26/01/2011 16:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πήραν πίσω τη διάταξη του αυτοφόρου για φοροφυγάδες

Επιβεβαιώθηκαν όσα γράφαμε προηγουμένως

Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά, λέει ο λαός και η κυβέρνηση ακόμη και σε ένα τόσο κρίσιμο θέμα όπως η μάχη κατά της φοροδιαφυγής, τα έκανε επιεικώς… μπάχαλο.

Αφού ανακοίνωσαν ότι θα είναι άτεγκτοι και θα βάλουν φυλακή ότι κινείται και ότι αναπνέει κατάλαβαν φαίνεται ότι πάνε να κάνουν τεράστια γκάφα και έτσι απέσυραν απο το φορολογικό νομοσχέδιο τις διατάξεις που προκάλεσαν την οργή της κοινωνίας και τις αντιδράσεις υπουργών.

Έτσι, με σημαντικές αλλαγές δόθηκε πριν λίγο σε δημόσια διαβούλευση το προσχέδιο νόμου για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, αναδιάρθρωση των φορολογικών υπηρεσιών και άλλες διατάξεις αρμοδιότητας Υπουργείου Οικονομικών». Η βασικότερη αλλαγή είναι ότι το αυτόφωρο αντικαθίσταται με κράτηση και άμεση παραπομπή σε δίκη, ενώ δεν υπάρχουν λεπτομέρειες για το ποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες θα ελέγχονται κατά προτεραιότητα και με ποια κριτήρια.

Στο προσχέδιο νόμου που δόθηκε σήμερα στη δημοσιότητα υπάρχουν δύο σημαντικές αλλαγές σε σύγκριση με το χθεσινό σχέδιο που κοινοποιήθηκε απο το υπουργείο Οικονομικών. Στο άρθρο 2 και 3 ενώ χθες υπήρχαν προτεινόμενες διατάξεις σήμερα αυτές έχουν αντικατασταθεί με ενημερωτικά σημειώματα.

Συγκεκριμένα το αρχικό άρθρο 2 προέβλεπε την καθιέρωση Γενικού Εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος ενώ στο τελικό προσχέδιο υπάρχει μία παράγραφος που κάνει λόγω για ανάγκη καθιέρωσης οικονομικού εισαγγελέα χωρίς καμία λεπτομέρεια για το πως αυτός θα ασκεί τα καθηκόντά του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/01/2011 16:14:57

    κλωστησε το πρασινο ντουφεκι... θελει συντηρηση..

    ΠΠ

  2. Orestios avatar
    Orestios 26/01/2011 16:26:16

    Για γέλια ή για κλαματα?
    Όλοι της Ζίμενς είναι αθώοι.
    Όποιος Έλληνας δεχθεί να φυλακιστεί και τα λαμόγια της Ζίμενς να κυκλοφορούν ελεύθερα είναι μεγάλο κορόιδο

    • A.M. avatar
      A.M. @ Orestios 26/01/2011 17:10:18

      Η πλάκα φίλε μου είναι ότι δεν σε ρωτάνε αν δέχεσαι να φυλακιστείς ή όχι (όπως ρώτησαν τους της Μίζενς)
      Σε φυλακίζουν με το έτσι γουστάρω για πενταροδεκάρες ή για ένα καρβέλι ψωμί.

      Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μερικά 25χρονα «πήραν τον κακό τον δρόμο»... εμ έλα μου ντέ! γιατί; θέλει νάσαι σοφός όπως ο Σολομώντας για να το καταλάβεις αυτό το «γιατί»... λέμε τώρα.

  3. neos agrotis avatar
    neos agrotis 26/01/2011 17:10:44

    Οσο αφορά τα ληξιπροθεσμα χρεη προς το δημοσιο εχει αποφανθει το ανωτατο ειδικό δικαστήριο οτι απαγορευεται η προσωποκρατηση λόγω συντάγματος.
    Ειναι ειρωνεία να προτείνουν για τους πολιτες προσωποκρατηση για χρέη προς το δημόσιο, κάτι που εχει κριθει ως αντισυνταγματικό και να τηρούν το σύνταγμα οσο αφορά την παραγραφή των αδικημάτων των πολιτικών προσώπων.

    • SXOLIASTHS avatar
      SXOLIASTHS @ neos agrotis 27/01/2011 10:19:24

      Δεν είναι έτσι φίλε μου. η προσωποκράτηση που καταργήθηκε ήταν ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ μέτρο . Τώρα το θέμα γίνεται ΠΟΙΝΙΚΟ και αυτό δεν έχει και ούτε πρόκειται να καταργηθεί.

  4. Εnzo avatar
    Εnzo 26/01/2011 17:10:58

    τι σας ελεγα? που πατε ωρε καραμητροι χωρις καινουριες φυλακες? στο οακα θα τους βαζατε να βοσκουνε γρασιδι ?

  5. JOHN avatar
    JOHN 26/01/2011 23:25:47

    Καλυτερα να κανουμε την Ελλαδα μια απεραντη φυλακη,και δεμαφυλακες να ειναι τα λαμογια μεγαλοφοροφυγαδες που ελαιω διαπλοκης με πολιτικα προσωπα απαλασονται απ ολα και παραμενουν στο απυροβλητο για να μας εξουσιαζουν και να πληρωνουμε τα σπασμενα τους!

  6. Edge avatar
    Edge 26/01/2011 23:38:00

    Έχει και κάτι το καλό η διάταξη αυτή. Τώρα που η "οικοδομή" έχει βαλτώσει το κτίσιμο των νέων φυλακών που θα απαιτηθούν για να μας στεγάσουν όλους θα δώσει τουλάχιστον ώθηση στην οικονομία και δουλειά στους άνεργους οικοδόμους. Πάντα σκέφτεται σοσιαλιστικά το δίδυμο Παπακωνσταντίνου - Jeffrey....

  7. Ανώνυμος avatar