08/06/2010 15:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέντε πορίσματα για το Βατοπέδι

Ολοκληρώθηκαν στη Βουλή οι εργασίες της Εξεταστικής Επιτροπής για την διερεύνηση του σκανδάλου της Μονής Βατοπαιδίου.

Παρά τις προσπάθειες, τα κόμματα δεν συμφώνησαν ούτε στη σύνταξη κοινού πορίσματος ούτε και στην έκδοση κοινών πορισματικών θέσεων για την έναρξη, πορεία και τεκμηρίωση του σκανδάλου.

Το ΠΑΣΟΚ ζητά περαιτέρω διερεύνηση τυχόν ευθυνών των πρώην υπουργών της ΝΔ Θ.Ρουσόπουλο, Απ.Κοντό, Ευ.Μπασιάκο, Κ.Κιλτίδη, Π.Δούκα και Γ.Βουλγαράκη.

Η ΝΔ επιρρίπτει πολιτικές ευθύνες σε όσους υπέγραψαν  τις επίμαχες υπουργικές αποφάσεις. Προτείνει επίσης περαιτέρω έρευνα για τον κ. Γιώργο Παπακωνσταντίνου την οποία στηρίζει στη μη αποδοχή της γνωμοδότησης του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους ς. Επίσης, στην εξάμηνη καθυστέρηση, παρά το ότι είχε από τον Οκτώβριο πρόταση για ειδικό έλεγχο. Η ΝΔ ζητεί και περαιτέρω διερεύνηση των σχέσεών του με τον επιχειρηματία Πάπιστα, που, κατά δήλωσή του, είχε συναντήσει 3-4 φορές.

Το ΚΚΕ μιλά για διαχρονικό σκάνδαλο του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, ενώ ο ΛΑΟΣ ζητά περαιτέρω διερεύνηση τυχόν ευθυνών των Γ.Δρυ, Απ.Φωτιάδη, Απ.Κοντού και Π.Δούκα, σημειώνοντας παράλληλα ότι την κεντρική «διαχείριση» της υπόθεσης των ανταλλαγών είχε το Μέγαρο Μαξίμου.

Τέλος, ο ΣΥΡΙΖΑ ζητά προκαταρκτική εξέταση για τη διερεύνηση τυχόν ευθυνών προσώπων, χωρίς όμως να τα κατονομάζει

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blue Hunter avatar
    Blue Hunter 08/06/2010 15:31:19

    Κάτι σε ομερτά, κάνει όλο αυτό ή μου φαίνεται?

  2. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 08/06/2010 16:29:11

    Ντροπή.
    Και μάλιστα μεγάλη.

    Ακου πέντε πορίσματα.
    Πέντε πορίσματα αντί ενός.
    Και ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΝΟΧΟ.
    ΚΑΝΕΝΑΝ!

    Δηλαδή; Μόνο οι δικοί μας είναι έντιμοι. Και όλοι οι "αντίπαλοί" μας μπορεί και να μην είναι.
    Δηλαδή; Μόνο οι δικοί μας είναι σωστοί. Και όλοι οι "αντίπαλοί" μας είναι λάθος.

    Είσαστε επίορκοι ΟΛΟΙ κύριοι βουλευτές.
    ΕΠΙΟΡΚΟΙ.

    Απλώς δεν υπάρχει εισαγγελέας με το θάρρος που χρειάζεται.
    Ενας έλληνας εισαγγελέας με "σκώτια".
    Και είσαστε επίορκοι γιατί φέρεστε με την λογική "αναζητείστε τους ενόχους, αλλά μακριά από την δική μας παράταξη".

    Και θεωρείτε πως έτσι προστατεύτε το συμφέρον της χώρας. Και του πολίτη.
    Ενώ το μόνο που προστατεύετε είναι το ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ σας συμφέρον. Δηλαδή το ΔΙΚΟ σας συμφέρον.

    Για την επανεκλογή σας εργάζεστε όλοι. Και ΤΖΑΜΠΑ το μεροκάματο που σας δίνουμε.
    Που μου θέλετε και σύνταξη με δύο θητείες.

    Εδώ βοά ΟΛΗ Η ΧΩΡΑ για το σκάνδαλο. ΟΛΗ Η ΧΩΡΑ. Γι αυτό το σκάνδαλο και για τα άλλα. Και σεις δεν βρήκατε τίποτε άξιο να αποσταλεί στον εισαγγελέα. Στο δικαστήριο. Στη φυλακή.

    Κάντε μια βόλτα στην Ξάνθη και ρωτήστε τους πολίτες.
    Κάντε μια βόλτα στην Χαλκιδική και ρωτήστε τους πολίτες.
    Κάντε μια βόλτα στην Ελλάδα ρε γαμώτη μου και ρωτήστε τους έλληνες.

    Σε ποιους έλληνες τα λέτε αυτά;
    Σε ποιους έλληνες τολμάτε να τα πείτε αυτά; Οτι ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΤΕ ΕΝΟΧΟΥΣ.

    Μπροστά στα μάτια μας ΟΡΚΙΣΤΗΚΑΤΕ όλοι τίνος το συμφέρον θα εξυπηρετείτε.
    Πείτε μου που μπορείτε να κοιτάξετε τώρα χωρίς να ντραπείτε;
    Στα μάτια των παιδιών σας;
    Στα μάτια τα δικά μας;
    Στα μάτια του θεού στον οποίο δώσατε τον ψεύτικο όρκο;

    Σας λυπούμαι κύριοι.
    Και σας. Και μένα. Και όλους μας.
    Ε, και ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ότι μας αξίζετε.
    Δεν είσαστε οι καλύτεροί μας. Είσαστε πολύ μακριά από αυτό.
    ΕΣΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΤΕ.

    Εχω τόση οργή μέσα μου.
    Και θα βρω τρόπο να την οργανώσω. Μαζί με τους άλλους οργισμένους συμπολίτες μου.
    Και θα τους βρούμε ΕΜΕΙΣ τους ΕΝΟΧΟΥΣ που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να βρείτε ΕΣΕΙΣ.

    Και ίσως μετά να σας ζητήσουμε και τον λόγο.
    Γι' αυτό, μετά από τέτοιο "μεροκάματο" που βγάλατε σήμερα, δεν πρέπει να κοιμάστε ήσυχοι. Καθόλου.
    Διότι παίρνετε μέρος στην διαχρονική κοροϊδία μας.

    Πέντε ΤΥΧΑΙΟΙ πολίτες θα ήταν πολύ πιο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΙ από ΟΛΟΥΣ σας.

    Δεν θέλω ούτε να σας ξέρω.


    Θραξ Αναρμόδιος

    • tiramola avatar
      tiramola @ Θραξ Αναρμόδιος 09/06/2010 00:55:16

      Κοίταξε, μπορεί απλά οι πολιτικοί που με τόση ταχύτητα και μάλιστα με μεσολάβηση από το Μαξίμου να εξυπηρέτησαν τη μονή λόγω της επανίδρυσης του κράτους.
      Εκτέθηκαν μόνο οι νόμιμοι Βουλγαράκηδες επειδή κατά τύχη η σύζηγος ανέλαβε τα περισσότερα συμβόλαια ακόμα και εκτός Αττικής όπου δραστηριοποιείται επαγγελματικά.
      Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι επί Καραμανλή το κράτος λειτουργούσε ευέλικτα και ότι κάποιοι δεν χωνεύουν τους επιτυχημένους....

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/06/2010 19:04:55

    Ντροπή...! 5 πορίσματα μόνο; εγώ περίμενα τον κύριο Κουβέλη να καταθέσει και ένα δικό του ...επίπεδο πολιτικής και μετά απορούν που ο κόσμος θέλει να την κάψει...

  4. pizza avatar
    pizza 08/06/2010 20:17:17

    Και το δουλεμα συνεχιζεται. Γι'αυτο ο κοσμος θα ξαναφωναξη "να καει το μπουρδελο"

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/06/2010 20:21:27

    Oχι,απλως δεν υπαρχει σκανδαλο Βατοπεδιου.Ηταν ολο μια φουσκα.
    Το μονο πραγματικο σκανδαλο ηταν αυτο της Siemens και μεχρι στιγμης ενοχοι εχουν βρεθει οι Τσουκατος και Μαντελης.
    Σκανδαλο στο οποιο δεν εχει δωροδοκηθει κανεις δεν ειναι σκανδαλο.

  6. anonymous avatar
    anonymous 08/06/2010 20:40:04

    Στα κανάλια που το ανακίνησαν κι έριξαν την κυβέρνηση θα πέσει καμιά καμπάνα;
    Μία είναι η ποινή που πρέπει να πέσει. Αναστολή λειτουργίας. Να μάθουν ότι τον τόπο τον κυβερνάει η εκλεγμένη κυβέρνηση και όχι οι εκδότες-καναλάρχες και τα λοιπά λαμόγια.

  7. nina avatar
    nina 09/06/2010 00:08:37

    άν δεν υπάρχει σκάνδαλο για το βατοπέδι εγώ είμαι η βασίλισσα της Αγγλίας.Ντροπή μας που επιτρέπουμε 300 να ξεφτιλίζουν έναν ολόκληρο λαό.Ντροπή μας.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/06/2010 00:34:30

    Σκανδαλο ειναι εφ οσον θεωρησουμε οτι τα ρουσφετια στην Ελλαδα ειναι σκανδαλα.
    ΟΛη η ιστορια ηταν να βρεθει μια φορμουλα ωστε οι αγροτες της λιμνης να παρουν πισω τα χωραφια τους και να αποζημιωθει η Μονη.Οι πολιτικοι στην Ελλαδα βασικα τετοιες δουλειες κανουν καθως ο κρατικος μηχανισμος εχει ελλειψεις.Αλλα απο τη στιγμη που δεν δωροδοκηθηκε κανεις δεν ειναι σκανδαλο τυπου Siemens.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ψυχραιμια 09/06/2010 00:58:47

      Και αν τους έδωσαν σεντούκια με λίρες ή βυζαντινά δυσκοπότηρα και κυροπήγια?
      Άντε βρέστα...

  9. 309 avatar
    309 09/06/2010 01:49:24

    Αν σκεφτω σαν παιδακι...3 ετων θα βγαλω το συμπερασμα οτι σκανδαλο αποδεδειγμενο δεν υπηρξε ! Διοτι αν υπαρχει θα ειχε ξεσηκωθει το συμπαν οπως με Μαντελη,Τσουκατο κλπ. Γιατι λοιπον τοοοοσους μηνες τα ξεφτιλισμενα καναλια το ειχαν αναγαγει σε σκανδαλο πρωτου μεγεθους ? Μηπως για να ριξουν την ΝΔ. ? Ολη η γελοιοτητα συγκεντρωμενη επανω τους ...ουτε φτυσιμο δεν αξιζουν!

  10. nina avatar
    nina 09/06/2010 08:47:23

    ομερτα. φάγανε φάγανε ,σκάσανε απ το πολύ φαί και τώρα όλοι είναι αθώοι.καλά κάνει ο ΓΑΠ και ελληνοποιεί τους λαθρομετανάστες αυτοί θα μείνουν να τους ψηφίζουν. όλοι οι άλλοι θα πάμε αλλού. γιατί άν μείνουμε για να σώσουμε την αξιοπρέπειά μας θα πρέπει να τους κρεμάσουμε όλους όσους πέρασαν απ την ελληνική βουλή τα τελευταία 25 χρόνια. και φοβάμαι ότι δεν έχουμε την ψυχή να το κάνουμε.και επειδή δεν έχουμε την ψυχή να το κάνουμε παραμυθιάζουμε τον εαυτόμας ότι δεν αποδείχθηκε τίποτα ενώ ταυτόχρονα ξέρουμε ΄, πιστεύουμε βαθειά μέσα μας ότι μας κοροιδεύουνε. είμαστε έτοιμοι να πεθάνουμε, γι αυτό άς γυρίσουμε όλοι στις τρύπες μας και αύριο που τα παιδιά μας δεν θάχουν τον επιούσιο μπορούμε να κάνουμε χαρακίρι ή έναν νέο εμφύλιο μεταξύ των αθώων ΝΔκρατών και των άσπιλων Πασόκων.καληνύχτα ελλάδα ελπίζω αύριο τα σύνορά σου να μήν είναι αυτά του1908.

    • tiramola avatar
      tiramola @ nina 09/06/2010 09:25:42

      Ο βασικός λόγος που κανένας ποτέ δεν την πληρώνει είναι λόγω της αμέριστης συμπαράστασης της "ανεξάρτητης" δικαιοσύνης.
      Η ομάδα ως γνωστόν αποτελείται από πολιτικό, δικαστή, επιχειρηματία και δημοσιογράφο.
      Όλα αυτά είναι γνωστά...
      Η υπονόμευση του μέλλοντος αυτής της χώρας γίνεται συστηματικά εδώ και χρόνια από αυτήν την νομενκλατούρα της εξουσίας με ανέντιμους συμβιβασμούς πάνω σε κότερα μετά την κατανάλωση αστακού και καλού κρασιού.Σε πιό "δύσκολες" περιπτώσεις επιστρατεύονται βιζιτούδες και κρυφές κάμερες...
      Η μπόχα του εκσυγχρονιστικού ΠΑΣΟΚ και της 6ετίας Καραμανλή προκαλούν ήδη κύμα φυγής στο εξωτερικό των καλύτερων νέων μυαλών αυτής της χώρας.
      Χειρότεροι όμως από όλους αυτούς λόγω βλακείας είναι οι οπαδοί εκατέρωθεν που πανηγυρίζουν αν δεν αποδειχθεί χρηματισμός και που για όλα φταίει η "νέα τάξη" που τα έχει βάλει με την Ελλάδα...
      Να κλαις ή να γελάς?

  11. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 09/06/2010 10:24:16

    Σκάνδαλο;
    Βρίσκω τον όρο πολύ "ευλύγιστο".

    Οι ερωτήση, στην οποία είχαν να απαντήσουν οι βουλευτές, είναι: Εγιναν ανταλλαγές ακινήτων με την μονή που να ζημιώνουν το δημόσιο συμφέρον; Ευθύνονται δημόσιοι λειτουργοί για τέτοιες ανταλλαγές;

    Και οι βουλευτές απάντησαν: Εχετε στοιχεία ότι κάποιος από το δικό μας κόμμα διευκόλυνε ανταλλαγές που ζημίωσαν το δημόσιο;

    Και όλοι απάντησαν όχι για τους δικούς τους. Και μάλλον ναι για τους άλλους. Κι ένα κόμμα απάντησε ΔΞ/ΔΑ.

    Εμένα όμως, και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, δεν μας ενδιαφέρει το αν εμπλέκεται μόνο μία παράταξη ή όλες. Ούτε οι "ιδεολογίες" των κομμάτων με ενδιαφέρουν. Αυτές κιαν...

    Βλέπω να περνούν τα χρόνια και στο μόνο απέναντι στο οποίο είναι συνεπή τα κόμματα είναι στο να μην τηρούν τις υποσχέσεις που δίνουν στον λαό για να ανέβουν στην εξουσία.

    Αντίθετα τηρούν κατά γράμμα τις υποσχέσεις που δίνουν σε όλους τους άλλους εκτός από τον ελληνικό λαό. Τον φυσικό εργοδότη τους.

    Από ποια ιδεολογία καλύπτεται αυτό δεν καταλαβαίνω.

    Την ωρα που βγάζουμε "ασημικά" του δημοσίου στο σφυρί, διότι "πήραν φωτιά τα μπατζάκια μας" από το χρέος, το να εξετάζουμε μία υπόθεση όπου υπάρχουν σοβαρώτατες ενδειξεις πως συνέβησαν ανταλλαγές ακινήτων που ζημίωσαν το δημόσιο, και να μην βρίσκουμε τίποτε, πως πρέπει να χαρακτηριστεί;

    Πείτε μου εσείς οι οπαδοί των κομμάτων ένθεν και ένθεν να καταλάβω κι εγώ ο βραδύνους. Θεωρείτε ότι η δική σας σκέψη και η δική σας στάση λαμβάνει υπόψη πρώτα το δημόσιο συμφέρον;

    Θα σας παρακαλούσα θερμά και ειλικρινά κ. οπαδοί, όσοι τουλάχιστον έχετε και μία ψήφο στο κόμμα σας για να το κάνετε, να ΣΤΡΙΜΩΞΕΤΕ τα στελέχη σας να μάθουμε την αλήθεια. Για όλα. Τότε μόνο θα προσφέρετε καλή υπηρεσία και στο κόμμα σας και στην χώρα σας και σε μας όλους σας. Αυτή είναι η δική σας ευθύνη.

    Να δράσει ο κάθε έλληνας μέσα στο κόμμα του και στην παράταξή του για να αποκαλυφθεί το σάπιο και το βρωμερό και να έρθει το νέο και το ελπιδοφόρο. Είναι η ώρα που πρέπει να κοιτάξει ο καθείς τα του οίκου του στο ζήτημα αυτό.

    Θα θέλατε με την στάση σας να την γλυτώσει έστω και ένας ένοχος, αν υπάρχει, μόνο και μόνο επειδή ανήκει στο δικό σας κόμμα και η αποκάλυψή του θα έκαμνε "ζημιά στην παράταξη"; Αυτό είναι το ερώτημα που πρέπει να απαντήσετε εσείς.

    Διότι αυτή η "πρακτική" αυτή των μη κοινών πορισμάτων, όπως συνέβη και προηγουμένως, δημιουργεί πεπατημένη και για την άλλη υπόθεση της Ζήμενς.

    Θραξ Αναρμόδιος

  12. nina avatar
    nina 09/06/2010 14:39:03

    σιγά μη σηκώσουν κεφάλι οι τσνακογλύφτες και στριμώξουν τους βουλευτές τους. άν είναι ποτέ δυνατόν .και μετά εκείνο το ρουσφετάκι που ζήτησαν ή θέλουν να ζητήσουν με τί μουτρα θα το ζητήσουν? έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν και καλά να πάθουμε.