#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2010 16:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πήγαν να εισπράξουν επιταγή και τους σκότωσε !!!


Στο εισαγγελέα Χαλκίδας θα οδηγηθεί την Τρίτη ο 54χρονος που πυροβόλησε και σκότωσε τρία άτομα για προσωπικές οικονομικές διαφορές στην Ερέτρια.

Θύματα είναι ο Ανδρέας Καρμίρης, 34 ετών, ο Γεώργιος Παπαδόπουλος, 40 ετών και ο δικηγόρος Αθανάσιος Θάνος, 52 ετών, όλοι από την Αθήνα.

Όπως έγινε γνωστό από την αστυνομία, τα τρία θύματα μαζί με έναν ακόμα δικηγόρο, τον Γεώργιο Ζωγράφο, είχαν μεταβεί στη Χαλκίδα όπου ήρθαν σε επαφή με τον δράστη που είναι πατέρας ιδιοκτήτη "Ιντερνετ-καφέ", προκειμένου να τακτοποιήσουν ζητήματα οικονομικής φύσεως που αφορούσαν οφειλές του ιδιοκτήτη της καφετέριας προς τα θύματα.

Ο 54χρονος τους έκλεισε ραντεβού σε παραλιακή ταβέρνα στην Ερέτρια, λέγοντας ότι θα πήγαινε για να τακτοποιήσουν τις εκκρεμότητες, αλλά όταν εμφανίστηκε, έβγαλε πιστόλι με το οποίο πυροβόλησε και σκότωσε τους τρεις, ενώ ο τέταρτος γλίτωσε γιατί την ώρα εκείνη είχε απομακρυνθεί από το σημείο μιλώντας στο κινητό του τηλέφωνο.

Ο δράστης παραδόθηκε λίγο αργότερα, ύστερα από επικοινωνία που είχε με τους αστυνομικούς και μέχρι αυτή την ώρα δίνει κατάθεση στον Τμήμα Ασφάλειας Χαλκίδας, εξηγώντας τους λόγους της εγκληματικής πράξης του.
 www.saki.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/07/2010 14:47:06

    Μάλλον ζήλεψε τους Γεωργιανούς....

    • Factorx avatar
      Factorx @ Strange Attractor 05/07/2010 16:24:44

      Αντιλαμβάνεσαι την σοβαρότητα αυτού που έγινε;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Factorx 05/07/2010 16:31:26

        Σαφώς και αντιλαμβάνομαι.
        1) Το σχόλιο μου μπήκε στις 14:47 όταν απλά αναφέρονταν ένα τριπλό φονικό στην Ερέτρια.
        2)Τέτοιου είδους εγκλήματα είθισται να τα κάνουν οι της πρώην αν. Ευρώπης "μετανάστες", εξ ου και το εξορκιστικό μαύρο χιούμορ μου.
        Αλίμονο αν δεν το διατηρούσαμε και αυτό, μέσα στις απάνθρωπες από κάθε άποψη συνθήκες που ζούμε.

  2. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 05/07/2010 16:30:03

    Φάκτορα είναι τραγικές αυτές οι καταστάσεις... Είναι πραγματικά σκηνές 'αποκάλυψης.. μια τεράστια αμηχανία μου προκαλούν

  3. ΔΙΚΑΙΟΣ13 avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ13 05/07/2010 16:58:42

    Hισχυρή Ελλάδα της ΕΕ και του ΕΥΡΩ...των ολυμπ.αγώνων και του χρηματιστηρίου...
    σε κόλαση μπαίνουμε κύριε Λουδοβίκο του Καστριού και της Μαργαρίτας.

  4. jack avatar
    jack 05/07/2010 17:01:01

    Και ολοενα θα πληθαινουν τετοια περιστατικα...ηταν αναποφευκτη η διχονοια (χωρις να υπολογιζω και τους μεταναστες) εχετε συνειδητοποιησει οτι μπαινουμε σ'εναν σκιωδη εμφυλιο οπου ολοι θα ναι εναντιον ολων;;

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 05/07/2010 17:02:54

    Αν κατάλαβα καλά, παίζει στη μέση και θέμα τοκογλυφίας?

    • anonymous avatar
      anonymous @ TopGunZ 05/07/2010 17:05:26

      εσυ τι λες να παιζει οταν πανε τρεις εισπραχτορες στο βενζινα με δυο δικηγορους για ενισχυση

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ anonymous 05/07/2010 17:08:38

        Ε, ήταν και λίγο ρητορική η ερώτηση...

  6. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 05/07/2010 17:27:20

    Κι ακόμη ο νιόπαντρος είναι στη θέση του.
    Χάλια μαύρα...

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/07/2010 17:49:02

    To αδιέξοδο προ των ματιών τα όπλα ανά χείρας ... πολύ φοβάμαι ότι η παραβατικότητα και σκηνές κοινωνικής βίας θα είναι πλέον όχι καθημερινό αλλά ωριαίο ανακοινωθέν...

    48 ώρες:

    Ερέτρια
    Αμφιλοχία
    Ψαχνά
    Συγκρούσεις στη Πάτρα
    Πυρπόληση μαγαζιού μετανάστη
    Ληστεία σε ψητοπωλείο στα Πατήσια

    Τα οικονομικά αδιέξοδα και οι διαμορφωθείσες κοινωνικές συνθήκες οδηγούν περιοχές στην ανεξέλεγκτη βία...πολλοί μέχρι πρόσφατα χλεύαζαν αλλά υπάρχουν πλέον άνθρωποι που δεν μπορούν όχι να ζήσουν αλλά να επιβιώσουν...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 05/07/2010 17:53:48

      Είναι πολύ ικανός ο ΠΡΟΠΟ.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Orestios 05/07/2010 18:28:20

        ...και ήσυχος περίμενα να βγει να ζητά παραιτήσεις και να λέει διδαχές πως η ανέχεια οδηγεί σε παραβατικές συμπεριφορές...κάποιος θα τον είπε Υπουργό και θα έκοψε τον οίστρο του...

    • Σαος avatar
      Σαος @ Ο Ιθαγενής 05/07/2010 18:56:06

      Δεν αναφέρθηκε πουθενά στα ΜΜΕ ο τραυματισμός μερικών από τα άτομα μιας παρέας 6 Ελλήνων από 3 δράστες αλβανούς στην Λίμνη Ευβοίας.

    • warum nicht? avatar
      warum nicht? @ Ο Ιθαγενής 05/07/2010 20:47:02

      48 ώρες:

      Ερέτρια
      Ψαχνά
      Συγκρούσεις στη Πάτρα
      Πυρπόληση μαγαζιού μετανάστη
      Ληστεία σε ψητοπωλείο στα Πατήσια

      Αμφιλοχία-Αλβανία
      Καλόγεροι-Τουρκία
      Καθυστέρηση ανεξήγητη των Τουριστών με κατεύθυνση απο Σερβία προς Ελλάδα στα Σκοπιανά σύνορα, αναφέρθηκε ελάχιστα-Σκόπια

      Θερμό καλοκαίρι...

      • Τσολιάς avatar
        Τσολιάς @ warum nicht? 06/07/2010 13:18:11

        Θεσσαλονίκη χτες: καρτζάκιγκ σαν από ταινία, από 2 Γεωργιανούς , πρώτα σε μια κοπέλα και μετά σε έναν πενηντάχρονο.

  8. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 05/07/2010 17:57:50

    Είναι εφιαλτικό το σκηνικό που μας έστησαν οι αλήτες, μέσα και έξω απ' την χώρα, ας παραμείνουμε νηφάλιοι, όσο γίνεται, για να βρούμε κάποιο νήμα λυτρωτικής σκέψης...

  9. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 05/07/2010 18:34:02

    Φίλοι μου,

    Δυστυχώς η αρνησιδικία, η μη απονομή της Δικαιοσύνης, αλλά και η πλήρης ατιμωρησία, οδηγεί τους πολίτες στο να πάρουν κακώς το "νόμο" στα χέρια τους.
    Δυστυχώς, η αυτοδικία φέρνει αυτά τα αποτελέσματα.
    Δυστυχώς η κοινωνία αρχίζει να ξεφεύγει.

  10. αφισοκολλητης avatar
    αφισοκολλητης 05/07/2010 18:37:31

    αντε και στα δικά μας

  11. Misha avatar
    Misha 05/07/2010 18:39:17

    Όταν οι μαφιόζοι που παρέδωσαν τη χώρα στο ΔΝΤ και οι τοκογλύφοι τραπεζίτες, οι εντεταλμένοι και εκτελεστές των εντολών τους που παίρνουν τα σπιτάκια του φτωχού για 1000 ευρώ χρέος, αντιμετωπίσουν με τον τρόπο που περιγράφεται στην είδηση την οργή των πολιτών , τότε ίσως δούμε καλύτερες μέρες.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Misha 05/07/2010 18:42:19

      Ναι, αλλά εδώ αντί να αντιμετωπίσουν έτσι τους μαφιόζους που παρέδωσαν τη χώρα στο ΔΝΤ, αντιμετώπισαν έναν ιδιώτη, που στο κάτω κάτω τα λεφτά του έδωσε. Του τα χρωστούσαν και δεν ήθελαν και να του τα δώσουν.

      Αν ήταν τοκογλυφία αλλάζει το πράγμα (ήταν;), αλλά δεν βλέπω με ποια λογική μπορούμε να επαινέσουμε συμπεριφορές σαν αυτή στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θέμα, ακόμη και εάν ήταν τοκογλυφία. Τελείως διαφορετικό θα ήταν αν στρεφόταν κατά των μαφιόζων του ΔΝΤ

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Επώνυμος 05/07/2010 18:50:09

        Φίλε μου Επώνυμε, οι τράπεζες δουλεύουνε βάσει νομοθεσίας, απασχολούν οικογενειάρχες εργαζομένους, αποδίδουν τον όποιο κάποιο φόρο και σπάνια κατασχέουν για μικροποσά, γιατί στην τελική λεφτά εμπορεύονται, ούτε σπίτια, ούτε αμάξια.

        Οι τοκογλύφοι είναι παράνομοι, απασχολούνε μπράβους, μαχαιροβγάλτες και τους χειρίστους των δικηγόρων, ότι βγάζουνε είναι μαύρα και συνήθως σου "τρώνε" περιουσιακά στοιχεία υπερπολλαπλάσιας αξίας του αρχικού χρέους.

        Οι τράπεζες δουλεύουνε με το ρίσκο να μην τους πληρώσεις και να τους μείνει αμανάτι κανά αμάξι, σπίτι κλπ, οι τοκογλύφοι δουλέυουνε με την ελπίδα να μην τους πληρώσεις και να σου φάνε κανά αμάξι, σπίτι κλπ.

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 05/07/2010 20:51:50

        Τοp Gun

        Και οι αποικιοκράτες νομίμως εμπορευόντουσαν τους αλυσοδεμένους σκλάβους , και φ΄ρους πλήρωναν, και προσωπικό απασχολούσαν.Ομοίως και μεγαλοφεουδάρχες με τους χιλιάδες κολλίγους που είχαν στη δούλεψη τους.
        Το εκαστοτε νόμιμον δεν είναι και ηθικόν.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Misha 05/07/2010 18:44:02

      Ρε Μίσα, επειδή το έχεις ξαναγράψει πολλές φορές, ποιος είναι αυτός που του πήραν οι τράπεζες το σπίτι για 1000 ευρώ? Έχεις συγκεκριμένα ονόματα? Να τον βοηθήσουμε τον άνθρωπο αν είναι για 1000 ευρώ! Αλλά να μας πεις και α)γιατί πήρε το δάνειο, β)γιατί δεν το αποπλήρωσε και γ)εάν ήξερε τι υπέγραφε.

      • Misha avatar
        Misha @ TopGunZ 05/07/2010 20:50:16

        Aπευθυνθείτε στους συλλόγους δανειοληπτών.Θα σας δώσουν πολλούς δανειολήπτες που έχασαν τα σπίτια τους για μικροποσά.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ TopGunZ 05/07/2010 21:25:00

        @TopGunZ

        Πριν 10 χρόνια, μια ωραία ημέρα, ένας καλοντυμένος κύριος μας χτύπησε την πόρτα. Ανοιξα εγώ και μου εξήγησε καλοσυνάτα πως ήταν δικαστικός κλητήρας και πως το σπιτάκι μας θα έβγαινε σε πλειστηριασμό επειδή χρωστούσαμε, λέει, σε μια τράπεζα 1.000.000 δραχμές (κοντά δηλαδή 2.500 ευρώ σημερινά).

        Κόντεψα να πάθω έμφραγμα. Εγώ από όσο ήξερα δεν είχαμε ούτε δάνεια (φτου τρις) ούτε ανοιχτούς λογαριασμούς με τις τράπεζες (θεός φυλάξοι). Τον ευχαρίστησα ευγενικά, έτοιμος όμως να τον δαγκώσω για τα χαρμόσυνα νέα, και έφυγε ο άνθρωπος να πάει κι αλλού να συνεχίσει το κοινωφελές του έργο.

        Κατόπιν αυτών των εξελίξεων, διέταξα ενδο-οικογενειακή ΕΔΕ την οποία έφερα μόνος τάχιστα εις πέρας. Από την εξέταση των μαρτύρων προέκυψε ότι είχε συμβεί το εξής: Η γυναίκα μου για να διευκολύνει μία φίλη της είχε μπει εγγυήτρια στην πιστωτική κάρτα της φίλης. Η φίλη της, φέσωσε λοιπόν την κάρτα της στο ποσό που προανέφερα. Η τράπεζα θεώρησε καλό να κάνει μια ευγενική προσπάθεια να αποκαταστήσει το τρωθέν αστικό δίκαιο. Και παράλληλα να μας πάρει και το σπιτάκι. Μια που μάλλον δεν βρήκε τίποτε άξιο λόγου και κατάσχεσης στην κατοχή της "φίλη" μας.

        Πήρα τα εξής μέτρα.
        1) Πήγα και πλήρωσα τα χρήματα που χρωστούσε η κυρία-φίλη μας (ο θεός να την κάνει). Δεν μας τα 'δωσε ποτέ πίσω δυστυχώς. Αλλά τουλάχιστον δεν την ξανάδαμε. Κάτι είναι κι αυτό.
        2) Εξέδωσα αυστηρή εσω-οικογενειακή απαγόρευση χρήσης πλαστικών καρτών γενικώς. Είναι ακόμη σε ισχύ.
        3) Ξαναγύρισα με χαρά στα καθήκοντα της βασικής μου ειδικότητάς στο σπίτι, που είναι: χειριστής τηλεκοντρόλ οικογενείας.

        Λέει μια παροιμία "πας να πεις τον πόνο σου, κι ακούς τα χειρότερα". Οπου διηγήθηκα το παραπάνω περιστατικό, είχαν κι εκείνοι να μου αντι-διηγηθούν παμπολλες ιστορίες φρίκης με τίτλους όπως "Ο δρόμος με τις πλαστικές" και "Ανθρωποι και Τράπεζες", σε ένα πολύ μεσοπολεμικό στύλ, λίγο θλιβερό και μουντό για τα γούστα μου.

        Κι επειδή αυτές οι ιστορίες με έθλιβαν υπέρμετρα, σταμάτησα να διηγούμαι κι εγώ την δική μου.
        Και φροντίζω βέβαια έκτοτε να κρατάω και τους κοινωνικούς θηρευτές, δηλαδή τις τράπεζες και τα εργαλεία τους, σε μια απόσταση. Ασφαλείας.

        Θραξ Αναρμόδιος


        ΥΓ. 1.000 ευρώ! Μια διμοιρία δικηγόρους θα βάζανε να σου πάρουν ότι έχεις. Αφού τους έχουν που τους έχουν. Ποια τράπεζα θεωρεί μικρό ποσό το χιλιάρικο; Καμμιά. Ρωτήστε και τις ενώσεις καταναλωτών για παρόμοιες περιπτώσεις. Εκεί να δείτε ιστορίες πονεμένες.

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 05/07/2010 18:43:13

    Καμπούλ κι η Ερέτρια...

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2010 20:01:14

    To νταβατζιλικι ειναι στα φορτε του και θ ανεβει κ αλλο..
    περηφανο και εντοκο ΔΝΤ.

    ΠΠ

  14. warum nicht? avatar
    warum nicht? 05/07/2010 20:38:29

    Αυτά δεν είναι τίποτε.
    Που να μυριστούν οι απελπισμένοι τι αποτελεσματικό είναι το ANFO.
    Εσείς καθίστε μην ξεσηκώνεστε. Θα σας ξεσηκώσουν άλλοι μια και καλή.
    Ειδικά αν αποδειχτεί οτι το μνημόνιο υποστηρίζει μεταφορά της οικονομικής μας βοήθειας απο τα γνωστά μέλη σε τρίτους, σε τυχόν άρνηση πληρωμής απο αυτά τα μέλη. Εκεί να δεις μαζικές απελπισίες.

  15. Il marinero avatar
    Il marinero 06/07/2010 00:07:33

    Αγοράζει ένας Ελεύθερος Επαγγελματίας ένα αυτοκίνητο με δόσεις και παίρνει ένα δάνειο να τσοντάρει σε αυτά που έχει μαζέψει με κόπο για να αποκτήσει ένα σπίτι για την οικογένειά του!
    Λαμβάνει η Κυβέρνηση το γνωστά μέτρα για τους "γνωστούς" λόγους και οι δουλειές και ό τζίρος κάνουν μεγαλύτερη κοιλιά από την αναμενόμενη και τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ.
    Ο άνθρωπος δίνει προτεραιότητα στην "δωρεάν παιδεία" των παιδιών και στην "δωρεάν Υγεία" των δικών του ανθρώπων με αποτέλεσμα οι δόσεις να πάνε πίσω έως και να σταματήσουν!
    Στην αρχή του παίρνουν το αυτοκίνητο.
    Δεν βαριέστε, λέει στην οικογένεια. Θα χρησιμοποιούμε λεωφορεία και όσο για τις βόλτες, μας "χρωστάνε" κάμποσες οι φίλοι μας!
    Ενώ το ποσό των εναπομεινασών δόσεων του σπιτιού δεν είναι ιδιαιτέρως μεγάλο η Τράπεζα του το παίρνει και πάει ο κλητήρας να του επιδώσει την έξωση.
    Πόσοι κλητήρες και πόσοι Δικηγόροι και πόσοι ακόμα περισσότεροι μπράβοι χρειάζονται για να βγάλουν τον νοικοκύρη στο δρόμο μαζί με την οικογένεια και να κοιμηθεί στο παγκάκι?!
    Θα χρειαστεί ικανός αριθμός όλων αυτών ώστε να ξεπεράσουν την ταχύτητα έλξης της σκανδάλης από τον δεξιό του δείκτη
    Πρίν ένα μήνα ένας άνθρωπος επιχείρησε να αυτοπυρποληθεί έξω από την Πειραιώς στην Θεσσαλονίκη.
    Είναι σίγουρο ότι αυτό θα κάνουν όλοι όσων τους παίρνουν τα σπίτια οι Τράπεζες με τις γνωστές μαφιόζικες μεθόδους?
    Και μην μου πει κάποιος ότι τα δάνεια είναι προαιρετικά και αν θέλεις τα παίρνεις γιατί στην Αγγλία σε αντίστοιχη περίπτωση η Τράπεζα το πουλά και σου επιστρέφει την διαφορά από τα χρήματα τα οποία πουλά το σπίτι επειδή αυτή παίρνει το ποσό του δανείου και την όποια υπεραξία την αφήνει στο "χρεώστη"!
    ΟΛΟΙ οι Κυβερνώντες μας κάθε μέρα στην Ευρώπη και στον κόσμο είναι.
    Τίποτα δεν βλέπουν? Τίποτα δεν μαθαίνουν?

    υ.γ. Εγώ θα τους καθάριζα στεγνά! Κάποια μέρα θα απολάμβανα τις τιμές του κουλοχέρη του Καράγιωργα και του κ.Καθηγητή Σημίτη!
    Ψέματα?!

  16. Αρης K. avatar
    Αρης K. 06/07/2010 13:14:31

    Τα φαινόμενα αυτά θα οδηγήσουν με μαθηματική ακρίβεια στη δημιουργία ενός αστυνομικού κράτους το ανέφερε άλλωστε και στην συνέντευξη που έδωσε ο ΓΑΠ την Κυριακή.

    Μια ωραία πρωία ο υπουργός ΠΡΟ.ΠΟ. θα ανακοίνωση έκτακτα μετρά με αφορμή την έντονη εγκληματικότητα, παραβατικότητα στις πορείες κτλ.

    • Τσολιάς avatar
      Τσολιάς @ Αρης K. 06/07/2010 13:20:22

      Άσχημα θα ήταν αν περπατούσαν τα παιδιά μας ασφαλή στους δρόμους; Την αστυνομία κυρίως τη φοβούνται οι κακοποιοί, ή μήπως κάνω λάθος;

      • Αρης K. avatar
        Αρης K. @ Τσολιάς 06/07/2010 13:38:02

        Μπερδεύεις την αστυνόμευση με το αστυνομικό κράτος.

        Δες καθεστώτα απαρτχάιντ, λατινικής Αμερικής και νοτιάς Αφρικής.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Αρης K. 06/07/2010 13:45:34

      @Αρης K

      Αστυνομικό κράτος.

      Ακριβώς. Αυτό είναι η βασική επιδίωξη. Με πρόσχημα την εγκληματικότητα. Που αφήνουν να ανθεί. Που την εισάγουν κιόλας.

      Είναι γνωστές συνταγές αυτές. Κατασκευάζουμε τρομοκράτες και μετά ψηφίζουμε ωραιότατους αντι-τρομοκρατικούς νόμους (Θυμάται κανείς τον τρομονόμο με τα γκαζάκια και τα οινοπνεύματα πριν 20 χρόνια;). Μόνο που δεν είναι αμιγώς αντι-τρομοκρατικοί.

      Αφήνουμε την εγκληματικότητα να θεριεύει, την εισάγουμε κιόλας και μετά σας τραβάμε κι έναν ωραίο αστυνομικότατο νόμο κατά της εγκληματικότητας.

      Οργουελ παιδάκι μου. Και κάμερες παντού. Στην Μ. Βρεττανία έχουν βάλει με δικαστική απόφαση κάμερες σε σπίτια "άτακτων" οικογενειών για αστυνομική επιτήρηση.

      Ολα έχουν έναν μόνο στόχο: πως να παραιτηθεί οικειοθελώς ο πολίτης από τις ελευθερίες του χάριν της ασφάλειας. Πως να φτάσουμε πιο κοντά στο ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ κράτος.

      Χωρίς τρομοκράτη μένει άνεργος ο αντι-τρομοκράτης. Χωρίς εγκληματία ο αστυνόμος. Και χωρίς διάολο ο ιερέας.


      Θραξ Αναρμόδιος.