#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2011 14:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παγκόσμιο ρεκόρ αποτυχίας του ΠΑΣΟΚ



Το ΠΑΣΟΚ όταν λέει σήμερα ότι η Νέα Δημοκρατία «έκρυβε τα δημοσιονομικά στοιχεία» ή έδινε «ψεύτικα στοιχεία», κάνει χυδαίο λαϊκισμό!

Διότι το 2009, όταν χτύπησε η διεθνής κρίση την Ευρώπη, όλες οι κυβερνήσεις της αναθεώρησαν πολλές φορές τα στοιχεία για το έλλειμμά τους.

Η Γερμανία υπολόγιζε στην αρχή έλλειμμα 0,5% και της προέκυψε (μετά από 5 αναθεωρήσεις) έλλειμμα κοντά στο 6%!

Η Γαλλία υπολόγιζε έλλειμμα 1,7% και έκλεισε τελικά με έλλειμμα σχεδόν 8%.

Όλες οι χώρες τότε έχασαν τον έλεγχο, λόγω της πρωτοφανούς διεθνούς κρίσης. Την επόμενη χρονιά, όμως, όλες το... μάζεψαν το μαγαζί τους.

Το ΠΑΣΟΚ, όμως, τα έκανε μούσκεμα το 2010, και μάλιστα σε συνθήκες διεθνούς ανάκαμψης, όχι κρίσης διεθνώς!

Υπέγραψε ένα Μνημόνιο πρωτοφανούς λιτότητας, με περιοριστικά μέτρα πάνω από 9%. Ύστερα πήρε πρόσθετα μέτρα, κι έφτασε την «προσαρμογή» του στο 11%! Όμως τελικά, παρά το κολοσσιαίο αυτό πετσόκομμα, το έλλειμμα, μαζί με τις καθυστερημένες πληρωμές του Δημοσίου, δεν έπεσε από την περασμένη χρονιά!

Ή έπεσε ελάχιστα. Και γι’ αυτό φταίει, τάχα, η... «προηγούμενη κυβέρνηση»!

Το έλλειμμα τώρα μας το φτάνουν στο 10,6% (11% και κάτι το υπολόγιζε αρχικά η Eurostat). Αλλά προσθέστε και τις καθυστερήσεις πληρωμών του Δημοσίου μόνο για το 2010: Ξεπερνάει το 12,3% κατά τους πιο μετριοπαθείς υπολογισμούς (κατά τη Eurostat το σύνολο αγγίζει το 13%! Άλλωστε ο «μνημονιακός» Αλέκος Παπαδόπουλος το υπολόγισε κι αυτός πάνω από 13%...)

Το περσινό έλλειμμα το «έφτασαν» στο 15,4%. Αλλά είχαν κάνει και λογιστικές μαϊμουδιές που έφταναν το 3,7%: Μόλις ανέλαβε το ΠΑΣΟΚ, αρχές Οκτωβρίου του 2009, μετέθεσε εισπράξεις του 2009 στο 2010 και πληρωμές του Δημοσίου από το 2010 στο 2009! Τους είπε τότε ο Σαμαράς στο Βουλή. Κάτι πήγαν να ψελλίσουν για απάντηση, αλλά ύστερα το έκαναν γαργάρα...

Άρα, το πραγματικό έλλειμμα του 2009, ακόμα και μαζί με τις αναθεωρήσεις που έγιναν αργότερα, αλλά αφού αφαιρεθούν οι λογιστικές μαϊμουδιές, δεν πρέπει να ξεπερνούσε το (15,4-3,7=)11,7%!

Καταλαβαίνει κανείς;

Παρέλαβαν έλλειμμα 11,7% με 12% το πολύ, σε συνθήκες διεθνούς κρίσης και αφού ξεζούμισαν τον κόσμο κι έσπρωξαν την ελληνική οικονομία σε πρωτοφανή ύφεση, «κατάφεραν» να το φτάσουν στο 13% σε συνθήκες μέτριας διεθνούς ανάκαμψης!

Μια με μιάμιση μονάδα του ΑΕΠ μεγαλύτερο έλλειμμα!

Αυτό είναι το «κατόρθωμά» τους...

Τέτοιο «επίτευγμα» δημοσιονομικής πολιτικής, να «σφίξεις τα ζωνάρια» κατά 11% του ΑΕΠ και το έλλειμμα να ανέβει ως ποσοστό του ΑΕΠ είναι παγκόσμιο ρεκόρ αποτυχίας!

ΝΖ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/04/2011 15:06:28

    Οτι περιγραφεις αποτελει την μεγαλυτερη ΝΙΚΗ των ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ και ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΝ των ΤΟΚΩΝ !!...
    Ποιο ΠΑΣΟΚ?? ποιο ΓΑΠ??
    - ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ.
    G20=Global Governance και οποιος τα θεωρει συνομωσιες ειναι απλα, βαθεια νυχτωμενος.

    ΠΠ

  2. xmmm avatar
    xmmm 09/04/2011 15:12:36

    Δυστυχως η ΝΔ δεν εχει κανει κατανοητη την διαφορα αλλο στατιστικα στοιχεια αλλο εκτιμησεις, στο κοσμο.
    Ας μας δειξει ΜΙΑ εκτιμηση του ΠΑΠΑΚ και ΓΑΠ που επεσε εστω και ελαχιστα μεσα.
    Οι κυριοι εξωκειλαν την εθνικη οικονομια εργολαβικα.

  3. man8os avatar
    man8os 09/04/2011 15:52:03

    MΜιλαμε για δραματικη αποτυχια! Ανατιναξαν το σκαφος οι ιδιοι! Δεν το εριξαν σε παγοβουνο! Πυροδοτησαν οτι εκρηκτικο υπηρχε! Τωρα μπαινουν στη σωσιβια λεμβο και φευγουν. Και μας αφηνουν στο κουφαρι που βυθιζετε!
    Ειναι απαραιτητο η ΝΔ να ζητησει εκλογες! Αμεσωςς μετα το Ζαππειο 2!

  4. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2011 16:02:21

    Για να δούμε αν θα πάει κανείς φυλακή.
    Καταστρέφουν ζωές ανθρώπων και κανείς δεν αντιδρά.

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 09/04/2011 16:34:32

      +++++
      Ειναι υποχρεωση της ΝΔ να στησει ποινικα δικαστηρια κατα των υπουργων που υπεγραψαν και εφαρμοζουν το μνημονιο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ man8os 09/04/2011 20:59:37

        Η μεταπολίτευση θα κλείσει όπως άνοιξε.
        Με δικαστήριο και φυλάκιση όλων των υπαιτίων.

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 09/04/2011 17:51:00

    Xιλιάδες χρόνια πριν, ο Αριστοτέλης είχε πει ότι θα ήταν καταστροφικό εάν κάποτε το χρήμα μετατρέπονταν σε εμπόρευμα.

    Η Ελληνική Οικονομία σήμερα, επιδεινώνεται καθημερινά.

    ΕΕ-ΕΚΤ-ΔΝΤ γίνονται όλο και πιό προσβλητικοί, αυθάδεις και επιθετικοί.
    Υπενθύμιση ότι το 75% του ΔΝΤ, ανήκει στη Δυναστεία των Rothschild.

    Ο 2011 προϋπολογισμός, περιλαμβάνει Νέα δέσμη μέτρων € 15 Δις
    Και,
    Νέα δέσμη μέτρων στήριξης των Τραπεζών € 30 Δις
    (€ 108 από τα € 110 που μάς «δάνεισε» η Τρόϊκα το 2009).

    Την ώρα που € 186+ Δις είναι απαιτητά γι’αποζημιώσεις πολέμου της Ελλάδας, από την 71ετή Οφειλέτη και νυν «Δανειστή» της Ελλάδας, νεοναζί Γερμανία, για να μη ξεχνιόμαστε.

    Δέσμευση τιμονιέρη γιά Ξεπούλημα Ελληνικής «Επιφάνειας», € 50 Δις.

    Το Τεχνητό (fabricated) Ελληνικό Χρέος, σταθερά αυξάνει.
    Το ΑΕΠ (GDP per capita, όχι χώρας):

    € 298 Δις, τo 2009 (127% ΑΕΠ)
    € 343 Δις, το 2010 (148% ΑΕΠ).
    € 362 Δις, το 2011 (158% ΑΕΠ)
    Kαι μέχρι το 2015, Κύριος Οίδε.

    Συμπερασματικά και ανεξαρτήτως πρίσματος οπτικής, γνώσεων και αναλύσεων, αυτό το διαστροφικά επίπλαστο και ατέρμονα διογκούμενο χρέος, ΔΕΝ αποπληρώνεται.

    ... Το ληστρικό ενυπόθηκο δάνειο του 1824 γιά τον Αγώνα του 1821, με τον «Οίκο Lofnan» του Λονδίνου, ήταν 800.000 λίρες, με τόκο 5%, προμήθεια 3%, ασφάλιστρα 1.5% και περίοδο αποπληρωμής 36 χρόνια.

    Από Ελληνικής πλευράς, δόθηκαν ως εγγυήσεις αποπληρωμής του δανείου τα Δημόσια Κτήματα και Ολα τα Δημόσια Εσοδα.

    Ομως, το ποσό που έφθασε στην επαναστατική διοίκηση ήταν μόλις 298.000 λίρες, αφού το παραχωρούμενο δάνειο είχε οριστεί στο 59% του Oνομαστικού (472.000 λίρες) και από αυτό παρακρατήθηκαν 80.000 ως Προκαταβολή Τόκων δύο ετών, 16.000 για Χρεολύσια, 2.000 ως Προμήθεια και άλλες δαπάνες.

    Σύμφωνα με τη Δανειακή Σύμβαση, το ποσό θα αποστέλλονταν στις Τράπεζες Λογοθέτη και Βαρφ, που έδρευσαν στην αγγλοκρατούμενη Ζάκυνθο και θα παραδίδονταν τμηματικά στην ελληνική κυβέρνηση, ύστερα από έγκριση της επιτροπής που την αποτελούσαν ο Λόρδος Βύρων, ο συνταγματάρχης Στάνχοπ και ο Λάζαρος Κουντουριώτης. ~Ελευθέριος Διαμαντάρας: «Τα Δάνεια του 1821 γιά τον Αγώνα» (απόσπασμα) 26/3/2009

    Από τηλεοράσεως μάθαμε ότι το δάνειο του Αγώνα, αποπληρώθηκε το 2010.

    Δηλαδή, 186 (αντί 36) χρόνια αργότερα, με όσα εκατομμύρια λιρών σε τοκογλυφίες υποτέλειας, αυτές οι δύο αιώνων καθυστερήσεις αποπληρωμής, Τεχνητά, προκάλεσαν.

    Η Ελλάδα (δηλαδή, Ολοι εμείς), επιστρέφει στο παρελθόν. Η Ελλάδα, λησμονεί και επαναλαμβάνει τα ίδια οικονομικά τραγικά λάθη που διέπραξε πριν από δύο αιώνες. Long live Τhe Rothschilds! Καταλάβατε.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ η Dimi 09/04/2011 18:02:28

      Τα νούμερα που παραθέτεις περιλαμβάνουν και τις ελλειμματικές δεΚΟ και είναι κατά 15% χαμηλότερα. Εύκολα αλλάζουν, αν φύγουν ξανά οι ελλειμματικές μεταφορικές ΔΕΚΟ που δεν ανήκουν στη γενική κυβέρνηση.

      Μην ψαρώνετε από τα "αδύνατον" που μας βάζει η Νέα Τάξη για να υποταχθούμε σε αυτούς μια ώρα αρχύτερα.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Επώνυμος 09/04/2011 18:21:22

        Με μάτια ορθάνοιχτα είμαστε και σε αφύπνηση όσο το δυνατόν περισσότερους Ελληνες, καλούμε. Eάν τώρα δεν αντισταθούμε, το 2015 η λέπρα του χρέους θα είναι € 1,000,000,000,000 PLUS!

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ η Dimi 10/04/2011 00:51:02

      Ο Καποδίστριας, ζήτησε να πληροφορηθεί, απο τον τότε υπεύθυνο, την κατάσταση τού κρατικού ταμείου. Η απάντηση ήταν διαφωτιστική:
      Ευρέθη έν νόμισμα και αυτό κίβδηλον.

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/04/2011 18:03:38

    Ακριβώς τα ίδια σκεφτόμουν να γράψω κάποια στιγμή κι εγώ! Αλλά με πρόλαβε ο αγαπητός ΝΖ. Τα θερμά μου συγχαρητήρια! Οι άνθρωποι δεν κατάλαβαν το πολύ απλό: Πώς λειτουργεί η ελληνική οικονομία. Ακόμη κι ο Αλογοσκούφης τα είχε καταφέρει πολύ καλύτερα από αυτούς.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Επώνυμος 09/04/2011 23:35:24

      "Ακόμη και ο Αλογοσκούφης..........." Αυτομαστιγώματος συνέχεια.

  7. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 09/04/2011 18:16:59

    N.Z.
    Σε συγχαίρω για τις αλήθειες που διατύπωσες. Γιατί εδώ μέσα είχε περισσέψει ο συναγωνισμός με το ΠΑΣΟΚ για την καταστροφική πολιτική του Κ.Κ..
    Φαντάζεστε, αφήσαμε τους απατεώνες να αλωνίζουν χωρίς απάντηση όταν είχαμε το πιο δυνατό όπλο στα χέρια μας: ότι ο Κ.Κ. είπε προεκλογικά την αλήθεια. Τι θα κάναμε αλήθεια, αν ο πρώην Πρωθυπουργός κατέβαινε στις εκλογές διαγωνιζόμενος με τον ΓΑΠ σε πλειοδοσία παροχών και αποκρύπτοντας την αλήθεια από το λαό. Τότε θα έπρεπε να έχουμε τώρα εξαφανιστεί.
    Έγραψα πριν ένα μήνα:
    "..........Πρώτη φορά παράταξη κλωτσά τόσο ακατανόητα, τη δικαίωση που της προσφέρουν τα γεγονότα.
    Αντί να σφυροκοπούμε ανελέητα τους απατεώνες, μη αφήνοντάς τους σε χλωρό κλαρί, αντί να καταγγέλλουμε ασταμάτητα τη νίκη τους ως προϊόν πολιτικής εξαπάτησης και αποτέλεσμα του αήθη πολέμου που δέχτηκε η κυβέρνησή μας, αναδεικνύοντας, έτσι, τον πατριωτικό αγώνα του Κ.Κ. και της παράταξής μας, εμείς σιωπούσαμε ανεξήγητα. Μερικοί, μάλιστα, θεωρώντας ότι προσφέρουν καλές υπηρεσίες στο νέο αρχηγό πρωτοστατούσαν στο αυτομαστίγωμα, υιοθετούσαν με ιερό φανατισμό την προπαγάνδα ΠΑΣΟΚ μιλώντας για την πιο ταπεινωτική ήττα (για να φανεί πολύ σημαντική η βελτίωση ντε), για απόδραση Καραμανλή (έπρεπε να περάσει ενάμιση χρόνος για να βάλει τα πράγματα στη θέση τους ο Γ. Μιχελάκης), μιλούσαν μέχρι και για play station και έφθασαν να προτείνουν ότι και ο Καραμανλής πρέπει να περάσει από επιτροπή (αλήθεια ποια;), για το αν θα είναι υποψήφιος στις επόμενες εκλογές. Παραδεχτήκαμε, σχεδόν, ότι η παράταξή μας, αφού κατέστρεψε τη χώρα, απέδρασε από τις ευθύνες και βρέθηκε, ευτυχώς, ο ΓΑΠ. να σώσει την Ελλάδα.
    Τι κάνουμε τώρα; Να σταματήσει πρώτον το αυτομαστίγωμα. Και να κάνουμε, έστω με καθυστέρηση, όσα έπρεπε να κάνουμε στην ώρα τους και να ανακτήσουμε, με δυσκολίες πια, την υπεροχή που δικαιούμαστε......."
    Αυτή η ανάρτηση είναι μια καλή αρχή.

  8. Greco avatar
    Greco 09/04/2011 18:39:59

    ειναι δυνατον οι πασοκοι να διαχειριστουν χρεος και ελλειματα?
    ειναι σαν να ζητας απο κουλο να σου παιξει φλογερα

    οι εκλογες ειναι πλεον μονοδρομος αν δε θελουν να ισοπεδωσουν τη χωρα

  9. Apollonios avatar
    Apollonios 09/04/2011 19:34:00

    όλα αυτά τα ορθότατα που έγραψες αγαπητέ Ν.Ζ (συγχαρητήρια), θα έπρεπε Ν.Δ. να τα διαλαλεί νυχθημερόν με κάθε τρόπο.
    Και μη μου πείτε για τον αποκλεισμό από τα ΜΜΕ, γιατί υπάρχουν και τα επαρχιακά ΜΜΕ που θα μπορούσαν να εκμεταλευθούν οι βουλευτές και τα στελέχη του κόμματος, υπάρχει και το δυαδίκτυο.
    Και βέβαια ποιόα κατεστημένη εφημερίδα θα αρνούνταν τη δημοσίευση αρθρου από βουλευτή της Ν.Δ όπου θα έλεγε όλα αυτά κι άλλα τόσα.
    Το κακό είναι ότι βουλευτές και στελέχη με ελάχιστες εξαιρέσεις είναι ανεπαρκέστατοι...

  10. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 09/04/2011 20:44:23

    Αγαπητέ Φάκτορα, λυπάμαι.

  11. δημης avatar
    δημης 09/04/2011 21:17:31

    ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ.........
    ΑΠΟ ΙΔΡΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΕΜΑ ΗΤΑΝ........ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΞΕΝΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΞΕΠΗΔΗΣΕ...

  12. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 09/04/2011 21:50:16

    Η ανάρτηση είναι σωστή. Αν αφαιρέσουμε τις λογιστικές αλχημείες, το έλειμμα τού 2010 είναι μεγαλύτερο τού ελείμματος τού 2009. Σαφής και αρκούντως εμπεριστατωμένη ανάρτηση.

  13. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 09/04/2011 22:32:24

    Περίμενε κανείς κάτι άλλο?
    Ανεξάρτητα αν συμφωνεί κανείς ή όχι με τα μέτρα, η εφαρμογή τους πραγματοποιήθηκε μόνο επί των εύκολων στόχων...δηλαδή μικρομεσαίων, ιδιωτικών υπαλλήλων και αυτοαπασχολούμενων...
    Διαβάστε πως βρήκαν τρόπο οι δημόσιοι υπάλληλοι να ισοφαρίσουν την μείωση των μισθών (αύξηση των οδοιπορικών κλπ.)..
    Δεν είναι για όλους ίδια η κρίση...αυτοί, οι βολεμένοι, οι χαρμοφάηδες, πρέπει να φύγουν μαζί με την επίορκη κυβέρνηση..και όχι με ελικόπτερο..ας είναι και με πλοίο..
    Το ξαναλέω για να το ψάξετε..Οι 300 της Αγρογής εξακολουθούν να πληρώνονται καθήμενοι στο σπίτι τους...
    Πως να πέσει το έλλειμμα με όλα αυτά τα τρωκτικά?

  14. pikras57 avatar
    pikras57 09/04/2011 22:39:30

    NZ εύγε!
    Μόνο που τα πράγματα είναι χειρότερα για το 2010 και 2011 όταν αποκαλυφθούν τα πέτσινα οικονομικά με την συμπαιγνία των ΤΡΙΩΝ!