#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2011 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέντε σενάρια καταστροφής της κυβέρνησης Παπαδήμου



Ξαναβλέποντας τη σύνθεση τη νέας κυβέρνησης μας δημιουργήθηκαν ορισμένες απορίες για το πώς θα δοθούν λύσεις σε περίπτωση που προκύψουν προβλήματα και μάλιστα σύντομα. Παραθέτουμε ορισμένα σενάρια... τρόμου, μερικές περιπτώσεις που θα μπορούσαν να διαλύσουν το ήρεμο κυβερνητικό σχήμα.

1ο σενάριο: Τις επόμενες ημέρες έχουμε την επέτειο του Πολυτεχνείου: Κουκουλοφόροι καίνε το βιβλιοπωλείο του Αδωνι Γεωργιάδη στα Εξάρχεια, για πολλοστή φορά. Τι θα κάνει ο νέος υφυπουργός Ανάπτυξης; Θα τα χώσει στον συνάδελφό τους στο υπουργικό κ. Παπουτσή για κακό σχεδιασμό; Διότι μέχρι πριν λίγες ημέρες ανίκανο τον ανέβαζε, αποτυχημένο τον κατέβαζε και ζητούσε την παραίτησή του.

2ο σενάριο : Ο Βορίδης συναντάται με τους ταξιτζήδες και τους φορτηγατζήδες και τους λέει ότι η τρόικα τον πιέζει για την απελευθέρωση και δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Τι θα κάνει ο αρχηγός Καρατζαφέρης που ενώ ψήφιζε το Μνημόνιο μετά αγκάλιαζε τον Λυμπερόπουλο;

3ο σενάριο : Έρχεται το φορολογικό νομοσχέδιο στη Βουλή με πολύ σκληρά μέτρα, όπως προβλέπονται στο πολυνομοσχέδιο. Τι θα κάνουν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ πρωτίστως και οι της ΝΔ δευτερευόντως που στήριξαν την ύπαρξή τους στην αντίθεση της ισοπεδωτικής πολιτικής της κυβέρνηση Παπανδρέου;

4ο σενάριο: Αποφασίζει ο κ. Βενιζέλος να ξεπουλήσει ακίνητη περιουσία. Πώς θα συμφωνήσει ο Ι. Μουρμούρας σε κάτι τέτοιο και πώς θα αντιμετωπίσει ο κ. Παπαδήμος το πολεμικό κλίμα εντός του υπουργείο Οικονομικών;

5ο σενάριο: Πάει η Σεγκολέν του ΠΑΣΟΚ, η κ. Διαμαντοπούλου, να κλείσει σχολές σε ΑΕΙ και ΤΕΙ και ορθώς ο κ. Αρβανιτόπουλος εκφράζει την αντίθεσή του. Τι θα γίνει στο υπουργείο Παιδείας;

Αυτά κι άλλα πολλά ίσως και σοβαρότερα θα προκύψουν οσονούπω. Για παράδειγμα τι θα γίνει στη Βουλή με το φορολογικό νομοσχέδιο, τον προϋπολογισμό με τους εφαρμοστικούς νόμους, την εργασιακή εφεδρεία και άλλα πολλά καυτά θέματα.

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε τότε πόσα απίδια έχει ο σάκος της κυβέρνησης αυτής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 14/11/2011 11:30:56

    Το 3ο σενάριο είναι ΌΛΗ Η ΑΛΉΘΕΙΑ . Μέσα σε 3,5 γραμμές έγραψες τα πάντα.

    • Maria-Maria avatar
      Maria-Maria @ ΣΠΥΡΟΣ 14/11/2011 12:25:28

      Ναι!!!! και να κανουν ο,τι θα κανει και ο Καμενος , και μπραβο του , για τον οποιο δεν λετε κουβεντα ...

  2. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 14/11/2011 11:34:41

    Ενδιαφέρουσα η ανάρτηση αλλά μάλλον θα πρέπει να δοθεί λίγη προσοχή στις φωτό που συνοδεύουν, γιατί δυστυχώς υπάρχει πλέον κόσμος που μπορεί και να επηρεάζεται.
    Γνώμη μου πάντα βέβαια.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Κεφαλλονίτης 14/11/2011 12:44:06

      Εδω ο κοσμος καιγεται και οι μη politicaly correct φωτο μας χαλασαν.Και εσυ βρε φακτορα δεν μπορεις να βαλεις τιποτα ιδυλλιακο να μη χαλας την αισθητικη και να μην επηρρεαζεις τα πληθη;Κατι ρε αδερφε να δειξεις τι καλο προτεκτορατο ειναι το Ελλαντα;

      • Κεφαλλονίτης avatar
        Κεφαλλονίτης @ Lichnee 14/11/2011 13:28:56

        Μάγκα σα να ξεφεύγεις λιγάκι. Το πολιτίκαλι υπηρετεί πάντα το ανθρωπολιτίκαλι, αν δεν συμβαίνει αυτό να …. χαιρετίσω το πολιτίκαλι. Και αν ακόμα δεν καταλαβαίνεις να στα κάμω πιο λιανίκαλι.
        Και σαν ΕΛΛΗΝΑΣ μιλάω στην πατρίδα μόνο την γλώσσα μου.

        • Lichnee avatar
          Lichnee @ Κεφαλλονίτης 14/11/2011 16:31:33

          1ον.Αρνουμαι το χαρακτηρισμο του μαγκα.
          2ον.Η ζωη δεν ειναι λαγουδακια και ροζ αρκουδακια.Το ανθρωποτετοιο που επικαλεισαι το ειδα το ενοιωσα και το εισεπνευσα στο Συνταγμα απ'τα οργανα της "ταξης" που πριφρουρουσαν την πατριδα να μη χρεοκοπησει απο εμας τους αχρειους.
          3ον.Σε πειραξε ο διεθνης ορος;Ενταξει λοιπον ανασκευαζω:"Εδω ο κοσμος καιγεται και εσυ ζητας πολιτικη ορθοτητα στις φωτογραφιες."
          Α,και σε παρακαλω μη μου δινεις μαθηματα ελληνικοτητας,δεν το'χεις...

          • Κεφαλλονίτης avatar
            Κεφαλλονίτης @ Lichnee 14/11/2011 17:02:04

            Το ότι δεν είσαι μάγκας δεν με απασχολεί, με απασχολεί που κάποιοι μπορεί πάνω στην απελπισία τους να παίρνουν ιδέες από τα ξυραφάκια, αλλά εσύ βρίσκεσαι στον κόσμο σου. Όσο για τον κόσμο με τα αρκουδάκια κλπ, ευτυχώς που μου άνοιξες τα μάτια, θα σου στείλω μάντολες.

          • Lichnee avatar
            Lichnee @ Κεφαλλονίτης 14/11/2011 17:15:50

            Ε βρε Κεφαλονιτη αν καποιος παρει ιδεες απο μια τυχαια φωτογραφια στο δικτυο,το ειχε προαποφασισει και δεν περιμενε αυτο να δει.Με την ιδια λογικη να κατεβασουμε τις ταινιες τρομου απο τα seven!
            Περιμενω τις μαντολες :P

  3. Απαισιόδοξος avatar
    Απαισιόδοξος 14/11/2011 11:35:39

    Όντως το τρίτο σενάριο είναι "όλα τα λεφτά": τα δικά μας!

    • Απαισιόδοξος avatar
      Απαισιόδοξος @ Απαισιόδοξος 14/11/2011 11:37:05

      Υπάρχει και ένα έκτο σενάριο: ο Σαμαράς ξαναγίνεται Σαμαράς! Τι; δεν υπάρχει έκτο σενάριο;

  4. Απορία avatar
    Απορία 14/11/2011 11:37:42

    Τι σεναριολογείτε.
    Η ΟΝΕ μετράει μήνες ανάποδα πλέον.

    Η κυβέρνηση Παπαδήμου θα κάνει αυτό το οποίο ορίστηκε εξ αρχής να κάνει, να πλιατσικολογήσει, για λογαριασμό των γάλλων και των γερμανών, ό,τι προλάβει μέχρι την διάλυση της ευρωζώνης και την έξοδό μας από το ευρώ.

    Στο μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε πλέον είναι τουλάχιστον το πλιάτσικο να πιάσει κάποιο τόπο και να φροντίσουν οι "εταίροι" μας και ο Παπαδήμος, ως τεχνοκράτες, να έχουμε κάποια σχετικά ομαλή μετάβαση στο νεό εθνικό νόμισμα.
    Γιατί αν περιμένουμε από τους πολιτικούς ζήτω που καήκαμε...

  5. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 14/11/2011 11:51:29

    Δεν θα γίνει τίποτε. Οι κότες των συνεργαζόμενων κοτετσιών [πλην εξαιρέσεων] θα κάνουν κο-κο-κό, τα μέτρα και η 17η Νοεμβρίου θα περάσουν και αλίμονο σε μας.
    Κατά τα λοιπά, ανακυβίσθηση στον κατήφορο δεν γίνεται και όποιος κατάλαβε.

  6. michel platini avatar
    michel platini 14/11/2011 11:56:40

    KYBEΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ.ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.

  7. noldor avatar
    noldor 14/11/2011 12:07:57

    Καλή θέληση να υπάρχει και όλα τα προβλήματα λύνονται.

  8. Aris avatar
    Aris 14/11/2011 12:15:15

    Αντίδια μπορεί να έχει ο σάκος... Για απίδια δεν το βλέπω...

  9. man8os avatar
    man8os 14/11/2011 12:35:11

    Πρεπει να ευχομαστε την επιτυχια της μεταβατικης κυβερνησης για να μην χρεοκοπισει η χωρα. Δεν πρεπει να σκεφτομαστε πιθανα σεναρια καταστροφης.
    Δεν πιστευω οτι θα υπαρξουν προβληματα αλλα και αν υπαρξουν οι μετεχοντες στην κυβερνηση θα τα αντιμετωπισουν.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ man8os 14/11/2011 12:46:43

      Θα ηθελα να τα εβλεπα και εγω ετσι φιλε Μανθο αλλα αυτο το "οι μετεχοντες θα το αντιμετωπισουν" με πεθανε!Καιρο ειχα να δω τοσο καλο ανεκδοτο!

    • athon avatar
      athon @ man8os 14/11/2011 12:55:15

      man8os Καληνύχτα...

  10. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 14/11/2011 12:35:35

    Υπαρχει και ενα αλλο σεναριο! Η κυβερνηση να αρχισει τις διαδικασιες αναζητησεως του αναγκαστικου δανειου που μας "βουτηξαν" οι Γερμανοι. Απορω γιατι δεν εχει ανακινηθει το θεμα ακομα, οχι μονο απο τα αστικα κομματα( που πιθανον να εχουν δεσμευσεις, υποχρεωσεις η ακομα και να υφιστανται εκβιασμους), αλλα και απο τους αλλους φορεις κοινοβουλευτικους και εξωκοινοβουλευτικους!!! Εγω το θεωρω σαν κορωνιδα ολων των αναζητησεων και αιτηματων μας και ισως η πορεια του Πολυτεχνειου θα ειχε πραγματικη ουσια να οδευε προς την Γερμανικη Πρεσβεια με μοναδικο αιτημα, ΔΩΣΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ!!!!
    Και αν υπαρχουν Γερμανικες δικαιολογιες για τη μη πληρωμη των πολεμικων επανορθωσεων, δεν υπαρχει καμμια δικαιολογια για τη μη εξοφληση των δανειακων υποχρεωσεων.-

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ ΝΤΙΝΟΣ 14/11/2011 13:54:12

      Γιατί και τις αποζημειώσεις να πάρεις αυτή τη στιγμή θα τις κάψεις και μηδέν εις το πηλίκιον (που έλεγε και ο Γιώργος). Σην κατάσταση που είμαστε δεν υπάρχει βασιλική οδός και βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Χρειάζεται προσπάθεια και δουλειά από όλους.

  11. σίγουρος avatar
    σίγουρος 14/11/2011 12:48:11

    Το επόμενο επεισόδιο είναι η καταψήφιση της νέας κυβέρνησης από τον Πάνο Καμένο. Να αντέξει ο βουλευτής να το πάει μέχρι το τέλος και ο Σαμαράς να ανεχθεί (επί της ουσίας επικροτήσει) την ανταρσία του όχι μόνο ως ανεκτή αλλά και ως υποβοηθητική στο βαρύ Εθνικό του καθήκον.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ σίγουρος 14/11/2011 15:58:59

      Δεν μπορεί να γίνει έτσι.

  12. σκεπτόμενος avatar
    σκεπτόμενος 14/11/2011 12:50:46

    Κανένα σενάριο δεν θα πραγματοποιηθεί. Οι Ελληνες είμαστε καταδικασμένοι πια...Είναι δυνατόν να διατηρούν τον Βενιζέλο μετά από όσα απαράδεκτα μέτρα έχει εξαγγείλει? Είναι δυνατόν να υφίσταται ακόμα το χαράτσι μέσω ΔΕΗ και να μην κάνει κανείς τίποτα? Καμμία ελπίδα...για κανέναν μας. Ηλπιζα πως ως λαός είχαμε τα κότσια να τους διώξουμε...έκανα όμως λάθος. Είμαστε καλομαθημένοι σε βαθμό...κακουργήματος. Θα μας κοπεί όμως η καλομάθεια σύντομα. Όταν πια θα έρχονται ως το τέλος του έτους ο ένας φόρος μετά τον άλλον τότε θα καταλάβουμε ότι πλέον θα είναι πολύ αργά να ανατρέψουμε τους δυνάστες μας...ΚΡΙΜΑ. μονο ΚΡΙΜΑ...

  13. mpe avatar
    mpe 14/11/2011 12:51:31

    Τουμπεκί θα κάνουν, τώρα κουμάντο κάνει η τριμερής επιτροπή και η λέσχη μπιλντερμπεργκ. Για λακεδαιμονίους θα μιλάμε τώρα; Ο Σατανικος ΓΑΠ που μόνο ηλίθιος τελικα δεν ήταν τους έδεσε όλους με αλυσίδες με την τελευταια αριστοτεχνική του κίνηση και την υποστήριξη των ΜΜΕ και των κοσμοπολιτών φίλων του.
    Οργανώστε ομάδες υποστήριξης δυστυχισμένων ανά γειτονιά! Ερχονται δύσκολοι καιροί!

  14. karenin avatar
    karenin 14/11/2011 12:54:01

    Οι εξελίξεις σε Ελλάδα και Ιταλία δεν αφήνουν περιθώρια για άλλα σενάρια.
    Στο εξής μόνο κυβερνήσεις, στις οποίες οι αγορές θα αντιδρούν θετικά, θα είναι επιτρεπτές. Ετσι απλά, με ζήτω και γειά.

  15. madprof avatar
    madprof 14/11/2011 12:56:03

    Αυτό το κύμβαλο αλαλάζον, ανθύπατος Οικονόμου (έχει συνειδητοποιήσει πόσο αχρείος αποδείχτηκε τελικά;), αντί να κομπορυμονεί στα Τατιανοτσιτσιολινοκάναλα και να εμπαίζει την νοημοσύνη μας, πρέπει να μας πει τι κάνει για να πληρώσουν το χαράτσι οι ιδιοκτήτες των ακινήτων που έτυχε να μην είναι νοικιασμένα ή να έχουν διακόψει την παροχή ρεύματος πριν την κατάπτυστη, τελικά όπως εφαρμόζεται διάταξη για το τέλος ηλιθιότητάς του που καλούμαστε να πληρώσουμε, αφού δεν εισέπραξε τον Φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας, το Καρούμπαλο!
    Κανένα λαμόγιο δεν μιλά για το ότι τα ακίνητα που έτυχε να είναι ανοίκιαστα δεν θα πληρώσουν, ενώ ταλαιπωρούνται συνάνθρωποί μας που όντως δεν έχουν να πληρώσουν!
    Άλλωστε είναι αυτά που είναι τα πιο προσοδοφόρα και ανήκουν σε ραντιέρηδες, έχοντες και κατέχοντες που λόγω υψηλών ενοικίων έτυχε να μην ηλεκτροδοτούνται. Μούγκα και τα λαμόγια των ΜΜΕ.
    Αιδώς Αχρείοι!

    • madprof avatar
      madprof @ madprof 14/11/2011 13:19:05

      Η μητέρα μου (ειρήσθω εν παρόδω, εγώ δεν κατέχω ακίνητα πλην των "πετρομένων" μου (sic!)) που κατέχει 65 τ.μ. και εισόδημα 600 ευρώα από σύνταξη θα πληρώσει (πολύ σωστά) ενώ αυτοί που έχουν τεράστια ακίνητα ή σε κεντρικούς εμπορικούς δρόμους που έτυχε να είναι σε αχρησία δεν θα πληρώσουν ευρώ!
      ΥΓ. Με τα διατηρητέα τι έγινε τελικά; Την γλίτωσαν και αυτοί οι ραντιέρηδες, έχοντες και κατέχοντες του ΤατιανοΤσιτσιολινοΛησταρχοΚατσαπλιαδικοΠροτεκτοράτου;

  16. Nikolaos avatar
    Nikolaos 14/11/2011 12:56:33

    Καλά είναι τα σενάρια. Ιδίως για τους οπαδούς μας που είναι έτοιμοι να φύγουν.

  17. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 14/11/2011 12:59:17

    Έκτο και πιο πιθανό: Να πέσει από ένα πέτσινο πέναλτι το Σάββατο, ακόμα και από ένα ανάποδο αράουτ...

  18. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 14/11/2011 13:44:58

    Επιλέγω από τη φωτογραφία το σκοινί χωρίς όμως το σαπούνι

  19. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 14/11/2011 14:17:32

    Ένας παράγων, το οποίον οφείλουμε να λάβουμε επίσης υπ' όψει μας, είναι η διογκωθείσα κατά τις προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις αποχή. Αυτή εξέφραζε τόσο μία τάση αδιαφορίας έναντι των προσφερόμενων επιλογών, όσο και μια τάση συνολικής τους απόρριψης. Αυτός ο δεύτερος χώρος είναι επόμενο να έχει ενισχυθεί ενδιαμέσως με την επιπλέον προσχώρηση σε αυτόν και άλλων τμημάτων κοινωνικών ομάδων και υποσυνόλων, οι οποίοι αποτέλεσαν στον παρελθόν ισχυρές βάσεις στηρίξεως του δεδομένου κομματικού φάσματος. Μπορεί ως παράδειγμα να αναφερθεί επ' αυτού η κίνηση δημιουργίας κόμματος από αποστράτους.
    Η απόρριψη επίσης του υπάρχοντος κομματικού φάσματος, την οποία εγώ θεωρώ καλπάζουσα, δεν αφήνει άθικτο την αριστερά, η οποία μπορεί ίσως συγκυριακώς να έχει κάποια προσαύξηση από άλλους πολιτικούς χώρους, υφίσταται όμως ήδη ταυτοχρόνως ευαίσθητες απώλειες παραδοσιακών οπαδών της.
    Αυτό συνεπάγεται μια περαιτέρω συρρίκνωση των συνοδοιπόρων του συστήματος, το οποίο καθιέρωσε η μεταπολίτευση και υπό αυτήν την έννοια θεωρώ ορθή την εκτίμηση, ότι αυτή έχει ήδη εκπνεύσει.
    Εφόσον, λοιπόν, υφίσταται φυγόκεντρος τάση στα εκτός, είναι υποχρεωμένο το σύστημα, το οποίο προκύπτει ως διάδοχο της μεταπολίτευσης, να συμπτύξει τα εντός εναπομένοντα. Αυτό συνεπάγεται πόλωση και αστάθεια, τάσεις τις οποίες το σύστημα δεν μπορεί - και προφανώς δεν αποσκοπεί - να αλλάξει, εφ' όσον εμμένει στην προώθηση των πολιτικών στοχεύσεων της τρέχουσας περιόδου.
    Καλώς ή κακώς, το επήλθαν χάσμα βαθαίνει συνεχώς και επί του προκειμένου δεν μπορούν να λειτουργήσουν πρακτικώς συγκολλητικές προσπάθειες και φορείς. Το χειρότερο για την προοπτική μιας υπό την συμβατική έννοια "ομαλής" εξελίξεως, είναι το αναπόφευκτο του βαθέματος αυτού του χάσματος.
    Αναμφιβόλως, με την κυβέρνηση Παπαδήμου το σύστημα επιχειρεί να κερδίσει κάποιο χρόνο ζωής. Η επιλογή Παπανδρέου το οδήγησε ήδη, στο να διαβεί αυτό το κατώφλι μιας μαζικώς εκφραζομένης κοινωνικής απορρίψεως, η οποία κατεγράφη ήδη με την απροκάλυπτη αμφισβήτηση των συμβόλων του, με αυτά τα οποία συνέβησαν κατά την παρέλαση της 28ης Οκτωμβρίου.
    Η επιθυμία των αρχόντων σχετικά με μια κατά το δυνατόν μακρύτερη διάρκεια της κυβερνήσεως Παπαδήμου είναι προφανής. Όπως επίσης προφανείς είναι και οι εκ προοιμίου αξεπέραστες δυσχέρειες αυτού του εγχειρήματος. Μετά την συντομότατη περίοδο ψυχολογικής προσαρμογής στα νέα δεδομένα, είναι αναμενόμενο να υπάρξουν αντιδράσεις, σφοδρότερες όσων ζήσαμε προηγουμένως. Κατά συνέπεια, η διεξαγωγή εκλογών κατά τους μήνες που ακολουθούν είναι αναπόφευκτη.
    Ανεξαρτήτως των μελλοντικών πολιτικών επιλογών του Αντώνη Σαμαρά και της ΝΔ. - τις οποίες εδώ δεν αποσκοπώ ούτε να προδικάσω, ούτε εκ των προτέρων να αξιολογήσω - δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε, ότι έναντι της φυγοκέντρου τάσεως των δυσαρεστημένων έναντι του κοινοβουλευτικού φάσματος, δημιουργήθηκαν ήδη κεντρομόλες τάσεις συσπειρώσεως αυτών, από νεοιδρυθέντα κόμματα και μετωπικούς φορείς. Αυτοί, καίτοι θέτουν ρεφορμιστικές ως προς το κοινοβουλευτικό καθεστώς στοχεύσεις, δεν παύουν να εκπροσωπούν μια ριζοσπαστική προοπτική έναντι της τρέχουσας επισήμου πολιτικής. Είναι τοιουτοτρόπως επόμενο αυτοί να απορροφούν βαθμηδόν μέρος της δυσαρέσκειας με αυξητικές τάσεις, γεγονός το οποίο θα καταγραφεί προφανώς σε μελλοντικές εκλογές (εφόσον καταφέρουμε να φθάσουμε σε αυτές, χωρίς να προηγηθεί εθνική κρίση ή "κρίση" τεράστιου μεγέθους). Η διαδικασία αυτή θα αμφισβητήσει πλέον με συγκεκριμένο τρόπο την νομιμοποίηση του συστήματος.
    Υπό αυτήν την έννοια εκτιμώ, ότι μπορούν να λάβουν χώρα προσεχώς μια και μόνη φορά εκλογές, προ ενός αναπόφευκτου καθεστώτος πολιτικής ανωμαλίας, τι οποίο μπορεί να αποτελεί και το εν τέλει ζητούμενο από το σύστημα, στα πλαίσια του σχεδιασμού κεντρικών οργάνων παγκοσμιοποιήσεως.
    (Αυτό βεβαίως δεν σημαίνει, ότι δεν έχω ασπιρίνες για την περίπτωση του πονόδοντου, αν και από δόντια μόνο κάτι λίγα μου απόμειναν, οπότε μάλλον μελλοντικώς θα αναγκαστώ να δαγκώνω με τα ούλα μου).

  20. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 14/11/2011 14:53:54

    τι θα κανουν οι βουλευτες της νου δου θα ψηφισουν το νεο φορολογικο?
    που περιεχει τα χειροτερα μετρα της μεταπολιτευσης? θα ψηφισουν αφορολογητο στις 5000 ευρω? θα ψηφισουν καταργηση των φοροαπαλλαγων?
    και αλλα πολλα. το καλυτερο που εχουν αν κανουν ειναι να ακολουθησουν τον πανο καμμενο στην καταψηφιση αυτης της κυβερνησης.

  21. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/11/2011 15:56:18

    Διαφωνώ με τη στάση του Καμμένου. Είναι καθαρά συναισθηματική και δεν λαμβάνει υπόψη όλα τα δεδομένα. Δεν χρειάζεται να διαγραφεί. Τον καλώ να στηρίξει το Σαμαρά. Οι πόλεμοι έχουν και μάχες των οποίων η έκβαση δεν είναι πάντοτε όπως τη θέλουμε. Αν δεν είναι θα απαρνηθούμε τον Στρατηγό και τις επιλογές του τώρα που ο πόλεμος οδεύει προς την κορύφωσή του;

  22. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar