#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2012 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέφτει χοντρό δούλεμα με την "λίστα της Λαγκάρντ"



Ένας απίστευτος τραγέλαφος, από αυτούς που θα μπορούσαν να γίνουν ταινίες στο Χόλιγουντ, παίζεται τις τελευταίες ώρες με την περίφημη λίστα της Λαγκάρντ.

Αν διαβάσει κανείς τις επίσημες ή ανεπίσημες αντιδράσεις των πρωταγωνιστών της κωμικής αυτής ταινίας, θα βάλει σίγουρα τα γέλια, αλλά κατά βάθος θα κλαίει για την κατάντια της χώρας.

Πρωταγωνιστής της υπόθεσης ένα… usb, ένα στικάκι δηλαδή το οποίο βρισκόταν τόσο καιρό στα χέρια των ανθρώπων που μας κυβερνούν αλλά δεν έκαναν τίποτε. Προσέξτε. Την παίρνει ο τότε υπουργός Γ. Παπακωνσταντίνου, δίνει επιλεκτικά στο ΣΔΟΕ 20 ονόματα και μετά το στικάκι με τη λίστα… χάνεται. Όλως τυχαίως τη λίστα την έχει και ο πρώην επικεφαλής του ΣΔΟΕ κ. Διώτης ο οποίος σήμερα είπε ότι δεν την επεξεργάστηκε κι ότι τα στοιχεία είναι αμφίβολο αν θα σταθούν και αν μπορούν να αξιοποιηθούν.

Ο δε Ευ. Βενιζέλος, που είχε κι αυτός τη λίστα, την κρατούσε επί δύο χρόνια, ξεχασμένη κάπου. Δεν άνοιξε ποτέ το στικάκι να δει τι περιείχε. Δεν είχε κάν την περιέργεια να δει ποιοι Έλληνες έβγαλαν λεφτά στο εξωτερικό. Δεν είναι περίεργος ο Βενιζέλος, άλλωστε.

Ξαφνικά, λοιπόν, ο κ. Βενιζέλος θυμήθηκε: «α, κάπου εδώ έχω ένα στικάκι, δεν το δίνω στο Μαξίμου;». Έτσι, η λίστα πήγε στο Μαξίμου που φυσικά ούτε αυτό είχε την… περιέργεια να δει τι περιλαμβάνει. Αμέσως την έστειλε στο ΣΔΟΕ όπου ο εκεί επικεφαλής κ. Στασινόπουλος δεν είχε κι αυτός καμιά… περιέργεια να δει τι περιέχει και έριξε την καυτή πατάτα στον εισαγγελέα Πεπόνη.

Δύο χρόνια τώρα λοιπόν κάποιοι είχαν τη λίστα, δεν την επεξεργάστηκαν, δεν ξέρουν τίποτε, κάνουν τα κορόιδα και ρίχνουν ο ένας το μπαλάκι του άλλου, κι όποιος κάνει το μουτζούρη την πάτησε.

Αλλά γιατί εμάς μας φαίνεται ότι κάποιοι από αυτούς που είχαν τη λίστα, ειδοποίησαν κάποιους από αυτούς που ήταν μέσα στη λίστα; Έκαναν εκδούλευση δηλαδή, με ή χωρίς ανταλλάγματα. Διότι όποιος έχει τέτοια βόμβα στα χέρια του, ήταν την απασφαλίζει κι όποιον πάρει ο χάρος ή την θάβει για συγκεκριμένους λόγους

Ότι θέλετε παίρνετε. Αλλά να μη μας περνούν και για κορόιδα.

Y.G.Στη λίστα των 1.991 προσώπων, σύμφωνα με πληροφορίες, περιλαμβάνονται ηχηρά ονόματα μεγαλοεπιχειρηματιών, πολιτικών, καθώς και συγγενών τους, όπως μητέρων και αδελφών γνωστών ατόμων στην Ελλάδα. Χώρες όπως η Γερμανία, η Γαλλία, η Ιταλία, η Ισπανία και άλλα ευρωπαϊκά κράτη, αγόρασαν έναντι υψηλού τιμήματος τις λίστες με τους δικούς τους φοροφυγάδες, και τους ανάγκασαν να πληρώσουν τα χρεωστούμενα ποσά από φοροδιαφυγή. Ετσι, κατάφεραν να βάλουν στα ταμεία τους πολλά δισ. ευρώ. Αντίθετα, η Ελλάδα παρότι πήρε τη λίστα ήδη από το 2010, ουδέν έπραξε, με αποτέλεσμα να μην εισπράξει ούτε ένα ευρώ. Κι όλα αυτά με απόλυτη ευθύνη των αρμοδίων υπουργών Οικονομικών και των κρατικών παραγόντων που είχαν πάρει μέρος ή και ολόκληρη τη λίστα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alexei avatar
    alexei 03/10/2012 09:05:53

    επαναλαμβανω μηπως και ακουσει κανεις της δικαιοσυνης και το ψαξει

    απο την διαβοητη αυτη λιστα, εχει απειληθει/εκβιαστει κανενας; καποια "απαγωγη" ή απειλη ξεσκεπασματος κλπ;

    πως γινεται ΕΝΑΣ ΙΔΙΩΤΗΣ ΠΟΛΙΤΗΣ οπως το "παπακι" να κραταει λιστες σπιτι του. μηπως εχει ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ στο σπιτι του;

    • LamprosM avatar
      LamprosM @ alexei 03/10/2012 09:15:52

      +1000

  2. LamprosM avatar
    LamprosM 03/10/2012 09:10:22

    Οταν λές "θα μπορούσαν να γίνουν ταινίες στο Χόλιγουντ" φανταζομαι δεν εννοείς μια ταινία επιπέδου Καζαμπλανκα, αλλά μάλλον "Ζοχαν, πρακτορας υψηλής κομμωτικής".
    Μονο εδώ ο δευτερος τη τάξει εταιρος του κυβερνητικου σχηματος θεωρησε φυσκο μια λίστα που ειχε φτασει στα χέρια του με στιοχεία τοσο σημαντικά να την πάρει σπίτι του...
    Μονο εδώ κάποιος κ Παπακωνσταντινου, -εκτος του οτι κυκλοφορεί ακομα ελευθερος & ουτε νυξη να τον καλεσει εισαγγελεας ή να γινει εξεταστική επιτροπή- ειχε την λιστα στο αρχείο του και την επεξεργάζεται.
    Σε καθε σοβαρη χωρα αυτοι θα ειχαν συλληφθει, αλλά εμεις εδω τα θεωρουμε απολυτα λογικα...
    Για άλλη μια φορα δειχνει την αλλαζονια τους "θα την πάρω σπίτι μου, ξέρεις ποιος ειμαι εγώ ρε?"

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 03/10/2012 09:28:21

    Γιατί δέν ἀνοίγουν οἱ λογαριασμοί τῶν ἐν λόγω ἀρμοδίων Ὑπουργῶν καί κρατικῶν παραγόντων,νά μάθουμε γιατί δέν εἶχαν περιέργεια.Ὅμως,ἡ περιέργεια σκοτώνει...

  4. πολιτης avatar
    πολιτης 03/10/2012 10:05:33

    εμεις αποτελουμε φωτεινη εξαιρεση και παραδειγμα. βαλαμε τη siemens να μας κανει σεμιναρια διαφανειας. προεδρευων και βασικος ομιλιτης θα ειναι ο χριστοφορακος.

  5. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 03/10/2012 10:07:10

    "ένα στικάκι"
    Χα, χα, χα στο χωριό μου το λέμε ακκίδα.

    Μας δουλεύουν οι Παπακ. Βενιζέλος και ΣΙΑ ; Μπαααα! δεν νομίζω, αυτοί είναι παράγοντες τιμιότητας, ευθύτητας και πατριωτισμού.

  6. nikos avatar
    nikos 03/10/2012 10:13:22

    Ας κάνουμε λοιπόν μια πρωϊνή ασκησουλα: γράφουμε σε ένα χαρτάκι τα ονόματακια των πολιτικών που με τον ένα τροπο ή τον άλλο ήρθαν σε επαφή με τη λίστα. Την είδαν , την άγγιξαν, άκουσαν κάποιον δίπλα τους να την πακεταρει κλπ.
    Κατόπιν γράφουμε δίπλα στο κάθε ονόματακι τη λέξη "ξεφτιλας" , "απατεών" ή κάποιο συνονυμο .
    Στερεώνουμε τη λίστα με μαγνητακι πάνω στο ψυγείο , έτσι ώστε κάθε φορά που πάμε να το ανοίξουμε να διαβάζουμε τη λίστα.
    Ως τις επόμενες εκλογές μάλλον θα την έχουμε εμπεδώσει

  7. τσυριζα-σφυριζα-μυριζα avatar
    τσυριζα-σφυριζα-μυριζα 03/10/2012 10:18:32

    Aν αληθεύουν όσα εχουν ειπωθεί τις τελευταιες ημέρες ο Παπακωνσταντίνου είναι ύποπτος για υπόθαλψη εγκληματία σε βαθμό κακουργήματος.

    • drider avatar
      drider @ τσυριζα-σφυριζα-μυριζα 03/10/2012 12:18:40

      Είναι γνωστό στη δημοσιογραφική πιάτσα ότι η κ. Μπιρμπίλη επιλέχθηκε να τοποθετηθεί στο υπουργείο περιβάλλοντος από πολύ γνωστό πετρελαιά. Ποίος μου λέει ότι δεν εμφανίζεται το όνομα του στη λίστα της οποίας την φύλαξη την είχε αναλάβει ο κ. Παπακωνσταντίνου; Μήπως για αυτή την καλή του υπηρεσία και για άλλες δεν ανταμείφθηκε με τη θέση του υπουργού περιβάλλοντος μετά την επιτυχία του στο Υπ.Οικ;

  8. Λιογκος avatar
    Λιογκος 03/10/2012 11:37:09

    ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΝΙΟΥΣ:

    Μετά από έρευνα χρησιμοποιώντας τον υπερκοριό της ΕΥΠ ( μου τον δάνεισαν για 3 ημέρες) το εν λόγο στικάκι χωρητικότητας 8 Gb εμπεριέχει: ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ 1,2,3 και μπόνους "Τα παλούκια και τα Αγγούρια είναι όρθια ακόμα" και τρία αυτοτελή επεισόδια του Τζέιμι Όλιβερ.

  9. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 03/10/2012 11:40:52

    Εεεεεεεε, εγώ πάντως μια ...κόπια του ενδιαφέροντος αυτού στικακίου, θα την έκανα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (Αντώνη μου). Μάλλον είμαι και περίεργη και αδιάκριτη....Ενώ οι ασκούντες την εξουσία, αποδεικνύονται τόσο υπεράνω ...παθών, τόσο αξιοπρεπείς, ανιδιοτελείς τελικά, που συγκλονίζομαι !!!!! :-)

  10. Inno avatar
    Inno 03/10/2012 11:43:52

    μήπως τα σκάγια πέσουν τελικά ΜΟΝΟ στον ΑΣ, ο οποίος έχει δηλώσει στη δήλωσή του ότι έχει 300.000 στο εξωτερικό? για να ρίξουν φούμο στην όλη υπόθεση και να εκθέσουν κάποιον που τα έχει δηλώσει μεν φανερά, αλλά "τα έχει έξω"? γιατί η προπαγάνδα των πασόκων είναι τέτοια που μας δένουν χειροπόδαρα πριν καν καταλάβουμε τι παίχτηκε.
    Εδώ η ΝΔ στιγματίστηκε από την υπόθεση Μίζενς, τη στιγμή που το πασοκ πήρε όλες τις μίζες για τα έργα! εδώ στιγματίστηκε για την Βόνταφον, τη στιγμή που οι ίδιοι ήταν υπό παρακολούθηση!!!
    κανείς βέβαια δεν αναρρωτιέται γιατί επί πασοκ δεν αποκαλύπτεται ποτέ τίποτα και όλα κουκουλώνονται, και θυμούνται ΟΛΟΙ τις αποκαλύψεις, τις πορείες, τα δεκεμβριανά, τις φωτιές ΜΟΝΟ επί ΝΔ.

    • Γιάννης Δημητριάδης avatar
      Γιάννης Δημητριάδης @ Inno 03/10/2012 11:52:13

      "...κανείς βέβαια δεν αναρρωτιέται γιατί επί πασοκ δεν αποκαλύπτεται ποτέ τίποτα και όλα κουκουλώνονται, και θυμούνται ΟΛΟΙ τις αποκαλύψεις, τις πορείες, τα δεκεμβριανά, τις φωτιές ΜΟΝΟ επί ΝΔ..."

      ........!!!!!!!!

  11. Inno avatar
    Inno 03/10/2012 12:01:43

    όπως έχουμε πει, το πασοκ κυβερνάει ακόμα. μπορεί "επίσημα"να έχει 8%, αλλά μέχρι και τον Ροβέρτο έχει κρατήσει ανέπαφο. Το μόνο που το νοιάζει είναι τα εσωκομματικά μαχαιρώματα και ξεκαθαρίσματα όπως και η προστασία των κηφήνων τους σε δεκο και στενό δημόσιο. Για τα υπόλοιπα δεκάρα δεν δίνουν.
    Το θέμα είναι ότι αυτοί, αυτή τη δουλειά τους μια χαρά την κάνουν.
    η νδ τη δουλειά της όμως γιατί δεν την κάνει?

  12. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 03/10/2012 12:35:57

    Έλα ντε!!!! Η "Ελένη" πως δεν επεμβαίνει αστραπιαία σ' αυτή την περίπτωση;......................

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/10/2012 12:48:44

    "Την έκανε με μεγάλα πηδηματάκια" από το ΠΑΣΟΚ αηδιασμένος ο κ. Ραγκούσης εξαιτίας του cd Λαγκάρντ - Φαλσιανί.
    Άρχισαν τα όργανα, το μπουζούκι εργάζεται...

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/10/2012 12:51:50

    Άν ξεπηδήσουν "ονόματα" από το stickάκι
    (και πώς να μην ξεπηδήσουν, στο Ελλάντα είμαστε),
    θα ρεύσουν πολλά βοθρολύματα στο Κολωνάκι
    (έχει και κατηφορικές οδούς).

  15. Xase avatar
    Xase 03/10/2012 13:02:04

    Μην τα βαζετε με τον κ. Βενιζελο. Αυτος ειδε μεν την λιστα με τα ονοματα διπλα σε κατι αριθμους και ειπε πως ειναι τηλεφωνικος καταλογος.

    • drider avatar
      drider @ Xase 03/10/2012 14:40:25

      Είχε και 10ψήφιους αριθμούς η λίστα;;;!!!

  16. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 03/10/2012 13:41:02

    Το ΠΑΣΟΚ αποδεικνύεται πως λειτουργούσε ως Οργανωμένο Μαφιόζικο Συνδικάτο. Τα εγγεγραμένα μέλη του ΠΑΣΟΚ φέρουν συνευθύνη (αν όχι ποινική συνενοχή) για την Εθνική Καταστροφή των τελευταίων 40 ετών. Να το λάβετε ΣΟΒΑΡΑ υπόψιν σας αυτό. ΟΛΟΙ. Θα φτάσει η στιγμή που θα πρέπει να ανοίξουν ΟΛΟΙ οι τραπεζικοί λογαριασμοί των χιλιάδων ΠΡΩΗΝ και ΝΥΝ απλών μελών του ΠΑΣΟΚ (ίσως και της ΝΔ); Για να δούμε αν ο εχθρός είναι η Τρόϊκα ή αυτοί οι "πατριώτες΄"...

  17. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 03/10/2012 14:24:26

    Και τι κατακόκκινες γραμμές έβαζε όλο αυτόν τον καιρό ο Βενιζέλος για να προστατέψει τους αδύνατους. Προστάτης των αδυνάτων και απηνής διώκτης των εχόντων. Ε ρε δούλεμα.
    Και η ΝΔ; Όταν δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί ούτε αυτά που της έρχονται στο πιάτο.

  18. LAGONIKO avatar
    LAGONIKO 03/10/2012 15:08:26

    Ένα κρίσιμο ερώτημα είναι: ενημέρωσε τον πρωθυπουργό του για τη λίστα ο ανεκδιήγητος Παπακωνσταντινου, ή το κράτησε μυστικό; Του είπε του Γιώργου Παπανδρέου ότι είναι αυτοί κι αυτοί στη λίστα ή έπαιξε κρυφτούλι; Κάτι μου λέει ότι ο υπουργός Οικονομικών είναι σχεδόν αδύνατο να μην ενημερώνει τον πρωθυπουργό για ένα τέτοιο θέμα.

    Διότι εάν τον ενημέρωσε, τότε εκείνη η κυβέρνηση συνολικά επέλεξε να σφαγιάσει την κοινωνία και να υπηρετήσει τους ισχυρούς και μάλιστα τους πιο αμφιλεγόμενους – εκείνους, που προτίμησαν την ασφάλεια των ελβετικών τραπεζών όχι απλά για να μην πληρώσουν την κρίση, αλλά για να επωφεληθούν από αυτή.

    Την ίδια ώρα η κυβέρνηση Παπανδρέου και ο Παπακωνσταντίνου ως αρμόδιος υπουργός πετσόκοβαν τους μισθούς και τις συντάξεις, διέλυαν το κοινωνικό κράτος, στερώντας το από κρίσιμες δαπάνες, βύθιζαν την ανάπτυξη, κόβοντας τις δημόσιες επενδύσεις και κατέστρεφαν κοινωνία, οικονομία και κράτος.

  19. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 03/10/2012 15:17:58

    Σε σχόλιό μου σε άλλο σχετικό άρθρο εδώ μέσα αναφέρθηκα στη πιθανότητα η λίστα αυτή να χρησιμοποιείται από όποιους την έχουν δει (κρατικά στελέχη, κομματικά στελέχη, βουλευτές κλπ. ΟΛΟΙ ΠΕΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΠΤΟΙ ΚΑΘΩΣ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΠΩΦΕΛΗΘΟΥΝ) ώστε να εκβιασθούν όλοι όσοι ισχυροί φοροφυγάδες περιλαμβάνονται σε αυτή...έ, λοιπόν, μάλλον οι εκβιασμοί άρχισαν:
    http://www.kourdistoportocali.com/articles/14706.htm
    Οι λόγοι εκβίασης θα μπορούσαν να είναι οικονομικοί ή πολιτικοί...
    Ποιόν να εμπιστευτείς πια; Ούτε τη Δικαιοσύνη...

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/10/2012 15:53:27

    Ρ. Δούρου:«Κάναμε δύο εκλογικές μάχες, με αρχηγό κόμματος που κρατούσε λίστες ονομάτων. Καταλαβαίνετε ότι τίθεται ζήτημα, το οποίο είναι - πέρα από ηθικό, ότι ένας αρχηγός κόμματος, που κρατούσε ονόματα με επιχειρηματίες οι οποίοι φοροδιαφεύγουν- πάρα πολύ σοβαρό για την ίδια την ελληνική δημοκρατία και τον κοινοβουλευτισμό».
    Θ' απαντήσει κανείς από την κυβέρνηση και το κόμμα του κ. Βενιζέλου;
    (του λόγου μου, που σε αντίθεση με την ψύχραιμη κ. Δούρου γίνομαι αθυρόστομος όταν τσαντιστώ, το περιέγραψα, "σε κρατώ με κρατάς τι κι άν γίνω κερατάς;")

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Ο Θείος 03/10/2012 18:38:29

      Υπονοεί πως ίσως υπήρξε και νόθευση του εκλογικού αποτελέσματος...ίσως...σίγουρα δεν θα πλήξουμε...

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ Ο Θείος 03/10/2012 19:58:03

      Ο Βαγγέλης τελείωσε με αυτή την ιστορία.

      Και ας μην ψάχνει δημοσίως ποιός τον τέλειωσε.

      Ας κάνει επιτέλους και την αυτοκριτική του.

      Και όταν με το καλό ανανήψει ειλικρινά, ας έρθει πάλι να μας πείσει ότι διαθέτει τα προσόντα να εξυπηρετήσει το δημόσιο συμφέρον.

      Εξάλλου τη ρητορική δεινότητα, δεν μπορεί να του την αμφισβητήσει κανείς. Αρκεί να αποδείξει ότι εξυπηρετεί το κοινό καλό!!!

      Δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο, για άνθρωπο με τα προσόντα του Βενιζέλου!!!

  21. Ίωνας avatar
    Ίωνας 03/10/2012 17:35:09

    Και μετά ψάχνουμε να πάρουμε τα 30€ από την σύνταξη της γιαγιάς να καταργήσουμε τις συλλογικές συμβάσεις και να απολύσουμε εργαζομένους για να ικανοποιηθεί η τροϊκα που θέλει μισθούς Βουλγαρίας για να έρθει η ανάπτυξη και να λέμε ότι τα καταφέραμε.Τι να πει κανείς;

  22. theo1611 avatar
    theo1611 03/10/2012 17:58:58

    Και κάποια ψιλά γράμματα:

    Το στικάκι που πήρε το Μαξίμου δεν έπρεπε να το στείλει στο ΣΔΟΕ, αλλά στον Υπουργό και τον Αρμόδιο Υφυπουργό, με την παράκληση για τις δικές τους ενέργειες και άμεση ενημέρωση για αυτές!!!

    Αποδεικνύεται ότι ούτε το Μαξίμου ξέρει από διοικητική ιεραρχία!!!

    Αν δεν μπει τάξη δεν πρόκειται να γίνει τίποτα!!!

    Και βέβαια το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι!!!

    ΥΓ: Που έπρεπε να στείλει το στικάκι ο συλληφθείς κλέπτων οπώρας Βενιζέλος?

  23. nillionaire avatar
    nillionaire 03/10/2012 18:17:56

    Μια χαρά δουλεύει το παιχνίδι. Μας έριξαν το δόλωμα με τη λίστα κι εμείς τσιμπήσαμε. Πάνε και τα μέτρα πάνε και τα χιλιόμετρα, όλοι ψάχνουμε την λίστα. Σιγά μη βγουν ονόματα. Όσο βγήκαν κι από τις άλλες. Κι αν βγήκαν, σιγά μην έγινε τίποτα. Όλοι είναι στη θέση τους ασφαλείς με τις μπάζες καλά κατοχυρωμένες. Το ζήτημα είναι να παίξει η καθυστέρηση, ο Στουρνάρας πάει κι έρχεται με τον Τόμσεν κι εμείς βράζουμε στο ζουμί μας μέχρι να ξαναβγεί ο Ομπάμα. Αυτό είναι το χοντρό το δούλεμα.

  24. theo1611 avatar
    theo1611 03/10/2012 19:13:15

    Αν είναι μάγκας ο Εισαγγελέας που ερευνά την περίπτωση πρέπει να ζητήσει από όλους τους εμπλεκόμενους το αντίγραφο της λίστας Λαγκάρντ που έχουν στη διάθεσή τους (ακόμα και από το Μέγαρο Μαξίμου) και να το συγκρίνει με την πρωτότυπη λίστα.

    Όποιος από τους εμπλεκόμενους δεν έχει αντίγραφο να επιδείξει, θα πρέπει να κατηγορηθεί για ανεπάρκεια στην άσκηση των καθηκόντων με ενδεχόμενο δόλο!!!

  25. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 03/10/2012 19:25:48

    Και έπειτα μερικοί από μας απορούν γιατί μας πιέζει η Τρόϊκα.
    Και θέλουμε και επαναδιαπραγμάτευση, τρομάρα μας.
    Ο ΓΑΠ κάτι ήξερε, "λεφτά υπάρχουν" έλεγε. Κανονικά έπρεπε να
    πει "λεφτά στην Ελβετία υπάρχουν".
    Θα το ξαναπώ για άλλη μιά φορά. Αν λειτουργούσε ο θεσμός της
    Δικαιοσύνης στην χώρα μας, η Ελλάδα θα ήταν μιά άλλη χώρα.