#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2010 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πίνουμε γάλα ….Ουγγαρίας;



Από τα παραλειπόμενα των μπλόκων. Στο μπλόκο του Προμαχώνα είχαν ακινητοποιηθεί και τρία μεγάλα βυτία που μετέφεραν φρέσκο γάλα Ουγγαρίας, με προορισμό δύο μεγάλες γαλακτοβιομηχανίες της Βόρειας Ελλάδας.  Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες τα δύο μετέφεραν γάλα για την εταιρεία ΟΛΥΜΠΟΣ και το άλλο για την ΑΓΝΟ.

Δεν έχουμε τίποτα με το γάλα Ουγγαρίας, αλλά δεν πρέπει οι γαλακτοβιομηχανίες να αναγράφουν στα προϊόντα τους την χώρα προέλευσης του γάλακτος για να ξέρουμε κι εμείς τι πίνουμε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/01/2010 10:38:52

    Ουγγαρίας ας είναι, Ουκρανίας να μην είναι. 25 χρόνια μετά το πυρηνικό ατύχημα και ακόμα μετρούν ραδιενέργεια, ακόμα γεννιούνται παιδιά με λευχαιμία και γεννετικα ελαττώματα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αλλενάκι 25/01/2010 10:55:38

      εύκολο... ουγγροποιείται και μεταπωλείται...

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ αλλενάκι 25/01/2010 12:33:41

      Οχι φίλε μου απαιτούμε να ξέρουμε τι είναι ελληνικό και ξένο και από που είναι, όχι να το πασάρουν για ελληνικό.

      Αυτή η αλητεία πότε θα τελειώσει?

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ αλλενάκι 25/01/2010 20:10:15

      Θα επιληφθεί και επ΄αυτού η Μπατζελή.

  2. yannidakis avatar
    yannidakis 25/01/2010 10:46:04

    πολυ σημαντικη η καταγγελια & αναρωτιεμαι τι απανταμε οι ιδιες οι εταιρειες :[

  3. Nonos avatar
    Nonos 25/01/2010 11:21:05

    Μετά από πολλές ώρες εξαιρετικά εντατικού, ακροβατικού και
    ενθουσιώδους σεξ με μια ξανθιά, ο άντρας πηγαίνει στην κουζίνα για να
    αναπληρώσει δυνάμεις. Βάζει ένα ποτήρι γάλα και πριν το πιει
    διαπιστώνει ότι το πέος του έχει κοκκινήσει, έχει ανάψει και τον
    τσούζει. Το βουτάει, λοιπόν, στο παγωμένο γάλα, όταν ξαφνικά μπαίνει η
    ξανθιά:
    - "Α! Ωστε έτσι γίνεται!" αναφωνεί. "Και πάντα το 'χα απορία πώς ξαναγεμίζει!"

  4. ηο avatar
    ηο 25/01/2010 11:32:08

    Αλλενακι το γάλα μπορεί να μην είναι Ουκρανίας,αλλά το ψωμάκι που τρως είναι από σταράκι Ουκρανίας(το δικό μας η σαπίζει η γίνεται ζωοτροφές)

  5. ηο avatar
    ηο 25/01/2010 11:34:05

    ΥΓ
    εκτός κι αν δεν τρως ψωμάκι για να διατηρείς σιλουέττα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ηο 25/01/2010 11:36:54

      τρώω ολικής, για σιλουέτα το χειμώνα τρέξιμο τα σκυλάκια στο βουνό
      δεν υπάρχει καλύτερο και δουλειές του σπιτιού

  6. Nonos avatar
    Nonos 25/01/2010 11:49:07

    21-10-2010

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=97476&cid=8

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ Nonos 25/01/2010 12:41:55

      Απαιτούμε να μάθουμε τι γίνεται και για που προορίζονταν το γάλα.

  7. uber-under avatar
    uber-under 25/01/2010 15:19:39

    Θυμάστε εκείνη την εταιρεία που βασιζόταν στο θυμικό του ελληνα καταναλωτή και διέδιδε οτι το γάλα της ειναι απο αγελάδες που βοσκούσαν στις βουνοπλαγιες του Βουνού των Θεών του Ολύμπου; Στα λιβάδια της Ουγγαρίας τρέφονται οι συγκεκριμένες αγελάδες, οχι στον Ολυμπο. Άκου φρέσκο γαλα...

  8. ΟΛΥΜΠΟΣ avatar
    ΟΛΥΜΠΟΣ 25/01/2010 15:31:44

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΟΣ

    Επειδή η καταγγελία είναι πράγματι σοβαρή ΑΛΛΑ και χωρίς όνομα, ‘’Δημοσιογραφικές πληροφορίες’’ δηλώνουμε υπεύθυνα ότι:

    1. Ουδέποτε υπήρξαν βυτία γάλακτος της ΟΛΥΜΠΟΣ από άλλη χώρα πλην της Ελλάδος ούτε στον Προμαχώνα ούτε πουθενά αλλού.

    2. Η ΟΛΥΜΠΟΣ αναγράφει σε όλα τα γαλακτοκομικά της προϊόντα, την προέλευση της Α΄ ύλης η οποία είναι 100% Ελληνική.

    3. Τα ισοζύγια γάλακτος και η προέλευση της Α΄ ύλης ελέγχονται μηνιαίως από τον ΕΛΟΓΑΚ (Ελληνικός Οργανισμός Γάλακτος και Κρέατος) από τον οποίο και ταυτοποιείται η ελληνικότητα της Α΄ ύλης. Ήδη έχει γίνει αίτημα στον ΕΛΟΓΑΚ για επιβεβαίωση των ισχυρισμών μας.

    4. Η εταιρεία είναι ανοιχτή σε όποιον επιθυμεί να την επισκεφτεί, και να διαπιστώσει την ελληνικότητα της Α΄ύλης η οποία συλλέγεται καθημερινά από τις καλύτερες κτηνοτροφικές μονάδες της χώρας.

    Επειδή η εταιρεία ΟΛΥΜΠΟΣ έχει συκοφαντηθεί πολλές φορές και στο παρελθόν από γνωστούς – αγνώστους κύκλους, δηλώνουμε ΞΕΚΑΘΑΡΑ και με ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ, ότι:

    Η ΟΛΥΜΠΟΣ είναι εταιρεία της οποίας τα γαλακτοκομικά προϊόντα παράγονται αποκλειστικά και μόνο από 100% ελληνικό γάλα

    • asymvivastos avatar
      asymvivastos @ ΟΛΥΜΠΟΣ 25/01/2010 23:33:13

      Απ' ότι φαίνεται η εταιρεία ΟΛΥΜΠΟΣ είχε ξεκάθαρη απάντηση. Με τις υπόλοιπες γαλακτοβιομηχανίες όμως τι γίνεται? Θα φιλοτιμηθεί κανείς να απαντήσει?

  9. thespieys avatar
    thespieys 25/01/2010 16:09:37

    Oπως πολέμησαν τον Ελληνα ναυτικό, τον Ελληνα εργατη, τον Ελληνα οικοδόμο, ο μόνος που τους μένει να χτυπήσουν είναι ο Ελληνας αγροτης και κτηνοτρόφος. Ξεπουληθηκαν τα πάντα σ΄αυτό το τόπο.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ thespieys 25/01/2010 20:12:15

      Και πάντα είναι διαθέσιμος ο Ελληνας συνταξιούχος, ο Ελληνας μισθωτός, ο Ελλην-υποζύγιο και ο Ελλην-οπαδός (κόμματος ή ομάδας)

  10. Aδέσποτη avatar
    Aδέσποτη 25/01/2010 17:57:34

    Μα δεν είναι περίεργο που έχουν συνωστιστεί τόσες γαλακτοβιομηχανίες στη Βόρεια Ελλάδα. Εγώ λιβάδια στη Βόρεια Ελλάδα δεν ξέρω. Όλα καλλιεργούνται και δεν είναι χέρσα. Εγώ πάντως παίρνω αυστριακό γάλα. Κάτι καλύτερα θα ελέγχουν οι χερ.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Aδέσποτη 25/01/2010 20:13:42

      Τα καλλίτερα λιβάδια και το καλλίτερο γάλα βγαίνει στην Ανδρο. Εξ ού και οι τροφοί των παλαι ποτέ βασιλέων.

    • Soustom avatar
      Soustom @ Aδέσποτη 25/01/2010 20:34:45

      Εσύ σιγουρα πρέπει να είσαι μέλος τής κυβέρνησης γιαυτό έχεις άγνοια Αδέσποτη.Όχι αγαπητή μου έχεις δίκιο ,δέν έχει κτηνοτροφία ή Μακεδονία,ή Θράκη ή ακόμη και ή Θεσσαλία.Στό άλσος τού Λυκαβητού και στό πεδίο τού Άρεως βόσκουν τά ζώα...Αλλά τί λέω,αυτό τό ξέρεις ήδη....

  11. Νικόλας avatar
    Νικόλας 25/01/2010 19:03:22

    Όντως τραγικό αν έχει συμβεί...φαντάσου πόσο καιρό συμβαίνει πάντως!!!
    Πάντως οι Ούγγροι κάνουν τέλεια κρασιά...σας τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!

  12. ΕΛΕΝΗ avatar
    ΕΛΕΝΗ 26/01/2010 01:07:26

    Soustom ξέχασες τα πλούσια βοσκοτόπια του Κολωνακίου !! όπου βόσκουν πάσης φύσεως βοοειδή !μόνο που αυτά ..... πίνουν γάλα .... δεν δίνουν !
    ΑΔΕΣΠΟΤΗ: την επόμενη φορά που θα έλθεις στην Μακεδονία και την θράκη φρόντισε να μήν έχεις επισκεφθεί τσιπουράδικα πρίν, ώστε να μπορεσεις να δείς κτηνοτροφικές μονάδες. Εκτός και άν περιμένεις να δείς αγελάδες στην Τσιμισκή ή στην παραλιακή της Θεσσαλονίκης ! επίσης δεν είναι ορατές απο αεροπλάνο ! Είθισται να είναι ορατές μόνο όταν οδηγείς και ξέρεις πώς είναι για να τις αναγνωρίσεις κιόλας !

  13. ΑΓΝΟ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ Α.Ε. avatar
    ΑΓΝΟ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ Α.Ε. 26/01/2010 14:35:31

    Η ΑΓΝΟ ΑΠΑΝΤΑ

    Σχετικά με πρόσφατα αβάσιμα δημοσιεύματα, η ΑΓΝΟ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ Α.Ε. δηλώνει υπεύθυνα ότι:

    1. Η ΑΓΝΟ ουδέποτε εισήγαγε γάλα από την Ουγγαρία ή οποιαδήποτε άλλη χώρα.

    2. Το γάλα της ΑΓΝΟ συλλέγεται καθημερινά και αποκλειστικά από την περιοχή της κεντρικής Μακεδονίας, στηρίζοντας διαχρονικά την ελληνική κτηνοτροφία και τον Έλληνα κτηνοτρόφο.

    3. Η προέλευση του γάλακτος της ΑΓΝΟ και η εντοπιότητα του, αποδεικνύεται και ταυτοποιείται σε συνεχή βάση από τα επίσημα στοιχεία του ΕΛΟΓΑΚ (Ελληνικός Οργανισμός Γάλακτος και Κρέατος).

    Η ΑΓΝΟ από το 1950 παράγει αγνά, ελληνικά γαλακτοκομικά προϊόντα, με ευθύνη και σεβασμό προς τον Έλληνα καταναλωτή, στηρίζοντας διαχρονικά τον Έλληνα παραγωγό.

  14. peiragmeni avatar
    peiragmeni 26/01/2010 15:42:09

    Εμένα γιατί όλο αυτό μου θυμίζει πόλεμο συμφερόντων????
    Μήπως γιατί μιλάμε αυτή την στιγμή για την δεύτερη και τρίτη εταιρεία Πανελληνίως στην αγορά φρέσκου γάλακτος??? (το διάβασα σε μια πρόσφατη έρευνα, σε κάποια εφημερίδα).
    Μήπως τελικά είναι κάτι άλλο? μήπως κάποιοι θέλουν να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό??
    και οι δημοσιογραφικές πληροφορίες που είναι?? ντοκουμέντα υπάρχουν??
    με τα λόγια μπορώ να γράφω και εγώ ότι θέλω και να λέω μετά ότι μου το ανέφεραν "δημοσιογραφικές πληροφορίες"

  15. Γεωπόνος avatar
    Γεωπόνος 26/01/2010 21:57:58

    Πολλά παλαβά λέγονται κι εδώ μέσα και γενικώς σε σχέση με το γάλα. Βρώμικος πόλεμος συμφερόντων μοιάζει και σε μένα, κυρίως από τη γνωστή και μη εξαιρεταία "μεγάλη". Και ναι "Αδέσποτη" στην Τσιμισκή δεν έχει αγελάδες. Το 60% του αγελαδινού γάλακτος όμως το βγάζουν οι αγελάδες της βόρειας Ελλάδας (45% Κεντρική Μακεδονία, και 15 % Ανατολική Μακεδονία και Θράκη) και 13% στη Θεσαλία - Σύνολο 73% !!!! (εγώ το 'ψαξα, ψάξτο το κι εσύ, εύκολο είναι, π.χ. http://www.e-enimerosi.gr/article/4708/ ). Στο Λευκό Πύργο φαντάζομαι δεν έχει ούτε ουρά, έχω δει όμως τα βυτία των Αθηναϊκών και μη βιομ. να το ταξιδεύουν από τα βόρεια στα νότια. Αναρρωτιέμαι : 1) Πόσες μέρες περνάν μέχρι να το βγάλουν στην αγορά; 2) Γιατί δε δίνουν κανα φράγκο στους παραγωγούς να κάνουν και στο νότο γάλα; 3) Γιατί τρώμε τόσο παραμύθι για το γάλα; 4) Γιατί τόση συνομωσιολογία και Εισαγγελάτοι; Το τσίπουρο από που το εισάγουμε άραγε ;

  16. o notios avatar
    o notios 26/01/2010 22:58:47

    re padia, suggnwmi. mipws olo auto fwtografizei mia i duo galaktobiomixanies pou epof8almioun ta wraiotata meridia tis agno kai olumpou? diladi, an 2 einai oi biomixanies pou empraktws stirizoun ellada kai makedonia kai pote den exei anafer8ei kati gia autous. rwtiste vre tous lagkadiotes. ekei menw. nero pinoun sto onoma tis agno. Einai mikres etairies, mikroteres apo tis megales twn athinwn kai mikroteres apo tin metoxika athinaia MEVGAL....e min tis xtupame adika kai adikaiologita. To antinews.gr to diavazw ka8e mera. e, 8elw na einai antikeimeniko. to apaitw kai to perimenw. eimai notios alla kollimenos me tin makedonia. Apo apopsi kai apo gnwsi.