22/10/2008 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πήγε στη Βουλή η δικογραφία

Στην Βουλή βρίσκεται ήδη αντίγραφο της δικογραφίας για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου, ύστερα από αντιδράσεις απαίτηση της αντιπολίτευσης (βλ. Συνταγματική εκτροπή η μη αποστολή της δικογραφίας). Περιέχεται σε οκτώ κούτες με έγγραφα, συμβόλαια, γνωμοδοτήσεις, τοπογραφικά, μαρτυρικές καταθέσεις κ.α., που έχουν συλλεχθεί για την υπόθεση των ανταλλαγών εκτάσεων της Μονής Βατοπεδίου με το δημόσιο.

Το ΠΑΣΟΚ εξετάζει το ενδεχόμενο να ζητήσει ολιγοήμερη αναβολή της ψηφοφορίας για τη σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής, προκειμένου να έχουν οι βουλευτές τον χρόνο να μελετήσουν τη δικογραφία. Ανάλογο αίτημα έχει ήδη υποβληθεί από τον ΣΥΡΙΖΑ προκειμένου να αποφασίσει για την Προανακριτική.

Ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ κ. Παπακωνσταντίνου χαρακτήρισε τη σημερινή μέρα «ημέρα δικαίωσης», καθώς -όπως είπε- δικαιώνονται οι δύο παραιτηθέντες εισαγγελείς και η πρόταση του ΠΑΣΟΚ για προανακριτική επιτροπή, ενώι καταρρέουν οι μεθοδεύσεις της κυβέρνησης. Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελος Βενιζέλος δήλωσε ότι ο κ. Σανιδάς διαβιβάζει το φάκελο στη Βουλή υπό την πίεση της αντιπολίτευσης, ενώ έπρεπε αυτό να είχε συμβεί όταν με την παραγγελία του προς την Εισαγγελία Εφετών Αθηνών διαπίστωνε ότι κακουργηματικές πράξεις σε βάρος του Δημοσίου τελέστηκαν με την έκδοση υπουργικών αποφάσεων ανεξάρτητα από την ύπαρξη δόλου. Και πρόσθεσε: «Ποιος θα ζητήσει τώρα συγγνώμη από τους δύο αντεισαγγελείς Εφετών που παραιτήθηκαν γιατί παρεμποδίστηκαν να διαβιβάσουν το φάκελο στη Βουλή;»

Η προβλεπόμενη διαδικασία ενημέρωσης των μελών του Κοινοβουλίου για το περιεχόμενο της δικογραφίας είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα, γεγονός που οδηγεί στην ασφαλή εκτίμηση ότι ενδεχομένως θα αναβληθεί η αναβολή για λίγες ημέρες της συζήτησης για την προανακριτική, που είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή. Σύμφωνα με τον κανονισμό του Κοινοβουλίου, το περιεχόμενο της δικογραφίας δεν επιτρέπεται να αντιγραφεί για οποιονδήποτε λόγο και η ανάγνωση του από τους βουλευτές μπορεί να γίνει μόνο σε γραφείο της βουλής παρουσία υπαλλήλου ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο αφαίρεσης ή αντιγραφής στοιχείων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος avatar
    Χρήστος 22/10/2008 14:25:20

    Η εξέταση και μόνο από την πλευρά του αγωνιούντος ΠΑΣΟΚ της πιθανότητας να υπάρξει ολιγοήμερη αναβολη στην ψηφοφορία για την προανακριτική είναι μια εξέλιξη καθόλα σοβαρή, καθώς επιτρέπει την πλήρη τεκμηρίωση των όποιων καταγγελιών με βάση συγκεκριμένα και ορατά στοιχεία της δικογραφίας.
    Αναρωτιέμαι, τώρα που "η ολιγοήμερη αναβολή" κρίνεται ως σωστή από το ΠΑΣΟΚ, γιατί οι αναφορές στην απόλυτα ορθή στασή του ΣΥΡΙΖΑ όλες τις προηγούμενες μέρες έγτιναν αντικείμενο χλευασμού (για να μην πω κάτι περισσότερο) από όλα τα νεόκοπα πράσινα παπαγαλάκια, που εύκολα κατέληγαν στα "συμπεράσματα" τα οποία διέρρεαν από την Χαριλάου Τρικούπη...
    Η σοβαρότητα και η υπευθυνότητα που επέδειξε ο ΣΥΡΙΖΑ στο συγκεκριμένο θέμα θα έπρεπε να είναι οδηγός σε κάθε ανάλογη περίπτωση για όλους.

  2. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 22/10/2008 14:33:26

    Κάτι δεν πάει καθόλου καλά με τα ΜΜΕ.
    Φίλοι μου έχουμε πέσει σε βούρκο.

    Αυτή τη στιγμή αν κάποιος εγκαταβιών εν Ελλάδι παρακολουθούσε μόνο τα κανάλια της τηλεόρασης θα σχημάτιζε την εντύπωση οτι το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας είναι οτι ένας μοναχός απέκτησε με αμφιλεγόμενες διαδικασίες εκτάσεις σε μία λίμνη.
    Είναι άνευ προηγουμένου η προσπάθεια αποπροσανατολισμού του ενδιαφέροντος των πολιτών που γίνεται στις μέρες μας.

    Ειλικρινά αν ξανανοίξω την τηλεόραση και ακούσω για Βατοπέδιο ΘΑ ΞΕΡΑΣΩ.
    Μα καλά για ηλίθιους μας περνάνε?

    -120.000 λαθρομετανάστες μόνο μέσα στο 2008.
    -σκοπιανό.
    -αμερικάνικες εκλογές.
    -διεθνή γεωπολιτικά παίγνια. Η κατάσταση βράζει στον κόσμο
    -οικονομική κρίση.
    -αγωγοί.
    -ελληνοτουρκικά. Αιγαίο και υπόθεση ''εργκενεκον'' στους ''απέναντι''.
    -ξέσπασμα του κουρδικού.
    -άθλια νοσοκομεία.
    -άθλια κατάσταση στην παιδεία.
    -καταχρηστικές καταλήψεις.
    -πορείες και απεργίες.
    -ανέχεια.
    -ανεργεία.
    -ΠΛΗΡΗΣ διανοητική και πολιτισμική ΚΑΤΑΠΤΩΣΗ.
    -εγκατάλειψη του λαικού αθλητισμού.
    -ιδεολογικές και πολιτικές ζυμώσεις.
    .
    .
    και, και, και και.........

    και τα γαμωκάναλα ασχολούνται εδώ και μήνες ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με το αν παρανόμησε ένας μοναχός σε ένα μοναστήρι!!!!
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΥΦΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΛΟΒΟΤΟΜΗΣΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.
    Παντού προπαγάνδα, αποσιώπιση, έντεχνη στροφή του ενδιαφέροντος, παπαγαλισμός....

    Το 1984 είναι εδώ.

    Τους έχω σιχαθεί.

  3. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 22/10/2008 14:36:40

    Επειδη ο Συριζα εδειξε σοβαρότητα και υπευθυνότητα βγήκε ο Κωνσταντόπουλος και "αδειασε" τον Αλαβάνο??
    Η νομιζεις πως αν το ΠΑΣΟΚ ανοιγε συζητηση για αναβολή από προχθές θα εφτανε ο φακελλος στη βουλή??? Η προταση περι αναβολής ηταν προσπάθεια να σωθουν τα προσχήματα μετα την αναγκαστική συμπλευση με το ΠΑΣΟΚ, αστοχη όσο και η πρεμούρα να τοποθετηθει ο Αλαβανος υπερ της εξεταστικής και ΚΑΤΑ της προανακριτικής νωρις νωρις. (αυτή ηταν η αρχική θέση ΣΥΡΙΖΑ- ΚΚΕ)Το οτι "ολισθησε" σταδιακά σε μια εβδομάδα αποδεικνυει την αξία της και την απηχηση της.

  4. Factorx avatar
    Factorx 22/10/2008 14:41:11

    @άνω σχώμεν: Εγω προβληματίζομαι για το γεγονός οτι ορισμένους τους πιάνει η ευάισθησία για τα υπαρκτά προβλήματα που περιγράφειος τώρα που ζητείται νη παραπομπή του κ. Ρουσόπουλου

  5. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 22/10/2008 14:42:52

    @ανω σχώμεν
    Ασε το κόλπο "εδω ο κοσμος καιγεται..." ειναι παλιό καιδεν πιανει
    Ετσι κι αλλιως αν ειναι να τον σβησεις αρχίζεις από τον πλησιεστερο θάμνο.
    ΥΓ: Το προβλημα δεν ειναι "ενας μοναχός σε καποια λιμνη" ειναι ενας (τουλαχιστον) υπουργός σε μια (τουλάχιστον) κυβέρνηση που μοιράζει την δημόσια γη ΠΑΡΑΝΟΜΑ λες και μοιράζει τα αμπελοχώραφα του παππού του.

  6. Περιηγητής του διαδίκτυου avatar
    Περιηγητής του διαδίκτυου 22/10/2008 14:44:42

    Άντε να δεχτώ πως η ΝΔ έχει τεράστιες ευθύνες για τις ανταλλαγές με τη λίμνη. Το ΠΑΣΟΚ είναι αθώο δηλαδή; Ποιός ξεκίνησε τη φάμπρικα με το μοναστήρι. Ποιός δώρησε τη λίμνη στον Εφρέμ; Ο φίλος μας ο Βενιζέλος έχει καθαρή τη φωλίτσα του;
    Για διαβάστε εδώ
    www.roides.wordpress.com

  7. t avatar
    t 22/10/2008 14:47:04

    Ο Γενικός Δείκτης XA διαμορφώνεται στις 2072 μονάδες, καταγράφοντας απώλειες -3,73%.

  8. Χρήστος avatar
    Χρήστος 22/10/2008 14:54:35

    Περιμένετε τις σημερινές τοποθετήσεις τω ν κομμάτων της Αριστεράς στη Βουλή και θα πάρετε τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που θέσατε.
    Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος...

  9. Factorx avatar
    Factorx 22/10/2008 14:55:17

    @Περιηγητής του διαδίκτυου: Είπε κανένας εδώ οτι το ΠΑΣΟΚ ειναι αθώο;

  10. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 22/10/2008 14:56:01

    @factorx
    εγώ προβληματίζομαι για το γεγονός οτι ορισμένοι δείχνουν να πιστεύουν οτι στον κόσμο υπάρχει μόνο ένας Ρουσόπουλος και η παραπομπή του.

    Σε ένα ευνομούμενο κράτος με ορθόδοξη πολιτική αυτό το θέμα θα είχε πάρει το δρόμο του το πολύ σε μία βδομάδα και θα ασχολούνταν ο κόσμος και με τα υπόλοιπα σοβαρά τεκταινόμενα.

    Αλλά εδώ δεν μιλάμε για καλώς εννοούμενο ενδιαφέρον.
    Εδώ φαίνεται λες και σταμάτησε το σύμπαν και η μόνη εκκρεμότητα είναι-αν είναι δυνατόν!- ο Ρουσόπουλος και κάποιος Εφραιμ!
    Αν αυτό δεν σου φαίνεται λάθος....

    Εδώ ο κόσμος καίγεται κι εσύ μου λες ''ναι αλλά θα παραπεμφθεί ο Ρουσόπουλος''...

  11. Lara avatar
    Lara 22/10/2008 14:57:20

    O Aνω Σχωμεν τας Καρδιας
    ανακαλυψε σημερα το παγκοσμιο προβλημα οικονομιας, το οποιο το διδυμο Καραμανλης/ Αλογοσκουφης θυμιατιζε καθημερινα σαν μεγαλοβδομαδιατικο τροπαρι.
    Με τη διαφορα οτι το προβλημα της Οκονομιας στην Ελλαδα ηταν Χρονιο Ελληνικο και ασχετο με τους διατραπεζικους ιους, αποκλισεις και συγκλισεις στην Αμερικη και οπου αλλου εφτασε το μεγαλειο τους.
    Η Ευρωπη εξακολουθει να παραμενει η πλουσια Ηπειρος στον Πλανητη με Ανεργια στα πιο χαμηλα επιπεδα.
    Αυτα για οσους πιστευουν πως μετα μετα τον Ευ/Rem και Καραμανλη επερχεται
    Η Καταστροφη.

  12. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 22/10/2008 15:00:07

    ΔΕΝ ΕΣΤΙΑΖΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ.

    Καλώς να γίνει η παραπομπή.
    Αλλά όχι αυτήν η κατάντια που βλέπουμε κάθε μέρα.
    Μην αποπροσανατολίζετε την κουβέντα.

    Δηλαδή περαστικέ ξανά, τι θες να πεις?
    Οτι υπερασπίζομαι τον Ρουσόπουλο?
    Είναι δυνατόν να φοράς τέτοιου μεγέθους παρωπίδες??

    Αν ναι, ε τότε σου αξίζουν τα ΜΜΕ που έχεις.
    Άνοιξε την τηλεόρασή σου να χορτάσεις Ρουσόπουλο.
    Συναίσθηση καμία....

  13. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 22/10/2008 15:02:33

    Kαλά κρασιά Lara...

  14. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 22/10/2008 15:09:03

    Αυτή η "κατάντια που βλέπουμε κάθε μέρα" οφείλεται στην ανευθυνότητα του πρωθυπουργού. Εκατό τοις εκατό.

  15. Lara avatar
    Lara 22/10/2008 15:12:06

    Ανω Σχωμεν και
    Κατω μη ποτε Σχωμεν

    Φυσικο να αντιδρας ετσι, οταν στο καβουκι της ψηχικης σου παστεριωσης,
    ο αερας ειναι λιγοστος
    και η αναπνοη μοιαζει την τελευταια ρουφηξια απ' το τσιγαρο σου.
    λαρα

  16. Lara avatar
    Lara 22/10/2008 15:12:33

    Ψυχικης ηθελα να πω

  17. ronnie avatar
    ronnie 22/10/2008 15:13:09

    Οι κούτες της δικογραφίας φαντάζεστε να΄ναι ΜΕΒΓΑΛ?

  18. Αμόκ avatar
    Αμόκ 22/10/2008 15:14:09

    @ Lara

    σε έλυσαν ή τους ξέφυγες;

  19. Περιηγητής του διαδίκτυου avatar
    Περιηγητής του διαδίκτυου 22/10/2008 15:15:03

    Mιλλ παρντόν κύριε Factora. Δεν είπα πως το είπατε εσείς. Το ΠΑΣΟΚ όμως μας περνάει για κάφρους. Νεοδημοκράτης δεν είμαι, ψήφισα έτσι από απέχθεια στο ΠΑΣΟΚ, αλλά τώρα θα βρω κάτι άλλο. Όχι όμως ΠΑΣΟΚ.

  20. t avatar
    t 22/10/2008 15:18:33

    Δημοσιογράφοι χωρίς Σύνορα,
    Κατάταξη ελευθερίας του Τύπου παγκοσμίως
    N° Country Score
    1 Finland 0,50
    8 Slovakia 2,50
    10 Hungary 3,00
    14 Belgium 4,00
    24 Germany 5,50
    30 Cyprus 7,50
    32 Greece 8,00
    36 Bulgaria 9,00
    37 France 9,00
    40 Italy 9,90
    44 Macedonia 11,50
    50 Israel 12,00
    51 Japan 12,50
    56 USA 13,00
    63 Cyprus (North) 14,50
    71 Kosovo 16,00
    80 Albania 18,00
    89 Georgia 21,00
    100 Turkey 25,00
    101 Armenia 25,50
    113 Peru 28,25
    119 USA(ex-territorial) 31,50
    126 Algeria 40,00
    130 Afghanistan 44,25
    132 Mexico 45,83
    133 Egypt 46,25
    134 Palestinian Authority 46,75
    139 Sudan 48,13
    140 Zimbabwe 50,00
    147 Russia 52,50
    152 Libya 62,50
    153 Syria 63,00
    154 Iraq 66,83
    155 Vietnam 67,25
    157 Pakistan 70,33
    161 Saudi Arabia 76,00
    162 Iran 90,88
    163 China 94,00
    165 Cuba 95,00
    166 Eritrea 97,50
    167 Turkmenistan 98,50
    168 North Korea 109,00

  21. touvoula avatar
    touvoula 22/10/2008 15:20:38

    ΠΕΡΙ ΑΔΕΚΑΣΤΩΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΦΙΜΩΣΕΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ:
    *Το 2001 ο H. Κολιούσης ήταν εισαγγελέας στην δίκη της ΔΕΚΑ (κλέψιμο των χρημάτων των ταμείων στο ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ το 2000), παίρνοντας το μέρος της ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ. Το πράσινο δικαστήριο αθώωσε τους γνωστούς πέντε εγκάθετους του καθεστώτος, με το σκεπτικό ότι απλά εκτελούσαν εντολές του πολιτικού τους προϊσταμένου (Παπαντωνίου, που βέβαια είχαν φροντίσει να παραγραφούν οι ευθύνες του).
    * Αληθεύει ότι ο εισαγγελέας Κολιούσης είναι πρώτος ξάδελφος του ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ Αχιλλέα Κολιούση;
    *Αληθεύει ότι ο Αχιλλέας Κολιούσης ήταν από τα ιδρυτικά στελέχη του πασόκ και μάλιστα ήταν και ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ το 1986, επί Αντρέα Παπαντρέου;
    *Αληθεύει ότι ο Αχιλλέας Κολιούσης ήταν ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΚΤΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ το 1996, επί Κώστα Σημίτη;
    Και πολλά άλλα …. Τέλος:
    *Αληθεύει ότι θα είστε υποψήφιος με το πασόκ στις επόμενες εκλογές, κύριε Κολιούση;

  22. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 22/10/2008 15:25:53

    Δε κατάλαβα γιατί τη πέσατε στον άνω σχώμεν .
    Αυτό που λέει είναι πραγματικότητα . Πέρα από τους ερμηνευτικούς σχολιασμούς του γιατί συμβαίνει αυτό παραμένει απόλυτη πραγματικότητα .

    Συμπολιτευόμενα και αντιπολιτευόμενα μέσα δεν ασχολούνται παρά μόνο με ένα σκάνδαλο ! Ένα ! Και αν δεν θέλετε να ασχολούνται με την οικονομική κρίση που η Λάρα λέει ότι δεν μας αφορά (!!) ή οτιδήποτε άλλο οικονομικοπολιτικό εγώ σας λέω ότι υπάρχουν άλλα 1000 σκάνδαλα που έχουν κρυφτεί κάτω από το χαλί και όλοι οι εμπλεκόμενοι χασκογελούν με νόημα ... Που είναι η siemens οέο ?

    Εντωμεταξύ παρατηρώ ότι τελευταία και τα ανεξάρτητα μέσα έχουν πέσει στη παγίδα και ασχολούνται κατά 80% τουλάχιστον με την "επικαιρότητα" των μαζικών μέσων .

  23. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 22/10/2008 15:26:37

    Αυτήν ''η κατάντια που βλέπουμε κάθε μέρα'' οφείλεται στην έλλειψη αντιληπτικής ικανότητας των ηλιθίων που απαρτίζουν το εκλογικό σώμα.

    Οι πολίτες του σήμερα είναι αμόρφωτες μετριότητες με κύριο προσόν τις κομματικές παρωπίδες.
    Αυτοί είστε και οι πρωθυπουργοί και οι μοναχοί που έχετε είναι αυτοί που σας αξίζουν.
    Τελεία. Μη διαμαρτύρεστε καθόλου.

    Όταν κάποιος σας εκθέτει τον προβληματισμό του για την άθλια κατάσταση που παρατηρεί και σπεύδετε να εξετάσετε τα λεγόμενά του μέσω κομματικών πρισμάτων και ψηφολογικών προτιμήσεων και να τον βγάλετε περίπου κομματόσκυλο... ε δεν έχετε ελπίδα καμιά και ούτε σας αξίζει να έχετε.

    Όσο παραμένετε παρωπιδοφόρα κομματόσκυλα αυτή θα είναι η τύχη σας και μη διαμαρτύρεστε μετά.
    Αν δεν ταιριάζατε δε θα συμπεθεριάζατε.
    Και άλλον πρωθυπουργό να εκλέξετε αύριο μεθαύριο ίδιου επιπέδου θα είναι με τον προηγούμενο επειδή τον εκλέξατε ΕΣΕΙΣ.

    Lara, έτσι μπράβο συνέχισε τον αντισυστημικό σου αγώνα δηλαδή την ''παραπομπή Ρουσόπουλου''.

    Τύφλα στον κόσμο......

  24. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 22/10/2008 15:29:03

    ... και μέσα στο πάρε - δώσε και τη σύγχυση...
    ... άρχισε στο Εφετείο η δίκη για την υπόθεση του ΕΛΑ (Αγαπίου, Τσιγαρίδας, Κανάς, Αθανασάκη) ...
    ... 190 μάρτυρες έχουν κληθεί ...
    ... μεταξύ τους, οι γνωστοί - άγνωστοι ειδήμονες της ΕΥΠ και άλλων κοινωφελών οργανισμών, καθώς και οι διαχρονικά "εξειδικευμένοι" ερμηνευτές των γραφών της Στάζι ...
    ... έρρωσθε ...

  25. Lara avatar
    Lara 22/10/2008 15:48:51

    Aυτη η Λερναια Υδρα δεν παλευεται με τιποτα.

    Κι ο λογος για τα πλοκαμια της διαφθορας, απ' τα οποια ξεπηδουν ενιοτε τα αετονυχια αμβλωματα και πιανουν βαρδια στη Βουλη, τα καλοθρεμμενα απ' τη σαπιλα της ολης κοινωνικου και πολιτισμικου ξεπεσμου.
    Αναζηταται τροπος ανακυκλωσης αυτης της χωρας.
    Κι αυτος σε κατεπειγον απαιτηση.

  26. Lara avatar
    Lara 22/10/2008 15:52:46

    διορθωση
    ...σε κατεπειγουσα απαιτηση.

  27. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 22/10/2008 15:54:19

    @greekpoliticalreview

    Mου την πέσανε επειδή είναι ηλίθιοι, γι'αυτό.

    Προσοχή αυτό το ''ηλίθιοι'' δεν είναι βρισιά, πρόκειται περί αξιολογικής παρατήρησης.

    Όταν σε κάποιον προσπαθείς να δείξεις το φεγγάρι και αυτός αναρωτιέται μήπως έκοψες στραβά τα νύχια σου τότε υπεύθυνα και χωρίς ενδοιασμό μπορείς να τον χαρακτηρίσεις ΗΛΙΘΙΟ.

  28. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 22/10/2008 15:57:40

    Με ενόχλησε πάρα πολύ η προσπάθεια κάποιων να δώσουν κομματικό (μην πω κομματοσκυλιακό χειρίστου είδους) χαρακτήρα σε έναν ειλικρινή προβληματισμό μου.

  29. Jiovani avatar
    Jiovani 22/10/2008 16:09:50

    Δεν ξέρω αν το "ηλίθιοι" δεν είναι βρισιά, ξέρω όμως ότι το Βατοπέδιο δεν είναι απλά η ιστορία ενός μοναχού και μιάς λίμνης και ξέρω επίσης ότι οι λαθρομετανάστες είναι πολύ παλιά ιστορία και δεν μας προέκυψε πρόσφατα...

  30. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 22/10/2008 16:38:42

    @ άνω σχώμεν,
    Η έκρηξή σου πρόλαβε την δική μου η οποία δεν είναι και σίγουρο ότι θα εκφραζότανε σχολιαστικά μέσω αυτού του ιστότοπου.
    Βλέπεις την (μερική) αντιμετώπιση των σχολίων σου από κάποιες/ους εδώ μέσα.
    Μου έλυσες όμως τα χέρια και θα τα αφήσω ελεύθερα να γράψουνε.
    Αλλά πάλι ξέρεις κάτι, τα είπες όλα και τα είπες σωστά. Δεν μου μένει παρά να στοιχηθώ στην αμυντική, διανοητικά, γραμμή που έβαλες.
    Νισάφι πια με τα στοκαρισμένα μυαλά.
    Νισάφι πια με τους επιτήδειους δημιουργούς συνειδήσεων.
    Κοιτάχτε γύρω σας και ξεκολήστε.
    Τελειώνω με μία προσφιλή έκφραση του ιστότοπου.
    ΟΟΟΥΣΤ!!!!!!!!

  31. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/10/2008 16:40:45

    @ άνω σχώμεν
    Εχεις απόλυτο δίκιο.Θα υπενθυμίσω ότι και πέρυσι για μήνες η μόνη ενασχόληση των καναλίων ήατν το ζήτημα Ζαχόπουλου δηλαδή η απόπειρα αυτοκτονίας ενός γραμματέα υπουργείου επειδή εκβιαζόνταν από μια υπαλληλό του.
    Τα ΜΜΕ στην Ελλάδα είναι απολύτως ιδιοτελή και αδιαφορούν για τις πραγματικές ειδήσεις.Για το γεγονός αυτό όμως ευθύνη έχει και αυτός που κήρυξε ένα δήθεν πόλεμο στο "Μπαιρακτάρη" στους ιδιοκτήτες τους και τελικά δεν έκανε τίποτε.

  32. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 22/10/2008 16:45:54

    Σίγουρα το Βατοπέδι δεν είναι απλή ιστορία , σάμπως είναι όμως απλή ιστορία η Siemens , τα ομόλογα , τα καρτέλ , η ακρίβεια κτλ κτλ ?

    Θυμάται κανείς τον ανένδοτο των καναλιών/εφημερίδων κατά του Φώλια και της ακρίβειας ? Τότε , που έγινε χαμός , ξεκίνησε μια επικοινωνιακού τύπου υποχώρηση των τιμών από κάποιες εταιρίες και όλοι από τότε το βούλωσαν .

    Στη περίπτωση της Siemens έπειτα από Τσουκάτο , Κυριάκο και Λιάπη ? Που είναι τώρα οι περιβόητες διαρροές των δικαστικών συντακτών στην κατάθεση του Σίκατσεκ ? Το μόνο που άκουσα είναι ότι δεν έδωσε ονόματα . Κατά τα άλλα άκρα του τάφου σιωπή .

    Γνωρίζουν οι πολίτες γιατί πήγε ο ΚΚ στο Λονδίνο πχ ? Γνωρίζουν τι γίνεται με το κτηματολόγιο που απ' ότι ακούω οι μισές αιτήσεις πάνε στα σκουπίδια ? Γιατί ο κλάδος της υγείας βρίσκεται σε τέτοια χάλια γνωρίζουμε ?

  33. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 22/10/2008 16:58:06

    Καραδεξιος με συνδρομο ανωτερώτητας
    Ζει αναμεσα μας

  34. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 22/10/2008 17:12:12

    το ηλίθιοι ειναι αξιολογική παρατηρηση
    Εντάξει????

  35. provato avatar
    provato 22/10/2008 17:17:46

    Γιατί κανένας δεν αναδεικνύει την ανάγκη να καταργηθούν ΑΜΕΣΩΣ οι αντισυνταγματικοί και κατά παράβαση κάθε αρχής ισότητας μεταξύ των πολιτών ,ΦΑΥΛΟΙ ΝΟΜΟΙ (που αποδέχονται ολα τα κομματικά εκτροφεία λαμογιών για ευνόητους λόγους) περί ευθύνης (οποία ειρωνεία) υπουργών και περί βουλευτικής ασυλίας (με ή χωρίς εισαγωγικά).
    Όπως επίσης γιατί να μην χαρακτηρίζονται ολες αυτές οι κλοπές δημόσιας περιουσίας και λοιπές λαμογιές ως μεγάλα οικονομικά εγκλήματα σε βάρος του πολιτεύματος και να παραγράφονται μετα την παρέλευση πολλών ετών ή και ΠΟΤΕ;

    ΥΓ:Θεατρίνοι πολιτικάντηδες (μαζί με την κουστωδία τους) κρυμμένοι πίσω απο νομικά τερατουργήματα ασυλίας και πάσης μαλακ... θα μας τα ΄΄πρήζουν΄΄ για αρκετό διάστημα μέχρι... το επόμενο θέατρο επικαλούμενοι ανερυθρίαστα νόμους (που καταπατούν), δημοκρατία (που υπονομεύουν) και θεσμούς (που με τις πράξεις τους και το ήθος τους ξεφτιλίζουν).

    ΥΓ2:Άρειος ΄΄ΠΑΓΟΣ΄΄

  36. osaperas avatar
    osaperas 22/10/2008 17:25:16

    Τι έγινε ρε παιδιά;
    Γεμίσαμε από αγανακτισμένους πολίτες εδώ πέρα;
    Έχει πει κανείς σε αυτό το μπλογκ ότι τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ κάνουν σωστά την δουλειά τους και αγανακτήσατε;
    Σαφώς και το πιο σημαντικό πρόβλημα δεν είναι μόνο το σκάνδαλο του Βατοπεδίου;
    Σκάνδαλο ε;
    Και όχι ένας μοναχός διάβασε λάθος τροπάρι, που αρέσει σε μερικούς να γράφουν.
    Υπάρχουν και πολλά άλλα σκάνδαλα εντός της Ελλάδας αλλά και παγκόσμια.
    ΚΑι ουκ ολίγες φορές πολλά από αυτά έχουν συζητηθεί σε αυτό το μπλογκ. Και θα ξανασυζητηθούν.
    Αν υπάρχουν κάποιοι "φορτωμένοι" με την ιστορία με το Βατοπέδι είναι επειδή έχουν αγανακτήσει με το γκεμπελικό τρόπο που έγινε η διαχείριση του θέματος μέσα από τα μπλογκσ γενικά από τα διάφορα παπαγαλάκια.
    Ειδικά όσοι είναι τακτικοί σχολιαστές σε αυτό το μπλογκ έχουν κυριολεκτικά αηδιάσει και φρίξει με τον συστηματικό τρόπο που προσπαθούν (οι εγκάθετοι) να υποβαθμίσουν το θέμα.
    Επειδή λοιπόν έχουν καεί από το χυλό, φυσάνε και το γιαούρτι (μεταφορικό είναι αυτό και μην μπλέξουμε Αντώναρους κλπ).
    Για αυτό λοιπόν δημιουργήθηκε η ένταση μόλις ο άνω σχώμεν αναφέρθηκε σε έναν μοναχό.
    Δεν είμαστε ηλίθιοι (με την αξιολογική έννοια) όσοι δεν συμφωνούμε με τον αγανακτισμένο άνω σχώμεν.
    Έτσι δεν είναι ο.. νοών νοείτω;

  37. Factorx avatar
    Factorx 22/10/2008 18:48:10

    Όποιου δεν του αρέσει δεν μας διαβάζει. Ετσι απλά. Ουτε θα απολογηθούμε για την θεματολογία μας. Οποιος έχει μυαλό και κριση βλέπει και κρίνει. Δεν ανεχόμαστε επίσης υβριστικούς χαρακτηρισμούς προς οιονδήπιτε, όπως και αποπροσανατολιστικα σχόλια. Γι αυτό και θα κοπούν τα σχετικά

  38. ahab avatar
    ahab 22/10/2008 19:14:18

    Factorx ..νομίζω τον παρεξήγησες τον άνθρωπο ..αναφερόταν στα ΜΜΕ και ειδικά στην τηλεόραση .
    Δεν μου αρέσουν τα κομπλιμάν αλλά εσύ εισαι σωστός και ότι καλύτερο υπάρχει στη πιάτσα . μείνε έτσι

  39. ahab avatar
    ahab 22/10/2008 19:20:52

    @ ανω σχώμεν
    τα περι ήλιθίων παρακαλώ να το ανακαλέσεις.

    Ολοι ξέρουμε τι γίνεται αλλά προσβάλλοντας δεν καταφέρνεις τίποτα

  40. miaouth avatar
    miaouth 22/10/2008 20:20:14

    @ Aνω σχώμεν τας καρδίας,
    ξέρετε αξιότιμε φίλε, πόσα οικόπεδα (πρώην δημόσια και με ύδωρ ανταλλαγέντα), χτίζουν αυτή τη στιγμή οι Εδώ-Ροκανίζουν-Εργολάβοι εις το χωρίον της Καρδίας; Πόσες μεζονέτες στο καθένα;
    Πού; Έξι εφτά χιλιόμετρα από τη Θεσσαλονίκη, δυό χιλιόμετρα από το Αεροδρόμιο Μακεδονία.
    Και νομίζεις ότι ΙΣΗΣ ΑΞΙΑΣ οικόπεδα είχαν από τους (έγκυρους ίσως) τίτλους Βυζαντινών, Σέρβων και Οθωμανών αυτοκρατόρων;
    Σοβαρά φίλε, δεν τρέχει τίποτα;
    Και σοβαρά, λοιποί φίλοι, αυτή τη "μηχανή" την έστησε και την ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕ ο ... μέγας ηγέτης Ρουσόπουλος;

  41. Σπύρος avatar
    Σπύρος 22/10/2008 23:08:06

    Καλά η Ελβετίδα πανηγυρίζει γιά την Πλούσια Ευρώπη...Προφανώς διαβάζει μόνον τά περιτυλίγματα απο Ελβετικές Σοκολάτες και νομίζει πώς μιλά πολιτικά.
    Εχει καταντήσει ο Τσουκαλάς τών ευρωλιγούρηδων..........

  42. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 23/10/2008 00:08:52

    φίλε ahab, αυτήν είναι η γνώμη μου, θεωρώ πως έχω δίκαιο και δεν έχω σκοπό να ''καλοπάρω'' κανέναν ούτε να χαιδέψω τα αυτιά κανενός ειδικά όταν πρόκειται για άτομα που σκέφτονται στεγνά, στυγνά, ρηχά και κομματικα.
    Την αλήθεια μου είπα και δεν ανακαλώ τίποτα.

    φίλε miaouth, μην βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα, ούτε στο μυαλό μου σκέψεις που δεν έκανα.
    Σε άλλη κατεύθυνση ήταν το γραπτό μου και δεν αφορούσε τη νομιμότητα η μη(ηθική και μη) του κυβερνητικού εκπροσώπου, αλλά το πνεύμα των ημερών μας που κατά τη γνώμη μου όζει θανατίλα.

  43. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 23/10/2008 00:12:12

    Από εκεί και πέρα όποιος καταλαβαίνει και όσα καταλαβαίνει.

    [ή όποιος λέει το όνομα ενός φίλου πιο πάνω, ο νοών...νοείτω!]

  44. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 23/10/2008 00:25:07

    διόρθωση στην τελευταία μου πρόταση:
    ...όπως λέει...
    και όχι

    ....''όποιος'' λέει...