να τους βάλει συγκεκριμένους κανόνες.

  34. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 20:01:26

    ωραία αφού πάντα θα λαδώνονται τα καμάρια μας, ας το βουλώσουμε και ας κάνουμε Πρωθυπουργό τον κ Χριστοφοράκο, με 153 βουλευτές έχει πλειοψηφία....

  35. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 20:02:49

    @ Ιθαγενή- πες τα Χρυσόστομε και να αγιάσει η πένα σου ....

  36. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 20:03:59

    έμεινα έκπληκτος ...από το τσαγανό του ΓΑΠ.
    Ο ....Πάγκαλος, θα τους βάλει σε τάξη ή ο Τσουκάτος?

    Αναφέρομαι στους δύο κυρίους που δημόσια έχουν αναφέρει την μεταφορά χρημάτων στα κομματικά ταμεία.

  37. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 29/06/2009 20:06:05

    @ 28
    Μπανανια μπορει να νομιζουν αυτοι οτι ειμαστε αλλα μαλλον εχουν αυτη την εικονα λογω των "κυριων" που πηραν τις οικοσκευες.
    Εμεις γιατι ειμαστε μπανανια?
    Θελεις να μιλησουμε για ρητρες? Πως θα σου φαινοταν αν το ελληνικο δημοσιο εκανε μηνυση στην siemens για εξαπατηση με μαρτυρες τους σικατσεκ, κουτσενροιτερ κλπ? υπαρχει δεδικασμενο ...

    Η αληθεια ειναι οτι οποιος ειναι κοντα στο "μελι", βουταει το χερι χωρις δευτερη σκεψη γιατι ξερει οτι στην Ελλαδα ειναι μαγκας αυτος που εχει κλεψει τα πιο πολλα.
    Καποια στιγμη ομως θα αλλαξει και αυτο.
    Οπως πριν λιγο καιρο οποιος μιλαγε για λαθρομεταναστες ηταν ακροδεξιος ή φασιστας αλλα τωρα ξαφνικα ολοι διαπιστωσαν οτι ειχαν επισημανει το θεμα!

  38. theo1611 avatar
    theo1611 29/06/2009 20:09:28

    @30
    Τιραμόλα, μην ανησυχείς αυτό δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί, εκτός και αν επιβληθεί παγκόσμια δικτατορία.

    Οι προμηθευτές δεν αναλαμβάνουν ποτέ το απευθείας ρίσκο. Πάντοτε την επιβολή την επιχειρούν με παρένθετα πρόσωπα.

    Αν αυτά τα πρόσωπα έχουν δημοκρατική κάλυψη και λειτουργεί ο ανταγωνισμός, το ερώτημα είναι υπάρχουν πρόσωπα που σταθμίζουν το προσωπικό με το συνολικό όφελος και κάνουν τις επιλογές του συνολικού οφέλους? (με το αζημείωτο βέβαια). Εδώ δεν υπάρχει μαύρο-άσπρο. Υπάρχει όφελος είτε με τη μία είτε με την άλλη επιλογή. Ποιός επιλέγει το μικρότερο προσωπικό όφελος προς χάριν του γενικότερου, όταν έχει τη θέση να επιλέξει?

    Αυτό συμβαίνει παντού, εκτός από τη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, δεν αναρωτιέσαι τιραμόλα γιατί?

  39. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 20:11:19

    @37
    εδώ και ένα εξάμηνο προκαλώ τους 300 και την ανεξάρτητη δικαιοσύνη μας, να κάνει μήνυση απαιτώντας αποζημίωση, ή να περάσει διάταξη για αμνηστία του κ Χριστοφοράκου με τη δημοσιοποίηση των CD.
    Αλλά να μιλάνε για διαφάνεια οι 153 βουλευτές των ...οικοσκευών μάλλον είναι ουτοπικό για το πολιτικό ανάστημα των πολιτικών μας.

  40. aris53m avatar
    aris53m 29/06/2009 20:17:32

    Τεχνικά δεν γίνεται να παγώσει τίποτα. Για να γίνει κάτι τέτοιο, και επειδή η Siemens θα σταματήσει υποστήριξη, πρέπει να είσαι έτοιμος να αντικαταστήσεις όλα τα ψηφιακά κέντρα του ΟΤΕ με άλλον manufacturer μέσα σε μία νύχτα (καθώς και διάφορα αλλα συστήματα). Μία τέτοια κίνηση είναι μία κίνηση που θα κοστίσει κάτι δις ευρώ άρα και άτοπη. Ο Αλέκος λέει τα δικά του.

    Γίνεται όμως να περάσει το μύνημα (μία κυβέρνηση με cohones που λέμε στα Ελληνικά) με το να μην δώσει άλλα contracts στην Siemens. Στην αρχή της κυβέρνησης της ΝΔ με τον Αλογοσκούφη στο τιμόνι αυτό δεν θα γινόταν ποτέ γιατί απλά ο Αλογοσκούφης είναι "ένθερμος" (too hot στα Ελληνικά) υποστηρικτής της Siemens.

    Αλλά και τώρα δεν βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο. Είναι πολλά τα λεφτά γιε μου είπε ο πρόσφατα θανών.

    Εκείνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να κάτσουν στο σκαμνί τους ενόχους και να δημεύσουν τις περιουσίες τους με επιστροφή των χρημάτων των προσφάτων "τζακιών" πίσω στο δημόσιο.

    Και αν πισεύει κανείς ότι θα γίνει αυτό τότε θα μπορούσε να πιστέψει ότι και ο undersigned είναι ο Πάππας της Ρώμης, καλός χειριστής της Ελληνικής γλώσσης, που γράφει σαν aris53m στο blog του FactorX.

  41. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 29/06/2009 20:21:48

    Δηλαδή αποκλείετε όλοι το ενδεχόμενο ετούτος ο τόπος να βουλιάζει όλο και περισσότερο στη διαφθορά; και πόθεν εξάγετε ακριβώς αυτή την αισιόδοξη προοπτική και ξιφοουλκείτε υπέρ ανέξοδων πολιτικά προτάσεων; μήπως από την ψυχική υγεία και την πνευματική ευρρωστία του κοινωνικού συνόλου;
    τουλάχιστον ο Γιανναράς ομολογεί το ανορθόλογον της ελπίδας...
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_222_28/06/2009_320243

  42. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 20:23:11

    Δεν καταλαβαίνω γιατί:

    -η ενεργοποίηση ρητρών για έργα που δεν λειτούργησαν ή για προθεσμίες που δεν τηρήθηκαν
    -το πρόστιμο για μίζες, δωρεές, μεταφορές χρημάτων
    και η αξίωση αποζημίωσης για την απαξίωση της χώρας θα οδηγούσε σε ....κατάρρευση της DT, γιατί από ότι θυμάμαι ο ΟΤΕ Γερμανικό υποκατάστημα είναι πλέον.
    Η αξιοπρέπεια της χώρας είναι πάνω από την υστεροφημία πολιτικών και τις ...βαλίτσες ορισμένων.

  43. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 29/06/2009 20:33:01

    @40
    Ποιος θα πιστεψει οτι εισαι μια χωρα με cohones οταν καθε τρεις και λιγο πηγαινεις και δανειζεσαι?

    Οταν το ΑΕΠ ως καθαρο ποσο συνεχως μειωνεται?
    Οταν δεν επενδυεις πουθενα και τα δανεικα ειναι για να πληρωνεις συνταξεις και να διατηρεις μια ψευδαισθηση οτι ολα πανε καλα?
    Οταν οι πολιτικοι σου κανουν "λαθη" χωρις να προβλεπεται θεσμικη τιμωρια ή ειναι παραπλανηθεντες?

  44. tiramola avatar
    tiramola 29/06/2009 20:35:04

    @42 Ιθαγενή
    Μήπως αυτά που αναφέρεις πρέπει να τα ζητήσει η νέα διοίκηση του ΟΤΕ?
    Ρε μας παίζουν όπως θέλουν και κάποιοι αφελείς νομίζουν ότι γίνεται εν αγνοία του "καταλληλότερου"...

  45. theo1611 avatar
    theo1611 29/06/2009 20:36:22

    Οι Γερμανοί ζήτησαν απόδοση λογαριασμού για τις αποζημιώσεις που κατέβαλαν, ώστε να προσδιοριστεί τί και πόσα χρωστάνε ακόμη (από τον Β').

    Οι Ιταλοί επίσης έδωσαν αποζημιώσεις και δεν αναγνωρίζουν καμμία άλλη απαίτηση.

    Τι απέγιναν οι αποζημιώσεις που εισέπραξε το ελληνικό κράτος οεο? Τι πήραν οι δικαιούμενοι αποζημίωσης εκτός από τα αρχ.δ.α τους? Ποιοί τα διαχειρίστηκαν και ποιοί τα φάγανε?

    ΥΓ: Για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι, που λέει και ο ποιητής!!!

  46. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 20:40:13

    Φίλε τιραμολα, εδώ μας φτύνουν και μιλάμε ακόμα για καταλληλότερο και ποδηλάτη?
    Δηλαδή αν αύριο το πρωί φύγει ο καταλληλότερος και έρθει ο ποδηλάτης, θα εξαφανιστούν οι 153 του κ Χριστοφοράκου?
    ή θα βγαίνουν ....Πάγκαλοι να μας φτύνουν?

  47. tiramola avatar
    tiramola 29/06/2009 20:56:23

    Φίλε Ιθαγενή εγώ πιστεύω στον ποδηλάτη , εξάλου το έχω δηλώσει ευθέως έχοντας δεχθεί την χλεύη πολλών συνομιλητών σε αυτό τον ιστότοπο.
    Πρόσφατα η Ομπρί κάλεσε την Σενγκολέν να καταθέσει για επεξεργασία υιοθετώντας στην ουσία , τις προτάσεις της για την συμμετοχική δημοκρατία.

  48. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 21:07:26

    Τιραμολα – ρε μπαγάσα να σε ρωτήσω αλλιώς - ο ποδηλάτης πιστεύει εσένα η τον Γ.Π.?

  49. aris53m avatar
    aris53m 29/06/2009 21:44:13

    @ ΣΕΣΚΛΟ

    έλα ντε.

    αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσουμε βρε παιδί μου.

  50. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 21:47:09

    φίλε τιραμολα, δεν χλευάζω ποτέ τα πιστεύω τον άλλον, απλά εκφράζω μια απορία, μετά τη σημερινή συνέντευξη του κ Πάγκαλου θα τον διαγράψει? ή θα διενεργήσει άλλη μια ...εσωτερική έρευνα?
    Ο κ Χριστοφοράκος μίλησε για 153 πολιτικούς, δεν θα ήταν μια απλή κίνηση και για τα δύο μεγάλα κόμματα η αναστολή της κομματικής ιδιότητας και η απομάκρυνσή τους από κάθε θέση ευθύνης όσων πολιτικών έχουν υπογράψει συμβάσεις ή μετείχαν σε ΔΣ ΔΕΚΟ που συνεργάστηκαν με τη SIEMENS τα τελευταία 15 χρόνια, έως ότου να καθαρίσει το τοπίο? (να παραιτηθούν οι ίδιοι μάλλον απίθανο...)
    Διαφορετικά θα μιλάμε για καταλληλότερους και εν δυνάμει καταλληλότερους....

  51. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 21:54:15

    ουπς ..του άλλου...

  52. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2009 22:48:41

    150 χρονάκια "έφαγε" ο Μάντοφ στο αμέρικα για την απάτη του. Αντιθέτως ο τυπάκος Χ. επικαλείται φόβους για την ζωή του και οι δικαστές αδιαφορούν. Κι ενώ τον Μάντοφ είχαν κάθε λόγο να τον "φάνε" διάφοροι εδώ τον φυλάσσουν σαν κόρη οφθαλμού. Στο ελλάντα αρκούμαστε να αερολογούμε στην κάθε φωλιά που πετά ο αριστερότερος των αριστερών (γέλια) Αλαβάνος.
    150 χρονάκια. Ακούτε προοδευτικοί?

  53. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 23:04:04

    @Orestios-Μα τα ίδια λέει και ο Στέφανος Μάνος και ο αρχεοπτερυχ χρόνια τώρα γιατί δεν βγάζεις την χωλή και εμπάθεια σου και σε αυτούς.....

  54. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2009 23:12:48

    Χρόνια ο αρχαιοπτέρυγας? WTF?
    Το νόημα δεν το κατάλαβες άτακτε σε αυτό που είπα. Τι να σου κάνω? Είναι δικό σου θέμα το πως βλέπεις τις γνώμες των άλλων. Αφού την είδες σαν χολή δεν μπορώ να σου αλλάξω την γνώμη.
    150 χρονάκια για απάτη. Εδώ έχουμε φοβικά σύνδρομα. Άλλοι φοβούνται την φυλακή και άλλοι την χολή.

  55. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 29/06/2009 23:12:51

    Ορέστη
    στην Αμέρικη δεν υπάρχει η κακώς τελικά νοούμενη κοινωνική αλληλεγγύη που υπάρχει στην Ευρώπη και δη στις κοινωνίες με βάθος αιώνων στις πλάτες τους. Οι Αμερικάνοι, απορριφθέντες μα και απορρίψαντες οι ίδιοι την κοινωνία που αφήσαν πίσω τους επιλέξαν να μη κουβαλήσουν αυτό το βαρίδι στη νέα τους γή. Εμείς τί κάνουμε; Η διαφθορά της Ζήμενς είναι ο ευρωπαϊκός καθρέφτης. Δεν είναι εύκολο σε μια εσπειραμένη μικροκοινωνία όπως είναι το κάθε επιμέρους ευρωπαϊκό σύνολο να αρθεί αυτή η αλληλεγγύη. Οι Ευρωπαίοι ενίοτε έχουν ηρωοποιήσει την ληστεία, με τη λογική που περιγράφει και ο Θ.Κ. για τους εκτελεστές στο θέμα για την παλαιά τρομοκρατία. Οι Ευρωπαίοι όμως δεν έχουν την θανατική καταδίκη που έχουν στην Αμερική. Τώρα το πώς θα μπορέσει η Ευρώπη μ΄ όλα τα βαρίδια της να αποκτήσει την αλαφράδα της Αμερικής και να στέλνει στη φυλακή τους Μάντοφ της 150 χρόνια είναι μάλλον και το πλέον επώδυνο εγχείρημα η αίσια έκβαση του οποίου θα σηματοδοτήσει πιθανόν και την ευρωπαϊκή ολοκλήρωση. Αν ως εσαεί παίδες μπορούμε να λειτουργήσουμε ως καταλύτες και για τους άλλους και να καταστήσουμε την Ευρώπη νέα γη θα κάναμε περήφανο και κείνον τον γέροντα τον Σόλωνα που καμάρωνε σαν τ΄ α΄κουσε από τους Αιγυπτίους ιερείς πριν κάποια χρονάκια πίσω μας. λέω τώρα...!

  56. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 29/06/2009 23:14:47

    αν είναι όμως το αντάλλαγμα η θανατική καταδίκη, μας προτιμώ ως έχει.

  57. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2009 23:16:46

    Βασιλική, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Ή αν θες του βάθους των αιώνων μας.

  58. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 29/06/2009 23:20:39

    Ορέστη, οι λύσεις δεν είναι ποτέ εύκολες. και σίγουρα είναι ανέφικτες χωρίς κατάματη ενατένιση της πραγματικότητας.

  59. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 23:22:15

    Orestios – κάπως έτσι είναι σε μας βρέχει και σε εσένα το φεγγάρι φέγγη ....

  60. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2009 23:23:34

    Ο Σόλων νομοθέτησε και άλλαξε μια "αλληλεγγύη" που υπήρχε από βάθους αιώνων. Και αργότερα ο Κλεισθένης βελτιστοποίησε την νομοθεσία. Αυτοί ούτε απορριφθέντες ούτε απορρίψαντες ήταν.

  61. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2009 23:24:14

    Άτακτε grow up

  62. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 29/06/2009 23:29:46

    Γι΄ αυτό και μίλησα για λύσεις και για επώδυνα εγχειρήματα. Είμαστε ικανοί ως κοινωνία να γεννήσουμε Σόλωνες και Κλεισθένηδες; κι αν δεν είμαστε, πώς μπορούμε να γίνουμε; Η μόνη απάντηση είναι η παιδεία. Η μόνη.

  63. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2009 23:36:32

    Αυτό είναι το επιθυμητό Βασιλική. Γιατί με τους τωρινούς μόνο δεινά θα υπάρχουν.

  64. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 23:37:04

    Βασιλική Σ- για πια παιδεία μας λες των φροντιστηρίων ...η 10 μεταπτυχιακών .
    έλεος τόσα χρόνια δούλεμα ...

  65. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 29/06/2009 23:42:32

    Άτακτε,
    Για παιδεία μίλησα. και όχι για εκπαίδευση.
    Ορέστη,
    για τους τωρινούς τα γράφουν εξαίρετα ο Μποτίλια στο πέλαγος και ο Προφήτης και άλλοι εδώ μέσα. Η προσωπική μας ευθύνη είναι το διακύβευμα.

  66. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 23:43:31

    στα 37 χρονιά της μόνο η Νατάσα έγινε χειρουργός (πρωτινω να γραφτεί στο βιβλίο Γκίνες)παιδιά το λέμε η σκα...

  67. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2009 23:47:26

    Βασιλική, θεωρώ ότι εδώ και χρόνια έχουμε απεμπολήσει την έννοια της προσωπικής ευθύνης από επάνω μας κατωχυρώνοντας νομοθετικά. Σαν συνέπεια αυτού είναι η αγωνιώδης αναζήτηση, σε κάθε έκφανση και πτυχή της ζωής μας, να βρούμε τον φταίχτη. Πίστεύω να κατάλαβες.

  68. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 30/06/2009 00:00:37

    Στην αγωνιώδη αναζήτηση μας συνδράμμουν δόξα τω Θεώ οι ποιητές.
    λέει ο Ν. Καρούζος: Η εξουσία είναι της Ιστορίας η ευκοιλιότητα, στο χωριό μου την λένε γλεντοκώλα.

  69. ατακτος avatar
    ατακτος 30/06/2009 00:05:53

    χαχαχααχ καληνυχτα Βασω

  70. Orestios avatar
    Orestios 30/06/2009 00:23:18

    Βασιλική, άλλες εποχές άλλα ήθη.