#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2012 00:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέρασαν με 153 "ΝΑΙ" τα μέτρα



Με 153 “ναι”, 128 “όχι” και 18 “παρών”, υπερψηφίστηκε  από τη Βουλή το πολυνομοσχέδιο για τα επείγοντα μέτρα δημοσιονομικής στρατηγικής.

Ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα της αποψινής ψηφοφορίας εμφανίστηκε ο Πρωθυπουργός εξερχόμενος από τη Βουλή, τονίζοντας ότι, «η  Ελλάδα έκανε σήμερα ένα μεγάλο αποφασιστικό και αισιόδοξο βήμα. Το βήμα προς την Ανάκαμψη. Ήταν προϋπόθεση αυτή η ψηφοφορία για να βρούμε δουλειά για τα παιδιά μας, για να υπάρχει η δυνατότητα σε όλους τους Έλληνες να δουν καλύτερες μέρες. Το επόμενο βήμα είναι ο προϋπολογισμός. Θα πάει και αυτός καλά.  Το σημαντικό όμως είναι από τη Δευτέρα και μετά. Εκεί θα επικεντρωθεί όλη η προσοχή μας, γιατί μετά τη Δευτέρα, μοναδικό στόχο- και αν θέλετε και προσωπικό μου στόχο- έχω να δώσουμε το δικαίωμα της Ανάπτυξης στον Ελληνικό λαό, να ξαναδώσουμε το χαμόγελο. Και αυτό δεν μπορεί να γίνει παρά μόνο με πολύ δουλειά, με συντονισμένη δράση, με επενδύσεις- ένα μεγάλο ζητούμενο- με αποκρατικοποιήσεις, που είναι αναγκαίο, καλό αναγκαίο για την Ελλάδα. Και γενικά με κινήσεις, οι οποίες θα δώσουν και προς τα μέσα την αλλαγή της ψυχολογίας και προς τα έξω το μήνυμα ότι η Ελλάδα έχει γυρίσει σελίδα. Επομένως, σήμερα ήταν ένα σημαντικό πρώτο βήμα για το οποίο προφανώς είμαι πολύ ευχαριστημένος».

Στο μεταξύ, επτά “απώλειες” βουλευτών -έξι για το ΠΑΣΟΚ και ενός από τη ΝΔ- καταγράφουν οι κοινοβουλευτικές ομάδες των δύο κομμάτων, καθώς οι βουλευτές αυτοί δεν ακολούθησαν τη “γραμμή” του κόμματος κατά την ονομαστική ψηφοφορία επί του πολυνομοσχεδίου.

Αμέσως μετά το τέλος της ψηφοφορίας, ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς έθεσε εκτός της ΚΟ του κόμματός του τον βουλευτή Κοζάνης Γεώργιο Κασαπίδη, ο οποίος δήλωσε «παρών» κατά την ψηφοφορία.

Ταυτόχρονα, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Ευ. Βενιζέλος, έθεσε εκτός κοινοβουλευτικής ομάδας τους βουλευτές Κώστα Σκανδαλίδη ο οποίος απουσίαζε από την ψηφοφορία, την Αγγελική Γκερέκου, τον Μάρκο Μπόλαρη και τον Γιάννη Κουτσούκο οι οποίοι δήλωσαν “παρών”, και τους Θεόδωρο Παραστατίδη και Μιχάλη Κασσή, οι οποίοι ψήφισαν “όχι.

Από τη ΔΗΜΑΡ καταψήφισαν οι Οδυσσέας Βουδούρης και Πάρης Μουτσινάς.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ted avatar
    Ted 08/11/2012 00:37:15

    Μόνο ένα πρόβατο σας ξέφυγε...
    Καλά τα πήγατε πάλι!

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ Ted 08/11/2012 00:43:19

      Θα χρειαστείτε πολλά κιβώτια ξύδι οι Καμμενοσυριζαίοι απόψε...

    • Ίων και Ελευθέριος avatar
      Ίων και Ελευθέριος @ Ted 08/11/2012 20:12:20

      Eσύ πήγαινε να υπερασπιστείς τα λαμόγια της βουλής και τα επιδόματα του κάθε επαγγελματία κλέφτη και ψεύτη.

  2. Samantha_fox avatar
    Samantha_fox 08/11/2012 00:42:59

    Δόξα τω Θεο! Αποφυγαμε τον λιμο και τον εμφύλιο!! Θα μπορουμε πλεον να κοιταμε τα παιδια μας καταματα!!

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Samantha_fox 08/11/2012 00:49:18

      Μπα, για να το πετύχουμε αυτό, δεν αρκεί η μάχη του πληκτρολογίου και η παρακολούθηση της ψηφοφορίας με πίτσα και μπύρα, μη πάθεις από καρδιά που θα τ ακούσεις, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί πολύ δουλειά, ιδρώτα, θυσίες, σοβαρότητα, λογική σκέψη, αλλά και το κυριότερο, καλά μυαλά...

      • Samantha_fox avatar
        Samantha_fox @ TARAMAS 08/11/2012 00:51:15

        Εγώ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ τον Αντώνη ότι θα μας βγάλει πολύ σύντομα από το τέλμα. Και εσείς τα ΚΑΜΕΝΟΤΣΙΠΡΑΚΙΑ θα πάτε στα τάρταρα...

        • Περαστικος avatar
          Περαστικος @ Samantha_fox 08/11/2012 00:54:16

          Οριζοντια ή καθετα θα μας βγαλει;

          • Samantha_fox avatar
            Samantha_fox @ Περαστικος 08/11/2012 01:00:38

            Ο Πρόεδρος έχει σχέδιο!! Απλά έπρεπε να περάσουμε τον κάβο!!

          • Περαστικος avatar
            Περαστικος @ Samantha_fox 08/11/2012 01:02:57

            Μα συμφωνουμε αλλα στο σχεδιο του πως μας θελει;ορθιους στα ποδια μας ή ξαπλα να βλεπουμε τα ραδικια;

          • Samantha_fox avatar
            Samantha_fox @ Περαστικος 08/11/2012 01:05:20

            Ο Χαροκαμμένος σου και ο Τσιπράκος έχουνε σχέδιο δηλαδή? Η μήπως τα πιθηκοειδή του Μιχαλολιάκου?

        • Βασίλης Γκιώνης avatar
          Βασίλης Γκιώνης @ Samantha_fox 08/11/2012 00:54:24

          Έτσι έτσι!
          Ο Τσίπρας απόψε ονειρευόταν να "ηγείται" της επανάστασης, μόνο η τσουγκράνα του έλειπε...
          Ο Καμμένος έχει πέσει πλέον πολύ χαμηλά...
          Δεν περίμενα τόσο ανοιχτά να υπερασπίζεται τις κλαδικές, τα συνδικάτα και όλα αυτά που μέχρι πρότινος έβριζε κοιτώντας προς το ΠΑΣΟΚ...

          Ελλάς Ελλάς Αντώνης Σαμαράς!

          Οι υπόλοιποι στη μπάντα!

        • TARAMAS avatar
          TARAMAS @ Samantha_fox 08/11/2012 01:42:35

          Duh!

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ Samantha_fox 08/11/2012 00:50:34

      Πέστο ψέμματα...

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 08/11/2012 00:46:05

    Η κυβέρνηση έχει σοβαρό πρόβλημα.

    Η Δημάρ με το παρών δείχνει ότι στερείται στοιχειώδους σοβαρότητας. Δεν μπορείς να στηριχθείς σε όσους δεν έχουν την δύναμη να στηρίξουν τις αποφάσεις τους και στρουθοκαμηλίζουν. Οι άνθρωποι είναι μόνο για κουβέντα καφενέ με κάτι γραφικούς υπουργούς.

    Στο Πασόκ χάνει το παιδί την μάνα. Ο Βενιζέλος είναι πολύ αδύναμος με μηδενική αξιοπιστία. Εαν μπει και στην κυβέρνηση μαζί με Λοβέρδους και σια ο κόσμος θα σπάει τις τηλεοράσεις από αντίδραση.

    Στην ουσία εκτός από την όποια διαπραγμάτευση έκανε μέχρι τώρα η κυβέρνηση έχει να επιδείξει ασήμαντο έργο σε πάρα πολλά θέματα.

    Εαν δεν προχωρήσουν κάποια πράγματα γρήγορα δεν μπορεί αυτό το μωσαικό να κρατηθεί για πολύ ενωμένο μεταξύ των δικολαβισμών της Δημάρ και των συντροφικών μαχαιρωμάτων του ΠΑσόκ.

  4. ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ avatar
    ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ 08/11/2012 00:52:44

    ΤΙ ΝΑ ΠΩ....ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΣΩΖΟΥΝ ΜΟΝΙΜΩΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ........

    ΤΟ 2010 ΗΤΑΝ Ο ΤΖΕΦΡΥ ΠΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.....

    ΤΟ 2011 ΗΤΑΝ Ο ΤΡΑΠΕΖΙΤΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ ΠΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ........

    ΦΕΤΟΣ ΗΤΑΝ Η ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.......

    ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΦΟΥΚΑΡΙΑΡΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.........ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ?......

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.......ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΣΩΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΤΟΠΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΛΙΤ......

    ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΟΔΕΥΕΙ ΠΡΟΣ ΑΦΑΝΙΣΜΟ......

  5. Θόδωρος avatar
    Θόδωρος 08/11/2012 00:54:00

    Στους από "πάνω":

    Δεν είστε ικανοί για να κρίνετε.
    Απαιτείται ωριμότητα στη ζωή που δεν την έχετε.
    Ίσως μετά κάποια χρόνια..

    • Ελευθέριος avatar
      Ελευθέριος @ Θόδωρος 08/11/2012 17:53:09

      Δώσε μας τα φώτα σου γέροντα. Μοιράσου την σοφία σου μαζί μας.

  6. Ευρώ-σκεπτικός avatar
    Ευρώ-σκεπτικός 08/11/2012 01:02:00

    Ποτε θα αρχίσει η επαναδιαπραγμάτευση των μέτρων;;

  7. ΑΡΙΩΝ avatar
    ΑΡΙΩΝ 08/11/2012 01:11:21

    153,φτάνουν,αλλά για λίγο.Αν δεν επανασυγκολληθούν οι κοινωνικές διαταραχθείσες συμμαχίες, δεν υπάρχει ελπίδα.Μάλλον τάχιστα, πρέπει να περιοριστεί η φοροδιαφυγή,-όχι να αυξηθούν οι φόροι- και να μπει φρένο στους εθνικούς εργολάβους κ.λπ.

  8. Περαστικος avatar
    Περαστικος 08/11/2012 01:12:10

    Αν δεν εχεις επιχειρηματα δεν ειναι αναγκη να λες ασχετα,εκτιθεσαι....

  9. dim avatar
    dim 08/11/2012 01:15:55

    Αυτή είναι η τελευταία ευκαιρία για την Ελλάδα μας... Άλλα μέτρα δεν περνάνε, για να μη πω ότι ούτε καν φθάνουν στην ολομέλεια... Οπότε, από εδώ και πέρα ένα εκ των δυο παρακάτω θα συμβεί στη χώρα μας:

    α) Πρώτον, η Ευρώπη παίρνει από απόψε κιόλας το μήνυμα (το τηλεφώνημα Σαμαρά από τη βουλή δεν είναι τυχαίο) ότι αν δεν αλλάξει άμεσα τη στάση της, τα πράγματα έχουν φτάσει στο όριο τους…. Υπό την στάθμιση των νέων δεδομένων επομένως, αλλάζει στάση η Ευρώπη άμεσα, και δίνει και τα 41δις για να πάνε και στη πραγματική οικονομία, εννοείται εγκρίνει την επιμήκυνση, συνοδευόμενη από πακέτα για ανάπτυξη, και οριστική ρύθμιση της βιωσιμότητας του χρέους με όποιο συνδυασμό μέτρων αποφασιστεί... και δευτερον, τρέχουμε εμείς εσωτερικά όλες τις διαρθρωτικές αλλαγές που είναι απαραίτητες για να τελειώσουμε μια και καλή με τις παθογένειες τόσων δεκαετιών.... Ετσι, η τρικομματική κερδίζει το βάθος τετραετίας, οι αλλαγές στην οικονομία και στην ανάπτυξη προλαβαίνουν έτσι να λάβουν σάρκα και οστά, και οι επόμενες εκλογές γίνονται σε πιο ήρεμο και δημοκρατικό κλίμα.

    Β) Δεν αλλάζει η Ευρώπη, δεν γίνονται οι απαραίτητες αλλαγές, και δεν μπορούμε έτσι να δημιουργήσουμε την ελπίδα ότι θα ξεφύγουμε από τον φαύλο κύκλο της ύφεσης, με συνέπεια η κυβέρνηση αργά ή γρήγορα να καταρρεύσει, και η χώρα να παραδοθεί στα άκρα, με συνέπεια την επιστροφή στη δραχμή, την μείωση κατά 80% του βιοτικού επιπέδου, και την εμφύλια σύρραξη κάτω από το βάρος της απίστευτης εξαθλίωσης αλλα και των εκ διαμέτρου αντίθετων κοινωνικό – πολιτισμικό - εθνικών αντιλήψεων των δύο άκρων….

    Οι 153 ηρωικοί βουλευτές, με αίσθημα εθνικής ευθύνης, με ελεύθερη και ήσυχη πλέον τη συνείδησή τους, έκαναν απόψε το χρέος τους απέναντι στη πατρίδα. Ο Σαμαράς πρέπει να πάρει τώρα το μάξιμουμ από τους Ευρωπαίους και το ΔΝΤ για να έρθει η ανάπτυξη... αλλιώς αυτή η τελευταία ευκαιρία για τη πατρίδα μας χωρίς ανάπτυξη θα πάει χαμένη, τα μέτρα θα εξατμιστούν μέσα από τον φαύλο κύκλο της ύφεσης και με τα άκρα στην εξουσία και τη δραχμή θα γυρίσουμε 60 χρόνια πίσω....

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ dim 08/11/2012 02:01:24

      "Ο Σαμαράς πρέπει να πάρει τώρα το μάξιμουμ από τους Ευρωπαίους και το ΔΝΤ για να έρθει η ανάπτυξη… αλλιώς αυτή η τελευταία ευκαιρία για τη πατρίδα μας χωρίς ανάπτυξη θα πάει χαμένη"
      Θέλεις τη μισή ανάπτυξη της Ευρώπης/ευρωζώνης ή όλη; 0.1% ανάπτυξη προβλέπει η Κομισιόν για το 2013 στην Ευρωζώνη και 12% ανεργία που σημαίνει ότι θα έχουμε αρνητικό ρυθμό ανάπτυξης και γύρω στο 13% ανεργία. Όταν θα καταλάβετε τι συμβαίνει στη διεθνή οικονομία θα καταλάβετε και πόσο αδιέξοδος είναι ο δρόμος που τραβάμε.

  10. ΑΡΙΩΝ avatar
    ΑΡΙΩΝ 08/11/2012 01:21:47

    Προσθήκη.
    Για φίλια στρώματα ,τουλάχιστον(συνταξιούχοι κ.ά),να υπάρξει δέσμευση ότι
    θα ενισχυθούν σύντομα.

  11. Ted avatar
    Ted 08/11/2012 01:27:56

    Μην ανησυχείς, δεν είχα καμία αμφιβολία για το αν θα περάσει το πολυνομοσχέδιο ή όχι.
    Δεν περίμενα τίποτα διαφορετικό από Πασόκους και από ''Πασόκους με πολιτικά''.
    Εσύ τώρα προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου πως όλα έγιναν για να ''σωθεί'' η πατρίδα και περίμενε τη σωτηρία από τον ΗΓΕΤΗ Σαμαρά. Αλλά να το θυμάσαι κάθε φορά που θα σου κόβουν το μισθό, τη σύνταξη, το επίδομα ανεργίας, τις κοινωνικές παροχές και οτιδήποτε άλλο τους έρθει. Να το θυμάσαι και να σκέφτεσαι πόσο βλάκας ήσουν...

  12. Ted avatar
    Ted 08/11/2012 01:32:24

    Εντάξει σφουγγοκωλάριε των 153 ηρωικών και με αίσθημα ευθύνης βουλευτών μας έπεισες...
    Μόνο που τα ίδια έλεγες και πέρσι.
    Και τα ίδια θα λες και στα επόμενα μέτρα... γιατί το πρόβατο πάντα θα είναι πρόβατο

    • dim avatar
      dim @ Ted 08/11/2012 01:55:51

      Το 'οχι', όταν ξέρεις ότι υπάρχουν κάποιοι άλλοι που θα πάρουν πάνω τους την ευθύνη για τη παραμονή της χώρας στην ευρωζώνη, είναι πολύ εύκολο, και ονομάζεται "τσάμπα μάγκας"...

      Όσο για "επόμενα μέτρα", να είσαι σίγουρος 1.000.000 % ότι δεν θα υπάρξουν, είτε τα πράγματα πάνε καλά είτε πάνε άσχημα..... Απλά εύχομαι να μην υπάρξουν γιατί απλά θα έχουν πάει τα πράγματα καλά δεν θα χρειαστεί να υπάρξουν..... Διότι αν τα πράγματα δεν πάνε καλά και δεν έχει έρθει η ανάπτυξη, και υπάρξει νέο κενό στο έλλειμμα και μας ζητηθεί να πάρουμε κι άλλα μέτρα, τέτοια μέτρα δεν θα συγκεκριμενοποιηθούν ποτέ, διότι πολύ απλά και μόνο στην απαίτηση αυτή, η κυβέρνηση θα πέσει και η χώρα θα επιστρέψει στη δραχμή και στα άκρα….

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Ted 08/11/2012 02:02:10

      Ο ένας "βλάκας", ο άλλος "σφουγγοκωλάριος" και "πρόβατο". Από επιχειρήματα ... σκίζεις!

  13. ΑΡΙΩΝ avatar
    ΑΡΙΩΝ 08/11/2012 01:42:42

    αύριο είναι αύριο αύριο αύριο ....Μα υποτίθεται ότι υπάρχει σχέδιο έτσι δεν είναι;
    Ειδάλλως,ας γίνει κυβέρνηση από αρθρογράφους του σαϊτ.

  14. Tasos avatar
    Tasos 08/11/2012 01:44:45

    Η σιγουριά με την οποία κάποιοι μιλάνε περί εμφυλίου (που σήμερα τον γλιτώσαμε κιόλας) σπάει κόκκαλα. Εδώ γαλουχήθηκαν γενιές πλέον με το όραμα να γλιτώσουν ακόμα και 3μήνες θητεία αν γίνεται και να ανάβουν το καντήλι στο Λυκαβηττό. Συγκρίνουν με εποχές εμφυλίου όπου είχε προηγηθεί πόλεμος και η θέα του όπλου αλλά και γενικά της εμπόλεμης κατάστασης είχε γίνει σε πολλούς βίωμα. Εδώ ψάχνω να βρώ ποιός 20άρης άντε 30-40αρης θα κάτσει να πάρει όπλα να κάνει αντάρτικο ή υπεράσπιση πόλης και δε βρίσκω. Να γίνουν μπάχαλα, σκόρπιες κινήσεις σαν ψευτο-οργάνωση ίσως, αλλά πόλεμος?
    Αντί για εμφύλιο το πιθανότερο είναι απλά να φύγουν από τη χώρα αργά και σταθερα όσοι μπορούν και όσοι ξεμείνουν θα είναι χωρισμένοι σε ένα κομμάτι που θα ψευτοτρώει από ότι έρχεται απ' έξω και οι άλλοι απλά θα μαραζώνουν στην ανεργία τους, στη φτώχεια τους, στη κατάθλιψή τους. Άρα η συνταγή εμφυλίου δεν υπάρχει.

  15. dim avatar
    dim 08/11/2012 02:03:24

    Οι γενιές αυτές στη συντριπτική τους πλειοψηφία μεγάλωσαν μέσα στα πούπουλα.... αν επιστρέψουμε όμως στη δραχμή, η πείνα και η εξαθλίωση θα αγγίξει το 80% του πληθυσμού, και σε περιόδους πείνας και οργής δεν ξέρεις για τι είναι ικανός ο καθένας... ειδικά όταν χωρίζει άβυσσος την κοινωνικο-πολιτισμικο-εθνική ιδεολογία της μιας ομάδας του ενός άκρου που κυβερνά, και του άλλου άκρου που είναι στην αντιπολίτευση...

  16. dim avatar
    dim 08/11/2012 02:34:01

    Και η μισή μου κάνει.... Αν πάμε από το -6%, στο +0,05%, θα είναι θαύμα... Τα κονδύλια που απαιτούνται για να πάρει μπροστά η οικονομία μας μπορούν να βρεθούν μόνο μέσα από προγράμματα της Ε.Ε. Χρειαζόμαστε την Ευρώπη για να πετύχουμε ανάπτυξη, και η Ευρώπη (και το ΔΝΤ) πια χρειάζεται την ανάκαμψη της Ελλάδας για να "σώσει" την τιμή της.... Γιατί, αν δεν μπορεί να τιθασεύσει τα ελλείμματα και να εξασφαλίσει ανάπτυξη για μια χώρα-μέλος του 2%, πως μπορεί μετά να σταθεί ως ίση προς ίσο στην παγκόσμια αγορά?

  17. alex23 avatar
    alex23 08/11/2012 03:25:50

    ευτυχως υπαρχει ο ηγετης κ.τσιπρας που εχει λυσεις για ολα και θα μας σωσει ολους εμας τους βλακες..

    παρολο που τις λυσεις αυτες, οπως καθε 'μεγαλος' λαικιστης ηγετης, τις κρυβει απο τον λαο, γιατι δεν εχει προλαβει ακομα να κατοχυρωσει την πατεντα τους, αλλα φοβαται και μην του τις ματιασουν...

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ alex23 08/11/2012 16:27:33

      Μόνο οι δειλοί και οι ανελεύθεροι χρειάζονται ηγέτη για να τους καθοδηγεί, να τους κυβερνά!

  18. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 08/11/2012 07:21:55

    τελικα απο τους 127 μονο ενας ειναι παλικαρι

    μονο ενας σεβετε την δημοκρατια καταλαβαινοντας οτι με αλλο προγραμμα βγηκανε κυβερνηση

    γραφοντας την φασιστικη κομματικη πειθαρχεια στα παλια του υποδηματα

  19. EL CID avatar
    EL CID 08/11/2012 08:16:01

    Έγκλημα και τιμωρία! Μια κυβέρνηση που άλλα εξήγγειλε προεκλογικά και άλλα έπραξε, ήρθε εχθές σε αντιπαράθεση με μια αντιπολίτευση που, ούτε λίγο ούτε πολύ, προτείνει την ουτοπία. Ο ελληνικός λαός καταδικάζεται στην εσχάτη των ποινών για δύο κυρίως λόγους: 1) Γιατί δεν ανέδειξε ποτέ από τα σπλάχνα του τιμίους και ηθικούς ηγέτες όπως επέβαλαν οι ιστορικές συνθήκες, και 2) γιατί εμπιστεύτηκε διαχρονικά τις τύχες του στα γιουσουφάκια των ξένων δυνάμεων και στους γυφτοαριστοκράτες των μεγάλων πολιτικών τζακιών. Όταν ξυπνήσετε ποτέ, αγαπητοί μου Έλληνες, ειδοποιήσατε και εμένα να χαρώ πολύ...

  20. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 08/11/2012 08:51:18

    "Το σημαντικό όμως είναι από τη Δευτέρα και μετά" . Οπως λέμε "από Δευτέρα αρχίζω δίαιτα" και την επόμενη Δευτέρα θέλω παντελόνι ένα νούμερο μεγαλύτερο.

  21. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/11/2012 09:18:31

    +100

  22. Φανη avatar
    Φανη 08/11/2012 09:50:56

    Σωστα, επι πλεον αν υπαρξουν αλλα μετρα να ξερει η ΝΔ οτι θα ειναι και το τελος της...

  23. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 08/11/2012 09:55:27

    Είναι σαφές ποιος θα σώσει την Ελλάδα το 2013, ο Αλέξης!
    Ήδη έκανε λόγο χθες για "κυβέρνηση κοινωνικής σωτηρίας" η οποία θα έχει κορμό τον ΣΥΡΙΖΑ. Τα κλαδιά δεν μας είπε ποια θα είναι, προφανώς οι Ανεξ.Έλληνες του Καμμένου που βλέπει στον ύπνο του τον Σαμαρά να συμμετέχει στη Β' Πανελλαδική

  24. Mάνια avatar
    Mάνια 08/11/2012 10:05:17

    Νόμιζα οτι το έγραφες για πλάκα,,
    Αλλα μάλλον υπάρχουν ακομα κομματόσκυλα .

  25. Ted avatar
    Ted 08/11/2012 10:18:03

    Thanks!

  26. Μαρία Παπαδάκη avatar
    Μαρία Παπαδάκη 08/11/2012 11:37:55

    Συγχαρητήρια για τη στάση του κ.Γ Κασαπίδη.Αυτοί που τον ψήφισαν πρέπει να είναι περήφανοι.

  27. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 08/11/2012 11:56:48

    Κασαπίδης: όταν η δειλία βαφτίζεται από τους λαικιστές θάρρος .
    To να θες να καταψηφίσεις τα μέτρα-όντας κυβρνητικός βουλευτής- δεν είναι κατ'ανάγκη κακό. Είναι μία πολιτική θέση σε κάθε περίπτωση.
    Κακό είναι να το κρύβεις από τα ΜΜΕ, τους ψηφοφόρους σου και την Κοινωνία. Όλοι οι ψηφίσαντες όχι/παρών είχαν προιδεάσει τις προηγούμενες μέρες με δημόσιες τοποθετήσεις τους, πλην του Κασαπίδη. Σιωπηλότατος, όπως όλοι οι ύπουλοι, έμεινε και στην ΚΟ του κόμματός του.
    Κακό είναι την ημέρα της ψηφοφορίας να παραπλανάς τους συναδέλφους σου.
    Κακό είναι να φεύγεις σαν κλέφτης από το Κοινοβούλιο χωρίς μία δήλωση που να εξηγεί την στάση σου.
    Κακό είναι ως συμπλεγματικός να τρως κρύα εκδίκηση επειδή δεν έγινες υπουργός , πράγμα που θεωρούσες βέβαιο αφού ήσουν τομεάρχης αγροτικής πολιτικής.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Κώστας ΜΠ 08/11/2012 18:50:09

      Συμφωνώ. Αν ήταν Υπουργός θα ψήφιζε όχι;
      Αυτό είναι, τις περισσότερες φορές, το στελεχιακό δυναμικό της παράταξης μας. Εννοούν την πολιτική τους δράση σαν ένα συνεχές λαβείν.
      Τόση ποιότητα και ανιδιοτέλεια στη βάση και τόση κατάντια στην κορυφή.

  28. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 08/11/2012 14:32:21

    η κυβερνητική συνοχή φάνηκε,ψηφίζουν όλοι τον προυπολογισμό,πάμε για ανασχηματισμό και αποκρατικοποιήσεις.
    Μη κολώνεις Αντώνη σε στηρίζουμε...