#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/11/2010 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παγκόσμιος ξεσηκωμός για το όνομα της Μακεδονίας



Θέση μάχης παίρνει για άλλη μια φορά ο Παγκόσμιος Ελληνισμός, καθώς βρίσκονται σε εξέλιξη προσβλητικές, απευθείας διαβουλεύσεις της Κυβέρνησης με τους Πλαστογράφους, για το Ονομα «Μακεδονία»!

Ετσι, συγκεντρώνονται πλέον χιλιάδες υπογραφές διαμαρτυρίας!

ΙNTERNATIONAL CAMPAIGN FOR MACEDONIA

THE ORIGINAL SITE http://www.macedoniaontheweb.eu/el

Mε την ελπίδα η αφίσσα αυτή http://www.cuma.gr/downloads/afissa-el.pdf να φτάσει σε κάθε γωνιά του κόσμου,  κυρίως όμως στον Πρωθυπουργό της χώρας, Γιώργο Παπανδρέου (στην ηλεκτρονική  διεύθυνση gpapandreou@parliament.gr καθώς και στο Υπουργείο Εξωτερικών (στην ηλεκτρονική διεύθυνση

http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/MailForm.aspx?UICulture=el-GR

Καιρός να ενωθούν οι Έλληνες παγκοσμίως.

Εάν δεν υψώσουμε και τώρα τη φωνή μας, καλύτερα να σωπάσουμε για πάντα.



Παρακαλούμε αντιγράψτε, αναδημοσιεύστε και προωθήστε την αφίσσα σε όλους όσους γνωρίζετε. Κυρίως όμως στείλτε το κείμενο που ακολουθεί στους παραπάνω αναφερόμενους παραλήπτες.

ΑΣ ΕΝΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΩΝΗ

**

ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΣΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ;

Δεν μας ξεγελούν οι όροι "Διεθνής, Διμερής, Συνταγματική"

Δεν μας ξεγελούν οι "Γεωγραφικοί" προσδιορισμοί "Βόρεια, Ανω, Μακεδονία του Βαρδάρη" (με ή χωρίς παρένθεση)

Η "Βόρεια" Μακεδονία συνεπάγεται και "Νότια". Η "Ανω" Μακεδονία συνεπάγεται και "Κάτω".

Η συγκατάθεση στη σύνθετη ονομασία συνεπάγεται με το ξεπούλημα της εθνικής μας κληρονομιάς. Συνεπάγεται με συνένεση στον αλυτρωτισμό των Σκοπίων.

Συνεπάγεται με έσχατη προδοσία.

Οι χώρες που αναγνώρισαν τα Σκόπια με τη συνταγματική τους ονομασία, συμπεριλαμβανομένου και του ΟΗΕ, έχουν συμφωνήσει πως θα δεχθούν το όνομα που θα προκύψει από τις διαπραγματεύσεις μεταξύ των δύο χωρών. Γιατί εκχωρείτε λοιπόν χωρίς δεύτερη σκέψη το όνομα 2,5 εκατομμυρίων Μακεδόνων;

Πείτε Όχι στη σύνθετη ονομασία. Ανατρέψτε τα δεδομένα. Δεν είναι δικό μας το πρόβλημα αλλά της πΓΔΜ. Δε χρειαζόμαστε εμείς "διμερή" λύση, αλλά αυτοί. Όσες χώρες στον κόσμο κι αν τους αναγνωρίσουν, η Ελλάδα έχει την τελευταία λέξη.

Σας απευθύνουμε έκκληση: Μην ξεπουλήσετε το όνομα μας.

Ποιός είναι αυτός που έχει το δικαίωμα, Έλληνας ή όχι, να στερήσει σε εμάς τους Μακεδόνες, το δικαίωμα μας στην ιστορία μας και τον πολιτισμό μας, και να παραχωρήσει την ταυτότητα μας σε ένα νεοσύστατο Σλαβικό έθνος;

Η Μακεδονία, ένα ζωτικό τμήμα του Ελληνικού κόσμου από τις απαρχές της ιστορίας μας, είχε επανειλλημένως χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο της επεκτατικής πολιτικής των Βούλγαρων, Σλάβων και Σοβιετικών, που ήθελαν πρόσβαση στο Αιγαίο.

Η π.Γ.Δ.Μ, ήταν γνωστή ως Βαρντάρσκα έως τα μέσα της δεκαετίας του 1940, όταν ο Γιόζιπ Μπροζ Τίτο άλλαξε το όνομα της και παραχάραξε το όνομα της και την πολιτιστική της κληρονομιά στην προσπάθεια του να αρπάξει την Μακεδονία από την Ελλάδα.

Γιατί πρέπει ξαφνικά να αναγνωρίσουμε ένα "Μακεδονικό" κράτος και έθνος από τη στιγμή που η χρήση αυτού του όρου από μη-Έλληνες αποτελεί προσβολή της κληρονομιάς μας;

Όπως δήλωσε ο πρώτος πρόεδρος της πΓΔΜ, Κίρο ΓΚλιγκόρωφ: «Είμαστε Σλάβοι και ήρθαμε στην περιοχή τον 6ο αιώνα μ.Χ.… Δεν είμαστε απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων. Σοβαροί ιστορικοί γελούν με όσα συμβαίνουν στην χώρα μου. Έτσι όπως πάμε θα βγούμε απευθείας απόγονοι του Αδάμ και της Εύας και θα αποδειχτεί ότι και ο παράδεισος είναι Μακεδονικός…»

Κοινή λογική. Θα διαπραγματευόταν ποτέ κάποια άλλη χώρα την εθνική της κληρονομιά;

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗ

Την εκστρατεία συνυπογράφουν έως τώρα:

Ανεξάρτητο Ελληνικό Δίκτυο - Πανμακεδονικές οργανώσεις Υφηλίου (Καναδά, ΗΠΑ, Ευρώπης, Αυστραλίας και Αφρικής) - Ελληνο Αμερικανικό Εθνικό Συμβούλιο (HANC) - Ελληνικό Ηλεκτρονικό Κέντρο (HEC) - Ελληνικό Κογκρέσσο του Κεμπέκ - Κίνηση για ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ & ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ - Αυστραλιανό Μακεδονικό Γνωμοδοτικό Συμβούλιο (AMAC)

η Dimi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. θανος avatar
    θανος 06/11/2010 13:23:42

    εδω με το μνημονιο εχουν ξεπουλησει ολο τον εθνικο πλουτο της χωρασ ,εχουν ξεπουλησει και ολους εμας χωρις να αντιδρασει κανεις ,αληθεια που ηταν στους αγωνες η αντιμνημονιακη ΝΔ;ΓΙΑΤΙ ΛΟΥΦΑΞΑΝ ΟΙ ΝΕΟΔΗΗΜΟΚΡΑΤΕς; αξεχασα τα ελεγαν στις τηλεορασεις,τι εκανε ο σαμαρας στις απεργιες;ο γιωργος περισυ κατεβαινε στις πορειες,ποιος ασχολειται με τα ονοματα πλεον,εγω γουσταρω να με λενε θανο ,θα πεις εσυ πως πρεπει να με λενε;,σε αυτο φαινονται οι πατριωτες;η σε αυτους που λενε οχι στο ξεπουλημα

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ θανος 06/11/2010 13:58:26

      Θάνο, εσύ γουστάρεις να σε λένε Θάνο.
      Αν εμένα με λένε Θάνο Παπαδόπουλο του Βρασίδα κι έρθεις εσύ και δηλώσεις ότι σε λένε Θάνο Παπαδόπουλο του Βρασίδα - ενώ μέχρι πριν από 50 χρόνια όλοι ήξεραν ότι σε έλεγαν Γιώργο Βουλγαρόπουλο του Συμεών - για να μου αρπάξεις την περιουσία, τότε έχω κάθε δικαίωμα να τα πάρω στο κρανίο.

      • GRAEKUS avatar
        GRAEKUS @ Στέργιος 06/11/2010 14:17:32

        Σωστός ο Στέργιος !!! Εξαιρετική προσέγγιση.
        Το αδίκημα λέγεται "identity theft".
        h**p://en.wikipedia.org/wiki/Identity_theft

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ θανος 06/11/2010 15:31:50

      Είσαι αστοιχείωτος και τολμάς να προβάλεις τα πιο πρωτόλεια επιχειρήματα των διαφόρων γραικύλων, όταν οι ίδιοι τα έχουν εγκαταλείψει γιατί έχουν συντριβεί.
      Βαριέμαι να σου απαντήσω επί της ουσίας.
      Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς από το επιχείρημα που προβάλεις ότι ανήκεις στην κατηγορία των γνήσιων κλώνων της απέραντης, απύθμενης και ευρύπρωκτης νεοελληνικής ημιμάθειας αλλά που με θράσσος χιλίων πηθίκων εκφράζουν άποψη όπου δεν τους παίρνει.
      Λοιπόν ΣΚΑΣΜΟΣ

      • θανος avatar
        θανος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 06/11/2010 17:49:47

        αφου βαριεσε αστο,αν γνωριζεις ιστορια και οχι αυτα τα κατακαθια,που σου εμαθαν στο κατηχητικο,θα γνωριζες γεωγραφικα που εκτεινεται η μακεδονια αυτο στα σοβαρα,και σεις οι μακεδονες ειχατε νομαρχη τοσα χρονια εναν που καταγεται κατευθειαν απο τους μακεδονες,και τωρα θα τον κανετε και περιφερειαρχη,εναν πουρο μακεδονα,πολυ ποντιο,οπως και η πλειοψηφια τηε ελληνικης μακεδονιας,που κατοικειτε απο ποντιους απογονους του μεγ.αλεξανδρου

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ θανος 06/11/2010 17:56:11

          Με την ανορθογραφία, την αμορφωσιά, την έλλειψη λογικής και ειρμού που επιδεικνύεις δεν πρόκειται να σε πάρει κανείς στα σοβαρά...

          Πες μας, ποια ακριβώς είναι τα γεωγραφικά όρια της Μακεδονίας?

        • θανος avatar
          θανος @ θανος 06/11/2010 17:59:31

          στεργιο η απαντηση για τους ποντιους ηταν για σενα.ποια περιουσια να σου αρπαξουν ; θα σου αφησειο τιποτε ο γιωρικας ,και ο κωστικας,και ο δντους,εσεις κανεται το λαθος να διαχωριζεται τους ανθρωπους με βαση ττηνφυλη,το εθνος και την ρατσα,εγω διαχωριζω τους ανθρωπους με βαση την ταξη που ανηκει ο καθενας,πχ,δεν εχω καμμια ομοιοτητα με διαφορους τυπους τυπου κοκκαλη,μπομπολα,αγγελοπουλοι,νιαρχοι,λατσηδες,βαρδινογιαννηδες,και τα πολιτικα τσιρακια τους,οι οποιοι με κλεβουν ασυστολα εδω στην ελλαδα,απο τον σκοπιανο εργατη,που και αυτον τον κλεβουν οι δικοιτου λατσηδες

          • Tassos avatar
            Tassos @ θανος 06/11/2010 18:06:45

            Απόγονε κομιτατζήδων, ελεεινέ προδότη, αργυρώνητο Σοροειδές, αει στα τσακίδια. Φάκτορα, αν παρεξηγηθεί ο Σκοπιανός δώστου τα στοιχεία μου να με κάνει μήνυση.

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ θανος 06/11/2010 18:11:54

            Πες το μας και ότι είσαι "κουμμουνιστής"!!!

            Αυτοδίδακτος είσαι? Με λινγκουαφόν έμαθες "κουμμουνισμό"?

            Χαχα!

          • ο παγωτατζής avatar
            ο παγωτατζής @ θανος 06/11/2010 18:30:27

            @ (Α) θανάσης
            Ουράνιο τόξο....
            τζάμπα ασχολείσαι,αυτό θέλει

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/11/2010 13:26:52

    Είναι όνειδος ΜΟΝΟ Έλληνες της διασποράς να ενεργοποιούνται για τα εθνικά δίκαια. Γι' αυτό το ΠΑΣΟΚ δεν ήθελε να ψηφίζουν.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 06/11/2010 13:42:59

      Ειναι ονειδος να μην εχουν ξεσηκωθει ολα τα Πανεπιστημια του κοσμου!
      Αλλα μα νου πεις εδω ο ΓΑΠ σκεφτεται να δςσει την Κρητη στο Ισραηλ μαθαινω...
      Προφητη, εχουμε μπλεξει ασχημα με δαυτον. Τοσο πολυ δεν με εχει εκνευρισει ουτε ο πατερας του!!! Θελω ρε παιδι μου να τον πετυχω μια μερα σε καμια βολτα του να του κανω 4-5 ερωτησεις. οχι πολλες.
      Απο ζιβαγκο σε κολλαν.

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 06/11/2010 13:47:15

      http://www.filefactory.com/file/b425bf1/n/190910-pasok2.jpg

      ΠΠ

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Προφήτης 06/11/2010 13:51:59

      Η παντοδύναμη ψήφος μας αύριο, μπορεί ν'αλλάξει τον ρου της ιστορίας.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 06/11/2010 14:25:10

        Εχω τη πεποίθηση, ότι αυτή τη φορά, τα μπλεγμένα αναρριχώμενα ζιζάνια της μαραμένης πράσινης περικοκλάδας, ΔΕΝ!

        «Δεν ζει χωρίς Πατρίδα η ψυχή του ανθρώπου» ~Κωστής Παλαμάς

      • kiki avatar
        kiki @ η Dimi 06/11/2010 14:32:43

        @ πορτα-πορτα,
        το ιδιο αισθανομαι και εγω.Οχι μονο γιαυτον τον σαλτιμπαγκο που παριστανει τον πρωθυπουργο,αλλα για τον Παγκαλο,τον Λοβερδο,τον Κουτρουμανη,αυτους σε πρωτη φαση,και αμεσως μετα τον Παπακωνσταντινου με το υφακι ,τον Σαχινιδη,εναν μιζερο τον Πλασκοβιτη,αυτους σε γκουλαγκ να σπανε πετρα .

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 06/11/2010 14:38:37

          ναι αλλα ρε γαμω την τυχη μου, να τον χειροκροτουν οι χαχωλοι χτες οταν ελεγε οτι ειναι πατριωτης και οτι θυσιαζεται για το καλο μας...!!!?? δλδ ποσο δεν βλεπει καποιος? ποσο μαλακας πρεπει να εισαι να μην καταλαβαινεις οτι σου ενεχειριασε τη Χωρα σου νταβατζιλικι? Σου υποθηκευσε την ακτογραμμη τα Νησια και τα βουνα σου?

          ολοι αυτοι θα πουν ναι και στις καρτες του λαμογου του Παπακωνσταντινου ( εξαφανιστηκε ο εξυπνουλης..). Θ παρουν τις καρτες και ο ΓΑΠ θα τους τα παιρνει Νταβατζιλικι χωρις να τους ρωταει. Χρωστας εφορια? Χρεωση στην καρτα χωρις ερωτηση. Κανεις τον πονηρο? σε κανω delete.

          Ξυπνηστε ΠΑΣΟΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ...

          Αν δεν τον ελεγαν Παπανδρεου αλλα Κουραφεξαλο, θα τον χτυπαγατε με τις παντοφλες.

          ΠΠ

  3. occultist avatar
    occultist 06/11/2010 16:29:44

    Το έχω ξαναγράψει, γιαυτό τον κάνανε πρωθυπουργό. Για να παραχωρήσει εθνικά εδάφη, να παραχωρήσει ονομασίες, να μοιράσει το Αιγαίο, να κάνει την Ελλάδα υποτελή . Μήπως δική του είναι;;; Τον συνδέει τίποτα με αυτήν την χώρα;;; Το έχει πεί ο άνθρωπος. ""Καλύτερα να παραχωρήσω ΄κάμποσα στρέμματα για να κοιμάμαι ήσυχος."" Το μυαλό του το έχει στον ύπνο ο όρθιος κοιμησμένος.

    • occultist avatar
      occultist @ occultist 06/11/2010 16:39:42

      ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ,
      Και βλέποντας οτι η κατάσταση είναι στο απροχώρητο και είναι αρκετα δύσκολη η απόδραση με ελικόπτερο από την πρεσβεία, προκηρύσει εκλογές ώστε χάνοντας να κάνει ""οικουμενική"" δημιουργώτας συνεχόχους με άλλα αποκόμματα, που πεινασμένα για εξουσία είναι αποφασισμένα να ξεπουλίσουν όχι την Ελλάδα, αλλά και έντερα της μάννας τους.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ occultist 06/11/2010 16:42:29

      Δηλαδή, το Management αυτού του μυθικού Eθνικού Portfolio γίνεται αχρεωστήτως?

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 06/11/2010 16:33:06

    MΑΣ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ

    Σκηνοθεσία: EU

    Σενάριο: State Department

    http://bit.ly/b9SA2V


    Θα τους το επιτρέψουμε;

    TOYΣ ΚΑΤΑΨΗΦΙΖΟΥΜΕ!

  5. kiki avatar
    kiki 06/11/2010 16:36:55

    @ Πορτα-Πορτα,
    Μου ηρθε και η περαιωση,και χρωστω 2100,για μη δηλωθεντα εισοδηματα.
    Αφου με φορολογουσαν και ειχα και επιστροφη φορου,γιατι ηταν λιγα,και μη καταβολης ΦΠΑ,μα ειμουνα στις εξαιρεσεις που δεν ειμουνα υποχρεη ΦΠΑ,τωρα τους βαλαν ολους.
    Δεν πληρωνω δεν πληρωνω,αν με κλεισουν μεσα,καπνιζω GR γκρι παρακαλω.
    Βρε δεν πανε στο διαολο.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ kiki 06/11/2010 17:00:54

      Εμένα μου ήρθε περαίωση 500 ευρώ για χρήση 2 μηνών !!!! ω ναι το 2000!!! (χρήση 2001) με μηδενικά έσοδα (δεν πρόλαβα η έρμη έκλεισα γιατί προέκυψε θέση έξω για ένα διάστημα) Σάββατο πρωί παραμονή εκλογών (ω ναι....) με ημέρα πληρωμής Δευτέρα 8/11..... Απίστευτοι? Κάνουν ότι μπορούν να χάσουν? Τυχαίο?.... :)

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ skeptiki 06/11/2010 19:33:58

        Skeptiki, τίποτα δεν είναι τυχαίο.Oι υφάρπαγες εξουσιαστές που βλέπουν να χάνουν τα officcia, μέσ'τον πανικό τους γίνονται προβλέψιμοι, κάνουν λάθη ανεπανόρθωτα, φέρονται στους Πολίτες απάνθρωπα κι αναίσθητα όπως ακριβώς οι Πολίτες το έχουμε ήδη προεξοφλήσει γι’αυτούς.

        Κι αυτό, λέγεται αυτοεκπληρούμενη προφητεία των φαύλων κύκλων αναπαραραγωγής της δυσαρέσκειας και της έντονα αρνητκής σχεσεοδυναμικής μεταξύ εξουσιαστών και Πολιτών, που έχουν ως αποτέλεσμα την οριστική ρήξη των σχέσεων, με ό,τι νομοτελειακό αυτό συνεπάγεται και γιά τα δύο μέρη.

  6. occultist avatar
    occultist 06/11/2010 16:47:02

    kiki είπε:
    ''Βρε δεν πανε στο διαολο.''
    ΟΧΙ κικι μου, ΟΧΙ. Γιατί στον διάολο μας έχουν ήδη στείλει και θα τους έχουμε πάλι στην καμπούρα μας . Στου διαόλου την μάνα κι΄ακόμη παραπέρα να πάνε οι λεχρίτες.

  7. bgtrotel avatar
    bgtrotel 06/11/2010 17:05:44

    Το μόνο σωστό κατά την άποψή μου όνομα που θα μπορούσε να αποδεχθεί ο Ελληνισμός είναι "Δημοκρατία" των Σκοπίων" ή "Σλαβική Δημοκρατία της πρώην Γιουγκοσλαβίας" χωρις αναφορά γεωγραφική ή μη του όρου Μακεδονία. Αν τους ενοχλεί το "Δημοκρατία" ας το αλλάξουν. Το "Μακεδονία" δεν έχουν δικαίωμα να το χρησιμοποιούν.
    'Ολα τα άλλα αποτελούν παραχάραξη της ιστορίας μας.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 06/11/2010 17:10:55

    Daily Telegraph: Ιδού η κομπίνα με το ΔΝΤ σε βάρος της Ελλάδας
    01-11-2010 21:38:29

    Όλοι εκτός Ελλάδας γνωρίζουν ή έχουν αντιληφθεί το τραγικό παίγνιο που οδήγησε την χώρα στην κατάλυση της εθνικής της κυριαρχίας και τους Έλληνες πολίτες να δέχονται τα σαδιστικά πλήγματα ξένων οικονομικών - και όχι μόνο - κατακτητών σε συνεργασία με τους σύγχρονους Κουίσλινγκ με την επιβολή του ΔΝΤ και της τρόϊκας:

    Τώρα είναι η σειρά της έγκυρης βρετανικής εφημερίδας Daily Telegraph να συμβάλει με την εγκυρότητά της στην αποκάλυψη της κομπίνας:

    «Το Ελληνικό πακέτο επιτρέπει στις τράπεζες και τα επενδυτικά κεφάλαια να μεταφέρουν περίπου 150 δισ. παθητικού τους στις κυβερνήσεις της Ε.Ε. ή την ΕΚΤ ή το ΔΝΤ».

    Και συμπληρώνει ότι: «οι Έλληνες πολίτες υπόκεινται στην πλήρη τιμωρία της λιτότητας υπό ψευδείς προφάσεις, χωρίς να τους προσφέρεται η θεραπεία της απαλλαγής χρέους».

    Την ίδια ώρα η Ιρλανδία αποκαλύφθηκε ότι έχει ίσο η μεγαλύτερο έλλειμμα με αυτό της Ελλάδας (της οποίας έτσι ή αλλιώς είναι "τραβηγμένο από τα μαλλιά" για να δικαιολογήσουν την ξένη κατοχή που επέβαλαν στη χώρα) και το spread της σήμερα ξεπέρασε τις 500 μονάδες, όσες είχε η Ελλάδα πριν τις πρόσφατες εκλογικές "απειλές" του Γ.Παπανδρέου, αλλά εκεί κανείς δεν μιλάει για ΔΝΤ, τρόϊκα ή απώλεια εθνικής κυριαρχίας.

    «Δεν έχει νόημα η περαιτέρω ώθηση της Ελλάδας σε ένα σπιράλ χρέους με την αύξηση του δημοσίου χρέους της χώρας από το 115% του ΑΕΠ που ήταν στην εισαγωγή του μηχανισμού διάσωσης να φτάσει το 150% στο τέλος αυτής της δοκιμασίας», αναφέρει η Daily Telegraph σε νέο δημοσίευμά της για την ελληνική οικονομία.

    Η βρετανική εφημερίδα καταλήγει στο συμπέρασμα πως στην πραγματικότητα, το ελληνικό πακέτο διάσωσης, είναι μία διάσωση των επενδυτών.
    ~Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

    *
    «Εχουμε ξένη κατοχή» ~Μίκης Θεοδωράκης http://bit.ly/adGKSg
    *

    Aύριο 7/11/10, Δεν ψηφίζουμε τοπικά. Ψηφίζουμε Εθνικά!!!

    Ελευθερώνουμε την Ελλάδα! Κάνουμε τις Κάλπες Θούριο!

    • Misha avatar
      Misha @ η Dimi 06/11/2010 18:41:12

      Γεια σου Dimi !

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Misha 06/11/2010 19:39:34

        Καλώς τον!
        Μου έλλειψε ο Ελ-Λογος διά-λογος σε καιρούς α-λογίας!
        Να είσαι πάντα καλά, Misha.

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 06/11/2010 17:26:33

    Το όνομα του κρατιδίου ήταν, είναι και εσαεί παραμένει, ΣΚΟΠΙΑ. Τελεία και Τέλος.

  10. A.M. avatar
    A.M. 06/11/2010 18:27:14

    Ποτέ δεν μ' άρεσαν αυτές οι ζεστές μέρες του Νοέμβρη.

    Αποδεικνύονται σωστοί όσοι πίστευαν - κι εγώ μαζί - ότι η δήθεν οικονομική κρίση είναι στημένη με σκοπό παραχωρήσεις στα εθνικά μας θέματα δλδ στο Σκοπιανό, το Αιγαίο και το Κυπριακό.

    Και πάνω που σκεφτόμουν προχτές ότι κάτι άλλο πάει να περάσει στην ζούλα χωρίς να είναι στον αφρό της επικαιρότητας και γι αυτό μας τάχουν κάνει τούμπανο με τις «βόμβες» και τους δήθεν τρομοκράτες.
    Πάνε έτσι στο χαλαρό να κλείσουν το Μακεδονικό με λύση απαράδεκτη για τους Έλληνες, στο Αιγαίο ο Γιώργος ΉΔΗ υπέγραψε την αποστρατιωτικοποίηση 21 νησιών - ο Θεός να τα φυλάει δλδ από τώρα και μετά - και ο «πατριώτης» Χριστόφιας θα «λύσει» και το Κυπριακό.

    Άντε και καλή ψήφο αύριο!

  11. mak avatar
    mak 06/11/2010 19:06:22

    Καμιά διαπραγμάτευση για το όνομα. Δεν δεχόμαστε την ονομασία «Μακεδονία» ή παράγωγο.Δεν ξεχνούμε: ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ:«Δεν υπάρχει παρά μόνο μια ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ! Και αυτή είναι ελληνική» ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ:«ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ»!!!
    H ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ! ΕΙΝΑΙ ΖΩΤΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΑΣ ΧΩΡΟΣ!!ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ!!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ mak 06/11/2010 20:15:53

      "Δεν αναγνωρίζουμε κανένα κράτος με τ'όνομα "Μακεδονία" ή παράγωγά του, στα Βόρεια σύνορά μας."

      • A.M. avatar
        A.M. @ η Dimi 06/11/2010 20:22:20

        ...παρά μόνον ΕΑΝ δεχτεί να είναι μια ακόμα περιφέρει του Ελληνικού κράτους και να σέβεται και να εφαρμόζει το Σύνταγμα της Ελλάδος και τους νόμους που θεσπίζει η Βουλή των Ελλήνων.

        Αν δέχονται να προσαρτηθούν στην Μακεδονία ΜΑΣ και να έχουν και πρόσβαση στην Χαλκιδική για μπάνιο χωρίς διαβατήριο, και στο ΝΑΤΟ βέβαια και στην ΕΕ ως Ελληνική περιφέρεια.. ευπρόσδεκτοι!

        Να μια επιλογή που δεν την πρότειναν οι Έλληνες πολιτικοί.
        Προσάρτηση των Σκοπίων στο Ελληνικό κράτος!

        • A.M. avatar
          A.M. @ A.M. 06/11/2010 20:26:39

          Η νέα Μεγάλη Ελλάδα!
          Γιατί όχι;;;

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 06/11/2010 19:08:50

    Α.Μ.

    MΑΣ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ
    EU και State Department

    Daily Telegraph:
    Ιδού η κομπίνα με το ΔΝΤ σε βάρος της Ελλάδας
    *
    Να τους "πυροβολήσουμε" με τη ψήφο μας, λέει ο κ. Φαήλος.
    *
    "Εχουμε ξένη κατοχή", λέει ο Μίκης.

    Γι'αυτό κι εμείς αύριο, παίρνουμε τις τύχες μας στα χέρια μας.

    Κάνουμε αυτό το απρόβλεπτα Ελληνικό, το νομοτελειακό, που θαυμάζουν οι Φίλοι μας παγκοσμίως και τρέμουν οι χολερικοί Bilderbergs.

    Γιά ν'απαλλαγούμε από το Ονειδος, once and for all.

    Είναι στο DNA των Ελλήνων, να γράφουμε Ιστορία.
    Στο Ακέραιο της Ωρας!

    • A.M. avatar
      A.M. @ η Dimi 06/11/2010 19:46:20

      Χρειαζόμαστε ένα νέο ηχηρό ΌΧΙ!
      όπως αυτό που δόθηκε στο σχέδιο Ανάν απ τους Κύπριους.
      Όποιος φοβάμαι μην μας κάνουν ντα-ντά οι «άγριοι»
      ας ρίξει μια ματιά στους Κύπριους και θα καταλάβει ότι δεν τρέχει μία!

      Αυτά που λέει ο ΓΑΠ σήμερα προσπαθώντας να τρομοκρατήσει τον λαό
      τα έλεγε και στους Κύπριους (λές κι ήταν τσιφλίκι του η Κύπρος ένα πράμα).

      Τότε έφαγε ένα καλό γράψιμο εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
      Και ένα ακόμα αύριο και μας τελείωσε ο Giorgo.

      • A.M. avatar
        A.M. @ A.M. 06/11/2010 20:25:50

        Η νέα Μεγάλη Ελλάδα!
        Γιατί όχι;;;

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/11/2010 19:09:38

    Θάνο, όταν αναμασάς τη σκοπιανή προπαγάνδα που λέει ότι οι Έλληνες στη Μακεδονία ήρθαν μετά το 1912, εκτίθεσαι. Αλλά, απάντησέ μου την απορία μου: Πώς γίνεται όλοι εσείς οι διεθνιστές που χωρίζετε τους ανθρώπους σε τάξεις αλλά όχι σε έθνη, να συντάσσεστε ψυχή τε και σώματι με τον σκοπιανό εθνικισμό;

  14. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 06/11/2010 19:37:54

    Η μόνη σύνθετη ονομασία για τα Σκόπια που μπορεί να γίνει αποδεκτή είναι η "Ψευδο-Μακεδονία" (μας κάνει και το Mufa-Macedonia, έτσι για πλουραλισμό στις διαπραγματεύσεις).

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 06/11/2010 19:44:07

      Ι.Q. O,τιδήποτε προκαλεί συνειρμούς καλόν είναι ν'αποφεύγεται. Eπειδή αυτοί είναι ικανοί να ισχυρισθούν ότι και ο Βουκεφάλας ήταν.. Zastava!

    • A.M. avatar
      A.M. @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 06/11/2010 19:50:32

      Σλάβοι είναι ωρέ πατριώτη οι άνθρωποι.
      Από που και έως που να τους λέμε ΧΧΧ-Μακεδόνες ή Μακεδόνες-ΧΧΧ;
      Πότε είχαν οι Σλάβοι σχέση με την Μακεδονία και δεν το ξέραμε;

      Όσο εγώ έχω σχέση με τους ερυθρόδερμους της Αμερικής
      άλλο τόσο οι Σλάβοι των Σκοπίων έχουν σχέση με την αρχαία Μακεδονία!
      Θα τρελλαθούμε εντελώς;

      Σε λίγο θα μας πούν ότι δεν είμαστε και Έλληνες αλλά αυτόχθονες της.. Ωκεανίας!
      Έλεος!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ A.M. 06/11/2010 20:19:52

        Ο Κίρο ΓΚλιγκόρωφ είχε πει το αμίμητο: «Είμαστε Σλάβοι και ήρθαμε στην περιοχή τον 6ο αιώνα μ.Χ. Δεν είμαστε απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων. Σοβαροί ιστορικοί γελούν με όσα συμβαίνουν στην χώρα μου. Έτσι όπως πάμε θα βγούμε απευθείας απόγονοι του Αδάμ και της Εύας και θα αποδειχτεί ότι και ο παράδεισος είναι Μακεδονικός»!..

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 06/11/2010 20:34:36

      Αγαπητοί μου Dimi και Α.Μ. μαζί σας είμαι, το σχόλιο ήταν χιουμοριστικό μπας και τσιμπήσει κανένας φιλοσκοπιανός. Ποιός θα δεχόταν άλλωστε ότι είναι ψευτο-οτιδήποτε;

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 06/11/2010 20:38:20

    Κατατονική θε νάναι του Παπα..χρέου του PASHOCK, η οξεία εμβροντησία..

  16. Κάποιος avatar
    Κάποιος 06/11/2010 21:14:42

    Νομίζω ότι είναι καλό να ξεκαθαρίζονται μερικά θέματα πριν ξεκινάμε τις διάφορες αναλύσεις.

    1.Η Μακεδονία ως γεωγραφικός όρος δεν ταυτίζεται μόνο με το ομώνυμο γεωγραφικό διαμέρισμα του ελληνικού κράτους.Για την ακρίβεια σε εμάς ανήκει περίπου το 50% της συνολικής έκτασης της, στη FYROM περίπου το 40% και στην Βουλγαρία το 10% (αυτή που αποκαλείται και Μακεδονία του Πιρίν).

    2.Ιστορικά τα όρια της Μακεδονίας (όνομα σαφώς ελληνικής προελεύσεως), ειδικά τα βόρεια, δεν καθορίζονται με σαφήνεια και μεταβάλλονται στο πέρασμα των αιώνων.Η αρχαία ιστορία της σαφώς ταυτίζεται σε μεγάλο βαθμό με το ελληνικό έθνος των Μακεδόνων, των οποίων την ιστορία και τα σύμβολα προσπαθούν να οικιοποιηθούν οι νυν σλαβομακεδόνες οι οποίοι εμφανίστηκαν στην περιοχή δεκάδες αιώνες αργότερα (περί τα τέλη του 50υ αι.μΧ) .

    3.Η εθνολογική σύσταση της Μακεδονίας κατά τα τέλη του 19ου και στις αρχές του 20ου αι. σύμφωνα με ελληνικές στατιστικές ήταν: 600.000 περίπου Τούρκοι, 650.000 Ελληνες, 450.000 Σλαβομακεδόνες και άλλες εθνότητες σε μικρότερους αριθμούς .
    Βέβαια αυτές οι στατιστικές έχουν σχετική αξιοπιστία γιατί ο διαχωρισμός στα 3 βιλαέτια της Μακεδονίας ήταν κυρίως θρησκευτικός και όχι εθνολογικός και δεν ήταν ομοιόμορφα καταμερισμένος.
    Μια σχετική αλλά αξιόπιστη στατιστική μέτρηση είναι ο καταγεγραμμένος αριθμός σχολείων.Γύρω στο 1900 υπήρχαν καταγεγραμμένα 1000 περίπου ελληνικά σχολεία, 600 περίπου βουλγαρικά και 300 περίπου σερβικά.

    4.Η εθνολογική σύσταση της FYROM δεν είναι αποκλειστικά σλαβομακεδονική.Ενα 25 με 30% περίπου είναι αλβανικής καταγωγής, και ένα ποσοστό γύρω στο 35% είναι μουσουλμάνοι.

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 07/11/2010 07:09:34

    The Μacedonia-Evidence http://macedonia-evidence.org/obama-letter.html

    The Original Letter from 200 Classical Scholars from around the world,
    (369 cosigners to-date), to Barack Obama, President of the United States of America

    Copied to:

    J. Biden, Vice President, USA,
    H. Clinton, Secretary of State USA
    H.L Berman, Chair, House Committee on Foreign Affairs
    I. Ros-Lehtinen, Ranking Member, House Committee on Foreign Affairs
    J. Kerry, Chair, Senate Committee on Foreign Relations
    R.G. Lugar, Ranking Member, Senate Committee on Foreign Relations
    R. Menendez, United States Senator from New Jersey.

    P. Gordon, Asst. Secretary-designate, European and Eurasian Affairs

  18. Κερασία avatar
    Κερασία 07/11/2010 09:56:17

    H απάντηση μας στο ολοκληρωτικό ξεπούλημα της χώρας γίνεται με την ενεργή δράση μας. Η εκστρατεία για τη Μακεδονία θα μπορούσε να είναι μόνο η αρχή. Μπαίνοντας στο site αισθάνθηκα συγκίνηση βλέποντας τόσες οργανώσεις και συλλόγους τόσο από την ομογένεια όσο και από την Ελλάδα. Οι υπογραφές ωστόσο δεν ανταποκρίνονται στο πανελλήνιο κάλεσμα. Και θα το πω είτε αρέσει σε ορισμένους, είτε όχι. Πρόσεξα ότι πολλοί μπλόγκερς λείπουν από τους υποστηρικτές. Περιορίστηκαν στη δημοσίευση του κειμένου της εκστρατείας αντιμετωπίζοντας στο σαν ένα ακόμη άρθρο. Για να μην αναφέρω πως πολλοί δεν ανέφεραν καν τη σωστή πηγή. Πώς θα ενημερωθεί ο κόσμος όταν η υποστήριξη και η ενημέρωση είναι ελειπής;
    Πρέπει να ενωθούμε παιδιά! Βλέπετε τι γίνεται, νύχτα θα την πουλήσουν τη χώρα κομμάτι κομμάτι για να "κοιμούνται ήσυχοι τα βράδια.."

    Μόνο με συμμετοχή, ενημέρωση και προώθηση μπορεί να γίνει δουλειά.. Διαφορετικά, όπως λέει και το κείμενο.. "Εάν δεν υψώσουμε και τώρα τη φωνή μας, καλύτερα να σωπάσουμε για πάντα."

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Κερασία 07/11/2010 14:47:32

      Αγαπητή Κερασία, συμφωνώ μαζί σας. Κι επειδή εκτιμώ απεριόριστα τους διδάσκοντες διά του προσωπικού παραδείγματος (Ηγετική Ιδιότης και Χάρισμα), στον Παγκόσμιο Ξεσηκωμό γιά το Ονομα της Μακεδονίας μας, στην Αντιγραφή, Αναδημοσίευση, Αφύπνηση και Προώθηση του

      ORIGINAL SITE: INTERNATIONAL CAMPAIGN FOR MACEDONIA http://www.macedoniaontheweb.eu/el

      γιά την Ενωση των Φωνών μας σε μιά Παγκόσμια Ελληνική Φωνή, η Δική σας συμμετοχή υπήρξε ενεργός; Kαι εφόσον Ναι, που ακριβώς;

      Eρωτώ, επειδή ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω και εγώ άμεσα και ενεργά, στις δικές σας προσπάθειες Αφύπνισης, υπέρ της Μακεδονίας μας.

      Διαφορετικά, όπως λέει και το κείμενο:

      «Εάν δεν υψώσουμε και τώρα τη φωνή μας, καλύτερα να σωπάσουμε για πάντα.»

      Πατριωτικά,
      η Dimi

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 11/11/2010 09:39:53

    Ψηφιακή Πλοήγηση στο Αγιον Ορος, στους Αγίους Τόπους της Μακεδονίας μας!

    Ο Ορθόδοξος Ελληνισμός, δέχεται ανίερες επιθέσεις αποδόμησης από τους νεοταξίτες «προοδευτικούς», που κύκλωσαν την Ελλάδα. Βάλλεται από παντού. Βιώνει εξαιρετικά κρίσιμες ώρες. Και είναι ωφέλιμη και ενημερωτική (ιδιαίτερα γιά εμάς, τις γυναίκες), η ψηφιακή πλοήγηση στο Αγιον Ορος, που μάς παρέχει αυτό το εξαιρετικό site.

    Το Περιβόλι της Παναγιάς, η συγκλονιστική φωτογράφιση, η καθηλωτική ομορφιά του Αθω (2,033μ), τα δάση της Καστανιάς που σαν πέπλο σκεπάζουν το σώμα της Αθωνικής χερσονήσου, η μουσική-βάλσαμο στη ψυχή, η ιστορία, οι χρονολογίες, τ’ασκηταριά, οι μονές, τα κελλιά, η μοναδική τοπογραφία, οι χάρτες, τα μονοπάτια, οι οδηγίες πρόσβασης, οι χρήσιμες πληροφορίες γιά έκδοση Διαμονητηρίου (γιά άνδρες), τηλέφωνα, κλπ.

    Γιά τη δωρεάν, ψηφιακή πλοήγησή μας στο Αγιον Ορος, απαραίτητα είναι το όνομα και η ηλεκτρονική διεύθυνσή μας (Με Διαφύλαξη της Εμπιστευτικότητας).

    Μπορούμε να κατεβάσουμε την εφαρμογή (Run οr Save) σε PC Εκδοση 5,22MB, ή, σε MAC Εκδοση 7,5 MB.

    Το site είναι 100% Spam-Free & Virous-Free.

    Kαλή ψηφιακή πλοήγηση στο Αγιον Ορος, στους Αγίους Τόπους της Μακεδονίας μας! http://www.mountathos.com/

    **
    «Θὰ βγοῦν πράγματα ἀπὸ τὰ σχολεῖα ποὺ ὁ νοῦς σας δὲν φαντάζεται».
    «Ὁ χαλασμὸς θὰ γίνει ἀπὸ ἕνα κασσιδιάρη».
    «Θὰ ἔρθη καιρός, ποὺ θὰ φέρη γύρες ὁ διάβολος μὲ τὸ κολοκύθι του».
    «Θα έρθη καιρός που μια γυναίκα θα διώχνει 10 Τούρκους με τη ρόκα».
    «Θὰ βάλουν φόρο στὶς κότες καὶ στὰ παράθυρα. Ὁ κόσμος τόσον θὰ πτωχεύση,
    ποὺ θὰ ζώνεται μὲ κληματσίδες».
    «Θὰ σᾶς ἐπιβάλουν μεγάλο καὶ δυσβάστακτο φόρο, ἀλλὰ δὲν θὰ προφθάσουν».
    «Θὰ ζητήσουν νὰ σᾶς πάρουν καὶ στρατιῶτας. Δὲν θὰ προφθάσουν ὅμως».
    ~Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός (1714 – 1779)
    ***

    Ενημερώνουμε. Προωθούμε. Διεκδικούμε.

    14/11/2010:
    Εκλογικά οι Ελληνες, Καταψηφίζουμε. Δικάζουμε. Τιμωρούμε.
    Βαρύτατες ήττες στον κασσιδιάρη Bilderberg, Προκαλούμε.

  20. η Dimi avatar
    η Dimi 14/11/2010 10:43:28

    Αυτή τη φορά οι Ελληνες δεν θα ξεχάσουν
    http://www.antinews.gr/?p=59284

  21. Κερασία avatar
    Κερασία 19/11/2010 21:31:33

    Αγαπητή Dimi, δεν θεωρώ ούτε φρόνιμο αλλά ούτε και σκόπιμο να δηλώσω δημόσια λεπτομέρειες περί της συμμετοχής μου... Ας πούμε απλά πως οι πατριώτες δεν χρειάζονται δημοσιοποίηση των "έργων" τους.. ας ευλογούν άλλοι τα γένια τους.. Εάν θέλετε να συμμετέχετε, ο επίσημος ιστότοπος παρέχει e-mail για όσους θέλουν να συμμετάσχουν και να υποστηρίξουν την εκστρατεία.

    Καλή συνέχεια.