#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2011 11:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Παίρνουν ναρκωτικά οι Έλληνες αν νομίζουν ότι θα ξεχρεώσουν» !

Επαναφέρει τα σενάρια χρεοκοπίας της Ελλάδας η Wall Street Journal



Νέα αφορμή για την επιστροφή των καταστροφολογικών σεναρίων περί χρεοκοπίας της Ελλάδας στις σελίδες της Wall Street Journal οι ταραχές στην Αίγυπτο. Το σημερινό δημοσίευμα ξεκινά με την επισήμανση πως τα ασφάλιστρα κινδύνου έναντι χρεοκοπίας της Ελλάδας (credit default swaps) είναι σχεδόν διπλάσια σε σχέση με εκείνα της Αιγύπτου, για να καταλήξει στην δήλωση προέδρου μεγάλης τράπεζας για τη χώρα μας: «Πρέπει να παίρνουν ναρκωτικά αν νομίζουν ότι πρόκειται να ξεπληρώσουν το χρέος».

Συγκεκριμένα, η εφημερίδα κάνοντας αναφορά στην χαμένη ελκυστικότητα της Δυτικής Ευρώπης, αναφέρει πως ακόμη και υπό το βάρος τεράστιων διαμαρτυριών που καθιστούν ορατή ακόμη και την αλλαγή καθεστώτος η Αίγυπτος είναι πιο ελκυστική για τους επενδυτές της αγοράς ομολόγων από ότι η Ελλάδα.

«Οι επενδυτές εξακολουθούν να πιστεύουν ότι (η Αίγυπτος) είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνη από την Ελλάδα», αναφέρει η Wall Street Journal.

Κάνοντας αναφορά στα ασφάλιστρα κινδύνου έναντι χρεοκοπίας το άρθρο τονίζει πως η ασφάλιση 10 εκατ. δολαρίων ελληνικού χρέους κοστίζει σήμερα 835.000 δολάρια το χρόνο, ενώ για την Αίγυπτο η ασφάλιση 10 εκατ. δολαρίων χρέους κοστίζει μόνο 440.000 δολάρια. Για την Σαουδική Αραβία και το Κατάρ το αντίστοιχο κόστος ασφάλισης ανέρχεται σε 120.000 και  106.000 δολάρια αντίστοιχα.

Όπως σχολιάζεται, αν και η διαφορά στα ασφάλιστρα κινδύνου είναι φαινομενικά περίεργη, είναι λογική. Η κατάσταση στην Αίγυπτο μπορεί να χαρακτηρίζεται από αβεβαιότητα, αλλά η χώρα βρίσκεται μακριά από τη χρεοκοπία.

«Η Ελλάδα δε είναι μια διαφορετική ιστορία Ενώ οι φορείς χάραξης πολιτικής που μετείχαν στο Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ στο Νταβός της Ελβετίας παρουσιάσθηκαν καθησυχαστικοί για τον κίνδυνο χρεοκοπίας της Ελλάδας, οι παράγοντες της αγοράς δεν αμφιβάλλουν για το εάν αυτό θα συμβεί αλλά για το πότε θα γίνει», αναφέρεται στο άρθρο.

Μάλιστα η Wall Street Journal επικαλείται αναφορά προέδρου μεγάλης τράπεζας, ο οποίος δήλωσε σχετικά με την Ελλάδα τα εξής: «Πρέπει να παίρνουν ναρκωτικά αν νομίζουν ότι πρόκειται να ξεπληρώσουν το χρέος». (They must be smoking dope if they think they are going to pay back the debt).

Newsroom ΔΟΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/02/2011 11:32:43

    Εδωσε την καλυτερη συνταγη ο γιατρος ο Θανασης.. εχει μεσα ολη τη ντοπα που κυκλοφορει.
    Ποιος Θανασης....?

    ΠΠ

  2. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 01/02/2011 11:40:27

    Φαντάσου αν κάνουν τέτοιες προβλέψεις τόσο ανοιχτά, τι παίζουν στα χρηματιστήρια μετά.

    Κι εμείς "περιμένουμε" να ξαναφτιάξει το κλίμα το στραβό στις "αγορές". Και τα δύο μεγάλα κόμματά μας, σχεδόν μας απαγορεύουν να πούμε την λέξη "κούρεμα", "αναδιάρθρωση", κλπ κλπ.

    Μα αν οι διαμορφωτές γνώμης των δανειστών μας επιμένουν πως το χρέος μας δεν πληρώνεται με τίποτε, γιατί επιμένουμε εμείς (κυβέρνηση και αντιπολίτευση) να θέλουμε να το πληρώσουμε;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Misha avatar
      Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 01/02/2011 11:52:11

      Θράξ

      η απλή λογική που χρησιμοποιείς και σε αυτή την παρέμβαση σπάει κόκκαλα!
      Όταν «οι διαμορφωτές γνώμης των δανειστών μας επιμένουν πως το χρέος μας δεν πληρώνεται με τίποτε, γιατί επιμένουμε εμείς (κυβέρνηση και αντιπολίτευση) να θέλουμε να το πληρώσουμε;»

      +++++

      'Eλα ντε!!!!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Θραξ Αναρμόδιος 01/02/2011 11:52:16

      «Οσότου ο έλεγχος της έκδοσης χρημάτων και πιστώσεων να επανέλθει στην κυβέρνηση και αναγνωριστεί ως η πλέον περίοπτη και ιερή ευθύνη της, όλες οι συζητήσεις περί εθνικής κυριαρχίας της βουλής και της δημοκρατίας είναι άσκοπες και μάταιες…
      Όταν ένα έθνος δεν έχει πλέον τον έλεγχο του πιστωτικού συστήματος, δεν έχει σημασία ποιος θεσπίζει τους νόμους του…
      Εφόσον τεθεί επικεφαλής, η τοκογλυφία θα καταστρέψει οποιοδήποτε έθνος»

      William Lyon Mackenzie King, πρώην πρωθυπουργός του Καναδά.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Κάποιος 01/02/2011 12:01:46

        Αυτό ακριβώς.
        Όπως τα λέει ο κ. πρώην πρωθυπουργός.

      • Misha avatar
        Misha @ Κάποιος 01/02/2011 12:21:15

        Κάποιε

        ++++
        Πατριωτισμός με την χτικιάρα αστερόεσσα στα δημόσια κτίρια μας και ξένο νόμισμα , είναι κωμωδία διασκεδαστικότερη από τις Εκκλησιάζουσες...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Κάποιος 01/02/2011 14:24:29

        Tσκ τσκ τσκ...Κύριοι είστε προβοκάτορες και εγκάθετοι και χμμμμ...αναρχοαυτόνομοι...!!!

        Να κάτσετε να γράψετε από 1000 φορές "το παγκόσμιο νομισματικό σύστημα είναι για το καλό μου και δεν θα το αμφισβητήσω ξανά για να μην εκνευρίσω τους χρηματο-οικονομικούς αναλυτές".

        Άντε μπράβο...παλιοχίππηδες!

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Κάποιος 01/02/2011 14:25:04

        Συμπτωσεις! αυτο το ...Όταν ένα έθνος δεν έχει πλέον τον έλεγχο του πιστωτικού συστήματος, δεν έχει σημασία ποιος θεσπίζει τους νόμους του… το ειχε πει και καποιος αλλος με λιγο διαφορετικη διατυπωση πριν τον κ. πρωθυπουργο.

        ..."Let me issue and control a nation's money and I care not who writes the laws."...

        Mayer Amschel Rothschild, 1790

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Κοντη Λιζα 01/02/2011 14:33:31

          Άντε κι εσύ με τις κακοήθειες και τις συνωμοσίες...
          Εδώ έχουμε πράσινη ανάπτυξη και πολυ-πολιτισμική κοινωνία και καγιέν και Στάη και Τρέμη και Μανωλίδου και θα πληρώσουμε τα χρέη μας όλα και έχουμε και βαζελίνη καλέ κύριε μην στενοχωριέστε αν θα μας πονέσετε...ντροπής πράγματα να διαδίδετε κακοήθειες...ντροπής!!!

          Άντε αφήστε τα χίπικα και πιάστε από ένα μυστρί να χτίσουμε αυτό το τζαμί γι αυτά τα καλόπαιδα τα πακιστανά...άντε να δουν όλοι τι καλοί άνθρωποι που είμαστε.
          Να βγάλουν και κανα φράγκο οι κακόμοιρες οι τράπεζες που ψωμολυσσάνε.

          • Κοντη Λιζα avatar
            Κοντη Λιζα @ tsilivithras 01/02/2011 14:48:04

            Τσιλι,

            χρονια και ζαμανια...

    • zackii avatar
      zackii @ Θραξ Αναρμόδιος 01/02/2011 12:01:24

      Μα ποιός είπε ότι θέλουμε να πληρώσουμε? Το ότι αυτό δεν γίνεται το ξέρει και ένα παιδί του γυμνασίου. Η συμφωνία ήταν να μην μπορούμε να πληρώσουμε οπότε να τα δώσουμε....σε είδος, και ως δώρο να δώσουμε την αφαίρεση όλων των ασφαλιστικών και εργασιακών δικαιωμάτων, την κινεζοποίηση των μισθών και τον αφελληνισμό μέσω των μεταναστών της χώρας γιά να τελειώνουν -κατά Κίσσινγκερ- μιά και καλή μαζί μας. Το θέμα είναι ποιοί έχουν πάρει τα αργύρια γιά να γίνουν αυτά. Τον ένα μπορώ να τον φανταστώ. Αν έχετε καμμιά ιδέα γιά τους άλλους....

      • Misha avatar
        Misha @ zackii 01/02/2011 12:09:45

        Δια πράξεων αλλά και...δια παραλείψεων γίνεται το αλισβερίσι, αγαπητέ zackii.
        Ό ένας κλέβει και ξεπουλάει και ο άλλος κρατάει τσιλιες.
        « Ο σιωπών δοκεί συναινείν»

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ zackii 01/02/2011 12:11:24

        Το θέμα θα έπρεπε να είναι το πώς θα τους αποτρέψουμε. Αλλά από τον τελειωμένο, μαλθακό τσιφτετέλληνα δεν μπορούμε να περιμένουμε τίποτα πια. Ούτε καν να μη... βαρεθεί να ανέβει στο σκαμνί της αγχόνης του.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Θραξ Αναρμόδιος 02/02/2011 12:54:06

      Θράξ,
      ποιός σου είπε ότι αυτοί είναι οι διαμορφωτές γνώμης των δανειστών μας;
      Κάτι έλεγε ο μάγκας ο Βλαδίμηρας για τις ενδο-ιμπεριαλιστικές αντιθέσεις, για "σκυλιά που αλληλοτρώγονται" κτλ !
      Αλλά και ο Ανδρέας ο γάβρος, ο νεοφιλελεύθερος, για "καρχαρίες που αλληλοδαγκάνονται" και "κοκκινίζει η θάλασσα" από το αίμα!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/02/2011 11:51:18

    ΘΑ ρωτησω κατι.. ολοι οσοι μας δανειζουν, περνανε τα δανεικα στο ΑΕΠ τους ??
    Τα εγγραφουν καπου??? εμπρος κ ΚωνστΑγορα.. πειτε μου κ εμενα του ασχετου...

    ΠΠ

    • hello avatar
      hello @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/02/2011 14:36:16

      ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.

      ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΧΡΕΟΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΣΑ ΤΟ ΑΕΠ ΤΗΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ?

      ΑΦΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΠ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΟΣ! ΕΛΕΟΣ.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ hello 01/02/2011 14:55:26

        μωρε δικο εχωω αλλα που να το βρω!!!!

        ΠΠ

  4. Mak avatar
    Mak 01/02/2011 12:22:09

    Wall Street Journal με κόκα σε βλέπω σαν την Αυριανή...

    Αν πουλούσαμε ναρκωτικά θα είχαμε ήδη ξεχρεώσει πάντως...

    Το αμέσως επόμενο πράγμα για να ξεχρεώσεις γρήγορα είναι το πετρέλαιο, αλλά για αυτό πρέπει να πάρουμε την άδεια της Άγκυρας...

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/02/2011 14:27:23

    Μην παιρνετε ναρκωτικα.Δεν φτανουν για ολους.

  6. zame avatar
    zame 01/02/2011 19:00:58

    Ληγμενα Ναρκωτικα υπαρχουν ?

  7. HAL avatar
    HAL 01/02/2011 19:26:36

    Dope is not for smoke!
    Cultivate and legalize it,
    to raise funds and hope.
    To pay back the bankers,
    all you need is rope. :)

  8. aristeidis avatar
    aristeidis 01/02/2011 20:45:13

    το καλύτερο είναι να αρχίσουν να σκέφτονται οτι θα πάρουν στο τέλος τα γεννητικά όργανά μας

  9. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 02/02/2011 07:17:41

    Με την φράση αυτή μπορεί, αυτός που την λέει και οι όμοιοί του, να εννοούν, και οτι πρέπει να καπνίζουν ντόπα αν νομίζουν οτι θα - τους αφήσουμε - να αποπληρώσουν το χρέος.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/02/2011 12:47:46

    Εχουν ήδη χάσει οι χασο-σπίτιδες της Wall: Εδώ χάσανε τ' αυγά και τα καλάθια με τα αγρίως υπερτιμημένα δικά τους ακίνητα, τώρα θα καταλάβουν πώς δουλεύουν οι Βρυξέλλες και η Φραγκφούρτη;
    Και είναι πασίγνωστη η αδυναμία τους στην κόκα.
    Να προσέχουμε όσοι τους εμπιστευόμαστε εδώ. Στη Λάρισα έχουν καταστραφεί ένα σωρό οικογένειες από τις "επενδύσεις" της Lehmann Bros.
    Ακούστε τον Σαρκοζί και τον Τρισέ και βάλτε επιτέλους μυαλό: Με τον "φιλοαμερικανισμό" και αντιευρωπαισμό σας, όπως άλλοι χάσανε ένα σωρό λεφτά, εσείς θα χάσετε το κόμμα.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/02/2011 12:49:34

    Καλού κακού σημειώστε το, το έγραψα σήμερα, ανήμερα της Υπαπαντής του Κυρίου - και άν επαληθευτεί, αμαρτίαν ουκ έχω.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/02/2011 13:01:19

    Γεμάτες μαστουρωμένα ψάρια είναι οι ακτές γύρω από το Μανχάτταν.
    Άμοιρε Βασίλη Τσιτσάνη, το "βαπόρι από την Περσία" είναι περασμένα μεγαλεία. Σε καμμιά δεκαριά χρόνια, θα θυμόμαστε με "νοσταλγία" το σκάφος του 2004 - 2009: "Alexandria (των ΗΠΑ!) - Ραφήνα, πήγαινε τα χρόνια εκείνα" (σε στίχους του μεγάλου Κώστα Βίρβου)!