#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/09/2010 12:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέφτουν οι μάσκες: απεργίες "τέλος" λέει ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ



Δεν σκοπεύουμε να απεργήσουμε σύντομα, διαμηνύει προς... ξένους επενδυτές, μέσω Ρόιτερς, ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ Γ. Παναγόπουλος, θεωρώντας το Μνημόνιο τετελεσμένο γεγονός(!).

«Εχουμε κάνει τόσες πολλές απεργίες, παρ' όλα αυτά οι σκληρές πολιτικές, αυτές που προβλέπονται στο Μνημόνιο Ε.Ε.-ΔΝΤ, έχουν εφαρμοστεί και δεν υπάρχουν προφανείς εναλλακτικές λύσεις», δηλώνει στο γνωστό πρακτορείο ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ. «Δεν υπάρχουν σχέδια για γενική απεργία στο άμεσο μέλλον» συνεχίζει, επικρίνοντας έμμεσα τον συνεχιζόμενο απεργιακό οίστρο της ΑΔΕΔΥ.

«Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν αισθανθεί μεγάλες περικοπές μισθών και την πιο βίαιη επίθεση κατά των δικαιωμάτων τους. Η τακτική και η στρατηγική τους είναι σεβαστή αλλά δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε», τονίζει.

Ρεαλισμός ή λευκή σημαία, την ώρα που σε όλη την Ευρώπη η εργασιακή δυσαρέσκεια εξαπλώνεται και στις 29 Σεπτεμβρίου ετοιμάζονται πανευρωπαϊκές κινητοποιήσεις; Ο κ. Παναγόπουλος μιλά πάντως για εξωθεσμικού τύπου αντιδράσεις, αν η κυβέρνηση δεν πάρει μέτρα για την αντιμετώπιση του θέματος της υψηλής ανεργίας. «Φοβάμαι ότι αν δεν το αντιμετωπίσουμε, η ανεργία θα γίνει τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα το οποίο θα οδηγήσει σε αντιδράσεις που δεν θα ακολουθούν τις θεσμικές διαδικασίες, αντιδράσεις των ανθρώπων που πλήττονται και δεν έχουν άλλο τρόπο να αντιδράσουν», επισημαίνει. «Η χρηματοπιστωτική κρίση εξελίσσεται ραγδαία σε κρίση απασχόλησης».
http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=206226


Εξηγήσεις κ. Παναγόπουλου μετά τον θόρυβο που προκάλεσαν οι δηλώσεις του

Με έκπληξη και οργή είδα δημοσιεύματα που αναπαράγοντας «συμπυκνωμένη» συνέντευξή μου που δημοσίευσε το Πρακτορείο Reuters την ερμηνεύουν κατά το δοκούν με αποκορύφωμα την πλήρη διαστρέβλωση της θέσης μου για το μνημόνιο και τη χρήση του «όπλου» της Γενικής Απεργίας.

Ακόμα και από τη δημοσίευση του «συμπυκνωμένου» κειμένου η διατύπωση είναι σαφής «.. Σκληρές πολιτικές, αυτές που προβλέπονται στο μνημόνιο εφαρμόστηκαν και ορατές πολιτικές εναλλακτικές λύσεις δεν υπάρχουν». H διαφωνία μου με το μνημόνιο δε σημαίνει ότι υποχρεούμαι να συμφωνήσω ότι υπάρχει ορατή εναλλακτική κυβερνητική λύση.

Επειδή ο δημόσιος διάλογος κινείται στο δίπολο «μνημόνιο ή όχι «μνημόνιο» καλό είναι να μην θεωρούν κάποιοι ότι μπορεί ν’αντικατασταθεί με το εφεύρημα «Μνημόνιο ή Γενική Απεργία». Το μνημόνιο συνιστά πολιτικό σχέδιο με το οποίο διαφωνώ, η Γενική Απεργία συνιστά κοινωνική δράση καταγγελίας, διαμαρτυρίας, διεκδίκησης την οποία θα εξακολουθούμε να χρησιμοποιούμε όταν τα συλλογικά όργανα κρίνουν και αποφασίζουν.

Η φράση μου « Δεν έχει αποφασιστεί κάποια απεργία (Γενική) στο επόμενο χρονικό διάστημα» (η ερώτηση αφορούσε την 7η Οκτώβρη που απεργεί η ΑΔΕΔΥ) διαστρεβλώθηκε, είτε ότι δεν σχεδιάζονται καθόλου Γενικές Απεργίες είτε, από ένα δημοσιογράφο, ο οποίος χρησιμοποιεί μάλιστα υβριστικούς και συκοφαντικούς ισχυρισμούς ότι, «Δε χρειάζονται απεργίες».

Υπενθυμίζω ότι οι ηγεσίες των συνδικάτων δεν εκλέγονται για να κυβερνούν τη χώρα αλλά για να προασπίζουν τα δικαιώματα της μισθωτής εργασίας. Στα συνδικάτα προτείναμε εναλλακτικές λύσεις για την οικονομία και την κοινωνία πέραν της λογικής των μονόδρομων. Όμως επαναλαμβάνω δεν κυβερνάμε τη χώρα.

Καλώ και παρακαλώ κάθε καλοπροαίρετο δημοσιογράφο να διαβάσει και το πλήρες κείμενο της συνέντευξής μου για να βγάλει συμπεράσματα ως προς τη στόχευση αυτών των δημοσιευμάτων.

Αντίδραση του ΓΓ της ΓΣΕΕ

Ενωτική και αντιμνημονιακή πρέπει να είναι η αντίδραση των συνδικαλιστικών φορέων, μέχρι την ανατροπή του "συμβολαίου της εξαθλίωσης", δήλωσε ο Γενικός Γραμματέας της ΓΣΕΕ, κ. Ευάγγελος Μπουζούλας.

    Ειδικότερα, ο κ. Ε. Μπουζούλας επεσήμανε ότι η δημοσιευθείσα άποψη του προέδρου της ΓΣΕΕ, κ. Γιάννη Παναγόπουλου ότι "τα μέτρα του Μνημονίου εφαρμόστηκαν και δεν υπάρχουν άλλες εναλλακτικές προφανείς λύσεις" είναι προσωπική και σε καμία περίπτωση, δεν απηχεί τις θέσεις του οργάνου της ΓΣΕΕ.

    "Ο εργατοϋπαλληλικός κόσμος παλεύει για την ανατροπή του Μνημονίου και δεν ταυτίζεται με "εναλλακτικές" και "ισοδύναμες λύσεις", που λέει η κυβέρνηση. Είναι αδιανόητο να στοχοποιούνται οι εργαζόμενοι από υπεύθυνους σε θεσμικές συνδικαλιστικές θέσεις, όταν απολύονται εργαζόμενοι (stage), Μετρό, Πολιτισμού, κλπ ή όταν βάλλεται η κοινωνία από μέτρα αντεργατικά, αντιασφαλιστικά και αντικοινωνικά, τα οποία απορρέουν από το Μνημόνιο", τόνισε ο Γενικός Γραμματέας της ΓΣΕΕ.

    "Τουναντίον, η αντίδραση των συνδικαλιστικών φορέων πρέπει να είναι ενωτική και αντιμνημονιακή, μέχρι την ανατροπή του "συμβολαίου της εξαθλίωσης", ώστε να αποτραπούν οι εκρήξεις της ανεργίας, της ακρίβειας και του υπέρογκου δανεισμού της χώρας μας". Ο αγώνας για την ανατροπή από το καθεστώς τυραννίας της τρόικας είναι διαρκής και καλούμε όλους τους εργαζόμενους, τους ανέργους και τους συνταξιούχους, να συμμετάσχουν στη διαρκή αγωνιστική πάλη", υπογράμμισε ο κ. Ε. Μπουζούλας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 24/09/2010 13:04:29

    Άιντε μάγκα μου! Φτιάχτηκες κι εσύ!

    Επιχειρηματικό πνεύμα ο μπαγάσας! Απόφοιτος του ΙΕΚ "Αρτέμης Μάτσας"!

  2. Ηλίας avatar
    Ηλίας 24/09/2010 13:06:13

    Πίσσα και πούπουλα όπου εμφανιστεί.

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 24/09/2010 13:11:28

    Οι μάσκες έχουν πέσει εδώ και πολύ καιρό και το πρόσωπο που αποκαλύπτεται είναι αποκρουστικό!

  4. athamas avatar
    athamas 24/09/2010 13:12:08

    Ο επόμενος παρακαλώ!
    Για βουλευτής > υπουργός από πρόεδρος / γραμματές της ΓΣΕΕ.

    «Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν αισθανθεί μεγάλες περικοπές μισθών και την πιο βίαιη επίθεση κατά των δικαιωμάτων τους. Η τακτική και η στρατηγική τους είναι σεβαστή αλλά δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε»

    ...και ως συνήθως για του ιδιωτικούς υπαλλήλους όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει «τα μή-κομματόσκυλα» μώκο για μια ακόμη φορά.

    Αυτό που σίγουρα κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει είναι ότι το εργατοπατεριλήκι είναι ένα βαρβάτο βήμα για την ανέλιξη στα βολευτικά αξιώματα στην χώρα μας.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/09/2010 13:14:27

    Αυτός είναι που έφαγε το βρωμόξυλο;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 24/09/2010 13:25:47

      Ο Πολυζωγόπουλος είχε φάει το βρωμόξυλο. Αυτός έφαγε τα γιαούρτια. Τελικά "τό 'χουν" αυτοί οι πασόκοι εργοδοτόδουλοι εργατοπατέρες.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 24/09/2010 13:31:47

        σε μια διαδήλωση φέτος, γιαούρτια ήταν; νομίζω ότι έφαγε κάτι ψιλές

      • sic et non avatar
        sic et non @ Αυριανιστής 24/09/2010 16:30:49

        Δώσαμε δώσαμε Παναγόπουλε...τώρα αν θές κι άλλο εδώ είμαστε και για τα ρέστα!!

        http://www.youtube.com/watch?v=2Y3Z82VmgUg&feature=related

  6. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 24/09/2010 13:14:59

    ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΔ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΕΣΤΩ ΤΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ;;;
    ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΜΑΝΙΑ 24/09/2010 13:26:29

      Είσαι η Μάνια του μπλογκ "κοινή λογική";

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ Επώνυμος 24/09/2010 13:30:28

        ΝΑΙ, ΓΙΑΤΙ;;;

      • Τίποτα avatar
        Τίποτα @ Επώνυμος 24/09/2010 14:57:39

        Θα μπορούσε να είναι η Μ.Τ. της Ε;

  7. donaE avatar
    donaE 24/09/2010 13:19:45

    Τοτε αυτος τι νοημα εχει,να ειναι εκει που ειναι και πληρωνεται.Να αναλυει την κατασταση;
    Για αυτο ο ελληνας δεν αντιδρα γιατι αισθανεται προδομενος.Η εξουσια του φαιρνει αηδια.Και η 'αντιεξουσια' επισης.

  8. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 24/09/2010 13:20:05

    ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΣ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΑΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ..

    • evangelos avatar
      evangelos @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 24/09/2010 14:47:27

      ΤΟΜΑΡΙ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ Ο ΤΥΠΟΣ...ΤΩΡΑ ΕΠΙΤΑΛΕΙ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΘΗΚΟΝ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΣΙΩΠΗ ...........

  9. Σαος avatar
    Σαος 24/09/2010 13:23:15

    Ο "κύριος", σε κάποια από τις απεργιακές κινητοποιήσεις που έγιναν πριν κάτι μήνες μετά από κάτι σφαλιάρες που δέχθηκε στην Πλατεία Συντάγματος, φυγαδεύτηκε με συνοδεία στα εσωτερικά της Βουλής. Τυχαίο; Δεν νομίζω...

  10. loretta avatar
    loretta 24/09/2010 13:24:18

    θελουμε τα ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ (ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ 10 ΕΤΩΝ)!!!!

  11. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 24/09/2010 13:29:28

    δεν είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω,
    αλλά πριν από μήνες στέλεχος μεγάλης εταιρείας στο χώρο του αυτοκινήτου
    μου είπε πει πως μία από τις πρώτες παράγγελίες του Παναγόπουλου ήταν καινούριο θωρακισμένο αυτοκίνητο, του προκατόχου του δεν του έκανε.

    το ίδιο ακριβώς είχε κάνει κι ο Προβόπουλος, δεν του άρεσε η μάρκα του υπάρχοντος θωρακισμένου οχήματος της Τράπεζας της Ελλάδος.

    κι είμαι σίγουρος ότι πληρωθήκαν ιδιωτικά!

    θα μου φύγουν τα άντερα!

  12. soulis avatar
    soulis 24/09/2010 13:31:17

    Μαλλον ο συγκεκριμενος ξεχασε τα παθηματα του Μαιου........ Γιατι κατι μου λεει οτι παλι θα τον πετυχουν σε καμια γωνια και ...... "Και θα μας λεει παλι οτι η δημοκρατια του δεν απιλειτε"....

  13. Σαος avatar
    Σαος 24/09/2010 13:36:50

    Εν τω μεταξύ (σόρρυ που θα το πω) τι φάτσα είναι αυτή; Σαν τον Μπουγά είναι, ίσως και χειρότερος...Λίγο face control δεν τους κάνουν εκεί στην Ιπποκράτους;;;

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/09/2010 13:48:31

    Που είναι ο συνδικαλισταράς Μανόλο;
    Πώς θα μπουκάρουμε στα Θερινά Ανάκτορα χωρίς αυτόν;

  15. ataktos avatar
    ataktos 24/09/2010 13:53:19

    .. πάντως έχει ρεαλισμό και φαντασία δεν λέω ..μου κάνει εντύπωση ..που βρίσκει και "δίνει" συνεντεύξεις στα ξένα ΜΜΕ ... πληρώνει για αυτές της σαχλαμάρες .....από το ταμείο μας ... αυτό θα πει ....φιλελεύθερος σοσιαλιστής με κρατική επιδότηση χιχχι

  16. φουκαρας avatar
    φουκαρας 24/09/2010 14:28:27

    Αντί απεργιών θα εφαρμόσουμε την νέα μεθοδο που μας προτείνει η Ιπποκράτους.Τα βρακιά κάτω και αναμονή...

  17. man8os avatar
    man8os 24/09/2010 14:29:04

    Ντροπη του.Αλλα αποκαλυπτεται σε ολους οτι ειναι κυβερνητικο παπαγαλακι...

  18. Μάρκος avatar
    Μάρκος 24/09/2010 14:31:36

    Μάλλον το "μπερντάκι" που έφαγε δεν του έβαλε μυαλό...αλλά εδώ που τα λέμε, έχει κι άδικο; Που να αφήσουν όλοι αυτοί οι συνδικαλιστές τις γραφειάρες τους και να κατεβαίνουν σε πορείες; Έχετε δει την κοιλιά του Παναγόπουλου, εύκολο είναι νομίζετε να περπατά σε πορεία; Άσε που πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να πέσει πάνω σε κανένα ιπτάμενο αυγουλάκι...

  19. 11888 avatar
    11888 24/09/2010 14:34:19

    Αντε καλοφαγωτα τα φραγκα κ. παναγοπουλε ελπιζω να πιασουν τοπο.
    Μη ξεχασεις να επισκεφτεις και τις εγκαταστασεις της range rover τωρα που αυτη θα παρουσιασει καινουριο μικρο suv με τιμες κοντα στα 60χιλιαρικα.Οτι πρεπει για δευτερο οχημα.

    Να μη ξεχασω κλεινοντας να σε ευχαριστισω και για τις μηδενικες αυξησεις στους μισθους για τα επομενα χρονια καθως και για τον παχυλο μισθο των 600ευρω χωρις ενσημα που θα παρω οταν βρω δουλεια.

    • φουκαρας avatar
      φουκαρας @ 11888 24/09/2010 15:06:03

      ασε τις ευχαριστίες,την ψήφο μας θα θέλει κι αυτός σε λίγο.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ φουκαρας 24/09/2010 15:36:43

        ΝΟΜΙΖΕΙΣ! Όλοι αυτοί οι προδότες γίνονται βουλευτές επικρατείας ή ευρωβουλευτές, για να τους ξεκουράσει το κόμμα μετά από τις υπηρεσίες που προσέφεραν.

  20. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 24/09/2010 15:02:31

    O Aνεστης Βλαχος της τωρινης ελληνικης πραγματικοτητας(μοιαζουν φυσιογνωμικα)αποφασισε για ολους μας.Δεν ειμαστε καλα..

  21. chrisovergis avatar
    chrisovergis 24/09/2010 15:10:08

    tou taksane vouleutiliki kai auton opos ton protopapa?

  22. antiochos avatar
    antiochos 24/09/2010 15:19:41

    Με ποσο γελοια ανθρωπακια εχουμε μπλεξει.
    Δεν ξερει κανεις αν πρεπει να κλαψει η να γελασει..
    Πως αφησαμε ετσι "ανεπαισθητως" να μας διαλυσει αυτος ο θλιβερος θιασος των φασουληδων;
    Να πεσει η παραγκα της ΓΣΕΕ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ μαζι με τα κολλητηρια της.

  23. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/09/2010 15:38:10

    Γειά σου ρε Παναγόπουλε..Ο νέος Καρακίτσος είναι εδώ.

  24. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 24/09/2010 15:46:08

    Συνδικάτα με πάτρωνες τα κόμματα.

    Κάθε κόμμα έχει και την συνδικαλιστική του οργάνωση. Για να υποτάσσει τον συνδικαλισμό στις τακτικές τους κινήσεις και στα δικά του συμφέροντα.

    Οχι στα συμφέροντα των εργαζομένων πάντως.

    Αυτά που βλέπουμε είναι τα αποτελέσματα αυτού του συνδικαλισμού.
    Και είδαμε και συνδικαλιστές να γίνονται μέχρι και υπουργοί.

    Και μη χειρότερα.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 24/09/2010 17:10:12

      Θράκα τα είπαμε και σε άλλη ανάρτηση.
      Τα κόμματα λειτουργούν εις βάρος της κοινωνίας και των πολιτών που τα στηρίζουν λες και πάσχουν από το σύνδρομο της Στοκχόλμης.
      Ξεκινάει το έγκλημα από τις κομματικές νεολαίες όπου επιτρέπεται η αηδία αυτή να "λερώνει" τα παιδιά στα σχολεία και τους νέους στα πανεπιστήμια.
      Αφαιρεί κάθε έννοια ελεύθερης σκέψης και αντίληψης από τον ξενιστή και εγκαθιστά στη θέση του ένα "λογισμικό" κομμένο και ραμένο να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του κόμματος και ΟΧΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
      Διδάσκει και διαδίδει την έννοια του προσωπικού βολέματος ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ του κινού καλού και της κοινωνικής ηθικής.

      Όταν καταστρέψεις ΕΝ ΤΗ ΓΕΝΕΣΕΙ ΤΗΣ την ελεύθερη και αδέσμευτη σκέψη των νέων τότε είσαι ένα κλικ πριν την ολοκληρωτική καταστροφή.
      Επόμενο βήμα ο κομματικός "διορισμός" και η ανάλογη ανέλιξη σε αξιώματα και δημόσιες θέσεις.

      Κομματικές νεολαίες και κομματικός συνδικαλισμός κυριολεκτικά έχουν σκοτώσει την νεολαία και τα δικαιώματα των εργαζομένων και φαινόμενα σαν αυτό της ανάρτησης είναι απλά οι συνέπειες του εγκλήματος.

      Δεν έχει απολύτως ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ άνθρωπος που έστειλε τα παιδιά του σε νεολαίες να διαμαρτύρεται σήμερα γι αυτόν τον τυπάκο...απολύτως κανένα δικαίωμα.

      Τα κόμματα είναι η αρρώστια της κοινωνίας και ζουν εις βάρος όλων μας, εξώφθαλμα καταργώντας το γενικό ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ και προωθώντας την ατζέντα των ηγετών και των χρηματοδοτών τους.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ tsilivithras 24/09/2010 17:23:48

        Συμφωνώ σε όσα λες, αλλά το ζητούμενο είναι η νεο-ελληνική κοινωνία των ραγιάδων πολιτών να απεμπλακεί από την κομματικοποίηση της. Πως είναι δυνατόν αυτή η σάπια κοινωνία να υπερβεί την κομματική οργάνωση και λειτουργία της πολιτικής ζωής; Ειδικά όταν η νεολαία της είναι η πιο απολιτίκ γενιά στην ιστορία του ελληνικού κράτους; και όταν ακόμα και αυτοί οι λίγοι νέοι που ασχολούνται είναι κομματόσκυλα;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 24/09/2010 17:47:36

        ΖΑΡΚΟ η ζημιά αυτή φίλε ΔΕΝ αντιστρέφεται.
        Είναι ο ορισμός της ΛΟΒΟΤΟΜΗΣ να προσπαθείς να κάνεις συζήτηση με ευφυέστατους νέους ανθρώπους πλην όμως Κ-Ο-Μ-Μ-Α-Τ-Ο-Σ-Κ-Υ-Λ-Ο-Υ-Σ!!!!

        Είναι το άκρον άωτον της εγκεφαλικής αυτοκτονίας.

        Πρέπει με κάποιον τρόπο να ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ όλο αυτό το οικοδόμημα της κομματοκρατίας η οποία είναι η γεννεσιουργός αιτία κάθε κοινωνικού προβλήματος της χώρας τουλάχιστον τα τελευταία 30+ χρόνια.
        Εμένα η γνώμη μου είναι (και το χω ξαναγράψει) να απαγγελθούν κατηγορίες σε ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ και να δικαστούν για υπέρβαση εξουσίας, παράβαση καθήκοντος και το κυριότερο ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΉ ΠΡΟΔΟΣΙΑ!!!
        Να κυρηχτούν παράνομα και να αναταχθεί ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ και το σύνταγμα και το πολίτευμα και η κοινωνία μας.

        Το χω γράψει πρόσφατα...ο άνθρωπος μαθαίνει με δυο τρόπους...με την "πειθώ" ή με το "σοκ".

        Χρειαζόμαστε πολύ μεγάλο σοκ πλέον για να φύγει αυτή η χλέπα από πάνω μας.

        Ο κόσμος πρέπει να καταλάβει ότι ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ είναι η φωλιά των ανίκανων, των απατεώνων, των άχρηστων, των εργασιακά εξαρτημένων και των αδιάφορων για την κοινωνία ανθρώπων ΚΑΙ τακτικών.

        Και ξεκινάνε από το έγκλημα του γονιού που φέρνει τις κομματικές του αντιλήψεις μέσα στην οικογένεια χωρίς το παιδί του ακόμα να χει οργανώσει αντίληψη και κοινωνική συνείδηση.
        Ευνουχίζει το παιδί του κι αυτό μετά με την σειρά του "σκοτώνει" την κοινωνία.

        Να το πω και λίγο πιο ανάλαφρα:

        τα πολιτικά κόμματα και ότι αυτά συνοδεύουν πρέπει να χαρακτηρίζονται από ένα τεράστιο κόκκινο Χ όπως στην τηλεόραση.
        Αυστηρώς ακατάλληλα για τους ανήλικους και την κοινωνία.

        Btw η απολιτίκ γενιά που έρχεται είναι η μόνη ελπίδα να απαξιωθεί και να διασυρθεί εντελώς η κομματοκρατία και να κερδίσει κάτι η κοινωνία χωρίς να γκρεμιστεί ο τόπος.
        Σε πόσα χρόνια;;;...δεν ξέρω να σου πω

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ tsilivithras 24/09/2010 18:13:09

        Όταν λες σοκ εννοείς και σοκ τύπο ''Αττίλα'';
        Μακάρι να μην μας βρει τέτοιο κακό, αλλά η κοινωνία των μεσημεριανών κουτσομπολίστικων εκπομπών θεωρώ ότι μόνο όταν δει τους εχθρούς της, φανταστικούς και μη, στο κατώφλι της πόρτας της θα ξυπνήσει από τον λήθαργο.
        Τώρα σε σχέση με την απολιτίκ γενιά θα διαφωνήσω. Και θα διαφωνήσω γιατί ακριβώς οι νέοι αυτοί άνθρωποι έχουν δείξει ήδη μερικά δείγματα γραφής (ασυνήθιστη σεξουαλικότητα από μικρή ηλικία, αλόγιστη βία, μειωμενη κριτική σκέψη, μειωμένη όρεξη για μόρφωση, ασέβεια σε δασκάλους, γονείς κτλ) που δεν είναι ενθαρρυντικά, ποσό μάλλον για να στηρίξουμε σ' αυτούς την αλλαγή νοοτροπίας μιας φαύλης κοινωνίας.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 24/09/2010 19:21:03

        ΖΑΡΚΟ

        Όχι δεν εννοώ κάτι τέτοιο…αν και δυστυχώς οι αντεθνικές πολιτικές και η τακτική της οπισθοχώρησης που ακολουθεί η «ηγεσία» του τόπου μας χρόνια τώρα μας έχουν φέρει ήδη σε ένα απροχώρητο σημείο που πέραν αυτού υπάρχει μόνο προσβολή, ταπείνωση και ήττα.

        Ως «σοκ» εννοώ οποιαδήποτε κοινωνική (πιθανότατα βίαιη) εξέγερση με τέτοιο βαθμό συμμετοχής που στα σπίτια θα μείνουν μόνο οι γέροι και οι άρρωστοι, οι αστυνομικοί θα αφήνουν «περάσματα» ανοιχτά (είτε από φόβο είτε από αγανάκτηση) και η βία θα χτυπάει ανελέητα κάθε πρόσωπο που θα αναγνωρίζεται ως δημόσιο πρόσωπο.
        Ένα σοκ που θα ακολουθήσει όταν η φωνή της λογικής ξυπνήσει από τον λήθαργο με ταχυπαλμία και θελήσει να τρέξει για να εκτονώσει την ενέργεια που αποθήκευσε μετά από ύπνο 30 χρόνων.
        Αυτό που ζούμε είναι μια τρέλα…η απόλυτη παράνοια.
        Αυτή η χώρα είναι σχιζοφρενική απλά και μόνο εξ αιτίας των απατεώνων πολιτικών και των φανατικών ΙΔΙΟΤΕΛΩΝ υποστηρικτών τους.
        Όσο πιέζεις το αφύσικο να επικρατεί με το ζόρι πας ενάντια στην «πειθώ».
        Όσο αποφεύγεις την «πειθώ» (την φωνή της λογικής δλδ) τόσο πιο κοντά έρχεσαι στο «σοκ» που θα ξεσπάσει βάση των νόμων της Φύσης και θα παρασύρει ότι βρει μπροστά του χωρίς να ξεχωρίζει «χρωματισμούς» και φράξιες.

        Πως θα το γλυτώσουμε αυτό μου λες;;;
        Κανείς μας δεν θέλει να το δει μπροστά του αλλά ακόμα και τώρα που είμαστε στα δύσκολα βλέπεις ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ Η ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΕΜΜΑ!!!!

        Πως διάολο θα γλυτώσουμε από την ΝΕΜΕΣΗ μπορείς να μου πεις;;;

        H "πειθώς" και το "σοκ" είναι αυτό που λέει η γιαγιά...ή με το καλό θα μάθεις ή με το κακό.
        Αν ξεροκέφαλα πας να μάθεις "με το κακό" τότε δεν θα έχεις απολύτως κανένα έλεγχο σε αυτό και στο πως θα έρθει.

        Όσο για τους απολιτίκ νέους…είναι μεγάλη κουβέντα αυτό που λες…ξεζωριστή συζήτηση από μόνη της.
        Σωστά περιγράφεις τα επιμέρους χαρακτηριστικά τους αλλά η γνώμη μου είναι ότι η αντίδραση που θα έρθει από την μεριά τους θα είναι ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΩΝ και όχι ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥΣ (despite them and not because of them or lack of them).
        Θυμήσου το και κάποια στιγμή θα το συζητήσουμε σε πιο κατάλληλη ίσως ανάρτηση.

        Dude you gotta read this book:

        h**p://www.amazon.com/Blood-Crazy-Simon-Clark/dp/0843948256

        Θα καταλάβεις την έννοια του «σοκ» που θέλω να περιγράψω σε αλληγορικό επίπεδο.Ειδικά αν σου αρέσει η λογοτεχνία τρόμου.Στα ελληνικά κυκλοφορεί με τον τίτλο «Δίψα για αίμα»-εκδόσεις ΟΞΥ

  25. Χάρι Πότερ avatar
    Χάρι Πότερ 24/09/2010 16:01:30

    Σωστός! Κοιτάει μπροστά!

  26. ApoTel avatar
    ApoTel 24/09/2010 16:41:25

    Καλά πως κάνετε έτσι; Πως να κατέβει ο άνθρωπος σε πορείες χωρίς να έχει το φιλαράκι του τον GAP να σηκώνουν παρέα της γροθιές όπως κάνανε τότε με το ασφαλιστικό της Πετραλιά!

  27. spiros avatar
    spiros 24/09/2010 16:55:45

    Είναι γεγονός ότι όλοι αυτοί είναι ευθυγραμμισμένοι με την εντολή να φέρουν επενδύσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αν είχαν λίγο φιλότιμο θα είχαν εξαφανιστεί από προσώπου γης. Καλό είναι να τους εξαποστείλουμε για να ησυχάσουμε από την υποκρισία.

  28. Τιτίκα avatar
    Τιτίκα 24/09/2010 16:59:40

    Κάτι πρέπει να γίνει.Ένας ξεσηκωμός.Δεν πάει άλλο.ΑΙΣΧΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΑΛΙΓΑΤΩΡΕΣ

  29. Misha avatar
    Misha 24/09/2010 17:01:45

    Το ΠΑΜΕ τους ειχε ξεμπροστιάσει εδω και χρόνια.

    Η ΔΑΚΕ όμως; υπάρχει;

    • aengus avatar
      aengus @ Misha 25/09/2010 05:53:48

      Είμαι σίγουρος ότι θυμάσαι πώς λοιδορούσαν το ΠΑΜΕ τότε….

  30. akatanomastos avatar
    akatanomastos 24/09/2010 17:15:26

    Ρε Παναγοπουλε τα σκεφτεσαι αυτα που λες???????????
    Εσεις οι εργατοπατερες τα εχετε πεγμενα απο τη μια θελετε να ειστε με τον εργαζομενο λαο???αν ειστε???
    Και απο την αλλη ειστε με την κυβερνηση που σας ανεθρεφε απο το 81 και μετα και εχετε μπλεχτει μεσα στα ψεματα σας και στη βρωμια σας!!
    Ουστ απο δω ξεφτιλες.Θα επρεπε να ντρεπεστε!!!

  31. Orestios avatar
    Orestios 24/09/2010 17:29:47

    Ωραίος αρχηγός συνδικάτου!
    Τους πούλησε όλους.
    Μετά τον πείραξε το ξύλο που έφαγε

  32. lornion avatar
    lornion 24/09/2010 17:42:11

    Επρεπε να φτάσει ο κόμπος στο χτένι για να καταλάβετε τις ευθύνες σας κι'ακόμη πως να σας πιστέψουν οι ξένοι επενδυτές.Οπερ έδει δειξαι.

  33. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 24/09/2010 20:34:20

    Κυριε Παναγοπουλε, μαλον ξεχασες οτι στη ΓΣΣΕ ανηκουν τα Μεσα Μαζικης Μεταφορας, ο ισχυρος βραχιωνας της Συνομοσπονδιας? Λοιπον ΟΣΕ και ΟΑΣΑ ειναι στο στοχαστρο της κυβερνησης. Ενας αλλος τομεας ειναι η ενεργεια και η ΔΕΗ ειναι στο στοχαστρο. Τελικα αφου πηρες αποφαση οτι δεν θα κανεις απεργιες ποιους αντιπροσωπευεις? Αλλα η 8η Οκτωβριου ερχεται, θα δουμε τι θα αποφασισει η δικαιοσυνη και που θα πας να κρυφτεις. ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΟΜΩΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΛΑΘΗ ΤΥΠΟΥ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ, ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΑΨΕΙ.

  34. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 24/09/2010 20:43:23

    Μήπως ήρθε η ώρα για μια άλλη ΓΣΕΕ ?

  35. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 24/09/2010 21:56:49

    Ετσι για να θυμομαστε τα δακρυα!!!!

    h**p://www.youtube.com/watch?v=jqZi0QNUE3g&feature=related

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 24/09/2010 21:58:58

      h**p://www.youtube.com/watch?v=P3hD8pAgKTM

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 24/09/2010 22:01:07

        h**p://www.youtube.com/watch?v=o-_aHI7D_EQ&feature=related

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 24/09/2010 22:02:52

        h**p://www.youtube.com/watch?v=smGxLL_drqY&feature=related

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 25/09/2010 03:31:36

        Ας βάλω κι εγώ ένα ...γιαουρτάκι!!!

  36. δημης avatar
    δημης 24/09/2010 22:47:56

    ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΤΟΥ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ Η Θ Ι Κ Η.....

  37. anonyme avatar