30/01/2009 00:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πήξαμε από θεωρία, καιρός για προτάσεις


___________________________________________________________________________________________
Τη στιγμή που όλοι, συμπεριλαμβανόμενων και των σχολιαστών του antinews.gr, λένε ότι οδηγούμαστε στη χρεωκοπία σαν κράτος - και κατ' επέκταση και σαν πολίτες - την ίδια στιγμή το ρίχνουμε στα αστειάκια και στα καλαμπούρια, αντι να σκεφθούμε - και να προβληματιστούμε - τι μπορεί να κάνει ο καθένας μας για να σωθεί η χώρα, για να σωθούμε όλοι μας. Ιδού λοιπόν τι προτείνω εγώ:

Πρώτον: Όσοι είχαν ευνοηθεί από την Πολιτεία με φορολογικές απαλλαγές προκειμένου να κάνουν επενδύσεις και αντι γι' αυτό πήραν τα εργοστάσια και τα μετέφεραν σε γειτονικές και άλλες χώρες, να κληθούν να επιστρέψουν αμέσως εντόκως τα ποσά που έβαλαν στην μπάντα μ' αυτόν τον τρόπο.

Δεύτερον: Όλοι οι λαθρομετανάστες να κληθούν να αποκτήσουν δελτίο παροχής υπηρεσιών στο οποίο να καταγράφουν το εισόδημα που εισπράττουν για κάθε δουλειά που κάνουν χωρίς να είναι ασφαλισμένοι - και εννοώ κύρια και δεύτερη εργασία. Υπενθυμίζω ότι πολλοί από αυτούς με τα χρήματα που βγάζουν στην Ελλάδα αγοράζουν σπίτια και εδώ αλλά κυρίως στις χώρες τους. Για όσους δε το αγνοούν σπεύδω να προσθέσω ότι τα ποσά που στέλνουν κάθε μήνα οι  λαθρομετανάστες στις χώρες τους εμείς - η Ελλάδα, δηλαδή - τα δανειζόμαστε .

Τρίτον: Να καταργηθεί αμέσως ο κατ' αποκοπή φόρος που πληρώνουν διάφορες κατηγορίες, όπως είναι οι ιδιοκτήτες ταξί, αυτοκίνητων μεταφορών, έμποροι και παραγωγοί λαϊκών αγορών και όσοι άλλοι υπάγονται σ' αυτο το καθεστώς της νόμιμης φοροαπαλλαγής. Μια μέρα, όταν ήμουν στην Ελλάδα, άκουσα έναν που πουλάει ψαριά στις λαϊκές αγορές ότι μόνον το Σάββατο, το καθαρό κέρδος του από μια συγκεκριμένη λαϊκή αγορά λίγο πιο κάτω από του Φιξ, κυμαίνεται γύρω στα  4.500,00 - 5.000,00 Ευρω. Και ότι τις άλλες ημέρες της εβδομάδας δεν πέφτει κάτω από 2.000,00 Ευρω την ημέρα. Κι αυτός φορολογείται με κατ' αποκοπή φόρο...

Τέταρτον: Πολλά μπορούν να συνεισφέρουν ασφαλώς και οι βουλευτές μας - τουλάχιστον το 40 - 50% των συνολικών τους αποδοχών. Αλλά και τα κόμματα, επιτέλους, αφού έτσι κι αλλιώς τα «πιάνουν» από άλλες πήγες, όπως συστηματικά αλληλοκατηγορούνται. Να σταματήσουν λοιπόν να παίρνουν τη λεγόμενη κρατική επιχορήγηση που την ξοδεύουν για να ταΐζουν ένα σωρό κηφήνες και για να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου με καμπάνιες που ουσιαστικά τις πληρώνουμε εμείς.

Σε αυτήν τη δική μου μικρή συνεισφορά ιδεών και προτάσεων μπορούν να συνεισφέρουν πολύ περισσότερα εκείνοι που γνωρίζουν και περισσότερα.

Ξενητεμενος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 00:39:40

    Πως θα κληθούν οι μετανάστες να δηλώσουν κλπ.; Αφού είναι ΛΑΘΡΟ μετανάστες και δεν μπορούν να κληθούν πουθενά. Δεν υπάρχουν τα στοιχεία τους δηλωμένα σε καμια υπηρεσία. Κινούνται κάτω από το ρανταρ... Αν τυχόν ανακαλυφθούν (τυχαία) πρέπει να απελαθούν. Οπότε;

  2. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 30/01/2009 00:45:23

    Αρα moot.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 00:50:58

    Αν είναι να δώσουν το 50% των αποδοχών τους οι βουλευτές τότε θα πρέπει να τους επιστρατεύουμε δια της βίας (όπως η στρ. θητεία περίπου))και όχι να τους εκλέγουμε διότι δεν θα υπήρχαν καθόλου υποψήφιοι.
    Εκτός από σταρ όπως η Εφη Σαρρή κλπ. μαιντανοι χωρίς οικονομικό πρόβλημα και με άγνοια κινδύνου....

  4. ariel avatar
    ariel 30/01/2009 01:00:43

    @ 1 Ανώνυμε σου απάντησα και σε άλλο ποστ. Εγώ με την αντίδραση αυτή ντράπηκα για τους δικούς πολιτικούς, ανεξάρτητα από πολιτικές πεποιθήσεις.

  5. ariel avatar
    ariel 30/01/2009 01:07:50

    Δικούς μας εννοώ

  6. KaryID avatar
    KaryID 30/01/2009 01:12:53

    μπλέξαν οι γραμμές μας, μπλέξαν οι γραμμές μας ... τι δίκτυα είναι αυτά πω πω πω ...

  7. ariel avatar
    ariel 30/01/2009 01:19:03

    2@ Συμφωνώ απολύτως. Μπορούμε όμως? Υπάρχουν πολύ βαθειές ρίζες που δεν κόβονται εύκολα. Θα μου πεις στο κουβεντιαστό μόνο, δεν γίνεται. Θα δούμε.

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 30/01/2009 01:48:54

    Πως διαολο στις αλλες χωρες γνωριζουν τους λαθρομεταναστες τους με ονοματεπωνυμο και διευθυνση και στην Ελλαδα δεν ξερουμε την τυφλα μας?

    Και εκει λαθραια μπηκαν αλλα ...υπαρχει κρατος,και ακομα αν δεν απολυονται ειτε για λογους αλληλεγγυης ειτε για λογους φθηνου εργατικου δυναμικου ξερουν ανα πασα στιγμη που βρισκονται και φορολογουν τον λαθρομεταναστη.

    Ειναι ενα παιχνιδι της κολοκυθιας που βολευει ολους...

  9. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 30/01/2009 02:16:02

    @2: Strange: Ολοι αυτοι που μπηκαν παρανομα στην Ελλαδα, ειτε εχουν παρει καποιο "χαρτι" ειτε οχι εξακολουθουν να ειναι λαθρομεταναστες - δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω πως και απο ποιους χαρακτηριστηκαν "οικονομικοι μεταναστες". Λοιπον, να αξιωσουμε απο ολους αυτους που εχουν "χαρτια" να εφοδιασθουν με μπλοκακι της Εφοριας οπου να αναγραφουν ολα τα ποσα που εισπραττουν για εργασια που 0αρεχουν χωρις ασφαλιστικη καλυψη, πραγμα που σημαινει οτι περιλαμβανονται και ολες οι εξτρα δουλειες που κανουν, περα απο την κανονικη τους εργασια. Ειναι πολυ απλο.

    @ Strange: Συγχαρητηρια για το κειμενο σου σε αλλο ποστ με τον τιτλο "Ζαλη των Ταξεων"
    Ξενητεμενος

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2009 08:40:41

    @11 Επί της ουσίας έχεις δίκιο αλλά εδώ είναι Ελλάντα. Θα αντιδράσει ο ΣΥΡΙΖΑ αν πας να καταχωρήσεις σε αρχεία τους λαθρομετανάστες. Όσο για την εφορία... εδώ γελάνε.
    ΥΓ-Ευχαριστώ για τα συγχαρίκια. Ηρέμησα όμως μετά από τις τοποθετήσεις της Κιμ Κίλιαν.

  11. ataktos avatar
    ataktos 30/01/2009 09:32:49

    Και με το βαθύ «κράτος μας» τι θα απογίνει μωρέ φαντάζεστε τι θα απογίνουν τα κοράκια του ….

  12. tony avatar
    tony 30/01/2009 10:10:34

    Να βγουν τα μαύρα λεφτά στη φόρα?Αδύνατον.Το κοροϊδευόμαστε σέ αυτή τη χώρα έχει πάρει μορφή εθνικής συμφωνίας.Οι γείτονες μας ήταν αφεντικά και έγιναν τσιράκια τά τελευταία 60 χρόνια.Για αυτόν τον λόγο και ο Ερντογάν αντέδρασε όπως αντέδρασε.
    Η Γραικοί απο την μερα της ίδρυσης του κράτους τους τσιράκια ήταν και τσιράκια θα είναι.Οπότε σε αυτο το κράτος που η ψευτιά και η κλεψιά είναι το θεμέλιο της ύπαρξης του θά ήταν αφελές να πούμε ας καθίσουμε μια μέρα να κάνουμε λογαριασμό.Το πρώτο ψεμμα είναι το ΕΛΛΑΣ.Γρεκία είναι το σωστό έτσι το δηλώσανε όταν το φτιάξανε.Και απο εκει και εμπρός το ψέμα πάει σύννεφο.

  13. Diamantis avatar
    Diamantis 30/01/2009 10:11:46

    Αυτό το ξέρατε?

    Η προσπάθεια της Βουλγαρίας να οικειοιηθεί την ιστορία της Θράκης είναι γνωστή. Μάλιστα συναγωνίζεται αντάξια την Τουρκία, θυμίζοντάς μας το "δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα". Και σε αυτή την περίπτωση το ελληνικό ΥΠΕΞ της Θοδώρας κοιμάται και ονειρεύεται!
    ...
    Το διάστημα που διανύουμε βρίσκεται στο Τόκυο ο βούλγαρος Πρόεδρος (Γκεόργκι Παρβάνοφ) προκειμένου να παραστεί στα εγκαίνια έκθεσης του θρακικού πολιτισμού, που σύμφωνα με την διαφήμιση της έκθεσης, είναι ο αρχαίος πολιτισμός των βούλγαρων!
    --------------------------------------------
    Γράψτε κάτι γι'αυτά, αν αληθεύουν.

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/01/2009 10:42:08

    @tony: "Γρεκία είναι το σωστό έτσι το δηλώσανε όταν το φτιάξανε": από ποια πηγή, φίλε, προέρχεται αυτό;

  15. silegav avatar
    silegav 30/01/2009 10:47:31

    Αφού βασίσαμε την ανάπτυξή μας και την κατασκευή των Ολυμπιακών έργων στους μετανάστες τώρα περιμένουμε να μας βγάλουν κι από την κρίση. Δεν είναι λίγο άδικο (και υπερβολικό)?

    ---------------------------

    Να προτείνω κι εγώ κάτι:

    - "Οικονομικός πατριωτισμός": Ας εμπιστευτούμε τα Ελληνικά προϊόντα. Έστω και αν είναι ακριβότερα ή πιό χαμηλής ποιότητας από τα εισαγόμενα. Η μείωση του ελλείματος τρ. συναλλαγών είναι πρώτος στόχος, ακόμη και αν, στην φάση αυτή, αυτού του είδους η "προστασία" μειώνει την ανταγωνιστικότητά τους. Το κράτος δεν μπορεί να κάνει πολλά στον τομέα αυτό, πλέον, οπότε ας αναλάβουν δράση οι πολίτες.

    - (Σε συνέχεια με το προηγούμενο) Όσοι δεν πλήττονται άμεσα από την κρίση, όπως οι εργαζόμενοι στο Δημόσιο και ευρύτερο Δημόσιο Τομέα, ας μην αλλάξουν την καταναλωτική τους συμπεριφορά. Να συνεχίσουν να ξοδεύουν όπως πριν, ίσως και περισσότερο, αποφεύγοντας την παγίδα της λιτότητας.

    - Το κράτος να αντιληφθεί πως τώρα είναι η στιγμή για νέους σταθμούς παραγωγής και ενεργειακά δίκτυα, δίκτυα οπτικών ινών, σιδηροδρομικά δίκτυα.

    ----------------------------

    For everywhere we look, there is work to be done. The state of our economy calls for action, bold and swift, and we will act - not only to create new jobs, but to lay a new foundation for growth. We will build the roads and bridges, the electric grids and digital lines that feed our commerce and bind us together. We will restore science to its rightful place, and wield technology's wonders to raise healthcare's quality and lower its cost. We will harness the sun and the winds and the soil to fuel our cars and run our factories. And we will transform our schools and colleges and universities to meet the demands of a new age. All this we can do. All this we will do.
    (B.H.Obama - Inauguration speech )

  16. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2009 10:55:52

    @19

    Ο Ομπάμα βέβαια μίλησε και για την δημιουργία της BAD BANK που θα διαχειριστεί εκεί τα τοξικα προιόντα.
    Στα καθ΄υμάς, όλες οι τράπεζες μαζί, θα μπορούσαν να δημιουργήσουν μια αντίστοιχη BAD BANK, για την συγκέντρωση και διαχείρηση των χρεών από δάνεια και κάρτες των αποδεδειγμένα ασθενεστέρων....

  17. Lakis avatar
    Lakis 30/01/2009 11:06:30

    @Anwnyme 11:00

    Am to "eyxaristoume therma thn kybernhsh twn Hnwmenwn Politeiwn" apo to bhma ths boulhs dia stomatos prwthypourgou pou to pas......

  18. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2009 11:07:58

    Ανώνυμε 20
    Αυτό το "μαγικό" του Γιωργάκη, πως γίνεται, για δώσε μας καμμιά ιδέα, γιατί είναι θεωρητικά αδύνατο...

  19. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2009 11:13:39

    Το ΥΠΕΞ , με ΤΙ ασχολείται;

  20. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2009 11:16:35

    Αντιληπτόν. Σε ποιό Χάρτη θα εμφανίζονται δηλαδή;

  21. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2009 11:27:45

    Ανώνυμε, δε βλέπω αναφορές

    ...στον Τούρκο ηθοποιό, που βγήκε πρόσφατα και περιέγραψε πως δολοφονούσε τους αδελφούς μας Κύπριους αιχμαλώτους...

    ...στα Σκόπια, που κάθε μέρα μηχανεύονται προκλήσεις...

    ...στο Αγαθονήσι!

    και ξαναρωτώ : ΜΕ ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΥΠΕΞ;

  22. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 30/01/2009 11:53:56

    Συμφωνω σε ολα. Μπραβο Ξενητεμενε.

    Εχεις παρει μαθηματα στην ξενητια φαινεται.

    Ο εξυπνο Κρατος ( λεμε τωρα ) παντα βρισκει λυσεις σε ολα τα ζητηματα. Τι θα πει λαθρο μεταναστης?

    Θα τους αναγκασει ειτε αν φυγουν ειτε να γινουν μονιμοι ειτε να μην ξαναβρουν δουλεια. Λυνονται ολα με αυτο τον τροπο. Οι εργοδοτες επισης θα υποχρεωθουν να δηλωνουν τα εξοδα αντιστοιχα.

    Εξυπνο αφεντικο εχουμε??

    ΠΠ

  23. KaryID avatar
    KaryID 30/01/2009 12:04:30

    @27 anonymous: η εκκλησία για πελάτες ψάχνει.

  24. KaryID avatar
    KaryID 30/01/2009 12:06:36

    @19 silegav: για να εμπιστευθούμε τα ελληνικά προϊόντα όπως λες, πρέπει ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ξανά ελληνικά προϊόντα (δηλαδη ελληνική παραγωγική βιοτεχνία, μεταποίηση και βιομηχανία).

  25. KaryID avatar
    KaryID 30/01/2009 12:12:11

    @18 Νήπιε: ... το γρεκία είναι η λέξη που συνηθίζουν οι Αλβανοί και διάφοροι να αποκαλούν την Ελλάδα, αν τους ακούσεις μεταξύ τους άντρες γυναίκες γρεκία γρεκία.

    Τι να κάνουμε παιδιά, εδώ ήταν και είναι Ελλάδα - μια δράκα άνθρωποι κάτω από την Ακρόπολη μιλούν την ίδια γλώσσα κάτι χιλιάδες χρόνια.
    Τες πα, τες πα.

  26. Naruto avatar
    Naruto 30/01/2009 12:23:31

    @ Tony

    Συμφωνούμε ακόμη μια φορά. Γραικύλοι και ότι εννοιολογική σημασία έχει αυτό, είναι το χαρακτηριστικό του "Έλληνα".
    Αυτό είναι και το πρόβλημα.
    Όσοι τυχαίνει να μην είναι περιθωριοποιούνται μέχρι να φύγουν ή να αφομοιωθούν (ή να εξοντώνονται πολιτικα-επαγγελματικα-κυριολεκτικα take your pick we have it all).

    Factorx Επιτρεποντος
    Link :
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=100301&ct=114

  27. KaryID avatar
    KaryID 30/01/2009 12:30:33

    Και μια λεπτομέρεια για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα: σε ένα υποπροξενείο μας στην Αγγλία πηγαίνουν νεαρά ζευγάρια εδώ μεταναστών Αλβανών, για χαρτιά, ιατρικές γνωματεύσεις ιατρικές κλπ. και λένε με καμάρι: εμείς είμαστε οι νέοι Έλληνες.

    Ας αποφασίσουν τι θέλουν τελικά: γρεκία ή νέοι Έλληνες.

    Χαίρετε προς το παρόν, γιατί έχουμε και δουλεία, που λέει ο άτακτος.

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/01/2009 13:10:56

    Σωστές και εύλογες οι προτάσεις

    Για την πρώτη θέλει προσοχή... Αν μερικοί πήραν επιδότηση για δουλειά στην Ευβοια και πήγαν στην Βουλγαρία είναι φάουλ, αλλά καμία σχέση με το να τα κάνουν Καγιέν ή κοκινομάλλες...

    Συμφωνώ και για τους λαθρομετανάστες, αλλά προϋποθέτει κάποια αναγνώριση. Είμαι υπέρ της αναγνώρισης, της φορολόγησης (και της αφομοίωσης αν είναι εφικτή)

    Στό τελευταίο, θα προσέθετα τις λέξεις "των πάσης φύσεως"εκεί στις συνολικές αποδοχές, και θα φορολογούσα σαν εισόδημα ή θα καταργούσα τις μερσεντες, σωφέρ, μπράβους, παρατρεχάμενους και αργόμισθα παράσιτα.

    Θα καταργούσα το 1/3 των Υπουργείων και το άλλο 1/3 Εβρο, Φλώρινα και Αγαθονήσι (γνωστό και ως νήσος Γάϊδαρος)

  29. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 30/01/2009 13:28:10

    Η κρίση είναι μεν ευκαιρία για δομικές αλλαγές αλλά όχι με την έννοια που οι περισσότεροι ελπίζουν αφελώς .

    Η ευκαιρία που μας παρουσιάζεται δεν βασίζεται στη βούληση των εγχώριων πολιτικών διότι προτεραιότητά τους δεν είναι η πολιτική αλλά η "επιβίωση".

    Η ελπίδα έρχεται όπως πάντα απ΄έξω . Η Ελλάδα ανέκαθεν ως κατ επίφαση κράτος ακολουθούσε τάσεις , και οι τάσεις παγκοσμίως δείχνουν να κινούνται προς εξορθολογισμό του οικονομικού συστήματος .

    Αν γίνει παγκοσμίως ίσως και να γίνει εν μέρη (πάντα) και στην Ελλάδα .

    Η Bad Bank του Ομπάμα π.χ είναι η πιο ορθολογική κίνηση σε αυτή τη κατάσταση που έχει βρεθεί η αμερικανική οικονομία . Ο Πούτιν ζητά επαναπροσδιορισμό των οικονομικών κανόνων και δηλώνει πως η αύξηση της πολεμικής ισχύος δεν αποτελεί λύση . Ο Ερντογάν (έστω υποκριτικά και εν βρασμώ) λέει αλήθειες που δεν διανοούνταν ποτέ επίσημοι ηγέτες να θίξουν .

    Εσωτερικές λύσεις για την κρίση υπάρχουν άπειρες . Η λέξεις κλειδιά είναι "κρατική σπατάλη" , "απασχόληση" και "ανάπτυξη" όπως είπε κι ο Παπαθανασίου σήμερα αλλά οι λέξεις μπορεί να είναι ίδιες οι ερμηνείες των εννοιών διαφέρουν βεβαίως βεβαίως...

    Αν περιμένουμε από τους εγχώριους πολιτικούς βελτίωση είμαστε το ίδιο υποκριτές και ευθυνόφοβοι με αυτούς .

  30. Lakis avatar
    Lakis 30/01/2009 13:30:53

    Exo ksanagrapsei pws einai oi diadikasies stis kat' eme politismenes kai kata pollous allous Ellhnes "fasistikes" xwres:

    Otan hrtha stin Ispania phga sto Dhmarxeio na dilwthw (nomos!) gia na parw adeia paramonhs kai adeia ergasias (kai as eimai poliths xwras ths E.U.).

    Ekei mou zhthsan:

    1.) Antigrafo poinikou mhtrwou apo tin xwra apo tin opoia katagomai (Ellada).

    2.) Antigrafo poinikou mitrwou apo tin xwra apo tin opoia hrtha stin Ispania (Germania).

    Ta dyo parapanw gia na bebaiothoune oti den phga "kynigimenos" sthn Ispania na zhsw.
    Katopin elegksan epitopou ean exw diethnes entalma syllhpshs apo Europol h Interpol.

    3.) Me esteilan sthn "Mutua Catalynia" (to IKA ths Katalonias) opou eprepe na kanw eksetaseis gia Hpatitida, Syffilh, AIDS, fymatiwsh kai loipes kollhtikes arrwsteies.

    4.) Eprepe na kanw enorkh dhlwsh oti ekeinh th stigmh den diwkomai se kamia xwra gia poiniko adikhma kai oute ginetai astynomikodikastikh erevna eis baros mou (kai as mhn exei ginei akomh to dikastirio).

    Efoson proskomisa ola ta parapanw eprepe na brw spiti na meinw.
    Sto mesodiasthma emena se Ksenodoxeio kathoti sthn Ispania apagoreyetai enoikiasths na noikiasei spiti se allodapo efoson den exei adeia paramonhs kai efoson den paei me ton ypopshfio noikarh sto topiko astynomiko tmhma opou prepei na elegksei ton noikarh h astynomia kai na dwsei sygkatathesh!!!
    H timwria einai katasxesh toy diamerismatos!!!

    Mou bghke h adeia paramonhs (gia eksi mhnes arxika) kai arxisa na psaxnw spiti.
    Brhka spiti kai phga me ton enoikiasth sto plhsiestero tmhma opou h astynomia elegkse kai emena kai thn adeia paramonhs mou kai edwse th sygkatathesh ths.

    Me ayto to xarti phga ksana sto dhmarxeio kai katopin phra adeia ergasias kai phra kai apo thn Eforia N.I.F (AFM).

    Eosotou brw doulia eprepe na plhrwnw thn Mutua (IKA) apo thn tzeph mou (90 Euro to mhna) wste na eimai asfalismenos.
    Ayto prepei na ginei ypoxrewtika toutestin prepei kata thn parapanw diadikasia na apodeikseis oti exeis kapoious porous oikonomikous kai oti den phges ekei mpathrhs na se taisei kai na se perithalpsei to ispaniko kratos.

    Katopin aytwn mou synesthsan na diabasw merika xwria tou ispanikou dikaiou (oson afora ti einai poinika adikhmata, ti plhmelhmata ktl.) kai me enhmerwsan oti ean arxika ton prwto xrono ypopesw se sobaro adikhma tote tha apelathw subitos (sic) pros thn xwra apo thn opoia katagomai (oxi se aythn apo thn opoia phga ekei) kai tha parakraththei h tyxon periousia mou (logariasmoi se ispanikes trapezes) apo to ispaniko kratos!

    Shmeiwteon oti egw hrtha Metanasths sthn Ispania kai oxi LATHROmetanasths (opou oi diadikasies einai poly pio dyskoles gia na pareis adeia paramonhs, sxedon adynato).

    RWTW LOIPON TOUS "BATHEIA DHMOKRATIKOUS" ANAGNWSTES EDW:

    STHN ELLADA POIOS APO TOUS (LATHRO)METANASTES THA PERNAGE EPITYXWS THN PARAPANW DIADIKASIA??????????

    Dedomenou oti to idio systhma isxyei p.x. kai sthn Germania rwtw:

    PIO DHMOKRATIKH KAI PIO EYHMEROUSA XWRA EIMASTE EMEIS APO THN GERMANIA KAI THN ISPANIA??????

  31. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 30/01/2009 13:35:55

    "ξενητεμενε"

    καταπληκτική η θέση να μην φορολογουνται επαρκώς τα υπερκέρδη των τραπεζών και των νταβατζήδων,

    που ουτως η αλλως δεν επενδυουν σε τίποτα, μονο καταβροχθιζουν, αλλα απεναντίας να μαμηθουν οι λαθρομεταναστες, οι οποίοι είναι όντως οικονομικοί αλλά και πολιτικοί μετανάστες, οι οποίοι εισήχθησαν παράνομα.

  32. tony avatar
    tony 30/01/2009 13:38:05

    Greece, Greeks
    Έτσι δηλώνουμε εμείς σε όλα μας τά διαφημιστικά φυλλάδια.Η πηγή μου LIVE YOUR MYTH IN GREECE.
    Υπουργείο τουρισμού 2007. Με αυτό το logo διαφημίζαμε τον τουρισμό μας.Τό ΕΛΛΗΝΕΣ είναι για εσωτερική κατανάλωση.Δηλώσαν Γρεκοί και αλλόθρησκοι που δεν είχαν καμιά σχέση με τους ειδωλολάτρες ΕΛΛΗΝΕΣ.Η εθνοκάθαρση από τους χριστιανούς κράτησε μέχρι το 1950.Το 2000 η θρησκεία των Ελλήνων αναγνωρίστηκε με απόφαση Πρωτοδικείου.Οποία ύβρεις. Ενας πρωτοδίκης αναγνώρισε την θρησκεία των Ελλήνων.Τώρα οι μεγάλοι της αρχαιότητας μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι η Ελληνική θρησκεία δεν ήταν πλέον αίρεση.

  33. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 30/01/2009 13:39:58

    ...Από τις μέχρι τώρα έρευνες των υπηρεσιών του Υπουργείου Εξωτερικών δεν προκύπτουν οι τυπικές ενδείξεις για παραπομπή της υπόθεσης Ογκαλάτς στο Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο το οποίο επίσης δεν έχει αρμοδιότητα σε υποθέσεις προ του 1974.
    Τάδε έφη Ντόρα Μπακογιάννη-Κούβελου-Μητσοτάκη στη Βουλή προ ολίγου.

  34. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2009 14:18:24

    @44 ο νοών...νοείτω

    Ούτε καν παραδειγματικά, ούτε καν για τα μάτια του κόσμου.... ;

  35. anonymous avatar
    anonymous 30/01/2009 14:21:44

    Ούτε για το φαίνεσθαι, η κυρία με τα τρία επίθετα και τις υψηλές προσωπικές φιλοδοξίες, δεν υπερασπίζεται τα περί πατρις, αλλά μόνο ότι αφορά τα περι πάρτης!

    Η ανοχή Κώστα μου, έχει κι όρια!
    Πόσο θα καλύπτεται ακόμη .....

  36. antifas avatar
    antifas 30/01/2009 15:10:54

    Θα συμφωνησω μαζι σου οτι ''πηξαμε απο θεωρια'' και ειναι καιρος για ουσιαστικες προτασεις που θα λυσουν το προβλημα. Αλλα νομιζω οτι μεσω ορισμενων προτασεων σου καλεις τους μικρομεσαιους να πληρωσουν τη κριση του καπιταλιστικου συστηματος.
    Προσωπικα η πιο ουσιαστικη λυση ειναι η φορολογια του μεγαλου κεφαλαιου της χωρας, καθως και η εξαλλειψη της φοροδιαφυγης τοσο στο τομεα των ''παμπλουτων'' ελευθερων επαγγελματιων οσο και στο τομεα των επιχειρηματιων.
    Όσον αφορα για τους μεταναστες, οι οποιοι στη συντριπτικη τους πλειοψηφια ειναι προσφυγες, η προταση σου ειναι μεγαλο φαουλ...!!!! Δε μπορεις να ζητας απο τους φτωχους και κατατρεγμενους να πληρωσουν αυτη τη κριση. Επισης ειναι απαραδεκτο να τους κατονομαζεις ''λαθρο-μεταναστες''! Ποιος εισαι εσυ που θα ορισεις αν μια ανθρωπινη ζωη ειναι ''λαθραια'' ή οχι...!!!!!!!!!
    Το μονο που εχω να σου πω πανω σε αυτο ειναι οτι καμια ζωη δεν ειναι λαθραια!

  37. Decay avatar
    Decay 30/01/2009 15:28:32

    @ First

    Ο tony είναι Αλβανός.
    (Μην το αρνείσαι, ΦΑΙΝΕΤΑΙ)

    Καμιά άλλη απορία?
    (Γρεκία και τρίχες κατσαρές)

  38. Decay avatar
    Decay 30/01/2009 15:35:07

    @ 47 antifas,

    Ναι, καμια ζωη δεν ειναι λαθραία, αλλά άτομο που εισέρχεται σε μια χώρα χωρίς τα απαιτούμενα έγγραφα και απο μή ελεγχόμενο σημείο των συνόρων ειναι ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ.
    Κάτι σαν τον tony δηλαδή, που θα μας κάνει σε λίγο δωρεάν μαθήματα περι Ελληνισμού.

  39. tony avatar
    tony 30/01/2009 16:11:42

    Τι να αρνηθώ? Σαν Κνιτης πρότεινα και εγώ ανάπτυξη κατά το Αλβανικό μοντέλο.Από εκεί και εμπρός ολη μου τη ζωή πλήρωνα ενοίκιο σε αυτή τη χώρα που με έντυσε 22 μήνες στο χακί.Δεν εχω εθνική ταυτότητα ειμαι ακτήμων.Την περιουσία μας την πήραν στον εμφύλιο.Ο πατέρας μου πλήρωσε ακριβά την συμμετοχή του στο αντάρτικο και έστειλε και λίγο λογαριασμό και σέ εμένα.Ο παππούς μου ήταν τραμβαγέρης στη Χαριλάου.Όχι Αλβαβνος ούτε Αρβανίτης.ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ.
    Σαλονικιός.

  40. Decay avatar
    Decay 30/01/2009 16:21:54

    Τι γνωρίζεις για το ASNOM?

  41. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/01/2009 18:17:27

    Ιδέα: Να καταργηθεί η χρηματική αποζημίωση των βουλευτών και να αποφασιστεί ότι θα τους ζει απλώς το ελληνικό κράτος με διατακτικές. Θα τους πληρώνει τα πάντα, μέχρι και τα πουρμπουάρ στα γκαρσόνια με διατακτικές που θα μπορούν να εξαργυρώνονται σε κάθε τράπεζα. Δεν θα έχουν όριο στο τι μπορούν να ξοδέψουν, για σπίτι, ενοίκιο, γραφείο, ρούχα κλπ. Αυτοκίνητο θα τους δίνει το κράτος, αλλά θα είναι όλα ανοιχτά και δημόσια. Θα υπάρχει στην ιστοσελίδα της Βουλής αναλυτική ενημέρωση για το τι ξόδεψε κάθε βουλευτής με τα λεφτά μας. Να τους πω εγώ μετά ποιος βουλευτής θα ζει μεγάλη ζωή, κανένας δεν θα τολμά να ξοδέψει παραπάνω από το μέσο πολίτη γιατί θα τους φάνε μετά οι πολιτικοί τους αντίπαλοι. Θα υπάρχουν και σούμες για κάθε μήνα και για κάθε χρόνο. Θα υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των κομμάτων για το ποιος ξόδεψε τα λιγότερα.

  42. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/01/2009 18:49:20

    @Lakis: Καλησπέρα! Επειδή κανένας σοβαρός αναγνώστης δεν κάθεται να διαβάζει greeklish, και αυτή η ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ σύγκριση Ισπανίας - Ελλάδος που έκανες είναι πολύ χρήσιμη, -γιατί αποδεικνύει το πόσο ΑΧΡΗΣΤΟΙ είμαστε ως Έλληνες "πολίτες", αφού εκλέγουμε τέτοιους ανίκανους να λύσουν ένα πρόβλημα πολιτικούς-, "αποθήκευσε" κάπου αυτή την διεύθυνση, στην οποία έβαλα το κείμενό σου και βγήκε ή μετάφραση που παραθέτω: http://services.innoetics.com/greeklish/

    *****

    "Έχω ξαναγράψει πως είναι οι διαδικασίες στις κατ’ εμέ πολιτισμένες και κατά πολλούς άλλους Έλληνες “φασιστικές” χώρες:

    Όταν ήρθα στην Ισπανία πήγα στο Δημαρχείο να δηλωθώ (νομος!) για να πάρω άδεια παραμονής και άδεια εργασίας (και ας είμαι πολίτης χώρας της E.you.).

    Εκεί μου ζήτησαν:

    1.) Αντίγραφο ποινικού μητρώου από την χωρα από την οποια κατάγομαι (Ελλάδα).

    2.) Αντίγραφο ποινικού μητρώου από την χωρα από την οποια ήρθα στην Ισπανία (Γερμανία).

    Τα δυο παραπάνω για να βεβαιωθούνε ότι δεν πήγα “κυνηγημένος” στην Ισπανία να ζήσω.
    Κατόπιν έλεγξαν επιτόπου εάν έχω διεθνές ένταλμα σύλληψης από Europol η Ιντερπόλ.

    3.) Με έστειλαν στην “Μυτιά "καταλυνια"” (το ΙΚΑ της Καταλονίας) όπου έπρεπε να κάνω εξετάσεις για Ηπατίτιδα, Syffilh, AIDS, φυματίωση και λοιπές κολλητικές αρρώστιες.

    4.) Έπρεπε να κάνω ένορκη δήλωση ότι εκείνη τη στιγμή δεν διώκομαι σε καμια χωρα για ποινικό αδίκημα και ούτε γίνεται αστυνομικοδικαστική ερευνα εις βάρος μου (και ας μην έχει γίνει ακόμη το δικαστήριο).

    Εφόσον προσκόμισα όλα τα παραπάνω έπρεπε να βρω σπίτι να μείνω.

    Στο μεσοδιάστημα εμενα σε Ξενοδοχείο καθότι στην Ισπανία απαγορεύεται ενοικιαστής να νοικιάσει σπίτι σε αλλοδαπό εφόσον δεν έχει άδεια παραμονής και εφόσον δεν πάει με τον υποψήφιο νοικάρη στο τοπικό αστυνομικό τμήμα όπου πρέπει να ελέγξει τον νοικάρη η αστυνομία και να δώσει συγκατάθεση!!!

    Η τιμωρία είναι κατάσχεση του διαμερίσματος!!!

    Μου βγήκε η άδεια παραμονής (για έξι μήνες αρχικά) και άρχισα να ψάχνω σπίτι.
    Βρήκα σπίτι και πήγα με τον ενοικιαστή στο πλησιέστερο τμήμα όπου η αστυνομία έλεγξε και εμενα και την άδεια παραμονής μου και έδωσε τη συγκατάθεση της.

    Με αυτό το χαρτί πήγα ξανά στο δημαρχείο και κατόπιν πήρα άδεια εργασίας και πήρα και από την Εφορία Η.Η.F (ΑΦΜ).

    Εωσότου βρω δουλειά έπρεπε να πληρώνω την Μυτιά (ΙΚΑ) από την τζεφ μου (90 Euro το μηνα) ώστε να είμαι ασφαλισμένος.

    Αυτό πρέπει να γίνει υποχρεωτικά τουτέστιν πρέπει κατά την παραπάνω διαδικασία να αποδείξεις ότι έχεις κάποιους πόρους οικονομικούς και ότι δεν πηγες εκεί μπατίρης να σε ταΐσει και να σε περιθάλψει το ισπανικό κράτος.

    Κατόπιν αυτών μου συνέστησαν να διαβάσω μερικά χωρια του ισπανικού δικαιου (όσον αφορά τι είναι ποινικά αδικήματα, τι πλημμελήματα κτλ.) και με ενημέρωσαν ότι εάν αρχικά τον πρώτο χρόνο υποπέσω σε σοβαρό αδίκημα τότε θα απελαθώ σούμπιτος (sic) προς την χωρα από την οποια κατάγομαι (όχι σε αυτήν από την οποια πήγα εκεί) και θα παρακρατηθεί η τυχόν περιουσια μου (λογαριασμοί σε ισπανικές τράπεζες) από το ισπανικό κράτος!

    Σημειωτέον ότι εγώ ήρθα Μετανάστης στην Ισπανία και όχι Λαθρομετανάστης (όπου οι διαδικασίες είναι πολύ πιο δύσκολες για να πάρεις άδεια παραμονής, σχεδόν αδύνατο).

    ΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥΣ “ΒΑΘΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ” ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΕΔΩ:

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ("ΛΑΘΡΟ")ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΕ ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ??????????

    Δεδομένου ότι το ίδιο σύστημα ισχύει p.x. και στην Γερμανία ρωτώ:

    ΠΙΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΗΜΕΡΟΥΣΑ ΧΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ??????".

    ΥΓ. Το άφησα όπως βγήκε, για να δεις πόσο καλό είναι. Αν εξαιρέσεις το ..."μυτιά", που δικαιολογημένα το μετέφρασε έτσι, και το "από την τζεφ μου", που ήταν δικό σου "λάθος", ένεκα ντοπολαλιάς, δεν έχει λάθος.

    @Factorx: δεν μπορεί να μπει κάπου μόνιμα αυτή η "διεύθυνση"; Θα ήταν πολύ χρήσιμο, ΑΝ γίνεται.

  43. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/01/2009 19:54:31

    @Naruto: πολύ καλό το λινκ. Thanks!

    @tony:

    “Και γαρ ούτος (: ο κατακλυσμός επί Δευκαλίωνος)
    περί τον ελληνικόν εγένετο τόπον.

    Αύτη δε έστιν η (χώρα) περί την Δωδώνην και τον Αχελώον. Ούτος γαρ ( ο Αχελώος) πολλαχού το ρεύμα μεταβέβληκεν.

    Ώικουν (κατοικούσαν) γαρ οι Σελλοί ενταύθα ΚΑΙ οι καλούμενοι τ-ό-τ-ε μεν Γραικοί
    ν-υ-ν δ’ Έλληνες»,
    Αριστοτέλης, «Μετεωρολογικά», Α 14

    ΑΡΑ: ο Αριστοτέλης μάς δηλώνει ότι: οι Σελλοί δεν ήταν Γραικοί, αλλά συγκάτοικοί τους στην «περί την Δωδώνην και τον Αχελώον» χώρα, και οι Γραικοί ήταν αυτοί που ονομάσθηκαν Έλληνες, ΜΕΤΑ τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα.

    Παρεμπιπτόντως, «γραικός» = ξυπόλητος. «Κολλάει», αν σκεφτούμε, ότι, μετά τον κατακλυσμό και την πλημμύρα, ο τόπος τους ήταν γεμάτος λάσπες και νερά…

    Οι Ρωμαίοι ονόμασαν «Graeci» τους Έλληνες και «Graecia» την Ελλάδα, γιατί στην πορεία τους από την χώρα τους προς την Ελλάδα, οι Γραικοί ήταν η πρώτη ελληνόφωνη φυλή που συναντούσαν. Δεν ήταν, δηλαδή, για λόγους απαξίωσης, ή φθόνου, η ονομασία που τους έδωσαν. Το ίδιο, ακριβώς, συνέβει και με τους Άραβες και τους λοιπούς Ασιάτες, όπου οι Ίωνες ήταν οι πρώτοι Έλληνες που συναντούσαν ερχόμενοι προς την Μεσόγειο, κι απ’ αυτούς ονόμασαν συνολικά τους Έλληνες ως «Yunan» και την Ελλάδα «Yunanistan».

    ΥΓ. Οι φανέλες των εθνικών ομάδων έχουν αρχίσει να γράφουν "HELLAS". Όσο και να μην το συνειδητοποιούμε άμεσα, η πρόοδος είναι τεράστια. Σημειωτέον, η αλλαγή από GREECE σε HELLAS έγινε πρώτη φορά στις φανέλες της εθνικής μπάσκετ. Της εθνικής που είναι, κατά την άποψή μου, "trademark"- "σήμα κατατεθέν"- "επιτομή" της πατρίδας μας...

  44. ariel avatar
    ariel 31/01/2009 00:09:27

    @54 Νήπιε, ευχαριστώ για την επεξήγηση για τους Γραικούς. Βλέπεις, Γραικού ήταν το πατρικό της γιαγιάς μου. Δεν ξέρω γιατί θεωρείται υποτιμητικό το Γραικοί ή γιατί ονομάζουν Γραικύλους όσους θέλουν να υποτιμήσουν. Τώρα αρχίζει να χρησιμοποιείται το Ελλάς, αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι αρχικά λεγόμασταν Γραικοί.

  45. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/01/2009 15:36:07

    @ariel (...Γραικού): να 'σαι καλά! Κι επειδή ενδιαφέρεσαι, ορίστε και άλλα για την "Ελλάδα" και τους "Έλληνες"...

    ΙΣΤΟΡΙΑ = ΓΝΩΣΗ


    «ΙΣΤΟΡΙΚΩΣ, δηλαδή κατά την γραπτήν παράδοσιν, τα ονόματα ΕΛΛΑΣ και ΕΛΛΗΝ καθώς και άλλοι παρόμοιοι τύποι Ελλοί, Ελλοπία, Έλλα ευρίσκοντο κατ’ αρχάς εν Ηπείρω… Η ονομασία αυτή ωρμήθη (= προήλθε), καθ’ ά (= σύμφωνα μ’ όσα) ήδη ερευνηταί τής Ελληνικής Ιστορίας ήκασαν (= υπέθεσαν), υπο των ιερών και των άλλων και προ πάντων τού εν ΔΕΛΦΟΊΣ και του εν ΟΛΥΜΠΊΑ. Είναι δηλαδή γνωστόν ότι

    (πρώτον:) αρχαιόθεν υπήρχεν εν Δελφοίς επίσημον ιερόν (αν μετά των εξ Ηπείρου εις την Ανατολικήν Ελλάδα ελθόντων Θεσπρωτών ήσαν και ιερείς εκ Δωδώνης, και αν ούτοι υπήρξαν οι ιδρυταί του εν Δελφοίς ιερού άδηλον [= αφανέρωτο, άγνωστο], φαίνεται δ’ όμως λίαν πιθανόν) καθώς και ότι

    (δεύτερον:) από του ογδόου αιώνος άρχεται η ανάπτυξις και η πανελλήνιος φήμη των αγώνων εν Ολυμπία.

    Περί της μεγίστης δυνάμεως και εθνικής σημασίας των ιδρυμάτων εκείνων ημείς σήμερον δυσκόλως δυνάμεθα να σχηματίσωμεν έννοιαν τινά οπωσούν προσεγγίζουσαν την αλήθειαν. Ας ενθυμηθή έκαστος ότι πας Έλλην εθεώρη καθήκον αυτού να μεταβή τουλάχιστον άπαξ εις την Ολυμπία… ότι κατά πάσαν επίσημον περίστασιν και αι πόλεις και πολλοί ιδιώται συνεβουλεύοντο το ιερόν των Δελφών… ταύτα και άλλα τοιαύτα έχων τις υπόψει δύναται να σχηματίσεη ιδέαν τινά περί της μεγίστης επισημότητος, του σεβασμού και επιβολής ην τα ιερά ιδρύματα ταύτα είχον παρά τω Ελληνικώ λαώ.

    Εννοείται δε οίκοθεν ότι ακριβώς ως σεβαστά και ανενόχλητα εχρησίμευσαν εις ίδρυσιν των λεγομένων ΑΜΦΙΚΤΥΟΝΙΏΝ, ήτοι συμφωνίας και συνεργασίας των περιοίκων προς ειρήνευσιν, προστασίαν και φύλαξιν αυτών… έπειτα δε και των άλλων όσοι μετείχον των εορτών και πανηγύρεων τούτων, μετά της εννοίας δε της ενότητος ταύτης διεδίδοντο και αι κοιναί πλέον ονομασίαι Ελλάς και Πανέλληνες - Έλληνες ΔΙΟΤΙ ούτως εκαλούντο οι από της Θεσπρωτίας το πρώτον, εκ Θεσσαλίας και Φθιώτιδος έπειτα, κατελθόντες ιερείς τούτων, όπως δηλούται εντεύθεν ότι έδρα των θεών παρέμεινεν έκτοτε πάντοτε ο προς βορράν υψηλός ΟΛΥΜΠΟΣ όπου μεταφυτεύθη μετά των Θεσπρωτών ο ΠΕΛΑΣΓΙΚΟΣ της ΔΩΔΩΝΗΣ Ζευς ..

    Κατά ταύτα τα ονόματα Ελλάς και Έλλην κατά μικρόν διαδιδόμενα εδήλουν ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ανθρώπους, λαούς μετέχοντας των ιερών του πολιτισμού, ανθρώπους ημερωμένους, ως ειπείν ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥΣ, συνεργαζομένους ΥΠΕΡ ιερών σκοπών, ΥΠΕΡ Ειρήνης και ασφαλείας αλλήλων, ΥΠΕΡ έργων πολιτισμού.

    ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ πολλοί προθύμως απεδέχοντο την μετά των επισήμων ιερών συνημμένην προσωνυμίαν ταύτην ΠΑΝΕΛΛΗΝΕΣ - ΕΛΛΗΝΕΣ, διότι ΟΎΤΩΣ ανεγνωρίζοντο και κατετάσσοντο εις την ευγενή και ευσεβή εκείνων ομάδα, εδέχοντο ΤΑ ΕΥΣΕΒΗ, ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΜΙΜΑ των κ-ο-ι-ν-ώ-ν Ελληνικών λατρειών των θεών, την ημέρωσιν και τον πολιτισμόν και ωνομάζοντο ΜΕΝ δια του εθνικού ονόματος Πανέλληνες, εθεώρουν ΔΕ τας εαυτών πόλεις μέρη συστατικά της μεγάλης, της κοινής πατρίδος της μικράς ΕΛΛΑΔΟΣ»,