#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πήγανε...άκλαυτα τα 550 εκατ. από τις τράπεζες



«Πάγο» στο δικαιολογημένο αίτημα για επιστροφή 550 εκατ. ευρώ από τις τράπεζες στο Δημόσιο, έβαλε ο κ. Χρ. Σταϊκούρας μιλώντας στη Βουλή. Ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών δήλωσε ότι η επιστροφή των οφειλών θα δημιουργούσε «σοβαρά προβλήματα στις κεφαλαιακές ανάγκες των τραπεζών και η κυβέρνηση εξετάζει και αναζητά βέλτιστη λύση, μεριμνώντας σε κάθε περίπτωση για την διασφάλιση του εθνικού συμφέροντος».

Να θυμίσουμε ότι πρόκειται για την απόδοση στο Δημόσιο, του 10% των προνομιούχων μετοχών των τραπεζών, που κατέχει από το 2008 σε αντάλλαγμα της εγγυοδοσίας των 28 δισ. Ευρώ.

Το θέμα αυτό, που ανέδειξε χθες το antinews, προκάλεσε την παρέμβαση του οικονομικού εισαγγελέα Πεπόνη ο οποίος διέταξε έρευνα.

Όμως, ο κ. Σταϊκούρας σταματά κάθε συζήτηση γιατί λέει θα κινδυνεύσουν οι τράπεζες. Από πού κι ως που όμως ένας πολιτικός ορκισμένος στο ελληνικό Σύνταγμα να προστατεύει το δημόσιο συμφέρον, αρνείται να διεκδικήσει χρήματα που νόμιμα πρέπει να πάρει το κράτος; Γιατί κάποιοι γίνονται βασιλικότεροι του βασιλέως και στηρίζουν τους μεγαλοτραπεζίτες;

Δε φτάνει δηλαδή που πληρώνουμε τα θαλασσοδάνειά των τραπεζών πρέπει να απεμπολήσουμε και το δικαίωμα να πάρουμε 550 εκατ. ευρώ; Τι είναι, μαρουλόφυλλα για να τα δώσουμε; Δεν είναι το ποσό αυτό όσα θα περικοπούν για δύο χρόνια από τα ειδικά μισθολόγια;

Με ποιο δικαίωμα λοιπόν ο κ. Σταϊκούρας κόβει κάθε κουβέντα; Ρώτησε τον ελληνικό λαό;

Αυτά τα θέματα χρειάζονται προσοχή και σωστούς χειρισμούς. Σε μια χρονική στιγμή που ο κόσμος στενάζει και είναι υποχρεωμένος να υπομείνει κι άλλες περικοπές δε μπορεί να κάνουν ένα ακόμη δώρο στους τραπεζίτες.

Ποιόν εκπροσωπεί τελικά ο κ. Σταϊκούρας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 06/09/2012 13:04:32

    Τι ερώηση είναι αυτή;
    Τις τράπεζες.

  2. Darki avatar
    Darki 06/09/2012 13:06:45

    Εκπροσωπει τον Στουρναρα.Και εχει χιλια δικια.Υποχρεωσες τον τραπεζιτη να παρει ομολογα,τα κουρεψες και τον κατεστρεψες,και μετα ζητας και ρεστα.

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ Darki 06/09/2012 15:50:01

      Όχι ρε γμτ! Τι πάθανε οι άνθρωποι από το ανάλγητο κράτος. Όχι ρέστα δε πρέπει να δώσουν οι τραπεζίτες, αλλά να πάρουν πίσω εις ολόκληρον τα ποσά που έχασαν από το κούρεμα του Δημοσίου χρέους, το οποίο Δημόσιο χρέος αποτελεί άθροισμα ΚΑΙ των διαφόρων κρατικών ενισχύσεων στις τράπεζες. Διαφορετικά τι θα κάνουν οι τραπεζίτες και κατά μείζονα λόγο οι μεγαλομέτοχοι τους; Κλέφτες θα γίνουνε;

    • Greekx avatar
      Greekx @ Darki 06/09/2012 16:26:55

      Α τον καημένο τον τραπεζίτη τι έπαθε!!!!!

      • chrisss avatar
        chrisss @ Greekx 06/09/2012 23:48:15

        Τι βλακείες είναι αυτές;;;;προφανώς και το κράτος κατέστρεψε τις τράπεζες..

  3. Μανος avatar
    Μανος 06/09/2012 13:11:35

    Τον Αντώνη Σαμαρά εκπροσωπεί. Απο τους πιο στενους του συνεργατες ειναι.

  4. Ηλίας avatar
    Ηλίας 06/09/2012 13:13:11

    Πραγματικά, είχατε καμιά αμφιβολία;;; Και μ΄ αυτά και μ΄αυτά ..τσούκ! Τσίμπησε άλλη μια μοναδούλα η Χρυσή Αυγή στις δημοσκοπήσεις!

    • factorx avatar
      factorx @ Ηλίας 06/09/2012 13:16:16

      Τι έγινε; Απογοητευτήκαμε από τους Ανερμάτιστους Ανεξάρτητους;

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ factorx 06/09/2012 14:00:31

        Σε θαυμάζω για την υπομονή σου πάντως... Τι άλλο πρέπει να δεις για να καταλάβεις άραγε καλέ φίλε;

        • factorx avatar
          factorx @ Ηλίας 06/09/2012 14:27:49

          Το πρόβλημα με όλους όσους ανακάλυψαν τώρα το πολιτικό πρόβλημα της χώρας, είναι ότι νομιζουν πως όλοι οι άλλοι είναι τυφλοί και κουφοί.

          • jk avatar
            jk @ factorx 06/09/2012 23:17:52

            Κάποιοι σταμάτησαν να τρώνε από την προηγούμενη κατάσταση και πλέον εκφράζουν ανοιχτά αυτό που κατά βάθος ήταν πάντα: φασίστες.
            Ποιος νομίζετε ότι είναι ο σημερινός χρυσαυγίτης; Ο χθεσινός κάγκουρας που τέλειωσαν τα λεφτά του μπαμπά και δε μπορεί να ανοίγει κάθε Σάββατο μπουκαλάκι στα νυχτερινά κέντρα. Και ξαφνικά ανακάλυψε ότι για όλα φταίνε οι μετανάστες - για τράπεζες κτλ δε το συζητάμε, αυτά τα λέμε για λαϊκή κατανάλωση.

          • ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
            ΑποΜηχανηςΦτωχος @ factorx 06/09/2012 23:29:49

            Κάντο καδράκι αυτό. Ακριβέστατο.

  5. tpe avatar
    tpe 06/09/2012 13:15:52

    @darki:
    Και τα 28δις; Μαζί σου σε αυτό που λες για την "υποχρέωση", αλλά μήπως κι αυτοί δεν είναι εντάξει; Αλήθεια, ξεχνάμε πως τα 28δις είναι το 10% του χρέους μας;

    • Darki avatar
      Darki @ tpe 06/09/2012 13:53:53

      θεωρεις φιλτατε οτι εκταμιευσαμε 28 δις και τα δωσαμε στις τραπεζες?Πιστωσεις δωσαμε,το λογο μας,τριτεγγυητες γιναμε,αλλα αν ΕΙΧΑΜΕ 28 δις τοτε,δε θα χρειαζοταν μνημονιο.Παπας να μας ξαναπαντρεψει ολους θα χρειαζοταν.

      • tan avatar
        tan @ Darki 06/09/2012 15:12:23

        Στο δημόσιο χρέος έχουν εγγραφεί το σύνολο των εγγυήσεων του Ελλ. Δημοσίου, άρα το σύνολο των 28 δις.

    • Darki avatar
      Darki @ tpe 06/09/2012 13:58:28

      Κουβεντιαστα 28 δις δωσανε,κουβεντιαστα 10% τοκους θα παρουνε.Αν ο Αλογοσκουφης ειχε 28 ,εδω θαμασταν?

      • tpe avatar
        tpe @ Darki 06/09/2012 15:42:21

        Αυτός ο αέρας που λες μπήκε στα βιβλία του κράτους. -28.000.000.000€ για να έχουμε πλήρη εικόνα. Και σε αντάλλαγμα, πήραμε 10% ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΕΣ μετοχές.
        Κι εν τη αύτη (σσ Αστυάνακτα, καλά το γράφω;) περιπτώσει, γράφτηκαν στο βιβλίο, ας ξεγραφτούν.
        Για να μην ξεγράφονται, μάλλον κάτι άλλο πήραν εκτός από αέρα οι τράπεζες...

    • dim avatar
      dim @ tpe 06/09/2012 16:10:01

      Αυτά τα αστεία επιχειρήματα της αριστεράς και των Καμμένων εγκεφάλων πότε θα σταματήσουνε επιτέλους. Δεν βγήκανε από τα ταμεία του ελληνικού δημοσίου χρήματα για τις τράπεζες. Εγγυήσεις είναι, ήμαρτον πια....

      Λογιστικά δε πάνε να είναι και το 30% του χρέους, τι σημασία έχει. Εδώ μας κουρέψανε 110 δίς, πάνε για άλλο ένα κούρεμα 80 δις σύντομως, και οι Ελληνάρες της ακροδεξιάς, οι τζογαδόροι με τους καμένους εγκεφάλους και οι άπλυτοι της αριστεράς φωνάζουν για τους ΄κακούς΄ευρωπαίους και το 'θύμα' την Ελλάδα.

      Ε όχι κύριοι, δεν είναι όλοι οι Ευρωπαίοι οι κακοί και εμείς τα θύματα. Ναι μας πιέζουν πολύ, ναι έχουνε κάνει λάθος στη συνταγή, αλλά ας φροντίζαμε εμείς όλα αυτά τα δεκάδες δις που έχουμε πάρει από επιδοτήσεις από την Ε.Ε τόσα χρόνια να τα αξιοποιούσαμε σωστά, και όχι να τα κάνουμε μερσεντές, καγιέν και λουλούδια στα μπουζούκια...

      Τα 100δις που μας κουρέψανε είναι υπεραρκετά για να καλύψουν και τις όποιες ενστάσεις είχαν κάποιοι περί ληστρικών επιτοκίων τόσα χρόνια κλπ. Τώρα σωστά ζητάμε χρόνο - επιμηκύνση και πακέτα ανάπτυξης, και εμείς να κάνουμε τις μεταρρυθμίσεις που πρέπει για να μπεί ξανά η οικονομία μας στη σωστή τροχιά.... Και ο τραπεζικός πυλώνας είναι το α και το ω για να μπορέσει η οικονομία να μπει σε αναπτυξιακή τροχιά. Αλλα οι ακροαριστεροί μόνο από μολότοφ ξέρουνε, και οι ακροδεξιοί μόνο από στρατιωτικές φάλαγγες και ξύλο. Αφήστε το Σαμαρά που κάτι παραπάνω ξέρει από οικονομία να κάνει αυτό που είναι το πιο συμφέρον για τη πατρίδα μας.....

      • Ανιψιός avatar
        Ανιψιός @ dim 06/09/2012 17:04:26

        @"Λογιστικά δε πάνε να είναι και το 30% του χρέους, τι σημασία έχει."
        Καταλαβαίνετε τι γράφετε κε/κα; ή σας τα δίνουν έτοιμα γραμμένα;

        • blue nile avatar
          blue nile @ Ανιψιός 06/09/2012 17:35:04

          Εγγυήσεις είναι αλλά επειδή οι τράπεζες δεν θα αποπληρώσουν τα χρέη τους θα μεταφραστούν σε ζεστό χρήμα που θα πέσει πάνω στους φορολογούμενους.
          Ή περιμένετε κάτι διαφορετικό;

          • dim avatar
            dim @ blue nile 06/09/2012 17:48:04

            Οι φορολογούμενοι ό,τι ήταν να πληρώσουν, το πλήρωσαν. Ουκ αν λάβεις παρα του μή έχοντος.... Εμείς τώρα δείχνουμε την αποφασιστικότητα μας να προχωρήσουμε στις μεταρρυθμίσεις, και η Ευρώπη θα μας δώσει τον απαραίτητο χρόνο και τα πακέτα ανάπτυξης, για να βγούμε από τον φαύλο κύκλο της ύφεσης...

            Αυτά τα μέτρα θα είναι τα τελευταία, είτε γιατί θα επιτευχθεί η ανάπτυξη, είτε γιατί θα αποτύχει και τότε θα πάμε σε άλλες καταστάσεις.... Εσείς τι εύχεστε? Να πετύχει το σχέδιο ή είσαστε από τους νοσταλγούς των ολοκληρωτικών καθεστώτων, που από μέσα τους εύχονται ο Σαμαράς να αποτύχει, για να επέλθει μετά είτε η δικτατορία του προλεταριάτου ή η δικτατορία των νεοφασιστών?

            Γιατί μην αυταπατάστε, αν αποτύχει η στρατηγική Σαμαρά, η χώρα βγαίνει αυτομάτως εκτός Ευρώπης, και γινόμαστε είτε Βενεζουέλα είτε Βαϊμάρη

        • dim avatar
          dim @ Ανιψιός 06/09/2012 17:38:53

          Εσείς καταλαβαίνετε ότι μας έχουν διαγράψει ήδη 110 δις, και πάνε για άλλα 80 δις? Δεν λέω ότι το κάνουν για τη ψυχή της μάνας τους κλπ. αλλά αυτή η επιπόλαιη κριτική αριστερών και ψευτοτσαμπουκάδων ακροδεξιών πρέπει να έχει και τα όρια της. Και φυσικά και έχει τεράστια σημασία το 'λογιστικά' που αναφέρω, γιατί επαναλαμβάνω δεν είναι δις που δόθηκαν από κάπου, εγγυήσεις ήτανε...

          • jk avatar
            jk @ dim 06/09/2012 23:24:38

            Αν μας διέγραψαν τόσα λεφτά, για εξηγήστε μου, γιατί το χρέος σε λίγο θα είναι στο ίδιο ύψος που βρισκόταν και πριν το κούρεμα; Οι μόνοι που βγήκαν πραγματικά χαμένοι από αυτό το κούρεμα ήταν τα ασφαλιστικά ταμεία, οι μικροομολογιούχοι, τα πανεπιστήμια. Η ΕΚΤ διατήρησε τα ομόλογά της άθικτα. Οι ελληνικές τράπεζες έχουν λάβει υπό μορφή εγγυήσεων ή ζεστού χρήματος από το ξεκίνημα της κρίσης 218 δις -μαζί με την αναμενόμενη ανακεφαλαιοποίηση. Όλα αυτά τα ποσά εγγράφονται στο ελληνικό χρέος. Καλές οι θεωρητικές προσεγγίσεις, αλλά η πραγματικότητα άλλα δείχνει...

  6. Γεωργία avatar
    Γεωργία 06/09/2012 13:45:23

    Ο κ. Σταϊκούρας εκπροσωπεί το Πολιτικό Σύστημα και όχι τον Ελληνικό λαό. Απλά είναι τα πράματα. Ξεκαθαρίζουν μάλιστα καλύτερα όταν κάποιος αναλαμβάνει θέσεις εξουσίας.

    • Sabmarine avatar
      Sabmarine @ Γεωργία 06/09/2012 21:29:35

      ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΚΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΟΥΛΕΥΤΑΡΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ

  7. nikos avatar
    nikos 06/09/2012 13:55:44

    Ποιόν εκπροσωπεί τελικά ο κ. Σταϊκούρας;

    Απορία ψάλτου βηξ

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ nikos 06/09/2012 15:42:03

      Αυτόν που του ανέθεσε το υφυπουργείο, ίσως;

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/09/2012 13:59:32

    Καλό είναι να ξέρουν οι αναγνώστες τι έγινε το 2008:
    Όταν ξέσπασε η διεθνής χρηματοπιστωτική κρίση, ο τότε υπουργός Οικονομικών Γιώργος Αλογοσκούφης εισηγήθηκε το νόμο που ψήφισε η Ελληνική Βουλή το φθινόπωρο του 2008 για τη στήριξη των ελληνικών τραπεζών με εγγυήσεις των 28 δις ευρώ και ενίσχυση των κεφαλαίων τους κατά 5 δις ευρώ, από τα οποία τα πιστωτικά ιδρύματα χρησιμοποίησαν τελικά περίπου 4 δις ευρώ. Και καλώς έπραξε τότε, αφού προείδε ότι οι τράπεζες θα κλείσουν απότομα τις στρόφιγγες της χρηματοδότησης στην αγορά. Στη συνέχεια, ακολούθησαν κι άλλα πακέτα εγγυήσεων δεκάδων δισεκατομμυρίων ευρώ από τις κυβερνήσεις της τελευταίας διετίας. Οι τράπεζες, όμως, έπαιξαν και πάλι το δικό τους παιχνίδι. Απαίτησαν να τους δοθεί η κρατική βοήθεια χωρίς όρους όσον αφορά στο ύψος των δανείων που θα έδιναν στην οικονομία, ενώ με δυσκολία δέχτηκαν κρατικούς επιτρόπους στις διοικήσεις τους. Ουσιαστικά, όμως, άρχισαν από τότε να επιβραδύνουν θεαματικά τις χορηγήσεις δανείων για να βελτιώσουν την οικονομική τους θέση, ώστε να εξαγοράσουν άλλες τράπεζες ή να εξαγοραστούν οι ίδιες από άλλες με τους συμφερότερους για τις ίδιες όρους. Πέντε χρόνια, όμως, κανένας «γάμος τραπεζών» δεν έγινε, παρά τις πιέσεις του διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, κ. Γιώργου Προβόπουλου. Και τελικά ναυάγησε όποια συμφωνία σύμπραξης μεταξύ τραπεζών εξαγγέλθηκε, καθώς επικράτησε η αμυντική πολιτική από τις διοικήσεις τους (από δημοσίευμα του Κ. Πλάντζου - "Επίκαιρα").
    Το Ελληνικό Δημόσιο πήρε λοιπόν το 2008 10 % σε προνομιούχες μετοχές έναντι των εγγυήσεων.
    Δεν ξέρω άν η αποτίμηση των μετοχών σε 550 εκατ. ευρώ αφορά σημερινές χρηματιστηριακές αποτιμήσεις ή του 2008.
    ΄Αν όμως το Δημόσιο κατέχει ακόμη τις προνομιούχες μετοχές, προφανώς η αποτίμηση αφορά το σήμερα - η επαναπώληση στις τράπεζες έναντι 55ο εκατ. τώρα δεν φαίνεται σε καμμιά περίπτωση συμφέρουσα.
    Έχουμε και λέμε πάντως, (αν οι εγγυήσεις του 2008 ισχύουν ακόμη και δεν έχουν αποσυρθεί): Εγγυήσεις 28 δις το 2008 + εγγυήσεις 50 δις τωρινής ανακεφαλαιοποίησης (δόθηκαν 22 θα δοθούν 25 από την "δόση" Οκτωβρίου, κτλ) = 78 δις = 26 % του σημερινού Δημόσιου χρέους - περισσότερο από όσο κατέχει η ΕΚΤ.
    Τι στο διάολο σκέφτονται; Τα 50 δις των νέων εγγυήσεων υπάρχει ελπίδα να μεταφερθούν στον ESM ως ιδιωτικό χρέος των τραπεζών και να "φύγουν" από το Δημόσιο χρέος. Οι εγγυήσεις του 2008; Αποκλείεται. Το ερώτημα είναι πότε συμφέρει στο δημόσιο να ξαναπουλήσει τις μετοχές (το 10 %).
    Άν η αποτίμηση των μετοχών σε 550 εκατ. ευρώ αφορά σημερινές χρηματιστηριακές αποτιμήσεις η σωστή απάντηση είναι: "Σε καμμία περίπτωση τώρα".
    Η απάντηση του κ. Σταϊκούρα ("θα κινδυνεύσουν οι τράπεζες") είναι ακατανόητης λογικής .

    • George avatar
      George @ Ο Θείος 06/09/2012 17:29:57

      Κάπου έχουμε χάσει την μπάλα.

      Ο Αλογοσκούφης έδωσε 20 δις εγγυήσεις (Δημόσιο Χρέος) + 5 δισ μετρητά γισ προνομιούχες μετοχές.

      Ο Παπακωνσταντίνου έδωσε τουλάχιστον άλλα 50 δις εγγυήσεις (σε 2 δόσεις νομίζω).

      Τώρα θα δοθούν περίπου 50 δις για την επανακεφαλαίωση.

      Αρα το σύνολο είναι πολύ μεγαλύτερο

      • George avatar
        George @ George 06/09/2012 17:30:32

        28 δις εγγυήσεις + 5 δις μετρητά.

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 06/09/2012 14:21:40

    Το παιδί αυτό με αυτά που λέει δίνει ψήφους κάθε μέρα στη ΧΑ και τον ΣΥΡΙΖΑ
    "η επιστροφή των οφειλών θα δημιουργούσε «σοβαρά προβλήματα στις κεφαλαιακές ανάγκες των τραπεζών και η κυβέρνηση εξετάζει και αναζητά βέλτιστη λύση, μεριμνώντας σε κάθε περίπτωση για την διασφάλιση του εθνικού συμφέροντος».
    και η συνέχιση πληρωμής των άδικων , οριζόντιων χαρατσιών του βενιζέλου που υιοθέτησε ο ΣΤΑΙΚΟΥΡΑΣ, που άλλα έλεγε πριν,προκαλλεί αηδία σε όλους μας.

  10. V avatar
    V 06/09/2012 14:37:35

    Πληρωσε τα εσυ κοροιδο φορολογουμενε. Οι καημενες οι τραπεζες δεν μπορουν...

  11. Crocodile avatar
    Crocodile 06/09/2012 14:58:47

    Άλλη μια τραπεζόδουλη κυβέρνηση. Θέμα χρόνου είναι να μας κυβερνήσει ο Μιχαλολιάκος, με τον Κασιδιάρη και τον Καιάδα. Δυστυχώς θα φέρουν τον κόσμο σε τέτοιο σημείο απόγνωσης που θα ψηφίσει χούντα για να κρεμάσει τους ...Σταϊκούρες. Θλίψη.

    • Darki avatar
      Darki @ Crocodile 06/09/2012 15:05:32

      Mου θυμησες τον πατερα μου.Οταν εφυγα απ το χωριο στα 18 για σπουδες,)και ουδεποτε φευ ξαναγυρισα,μου εδωσε μια συμβουλη απ τις πολλες του.:
      -Nα σε πουνε καλον ανθρωπο,καλον υπαλληλο,καλον οικογενειαρχη,καλο φιλο.Προσεξε να μη σε πουνε καλο ΠΑΙΔΙ.Προσεχε,γιατι τοτε η σφαλιαρα ειναι κοντα.
      Ε,ο Σταικουρας ειναι καλο παιδι.Και ακουει λογια.

      • Ανιψιός avatar
        Ανιψιός @ Darki 06/09/2012 15:40:23

        Ψυχολογία σπουδάσατε;

        • Darki avatar
          Darki @ Ανιψιός 06/09/2012 15:48:12

          Βουλωμενο γραμμα διαβαζετε.

          • Ανιψιός avatar
            Ανιψιός @ Darki 06/09/2012 15:55:07

            Ανέφερα απλώς το προφανές.

  12. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 06/09/2012 15:06:48

    “η επιστροφή των οφειλών θα δημιουργούσε «σοβαρά προβλήματα στις κεφαλαιακές ανάγκες των τραπεζών και η κυβέρνηση εξετάζει και αναζητά βέλτιστη λύση, μεριμνώντας σε κάθε περίπτωση για την διασφάλιση του εθνικού συμφέροντος»
    Ενω η έλλειψη των 55ο εκατ απο τα κρατικά ταμεία δεν δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα στις κεφαλαιακές ανάγκες των πολιτων;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    Κρίμα γιατί είναι και απο την νέα γενιά πολιτικών κι αν μη τι άλλο περιμέναμε ενός άλλου είδους πολιτικό λόγο






    ;

  13. Tasos avatar
    Tasos 06/09/2012 15:47:15

    Τα "σοβαρά προβλήματα στις κεφαλαιακές ανάγκες των.." πολιτών? στα @@ τους εε?

  14. αγθ avatar
    αγθ 06/09/2012 16:00:32

    Οι προηγούμενοι ήταν συνειδητοί ταλιμπάν και το έλεγαν σε κάθε ευκαιρία, θεωρώντας μάλιστα ότι έκαναν και καλό στη χώρα...
    Οι τωρινοί, φέρονται μονίμως ως αμήχανοι και μουλωχτοί, πάντα στην λογική ότι "εμείς θέλουμε, αλλά οι άλλοι αποφασίζουν αλλιώς, δυστυχώς".
    Σαφώς και προτιμώτεροι οι προηγούμενοι, που "φαίνονταν".
    Οι τωρινοί κρύβονται πίσω από σκιές "άλλων", και γι' αυτό πολύ περισσότερο επικίνδυνοι...
    Απολύτως ανίκανοι δε να εκφέρουν ακόμη και στοιχειώδη πολιτικό λόγο, όπως έδειξε -μεταξύ άλλων- και η τραγική "δήλωση" περί "ουδενός αναμάρτητου", του Πρωθυπουργού(;;;) μας - αλήθεια, εντάσσεται η δήλωση αυτή στη στρατηγική της ...επαναδιαπραγμάτευσης;

    Δεν χρειάζεται πλέον "να περιμένουμε για να δούμε". Όσο πιο γρήγορα πέσουν, ή μάλλον τους ρίξουμε, τόσο το καλύτερο για τη χώρα. Ακόμη και αν πρόκειται να έχουμε κυβέρνηση ...σύριζα.

  15. Μάρκος avatar
    Μάρκος 06/09/2012 17:34:37

    Σας λέει κάτι το Συμβούλιο Συστημικής Ευστάθειας;

  16. blue nile avatar
    blue nile 06/09/2012 17:37:04

    Το σκάνδαλο είναι ότι οι τραπεζίτες μπορούν να πάνε ότι ώρα τους καπνίσει πάνε και μυξοκλαίγονται στην ΕΚΤ και παίρνουν δάνεια με 1% !!!
    Από που βρήκε ο Σταικούρας ότι θα έχουν πρόβλημα ρευστότητας;

  17. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 06/09/2012 18:17:55

    ΄΄Η επιστροφή των 550 εκ. θα δημιουργούσε πρόβλημα στις κεφαλαιακές ανάγκες των τραπεζών΄΄.
    Και αυτό σύμφωνα με τον Σταϊκούρα είναι σοβαρό πρόβλημα. Σύμφωνα επίσης με κάποιο σχολιαστή είναι και λογικό να μην τα ζητάμε γιατί εγγυήσεις (δηλ λόγια) έδωσε το κράτος και λόγια θα πάρει.
    Ωραία λογική και των δύο.
    Το ότι τα ταμεία με εφαρμογή νόμου είχαν επενδύσει αναγκαστικά σε κρατικά ομόλογα το ρευστό των ασφαλισμένων που ήταν 18 δισ. και τώρα αυτά αξίζουν λιγότερα από 5 δεν το μετράει κανείς από τους δυο τους;
    Ε ρε Jumpo που χρειάζεται (στον Σταϊκούρα και όχι στον συνσχολιαστή).

  18. Νίκος Καλός avatar
    Νίκος Καλός 06/09/2012 18:44:41

    χθες έγραψα ότι "Μόνο που ξεχνάτε ότι ουσιαστικά μας κυβερνούν οι τραπεζίτες" εννοώντας σαφώς ότι δεν θα γίνει τίποτα και κάποιοι βασιλικότεροι του βασιλέως με χλεύασαν...

  19. LIBRE avatar
    LIBRE 06/09/2012 20:55:13

    Τα καλύτερα φρούτα βρήκε ο Σαμαράς για να παίζουν τους υπουργούς και μπανάνα με τη Λίζα και οι τοκογλύφοι ανενόχλητα να μας πίνουν το αίμα. ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ ΣΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΡΑΣΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ.

  20. Sabmarine avatar
    Sabmarine 06/09/2012 21:28:32

    gΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ

  21. Sabmarine avatar
    Sabmarine 06/09/2012 21:37:06

    ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ Ο ΣΤΑΙΚΟΥΡΑΣ

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ Sabmarine 08/09/2012 18:55:34

      Ότι και οι ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΛΥΚΟΥΡΕΤΖΟΣ-ΔΕΝΔΙΑΣ κλπ κλπ κλπ και οι λοιπες δημοκρατικές δυνάμεις, δηλ. στο ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ !!!!!

  22. panos avatar
    panos 07/09/2012 00:04:55

    Χωρις τραπεζες μια οικονομια ειναι ανυπαρκτη και σταματανε τα παντα να λειτουργουν. Υπαρχουν αλλες αιτιες της καταρευσης της χωρας που η κυβερνηση προσπαθει να σωσει και τις ξερουμε νομιζω ολοι. Αυτη την ωρα νομιζω το βελτιστο καθηκον της κυβερνησης ειναι να παραμεινουμε στο σκληρο πυρηνα του ευρω, ειδαλως χαιρετισματα................

  23. mik the Greek avatar
    mik the Greek 07/09/2012 19:03:08

    Ολα καλά κι Αγια. Οι τράπεζες να σωθούν. Οι μικρές πιχειρήσεις να κλείσουν. Ο κόσμος να πεινάσει. Στο τέλος τι θα βγεί ? Γιατι πραγματικά κανένα από τα κόμματα που κυβέρνησαν, μετά το...Καστελόριζο δέν θέλει λύση στο πρόβλημα ? Αυτό είναι το βασικό ερώτημα νομίζω. Αν ήθελε...ε απλά είναι τα πράγματα. Υπάρχει ο μηχανισμός να δεί ποιοί πήραν θαλασσοδάνεια κρατικά και τι έγινε με αυτά, ποιοί επιδοτήσεις και τι έγινε με αυτές, που πήγαν τα χρήματα των πακέτων ( κάποιοι τα διαχειρίζονταν ) , πόσοι αργόμισθοι και απλά στις μισθολογικές καταστάσεις είναι και ήταν τόοοσα χρόνια στο δημόσιο, πόσο έκαναν πραγματικά οι κρατικές προμήθειες και πόσο πληρώθηκαν, ποιά τα επιτόκια δανεισμού των τραπεζών και ποιά η νομική θέση. Απλά πράγματα και απλή αριθμητική και ...τσάκ ο φταίχτης. Αλλά θέλουν ? ΟΟΟΟΧΙ !

  24. kapar13 avatar
    kapar13 08/09/2012 08:51:43

    Ναι. Ήταν το κόλπο του Βενιζέλου για να καταθέσει καμιά εκατοστή μύρια στην τράπεζα του Λαυρεντιάδη που δεν είχε σέντσι στα ταμεία γιατί ο Λαυρέντης τα είχε πάρει όλα μαζί του στο Λονδίνο σε βαλίτσες και ντιβανομπάουλα.

  25. Δικερως avatar
    Δικερως 08/09/2012 09:36:58

    Στην Ελλαδα εχουμε αντιπροσωπευτικη Δημοκρατια.Στοπ.
    Το πολιτικο συστημα ειναι βασικο συστατικο της.Στοπ.
    Ο λαος εκφραζεται μεσα απ'το πολιτικο συστημα.Στοπ.
    Ο λαος ΔΕΝ ειναι εχθρος του πολιτικου συστηματος.Στοπ.
    Το πολιτικο συστημα ΔΕΝ ειναι εχθρος του λαου.Στοπ.
    Θα μπορουσε αραγε να εκφραζει τα Σοβιετ ο Σταϊκουρας?
    Δεν νομιζω.Στοπ και τελος.