07/10/2008 22:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πήραν πίσω και τον Δαϊλάκη

Επέστρεψε τελικά στη ΝΔ ο διαγραφείς προ ολίγων εικοσιτετραώρων βουλευτής Δράμας Σταύρος Δαϊλάκης. Στην σχετική του επιστολή προς τον Πρόεδρο της Βουλής ο κ. Καραμανλής αναφέρει: «Σας γνωρίζω ότι ο βουλευτής Δράμας κος Σταύρος Δαϊλάκης, εντάσσεται στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της Νέας Δημοκρατίας και παρακαλώ για τις κατά τον Κανονισμό της Βουλής, από μέρους σας ενέργειες».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Papatrexas avatar
    Papatrexas 07/10/2008 23:03:31

    Αφού μεσολάβησε η Μπεζεντάκου

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/10/2008 23:28:56

    από το στόμα μου το πήρες ρε παπατρέχα. Όταν φώναζα εδώ μέσα καλώς φώναζα με τέτοια χάλια. Α ρε που καταντήσαμε...

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/10/2008 23:41:52

    Ευτυχώς πού εμείς δεν πήραμε πίσω τον Καστίγιο.!!!!!!

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/10/2008 23:46:24

    Γλιτωσαμε και απο το Μπασινα δε λες?????

    το νινι το νινι..
    το νινι σερνει καραβι..

    ΠΠ

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/10/2008 23:52:20

    δεν ειναι δα και νινι. Κοτζαμ ελ Νινιο ειναι!

  6. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 07/10/2008 23:59:08

    Μη χειροτερα θεε μου, εσπασα το ναργιλέ μου.....

  7. sos avatar
    sos 08/10/2008 00:00:55

    κιομως το παιδί ειναι δικό μας και συχνάζει απο Αιγάλεω και κάτω ,άκουει στέλα και φλωρινιώτη κλπ φίρμες ,πινει και κανένα ποτάκι,και γενικώς έχει λαικές συνήθειες και ειναι παιδί της πιάτας .
    τον βρίσκω μια χαρά απο κάτι καθως πρεπει του κολωνακίου,της εκάλης και της μυκόνου που πάνε μέγαρο και τα τοιαυτα και κάτι ξενέρωτους γυιούς του μπαμπά που δεν έχουν επαφή με το περιβάλον.

  8. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 08/10/2008 00:02:57

    Χατζοπουλος στα ΝΕΑ
    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=48&albid=1609#photoDetails

  9. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 08/10/2008 00:05:27

    @SOS
    ......κάτι ξενέρωτους γυιούς του μπαμπά που δεν έχουν επαφή με το περιβάλον.
    Ενω ο Δαιλακης έχει....επαφη με το υπερπέραν
    Ακόμη ενα παράδειγμα για το τι ψηφίζουμε

  10. Κυρ - Σταύρος avatar
    Κυρ - Σταύρος 08/10/2008 00:09:45

    Veni, vidi, vici!

  11. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/10/2008 00:13:18

    Πάντως επειδή κάτι ΄προοδευτικές΄φυλλάδες τον εμφάνισαν σαν Ρομπέν των Δασών,έμαθα απο κάποιους Δραμινούς φίλους πώς έχει ,αντιθέτως,΄δαγκώσει΄πολύ κόσμο.
    Υ.Γ.
    Τελικά δηλαδή όποιος πίνει ουίσκια με παρελκόμενα σε σκυλαδικα γ.εθνικής τής Ιεράς Οδού εντάσσεται πάραυτα στούς ΄λαϊκούς΄??
    Kάτι τέτοιους ο Βαμβακάρης και ο Τσιτσάνης θά τούς πέταγαν μέ τις κλωτσιές έξω.
    Ελεος πιά μέ την δήθεν ΄λαϊκή μαγκιά΄δηλαδή την Νεοελληνική βλαχιά που καμιά σχέση δεν έχει με την παλιά γνήσια λαϊκότητα.

  12. Factorx avatar
    Factorx 08/10/2008 00:15:34

    Μπράβο ρε Σπύρο. Αυτός είσαι. Πήξαμε στους κουραδόμαγκες. Και αν δεν βαριέσαι είναι ένα πολύ καλό θέμα για άρθρο.

  13. dona E avatar
    dona E 08/10/2008 00:24:47

    'Γνησια' λαικοτητα τερμα.Αυτο ειναι το λαικο σημερα απο το '80 και μετα.Για αυτο και πηγαινουν στη βουλη αυτοι οι ανθρωποι,ο 'λαος' τους στελνει.Τωρα, αμα ξαναπεινασουμε μπορει να γινουμε 'λαικοι'.

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/10/2008 00:26:21

    Tι θέμα μωρέ Factor...Πιστεύω πώς αυτά είναι αυτονόητα πιά.
    Bάλε και θέματα πολιτισμού να τά συζητήσουμε.
    Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι φίλοι εδώ μέσα.
    Θυμάσαι ποιός επίσης μοίραζε τζάμπα εισιτήρια για σκυλάδικα μέσω Εργατικής Εστίας και τάχει ονομάσει ΄Λικνα τού Πολιτισμού΄.
    Να το πούμε το ονομα τού μακαρίτη ή θα μας κατηγορήσουν πάλι για δεξιούς??
    Και τούκανε και κατι ύμνους η ΄συμπεθέρα΄η Ελευθεροτυπία τότε...

  15. Factorx avatar
    Factorx 08/10/2008 01:15:12

    @Σπύρος:Λίγη υπομονή για τη σελίδια πολιτισμού. Μπορούμε όμως να αρχίσουμε απο τώρα.

    Θέμα: Υπάρχουν μποζούκια - μπουζούκια σήμερα, ή ξεφτυλίστηκαν κι αυτα με τα realitys;

    Παλιότερα ήμουν συνεπέστατος μουζουκόβιος. Αρρωστος. να φανταστείς το ΚΛΙΚ με είχε βάει μια φορά στα ...δέκα πρώτα ονόματα της νύκτας. Καταστροφή, μιλάμε. Τωρα δεν αντέχω ουτε δέκα λεπτά. Βγήκα προχθες με μια παρέα που με έφαγαν να πάμε και λες και είχα αποδημήσει σε άλλον Κόσμο

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/10/2008 04:24:53

    Άκουγα πως η Μπεζεντάκου έστειλε γράμμα στον Καραμανλή, αλλά πίστευα ότι ήταν ειρωνική χοντράδα των καναλο-ραδιόφωνων. Όταν διαπίστωσα πώς όντως έστειλε επιστολή, έμεινα αποσβολωμένος. Μελαγχόλησα, απογοητεύτηκα, άρχισα να αδειάζω και, εν τέλει, φοβήθηκα. Γιατί συνειδητοποίησα ότι η κατάσταση είναι απείρως χειρότερη απ' ότι νόμιζα εγώ, ο -και καλά- ...υποψιασμένος. Δεν έχουμε να κάνουμε, απλώς, με βλάκες, αλλά, με τρελλούς. Κανονικούς τρελλούς! Μη ξεχνάμε και ότι με τον Ζούγκλα και ψυχιατρικές "ιστορίες" έγινε γνωστή η κυρία του κυρίου που λέμε.

    Περί Μουσικής δυο λόγια: "ο κόσμος πάει, πλέον, να δει και ΟΧΙ να ακούσει τους "μουσικούς"! (Την Μαντόνα πήγαν να την ακούσουν ή να την δουν;). Η Γαλάνη, σήμερα, δεν θα γινόταν ΠΟΤΕ τραγουδίστρια. Και άλλα πολλά, αλλά είναι αργά και έχω ζαβλακωθεί και από την μυρωδιά των φρεσκοβαμμένων τοίχων εδώ μέσα.

  17. Κάλος avatar
    Κάλος 08/10/2008 09:14:13

    Τα μεγάλα ερωτήματα, ωστόσο παραμένουν. 1ον.
    Η κυρία Βυζαντάκου γνωρίζει γραφή και ανάγνωση;
    2ον. Αληθεύει πως το γράμμα το παρέδωσε στον κύριο Καραμανλή, ο κύριος Θέμος Αναστασιάδης, ιδιοχείρως;

  18. Xase avatar
    Xase 08/10/2008 09:33:39

    @ Σπυρος

    Αυτος δεν ειναι Ρομπεν των δασων αλλα Ρομπεν των ποτων.
    Κατα τα αλλα που λες εχεις απολυτως δικιο, οι μαγκες δεν υπαρχουν πια τους πατησε το τραινο.

  19. k avatar
    k 08/10/2008 12:46:35

    Πάλι καλά που δεν το ανακοίνωσε ο ίδιος ο ΚΚ εν είδει διαγγέλματος από το σκυλάδικο όπου εμφανίζεται η "αηδός" (η παράφραση όχι από το αηδόνι, βεβαίως).

  20. stathis avatar
    stathis 08/10/2008 13:19:14

    Συγχαρητήρια σε όλους που αφιέρωσαν "τηλεοπτικές ώρες" για αυτόν τον άθλιο τύπο! Αυτός είναι ξεπεσμός των Μ.Μ.Ε. Θέλουν μάλιστα να ρίξουν τον Καραμανλή...αυτός "τους πουλάει και τους αγοράζει".Ξανατσιμπήστε στο επόμενο κόλπο...

  21. stathis avatar
    stathis 08/10/2008 13:25:17

    Συγχαρητήρια σε όλους που αφιέρωσαν "τηλεοπτικές ώρες" για αυτόν τον άθλιο τύπο! Αυτός είναι ξεπεσμός των Μ.Μ.Ε. Θέλουν μάλιστα να ρίξουν τον Καραμανλή...αυτός "τους πουλάει και τους αγοράζει".Ξανατσιμπήστε στο επόμενο κόλπο... Ο μόνος κερδισμένος από την ιστορία αυτή είναι η¨"μυστικοσύμβουλος"τραγουδίστρια...η οποία σύντομα θα είναι και Βουλευτής.
    Αυτό το μαντρί τέτοιο τυρί κάνει που έλεγε και ο αείμνηστος Αβέρωφ!

  22. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 08/10/2008 13:45:52

    Πολύ ωραιότερο το θέμα της κάποτε λαϊκής διασκέδασης.
    Έχω κάποιες εμπειρίες επί δεκαετίας '80, που δούλευα σε νυκτερινό κέντρο και απόλαυσα από κοντά Σακκελαρίου, Μοσχολιού, Διονυσίου, Βοσκόπουλο, Μητροπάνο, Διαμάντη και αρκετούς άλλους.
    Δυστυχώς όχι ρεμπέτικα.
    Η εικόνα που έχω όμως για τους τότε θαμώνες και την τότε διασκέδαση, παρ' όλο που ήδη είχε αρχίσει να ξεφτίζει λόγω του νεοπλουτισμού που είχε μπει για τα καλά στη ζωή των νεοελλήνων, είναι απείρως ομορφότερη από το σημερινό κατάντημα. Τα τελευταία 14 χρόνια έχω πάει δύο φορές σε μπουζούκια και δεν ήξερα από που να προφυλαχθώ. Από την κάκιστη ηχητική εγκατάσταση, από τις κάκιστες φωνές που απλά κραυγάζουν, από το στρίμωγμα των τραπεζιών για να χωρέσουν περισσότεροι, από την απίσια εξυπηρέτηση των σερβιτόρων, από το στενό μαρκάρισμα των λουλουδούδων πάνω από το κεφάλι μου, από τις μπόμπες που σερβίρουν.........;
    Κάποτε πήγαινες μπουζούκια και φόραγες το κουστούμι σου γιατί το θεωρούσες κοσμική έξοδο.
    Τώρα μέχρι και με βερμούδες εμφανίζονται
    Κάποτε πήγαινες μπουζούκια για να ακούσεις όλα αυτά τα λαϊκά τραγούδια που τραγουδάγανε τη ζωή.
    Κάνω παύση γιατί μου ήρθε στο μυαλό το τραγούδι του Κόκκοτα που ήταν το αγαπημένο του πατέρα μου και μου το αφιέρωσε όταν σε ηλικία 10 ετών με πηρέ μαζί του πρώτη φορά στα μποζούκια (1973).

    Γυιέ μου, είναι ο πόνος μου αβάσταχτος καλέ μου
    που σε πήρε σαν ξερόφυλλο του ανέμου....

    αλλά και το

    Θεέ μου την δεύτερη φορά που θάρθω για να ζήσω
    Όσο η καρδιά και αν λαχταρά δεν θα ξαναγαπήσω...

    Συγκρίνεται στίχους και μουσική με το σήμερα και μελαγχολήστε.
    Αλλά πριν μελαγχολήσετε ξεσκονήστε τις κασσέτες που έχετε κρατήσει όλοι σας και εκεί που οδηγείτε βάλτε να παίζει το τραγούδι του Μητροπάνου,

    Μια στάση εδώ να κατεβώ και να χορέψω ένα Ζεϊμπέκικο....

    Κάντε το και θα νοιώσετε μία γλυκιά ανάμνηση να πλυμμηρίζει το είναι σας.
    Ας πορευτούμε με αυτές τις αναμνήσεις κάποιων άλλων εποχών και δεν θα χάσουμε τον δρόμο μας.

    Να με συγχωρέσετε εάν παρασύρθηκα, αλλά μεράκλωσα όπως κάποτε που δεν χρειαζόταν ένα μπουκάλι για να αρχίσω να τραγουδάω με την αγριφωνάρα μου.

  23. Βασίλης avatar
    Βασίλης 08/10/2008 14:07:55

    Μπα, πήρανε πίσω έναν χαφιέ της CIA; Έτσι δεν τον χαρακτήριζαν τα παπαγαλάκια του Μαξίμου;

  24. k avatar