23/04/2011 20:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέφτει μέρα με τη μέρα το ΠΑΣΟΚ

Περαιτέρω μείωση της διαφοράς του ΠΑΣΟΚ από τη Νέα Δημοκρατία, καταγράφει δημοσκόπηση της Alco, την οποία δημοσιεύει το «Πρώτο Θέμα», με τους δυο ιστορικούς φορείς του δικομματισμού ωστόσο, να παραμένουν χαμηλά, ως αποτέλεσμα της οικονομικής καχεξίας και της βαθιάς  κοινωνικής κρίσης που αυτή επιφέρει.

Πιο συγκεκριμένα, το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 21,5% έναντι 19,4% της Νέας Δημοκρατίας, μια διαφορά 2,1%, ενώ στην προηγούμενη μέτρηση της ίδιας εταιρείας, η διαφορά βρισκόταν στο 2,3%, με το ΠΑΣΟΚ στο 21,9% και τη Νέα Δημοκρατία στο 19,6%. Το ΚΚΕ βρίσκεται στο 8.5%, ο Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός στο 5,7%, ο ΣΥΡΙΖΑ στο 3,2%, η Δημοκρατική Αριστερά στο 2,3%, οι Οικολόγοι στο 2% και η Δημοκρατική Συμμαχία στο 1,7%.

Στην αναγωγή επί των έγκυρων ψηφοδελτίων, το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 28,9%, έναντι 26,1% της Νέας Δημοκρατίας (διαφορά 2,8%), και ακολουθούν το ΚΚΕ με 11,7%, ο ΛΑ.Ο.Σ. με 7,7%, ο ΣΥΡΙΖΑ με 4,3%, η Δημοκρατική Αριστερά με 3,1%, οι Οικολόγοι με 2,7%, και η Δημοκρατική Συμμαχία με 2,3%.

Το 40% θεωρεί ότι κανένα από τα δυο κόμματα εξουσίας, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, δεν θα μπορούσε να διαχειριστεί αποτελεσματικά την οικονομική κρίση. Το 15% τάσσεται υπέρ μιας κυβέρνησης τεχνοκρατών, το 14% υπέρ μιας αυτοδύναμης κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ, το 9% υπέρ ενός «μεγάλου συνασπισμού» ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, και το 8% υπέρ μιας αυτοδύναμης κυβέρνησης ΝΔ.

Όσοι πίστεψαν ότι μια ωραία πρωία, ξαφνικά και τελεσίδικα, το ΠΑΣΟΚ θα βρισκόταν στη δεύτερη θέση των δημοσκοπήσεων, δεν επιβεβαιώνονται. Η φορά όμως των πραγμάτων, δείχνει μια σταθερή φθορά του κυβερνώντος κόμματος. Το στοίχημα για το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης  είναι να κερδίσει την προτίμηση των πολιτών που αντιλαμβάνονται  τα λάθη, τις παλινωδίες και το γεγονός ότι το μεγαλύτερο έλλειμμα στη χώρα δεν είναι το οικονομικό, αλλά είναι κυρίως  έλλειμμα διακυβέρνησης. Να αντιπαραβάλει ένα συγκεκριμένο σχέδιο για τη χώρα, την ώρα ακριβώς που και οι πιο πιστοί οπαδοί του ΠΑΣΟΚ, έχουν απελπιστεί  από την κατάσταση που επικρατεί στο κυβερνητικό στρατόπεδο.

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kostas D avatar
    Kostas D 23/04/2011 20:22:26

    Ενταξει ΚΛΑΣΙΚΑ.....ποτε κατα τις δημοσκοπησεις προηγουνταν ποτε αλλο κομμα απο το......πασοκ ΤΟΥΣ.....????
    Ακομα και στις εκλογες του 2004 μεχρι την τελευταια στιγμη το πασοκ ΤΟΥΣ.. προηγουνταν.... ΕΡΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ με το πασοκ ΤΟΥΣ...... Πολυ κλαμα οι δημοσκοποι, θα συνοδευεουν τον Παπανδρεου στο ελικοπτερο θα του κουβαλανε και τη βαλιτσα.....!!!!!

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ Kostas D 23/04/2011 21:54:01

      Ουδόλως με ενδιαφέρει το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ, πόσο πέφτει και με τί είδους μεταφορικό μέσο θα την κάνει ο ΓΑΠ.

      Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι:
      - 40% πιστεύει οτι η ΝΔ δεν μπορεί να λύσει τα οικονομικά προβλήματα
      - 8% επιθυμεί μια αυτοδύναμη κυβέρνηση της ΝΔ
      -19,4% πρόθεση ψήφου για τη ΝΔ

      Με τόση φαγωμάρα στο ΠΑΣΟΚ, με σχεδόν άρση της δεδηλωμένης από τους ίδιους τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, με το μνημόνιο να έχει αποτύχει κατά κοινή ομολογία, με τα μέτρα να έχουν ρημάξει τον κόσμο χωρίς θετικό αποτέλεσμα, με εφτά διαφορετικά σενάρια αναδιάρθρωσης να κυκλοφορούν...και είμαστε μόνο στο 19,4%............

      Προβληματίζεται κανείς εκεί πέρα στη Συγγρού ή μόνο εγώ προβληματίζομαι...;;;;;;

      Άς προσέξουν εκεί στη Συγγρού γιατί άμα προβληματίζομαι μόνο εγώ δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας.........

      Υ.Γ.:
      Δεν γίνεται σε άλλο ποστ να γίνεται ολόκληρη φασαρία για την τρομπέτα της ορχήστρας του Καραμανλή (Αντώναρος) τη στιγμή που και με τον Σαμαρά μαέστρο παίζει η ίδια ορχήστρα και μάλιστα με σολίστες τα ίδια πρώτα βιολιά (που φάγαν τις ντομάτες)...
      Σήμερα είδα και ένα ποστ που μου είχε διαφύγει σχετικά με τις λίστες των εκλογών.
      Αβραμόπουλος, Παυλόπουλος κ.λ. γίγαντες και θηρία...
      Οπωσδήποτε διατηρώ μια επιφύλαξη αλλά όσον αφορά την ιδιαίτερη πατρίδα μου, εάν όντως είναι εκ νέου υποψήφιοι Καλογιάννης και Τασούλας (για τον Καλογιάννη έχω γράψει στο παρελθόν για τη στάση του στις δημοτικές εκλογές και γενικώτερα), ειλικρινά δηλώνω ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπούμε πέντε άτομα στο αεροπλάνο να έρθουμε στην Ελλάδα να ψηφίσουμε! Βέβαια μου είναι λίγο δύσκολο να φανταστώ οτι δεν θα είναι υποψήφιοι οι τωρινοί "υπουργοί" του Σαμαρά αλλά θα περιμένω.

      Και να μην λέει ο Φακτορας μετά οτι θα πάω στο ΛΑΟΣ γιατί όπως είπα δεν μπαίνω καν στο αεροπλάνο...

      Μιλημένα ξηγημένα!

      Άκου 19,4%...

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ SPYROS T. 23/04/2011 22:09:37

        Χαχχαχα
        Περιμενε και θα δεις....και ΜΗΝ κοιτας τις στημμενες δημοσκοπησεις
        τα εχουμε πει αυτα χιλιαδες φορες

      • anonymos avatar
        anonymos @ SPYROS T. 24/04/2011 06:01:14

        Ρε παιδιά δεν εχετε καταλάβει ακόμα οτι η ΝΔ ειναι εφιάλτης για τον Ελληνικό Λαό.

        • Loretta avatar
          Loretta @ anonymos 25/04/2011 21:32:16

          οχι για εξηγησε μας το εσυ γιατι ειναι εφιαλτης?? και φυσικα θελω να μου δωσεις και μετρο σύγκρισης με το παρελθον .

      • one avatar
        one @ SPYROS T. 24/04/2011 15:04:13

        Ρε μην μασάτε.. Στημένες είναι οι δημοσκοπήσεις γιατί δεν πάνε το Σαμαρά ... Υπάρχουν ακόμα κύκλοι που θέλουν τους δεινόσαυρους στη ΝΔ και κάνουν ότι μπορούν..
        ΥΓ Οι ίδιες δημοσκοπήσεις μας έλεγαν ότι η κόρη μπαίνει στη Βουλή και τώρα μας λένε ότι πήρε τον πέο....

      • Περδικιδης Βασιλειος avatar
        Περδικιδης Βασιλειος @ SPYROS T. 24/04/2011 19:56:57

        SPYROS ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΑΔΙΚΑ....ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΠΗ .ΕΣΥ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΣΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΤΡΕΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ;;;
        ΣΤΟ Ν.ΣΕΡΡΩΝ ΜΕ 53%Ν.Δ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΗΡΕ ΤΟΥΣ 6 ΑΠΟ ΤΟΥΣ 7 ΔΗΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Η Ν.Δ ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΩΣΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ;;;
        ΜΕ ΠΑΛΙΑ ΥΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ...ΕΛΠΙΔΑ!!!!

    • anonymos avatar
      anonymos @ Kostas D 24/04/2011 06:06:29

      Μια λαϊκη παροιμία λεει <> Ετσι και σεις μιλάτε οτι το ΠΑΣΟΚ Χάνει τη δυναμή του για τη ΝΔ τι λέτε ποσο εχει αυξήσει τη δυναμη της μετά τις τελευταίες εκλογές?
      Σας θαυμάζω ομως γιατί αντέχετε και κοροϊδευετε τον εαυτον σας.
      Καλη Ανάσταση

      • Γιαδικιάρογλου avatar
        Γιαδικιάρογλου @ anonymos 24/04/2011 13:52:57

        Ωραία ορχήστρα όλοι σας. Ο Σαμαράς ό,τι κι αν πείτε ό,τι κι αν κάνετε δεν συγκυβερνά.
        Κι ας μην ανησυχειτε για τα ποσοστα της ΝΔ. Ετσι είχαν φτιάξει και σενάριο και για τον Αντώνη και την Ντόρα στις εσωκομματικές εκλογές.Εγώ στον μικρόκοσμό μου βλέπω ότι όχι μόνον φτύνουν το Πασοκ αλλά γίνονται κοψοχέρηδες.
        Και μην χαίρεστε. Ο Καρατζαφέρης είναι απλώς νεροκουβαλητής. Δεν είναι πολιτικό ανάστημα. Αμα τελειώσει η εύνοια θα στιφτεί μαζί με Ντοροκουβέλους ως λεμονόκουπα.

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 23/04/2011 21:15:21

    Αφού το Πρώτο Θέμα δίνει διαφορά 2,1% φανταστείτε πώς είναι η πραγματικότητα. Σίγουρα η ΝΔ προηγείται.

    • anonymos avatar
      anonymos @ ΙΩΝΑΣ 24/04/2011 18:12:35

      <>

      • anonymos avatar
        anonymos @ anonymos 24/04/2011 18:14:52

        γιατι ρε παιδια δεν προβάλοντε ολες οι απαντίσεις?

  3. Southlancer avatar
    Southlancer 23/04/2011 21:37:09

    απλά... ξέρετε οτι οι δημοσκοπίσεις δεν είναι δωρεάν, ελπίζω μόνο αυτά τα ψέματα να μην τα χρεώνουν στον Έλληνα φορολογούμενο

    • anonymos avatar
      anonymos @ Southlancer 24/04/2011 18:16:07

      Φίλοι, Παρηγοριά στον αρρωστο μεχρι να βγεί η ψυχή του

  4. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 23/04/2011 21:44:41

    o Δημαράς που είναι??οεο???

    • Loretta avatar
      Loretta @ περήφανος δεξιός 25/04/2011 21:33:50

      δεν συμφερει να μπει στις μετρησεις αγαπητε ...!! αφου παιρνει μεγαλο ποσοστο απ οτο Πασοκ!!

    • anonymos avatar
      anonymos @ περήφανος δεξιός 27/04/2011 06:28:47

      Συζητάει με τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ!!

  5. anonymous avatar
    anonymous 23/04/2011 22:40:28

    Εχτές ήμασταν 3 δεξιοί για καφέ και ήμασταν και οι τρεις προβληματισμένοι με την κατάσταση στη ΝΔ. Σκεφτόμαστε να μην τους ψηφίσουμε.

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ anonymous 24/04/2011 13:16:21

      Και δεν είστε οι μόνοι...χτες έβλεπα την άφιξη του αγίου φωτός στο αεροδρόμιο και δε χρειάζεται να σχολιάσω ποιοι "βροντόσαυροι" και φυσικά, στελέχη "πρώτης γραμμής" του "ανανεωτικού ψηφοδελτίου" του Αντωνάκη ήταν εκεί...
      όσο για το "πέφτει", τι να σχολιάσω...ένα χρόνο τώρα "πέφτει" το ΠΑ.ΣΟ.Κ. και ακόμα "γδούπο" δεν ακούσαμε, λες και πέφτει στα μαλακά της Ν.Δ. που λειτουργεί ως μαξιλάρι του. Έλεος!!!

  6. vaggelis avatar
    vaggelis 23/04/2011 22:49:36

    Η διαφορα ηταν 2% απο τις δημοτικες εκλογες αλλο τωρα τι θελουν να παρουσιαζουν οι εταιρειες














    ,

  7. peter kastritsos avatar
    peter kastritsos 24/04/2011 02:14:37

    Αν περιμενετε τις εκλογες πατριωτες τη βαψατε.Το συντομοτερο επ-ανασταση.Καλο Πασχα απο τη ξενη.

  8. Πελοπίδας avatar
    Πελοπίδας 24/04/2011 08:52:25

    Το πασοκ πέφτει, μέρα με τη μέρα. Τον κρότο της πρόσκρουσης στον πυθμένα θα τον ακούσουμε;

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ Πελοπίδας 24/04/2011 13:20:02

      Σωστός και συγνώμη για τον "πλαγιαρσμό-επανάληψη" επί του σχολίου σου, τώρα έφτασα εδώ κάτω και το διάβασα...

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2011 10:22:45

    Δεν υπαρχει κανεις λογος να ελθει στην κυβερνηση η ΝΔ με υποσχεσεις που δεν θα μπορει να πραγματοποιησει.Θα ειναι πολυ χειροτερα.
    Ας μεινει το ΠΑΣΟΚ για να δει ο λαος τη γλυκα του τεταρτου δρομου προς το σοσιαλισμο μεχρι να εξευτελισθει εντελως.
    Αλλα ψεματα δεν χρειαζονται.

  10. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 24/04/2011 17:13:49

    ψυχραιμία
    θα συμφωνήσω μαζί σου .Άλλα ψέματα δεν χρειάζονται. Ο κόσμος απαιτεί λογική και καθαρές θέσεις. Όμως....οι καθαρές θέσεις απαιτούν θάρρος γνώμης, επιχειρήματα και πολύ δουλειά. Αυτομάτως προκύπτουν δύο ερωτήματα:
    α) πολιτική δια της ευθείας οδού γίνεται;;
    β) οι εργάτες που πρέπει να δουλέψουν σκληρά, υπάρχουν;;
    Αν η ΝΔ καταφέρει να απαντήσει σε αυτά τα δύο ερωτήματα με επιτυχία τότε ίσως, λέω ίσως, κάνει και τη διαφορά.

  11. Communist avatar
    Communist 24/04/2011 17:37:45

    55% του εκλογικού σώματος δεν έχει χορτάσει πήδημα.

  12. Misha avatar
    Misha 24/04/2011 18:05:45

    Δώστε τον Κούλη (ως νοοτροπία, ιδεολογία και ηθική) στον λαό, αν θέλετε να δείτε άσπρη μέρα εκεί στη ΝΔ....
    Δεν υπάρχει ούτε μισός έλληνας που πιστεύει πως οι νεοφιλελεύθεροι εντός ΝΔ είναι αλλιώτικοι ή , πολλώ μάλλον, καλύτεροι από τους νεοφιλελεύθερους του Θασοκ.

  13. epifylaktikos avatar
    epifylaktikos 25/04/2011 02:26:25

    Κι άντε κι έπεσε !!! μετά ;; άλλαξε ο Μανωλιός και θα σωθούμε;;
    Όταν το καράβι μπάζει απο 100 μεριές αν αλλάξουμε καπετάνιο σωθήκαμε;;;
    αν δεν το καταλάβει το πλήρωμα να δουλέψουν όλοι μαζί να το ξαναχτίσουν απο την αρχή το σκαρί και προπάντως να το πιστέψουν πως θα το καταφέρουν ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ δεν έχει ελπίδα κανείς τους!!! αύτανδρο θα πάει στον πάτο εκτός απο τα λαμόγια που σαν τους ποντικούς είναι οι πρώτοι που το εγκαταλείπουν μεσοπέλαγα.
    Όσο για καπεταναίους ... ας κάνουμε τους ικανότερους απο το πλήρωμα όχι να διαλέγουμε απο φωτογραφίες απογόνων ιστορικών τζακιών.
    η κοινωνία πρέπει να οργανωθεί πρώτα - πρώτα τοπικά. Απο την αρχή!!!!

  14. trellakias avatar
    trellakias 26/04/2011 10:10:12

    Υπάρχει έντονη η οσμή 1964 στην ατμόσφαιρα της πολιτικής στην Χώρα. Όπως και τότε έτσι και τώρα είχε χρεοκοπήσει η πολιτική κάστα της εποχής. Είτε η ΕΡΕ, είτε Ένωση Κέντρου, είχαν απογοητεύσει το μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων. Χρειάστηκε μόλις 3 χρόνια για την Χούντα των συνταγματαρχών, για το reboot της κοινωνίας, για την συνέχιση της πολιτικής ζωής. Είχαν κουράσει τότε ΟΛΟΙ ανεξάρτητα από τα ονόματα, ανεξάρτητα από τις ιδέες. Έψαχναν σαν κοινωνία να βρουν την λύση, και ήρθε η λύση από τον .....Στρατό. Σήμερα δυστυχώς και ο στρατός είναι προς ......διάλυση, και δυστυχώς για την Πατρίδα δεν υπάρχει λύση, ή ορατή λύση. Όλοι κούρασαν, όλοι δεν δίνουν μια νέα πνοή για κάτι νέο! Με δεδομένη την απόλυτη χρεοκοπία που έρχεται, άραγε ποια θα είναι η λύση; Η φυγή ίσως; Η ανάδειξη ενός νέου Παπαδόπουλου που ΗΡΩΙΚΑ θα φτιάξει την Χώρα για να έρθει η νέα γενιά πολιτικών να φάει; ΜΑΚΑΡΙ να βρεθεί κάποιος στρατιωτικός, να είναι αυτός που θα αναλάβει! Ντρέπομαι που το λέω, αλλά στην χώρα που γέννησε την Δημοκρατία, να αναζητούμε την δικτατορία για λύση μάλλον είναι ύβρη! Αυτή είναι η κατάντια της Ελληνικής Δημοκρατίας εν έτη 2011!