#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2011 16:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέρασε με 155 ψήφους το Μεσοπρόθεσμο



Με 155 ψήφους ψηφίστηκε από την Ολομέλεια της Βουλής το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα. «Όχι» ψήφισε από το κυβερνητικό στρατόπεδο ο βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας Παναγιώτης Κουρουμπλής, «ναι» ψήφισε η ανεξάρτητη πλέον Έλσα Παπαδημητρίου χειροκροτούμενη από την κυβερνητική πτέρυγα, όπως και ο Αλέκος Αθανασιάδης, όταν είπε το «ναι». Καταψήφισαν ΝΔ, ΚΚΕ, ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ. «Παρών» ψήφισαν οι βουλευτές της Δημοκρατικής Συμμαχίας. Απόντες Λιάνης (ΠΑΣΟΚ) Καραγκούνης (ΝΔ)

Την ώρα της ψηφοφορίας «καιγόταν» η πλατεία Συντάγματος από τα σοβαρά επεισόδια μεταξύ «αγανακτισμένων» και αστυνομίας.

«Όλοι γνωρίζετε τις αντιρρήσεις μου για το συγκεκριμένο νομοσχέδιο. Αντέδρασα σε δύο θέματα που αφορούσαν την ενέργεια και τους υδάτινους πόρους. Μετά την ομιλία του Πρωθυπουργού και τις δεσμεύσεις του υπουργού και επειδή αντιλαμβάνομαι το κρίσιμο της απόφασης ψηφίζω ναι», δήλωσε ο κ. Αθανασιάδης.

«Πατριωτισμός, κατά την αντίληψη μου, είναι η σύγκρουση με την κοινωνική αδικία που δημιουργείται από την άνιση κατανομή των βαρών της κρίσης», τονίζει ο κ. Κουρουμπλής σε γραπτή δήλωσή.

Σημειώνει ακόμη ότι «η απαξίωση των βουλευτών στην συνείδηση του λαού είναι αποτέλεσμα μιας στυγνής λογικής της περίφημης κομματικής πειθαρχίας που στραγγαλίζει την ουσία της πολιτικής» και καταλήγει: «Το πατριωτικό και κοινωνικό καθήκον απέναντι στο τόπο και την κοινωνία είναι η στάση μου αυτή».

Γιά μαύρη λίστα των 155 εκαναν λόγο οι αγανακτισμένοι

Η κ.Ελσα Παπαδημητρίου αυτοδιαγράφηκε, ήταν το πρώτο σχόλιο από πλευράς ΝΔ.,σχετικά με την επιλογή της να ψηφίσει ΝΑΙ

«Όχι», όπως αναμενόταν, ψήφισε ο ανεξάρτητος βουλευτής Γιάννης Δημαράς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tasos avatar
    Tasos 29/06/2011 15:58:54

    ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ....

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 16:00:37

    εχει σημασια??

    ΠΠ

    • sawas avatar
      sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 16:04:16

      έχει.....να μάθουμε πόσο κοστίζει, πόσο αξίζει ο άνθρωπος, τι τιμή έχει!!!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sawas 29/06/2011 16:07:11

        αξιζει οσο η ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε. ....
        αξιζει οσο το γεγονος οτι ο Ηλικακης Πεθανε για μια Ανωνυμη Εταιρια...
        και ολο το αιμα που εχει ποτισει αυτο τον τοπο, πηγε υπερ το αρτιον.

        Αυτοι ειναι.. Χειροκροτουν οι ΓυφτοΠΑΣΟΚΟΙ !!

        ΠΠ

      • ενας παλιος γνωριμος avatar
        ενας παλιος γνωριμος @ sawas 29/06/2011 16:17:50

        ..δις δρχ..ητανε sawas ...και κάποιος εκλεγμένοςτοπικός άρχοντας ΄μέλος του συστήματος ΠΑΣΟΚ ΑΕ και κομματόσκυλο ετέθη προσφάτως σε αργία..αφού όμως πρώτα επανεξελέγη(!!) ατίς τελευταίες δημοτικές τού 2010.....από τούς στόκους πού λέει και ό ΠΠ...δις δρχ ήτανε τό φαγοπότιεπί βλογιοκομμένου εκσυγχρονιστή φίλε μου

        ο παγωτατζής

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 16:02:23

    Το Νομοσχεδιο Υπερ Χοντρικη ΓΥΨΟΣ-ΕΚΤΡΩΜΑ, διαβαζεται και μελεταται ορθα μονο σε μπράϊγ...!

    ΠΠ

  4. BlueSky avatar
    BlueSky 29/06/2011 16:04:00

    Το αίσχιστο είδος κωλοτούμπας. Μπράβο λαμογιάδη, βολευτή κοζάνης!!

  5. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 29/06/2011 16:06:47

    Ο χαρακτηρισμός ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΟΣ είναι ο πιο επιεικής που μπορεί να του προσάψει κανείς, και όχι για την επιλογή αυτή καθαυτή, άλλωστε η επιλογή αυτή θα κριθεί στο μέλλον αργά ή γρήγορα.
    Ο άνθρωπος είχε ανάγκη από δημοσιότητα και υποτίμησε βαθύτατα τη νοημοσύνη κάθε ενός από τους έλληνες πολίτες.
    Είναι άξιος της αηδίας του κόσμου!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Γιώργος Μεσσηνία 29/06/2011 16:07:38

      Αναφέρομαι στον Αθανασιάδη, γιατί ο Κουρουμπλής αποδείχτηκε ΤΙΜΙΟΣ από την αρχή εως το τέλος!

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 16:08:50

    Ο Χασαποπουλος απ τη ΧΑΡΑ ΤΟΥ !!! μιλα και σηκωνεται στις μυτες των ποδιων του !...
    Οταν θα μπαινει ο Μπενυ στο λογαριασμο του να χρεωπιστωνει οτι γουσταρει.. τι θα κανει??

    ΠΠ

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 16:39:13

      Ο απίθανος -επιπέδου Ελένης Λουκά- Χασαπόπουλος προαλείφεται για βολευτής με το πασοκ. Εχει να προσφέρει πολλά κι' αυτό το παιδί της φάπας στον 'τόπο'.

  7. ss_sk avatar
    ss_sk 29/06/2011 16:09:59

    Πιθανότατα του θύμισαν ότι στα ντουλάπια των "επιχείρησεων" του (των εκτός βουλής εννοώ) έχει πολλούς κρυμμένους σκελετούς! Την επαγγελματική του σταδιοδρομία (στην αρχή, εντός ΔΕΗ) με λαμογιές την έχτισε - τί να άλλαξε μετά από τόσα χρόνια?

  8. NWO avatar
    NWO 29/06/2011 16:10:40

    προδότες

  9. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 29/06/2011 16:11:14

    Νομίζω ότι τώρα μπορούμε να στείλουμε από ένα καλσόν σε κάθε ψηφίσαντα.

    Χαμένο δεν θα πάει.

  10. Γιώργος avatar
    Γιώργος 29/06/2011 16:18:52

    Και τώρα ?

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/06/2011 16:19:17

    Το μόνο που απομένει ισχυρό όπλο, η μνήμη και η ενημέρωση.
    Ποιοι πρόδωσαν - ποιοι όχι.

    Ήδη, οι θεσμικές λύσεις εμφανίζονται να μην έχουν καμμία αξία στην πολιτική εξέλιξη αν μιλάμε για διασφάλιση εθνικής κυριαρχίας.
    Αν διαφωνείτε, πέστε πως ανατρέπονται τα ανεπίστρεπτα τετελεσμένα που θα έχει δημιουργήσει το Μεσοπρόθεσμο μέσα σε 2 μήνες..
    ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΤΩΝ ΓΥΦΤΟΠΑΣΟΚΩΝ.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Προφήτης 29/06/2011 18:53:47

      H Ελλάς εάλω;
      Η Ελλάς εάλω.
      Δεν καταπίνεται.

  12. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 29/06/2011 16:20:24

    155 ΜΑΧΑΙΡΙΕΣ που σημάδευαν ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στη καρδιά της Ελλάδας.....

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Komis Montechristo 29/06/2011 18:56:31

      «'Eνιωσε φοβερούς πόνους στα χέρια, στα πόδια και στην καρδιά του· ξεθάμπωσαν τα μάτια του, είδε το αγκάθινο στεφάνι, τα αίματα, το σταυρό, και μέσα στο σκοτεινιασμένον ήλιο δύο χρυσοί χαλκάδες στραφτάλισαν και δύο σειρές κοφτερά κάτασπρα δόντια· δροσερό περιπαιχτικό γέλιο ακούστηκε, χαλκάδες και δόντια αφανίστηκαν· απόμεινε ο Iησούς κρεμασμένος στον αγέρα, μόνος.
      «Tίναξε το κεφάλι, κι ολομεμιάς θυμήθηκε πού βρίσκονταν, ποιος ήταν και γιατί πονούσε· άγρια αδάμαστη χαρά τον συνεπήρε· όχι, όχι, δεν ήταν άναντρος, λιποτάχτης, προδότης· όχι, όχι, ήταν καρφωμένος στο σταυρό, τίμια στάθηκε ως το τέλος, κράτησε το λόγο του· μια αστραπή, τη στιγμή που φώναξε «Hλί! Hλί» και λιποθύμησε, τον άρπαξε ο Πειρασμός και το πλάνεσε· ψέματα οι χαρές, οι παντρειές, τα παιδιά· ψέματα τα χούφταλα, ξευτελισμένα γεροντάκια, που τον φώναζαν άναντρο, λιποτάχτη, προδότη· όλα όλα, φαντάσματα του Πονηρού! Zουν και βασιλεύουν οι μαθητές του, πήραν τις στεριές και τις θάλασσες και διαλαλούν το Kαλό Mαντάτο. Tα πάντα έγιναν όπως πρέπει, δόξα σοι ο Θεός!
      «Έσυρε φωνή θριαμβευτικά:
      ― Tετέλεσται! Kι ήταν σα νά' λεγε: Όλα αρχίζουν».
      NIKOΣ KAZANTZAKHΣ
      (Aπό το τέλος του
      μυθιστορήματός του «O τελευταίος Πειρασμός»)

  13. Ευμένης avatar
    Ευμένης 29/06/2011 16:21:15

    Ο κ. Αθανασιάδης ήταν αμετάκλητα αποφασισμένος να ψηφίσει όχι, αλλά ο πρωθυπουργός κατά την διάρκεια της ομιλίας του, τον "κοίταξε στοργικά" όπως έλεγε και γνωστός αρθρογράφος του ANTINEWS, κάτι έσπασε μέσα του και τελικά ενέδωσε..
    Θα ανοιχτεί ειδικός λογαριασμός στην GOLDMAN SACHS, για να καταθέτουν ευγνωμονούντες πολίτες τα καλσόν που τόσο χρειάζεται (λόγω συνεχούς φθοράς) ο κ. Αθανασιάδης.

  14. Enzo avatar
    Enzo 29/06/2011 16:21:42

    αυτοι που το ψηφισαν σιγουρα δεν το εκαναν για την πατριδα και καλα οπως λενε, αφου το ΝΑΙ και μονο που το ειπαν αντιστοιχει σε πολιτικο και κοινωνικο αφανισμο τους!
    αρα , μονο μια εξηγηση μενει, οτι πρεπει να τα πηραν χοντρα, να φανε αυτοι και τα εγγονια τους απο την στιγμη που υπηρχε και παγκοσμια πιεση για να περασει το σχεδιο.

  15. Μουγγρίων avatar
    Μουγγρίων 29/06/2011 16:22:08

    Το κονιάκ παιδιά.
    Να πιούμε στην υγεία της Ελλάδας που χάσαμε.

  16. ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 29/06/2011 16:22:22

    Τον έπεισε η ομιλία του πρωθυπουργού! Τόσο ισχυρές ενστάσεις είχε!155 ΠΡΟΔΟΤΕΣ σήμερα έκαναν το μεγαλύτερο λάθος τους!ο Ελληνικός λαός δεν θα τους ξεχάσει ποτέ!!!

  17. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 29/06/2011 16:23:35

    το μεγαλο ΟΧΙ θα ερθει απο το λαο στην κάλπη το φθινόπωρο...Εκείνος ο Καραγκούνης στην Αιτωλοακαρνανία θα είναι παλι στο ψηφοδέλτιο του νομού?? Μπαααααα

    • ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
      ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 29/06/2011 17:27:51

      Θα τον πάρει το πασοκ στην θέση του Κουρουμπλή.

  18. manos avatar
    manos 29/06/2011 16:23:44

    Ο Θεός να μας λυπηθεί.

  19. axis avatar
    axis 29/06/2011 16:26:56

    Μην απογοητεύεστε. Το ΠΑΣΟΚ δεν θα πέσει τόσο εύκολα. Στηρίζουμε τον Σαμαρά ακόμα και αν χρειαστεί να περιμένουμε ως τον Οκτώβριο του 2013 για να τον δούμε πρωθυπουργό. Τουλάχιστον ξεφορτωθήκαμε ένα βαρίδι και ο Παπανδρέου έχασε ακόμα ένα βουλευτή.

  20. θεία δίκη avatar
    θεία δίκη 29/06/2011 16:29:01

    Πολύ στόκος ο ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ τώρα κατάλαβε η κότα ότι ήταν κρίσιμη η ψηφοφορία. Αντε ρε δεητζή κούμποσε τήν ρόμπα σου.

  21. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 29/06/2011 16:31:13

    Ευτυχώς αυτό το Μεσοπρόθεσμο βρίσκει ενωμένο τον ελληνικό λαό και έτοιμο να το ανατρέψει.Σε αντίιεση την ψήφιση του Μνημονίου I πέρσι, φέτος ο Ελληνικός λαός και γνωρίζει και αντιστέκεται.Στο τέλος θα νικήσει ο λαός και η Δημοκρατία.

  22. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 29/06/2011 16:32:26

    Η ψήφος από προδότες είναι άκυρη και αντισυνταγματική. Και έτσι θα πρέπει να την θεωρούμε. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ παιδιά! δεν θα τους κάνουμε τη χάρη.

  23. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 29/06/2011 16:34:03

    Τωρα αρχιζουν τα οργανα... μπορουν οι τσογλανοι να ψηφισανε την πραξη κατοχης αλλα δεν θα μπορεσουν και να την εφαρμοσουν. Οσο για την προσωπικη τους τυχη θα δουμε τις επομενες μερες, δεν μπορει να κρυβονται εσαει, ουτε να τους συνοδευουν ακομη και στην τουαλετα δεκαδες αστυνομικοι...

    Το επαισχυντο 'ΝΑΙ' σημαινει οτι εισηλθαν οριστικα στην ζωνη του τρομου , διαλεξαν τον πιο επωδυνο τροπο να εξαφανιστουν απο αυτη τη χωρα, η τιμωρια θα ειναι αμειλικτη ΚΑΙ ΟΛΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ.

  24. Τιεγινε avatar
    Τιεγινε 29/06/2011 16:34:21

    Το ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ.

    δεν το ενδιαφέρει τίποτα... απλώς συνεχίσει...

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2011 16:35:27

    Κέρδισε κι ο Αθανασιάδης τα 5 λεπτά δημοσιότητας που ήθελε.
    Επιστροφή τώρα στη μελέτη του έργου της Κομανέντσι.

  26. geosid avatar
    geosid 29/06/2011 16:38:12

    ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΕΣΤΙ ΠΑΣΟΚ ΑΚΟΜΑ?ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΜΕ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ.

  27. Γιαννης Α. avatar
    Γιαννης Α. 29/06/2011 16:41:05

    Tι σε κάνει πιο ηλίθιο; Να ψηφίζεις ΝΑΙ, ή να σε πείθει με την ρητορική του ο Γιωργάκης;

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Γιαννης Α. 29/06/2011 18:44:29

      Με έκανες και γέλασα.. Γιατί έχω ένα κόμπο στο λαιμό συνέχεια. Και πιο πολύ και για μερικούς συμπολίτες μας που ακόμα δεν κατάλαβαν, ότι και να πιστεύουν πολιτικά. Ακόμα πολλοί δεν καταλαβαίνουν, απελπίζομαι. Κι αν δεν είμαστε όλοι μαζί, μας τελειώσανε.

  28. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 29/06/2011 16:43:01

    Μόνο μία διαρροὴ ἀπὸ ΚΟ ΠΑΣΟΚ; Τόση ξεφτίλα πιά;

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 29/06/2011 18:59:49

      Πασοκίλα

  29. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/06/2011 16:45:04

    Ο πατέρας Καραγκούνης ήταν παλιά βουλευτής της ΝΔ, υφυπουργός επί Μητσοτάκη και ακόμα πιστός του - η Φαμίλια έχει σταθερές φιλίες.

    Ο νυν βουλευτής υιός Καραγκούνης βγήκε από την ψήφο των Ευρυτάνων της Αιτωλοακαρνανίας, που διοχετεύθηκε σε αυτόν από τη Φαμίλια Μητσοτάκη.
    Δεν έχει πάει στην Ντόρα γιατί σταθμίζει την (ανύπαρκτη) εκλογική απήχηση της.
    Η καρδιά του μάλλον είναι εκεί.

    • ενας παλιος γνωριμος avatar
      ενας παλιος γνωριμος @ Προφήτης 29/06/2011 17:02:13

      Προφήτη μου,
      ας το σκεφτούν οι Ευρυτάνες αυτό...Τό ότι ένας νεκρός σκυλεύεται πολιτικά 20+ χρόνια , από ένα πολιτικό Ζόμπι,..Ας μην έχουν δικαιολογία ότι μπερδεύουν τα ονόματα επειδή αρχίζουν και τα δυό από " Μ"....

      • ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
        ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ @ ενας παλιος γνωριμος 29/06/2011 17:30:43

        Με τι να σκεφτούν ;
        Εδώ βγάλανε τον γιο της δήμαρχο και η Ν.Δ δυστυχώς τον στήριξε !! Γιατί ;;;;;;;

  30. Loukas avatar
    Loukas 29/06/2011 16:47:34

    Ο Καραγκούνης γιατί έλειπε; Πού ήταν;

    Δεν κατάφερε να προσεγγίσει το κτήριο της Βουλής;

  31. giorgos avatar
    giorgos 29/06/2011 16:47:47

    θα φανε καλα απ τον ελληνα βασιλια που ερχεται

  32. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 29/06/2011 16:48:21

    Αδερφια το μεσοπροθεσμο δεν πρεπει να εφαρμοσθει ακομα και αν πρεπει να ματωσουμε για αυτο!!! Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ!!!

  33. thanos avatar
    thanos 29/06/2011 16:49:39

    Δε πρέπει να απογοητευόμαστε από τιε εξελίξεις, ήταν αναμενόμενες.
    Απλά να συγχαρώ τον κο Κουρουπλή, έστω κ αργά έσωσε την υστεροφημία του.
    Όσον αφορά το μέλλον πιστεύω ότι όλες οι υπογραφές που αφορούν δεσμεύσεις χωρών είναι υπό αίρεση, αν υπάρχει μια κυβέρνηση που ενεργεί με γνώμονα το εθνικό συμφέρον, τέτοια που ελπίζω να εκλέξουμε μέσα στο έτος.
    Μια ερώτηση για τον εφαρμοστικό νόμο, ποια η διαδικασία ψήφισής του αν η Ν.Δ. και το ΛΑΟΣ δεν δέχονταν τη διαδικασία του κατεπείγοντος.

  34. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/06/2011 16:50:06

    Να σού ζήσει η κόρη. Και να της λες τι έγινε.
    Ντρέπομαι τους παππούδες μου που γύρισαν ανάπηροι από την Μ.Ασία και την Αλβανία για κρατήσουν και μεγαλώσουν την Ελλάδα.
    Τι θα τούς έλεγα σήμερα αν ζούσαν;

    • kiki avatar
      kiki @ Προφήτης 29/06/2011 16:57:45

      Εγω απλως ψυθιριζω,
      " πατερα ευτυχως πεθανες νωρις "

    • Loukas avatar
      Loukas @ Προφήτης 29/06/2011 17:26:41

      Τον παππού σου που γύρισε ανάπηρος από την Αλβανία (όπως και ο δικός μου) τον αποκαλούσαν οι δημοκρατικές δυνάμεις επί 37 έτη: "συνεργάτη των Γερμανών"...

      Αυτό δεν σε πείραζε 37 χρόνια;;;

    • ενας παλιος γνωριμος avatar
      ενας παλιος γνωριμος @ Προφήτης 29/06/2011 17:44:53

      "...Δωσε μου την ευχή σου παπούλη,δεν αντέχω άλλο την σκλαβιά ..Θα πά να γίνω κλέφτης τού βουνού,με τ΄άλλα παλληκάρια....Σαρίκι εγώ δεν προσκυνάω""
      Είμαι σίγουρος ότι θα του τό έλεγες, αν ζούσε...αφού του ζητούσες συγνώμην πρώτα..
      και είμαι σίγουρος ότι θα σε καταλάβαινε και χαμογελώντας θα σου έλεγε:
      " με την ευχή μου παιδί μου...""

  35. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 16:51:16

    Συνυπογραφω.. χωρις σχολια.

    ΠΠ

  36. Loukas avatar
    Loukas 29/06/2011 16:51:42

    Δηλαδή για να καταλάβω ρε μάγκες, εκεί που αγωνιούσαμε να μην ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο και να πέσει η Κυβέρνηση, τελικά έχουμε εμείς δύο διαρροές (Έλσα, Καραγκούνης) και το ΠΑΣΟΚ μόνο μία;;;;;;;

    Εμ είχε άδικο μετά ο Πάγκαλος για τα τανκς (αλλά όχι όπως το εννούσε αυτός);

  37. NWO avatar
    NWO 29/06/2011 16:51:59

    ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ!

  38. blue nile avatar
    blue nile 29/06/2011 16:52:46

    O Αθανασιάδης ... κότα λυράτη... το Ρομπόπουλο που είμαστε και συμπολίτες αν τον δω ποτέ έξω θα τον φτύσω ... το υπόσχομαι...

  39. nestor avatar
    nestor 29/06/2011 16:53:45

    Ηλιάκης...

  40. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 16:55:34

    Τα ΜΜΕ και οι ΠΑΣΟΚΟΙ εχουμε περασει το μυνημα οτι η σημερινη ημερα ηταν η δυσκολη !!! η ψηφιση του Μεσοπροθεσμου Μνημονιου ΙΙ και ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΑΝ !

    Η Τεχνικη της Πρασινης Σταχτης βρισκεται στο απογειό της !

    Η Ταμπακιερα ΕΙΝΑΙ Ο ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΟΣ και τα ΠΡΟΔΟΤΙΚΑ αρθρα ΕΚΤΡΩΜΑ. ΑΥΡΙΟ...!

    Τα ΜΜΕ θα πουλησουν δυσκολη νικη ( σημερα ) και ευκολη μερα για το γυφτοΠΑΣΟΚ αυριο !!!! δεν ειναι για γελια !! δεν ειναι η Σταχτη ! ειναι η χρήση της σταχτης...

    ΠΠ

  41. Χρήστος avatar
    Χρήστος 29/06/2011 16:55:47

    Περα απ'τα αυτονοητα που σε ολους ερχονται να εκφρασουν, ο Σαμαρας πρεπει να κανει το σταυρο του που υπερψηφιστηκε. Και δεν νομιζω να διαφωνει κανεις μ' αυτο χωρις να κοροϊδευει τον ευατο του..

  42. Παύλος avatar
    Παύλος 29/06/2011 17:01:30

    Ποιο είναι το θετικό μέσα σε αυτόν τον ορυμαγδό; 'Ολο και περισσότεροι απο τον κόσμο κατάλαβαν τι εστί γλοιώδες εξουσιαστικό πασοκ. Η μετωπική σύγκρουση δεν έχει έρθει ακόμα με την πασοκοχούντα. Βγάλτε τα 155 ονόματα γραμμένα κάπου στην πλατεία να περνάει ο καθένας απο εμάς να φτύνει. Η επόμενη κυβέρνηση που δεν θα αργήσει πολύ να αναλάβει να βρει τρόπο να τους καθήσει στο ειδώλιο!

  43. politco on avatar
    politco on 29/06/2011 17:02:14

    Εδω και ημέρες ήταν σχεδόν σίγουρο ότι θα περάσει η προδοσία. Το θέμα είναι ότι ο λαός πρέπει να αντιδράσει αφού πρώτα κατανοήσει ένα και μόνο πράγμα: το γεγονός ότι χειροκροτήθηκε από την πρασινίλα ακόμη και η ..... "Έλσα"... , σημαίναι ότι μόνο και μόνο ένα παρακαλούσαν : ψήφο - ψήφο, και όνομα - όνομα, όλοι η πρασινίλα παρακαλούσε να επικυρωθεί με ψήφο η προδοσία γιατί φοβόντουσαν, φοβούνται και θα φοβούνται το έξω , τον όχλο, ΤΟΝ ΛΑΟ. Όλοι έξω, τίποτα δεν τελείωσε , αυτό που ψηφίστικε έχει επικυρωθεί από μία ομάδα προδοτών η οποία έυκολα αναιρείται, εύκολα ακυρώνεται και εύκολα αλλάζει αφού κανείς δεν τους στειρίζει πλέον από αρκεί απλά να υπάρξει κοινωνική συνοχή και μία μαζική και καταλυτική αντίδραση. Μην βιαστείτε να σχολιάσετε πριν σκεφτείτε καλά, το γιατί όλοι αυτοί οι προδότες έπρεπε να ψηφίσουν ΑΜΕΣΑ αν είναι δυνατόν και "από χθες" αυτό που ψήφισαν. Μήπως για να μην προλάβει και συγκροτηθεί αυτό που μόνο η Ελλάδα ξέρει τόσο καλά ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ. Α! και ένα ερώτημα για την κα Έλσα , ΠΟΣΑ τελικά σου τάξανε ρε κορίτσι μου;;;;;;;;;;;;

  44. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 29/06/2011 17:02:59

    Το κακό με την σημερινή κατοχή, είναι ότι δεν θα μπορούμε στα κρυφά να ακούμε Λονδίνο και Ντόιτσε Βέλε. Τα σχόλιά τους θα είναι σικέ. Το καλό είναι ότι θα κρατήσει το πολύ άλλα 2 χρόνια, που δεν το βλέπω ούτε αυτό! Το φθινόπωρο θα λευτερωθούμε. Καλή Πατρίδα αδέρφια! [Οι 155 αρνησιπάτριδες, από πού και πώς θα ξεφύγουν?]

  45. sp_athens avatar
    sp_athens 29/06/2011 17:03:29

    Γιατί δεν ακολούθησε δήλωση Σαμαρά ότι ως Πρωθυπουργός ΔΕΝ θα εφαρμόσει το πρόγραμμα; Δεν θα έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο, εφόσον μιλάμε για την καταστροφή της χώρας; Νομίζω ότι δεν έχει νόημα απλώς να μοιρολογείς την... μέλλουσα θανούσα πατρίδα. Ε;

  46. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 29/06/2011 17:10:14

    Έλληνες! Από σήμερα το μεσημέρι η Ελλάδα βρίσκεται στα χέρια κατοχικών δυνάμεων. Το ραδιόφωνο, οι εφημερίδες και η τηλεόραση θα βρίσκονται στα χέρια τους και θα ελέγχονται από αυτούς! Μην τους πιστεύετε! Το χρέος όλων μας είναι να αντισταθούμε! Καλή Πατρίδα και καλή λευτεριά! (Εμπνευσμένο από την τελευταία ελεύθερη εκπομπή της Ελληνικής Ραδιοφωνίας, τον Απρίλιο του 1941).

  47. ΦΙΛΙΠΠΟΣ avatar
    ΦΙΛΙΠΠΟΣ 29/06/2011 17:14:22

    ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΜΕ "ΚΑΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΕΛΛΑΣ"

  48. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 29/06/2011 17:14:49

    Παρασιτα,παριες,υποκαταστατα του τιποτα.
    Τι φταινε ρε τα δισεγγονα μας να πληρωνουν το κιοτεμα σας?
    Γιατι ρε μου περνατε για δευτερη φορα ασπαστες αλυσιδες μεσα σ ενα χρονο?
    Ορκιζομαι στη μνημη των γονιων μου που τιποτε ιεροτερο δεν εχω οτι απο μενα για τις λαλακιες σας δεν προκειται να παρετε φραγκο.
    Οσο για σενα ρε Ρομποπουλε αν δεν ηταν να φαω κοκκινη και παλι αυτα που θακουγες μαζι με την Αραπογλου,την Ελσα και την αγια κορη,ο Μπαμπινιωτης δεν θαφτανε να εκδοσει λεξικο μπινελικιων.

  49. JOHN avatar
    JOHN 29/06/2011 17:22:35

    Μπορει σ ενα διεφθαρμενο κοινοβουλιο κι ενα σαπιο συστημα να περασε οτι πιο αναλγητο και προδοτικο εχει να παρουσιασει η νεοτερη ιστορια μας.Η λεξη ομως ΠΡΟΔΟΤΕΣ θα συνοδευει για παντα αυτους που με τη ψηφο τους καταδικασαν στην εξαθλιωση το λαο που υποτιθεται οτι ορκιστικαν να υπηρετουν.Πολυ φτηνα εξαγοραστικαν οι συγχρονοι αυτοι γενητσαροι.

  50. trellakias avatar
    trellakias 29/06/2011 17:23:36

    Κάθε μέρα που περνάει, κάθε περίπτωση δείχνει το μεγάλο λάθος των "πεφωτισμένων" οπαδών της ΝΔ, που "άκουσαν" τις σειρήνες, τα παπαγαλάκια της διαπλοκής, και ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ στις εκλογές του 2009. Ας το καταλάβουμε καλά, "ενός κακού, μύρια ....έπονται". Όλοι οι απογοητευμένοι οπαδοί της ΝΔ πους τους πείραζε τότε ο Καραμανλής και τώρα βλέπουν τον ΓΑΠ να μας κυβερνάει. Όσο για την ΝΔ, κρατούσαμε την 'Ελσα της Αργολίδας, γνωρίζοντας πως κάποια στιγμή θα γύριζε στην θέση που ανήκει: Σφουγγοκωλάριος στην κόρη των Καρπαθίων! Απλά λοιπόν ας αναφωνήσουμε όλοι μαζί: ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ, και ας μην νοιώσουμε τρόμο για τον υπόκωφο ήχο των ερπυστριών που ακούγονται να έρχονται! Κατάντια για την χώρα που γέννησε την Δημοκρατία, να ....ελπίζει στα ...τανκ!

  51. dadelos avatar
    dadelos 29/06/2011 17:23:43

    Η πρωθυπουργός της Ελλάδας κυρια Μέρκελ,δηλωσε ικανοποιημενη για την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου.

  52. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 17:26:29

    Τουλαχιστον θα εχω την χαρα ειλικρινα το λεω οτι απο σεπτεμβρη που θα αρχισουν τα κοψιματα σε μισθους και συνταξεις και τα φορολογικα , θα χαιρομαι να βλεπω τα μουτρα των θιγμενων πρασινων που θα μουρμουρανε.
    Και εγω θα την πληρωσω, αλλα αυτοι ακομα καλυτερα.
    Ε ρε σοσιαλιστη βολευτη Λακωνιας, μεγαλο αστερι του ΕΣΥ, διανοητη, πενταμισθουμενο.

  53. δημης avatar
    δημης 29/06/2011 17:27:23

    "Μετά την ομιλία του Πρωθυπουργού και τις δεσμεύσεις του υπουργού και επειδή αντιλαμβάνομαι το κρίσιμο της απόφασης ψηφίζω ναι», δήλωσε ο κ. Αθανασιάδης."
    ΚΥΡΙΕ..
    -ΤΙΣ "ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ" ΓΙΑ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΤΙΣ ΡΙΧΑΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ;;;;
    -ΟΥΤΕ ΑΛΛΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΕΙΔΑΤΕ;;;
    -ΤΟΤΕ ΣΤΟ 1 ΒΕΙΧΑΤΕ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ...ΚΡΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ..ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ;;;
    -ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ....ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΝΑΚΤΗΣΑΤΕ ΤΙΣ...ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΣΑΣ....;;;;;
    -ΜΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟ ΔΑΚΡΥΓΟΝΟ ΠΟΥ... ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΙ...ΞΥΠΝΗΣΑΤΕ ΞΑΦΝΙΚΑ;;;;;;;
    -ΜΗΠΩΣ ΧΑΙΡΕΤΗΣΑΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΣΕΛΕΥΣΗ ΣΑΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΛΗ ΚΑΠΟΙΟ ΨΗΦΟΦΟΡΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΓΓΙΞΑΤΕ ΤΟΥΣ ΡΟΖΟΥΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ..ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ;;;;;
    "Η κ.Ελσα Παπαδημητρίου αυτοδιαγράφηκε, ήταν το πρώτο σχόλιο από πλευράς ΝΔ.,σχετικά με την επιλογή της να ψηφίσει ΝΑΙ"
    ΜΑ...Η ΚΥΡΙΑ ΠΗΓΕ ΜΕ ΤΟ..ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ..ΟΓΚΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ...
    ΟΣΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ...ΑΥΤΟΔΙΑΓΡΑΦΗ.....ΑΥΤΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕ ΦΡΟΥΤΑ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ....
    "«Όχι», όπως αναμενόταν, ψήφισε ο ανεξάρτητος βουλευτής Γιάννης Δημαράς."
    ΚΥΡΙΕ..
    -ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΟΥ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΖΑΤΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ;;;
    -ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΤΑ...ΑΔΙΑΦΘΟΡΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΣΤΗΝ ΑΔΙΑΦΘΟΡΗ ΕΡΤ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΚΑΙΩ ΕΞΑΓΟΡΑΣΑΤΕ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ..ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΑΣ;;;;
    -ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΑΣΟΚ;;;;;;;
    ΑΠΟ ΤΟ 1 ΑΝΑΒΛΕΨΑΤΕ;;;;;;

  54. christof avatar
    christof 29/06/2011 17:42:26

    Η Ελσα οπως και τα λοιπα εξαπτερυγα κρατησαν τις καρεκλες σαν ανεξαρτητοι. Δεν σεβαστηκαν του ψηφοφορους της ΝΔ. Εχει ο καιρος γυρισματα.Η Αργολιδα τη περιμενει.

  55. ενας παλιος γνωριμος avatar
    ενας παλιος γνωριμος 29/06/2011 17:49:36

    τό ανωτέρω σχόλιο μου για τόν Προφήτη(αλλά και πολλούς άλλους!!!)

  56. BTS avatar
    BTS 29/06/2011 17:58:07

    Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
    Μετά, όταν αρχίζουν να εκπυρσοκροτούν τα πιστόλια επάνω στο τραπέζι,
    ελπίζει να σωθεί χώνωντας το κεφάλι του στο χώμα όπως οι στρουθοκάμηλος...

    Η [εντός εισαγωγικών] σοσιαλιστική κυβέρνηση της Ελλάδας,
    βρίσκεται αυτή τη στιγμή ενώπιον θλιβερού διλήμματος.
    Να παραιτηθεί τώρα -μετά τη ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου-
    η να πέσει απο την οργή του κόσμου αργότερα;

    Να εφαρμόσει το Μεσοπρόθεσμο κατα γράμμα χάνοντας έτσι
    μεγάλο μέρος της εκλογικής της βάσης,
    ή να προσπαθήσει να μην το εφαρμόσει καταστρέφοντας έτσι
    την όποια αξιοπιστία της έχει απομείνει απέναντι στους Ευρωπαίους εταίρους;
    Άν δεν τηρηθούν ευλαβικά τα μέτρα και οι προβλέψεις του Μνημονίου
    και του Μεσοπρόθεσμου, πώς θα εξασφαλίσει τις επόμενες δόσεις?
    Οι Ευρωπαίοι εταίροι, καραδοκούν στη γωνία!
    Για αυτό χορηγούν τις δόσεις με το σταγονόμετρο!
    ________________________________________________

    Θα γραφτεί τελικά το όνομα Παπανδρέου στην Ιστορία μαζί με αυτό του Τρικούπη?
    Ή με αυτό του Τσολάκογλου?
    Θα πάρει 20% το ΠΑΣΟΚ στις επόμενες εκλογές?
    Στις μεθεπόμενες, λέτε να το έχουν πιά ξεχάσει οι Έλληνες ψηφοφόροι?
    Τί κόμμα θα παραλάβει τελικά ο Ε.Βενιζέλος?
    Ιδού, λοιπόν το αποτέλεσμα της πολιτικής του Τιτανικού,
    του Greek Poverty Tour, και του "Λεφτά Υπάρχουν!"
    ___Το φώς που φαίνεται στο τούνελ, δεν είναι επειδή φτάνουμε στην άκρη του!
    Είναι το τρένο που καταφτάνει με ορμή! Είναι η συσσωρευμένη οργή του κόσμου!
    ____________________________________________________

    Η Ελλάδα, τελικά θα αντέξει. Θα νικήσει, έστω και αν ματώσει.
    Το ΠΑΣΟΚ θέλω να δώ το πόσο ακόμα θα αντέξει!
    Ίσως τελικά αντέξει μέχρι να συγκεντρωθεί ο απαιτούμενος
    αριθμός ελικοπτέρων!

  57. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 29/06/2011 18:02:17

    Σήμερα ηττήθηκε, προσωρινά, το Έθνος με προδοσία από τους εκπροσώπους της παγκοσμιοποίησης... χρόνια ήταν στόχος.
    Η Ελλάδα όμως είναι εδώ για να τιμωρήσει τους προδότες.

  58. φωνη avatar
    φωνη 29/06/2011 18:30:27

    Για τα νομοσχέδια ΠΑΣΟΚ σημασία δεν έχει μόνο με πόσες ψήφους περνάνε κυρίως με πόσους τραυματίες περνάνε να μετράμε...Πέρασε το μεσοπρόθεσμο με 155 ψήφους και πάνω από 500 τραυματίες μέχρις στιγμής....άρχισε η σωτηρία με σακατεμένους πολίτες.

    Αλλά, αλίμονο, και το ΠΑΣΟΚ δεν τα θέλει αυτά τα μέτρα, αναγκάζονται οι άνθρωποι (?) να υπερβούν τις συνειδήσεις τους και να ψηφίσουν κάτι κακό, άδικο και αναποτελεσματικό, αλλά παραδόξως αναγκαίο για τη χώρα. Δηλαδή, η χώρα αυτό που έχει ανάγκη τώρα είναι η αδικία και η αναποτελεσματικότητα !

    Υπερβαίνουν τις συνειδήσεις τους για να σώσουν το μισθό και τη σύνταξη του συνταξιούχου. Τη σύνταξη να σώσουν, όχι τον συνταξιούχο...τον συνταξιούχο να τον στείλουμε στο νοσοκομείο από τα δακρυγόνα...

  59. politco on avatar
    politco on 29/06/2011 18:31:43

    Όσο και να θέλουν δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ , ΚΑΙ ΟΣΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ Α ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΚΟΠΤΟΥΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ . Δυστυχώς όμως η Λαλάκες εκεί μέσα απεφάσισαν αντί να βγάλουν την χώρα από το ....ευρώ και να φέρουν μία ισοροπία , απεφάσισαν και ψήφισαν να βγάλουν το λαό από σπίτια τους. αλλά δεν πειράζει τώρα αρχίζει το πανυγήρι: Μην πετύχουμε κανέναν από τους 155 σωτήρες γιατί εκεί δεν θα υπάρχει ούτε η βοήθεια από τον αλήτη ΓΑΠ ούτε τα σωσίβια τύπου λαλακοΈλσας κ.λ.π. εκεί θα γίενει ο τάφος τους αει στο δια......... ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ politco on 29/06/2011 19:13:08

      Πωλείται φιλέτο γωνιακό με πανοραμική θέα ,επί της παραλίας με ποτιστικό νερό.
      Άμεση διάθεση
      (όχι Έλληνες)

  60. Έλληνας avatar
    Έλληνας 29/06/2011 18:44:02

    Πολλά χαμόγελα και αγκαλιές μέσα στη βουλη, όλα μέσα σε κλιμα ευφορίας.
    Και πως να μην είναι χαρούμενοι άλλωστε οι άνθρωποι αφού με 2-3 υπογραφές κατάφεραν να τσεπώσουν περισσότερα από υπουργούς 4ετιών.
    Τώρα σειρά έχουν οι διακοπές τους, μπροσούρες με εξωτικούς προορισμούς καθώς και με σκάφη πολυτελείας φιγουράρουν.
    Άξιοι!

    Είμαστε ασφαλώς η χειρότερη γενιά ελλήνων (με μικρό έψιλον) που πέρασε ποτέ από αυτήν εδώ την γωνιά της γης.

    • JOHN avatar
      JOHN @ Έλληνας 30/06/2011 09:07:39

      @Ελληνας.Πεστα,ποσους αραγε Ιουδες εχει αυτη η χωρα?

  61. aristotelis avatar
    aristotelis 29/06/2011 18:52:05

    Ζήτω πέρασε επιτέλους...να σε φιλήσω Γιώργο μου...λεβέντη μου σωθήκαμε...χα,χα,χα