#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2009 22:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέφτουν οι μάσκες: Ο Καρατζαφέρης στηρίζει Ντόρα, επειδή είναι…εκπαιδευμένη από τον Μητσοτάκη (!!!)

 

Σε δισέλιδη συνέντευξη του στην Real News  ο Γιώργος Καρατζαφέρης δηλώνει έτοιμος να ξεχάσει όσα του έσουρε , τάχα, η Ντόρα στο παρελθόν (και το αντίστροφο) προκειμένου να φύγει το ΠΑΣΟΚ από την εξουσία.

 Και επειδή – φυσικά – οι πράξεις και οι οι θέσεις δεν μπορούν να κρυφτούν δηλώνει βεβαίως ότι οι θέσεις της κ. Μπακογιάννη είναι «στα πλην» της συνεργασίας του μαζί της. «Στα συν» όμως είναι ότι «έχει πάρει πολλαπλά  σεμινάρια διακυβέρνησης από τον Μητσοτάκη !!!».

 ΣΣ: «διακυβέρνησης» λέει και όχι «διαπλοκής» για να μην γίνει κανένα λάθος.

 Επιστρατεύεται λοιπόν το βαρύ πυροβολικό από την άκρα δεξιά προκειμένου να αντισταθεί στην  προέλαση Σαμαρά.

 Οι αναγνώστες μας βεβαίως έχουν ενημερωθεί εγκαίρως για όλα αυτά:

Γιατί ο Καρατζαφέρης φοβάται τον Σαμαρά (23/10/2009)

Ο πρώτος που επιθυμεί κι εύχεται την εκλογή της Ντόρας στην ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας, είναι ο Γιώργος Καρατζαφέρης. Γιατί η μετακίνηση της ΝΔ κι άλλο προς το Κέντρο, αφήνει εντελώς ακάλυπτη την πλειονότητα της κοινωνικής βάσης της Νέας Δημοκρατίας, και τη σπρώχνει στον Καρατζαφέρη. Αυτό αποδυναμώνει την Κεντροδεξιά, δυναμώνει το ΛΑΟΣ, αλλά κανένα από τα δύο «παράγωγα» και μικρότερα κόμματα, δεν θα μπορεί να αντιμετωπίσει την ενιαία Κεντροαριστερά. Κι έτσι «ευνοείται» και το ΠΑΣΟΚ, να κυβερνήσει στα δύσκολα με ένα συρρικνωμένο και διαρκώς συρρικνούμενο Κεντροδεξιό κόμμα απέναντί του (υπό την Ντόρα).

Η εκλογή Σαμαρά στην αρχηγία, χαλάει ταυτόχρονα τα σχέδια και του Καρατζαφέρη (ο οποίος θα δει τη δύναμή του φυλλορροεί) και του ΠΑΣΟΚ, που θα έχει απέναντι του μια δυναμική αντιπολίτευση.

Από την άλλη μεριά, ενώ εκλογή της Ντόρας δεν θα «διευρύνει» τα όρια της ΝΔ προς το Κέντρο, θα συρρικνώνει την παραδοσιακή βάση των οπαδών της ΝΔ, και διευρύνει τα όρια τους ΛΑΟΣ προς τη ΝΔ.

Όμως μόνο ο Σαμαράς μπορεί να επιτύχει τριπλή διεύρυνση της ΝΔ: με την  απορρόφηση της «αποχής», την διεύρυνση προς τα Δεξιά (με «συμπίεση» του ΛΑΟΣ) και την διεύρυνση προς το Κέντρο (στο βαθμό που ανασυντάσσεται δυναμώνει κι εκμεταλλεύεται την αναπόφευκτη φθορά του ΠΑΣΟΚ).

Άλλωστε γι’ αυτό το τελευταίο σημαντικό ρόλο παίζει το γεγονός ότι ο Σαμαράς είναι άφθαρτος από τη διακυβέρνηση της ΝΔ κι από σκιές σκανδαλωδών υποθέσεων (Ζήμενς κλπ.)

Και για να αντιληφθείτε όλοι το δούλεμα που μας έκαναν τόσον καιρό με την υποτιθέμενη «κόντρα Ντόρας – Καρατζαφέρη» να και ένα παλαιότερο δημοσίευμα της RealNews του σημερινού δημόσιου υποστηρικτή της Ντόρας , κ. Ν. Χατζηνικολάου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 07/11/2009 23:06:19

    Δεν πρεπει να εντυπωσιαζει κανεναν αυτο. Ο Καρατζαφερης, μια ζωη καιροσκόπος και λαικιστής, τα ριχνε στη ντόρα για να θολώσει τα νερά, και τωρα τη στηριζει γιατι αυτο τον συμφερει. Ομως ο Καρατζαφερης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Ειναι εκτος κομματος εδω και μια δεκαετια. Αλλος ενας σοβαρος λογος για να ψηφισουμε ΟΛΟΙ ΣΑΜΑΡΑ ειναι ο Καρατζαφερης και το κομματίδιο του. Να τον χαιρονται οι οπαδοι και ψηφοφόροι του για τη συνεπεια λογων και εργων. Αλλο ενα φθαρμενο προιον 63 ετων που ηρθε η ωρα να παει σπιτι του μαζι βεβαια με την αγαπημενη του οικογενεια Μητσοτακη, η οποια τον καθιερωσε πολιτικά.

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 07/11/2009 23:34:00

      ....Kαλα..ο γιος του γαλατα με τα 40 ακινητα...και την εκκλησια στα ποδια του...!!

      αντε απο δω ο υποκριτης...ειλικρινα δεν μου λεει τιποτα το ατομο..ειναι το απολυτο μπαχαλο .

  2. καραντζοντορας avatar
    καραντζοντορας 07/11/2009 23:13:54

    ... καρατζοντορας δηλαδη ,,,,!!

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 07/11/2009 23:19:10

    Ε λογικό δεν είναι;
    1) Ο Σαμαράς του παίρνει πελατεία
    2) Αν βγεί η Ντόρα θα διπλασιάσει τα ποσοστά του.

    • loretta avatar
      loretta @ «Κασσάνδρα» 07/11/2009 23:19:56

      Συμφωνω Απολύτως!!

  4. olympiada avatar
    olympiada 07/11/2009 23:29:38

    Υπάρχει και κάτι τρανταχτό που δεν το περιμένει ο πρόεδρος και η Ντόρα. Θα το δείτε την Δευτέρα.

    • loretta avatar
      loretta @ olympiada 07/11/2009 23:43:11

      ο ψωμιαδης

  5. Swell avatar
    Swell 07/11/2009 23:52:53

    Ωραία η παρομοίωση με το Ακουαφόρτε. Για τη λεκάνη της τουαλέτας. Ο Καρατζαφέρης, όχι η παρομοίωση.

  6. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 07/11/2009 23:55:32

    Ο Καρατζαφέρης με αυτά τα λόγια προκαλεί πρόβλημα στη Ντόρα. Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι φοβάται τη Ντόρα. Επομένως, ένας ακόμα λόγος να προτιμήσουμε τη Ντόρα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Βανζέλ Παπαντό 08/11/2009 00:07:06

      ΄Καλά, ποιος σου κάνει μαθήματα πολιτικής; Ο Νικηφοράκης;

      • loretta avatar
        loretta @ Factorx 08/11/2009 00:14:29

        χαχαχαχα!! ο βανζελ παπαντο ντεν ειναι απο εντο!! αλλου ξημερωμενος ειναι φακτορα.

  7. oxoxo avatar
    oxoxo 08/11/2009 01:34:08

    Ο Καρατζαφέρης και το καρντάσι του ο Ψωμιάδης δουλεύουν με συνέπεια για την Αγία Οικογένεια δουλεύοντας τους άλλους ψιλό γαζί με τον απύθμενο δακρύβρεχτο λαϊκισμό τους.

  8. isnogood avatar
    isnogood 08/11/2009 01:41:47

    Εγώ πάντως τα έγραφα πριν απο ένα χρόνων:

    Γιώργος Καρατζαφέρης: ο δουρειος ιππος του Μητσοτάκη!!

    ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ,ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΕΣ....

    ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ
    YOU TUBEΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ
    Κι Όσο αγαπώ τήν πατρίδα μου δέν αγαπώ άλλο τίποτας. Νάρθη ένας νά μού ειπή ότι θά πάγη ομπρός ή πατρίδα, στέργομαι νά μού βγάλη καί τά δυό μου μάτια. Ότι άν είμαι στραβός, καί ή πατρίδα μου καλά, μέ θρέφει, Αν είναι ή πατρίδα μου αχαμνά, δέκα μάτια να χω, στραβός θανά είμαι. Οτι σ αύτείνη θά ζήσω,δέν έχω σκοπόν νά πάγω άλλου. «Στρατηγός Μακρυγιάννης»

    Παρασκευή, 24 Οκτωβρίου 2008
    Γιώργος Καρατζαφέρης: ο δουρειος ιππος του Μητσοτάκη!!

    Κάθε μέρα που περνάει, όλο και περισσότερο πείθομαι για τον ύποπτο Μητσοτακοποιημένο πολιτικό ρόλο του Γιώργου Καρατζαφέρη!

    Ένας ανεξάρτητος παρατηρητής, θα μπορούσε πολύ εύκολα να καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα, μόνο και μόνο αναλύοντας απλά τις πολιτικές του κινήσεις.
    Τι είδαμε λοιπόν από τον σημερινό αρχηγό του… δεξιοπατριωτικού κόμματος του ΛΑΟΣ, από την ίδρυσή του μέχρι σήμερα; Όλα ξεκίνησαν με την άνοδο του Κώστα Καραμανλή στην αρχηγία της Ν.Δ….
    Ο φόβος για την απομητσοτακοποίηση του κόμματος, οδήγησε τον αρχηγό της Αγίας Οικογένειας –σαν άλλον Οδυσσέα!!!- στην σύλληψη και την εφαρμογή ενός πονηρού σχεδίου –το οποίο είχε και την σύμφωνη γνώμη του σκιώδη πρωθυπουργού της χώρας μας , του Λαμπράκη- που θα έβαζε φρένο στις επιδιώξεις του Καραμανλή: το σχέδιο ΣΑΛΩΜΗ....

    Το σχέδιο αυτό, προέβλεπε την δημιουργία ενός καθαρού δεξιόστροφου κόμματος, μέσα από τη Ν.Δ. και την εγκατάστασή του στα δεξιά της πατριωτικής συνείδησης των ψηφοφόρων της, με ΜΟΝΑΔΙΚΟ σκοπό το ΠΡΙΟΝΙΣΜΑ των εκλογικών ποσοστών του Κώστα Καραμανλή και την ολοκληρωτική αποδόμηση του Καραμανλισμού, που θα οδηγούσε σε λίγα χρόνια στην άνοδο της ηγεσίας της Ν.Δ. της κόρης του Μητσοτάκη, της Ντόρας.

    Στην περίπτωση που αυτό θα γινόταν εφικτό, το δεξιόστροφο αυτό κόμμα, δεν θα είχε άλλο ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ και θα …επέστρεφε ξανά στη μητέρα Ντόρα για το καλό της ….παράταξης! Αρχηγός της επιχείρησης αυτής, επιλέχτηκε από τον ίδιο τον Μητσοτάκη, το ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ του παιδί, ο μαθητής του Γιώργος Καρατζαφέρης! Εδώ να σας θυμίσω απλά – και να στηρίξω έτσι και τον τίτλο του άρθρου μου- ότι την ώρα που ο Σαμαράς έριχνε τον Μητσοτάκη εξαιτίας του ονόματος των Σκοπίων το 1993, ο …’Μακεδονομάχος’ Καρατζαφέρης πολιτευόταν με τη Ν.Δ. και κατηγορούσε τον Σαμαρά με την συμπεριφορά του ως ….προδότη! Έτσι μια ωραία ημέρα, βγήκε το περιβόητο άρθρο περί …ΣΑΛΩΜΗΣ στο ΒΗΜΑ του ΛΑΜΠΡΑΚΗ….

    Μια ξεδιάντροπη επίθεση του Γ.Καρατζαφέρη προς τον Άρη Σπηλιοτόπουλο, τον τότε εκπρόσωπο Τύπου της Ν.Δ. και εκ δεξιών του Καραμανλή. Με αφορμή την κόντρα που ξέσπασε, ο κύριος Καρατζαφέρης δημιούργησε το δικό του κόμμα, το ΛΑΟΣ…. Στην συνέχεια όμως, ο Μητσοτάκης δεν τον άφησε αβοήθητο… Απλά θυμηθείτε τις νομαρχιακές εκλογές του 2002 και την κόντρα του Καρατζαφέρη με τον υποψήφιο της Ν.Δ. στην υπερνομαρχία Αθηνών, Γιάννη Τζανετάκο... Από που πήρε εκείνο το υπερβολικό ποσοστό ο Καρατζαφέρης; Μα φυσικά έβαλε το ….χεράκι του ο Επίτιμος!

    Για άλλοθι, έτσι για να ρίχνει στάχτη στα μάτια των ψηφοφόρων του, τα βάζει ΑΡΑΙΑ και που ο Καρατζαφέρης με την Ντόρα και τον Μητσοτάκη… Ο βασικός όμως στόχος του, παραμένει ένας και κύριος: το πριόνισμα Καραμανλή και η άνοδος της Ντόρας στη θέση της προέδρου της Ν.Δ.!!! Γι αυτό και τον είδαμε προχθές στη βουλή, να επιτίθεται με σφοδρότητα στον μέχρι χθές υπαρχηγό του Καραμανλή, τον Θόδωρο Ρουσόπουλο… Ο μόνος τελικά που βγαίνει χαμένος από αυτή τη μεθόδευση του Μητσοτάκη, δεν είναι άλλος από τον ΑΓΝΟ νοικοκύρη δεξιό ψηφοφόρο της παράταξης, που παρασύρεται από τον ΔΗΘΕΝ πατριωτικό λόγο του Καρατζαφέρη και τον ψηφίζει!

    Ψηφίζοντας Καρατζαφέρη ο απογοητευμένος ΔΕΞΙΟΣ, σπρώχνει όλο και πιο κοντά την Ντόρα στην καρέκλα της αρχηγού της Ν.Δ.! Γιατί δυστυχώς, αυτός είναι ο Γιώργος Καρατζαφέρης: ο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ του Κ.Μητσοτάκη!

    • Ichtyosaurus avatar
      Ichtyosaurus @ isnogood 08/11/2009 07:38:54

      Επιτέλους, κάποιος θυμήθηκε τον Μακρυγιάννη, σε πείσμα της πρόσφατης, άθλιας επίθεση της εφ. «ΤΟ ΒΗΜΑ» εναντίον του Κολοκοτρώνη και των Κλεφτών:
      «Ιχθυοτροφείο ανταρτών είναι η Ελλάδα. (...) Μπορούσε να γίνει αλλιώς σε χώρα που θεωρεί ότι χρωστά την ανεξαρτησία της σε κλέφτες - και επιπλέον είναι περήφανη για αυτό; Που ακόμη γιορτάζει επισήμως παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας την 97η επέτειο απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης και την 187η επέτειο της σφαγής των κατοίκων της Τριπολιτσάς από τους αντάρτες του Κολοκοτρώνη;»
      Επιτέλους, κάποιος θυμήθηκε τον Μακρυγιάννη, σε πείσμα του κ. Ν. Θεοδωρίδη στην «αριστερή» (!!!!) «ΑΥΓΗ»:
      «69 χρόνια μετά την τραγωδία του θανάτου και της αναπηρίας δεκάδων χιλιάδων φαντάρων, έχει έρθει η ώρα για μια ψύχραιμη ιστορική αποτίμηση που να απαντάει στο ερώτημα αν τελικά βγήκε κερδισμένη η ελληνική κοινωνία από μια εξ αντικειμένου σύμπλευση με το φασιστικό καθεστώς Μεταξά στην οποία οδηγήθηκε από τον εθνικιστικό παροξυσμό της εποχής, προκειμένου να αποτραπεί η απλή διέλευση ενός άλλου φασιστικού στρατού, με μόνο επιχείρημα ότι ο δεύτερος στρατός ήταν «ξένος» (αλλά εξίσου φασιστικός). Υποστηρίζω ότι η εμπλοκή της Ελλάδας σε αυτό το σφαγείο θα έπρεπε να είχε αποφευχθεί»
      Επιτέλους, κάποιος θυμήθηκε τον Μακρυγιάννη σε πείσμα των κεμαλιστών και των θεωρητικών του δοσιλογισμού...

  9. mara avatar
    mara 08/11/2009 08:37:14

    Τί έγινε Καρατζαφέρη? Άλλαξε η "εντολή"????????
    Όταν ο Σαμαράς τα βρόνταγε κάτω και ύψωνε ανάστημα για το όνομα, εσύ τί ακριβώς έκανες τότε??? Χάιδευες το καινούργιο σου δώρο... από την οικογένεια, την άδεια του καναλιού έ! ?????
    Πόσους αφελείς παρέσυρες.....
    Καιρός να τελειώνουμε λοιπόν με αυτό το "τηλεκόμμα".
    Το μόνο αξιόλογο στέλεχος εκεί μέσα είναι ο Βορίδης. Όλοι οι άλλοι να μην πω τί είναι.......

  10. πρώτα η ελλάδα avatar
    πρώτα η ελλάδα 08/11/2009 10:29:46

    Ο Καρατζαφέρης είναι χέλι. Θα εντάξει (έστω παρακαλετά) το Λάος στη διευρυμένη Νέα Δημοκρατία του Σαμαρά το αργότερο μέχρι τις δημοτικές εκλογές.

  11. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 08/11/2009 13:05:23

    xaxaxaΧΑΑ

    λογο καταγωγης δεν χρειαζεται να μακρυγορησω...

  12. ΑΛΕΞ avatar