#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2012 21:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πήρε μισθό ... 18,9 ευρώ



Εκκαθαριστικά... ολίγων ευρώ και σε μερικές περιπτώσεις «αρνητικά» έλαβαν ή θα λάβουν τις επόμενες ημέρες η πλειονότητα 200.000 δημοσίων υπαλλήλων -80.000 εργαζόμενοι στον τομέα της Υγείας και 120.000 στην Τοπική Αυτοδιοίκηση- που ανήκουν κυρίως στις κατηγορίες ΥΕ και ΔΕ και εντάχθηκαν τον Ιανουάριο στο νέο μισθολόγιο του Δημοσίου με καθυστέρηση 2 μηνών.

Αρκετοί δημόσιοι υπάλληλοι βρίσκονται μπροστά στο ενδεχόμενο να μην μπορούν να καλύψουν βασικές υποχρεώσεις τους τον επόμενο μήνα, αφού οι απολαβές τους δεν ξεπερνούν σε αρκετές περιπτώσεις τα 100 ευρώ!

Οι απώλειες που καταγράφουν οι υγειονομικοί υπάλληλοι είναι σχεδόν διπλάσιες από αυτές που προβλέπει το νέο μισθολόγιο, αφού στις περικοπές των αποδοχών περιλαμβάνονται και τα επιπλέον ποσά που ελάμβαναν τους μήνες Νοέμβριο, Δεκέμβριο και Ιανουάριο, οπότε αμείβονταν με το «παλαιό» μισθολόγιο. Οι περικοπές των πρόσθετων ποσών που έλαβαν θα καταγραφούν στους μισθούς των μηνών Φεβρουαρίου, Μαρτίου και Απριλίου.

Κυρίως οι εργαζόμενοι που αποπληρώνουν δάνεια καταναλωτικά ή για την αγορά σπιτιού, τα οποία είναι συνδεδεμένα με τον λογαριασμό μισθοδοσίας τους, έλαβαν εκκαθαριστικά ελάχιστων ευρώ για το επόμενο 15νθήμερο, γεγονός που τους έχει οδηγήσει σε απόγνωση.

Διαμαρτυρία
Οι εργαζόμενοι στα νοσοκομεία Ευαγγελισμός και Τζάνειο πραγματοποιούν σειρά κινητοποιήσεων, με καταλήψεις και συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας. Στο μεγαλύτερο νοσοκομείο της χώρας, η επιτροπή αγώνα διοργανώνει καθημερινές συγκεντρώσεις στα επείγοντα (στις 8 το πρωί), μπλοκάρισμα των απογευματινών ιατρείων και των ταμείων για τη μη καταβολή του «πεντάευρου». Το προσωπικό των νοσοκομείων θα πραγματοποιήσει διαδήλωση στο υπουργείο Υγείας στις 10.30 το πρωί της Πέμπτης. Ζητούν να αποσυρθεί το ενιαίο μισθολόγιο, να μη γίνει καμία περικοπή ωρών και να πληρωθούν όλα τα δεδουλευμένα.

«Οι απώλειες των χαμηλόμισθων υπαλλήλων από το νέο μισθολόγιο -παρά τις αντίθετες διαβεβαιώσεις της κυβέρνησης- κυρίως για τις κατηγορίες ΥΕ και ΔΕ κυμαίνονται από 100-400 ευρώ», επισημαίνει στο «Εθνος» ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ κ. Στ. Κουτσουμπέλης.

Υπογραμμίζει επίσης ότι μετά την κατάργηση του νοσοκομειακού επιδόματος, το οποίο αντιστοιχούσε κατά μέσο όρο σε 280 ευρώ ανά υπάλληλο, η κυβέρνηση δεν έχει προχωρήσει ακόμα στη χορήγηση του ανθυγιεινού επιδόματος ύψους 150 ευρώ για τους εργαζομένους στο Δημόσιο που ασκούν βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα. «Απαιτούμε την άμεση υπογραφή της υπουργικής απόφασης για την καταβολή του ανθυγιεινού επιδόματος», δηλώνει ο κ. Στ. Κουτσουμπέλης.

Αύριο αναμένεται να βρεθούν στην ίδια κατάσταση και χιλιάδες εργαζόμενοι στην Τοπική Αυτοδιοίκηση που θα λάβουν την μισθοδοσία για το 1ο δεκαπενθήμερο του Φεβρουαρίου.

Σοβαρά προβλήματα με τις τράπεζες, κυρίως με το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, θα αντιμετωπίσουν όσοι υπάλληλοι έχουν δάνεια και λάβουν «αρνητικά» εκκαθαριστικά. Οπως αναφέρουν συνδικαλιστές της ΠΟΕ ΟΤΑ, εάν δεν υπάρχουν χρήματα στον λογαριασμό μισθοδοσίας των υπαλλήλων, τότε υπάρχει ο κίνδυνος να κινηθούν διαδικασίες άμεσης αποπληρωμής του δανείου, εάν αυτό κριθεί ληξιπρόθεσμο.

Από το ΕΘΝΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 31/01/2012 21:16:50

    μια χαρά μισθός είναι.
    Παίρνει 18 τσουρεκάκια 7days.
    Βάλε και άλλα 18 το άλλο 15νθήμερο, σύνολο 36.
    Ο μήνας έχει 30 ημέρες.
    Αυτό σημαίνει ότι καβατζώνει 6 τσουρεκάκια για τον επόμενο.

    Αρα είναι έχων και κατέχων.

    • Orestios avatar
      Orestios @ manos 31/01/2012 21:29:59

      Δεν πειράζει, οι περισσότεροι από αυτούς θα σκότωναν για τον Σοσιαλισμό.
      Τώρα, ας φάνε Σοσιαλισμό.

      • Silence t. avatar
        Silence t. @ Orestios 31/01/2012 21:36:00

        Πικρόχολο !!
        Και φυσικά πειράζει .

        • madprof avatar
          madprof @ Silence t. 31/01/2012 21:47:07

          Λαϊκισμός σε όλα τελικά. Έχει δάνειο 580,62 ευρώα, Έλεος!

          • Silence t. avatar
            Silence t. @ madprof 31/01/2012 22:24:57

            Με μπερδεύεις με άλλον .

          • madprof avatar
            madprof @ Silence t. 01/02/2012 00:33:08

            Silence t συγνώμη, δεν αφορούσε το δικό σου σχόλιο, φυσικά!
            Αναφερόμουν στους μαινόμενους "μπλε ταύρους"!

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ madprof 31/01/2012 22:56:39

            Ναι αλλά το δάνειο το είχε πάρει με το παλιό μισθολόγιό του. Τώρα δεν έπρεπε να μειωθεί αναλόγως και η δόση του δανείου του; Τι θα τρώει το εκκαθαριστικό βραστό στην κατσαρόλα;

          • lampros avatar
            lampros @ madprof 01/02/2012 04:43:55

            Και επειδή πήρε δάνειο για να φτιάξει ένα σπίτι, πρέπει τώρα με τις περικοπές να το πουλήσει για να ξεχρεώσει την τράπεζα και να βρεθεί στο δρόμο ή να τρώει πέτρες;

            Από τον σαχλαμαρισμό, καλύτερα ο λαϊκισμός.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Silence t. 31/01/2012 22:11:23

          Είναι σκληρή η αλήθεια, φίλε μου

          • Silence t. avatar
            Silence t. @ Orestios 31/01/2012 22:42:06

            Ποια δηλαδή ;
            Το ότι δεν βάζω ταμπέλες στους ανθρώπους με βάση τον τομέα στον οποίο δουλεύουνε !!
            Και ομολογώ ότι όταν το έγραψα δεν είχα καταλάβει τι παίζεται με τα δάνεια στους Δ.Υ. .
            Παρόλα αυτά συνεχίζω να συμπάσχω με κάθε άνθρωπο , επιπόλαιο η όχι , τυχερό η άτυχο , που θα πρέπει να τα βγάλει πέρα με 30 ευρώ τον μήνα .
            Γιατί εγώ είμαι απο τους καρά - ευνοημένους .....για την ώρα .
            Γιατί ξέρεις τι λέει ο λαός για την φωτιά που καίει το σπίτι του γείτονα ....και αυτήν προσπαθώ να προλάβω .

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ manos 31/01/2012 21:30:22

      Κατά τα άλλα το πρόβλημα μας είναι αν το νόμισμα μας θα είναι ευρώ η δραχμή !!
      Θα τρελαθούμε τελείως !

      • manos avatar
        manos @ Silence t. 31/01/2012 21:38:21

        Είναι τραγικό το να μην μπαίνει μισθός μέσα σε αυτό το σπίτι.
        Ομως αν παρατηρήσεις, της κρατάνε 580 ευρώ το δεκαπενθήμερο για δάνειο, μάλλον στεγαστικό.
        Το ίδιο δεν θα ήταν με το να δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα, να παίρνει όλο το μηνιάτικο, και μετά να αρχίσει να το μοιράζει σε τράπεζες και λοιπά χρέη?
        Εμείς στον ιδιωτικό τομέα, μόλις πάει 8 με 9 του μήνα, παπαλα ο μισθός.
        Βγήκα μήπως στα κανάλια να γκρινιάζω?

        • ano-kato avatar
          ano-kato @ manos 31/01/2012 22:13:22

          Mάνοοοο πες αλεύρι ο Παπαδήμος σε γυρεύει πάπαλα τα δώρα κι από τον ιδιωτικό τομέα πάπαλα κι ο κατώτερος μισθοοοοός... Τώρα θα κρέμεσαι στα κάκαλα (που λέμε κι εμείς οι Πόντιοι) του εργοδότη σου καλέ μου.Και ετοιμάσου για 250 ευρώπουλα το μήνα αρχικά και μετά όπως είπε και ο Τόμσεν για 153.Τόσα παίρνουν στην ανταγωνιστική Βουλγαρία.Και να είσαι προσεκτικός γιατί αν δεν είσαι καλό παιδί ο εργοδότης σου μπορεί να τα ξύσει και να πέσεις.

          • manos avatar
            manos @ ano-kato 31/01/2012 22:19:35

            Οπως και όλοι μας φίλε ανω-κάτω.
            Τουλάχιστον όμως, εγώ δούλευα στον ιδιωτικό τομέα, και δεν έξυνα τα κάκαλά μου, που λες και εσύ. Ξέρω πως εργάζονται 60ωρο την βδομάδα, ξέρω πως είναι να μην παίρνεις άδεια για 5 και 6 χρόνια, ξέρω πως είναι να σε γράφει ο εργοδότης στα απαυτά του.
            Επίσης εγώ προετοιμάζω την ζωή μου εδώ και καιρό γνωρίζοντας που πηγαίνει το πράγμα.
            Οπότε φίλε μην ανησυχείς για μένα.
            Σίγουρα να ανησυχείς για μια μεγάλη μερίδα συμπολιτών μας, που ζούσαν στην νιρβάνα τους.

          • ano-kato avatar
            ano-kato @ manos 31/01/2012 22:41:33

            Πολύ καλοβολεμένο σε βλέπω για ιδιωτικό υπάλληλο ρε μεγάλε.Για πες μας και μας πως τα κατάφερες και έχεις και πισινές ενώ όλοι εμείς οι άμυαλοι τζίτζικες δεν έχουμε τώρα που ήρθε η βαρυχειμωνιά;

          • lampros avatar
            lampros @ manos 01/02/2012 04:48:55

            Τουλάχιστον όμως, εγώ δούλευα στον ιδιωτικό τομέα, και δεν έξυνα τα κάκαλά μου, που λες και εσύ. Ξέρω πως εργάζονται 60ωρο την βδομάδα, ξέρω πως είναι να μην παίρνεις άδεια για 5 και 6 χρόνια, ξέρω πως είναι να σε γράφει ο εργοδότης στα απαυτά του

            Όχι μόνο το ξέρεις, αλλά το επικροτείς και θέλεις να το γνωρίσουν και όλοι.

            Στήνεις και κω... δηλαδή με την θελησή σου.

            Και το έχεις και για καμάρι, αντί να βγείς να διαμαρτύρεσαι για αυτό...

            Δεν πάμε καλά...

          • Silence t. avatar
            Silence t. @ ano-kato 31/01/2012 22:23:56

            Συγχαρητήρια μεγάλε !!!
            Θα ψοφήσει ο γάιδαρος του γείτονα !
            Δημόσιο εναντίον Ιδιωτικού σημειώσατε μηδέν .
            Άντε και σε καμιά χίλια χρόνια θα πορευτούμε όλοι μαζί .........

          • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
            ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ Silence t. 31/01/2012 22:52:50

            Για αυτόν ακριβώς το λόγο πριν ένα δεκαήμερο έγινε έντονος διάλογος σε αυτό το blog.
            Θυμάσαι; Θυμάσαι επίσης ποιο άρθρο τον προκάλεσε;
            Αυτός είναι ο κοινωνικός αυτοματισμός που έλεγα.
            Μπορεί να ξεκινά σαν πλάκα, αλλά πάντα καταλήγει σε πικρές και βαριές κουβέντες.
            Όλοι βγάζουμε τον χειρότερό μας εαυτό με αυτό το θέμα.

          • Silence t. avatar
            Silence t. @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 31/01/2012 23:33:52

            Πόσο δίκιο έχεις !
            Μπήκα στο θέμα για να εκφράσω μία θέση και έχω βρει τον μπελά μου !
            Τόση έχθρα ....
            Τρομάζω !

          • ano-kato avatar
            ano-kato @ Silence t. 31/01/2012 22:54:43

            Silence t.
            Εγώ δεν είμαι υπέρ του να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα γιατί το έχω πληρώσει ακριβά αυτό το ελληνικό χούι.Απλά απάντησα στον mano έτσι για τον τρόπο που εκφράστηκε.Αυτό που θα μα σώσει είναι η κοινωνική συνοχή ενάντια στις ορδές που μας επιτίθενται.Εργαζόμενοι είμαστε όλοι κάτω από ένα μισθό,που μας τον ρήμαξαν για να καλύψουνν τα ανομήματά τους και τώρα τα φορτώνουν σε μας.Ας μην κάνουμε την δουλειά τους ευκολότερη.

          • Silence t. avatar
            Silence t. @ ano-kato 31/01/2012 23:04:50

            Αμήν !

          • manos avatar
            manos @ ano-kato 31/01/2012 23:14:04

            Ανω κάτω,

            Νιώθω αυτό που λες, ότι όλοι είμαστε εργαζόμενοι και πρέπει να είμαστε μαζί.
            Ομως πραγματικά σου λέω, σαν οικονομολόγος έβλεπα αυτό που έρχεται.
            Ζούσα ζωή μετρημένη, δεν δανείστηκα, δεν χρωστάω πουθενά, και ετοίμασα ένα μικρό κτήμα για την "υποχώρησή" μου από την πόλη.
            Και τώρα βλέπω τους γείτονές μου, που πήραν BMW και AUDI όντας μικρομεσαίοι. Εχασαν τα αμάξια, έχασαν μισθούς, κι κινδυνεύουν και τα σπίτια τους.
            Και αναρωτιέμαι, μήπως ήμουν μαλάκας που δεν ξεσάλωσα και εγώ τότε στις καλές μέρες.
            Εχω άδικο?

          • ano-kato avatar
            ano-kato @ manos 31/01/2012 23:59:20

            Κοίταξε mano εσύ είχες πληροφόρηση και ίσως μια πιό σφαιρική άποψη και έπραξες αυτό που έπραξες.Δεν μπορείς όμως να κατακρίνεις κάποιον που πριν δυο χρόνια σύμφωνα με τα οικονομικά δεδομένα που είχε εκείνη την εποχή ρύθμισε την ζωή του έτσι που να μην είναι εκτεθειμένος οικονομικά και ξαφνικά σήμερα του κόβουν τις μισές αποδοχές του σχεδόν. Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να μπορούσε να ξέρει τι θα γίνει.Εδώ είναι η διαφορά μας.Το να αγοράσει κανείς αυτοκίνητο η σπίτι χωρίς να έχει δυνατότητα και να το κάνει είναι κατακριτέο σίγουρα.Αλλά το να το κάνει έστω και audi να είναι όπως λές πριν 4 χρόνια σύμφωνα με τα εισοδήματα του,και σήμερα να μην μπορεί να το εξυπηρετήσει γιατί κάποιοι ντε καλά ήθελαν να διοργανώσει ολυμπιακές φιέστες η Ελλάδα για τα αρπάξουν μερικοί και σήμερα τα ζητάνε από αυτόν , αυτό δεν είναι ολιγωρία του αγοραστή του audi.Είναι καθαρά ανεπάρκεια του πολιτικού κόσμου όχι όλου αλλά αυτού που μας κυβέρνησε από το '74 και μετά.
            Χαίρομαι πάντως που κάναμε αυτή την συζήτηση.

          • Κώστας Τ avatar
            Κώστας Τ @ manos 01/02/2012 01:15:10

            Πιστεύεις Μάνο οτι εσύ θα γλιτώσεις το κτήμα σου;Σε γελάσανε οικονομολόγε,θα το χάσεις με τα χαράτσια που δεν θα έχεις να πληρώσεις και δεν θα υπάρχει κανείς να σε λυπηθεί,ούτε να χαρεί,όπως κανεις εσύ σήμερα με την δυστυχία των άλλων!Χαίρεσαι που έχασαν τις ΒΜW και τα AUDI,επειδή ζήλευες ,απλά εργαλεία είναι φίλε,αγράμματοι ήταν πριν τα πάρουν αγράμματοι και τώρα που τα έχασαν.Εσύ τι κέρδισες από την δυστυχία των άλλων;

          • manos avatar
            manos @ manos 01/02/2012 10:27:28

            Κώστα Τ,

            Α. Δεν χαίρομαι για την δυστυχία των άλλων, και σίγουρα δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από τα γραφόμενά μου.
            Β. Δεν κερδίζω από την δυστυχία των άλλων γιατί είμαι ιδιωτικός υπάλληλος. Δεν μπορώ να χρεώσω κατά το δοκούν.
            Γ. Πραγματικά και εγώ πιστεύω ότι θα χάσω το χωραφάκι μου, και ίσως και το σπίτι μου. Δεν μου λες κάτι καινούργιο, και δεν χρειάζεται να χαίρεσαι. Θα έρθει και η σειρά σου.
            Δ. Σίγουρα λυπάμαι στην φτώχεια και στην πείνα. Δεν μπορώ να λυπηθώ στην ματαιοδοξία, στον φανφαρονισμό, και στην μπαλαφάρα. Για αυτούς τους ανθρώπους δεν μπορώ να κάνω τίποτα, γιατί ούτε αυτοί δεν μπορούν να βοηθήσουν τους εαυτούς τους. Αν ποτέ ανακάμψουμε. τα παιδιά σου και τα παιδιά μου, θα πληρώσουν πάλι την ματαιοδοξία κάποιων.
            Ε. Σίγουρα δεν θα με λυπηθεί κανείς στις μέρες που θα έρθουν. Κάθε νοικοκυριό θα είναι απασχολημένο με τους δικούς του δαίμονες.
            ΣΤ. Δεν ζηλεύω τίποτα. Εζησα μια καλή ζωή, ευτυχισμένη, όπου χαρά και ευτυχία δεν σήμαινε ακριβό αυτοκίνητο και κινητό. Δεν έκανα μαλακισμένα έξοδα, και συνειδητά έβαζα το καλάθι μου μέχρι εκεί που έφτανα.

            Ευχαριστώ για τον αντίλογο.

          • ΙΑΣΩΝ avatar
            ΙΑΣΩΝ @ manos 01/02/2012 11:39:13

            Φίλε Μανο εσυ έχεις δίκιο, διοτι όταν εξαρτάς την ζωή σου απο τετοια υλικά αγαθά , όπως οι γνωστοι σου , τότε κάτι δεν πάει καλά. Τώρα πρεπει να μαθουμε να ζουμε με ότι εχουμε, αν εχουμε βέβαια.

          • Κώστας Τ avatar
            Κώστας Τ @ manos 01/02/2012 14:00:11

            Μάνο σου θυμίζω οτι με τις τοποθετήσεις σου παίζεις το παιχνίδι των εχθρών του τόπου!Πέτυχαν χωρίς κόπο να διαλύσουν το εσωτερικό μέτωπο,Ιδιωτικός τομέας κατά του δημοσίου και όλοι εναντίον όλων!!!Αυτή η ιστορία θα τελειώσει πολύ άσχημα και εκεί που μας χρώστούσαν οι Γερμανοί θα μας πάρουν και το βόδι!Ο εισπράκτορας δεν θα μιλάει Ελληνικά και θα έλθει πάνοπλος,σου εύχομαι να βρείς μία ΒΜW για να την κοπανήσεις!!!Για αντίσταση δεν σου λέω,ήδη παραδόθηκες!!!

          • juliet avatar
            juliet @ manos 01/02/2012 15:07:49

            Θα τα κάψουμε ,δεν θ΄αφήσουμε τίποτε.
            Η ζωή είναι απλή.Οταν είσαι υγιής σωματικά και ψυχικά είσαι ευχαριστημένος .
            Αλλά όταν πάνε να σου πάρουν το δικό σου που δεν το χρωστάς σε κανέναν αλλά εκείνοι δημιούργησαν καταστάσεις τέτοιες -όταν δεν έχεις έσοδα και απαιτούν-τότε τα καις όλα.Τα θέλουν όλα .Είναι δυνατό να μειώνονται οι μισθοί ,να καταδικάζονται στην ανεργία και την ανέχεια εκατοντάδες πολίτες και μας μιλάνε γι΄αυξήσεις αντικειμενικών αξιών;Δηλ .θ' έλθει ο Ισπανός που πεινάει,ο Γάλλος που πλήττεται από την ανεργία να αγοράσει;Θα έλθει ο Γερμανός ...και πρέπει να ζήσει με τη σύνταξή του και εμείς οι πεινασμένοι να του προσφέρουμε υπηρεσίες .
            Καμένη γη θα βρούνε.
            Θα μου πείτε πως θα ζήσει η ''ελίτ ''χωρίς αστακομακαρονάδες.....,ας παρηγορηθεί ότι οι αστακοί πάνε διακοπές .
            Οσο για τον τρόπο που επέλεξε να ζήσει ο καθένας είναι δική του επιλογή,αλλά όταν η καταστροφή πλησιάζει ,η φωτιά θα τα κάψει όλα,το τσουνάμι τα παρασύρει όλα .Ολοι μαζί να διώξουμε τους εχθρούς και μετά τσακωνόμαστε ,το αίμα μας βράζει Ελληνες είμαστε.
            Μάνο μου,δεν χρειαζότανε να είσαι οικονομολόγος για να καταλάβεις τι έρχεται.Εναν μπακάλη να ρωτήσεις θα σου πει ότι δεν πουλήσεις και δεν μπάσεις χρήμα στο ταμείο πάει το μαγαζί,το κλείνεις.Ετσι και εδώ το μαγαζί η ''ωραια Ελλας'' πτωχεύει μεν αλλά την παράδοση πάμε ν΄αποφύγουμε .Είχανε μάθει από πειραγμένους ισολογισμους ,από εικονικά τιμολόγια ,από μαύρα ,από ...από.Τι φταίω εγώ να πληρώσω;Γι' αυτό τα καίω....θα τα κάψω τα ρημάδια ...που έλεγε και το άσμα .:)

        • lampros avatar
          lampros @ manos 01/02/2012 04:47:19

          "Βγήκα μήπως στα κανάλια να γκρινιάζω?"

          Θα ΕΠΡΕΠΕ.

          Αυτό που ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, και κάνεις, είναι να συγκρίνεις με τον ΔΥ, και να λες, ορίστε και οι ιδιωτικοί ίδια ―ή χειρότερα― είμαστε.

          Ζητάμε καλύτερους μισθούς για όλους, όχι να κοπούν και από όσους διατηρούν ακόμα σχετικά καλύτερες συνθήκες. Δεν μιλάμε για κάνα «ρετιρέ» εδώ.

          (Δηλαδή τι καλύτερα, απίδια καλαβρέζικα, και το δάνειο να μην είχε, 600 ευρώ στο χέρι θα έπαιρνε ο άνθρωπος).

          • Silence t. avatar
            Silence t. @ lampros 01/02/2012 09:50:32

            Το έλεγα καιρό αλλά τώρα το διαπιστώνω στην πράξη .
            Η κυβέρνηση πέταξε μία μπανανόφλουδα που έλεγε , ''κοίταξε κορόιδο ιδιωτικέ υπάλληλε , ο δημόσιος απολαμβάνει όλα τα καλά του θεού και εσύ ‘’στον άξονα’’ και μετά έκατσε στην γωνία και περίμενε να δει τα κοκόρια να τσακώνονται .
            Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά , αντί να ανεβάσει το επίπεδο των ιδιωτικών υπαλλήλων , καταβαράθρωσε τον δημοσίων .
            Έριξε αίμα στην αρένα λοιπόν , προκειμένου να δικαιωθεί το κοινό περί δικαίου αίσθημα!!
            Λες και κάπου λέει ότι ο διπλανός μου επειδή έκανε το ‘’έγκλημα’’ να είναι δημόσιος υπάλληλος (το φωνάζω δυνατά εγώ δεν είμαι , ούτε καν κανένας συγγενής μου είναι ) , στον οποίο ενδεχομένως οι εργοδότες του δεν του δώσανε έργο για να κάνει , στον οποίο οι εργοδότες του τον ανταμείψανε με τον χ μισθό (δεν τα έκλεψε , δεν εκβίασε κανέναν) , θα πρέπει να τον δω να υποφέρει .
            Λες και θα πρέπει επειδή έζησε κάποια χρόνια ευημερίας , στην πούδρα , να έρθει σήμερα να πληρώσει τον λογαριασμό (σε ποιόν άραγε , στους Ευρωτοκογλύφους;) το παιδί του !
            Και έτσι περάσανε τα οι μήνες και τα χρόνια και θα περάσουνε και δεκαετίες και θα αναρωτιόμαστε γιατί κανένας δεν αντιδράει , γιατί κανένας δεν κατεβαίνει στους δρόμους , δεν φωνάζει , ουρλιάζει , διαμαρτύρεται .

            Γιατί αν τελικά κατέβουμε στους δρόμους το πιθανότερο είναι να πλακωθούμε μεταξύ μας !!!

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ manos 31/01/2012 21:54:12

      δίκαιο έχεις γιατι κάποιος εργαζόμενος στο Λαικό Νοσοκομείο στην Αθήνα πήρε το 15μερο 2,80 ευρώ!
      απίστευτο;

    • Tabachaniotika avatar
      Tabachaniotika @ manos 01/02/2012 10:56:25

      ..Μήπως ο ..καψερός πίστεψε και αυτός στα ..λεφτα υπάρχουν !!
      Στερνή μου γνώση11 βέβαια όποιος και να του έλεγε ότι θα πάρει 18 ευρώ μισθό ...θα τον σκυλόβριζε και με το δίκηο του ίσως...

  2. koinos_nous avatar
    koinos_nous 31/01/2012 21:18:13

    Νεο μισθολογιο, υπαλληλος ΔΕ με 6 χρονια υπηρεσιας αγαμος η εγγαμος χωρις παιδια, καθαρο πληρωτεο 689 ευρω μηνιαιως (πληρωμενες εισφορες, φορος εισοδηματος, εισφορα αλληλεγγυης κλπ).

    • Orestios avatar
      Orestios @ koinos_nous 31/01/2012 22:13:45

      Το ΔΕ είναι δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης?

  3. Silence t. avatar
    Silence t. 31/01/2012 21:27:16

    Τι δεν καταλαβαίνω σωστά !
    Τα ποσά που γράφονται είναι πραγματικά ! και αν ναι γιατί !
    Γιατί εργαζόμενοι άνθρωποι τιμωρούνται με αυτό τον τρόπο και γιατί αντιδρούν (δεν) με αυτό τον τρόπο!
    Τι συμβαίνει τελικά σε αυτή την χώρα......

  4. ano-kato avatar
    ano-kato 31/01/2012 21:30:19

    Συγγρού ακούει κανείς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  5. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 31/01/2012 21:31:34

    Οι ειδήσεις έδειξαν πριν λίγο κάποιον που έλαβε 1,80 ευρώ το πρώτο 15ημερο και 1,81 για το δεύτερο...

  6. σάκος με απίδια avatar
    σάκος με απίδια 31/01/2012 21:32:39

    Το σπιτάκι του πάντως το έχει.
    Με 600 ευρώ δόση, δεν ζει και σε καλύβα.
    Τώρα, για να πάρει ένας ΔΕ Νοσοκόμος δάνειο 600 ευρώ, πάει να πει ότι δουλεύει ο άλλος από την οικογένεια.
    Με άλλα λόγια, υπάρχουν άλλοι σε πολύ χειρότερη κατάσταση, για τους οποίους ο νοσοκόμος δεν έδινε τόσα χρόνια ιδιαίτερη σημασία, μιας και μπορούσε άνετα να κλειστεί στο σπίτι του και να χαζέψει τηλεόραση στον καναπέ του.
    Ε. Ηρθε η ώρα να δει πώς την έβγαζαν κάποιοι εδώ και χρόνια.
    Για να αγωνιστεί πάντως, δεν είναι αργά. Στους δρόμους όμως.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ σάκος με απίδια 31/01/2012 21:42:41

      Εάν κατάλαβα καλά, δεν είναι 600 ευρώ το μήνα, αλλά 580 το 15μερο, σύνολο 1160 ευρω. Για αδελφή νοσοκόμα, καλό δανειάκι έβγαλε.
      Πήγαν όλοι με ένα μισθό να αγοράσουν μεζονέτες και τώρα...κλάφτα Χαράλαμπε.

      • anonymos avatar
        anonymos @ dikefalosaitos 31/01/2012 23:32:46

        Φεβρουάριος 1/02 - 29/02 (εκκαθάριση κλεισμένη). Δεν ξέρεις να διαβάζεις; Ή δε μπορείς γιατί σου μπήκε η προκατάληψη στο μάτι; Έχεις ιδέα πόσο κοστίζει ένα σπίτι ή πόσο πάνε οι τόκοι στα δάνεια; Εξόν κι αν είσαι τρισμέγιστος οικονομολόγος με το IQ του Αινστάιν, τι να πω ρε φίλε... Λυπάμαι. και θα μπορούσα να πω πολλά ακόμα αν είχα τη δική σου ευκολία να βγάζω συμπεράσματα (πάντα για κακό)

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ σάκος με απίδια 31/01/2012 22:17:03

      Αμ ακόμα δεν ήρθε τώρα θα 'ρθει.

    • anti76 avatar
      anti76 @ σάκος με απίδια 31/01/2012 23:27:11

      Είσαι άστεγος κι άνεργος; Και ως τέτοιος προφανώς κρίνεις πως κάποιος βασίστηκε στον -τρελό μισθό του, δεν το συζητώ - και δε βγήκε στους δρόμους να σε υπερασπιστεί; Αν ΔΕΝ είσαι άνεργος και άστεγος, όλα αυτά που γράφεις τα κάνεις ο ίδιος αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Το λυπηρό είναι πως δεν το καταλαβαίνεις καν, πως κάνεις το ίδιο πράγμα. Αν πάλι είσαι άστεγος και άνεργος, βρε πως πιάνει το WIFI στους παγωμενους δρόμους!!!

      • σάκος με απίδια avatar
        σάκος με απίδια @ anti76 01/02/2012 18:38:02

        Δεν είμαι άστεγος, ούτε άνεργος.
        Είμαι υπάλληλος που τόσα χρόνια έμενε στο νοίκι γιατί θεωρούσε βλακώδες να παρει δάνειο 600 και 700 ευρώ το μήνα για να πληρώσει αέρα, γιατί αέρας ήταν το μεγαλύτερο μέρος από το κόστος απόκτησης κατοικίας.
        Εγώ τζάμπα λεφτά στους εργολάβους και όλο αυτό το συνονθύλευμα που πούλαγε φύκια για μεταξωτές κορδέλες δεν έδινα. Μόνο την ορολογία δεν είχα πετύχει να τα λέω από τότε "φούσκες"!

  7. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 31/01/2012 21:39:31

    Οι μισθοί αυτοί δεν είναι τελικοί.Αναδρομικά κάποιων μηνών τους κρατάνε και γι'αυτό φαίνονται τέτοια ποσά.Οι νοσηλευτές που ξέρω εγώ και ρώτησα είναι ευχαριστημένοι με την ένταξη στα Βαρέα και ελπίζουν σε καλύτερες μέρες σε σχέση με τον υπόλοιπο Δημ.Τομέα.Ετσι μου είπαν τουλάχιστον...

  8. Silence t. avatar
    Silence t. 31/01/2012 21:46:49

    Αδερφέ και εγώ στον ιδιωτικό εργάζομαι και σε πιάνω.
    Αυτό που εξετάζω είναι το ότι θα πρέπει κάποιες οικογένειες να την βγάλουν με 30 ευρώ τον μήνα .
    Και ναι ξέρω υπάρχουν και άλλες που θα την βγάλουν με μηδέν ευρώ...κακός !
    Και κάποια παιδάκια είναι υποσιτισμένα... παν κακός
    Και επαναλαμβάνω τι συμβαίνει ωρέ σε αυτή την χώρα !!!!

    • manos avatar
      manos @ Silence t. 31/01/2012 21:55:33

      Ξέρω ότι με το να σαρκάζω μια κατάσταση, δεν φτιάχνουν τα πράγματα.
      Αλλά εμείς γιατί κρατήσαμε χαμηλό προφίλ, και δεν κάναμε πολυτέλειες?
      Σίγουρα δεν θέλω το κακό των συνανθρώπων μου, αλλά στις παχιές αγελάδες, εγώ πρόσεχα ενώ εκείνοι γλεντούσαν.
      Τώρα δυστυχώς ήρθε ο λογαριασμός.
      Κουράγιο σε όλους μας.

      • df avatar
        df @ manos 31/01/2012 23:07:24

        Της κρατάνε 580 ευρώ το ΜΗΝΑ κι όχι το 15νθημερο, για στεγαστικό προφανέστατα. Προφανώς τα "γλέντια" και οι "πολυτέλειες" ήταν για να βάλει ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι της. Ούτε εσύ φαντάζομαι είσαι άστεγος... Ούτε καν σχολιάζεις πως μια νοσοκόμα , και προφανώς δεν είναι νεοπροσληφθείσα (αλλιώς δε θα μπορούσε να πάρει στεγαστικό και να το περάσει στη μισθοδοσία της) παίρνει 600 ευρώ το μήνα στο σύνολο σε μια χώρα που έχει τους λιγότερους νοσηλευτές αναλογικά στην Ευρώπη και πιθανότατα ξεπατώνεται στη δουλειά στα ωραία μας νοσοκομεία-κολαστήρια. Προφανώς αδερφέ εσύ κάνεις μια πολύ πιο χρήσιμη δουλειά και δε θα αρρωστήσεις ποτέ... Κάτι προσπάθησε να σου πει ο παραπάνω αλλά δεν το κατάλαβες. Κρίμα... Γιατί να είσαι σίγουρος ότι στο μπουρδέλο που ζούμε ή εσύ ή κάποιος πολύ κοντινός σου θα χρειαστεί μια μέρα την ίδια κατανόηση...

  9. Θέμις avatar
    Θέμις 31/01/2012 22:00:19

    Νόμιζα ότι είχαμε τελειώσει με την κακεντρέχεια προς τους δημοσίους υπαλλήλους και την χαιρεκακία για τα δεινά τους. Ως πότε θα τσιμπάτε; Ή μήπως δεν βράζουμε πλέον όλοι στο ίδιο ζουμί;
    By the way, 580€ μηνιαία δόση αντιστοιχεί χοντρικά σε στεγαστικό δάνειο 140.000 - 150.000€ με διάρκεια αποπληρωμής 25 ετών. Σε ποιο μέρος της Ελλάδας κοστίζει τόσο μια μεζονέτα;

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Θέμις 31/01/2012 22:16:36

      Με 1160 τι παίρνω;

      • Θέμις avatar
        Θέμις @ dikefalosaitos 31/01/2012 22:20:41

        Κάτι εντυπωσιακό και τριψήφιο, ειδικά αν δε μάθεις να διαβάζεις. Καληνύχτα.

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ Θέμις 31/01/2012 22:52:21

          "έλαβαν εκκαθαριστικά ελάχιστων ευρώ για το επόμενο 15νθήμερο"
          Καληνύχτα με το εντυπωσιακό και τριψήφιο αγκαλιά.

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ dikefalosaitos 31/01/2012 23:04:08

            Όμως παρόλο που δεν ξέρω να διαβάζω, ξέρω αριθμητική.
            Να δεχθούμε ότι τα 580 ευρώ είναι ανά μήνα (παρ' όλο που ρητά στο εκκαθαριστικό του λέει για 15νθήμερο), στην 25ετία χωρίς τόκους είναι 175.000 ευρώ+τόκους περνάει τα 230.000 ευρώ. Ελάτε ρε παιδιά έλεος. Με μισθό 1000 με 1200 ευρώ, πάνω από 230.000 ευρώ δάνειο. Δηλαδή, λέμε ότι δεν του έκοβαν το μισθό, και χτύπα ξύλο συνέβαινε μια αναποδιά (υγεία κλπ) τα ίδια αποτελέσματα δεν θα είχε; Λυπάμαι, αλλά αυτά ήταν τα λάθη, που όλοι θέλαν ακριβά σπίτια, ακριβά αυτοκίνητα και τώρα Αρμαγεδών.

          • Έλεος με την αγραμματοσύνη του καθένα avatar
            Έλεος με την αγραμματοσύνη του καθένα @ dikefalosaitos 01/02/2012 00:01:02

            Δικέφαλε αετέ (τρομάρα σου) 1/02/2012 - 29/02/2012 λέει (για όσους δεν ξέρουν να διαβάσουν) Ωραίο δεκαπενθήμερο! Επίσης, ωραία αριθμητική! Πολλαπλασίασες ένα ποσό με τόκους κι έβγαλες ένα νούμερο όπως λες ΧΩΡΙΣ τόκους. Χαχαχαχαχα!

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Έλεος με την αγραμματοσύνη του καθένα 01/02/2012 08:46:50

            Φίλε μου, προφανώς εσύ ως Δ.Υ. διαβάζεις τις αναλύσεις μισθολογίας καλύτερα από μένα, που δεν είμαι Δ.Υ., εγώ εάν έκανες τον κόπο λίγο πιο πάνω, αναφέρθηκα ακριβώς απο που έβγαλα το συμπέρασμα, διότι το άρθρο αναφέρει “έλαβαν εκκαθαριστικά ελάχιστων ευρώ για το επόμενο 15νθήμερο”. Όλα τα άλλα επιστρέφονται.

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ dikefalosaitos 01/02/2012 08:48:13

            μισθοδοσίας

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Θέμις 31/01/2012 22:22:50

      Σχεδόν σε όλη την Θεσσαλονίκη(με εξαίρεση Καλαμαριά-Πανόραμα) αυτή είναι η τιμή για 100 τμ

  10. Ναυαγός avatar
    Ναυαγός 31/01/2012 22:16:19

    Είχα την εντύπωση ότι είναι θεσμοθετημένο να μη μπαίνει απ' ευθείας ''χέρι'' στο μισθό του κάθε πολίτη .
    Αυτό δεν ισχύει πλέον ;

  11. akenaton avatar
    akenaton 31/01/2012 22:27:25

    Αν κατάλαβα καλά και πρόκειται για δεκαπενθήμερο, τότε ο μισθός της συγκεκριμένης νοσοκόμας είναι 863Χ2=1726 ευρώπουλα το μήνα μικτά! Το πως τον ξοδεύει (580 ευρώ στεγαστικό!) είναι δική της δουλειά. Αν πρόκειται πάλι για εκκαθάριση μηνός και όχι δεκαπενθημέρου, πάω πάσο......

  12. Εμμ avatar
    Εμμ 31/01/2012 22:37:33

    Να μην πάει κανείς για δουλειά. Που θα βρουν ξανά τόσο μικρό κόστος απεργείας; Ας κοιτάξουν και λίγο το συμφέρον τους!

  13. manos avatar
    manos 31/01/2012 22:44:37

    Δεν είπα ότι όλοι είναι άμυαλοι.
    Μόνο κάποιοι.

  14. Σοφια avatar
    Σοφια 31/01/2012 23:06:20

    τραβηγμενα ειναι τα παραδειγματα...εγω δεν εχω δανειο 500 ευρω αλλα το πληρωνω σε ενοικιο το 500αρικο ,αυτο σημαινει οτι πρεπει να υπολογιζω 500 ευρω κατω τον μισθο μου?
    ειμαι γιατρος 24 χρονια και παιρνω 1200,δεν ειναι λογικο οι υπαλληλοι ΔΕ να παιρνουν 1000???
    δυστυχως εδω που φτασαμε χαιρομαστε που εχουμε δουλεια...

  15. ο ξένος avatar
    ο ξένος 31/01/2012 23:15:56

    Πρόκειται για δάνεια από το παρακαταθηκών και δανείων που είναι συνδεδεμένα με τη μισθοδοσία. Όσοι και εάν δεν χωνεύονται με τίποτα οι ΔΥ, η πρακτική αυτή είναι απαράδεκτη και πρέπει να αλλάξει. Στο κάτω κάτω ας έχει κάποιος την επιλογή να χάσει το σπίτι του για να ζήσει, από το καταδικαστεί σε λιμοκτονία με μισθό 1 ευρώ γιατί το δάνειο -που είχε συναφθεί επί συγκεκριμένου μισθού- πρέπει με το ζόρι να εξυπηρετείται.

  16. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 31/01/2012 23:20:48

    Όχι μόνο πραγματικά αλλά και πολύ πιο τραγικά για μερικούς .
    Απλά δεν τα λένε όλοι είτε γιατί είναι θέμα αξιοπρέπειας, είτε γιατί δεν είναι στο ΄΄κέντρο΄΄ και δεν τους φτάνουν τα ΜΜΕ.
    Ένας μέσος υπάλληλος της τελευταίας δεκαπενταετίας (ΠΕ ή ΤΕ) με 2 παιδιά παίρνει ΄΄καθαρά΄΄ από 1050 έως 1200 €.
    Αν φυσικά έχει και δάνειο (το οποίο δεν προσαρμόζεται προς τα κάτω φυσικά), τότε έχεις αυτά τα φαινόμενα.

  17. katka avatar
    katka 31/01/2012 23:21:55

    Η χολή συνεχίζει να είναι το κύριο εξαγώγιμο μας προιόν τελικά. πρέπει να είσαι πολύ πικρόχολος για να σχολιάσεις ότι έχει δάνειο 1160 ευρώ για να φτάσεις στο συμπέρασμα που θέλεις με το ζόρι και να μην σκεφτείς ότι όλες οι μισθοδοσίες βγαίνουν ΜΗΝΙΑΙΑ , απλά ο κόσμος πληρώνεται ανά 15νθήμερο. Ή πικρόχολος ή ηλίθιος. Όλα αυτά τα λέμε εντωμεταξύ στο διαδίκτυο, γιατί φυσικά αν την είχατε μπροστά δε θα τολμάγατε να λέτε τέτοια. Ούτε βέβαια ξέρετε αν ο άντρας της έχει ακόμα τη δουλειά του, αν έχει παιδιά και πως ζει. Απλά βγάλατε το συμπέρασμα που σας βόλευε.Ότι είχε 1200 ευρώ δάνειο, ότι δουλεύει και ο άντρας της (ναι, όταν πήρε το δάνειο προφανώς και θα δούλευε, πού ξερετε πώς ζει τώρα όμως;) κι ότι ήταν μες στην νιρβάνα (πολύ θα ήθελα να σας δω σε ελληνικό νοσοκομείο, από αυτά τα ωραία μας, από αυτά που απ'εξω δε θα θέλετε να περάσετε, να δουλεύετε, να κάνετε κι εφημερίες και να είσαστε και νοσηλευτές - μπορεί και να έχουμε και τους λιγότερους παγκοσμίως) Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί ζούμε σε αυτή την μιζέρια. Γιατί μας νοιάζει μόνο η πάρτη μας και κανένας άλλος. Αν ήταν αλλιώς σε κάποιον που ο μισθός του είναι 18 ευρω θα δίνατε συλληπητήρια, δε θα λέγατε ότι γλεντούσε και τα έτρωγε. Όσο για αυτούς που δηλώνουν ότι "εκαναν τα κουμάντα τους" , πράγμα που στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει ότι έβγαλαν α) αρκετά χρήματα για να αποκτήσουν το δικό τους σπίτι με τιμές Ελλάδος (μην πω Αθήνας - αυτοί που ζουν ακόμα με τους γονείς τους δε δικαιούνται να καμαρώνουν γιατί σε αυτή την περίπτωση άλλοι έκαναν τα κουμάντα τους), β) χωρίς δάνειο και με όλα τα λεφτά δικά τους, γ) δεν τους επηρεάζει η κρίση, τοτε με τη δική σας λογική, αυτή που πρέπει πάντα να βρίσκει κάτι να κατακρίνει, τότε κι εγώ μπορώ να φανταστώ πως αν δεν είστε 200 ετών ή κάπου υπάλληλος, τότε , δεν μπορεί, θα είστε κλέφτες και φοροφυγάδες. Πώς σας φαίνεται να σας κρίνουν άδικα κι αβάσιμα; καλό, ε; Ντροπή μας...

  18. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 31/01/2012 23:37:06

    Εγώ γιατί δεν λυπάμαι για τους δημοσίους υπαλλήλους???Μήπως είμαι τομάρι, απάνθρωπος, η και εγώ δεν ξέρω τι άλλο???. Τα πράμματα δεν είναι τόσο ακραία και λύσεις υπάρχουν... Διαβάζω δίδονται δάνεια σε δημοσίους υπαλλήλους αλλά πουθενά δεν διαβάζω δίδονται δάνεια σε απολυμένους του ιδιωτικού τομέα...
    Και πιό πολύ με στενοχωρεί ο ιδιώτης που έχασε την δουλειά του και δεν έχει χρήματα να ταϊση τα παιδιά του, παρά ο δημόσιος που μπορεί πρόσκαιρα να δυσκολευτεί, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα την βγάλει... συνήθως ολόκληρες οικογένειες δουλεύουν στο δημόσιο, ιδίως αν είναι απ'αυτούς που τα τρώνε, όχι τα φάγανε μαζί με τον πάγκαλο... Όσο για τα νοσοκομεία, όλοι μας γνωρίζουμε πως έχουν και τα "τυχερά" τους... σε όλα τα κλιμάκια... οι δε μισθοί τους μετα από μερικά χρόνια υπηρεσίας, ήταν υπεραρκούντως αξιοπρεπείς... Αλλά οι εργάτες, οι υπάλληλοι και άλλοι ιδιώτες που έχασαν και τα λίγα χρήματα που έπαιρναν στον ιδιωτικό τομέα και πέσανε στην ανεργία με ελάχιστες προοπτικές να ξαναφτιάξουν την ζωή τους με συγκινούν 100 φορές περισσότερο!
    Και υπάρχουνε πολλές εκατοντάδες χιλιάδες τέτοιοι...

    • ano avatar
      ano @ Χαρίλαος 01/02/2012 00:13:16

      Ρίξε μια ματιά τι γράφω πιό πάνω στον μανο.Τελικά μας αξίζει η τρόικα.Κια λίγο μας είναι.Μας είχαν μελετήσει πολύ καλά σαν λαό και ήξεραν τι θα κάνουν.Και να που τους βγαίνει 100%

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ ano 01/02/2012 00:59:48

        Για πές μου την ακριβή ώρα του σχολίου σου να σου απαντήσω αναλόγως.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Χαρίλαος 01/02/2012 16:56:37

      Xαρίλαε, είσαι απολύτως σωστός... Σημερα 2:36 το μεσημέρι προσέρχομαι "σφαίρα" σε φορέα, να πληρώσω κράτηση (υπέρ του ίδιου του φορέα), και "κοκκινισμένος" απο το τρέξιμο, λέω ευγενικά στην κυρία στο ταμείο "θα ήθελα να πληρώσω μια κράτηση..." και πριν ολοκληρώσω μου απαντά με φαραωικό ύφος: "Κλείσαμε κύριε...μέχρι τις 2.30 ειναι το ταμείο"... Για την ιστορία, ο φορέας αυτός ανοίγει 7,30 με 3,00 αλλά δέχεται κοινό 8,30 με 2,30 (υποψιάζομαι αυθαίρετα)....καμία διάθεση για εξυπηρέτηση, καμία μικρή υποχώρηση (σημειώνω ό,τι η κράτηση ήταν υπέρ του φορέα που την πληρώνει).... Και μετά ζητάνε αλληλεγγύη?...τη συγκεκριμένη "θείτσα", όταν απολυθεί, θα πρέπει να την λυπηθώ?

  19. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 31/01/2012 23:48:42

    Αριθμητική ξέρεις. Αλλά, συγνώμη που θα στο πω, άφησες τη λογική σου απέξω. Έκανες έναν πολλαπλασιασμό για να βγάλεις ένα νούμερο , το οποίο λες ότι είναι ΧΩΡΙΣ τόκους, όταν η δόση της (πάνω στην οποία βασίστηκες) είναι ΜΕ τόκους (hello????) Στην πραγματικότητα, δεν έχεις ίδεα πόσο είναι το δάνειο της. Μπορεί να είναι ελάχιστο. Αν δε ξέρεις πόσα χρόνια θα το αποπληρώνει, αν είναι καν στεγαστικο, με τι επιτόκιο, πώς βγάζεις συμπεράσματα; Δούλευα σε τράπεζα. Μπορώ να σου δώσω ένα χοντρικό παράδειγμα της ισχύουσας κατάσταση με πολύ ευνοικούς όρους: Παίρνεις δάνειο 50.000, τα αποπληρώνεις σε 40 χρόνια, στην καλύτερη περίπτωση με χαμηλό επιτόκιο η δόση σου θα είναι 250 ευρώ. Δηλαδή αντί για 50.000 θα πληρώσεις 120.000, το υπερδιπλάσιο . και μάλιστα τα πρώτα χρόνια δε θα αποπληρώνεις σχεδόν καθόλου κεφάλαιο (η τράπεζα πρέπει να πάρει τους τόκους της πρώτα ). Και μιλάμε για 50.000 που δεν παίρνεις ούτε κοτέτσι. Όσο το ποσό αυξάνεται τόσο κάνουν πάρτι οι τράπεζες με τους τόκους που πολλές φορές είναι και τριπλάσιοι του κεφαλαίου που δανείστηκες. Κι αντί να σχολιάσεις αυτό, έβγαλες ένα τρελό συμπέρασμα ότι αγόρασε μεζονέτα;

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ ανώνυμος 01/02/2012 08:43:12

      Καταρχήν τα λάθη μας πρέπει να τα παραδεχόμαστε, έτσι κι εγώ πρέπει να παραδεχτώ ότι έβγαλα λάθος τελικό ποσό (Οι λόγοι αναλύονται στο ΥΓ). Όμως όπως βιάσθηκα εγώ μια φορά κι έβγαλα συμπέρασμα, έτσι κι εσύ έκανες ανάλυση για να δείξεις ότι μπορεί να είναι μικρό το δάνειο, χωρίς να σκεφθείς ότι ως Δ.Υ. παίρνει χαμηλότοκο δάνειο από Παρακαταθηκών και Δανείων, γι’ αυτό μπαίνει και στο μισθό, άρα 50.000 δεν είναι.
      Τέλος πάντων, το θέμα μας δεν είναι πόσα πήρε ο άνθρωπος και καλά να είναι τα χαρεί, το θέμα είναι ότι με μισθούς 1000 με 1200 ευρώ, πάρθηκαν πολύ μεγάλα δάνεια (βάλε ότι ποσό σε βολεύει) χωρίς να σκεφθούν ότι με την πρώτη στραβή θα κολλήσουν. Και τώρα δεν ήρθε απλά στραβή αλλά το χάος.
      Υ.Γ. Όταν έβγαλα το δάνειο στα 230οοο είχα το μυαλό μου σε συγκεκριμένη περίπτωση, όπου γνωστός μου με μισθό 1200 σε ιδιωτική δουλειά, ούτε καν δημόσιο, πήρε δάνειο 180000 ευρώ για αγορά μεζονέτας (επαρχία, γιατί πάλι θα αρχίσετε πως πήρε μεζονέτα με 180000), όπου με τους τόκους θα του βγει 230000 περίπου. Και ρωτάω είναι αυτό λογικό;

  20. juliet avatar
    juliet 31/01/2012 23:56:55

    Είναι αλητεία να δίνεις και μια ωραία μέρα να λες ξέρεις δεν είναι δικά σου και δώστα πίσω.Αυτός που ήτανε ο υπεύθυνος που είχε πάρει τη μερίδα του λέοντος τι θα δώσει;
    Ολοι αυτοί δεν ήξεραν ;όταν μοίραζαν χρήμα δεν γνώριζαν ότι ήτανε δανεικά ;
    Οταν έφτιαχναν κομματικούς στρατούς δεν ήξεραν ότι ήτανε υπεράριθμοι οι δημόσιοι υπάλληλοι;
    Οταν μοίραζαν επιδοτήσεις δεν ήξεραν που πήγαιναν τα χρήματα;
    Οταν χρησιμοποιούσαν τον μαθηματικό τύπο στα έργα δεν ήξεραν ποιός κέρδιζε;
    Οταν έδιναν χρήματα στις επιχειρήσεις για μετεγκατάσταση σε άλλες χώρες δεν ήξεραν ότι αποδυναμώνουν τη παραγωγή της χώρας;
    Τώρα οι ευθύνες σε μας;Ολοι είμαστε συνεπεύθυνοι.Εκείνοι για τα πολλά και εμείς για τα λίγα.Εκείνοι πιστεύουν ότι θα γλυτώσουν γιατί πάντα αυτοί βγαίνουν λάδι και εμείς πληρώνουμε.Αρα πρέπει να πάει και σ΄αυτούς ο λογαριασμός .Αυτή τη στιγμή το να κοιτάμε τη πάρτη μας και μόνο ,είναι μεγάλο λάθος.Μονιασμένοι μπορούμε να τους νικήσουμε.
    Ισως είναι η τελευταία ευκαιρεία να πολεμήσουμε την διαφθορά ,την ατιμία,την αδικία ,για τη νέα γενιά να τους δώσουμε όραμα .
    Δεν μπορώ ν΄ακούω τη γερόντισσα να λέει ότι έρχεται στο ΙΚΑ Χαλανδρίου γιατί εκεί που ανήκει στη Λιοσίων της συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι.Δεν μπορώ ν΄ακούω το γιατρό να λέι ότι δεν λέει καλημέρα για να μην δίνει θάρρος στο ασφαλισμένο.
    Δεν μπορώ ν΄ακούω το καθηγητή να λέει κάνει μάθημα για όσο πληρώνεται.
    Δεν μπορώ να βλέπω στο σουπερμαρκετ την κυρία να λέει να της καθαρίσουν το κοτόπουλο από τη πέτσα όταν έξω πεινάει κόσμος,κάντο σπίτι σου .
    Δεν μπορώ να πληρώνω τα ιδιαίτερα της ξένης γλώσσας 25 την ώρα και μαύρα για να μην χάσουν τη ποιότητα ζωής τους κάποιοι -ες.
    Δεν μπορώ να βλέπω 37 τμ να ενοικιάζεται 480 ευρώ.
    Αρα φταίμε και εμείς ,η έπαρση και η αλλαζονεία είναι κοινά γνωρίσματα και των δύο πλευρών.Δεν μπορεί να λες εγώ προνόησα ,τι το ξεπούλημα;αν ζήσεις θα ζήσεις δούλος .Αρα γιατί η θυσία για την ελευθερία και τη σημαία ;έχει νόημα;όλα για την καλοπέραση.Δεν ανέχομαι να με τιμωρούν ενώ αυτοί είναι ελεύθεροι και ηθικολογούν ,αυτοί ξεπουλάνε και εγώ πληρώνω.Αυτοί δηλώνουν πατριώτες και τρώνε με χρυσα κουτάλια και εμένα με λένε διεφθαρμένο και άνομο.
    Μπορώ να αγωνιστω ,να παλέψω ,να δώσω τη ζωή μου αν χρειαστεί αλλά αυτή τη φορά δεν θέλω να μ΄εκμεταλευτεί κανένας ,θέλω να αποδώσω δικαιοσύνη για την Ελλάδα και μόνο για την Πατρίδα μου.Και μετά να την ξανακτίσουμε όλοι μαζί με σύνεση μακρυά από κομματικά μίση και διαχωρισμούς.Δεξιοί ,αριστεροί όλοι Ελληνες .

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ juliet 01/02/2012 10:33:24

      Πολύ σωστή!!!

  21. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 01/02/2012 09:33:29

    Με μεγάλη λύπη διαπιστώνω ότι υπάρχουν συνάνθρωποί μας οι οποίοι χαίρονται με τα προβλήματα των άλλων ανθρώπων. Δυστυχώς είναι αυτό για το οποίο ο μακαριστός αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος είχε κάνει αναφορά. Δηλαδή το να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Πόσο επίκαιρος είναι!!!!!!!!!!!
    Βλέπω στα σχόλια ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι από χαιρεκακία είναι ευχαριστημένοι που ο άλλος έχει περικοπές στο μισθό του, τον κατηγορούν γιατί πήρε στεγαστικό δάνειο και πόσα άλλα. Άμα τους ψάξει κανείς αυτούς τους ανθρώπους θα διαπιστώσει ότι κρύβουν πολλά για τους ίδιους και τα κόμπλεξ τα οποία έχουν!!!!!!!!!!!

    • manos avatar
      manos @ Κριτική Σκέψη 01/02/2012 10:49:33

      Φίλε κριτική σκέψη,

      Οσοι από εμάς δημιουργούμε αντίλογο, σίγουρα δεν κινούμαστε από χαιρεκακία.
      Εχει μεγάλη διαφορά όμως, ο πόνος που προέρχεται από ένα χτύπημα της μοίρας, με τον πόνο που δημιουργεί η ματαιοδοξία και η μεγαλομανία.
      Δεν χρειαζόταν να είναι κάποιος στα οικονομικά, για να γνωρίζει ότι δεν βγάζεις 500 και ξοδεύεις 2000.
      Και επίσης έχει μεγάλη διαφορά το να πάρεις στεγαστικό δάνειο, με το να πάρεις διακοποδάνειο, εορτοδάνειο, αυτοκινητοδάνειο, ή ότι άλλο.
      Πόσες κυράτσες στην Αθήνα κυκλοφορούσαν με τσάντες των 1000 ευρώ, και δεν είχαν λεφτά ούτε για βραδυνό?
      Πόσοι εξυπνάκηδες εδώ στο Ηράκλειο κυκλοφορούσαν τζιπ των 80.000 ευρώ, σε μία πόλη που ούτε για SMART δεν κάνει.?
      Το ότι κάποιοι άνθρωποι δεν έκαναν μαλακίες το θεωρείς κόμπλεξ?

  22. akenaton avatar
    akenaton 01/02/2012 12:03:52

    Λυπάμαι που θα το πω, αλλά είμαστε κοινωνία ανώριμη. Αυτό σημαίνει οτι είμαστε και ως άτομα ανώριμοι γενικά. Όχι όλοι αλλά η πλειοψηφία σίγουρα. Και επειδή οι περισσότεροι κάναμε γιούργια στον ταβά με τα κουλούρια νομίζοντας οτι ο φούρνος θα βγάζει όλο και περισσότερα κουλούρια με δανεικό αλεύρι, τώρα γίναμε όλοι ΚΚΕ και πιστεύουμε οτι πρέπει να παλέψουμε για μισθούς 1.500 ευρώ παντού! Το δανεικό αλεύρι όμως σώθηκε και για δεκαετίες θα πρέπει να ζήσουμε με το δικό μας ψωμί. Άρα αν θέλουμε να συνεχίσουμε να λεγόμαστε κοινωνία και να πορευόμαστε όλοι μαζί, θα πρέπει να υποστηρίξουμε τα πιο αδύνατα μέλη, αυτούς που πραγματικά δεν έχουν στον ήλιο μοίρα αυτή τη στιγμή. Κι αυτοί, όσο κι αν δεν αρέσει σε μερικούς, είναι οι άνεργοι, οι ανάπηροι, οι καταστραμένοι της ιδιωτικής πρωτοβουλίας που κλείσανε μαγαζιά κι επιχειρήσεις και δεν έχουν να φάνε. Λυπάμαι, αλλά όλοι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι προς το παρόν δεν ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες. Στο μέλλον, αν έχουμε απολύσεις και από το Δημόσιο, τότε θα μπούνε κι αυτοί οι απολυθέντες στην παραπάνω λίστα. Συνεπώς, εδώ δεν πρόκειται για κοινωνικό αυτοματισμό αλλά για κοινωνική αυτοάμυνα. Αλλίμονο αν κλαίμε για αυτούς που έστω και κουτσουρεμένο έχουν ένα μισθό (και δύο συνήθως) να πορευτούν και αφήσουμε στη λήθη όλους αυτούς που πραγματικά χρειάζονται την συμπαράστασή μας. Να μην αναφέρω και τους μικρούς αγρότες και κτηνοτρόφους που βρίσκονται σε απελπιστική κατάσταση. Αλλά έχω την αίσθηση πως οι Δημόσιοι Υπάλληλοι με τη δύναμη που απέκτησαν όλα αυτά τα χρόνια της εύκολης ζωής, αρνούνται να δουν κατάματα την αλήθεια και κλαίνε άδαρτοι για τους χαμένους παραδείσους που οι υπόλοιποι ποτέ δεν πλησίασαν στην πόρτα τους. Γύρω μας στον ιδιωτικό τομέα μισθοί 500- 600 ευρώ είναι ο κανόνας με την απόλυση να κρέμεται κάθε μέρα από την κεφαλή των άτυχων αυτών ζόμπι της εργασίας. Κι εμείς κλαίμε για το στεγαστικό των 600 ευρώ της νοσοκόμας! (Αλήθεια ποιός παίρνει στεγαστικό 600 ευρώ δόση το μήνα με μισθό 900 - 1000 ευρώ; Άρα το συμπέρασμα πως μπαίνει στο σπίτι και άλλος μισθός του Δημοσίου κάθε άλλο παρά αυθαίρετο είναι).

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ akenaton 01/02/2012 12:31:19

      Ανάμεσα στους Έλληνες δύο λέξεις έχουν σημασία σήμερα .
      ''Μαζί'' και ''Ομόνοια''

    • juliet avatar
      juliet @ akenaton 01/02/2012 14:25:23

      Θες να σου πω πως είχε αύξηση ο μισθός της; όταν ήτανε νύχτα ,της έδιναν ένα μικρό δωράκι να προσέχει τους ασθενείς .Ελεγε ο άλλος αντί να δώσω 50-70 στη νυχτερινή θα της δώσω 20 και θα κάνω τη δουλειά μου.Πληρωνόταν για δουλειά που ήτανε υποχρεωμένη να κάνει.
      Ελα που ήλθαν δύσκολοι καιροί και τώρα σκεφτονται και τα 20 ευρώ.

  23. JOHN avatar
    JOHN 01/02/2012 12:17:00

    Μονο ετσι¨σωζεται¨η πατριδα,εξαθλιωνοντας τους πολιτες της και ξεπουλοντας οτι εχει καποια αξια!

  24. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/02/2012 13:33:30

    Και όχι μόνον. Το μαύρο χρήμα από τους αρρώστους που την ώρα της δοκιμασίας τους, το δίνουν αφειδώς -όσα έχουν- προκειμένου να τύχουν καλύτερης περίθαλψης, έχουν κάνει τους υγειονομικούς (νοσοκόμες κλπ) να έχουν το κάτι τις τους στην άκρη για να περάσουν. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν κάνουν ένα επίπονο κι ανθιυγεινό επάγγελμα και θα πρέπει να αμείβονται αναλόγως.

    • CORMORAN avatar
      CORMORAN @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/02/2012 09:58:33

      Συγγνωμη, αλλα εγω ΠΟΤΕ δεν ακουσα για φακελακι σε νοσοκομα.. Ελεος πια! Δινουν και τη ψυχη τους καθε μερα για ψυχουλα και θα τις βγαλουμε τωρα και με offsore;
      Και οταν λεω ¨φακελακι" εννοω αυτο που "ζηταει" καποιος προκειμενου να εξυπηρετησει και οχι τα 5 ευρω που μπορει να δωσει καποιος απο ευχαριστηση, επειδη ετσι νοιωθει οτι πρεπει να κανει...

  25. juliet avatar
    juliet 01/02/2012 14:27:57

    Εννοείς ότι οι ''μπλε ταύροι '' κουτουλάνε πιό άγρια ; και δεν τους φαινότανε.......

  26. λαλακης avatar
    λαλακης 01/02/2012 15:10:27

    Aς μην επαιρναν δανεια .
    Νομιζαν οτι επειδη μπηκαν στο δημοσιο επιασαν την καλη και μπορουν
    να δανειζονται ασυστολα.
    Βεβαια δεν φταινε μονο αυτοι αλλα και το εκτροφειο του πασοκ και της αριστερας που συνεχως μας πρηζουν για δηθεν αναγκες σε νοσηλευτικο
    προσωπικο.
    Νοσηλευτες εχουμε πολλους οπως και γιατρους.
    Απλα των ιεκ δεν λαμβανονται ως κανονικοι νοσηλευτες αλλα ως βοηθοι.
    Ποιανου;
    Του νοσηλευτη!!!
    Και κανουν τα παντα.
    Οσο για τους μισθους στο δημοσιο , δε ζεις σα βασιλιας πλεον ομως
    δεν πεινας οπως στον ιδ τομεα η ανεργος.
    Αυτο που δεν καταλαβαν οι ΔΥ ειναι οτι η χωρα βρισκεται σε φαση καταρρευσης και οτι οι μισθοι τους ειναι πολυτελεια.
    Εαν η κατασταση συνεχιστει οι μισθοι των ΔΥ θα πανε ακομα πιο κατω.

  27. okanenas avatar
    okanenas 01/02/2012 17:07:07

    Διαβασα αρκετα απο τα σχολια σας και μεσα στο ζοφερο κλιμα των ημερων εισπραττω μια νοτα αισιοδοξιας η οποια προερχεται απο το ελπιδοφορο γεγονος οτι τα "αυτοματοποιημενα" σχολια τυπου "Καλα να παθουν" για τους ΔΥ ειναι πλεον μειοψηφια (και μαλιστα στα επιπεδα ποσοστων ΠΑΣΟΚ) Λιγους μηνες πριν τα πραγματα ηταν εντελως διαφορετικα καθως η στρατηγικη "των κακων ΔΥ" -που εφαρμοσε η κυβερνηση συνεπικουρουμενη απο τα ακριβωμενα παπαγαλακια των δεκαδων χιλιαδων ευρω μηνιαιως που ουρλιαζαν για τα "ρετιρε" των 1500 ευρω του δημοσιου - υπηρξε πληρως επιτυχημενη. Στραφηκαμε ολοι εναντιον ολων και ξεχασαμε να στραφουμε απεναντι στον πραγματικο εχθρο! Εστω και τωρα ας καταλαβουμε οτι δεν ειναι εχθρος μας ο υπαλληλος των 950 ευρω τοτε και των 600 τωρα. Αν αναρωτιεσται τι επαγγελομαι ΝΑΙ ειμαι ΔΥ με μηνιαιο μισθο 542 ευρω -χωρις δανεια- που διοριστηκε με γραπτο διαγωνισμο σε μια θεση που το κρατος του προκηρυξε. ...Πριν την αυγη ειναι το πιο βαθυ σκοταδι...

  28. juliet avatar
    juliet 01/02/2012 18:29:09

    Εγώ φίλε δεν σε πολεμάω ,και ας αγωνίζομαι ,στο αγώνα αυτό είμαστε όλοι μια γροθιά.
    Οταν τελειώσει η παρτίδα , ξανασκεφτόμαστε τους ρόλους μας ,δίκαια και με σεβασμό ο ένας προς τον άλλο,αλλά μόνοι μας χωρίς προστάτες.Αυτοί ας λύσουν τα του οίκου τους .
    ''Απ΄όλους τους κακούς ανθρώπους αυτοί που πρέπει να τιμωρούνται περισσότερο είναι εκείνοι οι οποίοι ,ενώ είναι οι ίδιοι ένοχοι ,τολμούν και κατηγορούν τους άλλους για τα εγκληματά τους.''
    Αυτό μη το ξεχνάς ποτέ.

  29. Archodas avatar
    Archodas 01/02/2012 18:38:06

    Να Θυμισω σε ολους τους παραπανω, οτι η ανεργια 19% αφορα τον Ιδιωτικο τομεα και οχι τον Δημοσιο. Οταν παιρνεις μισθο 1000€, εισαι στο δημοσιο (αρα κανεις δεν σε κουναει, εστω και αν δεν αξιζεις) , και παιρνεις δανειο 800€ /μηνα με επιτοκιο μισο απο οτι ο Ιδ. υπαλληλος, και γενικα εισαι βολεμενος, ειναι πολυ καλα τα 18,9€ . Τουλαχιστον κατι πηρε! Ο ανεργος εδω και καιρο ουτε αυτα παιρνει. Ετσι μπας και ξυπνησετε!

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ Archodas 01/02/2012 20:42:01

      Ετσι ειναι αρχοντα , πανω απ ολα μην πειραχθουν οι μοσχοαναθρεμενοι
      της μεταπολιτευσης οι ΔΥ.
      Μια κοινωνια κυριολεκτικα πειναει , πρωην μαγαζατορες κοιμουνται
      στο δρομο εξ αιτιας του τεβε, και ολοι καιγονται για τον καημενο
      ΔΥ που πηρε 300.000 δανειο .
      1 εκ ΔΥ τυρανουν μια χωρα

  30. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/02/2012 21:25:17

    Γνωστός μου σε κεντρική υπηρεσία υπουργείου (μεταπτυχιακά, γλώσσες και ικανότητα στο να λύνει προβλήματα) έλαβε τη μισθοδοσία του, κι αν και μαθημένος στα λίγα, έπαθε μια ταραχή: προηγούμενο 15θημερο 511 ευρώ, τελευταίο 15θήμερο 322 ευρώ. Μ' αρέσει ο τύπος γιατί λέει "όχι ρε π...ηδες, δε θα με ρίξετε, θα συνεχίσω να δουλεύω γιατί είμαι μ...κας από ιδεολογία και δε μπορεί να μένει ο πολίτης χωρίς άνθρωπο δίπλα του. Δε θα καταντήσω άχρηστος σαν τους συμβούλους του υπουργού.."

  31. ΜΠ avatar
    ΜΠ 01/02/2012 21:37:56

    Ό,τι και να λέμε αυτή τη στιγμή το ΠΑΣΟΚ παίρνει ακόμη 9% στις δημοσκοπήσεις.
    Άρα είναι ακόμη ευχαριστημένοι οι ψηφοφόροι του και δεν παραπονιούνται.
    Μόλις φτάσει στο 2%, εδώ θα είμαστε, τα ξαναλέμε τότε πάλι.
    Στο μεταξύ 18 ευρώ μισθός είναι ντροπή, για όλους εμάς εδώ που σχολιάζουμε, ελπίζω πλέον να αρχίζει να τη νιώθει την ντροπή και ο ψηφοφόρος του ΠΑΣΟΚ που τα έλαβε. Καλοφάγωτα !!! :)

  32. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 02/02/2012 08:38:26

    Προς τον φίλο Μάνο, και τους λοιπούς.
    Η κατάσταση μου θυμίζει τα δρώμενα στην τανία "η λίστα του Schindler". Ο αυτοεξετευλισμός των ανθρώπων, η εσωστρέφεια, ο διαχωρισμός σε χρήσιμους και σε άχρηστους και όλα αυτά από τους ίδιους τους Εβραίους προς τους Εβραίους συνανθρώπους τους. Το ίδιο δεν γίνεται και τώρα? ΕΕΕ? Και τι κάνουμε εμείς? Δεν καρφώνει ο ένας τον άλλον? Δεν ξεχειλίζει η χαιρεκακία?
    Έχω λάθος? Δεν νομίζω.
    Περιμένουμε από τον Γερμανό τον Γάλλο τον Ιταλό να μας σώσει. Μόνο εμείς θα σώσουμε τους εαυτούς μας. Κανείς άλλος. Κανείς!!! Θυμάμαι τους Ευρωλιγούρηδες και κάτι αυτοαποκλαούμενους "Πολίτες του Κόσμου" Πού είναι τώρα? Χάθηκαν!
    Και κάτι άλλο. Το κράτος έχει τη δύναμη και την ικανότητα να μαζέψει τα "κλεμμένα" και μάλιστα πολύ εύκολα. Πώς? Απλά, πήρες επιδότηση χωρίς να έχεις δικαίωμα? Κάπου υπέγραψες και το ονοματάκι υπάρχει. Φέρτα πίσω λοιπόν. Έτσι απλά!!!!!!!!!! Κάνω λάθος? Δεν νομίζω!!!

  33. juliet avatar
    juliet 02/02/2012 09:14:18

    Καλημέρα!!!
    Και ο επίλογος:Αν..λέω αν... ήτανε η Ν.Δ και είχαμε όλα αυτά ...τα ''ωραία'' ,τα ''πρωτοποριακά'',τα ''ληστρικά'',τα ''σοσιαλιστικά'' και άλλα ...... τι θα έκανε ο λαός ο ''βασανισμένος'';;;;;;;γιατί τώρα τον βλέπω πολύ υπομονετικό .Λες να μας δίνουν ληγμένα;
    Και το σπουδαιότερο να ξέρουμε ότι και σήμερα ΟΙ ΙΔΙΟΙ πλουτίζουν , στο κουφάρι της Ελλάδας ,που είμαστε όλοι εμείς.